DE NATUUR LAAT POPJES GROEIEN, Een interessant verbaal over theeplantages en de feesten in Ja pan bij de eerste pluk, EEN MOEILIJK SPELLETJE, -Mijnheer Pel I. Kaan denkt, dat hij bui tengewoon knap is, omdat hij kans ziet zes kruisjes zó in de 36 hierbij afgebeelde vierkantjes te plaatsen, dat er niet meer dan één kruisje komt te staan op de lu'n, die horizontaal, vertikaal of diagonaal (schuin) loopt. sie te gaan zien. De houten kist wordt op een draagbaar gezet en door enige sterke mannen gedragen. Onderweg, al is de tocht nog zo lang, mag de kist niet worden neer gezet, want de kist mag n.l. niet met de grond in aanraking komen. Als de dragers moe zijn, wordt de kist op de schouders van anderen gezet. Reeds van verre hoort men de stoet aankomen doordat een om roeper de komst aankondigt. Bjj de Japanners van de mindere stan den hangt de hele dag een ijzeren pot met thee boven het vuur, waaruit een ieder zich kan bedienen. De oude thee wordt niet weggegooid, maar naar de fabrieken ge bracht, om zijden stoffen lichtbruin te ver ven. Nog iets over de verzending: hierbij zien jullie op het tweede plaatje de primi tieve manier van transport van de inlan ders op Ceylon, die nog geen vrachtauto's kennen en zich bedienen van de ossen en karbouwen. Deze dieren worden voor de overvolle wagens gespannen en daar trekt men dan honderden mijlen het land mee door naar de havens, van waar de verzen ding pér' schip geschiedt. Daaronder zien jullie de verscheping van de theekisten. De inlanders zijn erg handig met de kistverzending. Ze doen het iedere keer als er grote schepen aan de ha vens komen aanleggen. Dan gaan de lui ken van de ruimen der schepen open en met dozijnen tegelijk worden de kisten daarin neergelaten. Nu, dat laten wij ons toch zeker niet .welgevallen, hè, en wij zullen mijnheer Pel. I. Kaan eens even laten zien, dat wij dat ook wel kennen. Zo, probeer het maar eens, doch niet da delijk de moed opgeven, want het spelle tje is niet eenvoudig, dat'is waar. Kennen jullie de kleine maan elfjes? Terwijl wij over de velden wandelen, zien wij vele mooie maanbloemen of slaapbol letjes. Ben je,een beetje handig, dan kun je daar iets aardigs van maken. Ik leerde het van een oude tante van me en zal jul lie nu eens laten zien, hoe je een maan- elfje maakt. 'ef^oq og ut frj og op do otsmjq opg joq lofjjoq og ut ftj'og op do otsiïuq opg ;oq lofqoq ot ui frj ap op do otsinjq opf- qoq iofqoq og ut frj og op do ofstnjq opg }oq lofqoq ofr ut frj og- ap do otsrnjq og -joq iofqoq og ui frj ox ap do ofsrniq 0}sx }oq lofjanods qfn'oouj uao :3uissoidö DIEREN EN VOORWERPEN UIT COU RANTENPAPIER. Er bestaat haast geen spelletje, dat zo veel over laat aan je eigen fantasie dan 't maken van dieren uit stopverf. Alle denk bare dier- en sprookjesgestalten zijn er van te maken. Maar je kunt niet elk ogen blik aan je moeder geld vragen om je die- renvoorraad aan te vullen. Daarom is er nu iets'op gevonden, waardoor je over veel materiaal kunt beschikken, wat prac- tisch gesproken niets kost, n.l. couranten papier. Nietwaar, oude couranten zijn er in elk Voorzichtig nemen wij een hele maan- bloem, waarvan de groene' kelkblaadjes reeds afgevallen zijn en buigen voorzichtig de rode blaadjes naar beneden, waar ze in het midden met een grasje worden vastge- OPLOSSING huishouden te vinden. Ja.hebt er tamelijk veel couranten voor nodig. Daarom vraag je een oude emmer aan moeder en nu snipper je zoveel couranten, tot de em mer goed aangedrukt vol is. Daarop giet je dan genoeg water, dat alle snippers goed onderstaan, zodat het papier door en door week kan worden. Nu iaat je die em mer zo maar twee of drie dagen staan, waarna de hele massa goed door elkaar ge kneed wordt. Nu vraag je aan je moeder een kopje vol aardappelmeel, dat doe je er bij en" nu wordt de massa opnieuw goed door elkaar gekneed. De aardappelmeel zorgt er namelijk voor, om als je je figu ren gemaakt hebt, deze na het drogen hard worden. Wil je hele witte dieren hebben, dan moet je natuurlijk ook wit papier ge bruiken,, wat dadelijk veel duurder en he lemaal/niet nodig is. -■ V/hjfl In het drukke verkeer te spelen, Bracht ellende voor zo velen. Want je moest je toch heus schamen, Alleen echte stoute blagen, Als de bal vliegt door de ramen. Raken ook een kinderwagen, Voetbal spelen is heel goed, - Maar op .de'plaats, waar je dat doet. Voetbal spelen .is heel goed, Als je weet, waar je het doet.

Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 6