m K Laatste Nieuws Beurs van Amsterdam. Hoffelijk geschenk van de Italiaansche regeering. Luchtvaart Gemengd Nieuws Colportagereüetje in de Kalverstraat Tralier in botsing met een goederentram. INGEZONDEN S-fandel en Bedrijf BUITENLAND De Amoer-kwestie. De strijd in Spanje» Luchtvaart Burgerlijk© Stand inti. Ondernemingen B EU RSTH ER M 0 31 ETER. gepavoisecrdo marines diépen stonden de bemarmingon Huns opgesteld mot liet front naar den waterkant. En telkens als flo 016 passeerde klonk op hot volgend schip het boolmansfluiljo en klonk het drievoudige hoera van de joelende ma trozen. Zoo ging het langs de 0 15, langs de Jan van Orakel en de Van Melörlant, vooibij de Gruno en voorbij do redding boot „Dorus Rijkers". Ook aan "boord van do Gelderland stond do bemanning klaar om te joelen en langs de in. reparatie zijnde Java en het wachtschip „Koningin Emma der Nederlanden" gloed de 016 voorbij, nu reeds mot grootero snelheid om spcerjig buitengaats te komen. Kanonnen en andere overblijfselen var» de vloot van admiraal De ïtuylcr. De ïogeeiingspersdfenst meldt: Een iaën tijd geleden zijn nabij Sirom- boli vier kanonnen en een anker en cm- kelo andere overblijfselen van schepen ge vonden, welke voorwerpen toegeschreven worden afkomslig te zijn van schepen van 'de vloot van admiraal De Ruyter bij diens laatstcn zeeslag op 22 April 1675 tusschen Stromboli en Salino. De Ita liaansche regeeiing, uitgaande van de ge dachte, dat in Nederland op het bezit van deze herinneringen aan Nederlands meest vermaarden zeeheld prijs zou wor den gesteld, lrceft deze voorwerpen bij monde var. haren gezant, aan de Neder- lancischo regoering ten geschenke aange boden. De minister van buitenlandscho zaken a.5„ dr. II. Colijn, heeft den gezant, den heei Taliani, medegedeeld, dat deze schen king, als mede de hoffelijke gedachte, wel ke daaraan ten grondslag ligt, op lioogen prijs worden gesteld, en dat de schenking gaamo zal worden aanvaard ten. behoeve van het Nederlandsche legermuseum, dat, zooals bekend is, gehuisvest is in het kasteel Doorwerth brj Arnhem. Koninklijk paleis II a is ten Bosch. liet koninklijk paleis IIuis ten Bosch in Den Haag wordt met ingang van 10 Juli a.s. weder voor het publiek ler bezichti ging opengesteld. De „Clipper JII" te Southampton. Do „Pan American Clipper Hf" is gis termiddag in de voo'rloopige haven voor watervliegtuigen te Southampton aange komen. De burgemeester van Southamp ton verwelkomde den commandant, 11a- -rokl Gray, en de bemanning van de vlieg- boot. J' Zoon van Mussolini verbetert een record. Luitenant-kolonel Atülio Bi«co on luite nant Bruno Mussolini, zoon van den Dueo, hébben gistoimoigen het snelheidsrecord voor vliegtuigen mot eon nultigein last van 2000 kilogram over een afstand van 1000 kilometer verbeterd. Zij bereikten een snel heid van 423.618 M„ hot oude wereld record stond op naam van Bisco Alean met een snelheid van 390371 M. "Wrak van het vliegtuig van Kingsford Smith gevonden. Men heeft thans eindelijk een spoor van den Oceaanvlieger Kmgsford Smith ont dekt, die anderhalf jaar geleden tijdens zijn thuisvluclit naar Australië in Oost- Azie spoorloos verdween. Aan de kust van Burma heeft men, al dus de Tel., het landingsgestel van het vliegtuig gevonden. Gebleken is, dat de Oceaanvlieger op het land terecht is ge komen. Het landingsgestel was namelijk niet ingetrokken. f I Drie broers opgebracht. In do Kalverstraat bij don Dam te Amsterdam is gisteravond een colporlrioo van een politiek blad lastig gevallen door een man, wiens optreden weldra aanlei ding gaf tot een volksverzameling. Een agent, die hieraan mi einde wilde maken, gelastte den veroorzaker van den volksoploop zich te verwijderen, waarop deze reageerde door den agent een aantal scheldwoorden toe te voegen. De agent, die zich mede door de hou ding der omstanders bedreigd voelde, trok zijn sabel, waarna hij den man ter zake van beleedïging van een ambtenaar in functie aanhield. De arrestant verzette zich uit alle macht en bracht daarbij don politieman een wonde aan oen der vingers toe De situatie begon er min of .moor dreigend uit te zien, vooral toen twee broers van den aangehoudene zich met het geval wilden bemoeien. Spoedig kwam echter een tweetal agenten te hulp, waar- ma de broers naar het bureau Singel werden overgebracht. Be vorzetpleger werd opgesloten. De heide anderen zijn, nadat proces-verbaal •was opgemaakt, vrijgelaten. Aanrijding met doodelijkcn afloop. Poen vanmorgen de geneesheer B. met zyn auto Makkum (Fr.) kwam binnenrij den. ontmoette hij den veertienjarigen K. J-, die op da, fiets ivas,,gezeten met een zwaren zak aardappelen. Door het gewicht van zijn vracht kon de jongen zijn stuur met houden, zoodat hij heen en weer slingerde en daarbij voor do auto terecht kwam. Alles ging zoo onverwacht on schie lijk in zijn werk, dat een aanraking niet was te vermijden. De auto botste tegen den wielrijder en smakte hom tegen de straat, waar hij met oen zware hersen schudding en een gebroken been bleef liggen. K, werd in een nabijgelegen wo ning binnengedragen, waar hij spoedig den geest gaf. 1 Geen persoonlijke ongelukken. Omstreeks middernacht is nab'j de Kom- nado te Doetinehem een goederentrein van de Geldcrschc Tramweg Maatschappij in botsing gekomen met een met dakpan nen geladen truck met trailer van do firma F. te Apeldoorn. Doordat de machinist van do goede rentrein door do brandende koplampen van de truck werd misleid, zag hij niet, dat een veel breedore aanhangwagen volg de, en aangezien do chauffeur de haan niet vrijhield was een botsing onvermij delijk. Do aanhangwagen kreeg een fik- sche duw, doch kwam er toch nog vrij goed af. Van den goederentrein ontspoorden acht wagens, één van deze kantelde. Do ma terieel© schade is aanzienlijk, doch per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Tegen den autobestuurder ,die de lijn niet had vrij gehouden, is deswegen pro- ces-verbaal opgemaakt. Een stuk vuurwerk in het oog gekregen. Do 29-jarige E van V. uit de S tor te- bekerstraat te 's Gravonhage, die gister avond op de Strandweg te Scheveningen, naar het vuurwerk stond te kijken, werd1 tijdens - het afsteken van vuurpijlen plot seling door een brandend stuk pijl ge troffen. Het projectiel, dat een stuk l-ool* staaf bleek te zijn, drong ongelukkiger- wijzo precies in het linkeroog. Do ge meentelijke geneeskundige dienst bracht den man naar do ooghjdersinrichting in do Tasman straat. Hij zal het oog vermoe delijk moeten misson. Kapitale boerderij afgebrand. Vermoedelijk tengevolge van kortsluiting is gisterochtend te Bieden bij Ravenstein brand uitgebroken do kapitale boerde rij met bijbehoorcm.a schuren van den landbouwer II van Camp. De brandweer uit Ravenstein kon door gebrek aan water niets uitrichten. Do ge- heelo boerderij en landbouW-inventaris v> er- den oen prooi der vlammen. Vijftiendui zend K.G. hooi werden eveneens door liet vuur vernield. - Do schade, welke aanzienlijk is, wordt slechts, gedeeltelijk door., verzekering ge dekt. it, 4 In ecu punt van een hek gevallen, Toen vanmorgen twee scholieien over do St. Janslaan te Bussmn fietsten, grepen zr elkaar uit spcelschheid vast. Hierbij kwam de 13-jarige J. B. uit Naarclen te vallen op een ijzeren hek. Een der* punten van het he|k drong hem diep in dijbeen en onderlijf. Op advies van dr. Van Dongen werd hij naar de St. Gcrardus Mdjella stichting vol voerd ,waar terstond bloedtransfusie weid toegepast. Zijn focstand liet zich niet le vensgevaarlijk aanzien. Een slotenmaker-zanger. De vader van den grootsten operazanger die er ooit geweest is, van Enrico €arusa, was meestei knecht van een slotenmakers- werkplaats in Napels en had de gewoon te het leeuwenaandeel van zijn verdiende geld om te zetten in „Asti Spumanti", een soort Italiaansche champagne. Toen de 8-jarigo Enrico in het kerkkoor van Pator Bionzetti opgenomen werd, breicg hij twee maal den prijs voor het mooiste zingen, en zoo nu en dan ook oen paar geldstuk ken, als hij door den Pater „verhuurd" werd aan een kerkkoor in de buurt. En rico was toen al eenigszins ijdel on hij kocht zich eens voor het verdiende geld een paar witte handschoenen on een bont gekleurde das. Pater Bronzelli ried den vader aan zijn zoon te laten opleiden voor muziek. Maar vader Caruso voelde or weinig voor en do opkomst van Enrico is pas na veel tegenstand, slagen en mislukkingen be gonnen. Zijn vader iiet hem voorloopig in do werkplaats komen om het hand werk giondig te leer en. Toen hij 11 jaar was, verhuurde hij zich aan do minnende jongelingen hij hem uit de huuit, om voor do vensters van do geliefdon sere nades te zingen, die him het hart moesten doen smelten. Maar meer dan oen paar lire leverde dit ook niet op. In den zomer van 1890 voegde een vreemdeling Caruso, dio toen in een klein eafétje optrad, toe: „Je zingt zoo valsch als 't maar kan! Volg eerst eens eion opleiding". Die vermaning nam de slotemakorsleer- ling en zanger Enrico Caruso" zich ter hm te. Hij ging naar den zangloeraar Vor- gine en praatte nel zoolang tot deze hem aannam als lceiling. Tom duurde liet ech ter nog verscheiden jaran voor Vorgine zijn leerling durfde aan te bevelen °aan don directeur van het ïheatro Mercadente in Napels. liet werd een vreesdij kb nederlaag, zijn eerste optreden. Maar de regisseur Zuedii zat toevallig onder het publiek bij de „catastrophe" on nam Enrico ondanks die eerste mislukking onder zijn bescherming. De groote Caruso was ontdekt! Naar waarnemingen verricht in den mor gen van 9 Juli. Medegedeeld door het KNMI. in de Bilt. Hoogste barometerstand 767.1 Ie Tou louse, Laagste barometerstand 752.4 te Uel- singfors. Verwachting: Matige Zuidelijke tot Westelijke wind, toenemende bewolking, met veel kans op regen of onweer, later opklarend, aan vankelijk iets warmer wr*7»a-*K*aaiM .Ksujlicrbeslrijding, Wij zulIpn V-ér on zie" regeering erkente lijk voor moeten zijn, uat zij een gedeelte der opbrengst van den vei koop der zo- merpostzegels, ter beschikking stelt van de kankerbestrijding. Wél is waar is dit toegewezene slechts een zeer klein ge deelte van het totaal der opbrengst en niet meer dan ook wordt toegedacht aan bet „Geleidehondenfonds voor blinden", maar liet feit op zich zelf, dat de re geering zich aan de kankerbestujdmg meer dan to voren gelegen laat liggen, is ver heugend. Verheugend is dit, omdat uit do sttiastieken, zooals deze in de litteratuur vermeld staan, valt af to leiden dat niet alieen het aantal kankergevallen, belang rijk toeneemt, maar dat deze ziekte, door dat zij neiging vertoont zich uit te brei den onder jeugdiger peisoncn, uit een sociaal oogpunt gevaarlijker dreigt te wor den dan zij te voren reeds was Dat het aantal gevallen toeneemt wij zen do cijfers uit dié allerwcge verza meld worden. Hier kan volstaan worden met te vermelden, diat waar in 1920 op de 10.000 inwoners te Weenen, niet minder dan 13 aan kanker ten grond" gingen, dit cijfer voor 1928 reeds gestegen was tot 19. Verder wees Liek er op, dat in Engeland en Wales in 1911 op elke 15 sterfgevallen er één aan kanker voorkwam, welke verhouding in 1926 reeds vciantterd was van één op de acht. Dat belaas in de latere jaren ook jon gere menschen het slachtoffer worden de zer ziekte bewijzen de cijfers der 2e Chi rurgische Universiteitskliniek te Weenen welke ons door Manal gegeven werden, en waaruit blijkt, dat circa 1931, van de 100 rectum carcinomen,' niet minder dan 4 kwamen op rekening van patiënten tus schen de 40 en 50 jaren' en één tusschen het 30sfe en 40ste jaar. Verder lezen wij dat van de 100 borstkankergevnllen al daar en 12 waren van .denzelfden leeftijd en van de 100 maagkankers zeven tusschen het 30ste en liet 50ste jaar ziek werden. Men ziet dus hoe deze zoo terecht ge vreesde ziekte zich langzaam maar zeker naar de jongere jaren versehuift. Reden tot wanhopen geeft ons dit niet, want meerdere lichtpunten zijn er, die er op wijzen, dat wellicht maatregelen ge vonden kunnen worden, om deze ziekte tot op een zekere hoogte te bestrijden Een dezer lichtpunten is zeker wel, dat de ver meerdering der gevallen niet overal ge lijk is en dat er plaatsen zijn waar van toename nauwelijks gesproken kan wor den. DU gunstige moment wijst er op, dat er invloeden zijn, die de venneer- dering togen gaan en het is plicht, zoo wel van. de overheid als van onze samen leving, om voorzorgen te troffen opdat de daartoe bekwamen in staal worden ge steld dozo gunstige momenten te bcslu- doeren en zoo mogelijk tot klaarheid te brengen Een der eerste maatregelen is dan wel die, dat aan de bevoegde instan ties geld, zelfs voel geld wordt beschik baar gesteld, teneinde hen in staat te stel len hun onderzoekingen naar alle lich tingen te kunnen uitbioidcn. Wij hopen dan ook, dat in deze maan den het publiek, dus zij die bij do bestrij ding van den kanker het meeste belang hebben, op ruime schaal de zomerpost- zegels koopen zal en wij hopen ver der dat do regoering niet alleen m dit, maar in allo volgende jaren een zeer groot gedeelte der opbrengst van den ver koop der zomerposlzegels, beschikbaar zal stellen voor de kankerbestrijding. Den Ilaag. Dr. D. J. HULSIIOiFF POL, "fnspceteur v. d. Volksgezond" heid b.d. Hoog water 9 Juli 5.19 uur, 17.56 uur. 10 Juli 6.11 uur, 18.45 uur. Zon cn Maan. "Zonsopg. 9 Juli 4.48 u., ondg. 2121 u. Zonsopg. 10 Juli 4.49 u.,'ondg. 21.20-u. 15 Juli E.K. 23 Juli V.M. Russisch protest tegen de Japan- sclie bezetting der Amoercilamljes. Moskou, 9 Juli. (lass.) Do volkscom missaris van buitenlandscho zaken, Litwi- nof, heeft gisteren den Japanschon am bassadeur, Sjigemitsoe, bij zich ontboden en hem een scherp protest overhandigd in verhand met het bezetten van de bokte eilandjes in de Amoer, Sennocfa en Bo- lisjoi, decT Japansche troepen, nadat deze eilandjes, ter regeling van het conflict door de Russische patrouilles ontruimd waren. Aangezien bij de onderhandelingen over eengekomen was, dat de toestand van voor het conflict zou worden hersteld ziet de Russische regdering in deze be zetting een schending van de overeen komst of een illoyaal nakomen daarvan, aangezien vo bet ontstaan van het in cident in het geheel geen Japarisch Mandsjoeiijschc troepen op do eilandjes aanv ezig waren. Rusland erkent de eiland jes niei als Mandsjoerijsch gebied en zal dit niet doen, weshalve het de aanwezig heid van JapanschMandsjoerijsche troe pen aldaar onwettig acht. Wanneer de Japansdie regeering er inderdaad naar streeft conflicten te vermijden, verwacht Sovjet Rusland, dat onmiddellijk de Ja pansch—Mandsjoerijsche troepen van do eilandjes zullen worden teruggetrokken. liet verwijzen naar de eigendomsrech ten van Mandsjoonje cn de aanwezigheid van twéé of drie Russische schepen in de nabijheid acht Li twin of onbevredigend. De nim-inlervciilie commissie vergadert. Londen, 9 Juli (Ilavas) Da motinmen- gings-eommiasie- is vanmorgen om kwart over elf op het Foreign Office in vol tallige vergadering bijeengekomen, onder vooizitterschap van load Plymouth. Voor de vergadering had minister Eden den ambassadeur der Vereenigdo Staten Bmgham, cn* den ambassadeur der Sov jet-Unie, Mai sky, ontvangen Zooals men weet, zullen in de verga dering van heden alle delegaties haar standpunt uiteen zetten ten aanzien van de Fransch-Brilsclie en Dniiscli-Italiaan- sclie voorstellen Men verwacht van deze heide landengroepen geen nieuwe voor stellen, doch wel acht men het hoogst waarschijnlijk, dat de actio van den ver tegenwoordiger cener noutiale mogendheid hel mogelijk zal maken, do onderhande lingen later voort te zetten. Frankrijk weigert rechten van bciligcrcnicn toe te kennen Het wenschl dat controle ter zee wordt voortgezet. Londen, 9 Juli (Havas). In zijn voor de non-interventic ooimnissic gehouden rede hoeft de Fiansche ambassadeur, Cor- bin. veiklaard, dat Frankrijk weigert aan do beide partijen in Spanje-ilc rechten van belligeienten toe te kennen, cn slaking van de controle ter zee verwerpt. Hij deed een dringend beroep op de leden dor commissie, er toe mede te wer ken, dat de niet-inmenging volledig zij en de oenigo waarborg hiervoor ?ag hij in een onpartijdige en doeltreffende con trolo. Frankrijk stelt voorwaarden. Corbin verklaarde voorts, dat Frank rijk bereid is do controle te land te hand haven, mits zij niet het aanzien heeft van een uitzondering, welke alleen op Frank rijk van toepassing is, doch deel uit maakt van een geheel, hetgeen twee voor waarden verondersteld: de eerste is dat de aan de Portugeescho grens uitge oefende. doch sedert eenige dagen ge schorste contrölo hervat wordt, en ten tweede is liet noodzakelijk, dat een bil lijk parallelismo beslaat tusschen do con trole te land en ter zee. Beurs tan Schiedam. VRIJDAG, 9 Juli. 1 Officieels noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn f 16.— per H.L. ad 46 pCt. Zonder fust cn zonder belasting. A' iet-offideel. B:*menlandsche spiiilus: f 19.a 100 Zondei fust en zondei belasting. Spoeling: fl.BO Faillissementen. Vernietigd De Handelsvenn. o.d. Fa. L' van der Linden's Fabriek van Chemische Produc ten te Rotterdam. üOIIIEHAM. G eb oren; 8 Juli Hcndtica Francisca, dochter van J. P. M. Koevennans en J. de Wilde, Willem Brouw exstraat 29. Ondertrouwd: 8 Juli. J, P. Joosen, 25 j. en A de Bruin, 23 j. P. M. dc Heij, 21 j. en iU de Ligt, 19 j. II. Tenwolde, 28 j. en J. M. Lakei,«ld, 25 j, F. X Haas, 24 j. en J. de Graaff, 25 j. J. Ver steeg, 27 j en M. P. J. Hemsbiook, 18 j. M. W. de Wilt, 22 j. en M v. Kneken, 19 j. J. II. F. Froduks, 23 j. en II. 0. v. Egmond, 20 j B. Ooster- man, 27 j. en A. Tuit, 23 j. J. Troost, '27 j. en J. Koogje, 24 j. C, A v. d. Biink, 22 j. en K. J. M. Govaart, 21 j G. M, Offerman, 22 j. en A. Tnnmers, 21 j. M|n Schneider, 24 j. en M. v Ravens, 25 j. W. O. Gihjamsc, 26 j. en A. G. Meordmk, 23 j. Gehuwd: 8 Juli. A. v. d. Pluim, 46 j en J, Dricssen, 49 j. 11. A. Golbach, 24 j. en W. v. Eden, 20 j. Nog steeds wordt naar miss Earliart gezocht. Ilonoxoeloe, 9 Juli (D.N.B.). Ook Don derdag is vergeefs naar do vonniste vlieg- ster Amelia Eaibart gezocht. Men heeft zich bij het zoeken bepaald tot het gebied der Phoenix-cilaniten en de nabij gelogen Koraalriffen, doch naar do marine-auto riteiten mededeelen, zal vandaagmeer in zuidelijke richting worden gezocht. De regoering van Nieuw-Zeeland hoeft tal haar schepen instructie gegeven uit In kijken naar het vliegtuig van miss Eaiharl. Scheepvaart. SCHIEDAM, 8 Juli. Aangekomen Ned. ss. Ootmaisum, van Londen, om te dokken bij de weif Wil ton; Ned. ss. Maas, van Rotterdam, om le dokken bij de Schcepsb. Mij. Nieuwe Waterweg Vertrokken Ned. s.s. Snrkani, naar Rot terdam. SCHIEDAM, S Juli. Aangekomen Zweedsoh s s Oswal, van Bouaan en Noorsoh m.s, 'Britta, van Ham burg, beide om te dokken bij de weif Wilton; Ned. zeesleepboot Louwer/ee, van Maassluis, om to/lokken bij dc Schcepsb. Mij. Nieuwe Waterweg. Vertrokken Ned. m.s. Eulota, naar Fun- chal KOERSEN OP 0 JULI 1937 (Medegedeeld d. de A msterdamscho Bank). V.K. REDEN Binnenland. A. IC. U693/4 71 Vi— 2 Van Berkel*>5!/4 55a/4 Cert. Calvé 90 90'/, Ncderl. Ford 2601/, 2617, Ned. Gist- en Spiritus Ned. Kabelfabriek.482!/s 488 Philips Gl. G. B036'/; 80S 41 72 Unilever tCl1/ 161 7»2 Buitenland. Anaconda 41 71P 407»1 Bethlehem Steel 663/,t1 66 8/e General Motors 40"/, - 403/„ U. S. Leather 77 qi/t Kennecott Copper 435/ 4.3s/4. U. S. Steel Corp 731s/]f 79 i/3 ELECTR. OND. Aniem goO 307 Ned. Ind. GasMij'.,, 247 247'/s Buitenland. Cities Service2c/ 2u/,6s/4 MIJNEN. Algemeene Exploratie 1301/, 181 Redjang Lebong.175 175 Smgkep Tin MijjgS1/, 1827E PETROLEUM. Kon. C lio412 411 8 Buitenland. Shell Union Tidewater Ass. Oil. 20'/»I1/» 14'/»— 7i» 21 1-J7» RUBBER. Amstordam Rubber.290 2891/,92*/, SUIKER. Vorstenlanden 40 41s/8 Handelsver. A'dam.fi09'/4 51*2' 9 TABAK. Deli Mij824 Deli Batavia 241 Oostkust 113 Senembah 88174 SCHEEPVAART. Ned, Scheepv. Unie 1803/» 820' 1 244 G 115 880 132 SPOORWEGEN. Canadian Pac Missouri IC. T N.-York Centr. Railr. Southern Pac Southern Railway Cv 97» 5'/4 307» 35*7,» 24'/, 9>/5 5'/,» 817i 0 367,- 247»- 7° "Wisselkoersen. Amsterdam, 9 Juli. Londen 9.01'/V, Berlijn 73 06, Parijs 7.03>Yi, Brussel 30 63, Rem 4163, Kopen hagen 40.25, Stockholm 46 50, Oslo 45 30, New-Yoik 181 15/16, Praag 6 85, Prolon gatie 1 pet. Philips Unilever Koninkl. Hande) Amerika Belegging fchecnv, A.K U. Tabak Suiker Rubber Wcllirj fjedrponrerd. P.Z.M.C.)

Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 3