1 STADSNIEUWS Onaangename geuren Wmsm G Wat is er tegen te doen? Do Schied aihsclic gemoederen worden den lantslén tijdt nu en dan verontrust door een onuangenamen geur, die speciaal bij ?.\V. Mind over onze stad wordt uitge spreid. tiet merkwaardige geval doet zich voor, dat lang niet alle bewoners hinder onder vinden van dien geur. We hebben zoo hier en daar eons geïnformeerd en ont moetten 'ïuouschen, die niet wisten, wat de Ingezonden Stukkeu-schrijvers met hun klachten over stank bedco'.den. Anderen hadden wel eens iets geroken, dat minder prettig was, maar dat op rekening van een binnenhaven of van e.en riool geboekt. Tot de groep, die wel zeer groot én hinder ondervindt van do scherpe tucht, die moeilijk to omschrijven is, Oehooren zij, wier ademhalingsorganen niet geheel normaal zijn, b.v. asthinalijders. lu 'Rotterdam schijnt men weinig hin der te ondervinden van den. stank; daar entegen wel in vrij hevige mate te Vlaai-- dingen Daar heeft een' groep vooraan staande ingezetenen, M-aaronder gencedie;:- ren en predikanten, zich mot oen adres tot den gemeenteraad gewend en geklaagd over de onwelriekende gasluchl, die prikkelend op de slijmvliezen werkt. De burgemeester, de heer A. van Yval- som, decldo naar aanleiding van dit adres mee, dat vanwege de gemeente Rotterdam reeds eon onderzoek .werd ingesteld, wie de verwekker van die onaangename geu ren was, maar dht men de dader nog niet had' kunnen aanwijzen. Ook hier ter stede zijn stemmen opge gaan om bij ons gemeentebestuur aandrang uit te oefenon maatregelen te nemen, die een verbetering in don toestand zouden kunnen brengen. Fr is gedacht aan oen soort comité, dat een actie zou kunnen be ginnen, maar naar ons gebleken is, heeft deze zaak reeds de aandacht van de auto riteiten en wordt overwogen, wat mogelijk ier verbetering kan worden gedaan. Gelukkig worden we niet eiken dag „ver gast" op die penitrante geuren; integen deel, bet blijft telkens een „verrassing", vat er op wijst, dat die hinderlijke stank golf zou nu en dan maar over onze stad komt. Alen moet zicli ook wadi ten een over dreven voorstelling van do zaak te geven; dat zou den goeden naam van onze stad kunnen schaden! De naam Zwart Schie dam is gelukkig verdwenen; men hoort haar niet meer dan alleen, als inc-n spreekt over Schiedam van. meer dan eau kwart eeuw terug We moeten voorkomen, dat de aanduiding; „Schiedam-stinkstau" ge- meen-goed wordt. Die aanduiding zou niet in het voordeel vari' onze stad zijn en dien naam verdient zij ook niet. Alleen moeten we verschoond blijven van' die „verrassingen". Dé vraag is: Hoe kan dat geschieden? Begonnen moet worden met de veroor zaker van de geinen te ontdekken. Dat is niet zoo eenvoudig als hot misschien wel lijkt, want ihet een: Dat zal de „bo tanische Petroleum Mij." tegenover Vlaar- dingen wed doen, is men niet klaar. Op cie Vondelingenplaat zijn ook nog geves tigd de Amsterdamsuhe Spperfosfaalfabriek en da Fabriek voor Chemische Producten. Wel schijnt men te hebben vastgesteld, dat, ais 's avonds het grooto vuur bij de „Bataafsohe Petroleum Maatschappij" brandt, waarin afvalproducten vernietigd ■worden, de lacht bezwangerd is met on aangename geuren, wat gassen zou Jen kun nen; zijn, die ontsnappen zonder door het vuur vernietigd te worden. Te Vlaardingen ging dezer'dagen liet gerucht en het woei in een. Ingezon den.-'Stuk naar hier over dat er in de buurt een gasbommeniabriek zou zijn, die de veroorzaker van de. prikkelende gaslucht is f Maar van het bestaan van een dergelijke fabriek is bij hen, die het zouden kunnen weten, niets bekend. Als de veroorzaker van de geuren ont dekt is, z.ou met de Hinderwet in han den misschien iets te bereiken zijn, want ook al is een vergunning afgegeven krach tens de Hinderwet, dan is het toch mo gelijk, als hinder veroorzaakt wordt, (len bezitter van de 'vergunning aanvullende voorwaarden te stellen. Indien de verwekker van don slank op de Voudolingenplaat ontdekt wordt vaar men hem ook volgens de meenina to Vlaardingeu moet zoeken dan zal men dus van Rotterdam afhankelijk zijn, want B. en W. van die gemeente zullen dan moeien ingrijpen en nieuwe voorwaar den moeten stellen, krachtens de bepalin gen van de Hinderwet. .Nu de aandacht van het gemeentebe stuur van Vlaai-dingen .en van Schiedam, op deze zaak is gevestigd, bestaat er o i. wel eenige kaus, dat er een oplos- sing wordt gevonden, al zat men niet kunnen verwachten, dat die morgen ge- vonden is Want de ambtelijke weg is meestal zeer Jang; zij, die hem bewandelen, doen dat bedachtzaam! Watersportvereen. „Schiedam" Onderlinge zeilwedstrijd. De -AVatersportvereeniging „Schiedam" hóudt Zondag als., een onderlinge zeüwed- strijd met handicap vau Schiedam naar JDcn Briel en terug. Gestart wordt in de W i ihcl m i n aha ven Kr hebben 21 schepen ingeschreven, die - ingedeeld zijn in vier groepen. Groep 1 éi: 2- .vertrekken om half 9; groep 3 wijt minuten later on groep 4 om 810 pur i1 -v De vertrektijd voo-r den .terugtochtzal Ier plaatse vworden bekend gemaakt. De zomer verdwijnt De herfst doet zijn intrede. In de tuinen bloeien nog bloemen, maar niemand zal.zich ontveinzen, dat do zo mor voorbij isl Al dagen achtereen hebben regenwolken de zon belet ons te beschijnen; de tempe ratuur is aanzienlijk gedaald, al schom melt deze nog wel eens en een stevige wind doet do eerste bladeren van de boomen dwarrelen. De zomerjapoimcfjes zijn van de stra fei! verdwenen; er wordt gevraagd om warmere kleeding en in menige huiskamer brandt reeds de kachel of haard! We gaan don herfst tegemoet, al is het niet uitgesloten we hopen er zeer sterk opl dat er nog een paar na zomersdie dagen zullen komen! O.B.K.-marsch. Morgenavond zal O.B.K. eea marsoh met muziek door de slad iuaken, na de prij zen, op hot concours in de Doelen te Rot terdam op IS Juli j.l. gewonnen, Ja heb- tien afgehaald aan het station. 0 B.K. treedt aan bij het station en vertrekt van daar om S uur ii.ro., om de volgende route ru te leggenRingel, Broersvest, Koemarkt, GerrU Verboon- straat, Lange Nieuwslraaf, Hoofdstraat, Willem .Brouwerstraat, Wilhelminaplcin, Grconeinan, Ilagastraat, Nieuwe Haven, Westerkade, Nassaulaan, Burgemeester Knappcrtlaan, Aleidastraat, v. d. Ëlststraaf, Fabriplein, Gordonslraat, Nieuwe Haven, Vlaardingerstraat, Dam, Korte D:im, lloog- straat, Groole Markt, Kerkstraat, Broers- vest Telefoon. Het aantal telefoonverbindingen in do maanden Juli en Augustus tot stand ge komen van Schiedam naar Rotterdam heeft bedragen resp. 240.542 en 216.490 en an Rotterdam naar Schiedam 207.785 en 193.903. Schied. Muziek Lyceum. Het voornemen beslaat het Schicdamsch Muziek Lyceum, dat gevestigd wordt Lange Haven 123. ten huize van den directeur, don hoer Hendrik B. van Srjil, Vrijdag 24 j September as. niet een bijeenkomst in,dó( 'zaal van Musis Sacrum to openen. IS Sept. Gob. Eendracht, S u. Ilolturdam- sclio Tooncclvereen. „Coirstanl". Toonceluitvoering. IS 'Sept. Musis Sacrum, 8 uur. Feest avond E.N.B.O. 21 Sept..' Musis Sacrum, S uur. Fusiever gaderingen „Nut en Voorzorg" en „To Helpen cnz." 23 Sept. Musis Sacrum, half 3. Pondjes middag Ned. Vereen, van Huis vrouwen.™ 25 Sept. Gob. Eendracht, S u. Scliiedam- sebe Toonoelverecniging „Ont spanning"; Toonceluitvoering. 5 on G Oct. Vereenigingslokaril., Maggi- film? Vruclitbarc bodem en nijvere bandon. 7 Oct Irene, S uur. Lichlbeeldenavond tor gelegenheid van 20-jarig beslaan Lutli. lvJiapenvorceuiiging. S Oct Vcrconigingslokanl. Modeshow Wis- brun en Liffmann. ROTTERDAM Hedcn c. v. d. Arena, 2.15 on S30 u. De fidcele boer. Heden tot en met 26 SepL Rotterdamseho Diergaarde. Najaarsfeest. Hedcn e.v. il, Tivoü Schouwburg ,S.15 uur. Cabaret-revue: Loop naar...... de koekoek. Heden e.v.a. Groote Schouwburg, S.30 u. Onder curatéele. Bioscopen. Capitol, 2.15 u. cn S.15 u. Nancy Steele wordt vermist Centraal, 2 ui 7 u. 9.15 u. Vrouwen en soldaten. City, 2.15 u; 7 u. 9.30 u. Nancy Steele wordt vermist Corso, Van 11 u; af: Een avond in de opera Grand, 2 u. 7 u. 9.15 u. 't Begon in Parijs Night in Manhattan Lumière, 28.15' u. .'7 u. 9.15 u. Julika. Olympia, 7 u. 9.15 u. Onder den zee spiegel Op bet goede spoor. Prinses, 2.15 u. 8..15 u. Lunapark. De Texas Rangers. Scala, 2 u. 7 n. 9.30 u. The charge of the Light Brigade. Studio '32, 2 u. 7 u. 9.15 u. De vrouw die men begeert Omliggende Gemeenten VLAARDINGEN. Eenige leeraren van hot Scbieclatnsch j^jg^ COïlfÜCt ill het Muziek Lyceum zullen een concert geven: mevr. S. BotliHaas zal zingenmej. C. dc Bruijn uit Voorburg en Anton Versloeg piano-; de hoeren II. v. d. Ven en Hendrik B. van Sijll viool- en M. Zagwiju cel le speten en het Dameskoor Mignon uit Rot terdam zal onder leiding van zip dirigent, den heer Hendrik B. van Sijil -> orgel en pianobegeleiding Santé Maria Magdalene van Vincent d-'Indy uitvoeren, waarbij mevr. BothHaas de solopaitij zal ver- vullen. Het ligt in de bedoeling een Lyceum Gemengd Koor te' ivonnen. Conf-rssioneelc Vcrccniging. De Confessioneele Vcrceriiging hield gis teravond in Irene een besloten vergadering, waarin o.a. het winlerprogratn is bespro ken. De heer C. van Daal en, bestuurslid van de vereeniging, hield een causerie over het onderwerp: „Mysticisme". Kastanjes-gooien. De herfst kondigt zich ook aan in den vorm van rijpende kastanjes! Jongens doen reeds pogingen zich in het bezit te stellen van die mooie, glanzende bruine vruchten, in een groenen bolster verbor- gen. Hedenmiddag slaakten voor ons bureau eenige jongens hun visehjes-vangersbedrijf, hel schepnetje werd op den Kant gelegd, een stuk touw uit den zak gehaald en daaraan oen gevonden latje gebonden, dat in een kastanjeboom werd geslingerd. Met dat spelletje waren zo nauwelijks begonnen, toen een meneer mot een bol hoedje op naderde. Ofschoon hij niet tot liet polilie-corps behoor', is hij toch, uit hoofde van zijn functie in gemeentedienst, onbezoldigd gemeenteveldwachter. Hijcon stateerde een overtreding en nam niet alleen het corpus delicti, maar ook bet schepnetjc-in-ruste in beslag! Do jongens stonden als van don bliksem getroffen! De man met hot bolhoedje was reeds bij de Bcnrsbrug, toon de jongens hun spraakvermogen terug kregen 1 haringpakkersbedrijf Conferentie op het departement vau sociale 'zaken.. Heden had op hét departement van so ciale zaken té"s-Gravenhnge onder leiding van den rijksbemiddclaar in liet derde district, prof. nir. A. C. Josephus .Titta, eeir bespreking plaats tussclicn partijen, betrokken bij liet dreigend conflict in het liaringknipersbedrijf. Na partijen oèret ieder afzonderlijk on vervolgens gezamenlijk gehoord te heb ben, heeft do rijksbemiddelaar den pa troons in overweging gegeven, de 1 oenen te verhoogen mét eon percentage, dat zoo dicht mogelijk ligt bij 10 pCt. Aan do arbeiders heeft 'de rijksbe-niiddélaar in overweging gegeven het ultimatum een week op te schorten. Het onderbrengen van dienstweigeraars Het kamp op Rozenburg. Op schriftclijko vragen van liet X wood o Kamerlid, den hoor Albardn, in verband met liet voornomen der regoering dienst weigeraars onder to brengen in oom kamp op liet eiland Rozenburg en betreffende don aard van den door hen aldaar te ver richten arbeid heeft do ministervan de fensie geantwoord: IIcl ligt in hot voornemen de dienst weigeraars, wier gewetensbezwaren over eenkomstig do wet van 13 Juli 1923, zijn erkend, te werk to stellen in oen speciaal voor lien in (e richten werkkamp op hot eiland Rozenburg. Hun arhoid aldaar zal bestaan in het vastleggen vau sterk in verstuiving verkeerondo dumgToepcm, in bebosscliing, in verbetering van den Zornerpolder, enz. werk van militairen aard zal, gelijk wel vanzelf spreekt, van hen. niet worden gevorderd, liet noodige toe zicht in het kamp zal niet door militairen worden uitgeoefend. De directie van het kamp zal berusten bij den Tantmoester der domeinen te Klundert. Krachtens artikel 3 van liot Kon. Be sluit van 3 Mei 1924, houdende maatrege len ter uilvoering van do wet van .13 Juli 1923, betreffende dienstweigering, ge schiedt de nadere regeling van do in die wet bedoeldo tewerkstelling door den mi nister van defensie. .Dc noodige wettelijke grondslag voor de hierboven geschetste tewerkstelling, waaromtrent voor zooveel noodig overleg wordt .gepleegd -. met don minister van fi nanciën, onder wien het werkkamp zal ressorteeren, is derhalve aanwezig en eenige wijziging of aanvulling van do dienslweigeringswet is niet noodig. De voor de tewerkstelling noodige cre- dieten zullen, zooals steeds, in de ont- werp-rijksbegrooling worden aangevraagd. Verbond van Nederlandscho werkgevers. Vrijdag 17 September a s. zullen ea. vijf honderd leden van het Verbond van Neder landscho Werkgevers een bezoek brengen aan de Philips fabrieken en laboratoria te Eindhoven. Na de jaarJijksche algomceno ledenvergadering van het Verbond' in do Philips' schouwburgzaal, zullen de leden zich aan een Rrabantsche koffietafel ver eenigen. Na. het bezoek vindt 's avonds een gemeenschappelijk diner plaats, even eens aangeboden door de directie der N.V-. Philips gloeilampenfabrieken. De onthulling van Jict monument op de Moerdijkbrug. De minister van waterstaat, ir. mr. dr. J. A. AI. vam Buuren, die morgen het monument op do Aloerdijkbrug zal ont hullen, zal daarbij vergezeld zijn van den hoofdingenieur-directeur van- den rijks waterstaat, dr. ir. L. R. Wentholt. Kamp van omgekomen Poolreiziger ontdekt. De deelnemers aan een SoyjeLRussisolio wetenschappelijke expeditie, die op hot eiland Dennett l(Long-Arcliipcl) geland zijn, hebben daar het kamp gevonden van den bekenden Russisohcn 'ontdokkingsreizigor F. Toll, die in 1902 op hel eiland ge- storven is. Op. liet cikuid1 worden geologische onder zoekingen verricht. Nieuwe Uitgaven B8NNENLAND Werkloosheidssubsidiefonds Twintig niiiliucn meer vosr 193G noodig. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging ca verhooging van de begroeiing van inkomsten en uitgaven van het work- looskeidssubsidiefonds voor liet dienstjaar 1936. In dc toelichting wordt o.m. hot vol gende opgemerkt In de nota betreffende den. toestand van 's rijks financiën, beboerende bij dc ont werpen van wet tot vaststelling van do rijksbegrooting voor het dienstjaar 1937, werd reeds medegedeeld, dat ondanks do verhooging van do rijksbijdrage»aan' het fonds van f46.000.000 tot £53.000.000.— het zich liet aanzien, dat het fonds voor 1936 een tekort zou geven van circa. £20 a f25 milliocn. Volgens de thans be kende gegevens moet gerekend worden op een verbooging der uitgaven met 120.690.000. Deze verhooging is toe te schrijven, cenerzijds aan de omstandig heid, dat dc gemeentelijke uitgaven-voor De Prinwvlag naar Den Haag. steun en werkverschaffing in 1936 tot Zij, die met de Princevlag a.s. Dinsdag hoogere bedragen zijn gestegen dan aan- Herman Johan Robberst Na een ziekte van eenige maanden is in de Boerhaavekliniék te Amsterdam overle den de 69-jarige romanschrijver Herman Johan Robbers,geboren te Rotterdam en in de laatste jaren woonachtig te Schoarl. De heer Robbers studeerde van 1S80 tot 1886 aan bet gymnasium te Rotterdam en begaf zich daarna in den boekhandel. In 1905 werd' hij redacteur van Else- vier's geïllustreerd maandschrift. In 1908 was hij gedelegeerde der regeering te Ber lijn op de conferentie tot herziening der Bemer conventie. Zijn voornaamste werken zijn: Een kal- erliefde, De Verloren Zoon en De Vreem de Plant 1895, De Roman van Bernard Bandt 1898, De Bruidstijd van Annie de Boogh 1901, Van Stille en Stemming 1005, De Gelukkige Familie 1908, Eén voor Eén 1910, llelène Sorvaes 1914, Sint Elms vuur 1920, Op Hooge Golven 1924, Do Thuisreis 1927/ Bedding 1933, Do Neder- landsche Litteratuur na 1880, 1922. den tocht naar Den Haag willen mee-1 vankelijk verwacht werd, als gevolg waar maken, yinden in de advertentiekolommen een mededecling, die hen zal mteres- seeren. A G E N D A. SCHIEDAM. Passage Theater. 8.15 uur. 1. Een avon tuur in Polen. 2. De Tweeling broers. City: Theater, 8.15 uur. li. De roode pim- pernel. 2. Hoe raak ik mijn geld kwijt:; 15 Sept. Irene. 8.15 uur. Jong Hervormden 'Spreker ir. C. D. Grijns uit Gor- kum: Het verval van het gods dienstig volksleven. 1G Sept. Passage Theater, 8.15 uur. Schied. - Kunstkring. Opvoering: Des dui vels prentenboek, door Vereen. Rott. Hofslad-Tooneel. 16 Sept. Groote Kerk, 8.15 uur. Kerk- concert. w 16 Sept. Musis Sacrum, 8.15 aur. Opening cursussen Tnlern. Genootschap van Chr. Alystiek- j van het geraamde bedrag wegens gewone bijdragen aangemeenten onvoldoende is gebleken, anderzijds aan reen stijgende bo lioefte aan bizondere bijdragon (extra- en bqlastingbijdragen) bij onderscheidene ge meenten. Bovengenoemd bedrag wordt thans dus aangevraagd. Het 89ste Nederlaudsch Landiinishoud- Uundlg congres. 1 Hedenmiddag is te 's-Hertogenhosch in „Casino" liet, 89ste Nederlandscho Land huishoudkundig congres aangevangen on dor voorzitterschap van mr. A. G. A. Rid der van Rappard te Velp Na begroeting dor-gaston ea der aan wezigen deelde de voorzitter mede, dat bericht van' verhindering was ingekomen van Z.K.II. Prins Bennhard. Daar Z.K.II Prins Hendrik eérovoorzittcr van het con gres is geweest en deze steeds de verga deringen heeft bijgewoond; hoopte spr. dat Prins Bomhard eveneens het eèro-. voorzitterschap zal willen aanvaarden Eiunst en Wetenschap Het Prinsenjacht „Piet Hein" Uitgave II. AJ. 31. Koelants, Schiedam. Het gedenkboek ter gelegenheid van do ingebruikneming van hel Prinselijk jacht „Piet Ilein" is thans verschenen. Hot is een boekwerkje geworden, dat zoowel wat betreft liet uiterlijk als den inhoud voor icdcren watersportliefhebber één aanwinst moet zijn van zijn kleine sporlliibliotheek en dat voor alle anderen een bizonder in teressant bezit moet zijn, omdat bot uit voerige beschrijvingen beval van het hu welijksgeschenk van het Nederlandscho volk aan het Prinselijk Paar. De smaakvol in blauw en zilver uitge- voerdo Kind omhult een typografisch keu rig verzorgd boek, kwistig, verlucht met foto's, schetsen en gravures,, gedrukt op fraai papier cn bovendien gecompleteerd met een pakkend verslag van ïle vloot revue bij de ingebruikneming van. het jacht. Aan dit verslag is toegevoegd een zeer geslaagde panorama-foto. Het'hoek, dat is samengesteld met mede werking'van de technische commissie be last met dén bouw van het Prinselijk jacht, i wordt geojjend met oen officieele foto van het Prinselijk Paar. Voorzien van gravures cn een oudé prent in kleuren, is als eerste hoofdstuk opgenomen een artikel van J. C. ,M. Wam- sinck over den Nederlandschon zeeheld, die zijn naam aan liet jacht gap, Piet Hein, die volgens den schrijver zij.i groote populariteit vooral dankt aan het over bekende liedje van de verovering van de zilvervloot. De „Piet Hein" is niet het eerst.'Prin selijke. jacht. Over zijn voorgangers ver telt J. C. E. Crone in een vlot geschreven! artikel belangwekkend© geschiedkundige bizonderheden. Ook dit artikel is verlucht met oude prenten. Over de totstandkoming van het jacht schrijft de voorzitter van de technische commissie. Ernst Cronp, .hot een en an der. Ir., W. F. A. van Lammeren i>ehan- dei thet onderzoek met het model van hel Prinselijk jacht in de sleeplank van liet scheepsbouwkundig proefstation to Wageningcn, waar met het 'model eens aantal technische proeven genomen werd ter bepaling vau de snelheid cn andere hoedanigheden van liet jacht. De hoofdredacteur van „De Waterkam pioen", do bekende walersiportpulilicist, 1L C. A. van Kampen, heeft de rest van het boek voor zijn rekening genomen. In zijfol onderhoudenden stijl schrijft hij uitvoe rig over de inrichting van het jacht, do verblijven dor Vorstelijke personen, en hut ten van de gasten, de motoren, de stuur hut, do dekken, do keuken, enz. De schrij ver merkt daarbij op, dat bij een wande ling door de onderscheidene vertrokkeni steeds opnieuw opvalt, dat do inrichting blijk geeft van een vorfij'nden smaak, die zich vooral niet richtte op het weelderigs en pompeuze. Zijaanzicht, hoofildek ren indeelingsplan zijn aan deze beschrijving toegevoegd, be halve uiteraard een serie foto's en en kele schetsen iu kleuren van do inrich ting. Voorts ontbreken niet enkele persoon lijke bizonderheden van den schipper van het jacht, Otto Blom. 1 Tenslotte volgt dan nog het verslag van do tewaterlating, proeftocht, overdracht en vlootrevuo, wederom rijkelijk voorzien van fotos. Dit alles, inhoud ren uiterlijk, zal dit keurigo boekwerk zeker ingang bij velen doen vinden. 1 Een «ude prent van do verovering van do zilvervloot, vo v werk „Het'Prinsenjaclit Piet llein". oorkomende in het. boek- SxiTuxa v%o or vandhv G oxljlall A*3££I.OtIT0ï. rN- -WAT MAJfttR Yx.txr.fL TXï.r*ïva*ïT Him» vmootTXIl.T li - Anno

Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2