Hi r POLITIE DEBAT Hulde aan den burgemeester. Een scherpe aanval en een zware beschuldiging. Gezag en humaniteit. Bezwaren tegen het plaatselijk diploma gehandhaafd. Het criterium: de preventie. Te formeel behandeld, Geen ondermijning maar dienen van het gezag. Koppige dingen. Paedagogische beschouwingen. Tv''"ïi^riAiuuwi iVuiv-■^^.•AVi,,ïn^^^r;(^•a\^^hVïïlr£ïü^^\,VoTl:A':lUKW>:a''nTl})y;fJ^'uï'"• ni>;nïHiv>ni'.i.irr,m'n-nr-i vi I f Verslag van den Gemeenteraad cet; n 31 et een redevoering geen oplossing bereikt! j Do lieer Van Iers el /.egt: Ieder, mijnheer de voorzitter, die he denmiddag uw rede heeft aangehoord, zal daaruit zijn oigen conclusies liehhcn ge trokken. Wanrdeering. Alvorens mijn eigenlijke redo aan te van gen is liet mij een behoefte a dank to neggen voor de wijzo, waarop u in eerste instantie de politiezaak hebt behandeld en rechtgezet. U hebt een volledige be antwoording gegeven op al de gestelde vra gen. U hebt dit Oodaan aan de hand van stukken in een logisch en literair keurig verzorgde rede. Met stijgende belangstel ling en bewondering heb ik uw betoog gevolgd, zonder prikkeling, beheerscht en bedaard, waar uw bloed toch wel moest koken, hebt u het politiebeleid verdedigd. Geen detailpunt hebt u vergeten; alles is door u behandeld. Daaruit is gebleken, dat van al de aantijgingen tittel noch jo'a w.i <r is geweest en met recht hebt u de/e gede poneerd in den put der fabelen. Schiedam kan thans weten, dat wat er ook gezegd wordt, het politiebeleid' bij u in veilige handen is. Maar Schiedam moge thans ook beseffen, dat we hebben een commissaris, die plichtgetrouw zijn taak vervult. De heer Houtman heeft zijn leedwezen geuit, dat de persoon van den vroegeren commissaris in debat is gebracht; de heer Dinkelaar meende, dat gesproken was van een Augiasstal en de heer Van Vel/.en heeft uit mijn rede beluisterd twee periodes, waarvan in de ééne niets deugde en in de andere alies deugt en voegt daaraan toe, dat do heeren Stulemeijer en Ellen berger zicli hier niet meer kunnen verde digen. Ik ook betreur het, dat die mannen in het geding zijn gebracht, maar dan is dit gebeurd door de drie wethouders. Bewust een onjuiste condnsic getrokken. Mr. Van Velzen trekt bewust een on juiste conclusie uit mijn rede. Hij stelt twee ongelijke grootheden tegenover elkaar, Xt.l. een 30- a 40 jarige diensttijd van den lieer Eilonberger tegenover den arbeid van anderhalf jaar van den heer C'lasio. De heer Van Velzen weet net zoo goed als ik. dat men een levensloop niet kan Lcoor deelcn naar 'de prestaties van de laatste jaren, maar dat men die moet bezien in zijn geheel. Oude cn nieuwe meester. Wanneer een vader, als hij daartoe den tijd gekomen acht, zijn zaak overdraagt aan zijn zoon, zal deze, wanneer hij een pientere jongen is, trachten de zaak op booger peil to brengen, llij zal dingen vinden, die hem niet aanstaan; personeel aannemen en ontslaan; hij /al veranderen wat verouderd is, gebruik maken van de middelen die do moderne techniek hom ten dienste stelt, nieuwe afzetgebieden zoeken, kortom de zaak tot nieuwen bloei brengen. En de vader zal zich daarover verheugen. Maar is daarmede nu gezegd, dat dc vader geen goed koopman was? Inlegen deel, mijnheer do voorzitter, de vader was een zeer goed koopman; hij heeft een kleine zaak door uitbreiding tot een groote zaak gemaakt; in het zenith van zijn leven stond hij aan het hoofd van een voor zijn tijd bloeiend bedrijf, dat hij met vaste hand bestuurde, tot de druk der ja- Ten op hem zijn invloed, deed. gelden, do zaak niet verder kwam of misschien wel minder rendabel word. Gelukkig, dat toen ■een opvo'ger aanwezig was, die herstellen kon wat verlore ging. Dit is iir beef» de zuivere erhoudmg: Ellciibcrgcr - Cla.ste, Evolutie. Zoo is het ook til iedere ambtelijke loop baan. Zoo het ook gegaan met den beer Eücnbergtr. tiïj is begonnen mot cc-n klein corps, dat ook hij erooter zag -worden, dat hij goed in zijn macht had, lotdat ook de druk dar jaren hom puiten ging spelen, waarbij nog komt dat tien laats ten lijd zijn gezondheid minder gun stig was. Ook de lieer Eüerib: rgcr is een goed politicman geweest, die do gemende Schiedam buitengewoon veto goede dien sten beeft bewezen, IJ hebt hot zolf, mijn beer tb' voorzitter, duidelijk aangetoond. En wanneer ik, wanneer God mij het leven geeft, over D jaar mijn ambt neer leg, dan zal mijn Opvolger recht moeten zetten, wat in den loop der jaren scheef is konion le staan. Ik zal mij daarover niet verwonderen en dat In el gewoon vindon. En daarom is het zoo buitengewoon mis leidend van den heer Van Velzen om liet te doen voorkomen, dat ik die twee periodes tegenover elkaar stel. Wee den snoodaard! Wat ik uit zijn redo heb beluisterd is dit: Wee den snoodaard, die in do bres durft te springen voor don nieuwen com missaris. Ik ga vcor den hoer Van Velzen niet uit dein weg. Ik zal doen, wat ik mijn plicht acht en ook voor een blad (de Schiedamsche Courant) neem ik geen blad voor mijn mondt Ik heb bij die politiezaak niet helminste persoonlijk belang. Ondermijning van liet gc/.ag. Toen ik het sectieverslag las, stond ik versteld; ik heb alles zeer objectief over wogen, zooals ik dagelijks 10-lallon zaken objectief bekijk, ik heb een on ander on derzocht en kwam toon tot de conclusie, dat hier een ondermijning van het ge zag ging plaats hebben, die niet door den heugel kon. Het corps mei de gewezen branderskncelils. Om den aibeid van den heer Clasie in het juiste'' licht te stellen, moest ik een idee geven van den toestand, zoo als die hij zijn komst hier ter stede was. Do feiten, die ik genoemd heb, zijn niet weersproken, zij waien trouwens van al- gemeene bekendheid. Deze raken het po litiebeleid van den heer Ellen berger ovcar zijn geheele carrière absoluut niet. De h-cer Stulemeyer was met zijn corps ooi- niet tevreden. Hij heeft mij herhaaldelijk gezegd, dat hel corps nog niet naar zijn zin was; dat daarin nog waren teveel gewezen brandersknechts, waarmede hij niet voldoende uit de voeten kon. Ook klaagde hij over gebrek aan mede werking van den raad. Zoowel de heer Stulemeyer als de heer Ellenberger heeft geroeid met do riemen, die zij hadden, en zij hebben eik op hun gebied hun sporen verdiend. En wanneer men mij- den bal toegooit, dat ik hun nagedachtenis geschonden heb, dan kaatst ik dien bal met alle kracht die in mi] is in de gezichten van mijn aanvallers terug. Tendentieus. Ik vind het buitengewoon tendentieus en onbehoorlijk mij kwade trouw ten opzichte van de heeren Stulemeyer en Ellenberger in de schoenen te schuiven. Ik neem het mij'n aanvallers persoonlijk kwalijk. Men heeft mij daarmee in mijn eer aangetast. Ik heb beide mannen steeds zeer hoog geacht en zal hun beiden steeds in eere blijven gedenken. De processen-verhaal. Do heer Th. J. L. v. d. Berg (c.h.) zegt in de vorige zitting met groote aan dacht naar de reue va'n den voorzitter te hebben geluisterd. Spr. wil gaarne ver klaren, dat het hem goed gedaan heeft den voorzitter op zoo warme wijze het politie-beleid te hebben hooren verdedigen Dit neemt niet weg, dat ten aanzien van verscheidene zaken nog wel een en ander in liet midden zou zijn t.e biengen. Orider andere geldt dit de aantallen pro cessen-verbaal. Do voorzitter voert daarbij diverse argumenten aan, maar daarover zou nog wel val zijn Le zeggen. Spr. zal dit niet doen, te meer daar hij de s cru ach ting heeft, dat door een ander daarover nog zal worden gespioken. Do zaak is overigens met een redevoe ring niet op te lossen. Dc dagorder zijn «loei gemist. De hoofdzaak is voor de leden, der Clir. Hist tractie, dat zij de zehmhsid hebben, dat bij de leiding van die politie niet als eisch van bekwaamheid der agenten wordt gestold het aantal proces^en-vcrlinnl, dat zij binnen brengen. De dagorder van 24 Januari 193C was daarvan het bewijs. Ntt naar mijn vaste overtuiging deze dagorder evenwel zijn -loei heeft gemist, kan de Chr. Hist, fractie genen gen nemen met tie verklaring, dat door den burgemees ter ernstig te rade zal worden gegaan met do bevoegde autoriteiten, of in het sy steem van hekeuren zonder voorafgaande waarschuwing verandering kan worden go- bracht. Vruchtbare discussie. Mocht do leiding van de politie er dan ook In kramen slagen aan te toornen, dat zij krachtig het gezag kan bandlbnvon zon der daarbij dc humaniteit uil het oog to verliezen, dan kan worden gezegd, dat deze discussies in den raad en niet in liet minst door hel ophelderend beloog van den voorzitter er (c-o hebben bijgedragen, dat in Schiedam weer met vei trouwen naar de leiding dor politie wordt gezien. De leden der Chr. Hist, fiactic stemmen nooit tegen oen. begroo'ing om redenen buiten d'o begroeting gelegen en ook dit maal zullen zy dat niet doen. Tegen het plaits dijk diploma. Dit zelfde si.nndpunt geldt niet voor wat belieft de post van fG30 vóór het Schim darasclio diploma. Het uitnemend pleidooi vuri den voorzitter hoeft spr. en zijn vrien den van het nut van die uitgave niet kunnen o vertui gen. Zij, zouden i edeien agent den oisch willen stellen, dat lrij zich ook na zijn vaste aanstelling bli]tl bekwamen en het is vanzelfsprekend, dat hij zich op do hoogte dient to ihou ten van nieuwe wetten en voorschriften. Dc verkeersborden. De lieer Nolet (r.k.), vraagt het woord. (Verwondering bij eviiige raadsleden). De Voorzitter dc-elt mee, dat do lieer Nolet iets wil opmerken over wat mevr. Bonthout heeft gezegd. De lieer m r, X o 1 e t (r.k zegt, dat mevr. Ben them spr. in het debat heeft ge bracht als secretaris van de vereen igiug Veilig Verkeer. De aangelegenheid van de verkeersbor den heeft echter niets te maken niet liet polilievraagstirk. Hier ter slede zijn ver keersborden, die niet deugen, maar dit wil niet zeggen, dat de politie niet krach tig nroet optreden tegen zooveel slordigheid als voorkomt bij de naleving van do ver keersregelen. De voorzitter heeft hot poli'ieheleid ïceds op uitstekende wijze verdedigd. Er kun nen bij de politie wel eens fouten voor komen, maar men moet zich wachten voor generaliseeren. Uit aard van zijn ambt komt spr. wel eens in aanraking met een verkeerd arrest, maar daaruit mag men toch niet de con clusie trekken, lat de jn?' it ie niet deugt. Te veel gezegd. Mevr.B e n t h o mD o Wilde (s d.) heeft even den secretaris van Veilig Ver keer ter sprake gebracht, maar wist niet dat dit de heer Nolet was. Deze is ech ter thans met zijn opmerkingen verder gegaan dan feitelijk toelaatbaar is. Bijl do behandeling van do vorige begrooting, mochten de soe,-demoeralen, die niet in corsto instantie hot woord hadden gevoerd, bij de replieken ook niet hun incoming zeggen. Do Voopzi tl er: De heer Nolet wildo iets zeggen over het verkeer. 1 Mevr. Bent hein—Do Wilde (s.d.): Ja, ruaar hij is verder gegaan. Do Voorzr 11 or: Do heer Nolet zou het misschien ook met tien woorden min der afgekund hebben, maar men kan dat toch niet op een goudschaaltje afwegen. Misverstand opgeruimd. Do heer 110ogen dam (an zegt zich in eeisto instantie niet in het poltiicdehal to .hebben gemengd. Dit vraagstuk is zoo moeilijk, dat een buitenslanmiei liet niet heoordetden kan. Do leden van do A. R. fractie hooren het debat aan en zullen hun oordeel daarover vellen. Mevr. Bwithem heejl rtit spi.'s woorden begrepen, dat hij wilde zeggen: Er is hij de soe democraten een zekere rancune aan wezig, in verband met moeilijkheden, ge rezen in veiband niet dp door hen be- 1 egde K ers tvergat! ering. Dat heeft spr. mot beweerd. Alleen heeft spr. gezegdEen vergadering van de S. D. A. P. is lieleiiuneid en aan de N. S. B. is geweigerd een veigadering in de open lucht to houden, zoodat niet gesproken kan worden van meten met twee maren, Spr. hoopt, dat nu het misverstand uit den weg is geluimd. Dc eerste taak van de politie. Mei genoegen heeft spr. naar hot beloog van den voorzitter geluisterd. Het crite rium san diens rede was voor spr. dat de voorzitter toe/egde: De preventie zal zoo sterk mogelijk woiden toegepast. Dat is ook door spr. in de sectio ge vraagd. Spr. beweert niet, dat thans hot preventieve element niet aanwezig is, maar als de voorzitter zegt: Ik zal al mijn krach ten inspannen om liet preventieve element te versteiken, dan is veel uit den weg ge luimd. De alleioersto taak van de politie is de preventie en ais het zoo wordt aange pakt als do voorzitter hoeft toegezegd, wordt de zaak in goede hanen geleid. De meeste welwillendheid. De heer De Bruin (üh.) zegt geheel aan G o zijde van den voorzitter te slaan. Spr is als voorzitter van de Oranje Ver- oeniging dikwijls met den chef der poiitio in contact geweest en steeds heeft spr. de meeste welwillendheid ondervonden. Spr. sluit, zich golreel hij liet betoog van den voorzitter aan. Schiedam sterk anti- fascistisch. Vergadering van Vrijdag 2Ü Januari 1937, "s middags 2 uur. Voorzitter dc burgemeester mr, dr. P. L. J. r an llaaren. De lieer Kodde (comm.) heeft met groote belangstelling geluisterd naar het betoog van den voorzitter over do politie-. Deze heeft echter de kwestie te veel ge zien (iiit cn behandeld van het ambte lijk standpunt, nl. als hoofd der politie. Het was dus te formeel, wat de voorzitter betoogde. Als men dat doet, is het zeer begrijpelijk, dat men in de sectie's gestelde vragen als insinueerond beschouwt, zij klinken dan ook als zoodanig. Het is echter .iets anders, of ze dat ook inder daad vijn. Alles hangt n.l. van het stand punt, van waar uit mon de zaak beoor deelt. i Ongerustheid ouder do be volking. Tusselien den voorzitter en spr. is een verschil, van standpunt; de voorzitter is te overwegend ambtelijk; do vragenstellers hebben gestalte gegeven aan do ongerust heid die onder die bevolking leeft. Zij hebben allerminst bedoeld to insinueer en. Zij, die de vragen stelden en wij, die ze verdedigden weten, dat die ongerustheid leeft en dat zou morgen op andeio wijzo lot uiting kunnen komen. Daarom waren deze vragen nuttig, omdat uimidoor onte vredenheid cn ongerustheid kunnen wor den voorkomen Als men zich dat lot doel stelt met do vragen, is het plicht van hen, die daartoe geroepen zijn, om te ant woorden en dan zijn de vragen als zoo danig geen ondermijning van het gezag, maar is hot oen dienen van het «oz:lS- De weg (lei' openbaarheid. Do weg der openbaarheid moest in dit geval worden gegaan. Als alleen 1, 2, 3 oj misschien 10 raadsleden tegen het politie beleid bezwaar hadden, zou de weg gegaan kunnen zijn, die ito voorzitter hoeft aan bevolen, nl. dien van het persoonlijk over leg. Maar die bezwaren leven nu in de openbaar,, .>d en dienden daarom hier be sproken te worden. Feiten zijn koppige dingen. Feiten zijn koppige dingen en hebben de onboffclijk'o gewoonte voor niemand uit den weg to gaan. Do feiten zullen ook niet uit den weg gaan voor de rede van den voorzitter. Deze heeft wel uil een dagorder voorge lezen maar toch is hot aantal processen- verbaal zeer snel gedegen. In feite beeft dus die dagorder weinig of geen uitwer king gehad op de agenten. Zijn deze politiemannen hardleer,sclr cn hegrijpen zij can dagorder niet meer? Of is er misschien een andere geest in het corps gevaren; die do oorzaak is, dat, on danks die dagorder, de agenten zooveel processen-verbaal opmaken? Er blijft een klove bestaan tussehen die dagorder en do feitenl Er moet een opvat ting bij do agenten bestaan, dat zij in de richting van veel verbaliseeren moeten gaan. Zij verkeeren blijkbaar in de mee rling, dat de leiding van hen verwacht, dat zij processen-ver aai maken. Hel aantal processen-verbaal. De voorzitter heeft het aantal pro:cs- sen-verbaal hier vergeleken met dat in andere plaatsen, maar dat is een verkeerde maatstaf; daar heeft ook mevr, Bontliem reeds op gewezen. Er zijn andere factoren, die in aanmer king moeten worden gebracht. De lieer Van Velzen hoeft reeds geïnterrumpeerd, dat b.v. het aanwezig zijn varr vele stu denten in een stad invloed uitoefent op het aantal overtredingen. Een dergelijke stad kan men niet vergelijken met Schie dam. Do politieleiding moest rekening houden met den aard, de ontwikkeling en het bevattingsvermogen van de bevolking en met dé verhouding burgerij—politic, zooals dio vroeger hier bestond. Daarvan uitgaande had de nieuwe com missaris zijn corps moeten ophouwen. Als dat gebeurd was, zou de stijging van het aantal processen-verhaal nicl zoo sterk zijn' geweest. Te formeel. Ecu systeem van moer waarschuwen is het aangewezen stelsel voor Schiedam. Als kinderen iets misdaan hebben, is het gewenscht hen op het politiebureau eens flink de les to lezen; dat is opvoed kundig de juiste methode. De voorzitter zegt echter: De wet laat wel veel meer toe dan eon jongen een half uur in con col op lo sluiten. Dat lijkt spr. te formeel, to jnrirli-ch gerede neerd! Men moet zich in een geval als dit nicl afvragen: Hoe ver kunnen we gaan? en. liet maximum als uitgangspunt ne men! Ken ander uitgangspunt is noodigr Pacdagogisch onjuist. Ilcl is paedagogisch niet Lo verdedigen kinderen in ecu overvalwagen naar het politiebureau te brengen en hen daar in een cel op to sluiten. Was een dergelijke bejegening van die kindereu in overeen stemming met wat zij hadden misdreven? Allerminst1 Toon movr. Bcnthem haar verontwaar diging over dit optreden van do politic uitte, werd geïnterrumpeerdIets doigclijks geschiedde vroeger ook! Maar op wat vroeger ook reeds verkeerd was, kan men zich thans niet bij wijzo van verontschuldiging beroepen, liet was vroeger verkeerd cn het is ook nu nog ver keerd wat met die jongens is gehourdl N.S.B.-ineiitalifcit. Alen moet zeer voorzichtig zijn met op Jen chef van dc poiitio den schijn te la den, dat hij fascistische neigingen heeft, als men daarvoor geen bewijzen heeft of althans aanwijzingen, die een derge lijke mentaliteit zeer waarschijnlijk maken. Maar hier was een schijn, die zeer krach tig sprak, n.l. het gebeurde met „De Tele graaf" cn het N.tf.D.-fonds. De voorzitter moet do zaak meer he- ooidcelen van uit liet standpunt van de bevolking.liet publiek heeft gehoord van de actie van de X5.1L, die de politie beert gesteund en het beschikt niet over do ge gevens van den burgemeester als hoofd der politie. Hot is dus lo verklaren, dat ïaadsledcn over deze aangelegenheid vra gen stelten, lor geruststelling van do bur gerij. Spr. zou niets liever willen, dan dat kwam vast to staan: Bij don. commissaris bestaan geen fascistische neigingen! Een anti-fascistische stad. Schiedam is ecu overwegend anti-fas cistische stad. Hier trekt veel eerder dan misschien in een andere plaats do aan dacht, als zich fascistische neigingen open baren. Spr. vindt dit een prachtige gelegenheid voor den burgemeester' om niet alloan ambtelijk, maai' ook als persoonlijk lo ver klaren, hoe hij legwtüvci' het fascismo staat. Dat zou ter geruststelling k urm on zijn van het anti-fascistisch Schiedam. Eu dan zal spr. niet hoos zijn, als de voor zitter ook vertelt, hoe hij over don com missaris denkt! Ecu Biet-ambtelijk onderzoek. Mevr. Benlbem heeft heslist volgehou den, dat in het politiccorps het stelsel van verklikkerij en 'spiomiago wordt toe gepast. liet is zeer belangrijk als do voorzitter ambtelijke gegevens veislrekt, maar de raad stelt prijs op gegevens, dio juist zijn. Spr. gelooft, dat voor het verkrijgen van der gelijke gegevens zeer gewenscht zou zijn, als een diep-gaand onderzoek werd in gesteld waarbij bij voorbaat clko kans op rancune maatregelen was uitgesloten. Zij» straf „denionstrecrcn". Spr. heeft van deu voorzitter gehoord, dat men eon terugstelling niet als cm straf nroet aanmerken. Maar in werkelijk heid is dat juist een zeer zware straf! Als men niet alleen financieel wordt ge troffen door eon terugstelling, maar ook nog genoodzaakt wordt zelf in het open baar te gaan demonstreeren, dat men ge straft is, zal dal niet nalaten het inner lijk van den gestrafte diep te kwetsen. Spr. beweert niet, dat die man geen fouten en tekortkomingen heeft. Maar- moest de opgelegde straf zoo zwaar zijn! Tegen uitbreiding. Men kent het standpunt van de com munisten tegenover eon ra oord ore uitgave voor do poiitio van f17003. Do leden der communistische fractie hebben hot vorig jaar ook tegen do uitbreiding van de po litie gestemd. Foor hen gelden anderel belangen, zwaarder dan meer geld uit te geven voor de politie, gezien do diepe armoede van een groot deel der burgerij. Los van de kwestie, thans hier ter sprake gebiachl, zouden de leden, der communis tische fractie toch tegen dio moerderei uitgaven hehben gestemd, wat zij dus ook! nu zullen doen. Andere belangen zijn pri mair. (Wordl wrrolqd). Gemengd Nieuws Onregelmatigheden bij crisis comité te Venlo. Motio van wantrouwen tegen een wethouder. In een gisteravond gehouden vergadering van den gemeenteraad van Venlo is niet éèn na algemeone stemmen cn één ont houding een motie van wantrouwen aam genomen tegen don wethouder van so ciale aangelegenheden, den lieer M. Vor- -hot. wt indienen van do motie vindt zijn oorzaak in de administratieve onregolma- iighedorf, welke geconstateerd weiden bij" bet plaatselijk crisis comité. Waarvan do wethouder voorzitter' was, en zijn weigering om in verhand daarmede zijn wethouder schap neer to leggen. 1 Een daarop volgend voarslol om naast do drie wethoudcis nog oen vierden wet houder te benoemen, cn de op do begroo ting uitgetrokken post „salarissen" zijnde 4500 gulden over de vier wetlioudeis gelijk to verdoelen, v. erd aangehouden, aangezien voor deze financierde regeling nadere toe stemming van de Kroon on van Gedepu teerde Staten noodig is. Een gcinkltige loopbaan. In Sao Paulo (Brazilië) is op 23 jarigen leeftijd do fabrikant Condo Maturazzö overleden. In zijn ondernemingen waren 17.000 arbeiders werkzaam. In 488L Is! Matarazzo als onbemiddeld' Ita'innnsch' immigrant in Brazilië gekomen. f, M flit i

Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 6