Dinsdag 9' Februari 1937. EERSTE BLAD. Roosevelts hervormingsplannen DE VAL VAN MALAGA 89ste jaargang. No. 21477 Tel No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311 BUITENLAND De reorganisatie van het Kooggerechtshof. Ondanks feilen tegenstand zal Rooseveit doorzetten. Ondanks den storm van-piotesten is Roosevelt, naar men verklaart, vast- besloten, zoo spoedig mogelijk het wetsontwerp inzake hervorming van het rechtswezen, te* doen aaiinemen. Ilij heeft de voorzitters der juridi sche commissies uit het Huis 'en den' Senaat hij 'zich oiltboden om met hen do middelen te bespreken om spoedig' het doel te bereiken. Do houding rechtshof. van liet ge- President Roosevelt, die vastbesloten schijnt zijn hervormingsplan1 door het Con gres met spoed te doen behandelen, heeft gisteren een conferentio van'oen uur ge had met de voorzitters van do juridische commissies van Senaat en Huis van af gevaardigden, senator Ashurst on afgevaar digde Summers, beiden hd van de demo cratische partij. Ashurst heeft na een korte bijeenkomst der juridische commissie, den maatregel van Roosevelt in den Senaat ingediend, waarop, naar verluidt, een scherpe Ver deeldheid van opvattingen duidelijk aan het licht kwam Senator Hiram Johnson, lid van de re- pubiikeinsche partij, heeft verklaard dat hij zich tot liet uiterste zijner krachten vér- zetten zou tegen do voornemens van Roo sevelt en dat hij zioh daarbij zou aan sluiten bij figuren ais senator Borah, sena tor Carter Glass en senator Arthur Van donberg Intusschen is het federale hooggerechts hof, het doelwit van Roosevelts pijlen, in een zitting bijeen gekomen, die duidelijk aan het licht bracht hoe weinig dit lichaam in staat is te handeion ten Aanzien van hangende, omstreden gevajlen,Er waren verscheidene bezoekers gekomen, die er onder do huidige omstandigheden prijs op stelden, eenigo uitspraken van liet nog on gewijzigde federale hooggerechtshof aan te hooren. Toen Chief Justice Evans Hu glies echter opstond om te vragen, of iemand het woord wens elite te voeren, bleek reeds onmiddellijk, dat er geen uit spraken voorgelezen zouden worden, het geen weliswaar ongebruikelijk, maar toch niet zonder precedent is. Iemand onder de toehoorders fluisterde: „Zij staken met gekruiste armen", terwijl na do vergade ring de algemeene indruk was, dat er juist voldoendo afgeweken was van den traditioneelen. gang van zaken om duide lijk te maken, dat de rechters te zeer onder spanning stonden om hun routine den vrijen loop te laten. Er wordt thans onder personen, die goed bekend zijn met de zaken van het 'hooggerechtshof, veel gediscussieerd over de vraag of en zoo ja, hoeveel der tegenwoordige rechters zul ten aftreden, wanneer president Roosevelt er in slaagt zijn hervormingsplannen ten aanzien van het hof "door te zetlen. In Congreskringen wijdt men zeer veel aandacht aan Roosevelts boodschap over het hooggerechtshof. Do strijd, die zich 5n het parlement zal afspelen, zal waar schijn lijk de felste zijn sedert do dagen, dat president Wilson de Vereonigde Sta ten tot den Volkenbond wilde doen toetre den. Niettemin is liet vrijwel zeker, dat Roo sevelts ontwerp in Maart wet zal zijn ge avorden. Het Iluis vara Afgevaardigden met Zijn overweldigende democratische meer derheid zal weinig moeilijkheden bieden: do grootste hotsing wordt nas verwacht in den senaat waar do conservatieve demo era ten en de tegenstanders van de politiek der „New Deal" zich onder leiding van Borah lot het uiterste zullen verzetten. Roosevelt is er zich van bewust, dat hij, nu hij met zoo grooto meerderheid licikozen is, hot reclit hoeft, de maatre gelen tc nemen, dio hij noodig acht voor do ten uitvoer legging van zijn program ma. Bo tegenstanders van liet ontwerp la ten zich intusschen in felle bewoordingen over de voorgostcldo wijzigingen uit. Do „Ncvv-York Herald Tribune" bijvoorbeeld schrijft, dat de verandering in do samen stelling van het hoogste rechtscollege het einde van den Amorikaanschen staat zoo als hij zoo lang bestaan heeft, zou betec konen. België De neutraliteit van België. Blo Boiiijnsche correspondent van de „Libre Belgique", schrijft, dat hij mociit te 'welen, dat aan de Belgische regeeritig op vragen, betreffende de botoekenis van do verklaring van Hitter, ten aanzien fan Oelgio geantwoord is, dat do Duitscho re gèering onveranderd brareid is een accoord te stuiten en zich aan eon behoorlijk vast gelegde unilaterale verklaring to houden, zelfs wanneer het pact, dat bestemd-is het Locarnopact te vervangen, niet geslo ten wordt - Ir. Belgische diplomatieke kringen be studeert men nauwkeurig in het liclit van do jongste verklaringen van Berlijn, de gevolgen voor de Belgisdie buitenkmdscho politiek van de rede van Hitier. waarin hij aanbood steeds Belgié te erkennen en Ie garandeeren als onschendbaar en neu traal. Deze studie is des te meer actueel, nu zij gepaard gaat aan liet probleem van een nieuw Locarno. Zooals men weet moet do Belgische regeering binnenkort ant woorden op de Britsche nota inzake ©an nieuw Locarno-verdrag. Vermoedelijk wordt heden dit antwoord overhandigd. Naar verluidt neemt de-Belgische regeering do voornaamste voorstellen van Engeland aan, op voorwaarde, dat do overige Staten een gelijke houding aannemen. llo dien aanzien wordt in Belgische parlementaire kringen verklaard, - dat Bel gië geenszins voornemens is op actieve wijze te beantwoorden aan de Duitsche tegemoetkomingen. Natuurlijk - kanBel gië niet anders dan aannemen, dat Dmitscliland dé integriteit van zijn grond gebied garandeert, doch België wenscht geen afzonderlijke onderhandelingen te \oeren, In tegendeel, België is van mee ning, dat liet probleem der veiligheid ge zamenlijk met alle betrokken Iandon moot worden behandeld, teneinde een vreed zaam ©venwicht in het Westen van Europa te behouden. Sovjet Rusland Lenin's wediiw e onder politietoezicht? Naar het Poolseho blad „Express Bo ranny" uit Moskou meldt, bevindt zich do weduwe van Lenin, mevrouw Krupska ja, in weerwil van officieels tegenspraken, onder toezicht dor politic, en kan nie mand met haar in verbinding treden. Vereenigde staten Dé staking bij de General Motors. Afbreking der Irsprekingcn? Do General Motors hebben een lang© veiklaring gepubliceerd, waarin het alge heel afbreken, zooal niet bet definitief be eindigen van de besprekingen wordt aan gekondigd. Tevens wordt er den nadruk op gelegd, dat de onderhandelingen mol de leiders der vakvereeniging dor arbei ders slechts op uitnoodiging van gouver neur Murphy zouden woiden hervat Volgens schatting..zijn 15O.Q0O arbeiders direct of indirect bij de staking betrok ken. Do vierduizend manschappen van do na tionale gaide, die dén bewakingsdienst on derhouden brij de fabrieken van de Gene ral Motors, "hebben bun waakzaamheid veidubbold, aangezien berichten uit Detroit de nogelijklieid van een mislukking der oncl-ihandelingem tusschen de heide par tijen melden. De garde staat gereed to beletten, dat relletjes" ontstaan tusschp aanhangers en tegenstanders der .stakingsbeweging, De lGfj.OOO inwoners van Flint, waarvan een kwart zonder werkzaamheden is tenge volge van de staking, volgens met.groole aandacht de ontwikkelingvan de bespre kingen 'to Detroit,. - De gemeenteraad van Flint lieeft op grond, van den gespannen toestand den burgemeester -"der -stad gemachtigd het hevel op zicli te nemen' van alle politie- troepen. ri i Engeland Koning George voorloppig niet naar Indië, Er wordt medegedeeld, dat de koning- keizer den minister - por Indië heeft laten wéten, dat bij zeer jjot -zijn spijt tot de slotsom is gekomen, -dat. by dea as. min ter niet in de gelegenheid zat zijn in fndië een „Kroningsdurbar" te houden. De koning-keizer is van meening, dal de plichten en verantwoordelijkheden, wel ko hij heeft aanvaard metde troonsbe stijging onder onverwachte omstandighe den het hem onmogelijk maken een lang- durigo afwezigheid gedurende.. liet eerste jaar zijner-regeering order,oogen te zto.i. De koning-keizer hoopt later ©car Durbar to kunnen houden. - China Het garnizoen van Siaufoe heeft zich overgegeven. -liet garnizoen van Sianfoo, de hoofd dad van de provincie Sjensi, lieeft zich over gegeven. Regeeiingstioepen hebben de stad bezet. Dulfsehland Protest van den bisschop van Ermland. Mgr. Maximilian Kaller, d© roomscli- kallioheke bisschop van Ermland (Oost- Pruisen) lieeft in alle kerken van zijn diocees een herderlijk schrijven doen voor lezen, waarin hij den moeilijken religieusen toestand van Duitschland bespreekt. De bisschop herinnert er aan,"dat men in do afgcloopen 2000 jaar meermalen het einde van het christendom hoeft voor speld, doch nooit is godsdienst zoo be dreigd als thans. ..Men zegt, dat het christendom zijn tijd heeft gehad en dat het schipbreuk heeft geleden, omdat liet niet overeenkom stig het Duitsche ras is. Dit is een oor logsverklaring aan do roomsch katholieke kerk... We hebben ©en concordaat, dat de betrekking tusschen den heiligen stoel en het rijk moet versterken en. aanmoedigen, doch het volk en do jeugd loeren, in dse cursussen en de kampen, dat het papisme te vergelijken is met het Jodendom en de vrijmetselarij en dat liet eeno vrije Duitsch land een kerk. los van Rome moet eisahon." D© bisschop protesteert verder legen het verbod óm herderlijke brieven te publi- cefcxen en tegen dea veldtocht tegein liet katholicisme. „Wij zijn thans verplicht een beroep te doen op do openbare moentag. Wij vra gen allen, die in ons land invloed hebben op den loop der gebeurtenissen: moet dit zoo doorgaan? Zal men zoover gaan, dat men de zielen der roomsch-kathoüekeDuit- scliers geweld zal aandoen?" BINNENLAND De inrichting van Paleis Soestdijk Het Prinselijk Paar wordt niet voor-April verwacht» Naar wij vernemen zullen in liet hoofd gebouw van Paleis Soestdijk op de eerste étage zes vertrekken voor het Pauselijk Paar worden ingericht, waarin het tijdens de verbouwing van liet Anna Paulownn- godeelJo verblijf zal houden. Deze kamers, te welen, Iwee zitkamers tv. oe slaapkamers, een badkamer, en een eetkamer, benevens de hal zullen van centrale verwarming worden voorzien Voorheen konden slechts oen zitkamer, een slaapkamer en do lial door middel van loosteis, waardoor de hoelo lucht werd toegevoerd, verwarmd worden. De aanleg moet uiterlijk S Maait gereed zijn, zoodat, in verband met do verdere inrichting van de vertrekken, als schoon maken, opnieuw leggen van do kleetlon AUTO-Mij. VINK CO. N.V. Stadhouderslaan 11-13 - Schiedam v.&mm De opmarsch in het Zuiden wordt voortgezet in de richting van Almeria. Generaal Kleber gevangen genomen? Malaga biedt een troosteloozen aanblik. Van regeeringswego wordt thans ook de bezetting van Malaga door do recht- scho troepen bevestigd. Over den toestand te Malaga meldt do radiozender Teneriffe, dat de stad troosteloozen aanblik biedt. een In allo straten van het stadscentrum slaan do huizen in lichter laaie. Het ergst is het stadsdeel eraan toe, waar in do kathedraal zich bevindt. liet kerkgebouw zelf heeft zwaar geleden. De kerkschatten heeft do vijand moe genomen. In do stad liggen overal lij ken van burgers en do linksche troe pen hebben talrijke gijzelaars gemaakt. Do verovering van Malaga ïs voor den opmarsch der rechtsehc troepen, zoo meldt de zender verder, van liet grootste be lang, daar de kortste verbinding met Spaansch Marokko hiermede is hersteld. Van politiek standpunt bekeken, beteekent de verovering voor do reclitsclicn ren groot succes, omdat hiermede de eenigo Spaan- sclio stad gevallen is, waarin de communis ten de alleenheerschappij voerden. In allo andere onder de macht der iinksclien staan de steden, hebben n.l. do anarchisten do overmacht. Volgens een Spaansch persbureau was een regiment Italianen liet eerste, dat de stad binnenrukte, gevolgd door een co lonne van liet vreemdelingenlegioen en Marokkanen. Bij wanhopige pogingen om uit do slad te vluchten zijn honderden verdionken, meldt het bureau verder. De stad werd door de manschappen van liet vreemdelin genlegioen en de Marokkanen geplunderd'. Uit Almaria wordt vernomen, dat over eenkomstig do bevelen van den generalen staf van de rcgcering de regeeringstroopen zich in goede orde terugtrokken op hun nieuwe stellingen. Zij konden nog een aanzienlijke hoeveelheid oorlogsmaterieol meenemen en reeds hebben zij versterking ontvangen om ieder verder oprukken van de opstandelingen onmogelijk te maken. In de eindbeslissing werden meer dan hon derd Italiaansclio tanks in den str.jd go worpen, deelde een correspondent van een Spaansch persagentschap mede, die lot het laatste o-ogenblik in de slad was -geble ven. Doze aanval werd uitgevoerd door 20.000 .Italianen, vele duizenden Dailschers en Marokkanen. De correspondent v er- klaaido -verder, dat de aanval werd geleid door den Duitschen generalen staf aan boord van den Duitschen kruiser „Graf von Spec". Tenslotte zeide dezo corres pondent nog, dat de opstandelingen enorme verliezen hebben geleden, zij moesten ver steikt worden met afdeelingen Italianen, dio onmiddellijk na hun aankomst te Ca diz naar het front werden gezonden. Geestdrift in Salamanca. Een juichende mcnschenmenigte trok gis- teien naar het bisschopspalcis to Salaman ca, den zetel van het hoofdkwartier oh verlangde generaal Franco te zien. Toen deze op het balkon verscheen, werd liem een ovatie gebracht, waarna do generaal verklaarde, dat niet slechts de stad, doch de gclieelo provincie Malaga door zijn troepen veroverd is. Ibj zoido verder er van overtuigd te zijn, dat deze overwin ning een nieuwe etappe vormt naar de definitieve en zoo spoedig mogelijk be vrijding van liet vaderland uit het „bolsje wistische schrikbewind". Franco eindigde met de vvooidcn: „Mol geslrekten arm willen wij .het komende nieuwe Spanje be groeten, liet Spanje der Phalanx en den „Requctcs" (Cailistcn)" Volksfrontlcidcrs gevangen genomen? Een geheel eskader van rochtsche oor logsschepen zou dc haven van Malaga bezet hebben. Een vaartuig aan boord waarvan zich leiders van liet volksfiont haddon ingescheept, zou door Franco's oorlogsschepen zijn aangehouden. liet dagblad „Le Matin" drukt een uit Londen ontvangen telegram af. dat als volgt luidt: Uit Gibraltar wordt geseind, dat oor logsschepen der rechtschen oen Spaansch regeeiingsscliip zouden hebben gepraaid, aan boord waarvan verscheidene commu nistische leiders trachtten uit Malaga te vluchten. Onder hen zou zich do communisti sche generaal Kleber bevinden, die kort geleden uit Madrid was verliok- ken om de leiding van de defensie van Malaga op zich te nemen. De rcgeeringslreepcn bij Mala ga trekken terug op Almeria. Radio Majorca deelde gisteiavond mode, dat volgens do laatste berichten van hot iront hij Malaga de legeeringsiroepen te rugtrekken in die richting ran Almeria. Do rveg ligt onder het vuur der opstan delingen. Het vliegveld van Malaga is door de op standelingen bezet, in de stad waaien de kleuren der .opstandelingen van alle open bare gebouwen en de vijand liet een aan zienlijk© hoeveelheid .materiaal achter. Uit do beste bron rrordt vernomen dat do opstandelingen voornemens zijn, de volgende week den opmaisch naar Almeria lo beginnen. De strijd om Madrid. De weg van Madrid naar Va lencia afgesneden? Een otf.cieel communiqué uit Salamanca meldt: „Bij do divisies vair Arila en Son'a zijn vijf officieren en trree ca dertig mililio- iiianschappen naar dc ïechtscho limes over- geloopen. Nabij Madrid gaat do vcibclo- ring van onze frontlinie voort. Wij heb ben Coberteras bezet en Espolon. Do weg naar Valencia is thans afgesne den. De vijand hoeft zware verliezen ge leden. In don sector van G'iompozuelos hebben wij vandaag ruim achthonderd doo den begtaven, die den \ijand waien toege- biaclit tijdens do gevechten op 5 Fcbr.". Aan do fronten van Cordoba on Gra nada is do vijand die op v eischeideno pun- ten tot don aanval was oveigegaan, terug geslagen, om te Pmosfuonics cn Limoncs Aan hel front van Lopera hoeft de vijand ruim honderd dooien achtergelaten Nabij Villa Sequilla heeft een groep Falancis- ten den vijand teruggeslagen, die oen aan val deed pp hel station De regectings- troepcu verloren daarbij talrijke dood.en. enz., waarmede' ongeveer drie weken zul len verstrijken, <1© komst van het paar niet voor April te vernachten is. 1 Na d ezjo verbouwing zal niet de grooto verbouwing van de toekomstige woning, het Airna-Paulowna-gcdeelto, oen aanvang worden gemaakt, r\ aarvoor de aanbesteding in de laatste week van Februari zal plaats hebben. Zooals-men weet, is dezeverbouwing een onderdeel van het nationale hulde blijk. Do indeeling van de vertrekken na! rlo verbouwing is in overleg met de Ko ningin en het paar, als volgt vastgesteld: Do tegenwoordige bibliotheek welke ge legen is aan do achterzijde van het paleis en uitziet op hot park met vijver, een schepping van den Ilaarlemschen kunst- architect J. D. Zodier, zal als werkkai- mer voor den Prins worden ingericht. On middellijk daaraan grenzend komt de werk kamer van de Prinses. De bibliotheek zal naai een der vertrekken aan de voorzijde worden overgebracht. De zit- en eetkamer van het paar zullen ook op het prachtig a park uitzien, evenals tweo zitkamers voor do hofdames. In het sous terrain, waar do keukenprin ses Dirkje van Ree uit Katwijk den soepter zal zwaaien, zullen de keukon en do lin nen- cn glaskanrer, alsmede de wijnkelder worden ondergebracht Deze vertrekken be vinden zich llrans nog in den rechter vleugel. Behalve do bibliotheek zal nog 't slaap» verbek van liet Prinselijk paar op den straatweg AmersfoortAmsterdam uitzien Het slaapvcrüek, alsmede twee badkamers en tweo slaapvertrekken voor de hofhou ding komen op do eerste verdieping. AI dezo veihek'kc-n zullen van centrale ver warming worden voorzien. Bij het zwembassin, achter in het park zullen twaalf kleedkamertjes worden ge bouwd. Behalve de heide hofdames, die in lief paleis hun intrek zullen nemen, zal liefc personeel, dat slechts uit tien personen zal bestaan, uitwonend zijn. Twee lakeien en tweo chauffeurs hebben zich reeds met hun gezinnon in do gemeente Soest ge vestigd. In vcihand met de mededeel mg; van de Koningin, dat zij dicht in do nabij heid van het paleis moeten wonen. Ook do particuliere secretaris van den Prins, jhr. ir. W. G Roöll zal zich na zijn huwelijk in dezo gemeente vestigen Als zijn toekomstiuge woning wordt genoemd, do buitenplaats Bruamlnge to Soestdijk. De Nederlandsche driekleur. Wordt rootl-v it-lilaiiw. Blijkens een mededeeling van den mi nister van binnenlandscho zaken, inr, J» A de Wilde, m de memor.c van antwoord aan de Eerste Kamer op het voorloopig verslag van de algemeene beschouwingen over do begiooting van binnenlandscho zaken, ligt het in de bedoebng zeer bin nenholt een Koninklijk be I 'it uit te tok ken. waarin het rood, wit ei hl nivv wordt vastgelegd als de nationale k.euren. Bi] do voolbereiding eener wettelijke ïogeling van de vaststelling van kleuren en ij po van de Nederlandsche vlag ia gebleken, dat zich dam bij verscheidene jutididsclie vragen vooidocn. 1)07,0 comant, voiaclnjiil dagelijks, mei uit- ron«l«iing Tan Zon- en Feestdagen. Fry's per kwartaal f 2.franco per post £2.50. Yrtja per mek: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomou. Advertontiln voor het oerstYolgond nnm- mer moeten vóór elf uui aan liet Bureau herorpl zgn, "ii Zaterdags vóór 1» uur, Een bepaalde plaata van advcrtcntien wonlt niet gewaarborgd. Prjj3 der Advortentlcn: van 1—6 regels i 1 5!5j [edera regel meer fO^O, In het Zaterddgnummci 15 regels f 1 80, Iedere regel meer f 0.33 Reclames f 0.75 per regel. Incassokostenö cts.j postkwitantieslö ets. Tarieven van advertentiëi? bij"abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar, Dagelijks Yrorden tegen \00n1Ubetaling Kleine Advertentien opgenomen ft IÜjÖO t/in. dh voor den, f 0,75t/m. 25 woorden. Kik voord tneeï 5 cent tot een' maximum \an 80 woorden, 's Woensdagsj Kleine Advertentléntot25voor den f 02j, mits \66r Dinsdagavond O uur aan hel Bureau bezorgd 's Zaterdags. Kleine Advertentién 1100, Indiea niet vó6r Vrijdagavond uur bezorgd. Telef, Nos. 68506-69512 FILIAAL TE 'S-GRAVENZANDE, Tel. 131 eve# H. M. de Koningin tijdens een wan deling te Zeil am See, waar de vorstin sinds eenige dagen verblijft

Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 1