Rechtszaken Gemengd Nieuws ln geheimen dienst Radioprogramma's Ruzie tusschen schippers Ecu maand voorwaardelijk we gens mishandeling gerequirecrd. Ook do verkeersregels to water worden herhaaldelijk overtreden oa do resultaten wijken meestal weinig af van dio bij ieon ongeluk op den verkeersweg: schade,soms persooidyke ongelukken en meestal oen hevige woordenwisseling tusschen de partijen. Op 23 Juni van het vorige jaar wilde een motorbaolsehippcr den Blauwbrug o\er den Am stel onderdoor varen. Op dat oogenblik probeerde een andere schipper hem met zijn boot te passceren. Do (aan varing, die zonder persoonlijke ongelukken afliep, deert een der schippers, de man die tegen de voorschriften had gehandeld, in woede ontstoken. Hij nam een stuk ijzer on u ierp het praai het hoofd vati den anderen schipper. Deze u eerdo het projectiel af en werd aan de pol3 gewond. Tégen den boozon schipper werd pro ces-verbaal opgemaakt en de politreiech- 'ler ie Amsterdam, veroordeelde hem we gens poging tot zware mishandeling tot f40 boete, subs. 40 dagen hechtenis. Gisteren stond hij in hooger beroep te recht omdat hij de straf te hoog wond» „Ik heb f10 steun, waarvan ik een vrouw en een kind moet onderhouden en boete kan ik onmogelijk betalen". De procureumreneraal bij bet Amster- damsche hof, was het niet met den politie rechter eens. Volgens hem was hier geen poging tot zware mishandeling geploegd, doch eenvoudige mishandeling. Vord. im mers heeft in een driftbui gehandeld en Jiad niet de bedoeling zijn tegenstander ernstig te verwonden. Toch* mag hij van geluk spreken, dat de gevolgen van zijn ondoordachte handeling niet ernstiger zijn geweest. In verband met verd 's financi- eele omstandigheden, vorderde de procu reur wegens mishandeling een voorwaar delijke gevangenisstraf van een maand met eeafproeftijd van een jaar. De jeugdige schipper beloofde in liet vervolg zijn drift te zuilen beheerschen en nadat de president hem vaderlijk had toe gesproken, werd de uitspraak op 14 Juli bepaald. Sport Wielrennen Dc ronde \an Frankrijk. De Zesde étappe van de* ronde van Frankrijk is gewonnen door den Belg Deloor in den tijd van 5 uur 26 min. 23 sec. 28slc was in deze étappe, van Ge neve naar Aix les Bains, Albert van Schea- del in 5 uur 33 min. 59 sec. en 67ste Anten van Schendel in den tijd van 5 uur 49 min. 25 sec. Bautz leidt nog steeds in het algemeen klassement. Voetbal. SchiedamNeptunus-eomb. Morgenavond kwart over zeven speelt Schiedam op haar terrein in Spiermgs- hoek een wedstrijd tegen een Neptunus- comhinatie. Handbal TLOR—H.V. 1936. Hedenavond half acht speelt THOR voor de nederlaagserie op Boschhoek een wed strijd tegen de Haagsohe club H. V. 1936. Noodlottig ongeluk met schietmasker Ingezetene van Siüard bij liei schoonmaken van het apparaat gedood. Do vroegere slager J. Li te Overhoven- Sittard was gistermiddag te zijnen huize bezig met het reinigen van ecüi schietap- paraat voor het doodon van slachtvee. Hel wapen had enkelo jaren geen dienst meer gedaan en was vastgeroest, zoodat do heer L. zich wellicht niet voldoende kon overtuigen, of het geladen was. Vermoe delijk heeft hij den slagpin to hard tegen de tafel gedrukt, met liet gevolg, dat het wapen afging. Hij werd in de hartstreek getroffen on zakte in elkaar. In bewuste- loozen toestand werd hij naar liet zieken huis vervoord, waar hij zonder tot hij kennis te zijn gekomen is overleden, voor dat opeiatief kon worden ingegrepen. IJ., thans verzekeringsagent van beroep, was 36 jaar oud, gehuwd en vader van drie kindei en. Inbraken in scholen Zes jongens aangehouden. Den laatsten tijd zijn te Amersfoort her haaldelijk inbraken in scholen en andere gebouwen benevens straatdiefstallen ge pleegd, zonder dat de politie in staat was de daders te vinden. Thans is licht in deze zaken gekomen door de arrestatie van eenigc jongens, wier leeftijden varieeren van veertien tot twee en twintig jaar. In verband met do' mluaken in scholen, waarbij" spaarpenningen van do. leerlingen weiden ontvreemd, zijn gearresteerd en ter beschikking van de justi'ie te Utrecht ge steld een drietal jongens, respectievelijk 14, 15 en 16 jaar oud. Verder is iaange houden een zestienjarige jongeman, die bekend heeft zich te hebben schuldig ge maakt aan een reeks van straatdiefstallen en aan inbraak in het badhuis, waarhij leen collectebus werd ontvreemd. Voorts heeft de politie de hand gelegd op een zestienjarigen jongen, die verdacht wordt van medeplichtigheid en een twee en twïnligjarigen jongeman, die zich waar schijnlijk aan heling heeft schuldig go- maakt. Loos alarm. Gistermiddag omstreeks half vijf werd het Damrak en hot Beursplein te Amster dam in rep en roer gebracht door hel lmd-bellend en met de sirene gillend aan rukken van drie brandspuiten en twee ladderwagens, die over het Beursplein hun weg zoch'oa naar het Beursst-aitje, vair de uitbreiding van het ma ga rijn „De then korf" haar voltooiing .nadert. Het bleek, dat bij het verrichten van werkzaamheden de eleo'.rische geleiding, welke de verbinding voor de brandschel len vormt, was geraakt, waardoor dc alarm inrichting m werking was gesteld, mei het gevolg, dat dra een vijftal rooJe wa gens voor de deur stond. Aa luttele oogenblikken konden zij erh ter vertrekken.. Gevaarlijke St. Beraardthonden. Nadat eenige maanden geleden op den St Be.rnardt een meisje door da honden van het klooster was versccheurd, heeft de directeur van het hospitium thans he kend gemaakt, dat een groot park gebouwd wordt, om de honden in onder te brengen. Het door de ouders van het slachtoffer ingediende verzoek de honden uit den weg te ruimen, is niet ingewilligd. Doodclijk ongeluk fe Assen. Gistermorgen is ia de Bellers'ra at. nabij den Ilanrweg te Assen, een ernstig ongeval gebeurd In de richting Assen marcheerde een militaire colonne. Naast de troep f.et- ste de 72-jarige W.. Vlieger, uit Gras- wijk, eveneens in de richting Assen. Ook een automobilist S. uit Gramsbergen baal de de troep in en passeerde daarbij Vlie ger .Toen S den ouden man bijna vooibi) was, is deze in aanraking gekomen met den wagen, waarbij hij een slag van den achterbumper kroeg. De heer Vlieger vie! en geraakte bewusteloos Hij werd naar het Wilhelmina ziekenbus te Assen ver voerd, waar hij eenigen tijd later aan de gevolgen is overleden. De weg is ter plaatse behoorlijk breed en uit de verklaringen van getuigen is vast komen te staan, dat den autobestuur der geen schuld treft. Als tragische inzonderheid kan nog wore den gemeld, dat Vlieger op weg was naar het kerkhof, om een begrafenis van een kennis bij te wonen. HISTORISCHE AVONTURENROMAN door G. P. BAKKER 51) Het was middernacht. Het uur, waarop op de kerkhoi en de geraamten ontwaken om don doodendans #te beginnen en dat, waarop zij, die een gewelddadiger! dood gestorven zijn, terugkeeren naar de plek waar zij vermoord zijn, wanneer zij niet meer hebben kunnen biechten. Het Blauwe Paard lag in het duister. Geen enkel venster was verlicht. Er kwam geen antwoord.. Weer klopte de zwarte ruiter driemaal, toen vloekte hij,. „Valge me Dios", en schreeuwde met een stem, die nies men- schclijks had: „Wordt er open gedaan of niet. Niemand heeft het nog ooit gewaagd oen deur voor mij gesloten te houden." Weer sloeg hij op de deur en het klonk den waard in de ooren als rammelende beenderen. 1 Eindelijk slak de herbergier van hét t Blauwe Paard zijn hoofd uit een der ven stera der bovenverdieping. Drie woningèu afgebrand. In de HasseltsIraat' to Tilbuig is gister ochtend to omstreeks IX uur eon bloik1 Van drie arbeiderswoningen tot den grond toe afgebrand. De huisjes waren mot riet gedekt, zoodat het vuur zich snol kon uitbreiden. Er was geen tijd meer om de inboedels m veiligheid te brengen. 1 Dc bewoners, do families B., II. en van S. waren niet voor brandschade verzekerd. De oorzaak', van dun brand is onbekend. Bij aanrijding gedood. Gistermiddag is te Berlikum de 40-jarige chauffeur W. II. Koopman,' wcikzaam aan de Lijcmph aldaar, toen hij por fiets ep weg was naar do fabriek door een vracht auto aangereden en vrijwel op siag go- dood. Koopman gaf op een gegeven moment richting aan en zwenkte op datzelfde oogen blik ook af. Do chauffeur van de vracht auto zag toen geen k'ans meer om lliem te ontwijken met bovengemeld gevolg. Waar vangt men de meeste walvissellen? De door" de Noorsche règeering benoem de commissie van statistiek voor de wal- vischvangst beeft in bet tijdschrift „In ternational Whaling Statistics" de verras sende mededceling gepubliceerd, dat in het seizoen 19351936 de' walvischvangst buiten de Zuidelijke IJszee grooter was dan in de voorafgaande jaren, speciaal wat het aantal gevangen walvisschon be treft. Buiten de Zuidelijke IJszee werd 30.8 pree gevangen tegen 19 pree. in vorige jaren, terwijl in de Zuidelijke IJs zee 62.9 proc. tegen 81 proc. in het va rige jaar word gevangen. Do opbrengst van traan bedroeg 15.1 proc. buiten de Zuidelijke IJszee, tegen velleden jaar 8 S procechter 84.9 proc. tegen 91.2 proc.* in de Zuidelijke IJszee. Niettemin ligt het zwaartepunt nog steeds verreweg in de Zuidelijke IJszee met een totalen opbrengst aan traan van 2 136 33S vaten tegen 2,453.999 vaten verleden jaar. De dienovereenkomstige cijfers buiten de Zuidelijke IJszee bedragen 434.779 vaten tegen 237 284 het vorige jaar. Bij de Fa- roer, Groenland en New Foundland is do walvischvangst temggcloopen, aan de Afrikaansche kust daarentegen in de laat ste zes jaren toegenomen. Ook bij Chili en Peru worden aanzienlijk meer wal- vissehen gevangen. Strijd tegen sprinkhanen in Egypte. In de westelijke woestijngebieden van Egypte wordt thans vrijwel dag en nacht gewerkt aan de bestrijding van de sprink hanen. J'ot welk doel reeds een grooter aantal mannen en uitgebreider materiaal aange vraagd zijn, aldus een mcvledeeling van Ilamdi el Nasr Pasja den minister van landbouw, in-een kahmcls-vergadering waar hij een crediet van 10 000 pond 'be pleitte voor het beshijden van deze plaag, voordat deze ernstiger afmetingen zou heb ben aangenomen. De toestand blijft nog ernstig. Groote zwermen sprinkhanen zijn verschenen in het uitgcstrek'e gebied tus schen Solium aan de grens en Babig op iets minder dan 15 mijl uit hcUmiddon tvan Alexandrië. Men vreest dat de sprinkha nen Egyptisch gebied binnendringen van den Italiaanschen kant der grens. Ernstige typhus-epidemie in Turkije. Te Islamboel heerscht een ernstige ty phus-epidemie, die onder de bevolking groote ongerustheid heeft gewekt, De laat ste drie wéken hebben zich niet minder dan 270 gevallen voorgedaan. Do autoriteiten stellen alles in liet werk om uitbreiding der epidemie tegen te gaan. Reeds zijn 120.000 mensohen gevaccineerd en binnen een week zal de geheeie bevol king van Istanboel behandeld zijn. Het gebrek aan voldoende gezuiverd wa ter is, maar men gelooft, de voornaamste oorzaak van de epidemie. Ofschoon het DONDERDAG, 8 Juli 1937. Hilversum I, 1873 M. AVRO-uitzending, S Gramofoon. 10 Morgenwijding. 10.30 Residentie strijkkwartet. In de pauze de clamatie, 12 Gramofoon. 12.30 Kovacs Lajos, 1.30 Orgel, en zang. 2.30 Ko vacs Lajos, Bussums Dameskoor, solist en gramofoon. 4 Ziekenhalfuur. 4.30 Gramofoon. 4 50 Voor de kindoren. 5.30 Aeolian orkest. 0.30 Sportpraaljc. 7 AVRO-dansorkest. 7.45 Voor rijwiolloe- rist.cn. 8 Berichten. 8.15 Omroeporkest en solist. 9 Reportage. 9.30 Omroep orkest en soliste. 10.15 Ronova-kwin- tet. 11 Berichten. Ilierna AVRO-dans- ■orkest. 11.4012 Gramofoon. Hilversum II, 301 M. 8-9.15 KRO; 10 NORVj 11 KRO: 2—12 NQRiV. 89.15 en 10 Gramofoon. 10.15 Mor gendienst. 1045 Gramofoon. 11.30 Gods dienstig halfuur. 12 Berichten. 12.15 KRO-orkest en gramofoon. 2 Hand werk - cursus. 3 Orgel. 3 45 Bijbellezing. 4,45 Handenarbeid voor de jeugd1. 515 Solis ten. 0.15 Gramofoon. 6.45 CN V-kwar tiertje. 7 Berichten. 7.15 Luchtvaart causerie. .7.35 Gramofoon. 7.45 Repor tage. 8 Berichten. 8 15 Arnhcmsche ©r- kestvereemging. 9 VToolijtc voordracht. 9.30 Vervolg concert. 10.05 Berichten. 10.35 Gramofoon. 10.45 Gymnastiekles. 1112 Gramofoon. Hierna Schriftlezing, Droit wiek, 1500 M. 1125 Gramofoon. 12.05 Orkest en so liste. 1.20 Zang. 1.50 Reportage. 2.05 Strijkscxtet en solist. 2.50 Declamatie. 3.10 Gramofoon. 3 35 Orkest en soliste. 5 05 Reportage. 5.20 Jazzband. 6.20 Be richten, 6.40 Boekbespreking. 7 Orkest en solist. 7.45 Revuoprogramma. 8,20 Symphonie-orkest. 9 20 Berichten. 9.40 BBC-variété-oikest en solisten, 10.20 Kerkdienst. 10 40 Lit. muzikaal program ma. 11.20 Orkest. 115012 Dansmu ziek. Radio Paris, 1048 M. 7.10, 8.20 en 11.20 Gramofoon. 12.50 Orkest. 135 Zang 2.20 Gramofoon. 4.05 Zang. 5.05 Radiolooneel. 7.23 Gramo foon. 7.35 Zang. 7.50 Piano. 8.05 Zang. 8 50 Kwartet cn solist. 10.05 Operette. ^10 50—11.05 Gramoföön. Keulen, 456 AI. G 50 Orkest, 8.50 Orkest. 10 20 Volks liederen. 12.20 Concert. 1.35 Oikest. 235 Gevarieerd concert. 4 20 Orkest. 5.50 volksliederen. 6 20 Concert. 7.20 Mannen koor cn solisten. 8.30 Gramofoon. 9.2D Orkest. 10.5012.20 Oi'kcst en solis ten Brussel, 322 cn 484 AL 322 AR Vlaamsch), 12 20 Gramofoon. 1250 SaJonorkest 1.30 Orkest. 1.50— 2,20 Gramofoon. 5,20, 6.50 en 7.23 Gra-, mofoon. 8.20 „Der fidele Bauer", ope rette 10.3011.10 Gramofoon. 484 M. (Fransch). 12.20 Gramofoon. 12 50 Orkest. 1.30 Salonorkest. 1.50—2 20 Gra mofoon, 5.20 Salonorkest. 6.35 Gramo foon. 5.20 Salonorkest. 6.35 Gramofoon. 7 05 Zang. 7 35 Gramofoon. 8 20 Orkest en solisten. 10.30 Piano en cello. 11.05 —11.20 Gramofoon. Dcutsehlaiidseuder .1571 AI. 8.30 Orkest en koor, .nr. m. v. solisten. 10,20 Berichten. 10 40 Sportnieuws. 10 50 Cello en piano, 11.05 Weerbericht. 11.20 12,20 Orkest. SCHIEDAMSCHE RADIO CENTRALE Donderdag, 8 Juli. Programma 3. Keulen 8.00, Parijs Radio 10.50, Brus sel (Vlaamsch) 12.35, Parijs Radio 2.20, Londen Regional 3.35, Keulen 4.20, Brussel (Fransch) 5.20, Keulen 5 50, (Brussel (Vlaamsch) 7.20, Londen Re gional 7.50, Keulen 8.20, Rome 9.20. Programma 4. Brussel (Vlaamsch)- S.00, Lille 9.20. Pauzo' of' gramofoon, 9.50, Londen Ree gional 10.35, Droitwich 2.50, Diversen 6 20, Brussel (Fransch) 6.40, Droitwich LOO. Programma 5. Keulen 12.20, Diversen 3.20, Brussel (Vlaamsch) 5,20, Diversen 7,03, Brussel (Vlaamsch) 8.20, Diversen 11.20. niets ongewoons is, dat zich in den zo mer te fsfamboel gevallen van typhus voor doen, is in jaren niet zulte een ernstige epidemie voorgekomen als dio welke mem tthans meemaakt. Oycrslrooming in Kiangsi. iTol Noord-Westen der Chmeesche pro vincie Kiangsi is over een oppervlakte van 1.500 vierk. KM. overstroomd. Door deze overstrooming zijn meer dan een miliioen mensehen getroffen. i Nieuw lioogtcrceord voor vrouwen. Miss Beverley Dodge en nirs. Virginia Thomas, op Honoloeloe, maken er aan spraak op, een nieuw hoogterecord te hebben gevestigd voor vrouwen met een licht vliegtuig, waarmede zij zoggen tot een hoogte van '17.000 voet to zijn ge stegen. Zij hebben den barograaph naar Washington opgezonden, waar hij door de National Aeronautical Associat on zal avor- den onderzocht Het vorige record voor lichte vliegtui gen bedroeg 15 252 voet. „Wie daar?" klonk het angstig. „De herberg is gesloten. Het is middernacht." „Open deen," klonk een hotle stem met een Spaansch accent.. „Als don Felipe del Torez heeft geklopt, blijft er geen deur gesloten." De waard viel van schrik aéh'erozer. Hij stond te trillen op zijn beenen en greep zich vast aan het kozijn. Hij had mot zijn eigen oogen gezien, dat don Felipe door het hoofd was geschoten en daar, op slag van twaalf, stond een man voor de deur, die beweerde dat hij de Spanjaard was. „Sacramento," vloekte deze. „E?< i. laat je me binnen of moet ik de deur open knippen, of wil je misschien, dat je ver vloekte kroeg in vlammen opgaat, in vlam men des duivels," en zijn slem had een hoonenden Idank. „Als de deur over vijf seconden nog gesloten is, maak dan maar dat jo bij een -priester komt voor de laat ste biecht." Ilij begon te tellen. „Een, twee drie..." De waard was naar heneden gesneld, liet zijn personeel wekken en opende de deur. Hij schrok ferug. Daar s'ond don Fe'ipe als altijd "in zijn nauwsluitende zwarte kleeding. 'Het was geen vergissing. Hij kende den don te goed. Hij hief zijn lan taarn op. Geen twijfel mogelijk. De waard maakte een diepe buiging. „Excellentie, stot'erde hij. „Ik luid u allerminst venvacht." „En waarom niet. Ik kom hier ioch dikwijls." „Ja, maar.'..," „Dacht je misschien, dat ik dood was? Ik wenseh een goed souper voor mij en mijn bedienden. Laat de paarden goed verzorgen. Ze hebben het nooelig. Droog ze goed af en wrijf de poëten zacht in mét wijn. Begrepen? We denken hier te overnachten." De lantaarns en de fakkels aan de mu ren waren inmiddels aangestoken. De kok stond voor het vuur. De meisjes waren weer in de zaal, maar allen keken met schuwe verstolen blikken naar den Span jaard, die zijn zwarte baret op een tafel wierp en aan pen andere tafel ging zit ten. De waard voelde" den angst in het hart. „Dezelfde tafel," mompelde hij. „Wat zou er 'nu weer gebeuren?" Hij liep met knikkende knieën naar don Felipe, zag een ronde witte pleister op zijn'voorhoofd, bet gezicht was veel biee- ker, de wangen leken hol, maar hij was het, in zijn zwarte Spaansche ldecderdracht met gitten versierd. Don Felipe lachte. „Jozef ezel," zei hij „Nu wil ik wedden dat j'e dacht, dat zo mij hadden doodgeschoten. Maar de man die. dat kan, moet nog, geboren worden Een draai met het hoofd, ©en schampschot. Ik- liet me vallen. De eenige manier om te*" ontkomen aan dien vervloekten Saxon en zijn satellieten. Je kroe'g wemelde van vijanden. Ik lag op den'grond' en lachte stil,. Het laatste woord was nog niet ge sproken. Ze waren'zoo beleefd mij naar buiten te dragen, stalen mijnpapieren. "Ze - wierpen -mij - in "het kreupelhout en Luchtvaart Burgerlijke Stand VLAARRINGEN. Geb oren: 1 Juli. Kasper, zoon van K, Vink en C. Rietdijk, Dijhsteeg 22. 2 Juli. Hendrika Wiilemina, dochter van L. van der Windt en M. O. Groen, Sehe- penstraat 22. Susanna "Maria, dochter van O. van Roon en A. Eppinga, Schie- damscheweg 136. Arij, zoon van A. Roest en M.M. van Bokhoven, Van der Driftstraat 76. 5 Juli. Bernardus Hermannus, zoon van B. II. Rende en J. Dongdmans, Vette- oordskade 185. Ove rl eden: 2 Juli. Cornelia Schaap, 63 jaar, Maas- sluisschedijk 92. Faillissementen. U i tges proken: N.V. v.h. Gebr. van Oordt N.V. Rotter dam, Groenendaal 88—90. Rc. mr. M. Franken. Cur. mr. C. J do Vriese, Rot terdam. IJ. Marx, Rotterdam, Proveniersstraat 17. R.c. mr. Al. Franken €ur. mr. Ph L. W. II. Goeman, Rotterdam. A. AI. Wijnen, Rotterdam, Van Oldeax- barne veils Iraat 61. R.c. mr. AI Franken. Cur, mr. L. E. Roes, Rotterdam 3j. Bijnen, Rotfeidam, Beursplein 6b. R.c. mr. AI. Franken Cur. mr. II. P. AL Loc ff, Rotterdam. li. J. Burgbout, Rotterdam, Niouwslr. 36 inw. R.c. mr. A Dirkzwager. 'Cur. mr. II. Schadec, Rotterdam. W. Vecier, Rotterdam^ Schickade 180a. R.c. mr. A. Diikzwager Cur. mr. J. Offer- haus, Rotterdam. Samengesteld door afd. Handelsinforma ties v. d. Graaf en Co. N.V. Amsterdam. Nooid-IIolland (excl. Amsterdam) 36, Amsterdam 37, Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 39, Dan Haag 15, Rotterdam 16, Utrecht 18, Gelderland 32, Noord-Brabant 33, Limburg 16, Zeeland 5, Friesland 6, Groningen 4, Drente 5, Overijssel 17. Totaal 279 faillissementen. Totaal vanaf 1 Januari 1937 1695 fail» lissementen. Totaal zelfde tijdvak vorig jaar 2313 faillissementen. In de week van 28 Juni tot en met 3 Juli 1937 werden in Nederland 57 fail lissementen uitgesproken. Opgeheven wegens gebrek aan actief: W. J. Esbeukman, Üverschie. Mej. AI. van Pielt on mcj. C. van Pelt, Schiedam. P. W. van Daveren, Rotterdam. Th. P. G. van der Sluijs, Rotterdam. P. Steijlen, Rotterdam. namen gelukkig niet de moeite mij te begraven. Wat ze stalen was van weinig beteekenis. Alaar waarom neem ik de moeite je dat alles te vertellen? Dat zal ik je zeggen. Ten eerste oren jou je kalmte terug te "geven, want je schijnt mij een beetje uit je gewone doen, de kalmte, dié je noodig hebt om een goed' souper te laten bereiden, en ten tweede, als" Saxon of een van zijn trawanten liier weer komt, dat je zult zeggen: „Don Fe lipe bevindt zich in uitstekenden wel stand De man, dien gij ged'ood hebt, is kerngezond. Ken je Fransch? Nee? Je zult die bende wel weerzien,. Jullie kroeg bazen bent het altijd eens met slruik- roovers, of je bént er zelf een.'" De waard haastte zich weg, schonk zich achter de tapkast een groot glas Barce- lona-brandewijn in en dronk het in één teug leeg. Ilij begreep er niets^ van. Hij had toch gezien, dat don Felipe dood geschoten was en daar zat hij in le vende lijve. Wel had hij een pleister op het voorhoofd en was hij bleek en zijn wangen hol, maar hij leefde. Nu was het eens voor al bewezen, de Spanjaard had ecu veibond met den duivel gesloten, van daar ook die -zwart© haneveer op zijn baret. Hij rilde en schonk.zich weer een glas Barcelona in. Inmiddels riep don -Felipe zijn seere „Gaspar," zei hij zoo .duidelijk,, dat-het peisoneel van het Blauwe Paard, hem kon -hoorcu „Gelukkig- dat je achter „me aan reed Op jou kan ik vertrouwen. Jij volgt altijd mijn bevelen stipt op. Als er iets gebeurt, ben jij altijd een paar uren la ter aanwezig. Deze keer om de stukken op te rapen. In Halberstadt had die vent met zijn langen neus mij het verblijf on mogelijk gemaakt. Aleer dan honderd zat lappen zaten me op de hielen. Als ik mijn neus huilen de deur slak, of die stomme monnik, waren er altijd een aantal van die roodneuzen, die ons achtervolg den, Nooit in mijn leveu is me zoo iels dwaas, overkomen. Toen heb ik die meid opgelicht, want een spion had in dat huis in de Bakenstraat gewoond. Een vent, die voor Franciscaner monnik w.lde door gaan Des, onnoozele sukkel kende geen woord Latijn. Ik wilde haar naar Tilly brengen om te biechten. Helaas, het is misgeloopen. Die vervloekte Saxoa kwam er tusschen. Alaar het leven hebben we avoer gered. En," voegde hij er zachter aan toe, „zoo'n verhaal van mijn weder opstanding zal de menschen nog meer vrees inboezemen, Ze zullen nog vlug ger voor me vliegen. Ze zullen nu even veel angst hebben voor mij als voer Sa tan zelf." „Hier is bet andere vrijgeleide, ant woordde Gaspar. „Uwe Excellentie verteld© den waard dat- uw papieren gestolen wa ren." s' Wordt •vervolld.) b f y 1 4 n t i IS» j K\\

Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 6