STADSNIEUWS LUCHT- V E RD EDIGIN G SD A G Twee nieuwe Nederlandsche records De toestand in het slagersbedrijf De verjaardag van H. M. de Koningin Gaat U met VACANTS E? Luxe Verhuur „UNIQUE", Tel 68817 Fa. Wed. C. y.'-d.;MpST Rund- Kalis- en VarLeassiaserii. Aoiofri«or keeliiig De zwijgende St. Jan Vrijz.-Godsdienstige Prediking. BINNENLAND Naar Spanje geronseld Kerk en School Rechtszaken De doodslag te Groede LücBixtvaairt Sport 'Athletiek. Gemengd Nieuws Een spertijd ingesteld. Verlaging van de crisisheffing op vleeseh voorloopig tot 5 pCt. Be moeilijke toestand iu het slagersbe drijf, heeft deti miuister van economische zaken aanleiding gegeven na te gaan. wat zijnerzijds zou kunnen worden gedaan om tót verbetering "te komen. Bij liet departement van economische zaken is van den middeustahdsraad een voorstel ingekomen, om krachtens art. 1, lid 5, van de vestigingswet kleinbedrijf 1937. te komen tot een zgn. spertijd voor do slagerijen. In verband hiermede hoeft de nxinis- ler, om den grondslag te leggen voor de verbetering van do positie van liet slagersbotlrijf, bepaald, dal voor- loopig zondex zijn vergunning geen in richting zal kunnen worden geves tigd, waarin het slagersbedrijf wordt uitgeoefend. Het doel van dezen maatregel is, om, in afwachting van liet tot stand komen vari vestigingscischén, te voorkomen, dat zich nog nieuwe slagers vestigen, die de moeilijklied' n van de bestaande slagerijen nog vergrooteu. In de tweede plaats heeft de minister besloten, de crisislielXing op het vleeseh van 10 tot 5 pCt. lêrug te brengen 'Overwogen is, do heffing geheel af (e schaffen maar een dergelijke afschaffing zou in strijd zijn geweest met een vol doende v oorzichiig financieel beheer van het landbóiriverisisfonds. De minister heeft gemeend, deze verlaging te moeten aan brengen, ten einde aan het bedrijf zooveel mogelijk tegemoet te komen. Blijven dc financiën van het landbouwcrisisfonds zich gunstig ontwikkelen, dan iiestaal de gegronde hoop, dat in een niet verre toekomst ook de 5 pCt. nog zullen kun nen worden afgeschaft. Naar men ons van bevoegde zijde in do eerste plaats over den, spertijd mededeel de, bomt dit besluit van den minister juist op tijd. In verband met de groote afslachtingen, die steeds in het najaar geschieden, is het een veelvuldig voor komend verschijnsel, dat ook hier ter stede bij herhaling is waargenomen, dat zich in de maanden September en Oclo ter zoogenaamde gelegenbeidsslagerijen vestigen, welke de groote hoeveelheden vleeseh, over het algemeen van minder goede kwaliteit, aan don man trachten te brengen. Door lage prijzen en inten sieve reclame wordt het publiek misleid, tot schade van het gevestigde bonafide slagersbedrijf. In deze kringen juist zal daarom deze eerste maatregel ten zeer ste toegejuicht worden. 'Ook de verla ging van de crisisheffing van 10, op 5 procent is een maatregel, welke door do slagers geapprecieerd zal worden. Deze verlaging zal in onmiddellijk verband ge bracht worden met de prijsvorming. Deze heeft in Schiedam steeds veel te woa- scben overgelaten. Het slagersbedrijf is daarmee feitelijk ten achter. De sanee- ringscommissie, samengesteld uit leden van de besturen van de plaatselijke sla- gersvereenigingen heeft zich daar den laatsten tijd intensief moe. bezig gehouden, doch het gewenschte peil is nog steeds niet bereikt. Nu is deze prijsvorming juist hier ter stede een zeer moeilijk vraagstuk daar de Scbiedamsche slagerijen grondig rekening moeten houden met de Rotter damscho grossiers. Ee verlaging heeft toch nog tok resul taat, dat op het' slachtvee nog een hef fing beslaat van 15 procent, waarvan 5 procent crisisheffing en 10 procent ge wone vleeschaccijns. Neemt mén b.v. een beest van f200.dan maakt de verla ging een-verschil van f 10.- uit. Op 500 pond vleeseh is dit een verschil van 2 cent per pond. Het is voor de slagers dan ook geen probleem, dat deze ver laging der crisisheffing zal leiden tot ver laging van den detailprijs 'van het vleeseh. In dé eerste plaats zal deze thans nog beschouwd worden als een kleine tegemoetkoming voor de -slagers indeze voor hen zoo buitengewoon ongunstige omstandigheden. Beroep van de Ned. Slagershond op den slagers-stand niet lot ver laging der vlecschjirijzen over le gaan. Uit Utrecht wordt nader gemeld: liet hoofdbestuur van don Nederland-1 schen SJagerbond doolt mede, met het be sluit vanvden' minister van économische zaK'en zeer 'te. zijn'; ingenomen, al is dan ook- nog - niet de! geheele crisisheffing op rund- en kalfsvleesch opgeheven, zooals gevraagd op de audiëntie van 5 Augustus. Het -hoofdbestuur verneemt, dat. de. spertijd- (vestigingsverbod) reeds 19 Augus tus ingaat en de yeriaging va,n do crisis- heffing op rund- en kalfsvleesch bij Kon. Besluit een dezer dagen is te verwachten, vermoedelijk Maandag a.s. Deze verlaging botoekent een ontlasting van het slagersbedrijf''van nog geen öoent heffing per Aiiogram vleeseh. liet is dé bedoeling van den minister, dat de getroffen maatregel liet.slagorsbcdrijf ten goede komt ©n niet iu se horpen oon- ourreuti est rijd hel voordeel weer verloren gaat. Hel hoofdbestuur van den Nederland schen. slagershond doet dan ook een ernstig beroep op den gelieelen slagcrsstaud pui to handelen naar de txxloeling van den minister en de verlaging der crisisheffing het in nood- verkecrende slagersbedrijf len go wie te doen komen door geen verlaging der vlecschprijzcn te la len volgen, alvorens de venprijzen ook zijn verlaagd. liet programma. .Men verzoekt ons opname van het vol gende: Dezer dagen zal wederom verschijnen de officieeie feestgids van do Oranjever- eeniging, waaraan het volgende is ont leend Op 30 Augustus is er een laptoo Op 31 Augustus een aubade voor het stad huis, kerkdiensten, volksspelen op liet feestterrein in het Volkspark, 's Middags zijn er, evenals vorig jaar, wederom wieler wedstrijden in het Singel kwartier, waaraan deelnemen renners van de wiel renners ver- cenigingen De Zwaluwen, Schiedam en De Pedaalridders; voor amateurs, nieuwe lingen, C-klassers en junioren. ftx het sportpark Boschhoek zullen sport- demonstratie's worden gehouden, lerwijl liet Harmonieorkest St. Ambrosius aldaar do' nummers zal ópvróolijken. Gebouden wordt een korfbalwedstrijd tusscheu Scliie- dam-O.D.I.-conibinalie en Vlug en Lenig." Een hockeywedstrijd tusschen A.S.V. on Excelsior. Een hand bal wedstrijd T.H.O.R. (Schiedam) en Hellas (O-en Haag). Daar tusschen door zullen de gymna- stiek vereerd gingen T.H.O.R., Hygioa en D.O.K. Uumdemonslralie's geven. Ook de traditioneel geworden 3 K.M. zwemwedstrijd door de Schiedamsciio ha vens staat wederom op hot program. Ze staat open voor alle zwemmers etx zwem sters al of niet aangesloten bij een zwciii- vereeniging. Het groote avondfeest dat weer op het Volksparkterrein- wordt georganiseerd be vat de volgende plintenEen foostcon- cert door Harpe Davids, oen openlucht- bioscoopvoorstelling afgewisseld door hel optreden van artisteu w.o. komische wiel rijders. Tot slot kondigt het officieeie program ma van 'de .Oranjevereaniging een schit terend vuurwerk aan. Feestavond O.O.V.S. De Schiedatnséhe afdeefiug van de Oud onderofficieren Vcreeniging organiseer! tegen .11 September a.s. een feestavond in Gebouw Eendracht, ter gelegenheid van den verjaardag van II. AI. de Koningin. Naar men ons mededeelt zijn voor dezen feeslavond uitgenoodigd de Oranjeverceni- ging, Princevlag, Oranje Garde, Nationaal Jongeren Verbond, Bizonder Vrijwillige Landstorm en Oud-kader Bond' Zcveu-persoons Auto's met umilmugivagoua voor alle Iingnge. Vraagt prijs. burgemeester Unappbrtlnan -- SOU 111 DAM Brocrsvetd (hk. Hccreupatlj-Tel. GS1I-12 IJuurf verre uiging Goede Harmonie". Gisteren maakte de buurtvcreeniging „Goede Harmonie", met haar lcdon een excursie-reis naar de zuivelfabriek De Vooruitgang aan den Walcnburgerwcg te Retlerdain. Om 2 uur 's middags vertrok liet gezelschap met twee autobussen ian v. d. Endo van het Rozcnburgerplein naar Rotterdam. Het gezelschap werd, na in do fabriek te zijn roudgcleid, op vervcrschingen ont haald en door de directie toegesproken. Tc half zes keerde het gezelschap zoor voldaan huiswaarts. Kan binnenkort weer spelen. Al eenigetx tijd zwijgt de St. Jan als een steen! Maar vandaag hoorde men hem af en Joe even tingelen, eea klein wijsje, een toonladder, een enkel loontje, dat zil verig trillerde in dea licht-b'.auwen zomer hemel en maar nxeteen op een heerlijk witte wolk ging zitten. Toon kwam zeifs ook Jan-daar-ligt-eon-kip-in-in-'t-wa'.er! Do St. Jan kon dus weer een. beetje spreken, a! ging het dan schuchter. Het was duidelijk, dat or daar binnen in hem het een en ander gebeurde. Alle roestige en versleten ijzerdraden waren or ee.iigen tijd geleden uitgehaald en nu werden er nieuwe ingezet, mooie bronzen dradon en •slaafjes, een heel nieuw beierwerk. Dat werd even geprobeerd. Maar Jieelem.ial gereed is het nog niet. Binnenkort echter, en in ieder geval vóór Koninginnedag, kan de St. Jan zijn klokken weer laten beieren. En dan komt er meteen een nieuw wijsje op- AGENDA. SCHIEDAM. Passage Theater, 8.15 uur. Pygmalion. De speurhond van Alaska. Woensdag 2 uur. De speur hond van Alaska. City Theater, 8.15 uur. Merijntje Gijzen's Jeugd. Het witte wonderpaard. Heden t/m. 22 Aug. Rotterdamschèdijk Lunapark. ROTTERDAM Heden e.v.d. Arena, 2.15 dn 8 30 u. (Zon dag ook 5.15 uur.) De Csardis- - vorstin. Heden e.v.d. Tivoli, 8.30 uur. „De Rotter dammers", 't Cafétje. V- -'AA'. Bioscopen. Capitol '2.15 u. 8.15 u. Meisjes iix het wit; Nobleza. Grand 2 u. 7 u. 9.15 u. Park-Avenue.. Lumièré. 2.15 u. 7 u. 9.15 u. Madame Bovary. Glympia 7 a. 9.15 u. Gebrandmerkt. Prinses 2.15 u.8.15 u. Veroveraar van Indië; Squibs. Studio '32 2 u. 7 u. 9.15 u." Piccadilly .;A.;.A Jim. - A.A.-:-.' y,; Thalia 2 15 u. 7 u. 9.15 u. Je moet maar hollen. AA' City Theater. Enkele weken geleden zou in City Theater „Sanders of the River" worden vertoond. Door den noodlotligcn brand te Helmond kon echter geen oopie verkregen worden. Thans heeft City xxa veel moeite op een oopie beslag kunnen leggen, zoa dat de film vanmorgen af vertoond kan worden. Geslaagd. Te Rotterdam slaagde voor de hoofd'acte do lieer M. P: A. AI. Philippus. Kerk Ned. PioL Hond. Westvcst 92 ZONDAG 22 AUG. 1937, halt cl! v.ui» Ds. H. H. DORGELO IIv. Nnardon Jongeman heeft berouw van zijn daad. Een twintigjarige jongeman uit Arnhem was onlangs door ronselaars, die hem reisseld verstrekten, aangeworven voor Spanje. Het jongmensdx had stilletjes de ouderlijke woning verlaten en zich naar Spanje begevenL Uit Albaoeta lieeft hij nu zijn ouders een brief gezonden, waarin bij mededeelt berouw te hebben over zij'n daad en zegt gaarne weer naar huis te rug te zullen kecren. De politie heeft een onderzoek inge steld, dat lot nu: toe zonder resultaat is gebleven. Alen tracht nu langs diplomatie- kén weg de uitlevering van den jongeman to verkrijgen. Ambtenaren Kamers van Koophandel. Begin September zal, op initiatief van do centrale vereenigingen van personeel in 's rijks dienst, te Utrecht oen landelijke vergadering worden gehouden van amh tenoren. Werkzaam bij de Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland, met het doel om te komen tot do op richting van een zelfstandige, rechtsper soonlijkheid bezittende vakvcrecnigingvan deze ambtenaren. Unielcver N.V. In de heden gehouden buitengewone al- genxeene vergadering van aandeelhouders der Unielever N.V. werd het voorstel tot statutenwijziging- met algemeene stommen aangenomen. Deze wijziging heeft uilsluitend ten doel om de tot nog toe geldende beperking van liet stemrecht, waardoor geen der aan deelhouders voor zich zelf meer 'dan G stemmen kan uitbrengen, le doen vervallen Dc Van Galen naar Sjanghai. II.M. Van Galen is van Tarakan ver trokken op weg naar Sjanghai. Ncd. Hcrv. Kerk. Beroepen le Assen. Ned. Herri Evan gelisatie, ds. H. v. d. Loos Jr., te Lage- Zwaiuwc. Aangenomen naar Balk, ds. Chr. J. Schweitzer, te Amerongcn. A'-WW Scheveningen - 21 Augustus Luchtverdedigingsspel. VliegdemonsU aties. Nachtvliegdemonstraties Vraagt programma. Secr. N. J. V. Javastraat 44a, Dén Haag. Do procurenr-geiiernal bij liet' i Il.iagsclio gerechtshof vraagt ontslag van rechtsvervolging. Voor het gerechtshof te 's-Gravonhago diende gisteren do strafzaak tegen den 30-jarigcn landbouwer F. J. G. lo Groede, die wegens doodslag door do Aliildélburg- sclio rechtbank veroonleeld is tot een ge vangenisstraf van vijf jaar. G. heeft op 4 AI aart j.l. to Groedo oen •revolverschot gelost op don landbouwer Van do \V„, die daardoor vrijwel op slag is gedood. De voorgeschiedenis van dit drama- was ongeveer als volgt. Tusschen den verdachte ari den land bouwer A. A. D, te Bres keus bestond oen veete over oen stuk land. Moer ma ten werd vc-xdaclite door D. lastig gevallen on door diens arbeiders uitgescholden. Ook de rerslagcno Van do W. was knecht bij D. en volgens do beweringen van verdachte zou hij door zijn baas zijn opgezet om gezamenlijk vordachto aan te vallen. Op den bewuslen dag li-ebben D. cm Van de W. op den Hoogcai dijk te G-roede verdachte ontmoet on wat er nu precies is voorgevallen, is moeilijk te roconslru- eeren, aocli de gebeurtenissen 'eindigden niet bet doodclijko schot. De president van bet gerechtshof, mr. D. Lodder, liet eerst verdachte zijn lo zing over het geval geven. Dezo (reweer de, dat hij, op den dijk aangekomen, D. on'Van dc \V. heeft ontmoet, die hom met een slok te lijf wilden gaan. Ver: dachte lxeeft nog getracht terug to koeren, doch beide mannen sneden hem den pas af. Nadat hij verscheidene slagen te pak ken lieeft gehad, is vordachto, zóó bang geworden, dat hij in zijn doodsangst hoeft geschoten, niet het bekende noodlottige gevolg. G. heeft zich later zelf bij do politic aangegeven. Dr. Jongsma uit Groede, die verdachte kort na biet gebeurde heeft onderzocht, heeft inderdaad striemen en blauwe plekken op rug cm schouders van verdachte geconstateerd, welke van zwa re stokslagen afkomstig moeten zijn ge weest. Veldwachter van der Vlugt, die van do plaatselijke toestanden to Groede op de hoogte is, doelde nxede, dat Van do W. al eens gewaarschuwd is om G. met nisl le laten. Daarna verscheen do landbouwer D. als getuige. Deze verklaarde,, dat inderdaad do vor- slagenc een hekel aan verdachte had. Waarom, wist getuige.niet. President: „En was u verdachte niet kwaad gezind?" v':' Getuige: „Nou, het was m'n vriend niet, maar ook niet "m'n vijand." Evenals voor de rechtbank te Middel burg verklaarde getuige voorts, dat bij gezien lieeft, dat Van de W. verdachte hoeft opgewacht en dat hij zolf, in een droge sloot zittende, tiet gehcelo tafereel hoeft gadegeslagen. Op dit belangrijke punt loopon do lo zing van vordachto cm dio van getuige uiteen. Verdachte beweert, dat D. op den dijk is geweest cm hom met oen spade heeft bedreigd. D. zelf houdt vol, Jat hij in de sloot is blijven zitten. Uitvoerig ging het hof aan de hand van een situatie-schets op dit punt in, doch tot volledige klaarheid kwam dit vraagstuk niet. President: „Hebt xx Van de W. moeit aangespoord om G. af te ranselen". Getuige beweerde dat nooit gedaan te hebben. Ook uit het verhoor van do an dere getuigen was het zeer moeilijk op te maken of D., nu wel óf niet op den dijk is geweest; - De procureur-generaal achtte den ver dachte niet strafbaar en wel omdat hier sprake is geweest van noodwoer-exccs. Verdachte is zoo in het nauw gedre ven en voelde zicli zoo bedreigd, dat hij in een dusdamigon gemoedstoestand is go- komen, dat hij do grenzen van do „nood zakelijke verdediging" hooft overschreden. Spr. vorderde daarom ontslag van rechtsvervolging. liet gerechtshof veroordeelt den landbouwer tot drie jaar gcvangc- nisstraf. Hedenmorgen deed liet gerechtshof uit spraak in de strafzaak. Dc rechtbank te Middelburg bad het beroep van verdachte op noodweer ver worpen en hem veroordeeld tot ec.n ge vangenisstraf van vijf jaar .mot aftrek van preventieve hechtenis. Het gerechtshof verwierp het beroep zoowel op noodweer als dat op nood weer-exces en veroordeeldo den landbou wer tot een gevangenisstraf van drie jaar xnct aftrek van preventieve hechtenis. Inbraken te Rotterdam. Het gerechtshofle 's-Gravenhage ix> vestigde lieden het vonnis van do Rotter- damsclie rechtbank, waarbij de 25-jarige metaalbewerker A. M. en do 25-jarige stof feerder-schilder At. J. T. veroordeeld zijn tot ieder anderhalf jaar gevangenisstraf. Zij worden verdacht een inbraak ge pleegd te hebben in een linncaxverhuur kantoor en bij do fa. Pander te Rotter dam. Ook in Den Haag hebben zij verschil lende inbraken gepleegd, waarvoor zo door de Haagsdie rechtbank reeds veroordeeld zijn. A MvJ 'AJ Poging tot ontvluchting uit huis van - bewaring. Voor de Ilaarleinschc xeclxUiank hebben boden tercclit gestaan de -10-ja.rïge B. van L. en de 22-jarige J. P., beiden uit Haar lem, dio op 27 Maart j.l. een [loging Jieb- ben gedaan om uit het huis yam be waring te ontvluchten, waarbij zij twee. gevangenbewaarders hebben mishnmlekL Do verdachten, die in een kamer wa ren opgesloten, zouden des avonds naar de slaapzaal worden gebracht. Toen een bewaker binnentrad wierpen do mannen hern.crcolino niet keukenzout in de oogen. Zij ontrukten hem bovendien zijn sleutel bos en probeerden daarmede enkele deu ren en afsluithekken te openen, hetgeen echter niet. gelukte. Na een worsteling met oen anderen bewaker, die te luilp snelde en die ook met creo'.inc geworpen: werd, konden beide mannen overmeos- lenl en weer opgesloten worden. D-o officier van justitie eischic legen beide:'verdaelilen, dio reeds' herhaaldelijk nxet de juslilie in aanraking zijn geweest, ééri' jaar gevangenisstraf. Uitspraak 2 September. Op zoek naar Lewanefski. Dc Russische ambassadeur doelt mode, dat sir Hubert Wi'lkins, dc Noordpool- önderzocker, zich gereedmaaktnadir bet vliegveld North Beach op'.'Lorig' Island to vliegen om doel te nemen aan bet op sporen van Lewanefski. Do Canadeescho piloot Herbert Ken yon zat het toestel besturen. Twee (lootten bij vliegongeluk. Te Goochland' in.Virginia, is een militair vliegtuig, dat zich op weg bevond naar Atlanta in GeorgLa, brandend neergestort. De beide inzittenden, kolonel AI. Chord en sergeant O'Conncl! kwamen om liet leven. Van Dc ltiiytcr op dc 1500 meter cn Zcegcrs op dc 4G00 meter. Op do Sintclbaan te Amsterdam zijn gis teravond twee Nederlandsche records go- sneuveld. De Buy ter van Quick slaagde erin de 1500 meter af te leggen in doni tijd van 4 min. 3/10 sec. F lij1 bleef daar- medo aanmerkelijk onder de door hem op 11 Juli j.l. te Stockholm genxaaktert lijd van 4 min. 2.6 sec. Tot dusver do beste Nederlandsche prestatie, welke even wel nog niet als record was erkend. Dit was ook het geval met den dóór Do Ruyter op 2G Juni van dit jaar to Boe dapest geboekten tijd van 4 min.. 4 sec, zoodat als oud-record nog steeds moet worden beschouwd dat van Kalkman, ge vestigd- to Amsterdam, op 19 Juli 193G met een tijd van 4 min. 4.4-séc. De poging van Jan Zeegers onx hot op naam van Petit staande record op- (le 4 k.m. omlaag te brengen, is eveneens met succes bekroond. Op buitengewoon fraaie wijze liep Zeegers het parcours. Zijn soe- pelo gang wekte als steeds ieders be wondering en vooral zijn eindspurt was fenomenaal. Hij bk-ek een tijid- genoteerd te hebben van 12-min. 13,7 sec. Dit is een verbetering van de oude prestatie met niet minder dan 3.5 sec Bedrieglijke bankbreuk. Een schoenwinkelier te Arnhem, die ill staat van faillissement verkeert, had opj bet oogenblik, dat dit faillissement reed® vrijwel vaststond, - aan eenigeii zijne# schuldeischers een - vrij belangrijke partij goederen teruggegeven.' - Hij is op grond van bedrieglijko bank breuk gearresteerd cn ter beschikking van: de justitie gesteld'. In nood vcrkccrend jachtje behondeu binnengesleept. Gisteravond werden op den vuurtorea Westerschouwcn seinen opgevangen van' een in nood verkoerend jachtje, dat óp den Banjaztrd was gestrand. A To ongeveer acht uur vertrok dé uiö- lox-reddingboot „Prinses Juliana" vaal Burgsluis, die het scheepje omstreeks mid1- demacht behouden heeft, binnengesleept. Het jachtje bad een anker verloren enl bleek te zijn de „Watergeus", behooroixdei aan do Koninklijke Afarino Jachtclüb tel Vlissingen, met aan boord1 vier opvaren den, n.l. de heeren J. W. van Royen,.Fh en J. Laman Trip eix.een matroos. Gestolen auto gevonden. Zaterdagmiddag is op hot Damrak te Amsterdam een personenauto gestolen. Gis termiddag kreeg de politie oen seintje, dat in Amstelveen een auto,' die? daar in een! garage was gestald, op oenigszirxs ge heimzinnige -wijze te koop xverd aangebo den. Txvee politiemannen in burger togen er heen cn deden.zich als gegadigden voor. Bij onderzoek van den wagen bleek, deze van een kcrsversch nummerbord te zijo' voorzien, terwijl do nummers van de car- rc<sserie en van den motor waren weg gehakt. Het signalement van do auto klop te overigens met dat van den ges lol enj wagen. A'A Het gevolg, laat zich denken: in het bureau Raampoort wachten twee mannen! huriA strafvervolging af.

Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2