DE WERELDJAMBOREE- 1937. Geen teeken gegeven. TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE - COURANT Hoeveel jongens er zullen komen en waar van daan. Wat eraan zoo'n geweldig kamp vastzit. Wat het publiek er van ziet in oen persconferentie, gehouden in liet nationaal hoofdkwartier van „De Ncder- landsche padvinders" in Don llaag, lieelt liet hes hun van de stichting Wereldjambo ree 1937 nadoio incdcdoelingeii gedaan over deze aanslaande internationale gc- hauitcms, waarvan liet welslagen nu wel vei/eke.rt wag worden geacht Uit'allo doelen van do wereld zijn do voodoopigo inschrijvingen op het hoold- kwarliei binnengekomen, en het bhjri, dat ei een bizondeie belangstelling voor deze vijfde Wereldjamboree beslaat. liet grootste contingent zal wo.dcn ge leverd door liet Dntschc rijk, dat met 8 000 padvinders m Vogelenzang zal ver tegenwoordigd zijn Deze achtduizend zul len komen u alle deelen van liet groote Britsclie impoiiuni In Engeland bes.aat voor dit contingent bizoadero belangstel ling en reeds nu is aangekondigd, dat ouders en- belangstellenden m ex lia hooien ge naar Nederland zullen komen, om Jamboree te bezoeken. De Vereenigdc Staten van Nooid-Amenka zegden too met 1050 deelnemers te ko men. Deze Amerikaanscbe veitegonwoor- diging, zal, alvorens naai Nederland over te steken, eerst deelnomen aan de groote nationale Jamboree, welke enkele weken voor do internationale in de omgeving van Washington zal worden gebonden. Onder meer brengt dit contingent een groot blokhuis mee, dat bot centrum zal zijn van bet Amerikaanscbe kamp. De hoornen, welke voor dit blaxhuis noodig zijn, worden per schip uit Amerika aange voeld. Verwacht woiden 2400 deelnemers uit Frankujk, 50O uit Vlaanderen, 500 uit Denemarken, 400 uit Noorwegen, 400 uit Zwvedcn,- enz., in totaal zullen er 15.000 huilenlandsehe padvinders komen, term ijl uit Nederland 7.000 5, 8.000 deelnemers do Jamboree zullen bijwonen Naast do voör iedor land karakteristieke kamp- en aankloedmg, zullen ook de do-" monstrauos en looneelvoo s.elli.igen vele typische nationale gebruiken en gewoon ten laten zien. De Schoten zullen er, gekleed in liun „kilts" met „sporian" hoog- landscbe dansenuitvoeren op de muziek van hun doedelzakken. De Zwitsers zui len hun liederen zingen. De Hongaren, geluild—iri'bun groote -mantels;-zuilen Hum' miuz.ektorpsen meebrengen en zullen oók nationale dansen m.voercn, Verwacht wordt dat de Denen een demonstratie gym nastiek zuilen geven, zooals nog zelden in ons land vertoond is. In aller belang stelling zuilen ongetwijfeld ook slaan de Paloslijnen in hun bumoes en de Hindoes met hun hoofddoeken. Dat de belangstelling in( liet buitenland niet tot de padvinders beperkt bbjft, blijkt wel uit de vele aanvragen om logies, welke de commissaris voor logies, mr. L, L. F. André de la Porie te Haarlem, reeds thans van niet-padvinders ontvangt. Ten einde aan deze aanvragen te voldoen, heeft de commissie een lijst van hotels en pensions in de omgeving van het Jam boree-terrein opgesteld, welke do aanvra gers met de ve.dore inlichtingen wordt toegezonden. De Ncderlandsclve welpen zul len een tweedaagsch bezoek aan de Jam boree brengen. Zij zullen daar hun spelen demenstreeren en by een van do kamp- runen hun liedjes zingen. Deze welpen waarvan het aantal op 1500 a 2000 wordt geschat, zullen m Haartemsche scholen, welke hiortce door het gein een te bes I uur van Haarlem ter beschikking zijn gesteld, worden ingekwariierd. Het spreekt, dat gedurende deu kamp tijd cnornr veel weik moet worden ver zet. leder moet gevoed en geleg.eid wor den. De sanitaire- en gezondheidsdienst moet over voldoende po so reel beschik ken, om de hygiene in het kamp op eon zoo ho-og mogelijk peil te boomden. Mate rialen moeten op den juislcn lijd op de j'uiste plaats gebracht wo'den. Plet tliea'er moet zijn bediening hebben, de loketten vragen hun personeel, de administratie van de tentonslad moet bijgehouden wor den. Alle buitenlanders moeien mot Neder land kennis maken. Tolken en gidsen zijn er bij tienlallen noodig. Al deze dien sten zullen voornarne'ijk worden opge voerd door de voortrekkers, die hier een prachtige gelegenheid vjnden, hun devies „Ik dien" in practijk te brengen. Do voor trekkers worden in een afzonder!ijlkren kamp ondergebracht, waar zij nu en dan even gelegenheid hebben, uit te1 rusten van hun dagtaak. Oo het groote demonstra1 ieterrein zullen naast de vele nationale dansen en spelen, ook groote demonstraties van padvinders- vaardigheden woolen gehouden, die door het massale zéker indruk op de toe schouwers zullen maken. Reeds Ihans zijn nitnoodigingm naar het buitenland verzonden, om in te sehrij- ven voor den grooten internationale pad vinders zweefvliegwodstrijd met door park- vinders zelf vervaaidigtle zweefvliegtuig jes. "Voorts zal er een tentoonstelling wor den gehouden van door padvinders zelf vei vaardigde model-vliegtuigen, waarbij ge- maagd is, die vliegtuigmodellen in te zenden, die in hei land van herkomst ge maakt of gebruikl worden. In een Wereld Theater", dat ook voor het uubliek toegankelijk zat zijn, zullen vooistellingen worden gegeven door gioe- pen van alle deelnemende landen. (Iet derde onderdeel dei"1 afdeel mg, „ver- makclijcheclen" is liet commissariaat „kampvuren". Zooals reeds medegedeeld is, zullen de kampvuren voor het publiek worden gehouden in een groote duinpan, waaromheen het pubhek amphitheatprsgo wijs wordt opgesteld. Eèn avond zal er echter on het demonsLratieterrein cm groot „lichtspel" worden gegeven door hot No il erl and sche contingent. liet terrein van do Jamboree, omvatten de 8 subkampen, direct aan den verhai- don Vogelenzangscheweg. Men heeft drie toegangen tot het Jam- boreeterrein en wel ten Zuiden en ton Nooiden. alwaar parkeerterreinenzijn ge projecteerd, e-in oen dorden toegang in het Oosten, onmiddellijk bij' het station Vage ienzang. Het marktterrein bevat oen restaurant voor plm. 3000 personen, het terrein is afgesloten door oen rij winkels, 80 in getal. Hierbij bevindt ziclr een bankgebouw on oen postkantoor. Het goheeie kamp wordt verder van een telefoonnet voorzien. Uit het bovenstaande moge blijken, dat de organisatie van de Jamboree steeds vooruit gaat. Iedere dag is oen stap dichter bij de voltooiing van het groote kamp die zijn bekroning zal vinden in de ope ningsdag, vranneer 23.000 jonge mannen uit alle hoeken van de wereld samenge komen in het kleine land aan do zee juichend zullen toestormen op hun ouden grijzen leider, Lord Baden Powell, die met zijn genialen geest de padvinders-beweging schiep. Gemengd Nieuws van het toestel op de plaats des onheils Uitslaande brand. In ccn groentenlial te 's-Gravcnhage. Gisteravond half acht is door onbekende oorzaak biand uitgebroken in de groen tenlial van den heer G. H van Binsbcr- gen,., wonende .in -de. Vlietstraat," gelegen tusschen de pc '- elen 1 en 3 aan de Hooistraat te 's-Gravcnhage. Op dat uur hoorden twee jongemannon, die in oen aan de groentenhal grenzende rijwielbeu-aar-1 plaats bezig waren een motor-te ïepaiee- ren, den heer van B. sluiten. Eenige oogen blikken later sloeg diens hond m het pakhuis geweldig aan en bijna op hebelfde oogenblik zagen de beide mannen rook door de spleten van het schot, dat heide ruimten scheidde. Zij stelden en onder zoek in en bemerkten, dat er brand woedde in de groentenhal Zij waarschuwden den heer van B., die zich nog bij zijn auto op de Hooikade bevond Deze spoedde zich terug naar zijn pakhuis, waar hij tot zijnschrik ontwaarddc, dat alles in vuur en vlam stond. Hij kon met moede een weegschaal redden, doch moest tue- zien dat de verdere inboedel, beslaande uit bakken aardappelen en kisten groen ten, alsmede een gioote voorraad blikgroen ten, een prooi der vlammen werd Ook m de aangrenzende rijwielbewaarplaats van den heer v. d. Spek veibranuden eom ge lij wielen. De inmiddels gealarmeerde brandweer was spoedig ter plaatse. Men was de brand met twee stralen op de watelei ding spoedig meester. De justilieelc d.enst, onder leiding van den inspecteur Bonder, stelde een onder zoek naar de oorzaak in. De heer B die een schade van ongeveer f600 leed, was niet verzekerd. H fJt iff,. WM- iSft Smokkelaarsbende ontmaskerd. 0, Verscheidene arrestaties. De Duitsche douane is er in geslaagd een smakkelaarsbendo op hot spoor te komen, die gedurende gernimen lijl mot zeer veel succes geopereerd heeft in hot Limburgsch-Duitsche grensgebied, meldt het Ilbld De laatste jaren was de smokkelarij in deze streken aanzienlijk afgenomen. Van gepantserde auto's werd nimmer meer iets vernomen en de zg „Boeten", houten loodsen waarin een compleet winkelbedujf ten behoove van de smokkelarij werd uit geoefend en die tot enkele jaien geleden als het ware langs de Neder'andseh-Dnit- sche grens gezaaid stonden, zijn alle ver dwenen De smokkelarij ums, zoo scheen hot althans, beperkt tot steenkool, tab ik en andere waren, uitsluitend voor eigen gebruik bestemd. Mogelijk is de bewaking1 van de grens door dezen gang van zaken1 min of meer verstapt, en do meeste aan dacht werd besteed aan deviezensmokke- laars. Althans de bende, die thans ontmas keTd is, heeft zeker wel drie jaar onge stoord haar gang kunnen gaan en heeft daarvan .gebruik gqmaakt ,om groote par- sigareltenpapK-r en y y Pangeran Adipaü Ario Mangkocncgoro VII bracht gisteren met zijn ccntge- jfie over dp grens to brengen, tot do CIl dochter een bezoek aan het eiland Marken. Een snapshot tijdens de bende beboeren zoowel Nèderiamteis als hc/ichling van de merkwaardigheden. Duifschcrs en Belgen, en het arbeids terrein strekte zich langs vrijwel de ge- lieele Limburgsclie grens uit, zoo lat ook dit een verklaring is voor het feit, dat liet zoo lang duurde, voor er verdenking rees, daar men steeds van plaats om over de grens te trekken, veranderde. De bende beschikt in Duitschland over een groot afzetgebied, dat zich tot diep in liet Rijn land en bet Roergebied uitstrekte Ge woonlijk werden de waren naar de groot sto plaatsen, zooals Keulen, Bussctdorp, Verpleegster door auto ge grepen cn gedood. Omstieeks kwart voor zeven is gister avond op de Stadhouderskade te Amster dam, een verkeersongeluk gebeurd, waar bij een verpleegster van de Lulhersehe diaconcssen-inr.cliting aan den Overtoom zoo ernstig gewond werd, dat zij korten tijd daarna overleed. Zij wilde per fiets de Frans Halsstraat uitrijden in de richting van het Rijksmu seum. Fan dezen kant kwam oen auto. De verpleegster gaf geen teeken cn de chauffeur kon een botsing niet meer ver mijden. Met een schedelbasisfractuur word zij opgenomen en naar het Wilhelminagast- lrnis vervoerd, waar zij korten tijd later is overleden. Moordaanslag. Met jachtgeweer op jongeman geschoten. In het Brabanlsche dorpje Heugen heeft een lafhartige moordaanslag p'aits gehad, waarvan een boeren/oom liet slachtoffer is geworden, meldt De Tijd. Do jongeman, J. B,, die den avond hij' kennissen had doorgebracht, begaf zich Duisburg en Essen vervoerd, vanwaar /ij huiswaarts, toen hij op een donkeren en verder hun bestemming vonden. eenzamen weg plotseling werd aangeval- In tegenstelling met vroeger pasten de len Eenige onbekend gebleven portonen smokkelaars niet de tactiek toe met aulo's Inslen met een jachtgeweer een aantal de grens te passceren, maar maakten zij1schoten hagel op den niets kwaads \cr- Stormachtig weer op Noordzee. N&decligc gevolgen voor de vischvaugst. Ten gevolge van liet stormachtige weer op de Noordzee kunnen de trawlsohepen de visscherij niet naar belmoren,uitoefe nen, Er wordt dan ook weinig gevan gen. Vooral in het Noorden schijnt het geducht te .spoken. De stoomtrawler IJmui- rlen 54, „Limburgia", meldde gisteren ra diografisch met zwaar weer te kampen te hebben. De trawler heeft zeer zware zeeën over gekregen en verscheidene voor werpen, waaronder een scheepssloep, zijn van dek geslagen. voor het gevaar'ijksto doel van het werk gebruik van dragers, die zorgvuldig de wegen vermeden 5en des nachts door ho-,- schen cn over heidevelden diep Duitsch land, binnendrongen, waar op bep lalde plaatsen de smokkelwaar word opgeslagen Vandaar geschiedde het irausport weder met vrach la ulo's. Door oen cmvoor ichtige uitlating weid de douanedienst van het bedrif d r smok kelaars op de hoogte gesteld en omzich tig werd een onderhoek ingesteld, wat aanvankelijk door do hi r loven gcschelsie omstandigheden weinig resultaat oplovir de In hot geheim echter werd de bewa king van de grens verscherpt en nu duur- do het niet lang moor of men slaagde er in eenige dragers op lieeterdaad' te betrap pen. Na een langdurig verboor kwamen deze mannen tot een bekentenis, waarbij ze wel niet alle bizondorheden over do oiganisatio der bendon konden mededoelcn, maar niettemin toch zooveel aan wij' ingen verstokten, dat tot arrestatio van vijf personen kon worden overgegaan, die do smokkelarij hadden georganiseerd cn ge financierd. Ook dezo Heden hebben reeds een bo kentenis afgelegd, waaruit gebleken is, dal de bende tientalten loden telde Daar een deel van do smokkelaars, zooils gezegd', uit Nederland en België afkomstig is, blijk ven deze voorloopig nog buiten schot. Het onderzoek wordt echter voortgezet en het is volgens het blad te verwachten, dat nog meer arrestaties zulten volgen. moedenden B. Dc hagelkorrels drongen hot slachtoffer in den hals. Hier nede nog niet tevreden, wierpen de aanvallers zich op B. en brachten hem eenige /ware sla gen met de kolf van hot geweer toe, waar door een hevig bloedende hoofdwonde ont stond. Toen de ongelukkige bewusteloos neerviel namen dc aanrmders de vlucht. Nadat het slachlo'fer weer tot bewnst- zi|n was gekomen is hij zoo iioed cn zoo kwaad als het ging oen naburige woning binnengesliompeld. Onmiddel ijk werd ge neeskundige hulp ingeroepen. Ofschoon do toestand van don gewonde - aanvankelijk zorgwekkend was, is liet levensgevaar thans geweken De politie stelt een ondcr'oek in nair do laffe daders. Waarschijnlijk is bier oen wiaaknoming in tiet spel. DER DONDERDAG, 21 JAN. 1937. No. 21461. Jongetje door achteruitrijdende auto aangereden. Omslrecks kwart voor zeven is gister avond oen 7-jarige jongen C. G., toen hij op den hoek van do Sloepstraat en de Mastslraat le Scheveningen aan hot spelen was, onder oen acïitoiuitnjdendo auto, bestuurd door den hoer P. C. B. gekomen. Hot ventje werd in zorgelijkon toesland naar het Roode Kruisziekenhuis overge bracht, waar bleek, dat hij oen linkerdij been fractuur en een schedelbasisfractuur had opgeloopcn. Naar do schuldvraag stelt do politic een onderzoek in. Ernstige aanrijding. Twee arbeiders door vracht auto aangereden. Gistermiddag omstreeks vier uur is bij het uilgaan van de fabriek van P. van Tliiel en zonen te Beek en Donk een ernstig vcikeersongeluk voorgevallen. Voor de fabriek stond een vrachtwagen van do firnm van Gend en Loos te lossen, terwijl van een zijde een viachtauio mo del dc. Op liet moment, dat de weg vol was van naar huis koerende arbeiders, nadeide van den tegenovergesteld en kant met groote snelheid een vrachtauto van dc Nationaal Express te Utrecht. In do volte reed dezo twee arbeiders aan; Eén van hen. do 35-jaiige gehuwde M. van der B., vader van tien kinderen, weid daai bij zoo ernstig gewond, dat hij in levensgevaar vei keert aiet het andere slachtoffer J. van don E.. die slechts lichte verwondingen op liep weid hij het kantoor van de fabriek binnengedragen, waai hij op advies van den ijlings ontboden geneesheer, dr. Ver beek uil Gomcrl van do 11.11. sacromenlea der stervenden werd voorzien. Van dei' B. is later op den avond aain de bekomen verwondingen ovcileden. De politie, die terstond ter plaa.se was, maakte proocs-vorbaal van hel gebeurde, op. Gebleken is, dal de remmen van den aanrijd enden wagen in goeden staal ver koelden, zoodat dc auto is vrijgegeven. Scheepsbrand in ühiun. - In den mist is op de .Westrivier, onge veer vijftig kilometer ton Zuiden van Kan ton, een stoomboot op een rif geloopea on gezonken. Van de vierhonderd opva renden werden er tweehonderd gered, de andere zijn om liet teven gekomen, of worden vermist. Brandstichting. Gistermorgen heeft een brandje gewoed ten huize van zekere J. L. te Eolde Het vuur was door de politie spoedig be dwongen In verband hiermee is des middags door do rijkspolitic als verdacht van brand stichting do bewoner gearresteerd. Hij heeft bekend den brand te hebben go- sticht. L. zal voor don officier van justitie te Groningen worden geleid Door rlectrhschcu stroom gedood. Toen gistermiddag omstreeks vijf uur oen inwoonster van Sassenheiin haar huis binnentrad, trof zij tot' haiar. onsicl- tenis haar dienstbode bewusteloos op den grond liggend aan. Een ontboden ge neesheer constateerde den dood. - Het Duitsche meisje bleek in aanraking te zijn gekomen mot een blanken, onder spanning staanden draad van-een schemer lampje, waardoor de electrisoho strooon haar door hot lichaam was gegaan. i De ramp van het sportvtsecjtuig P.H.-M.AU op wcg van Hanjs naar Ypenburg, Het wrak te >S4Ti

Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 5