Co Iï r a Verslag van den Gemeenteraad V opist Gemengd Nieuws Boei uit eikaar gesprongen Vergadering ran. Vrijdag 24 Sept. 1937, 's namiddags 5.15 uur. Y oorzltter: de burgemeester, de heer mr. dr, F. L J van Ilnaren. UI. Commissie van advies werkioosheidszaken. Roet ia 't eten. 13e lieer Wiek e n k a m p (a.r.) zegt niet niet het voorstel vare den heer Th, J. 1». v. d. Berg te kunnen meegaan 0]) het stuk van „Voorwaarts" wil spr. me! ingaan; het is trouwens een r<»r duister stuk. Alleen betreurt spr, liet, dat van soc. democratische zijde thans roet in het eten wordt gegooid, waardoor het mooie cursuswerk benadeeld wordt. De vertegen woord igers der plaatselijke vakcentraie'shebben op do meest vlotte wijze meegewerkt om do ve-rkloozeneur- susscu zoo goed mogelijk aan him dool te doen beantw oordenpersoonlijk heelt spr. met genoegen destijds aan dat voor bereidende werk doolgenomen. Do heer Hinkelaar zegt, dat bier ter stede de zaak al was ingericht, zooals de minister dat blijkens zijn schrijven van 24 December 1938 nenschte. Dat is niet juist; dat was wel het geval te Rotter dam en daar marcheerden do werkloozen cursussen goed, waarmee spr. niet wil zeggen, dat het hier niet goed ging. De soc. democraten zijn altijd voor het toekennen van medezeggenschap, en de hoer Kodde, die toch een ultra-democraat moet heeien, is tegen die medezeggenschap, want' liij wil geen commissie. Een politiek slaatje. Men .wil hier een politiek slaatje uit slaan, wat zeer te betreuren is. De vertegenwoordigers van de vakcen trales zijn enkele keewsn bijeen geweest om het cursuswerk te bespreken; daarbij was ook wel eens de heer Duikelaar en altijd de algemeens leider, dr. Smit, aan wezig. Besproken werd dan welke cur sussen behoorden te worden opgezet YY aarom is hier niet dadelijk volgens de richtlijnen, door den minister gegeven, gewerkt? -Spr. heeft daarover wel eens met den heer Dinkelaar gesproken, maar die wilde de instelling van een commis sie van deskundigen; wat diens goed recht is. .Maar waarom is een commissie van deskundigen noodig? Zijn do meoschen, "die tot nu toe hun medewerking ver leenden bij het inrichten van de cursus sen, niet voldoende op de hoogte van de pradrjk? De cursussen, die ingesteld wer den op advies van de vakcentrales mar cheerden steeds goed. Do algemeeree lei der, dr. Smit, blaast nooit hoog van den toren; hg luistert altijd gaarne naar wat eenvoudige maar deskundige mesas chen ad- viseeren. Het is dus niet juist, dat hier reeds zoo iets bestond als de minister wenschelgk achtte; dat komt eerst tot stand, als de raad het voorstel van B. en W., dat nu in behandeling is, aanneemt. Dat van soc, democratische zgde tlians op een wijze wordt geageerd als geschied is, is niet goed. Als zg niet mee wiüen werken om de - werkloozencursussen aan hun doe! te doen beantwoorden, moet men dat maar eens duidelgk zeggen. Spr. gelooft niet, dat het goed zou zgn thans het voorstel van B. en. WL aan te houden. De snelste wijze van werken. De heer Kedde (comm.) merkt op, dat, als deze commissie wordt opgeheven, er nog niet dadelijk, een nieuwe commissie zal zgn. Er zal dus eenigea tijd geen com missie bestaan. VIaar hoe gaat het gedu rende die periode? Het antwoord op die vraag is belangrijk. Kan de bestaande commissie de nieuwe cursussen voorbord den? Als dan de groolere commissie is samengesteld, zou deze de ontworpen plan non nog even kunnen doornomen. Zoo zou liet snelst worden gewerkt en zouden do cursussen spoedig kunnen beginnen. Gebeurt dat niet, dan worden de wei k- loozen do dupe van do historie! De heer v. d. Kraan (e.h.)j Geen sprake van. De heer Kedde (comm.) weet ook nu nog niet, licje hij zijn slem ten aanzien van het voorstel van B. en \\T. moet uit brengen. De vcrkloozcu «le du pc. De heer Van Duinhoven (s.d.) kan zich bij de opmerking van den heer Keilde aansluiten, dat liet werk stagneeit en dat do uerkloozcn daarvan do dirjro worden. Tan ehr. historische zijde wordt we) gezegd ,dut dit niet waar is, maar de feiten liggen voor ieders oogen. Do hoer v. d. Kraan (ah): Waar dan Do heer Tan Duinhoven (s.d.)- Hol vorig jaar zijn do werkloozencursussen op 15 Ödoher begonnen; het zal nu wel eenige maanden later worden Dus de werk- loozen worden de dupe en bovendien nog een 50-tal leeraren en leeraressen. Fr zijn van die inenschen in de wereld, die don ken: Als het mij maar goed gaat en die zich weinig om anderen bekommeren. Alen denkt niet aan het groote verdriet, dat men een 21 ii 2200 menschen aandoet en ïdnmpt zich vast aan het fornreele. De heer Wïekenkamp hoeft het voorge steld, als of do soc.-dcmocraten over deze zaak een grooten boom hebben opgezet Waar is dat geschied'? Geen kranten-artikel in debat. De heer 'Wiekenkamp (a.r): In „Toorwaarts". De heer Tan Duinhoven (sd.): „Toorwaarts" kan zich bipr niet verdedigen en daarom adit ik het vrij onbehoorlijk hier oen aanval op dat blad to doen. De Toorzitter: U kunt hier geen pleidooi gaan houden voor een bepaald orgaan. De heer Tan Duinhoven (sd-): Dan had- n eerder moeten ingrijpen. De Toorzitter: Een artikel, dat in een blad heeft gestaan, is hier niet in behandeling. U moet daarover nu niet verder spreken. De heer Tan Duinhoven (s.d.): U heeft de entiek op dat artikel te >vor laten gaan. Wan gunst Als d e heer Wiekenkamp zegt, dat men probeert uit deze zaak een politiek slaatje te slaan, dan wil spr. er op wijzen, (dat dit niet geschiedt van soo.-demooratischeii Kant Er zijn hier heel andeie factoren in het spel. Er waren hier werkloozencursussen, dio piachtig marcheerden. Vriend en tegen» slander kwamen hier zich over den gang van zaken op de hoogte stelten; ran R. IC. en Cliristelijlo zijde heeft men zich vol lof uitgelaten tegenover R. eii W. Tm den algemeenen leider over de Schiodanrscho verklaozqncursussenhet ging liier ores, cranio en er was bewondering voor hot weik, hier veracht. liet «uien eclrtêr [wee soe.-democnitcn, die de leiding van hot ontwikkelingsweik lmdden en daar wringt do schoort.' Men gunde hen lum succes niet en toep heeft men geprobeerd er lussclien te komen. Men gunde den sec-democraten hun suc ces niet mijnheer Hoagendam, en ilaaiom moest een commissie woiden benoemd. De heer Ho ogend am ;u.): Daaraan hebben jullie /.elf meegeweiU. De heer Tan D u.i 11 hove n (s.d.) Die commissie heeft niets gedaan. De heer II oog en dam (a.r.): Dit kon zij met. Zij weid er niet voor iu de ge legenheid gestéld. De heer Tan Duinhoven (s.d.): Op de meest onbehouwen wijze heeft zij het werk iu den steek gelaten. De heer Th. J. li. v. d. Berg (oh.): Waarom De heir Tan' Duinhoven (s.d.). Dat weet li. Uct was niet fraai, het wetb dut men op zich genomen had, in den steek te laten. Niet om het cursuswoA" te steunen, maar door wangunst gedreven en steunende op een meerderheid in den rand moei het werk van den rooden wellnn- der en laat ik het maar openlijk zeg gen van den rooden inspecteur van hel ouderwijs gedwarsboomd worden Ern onjuist» voorstelling. De V o or z i 11e i hamert en zegt: Ik ontneem u het woord, als u zoo" doorgaat Het instellen van een oommissie van ad vies is geschied op voorstel van B. en AT., die den moesten lof voor do wijze waarop hier de weikioozcncursiissen waren geor ganiseerd, hadden. Ik laat niet toe, dat u C/p deze wijze voortgaat. U moet uw be schuldiging terugnemen of ik ontneem u verder het woord. De voorstelling van- zaken, die u geeft, is van a lot z onjuist. Het gaat luer de eer van den geheel en raad aan. D heeft gezegd, dat liet instellen van een commissie van advies tot doel had om het werk van de leiding der cur sussen af lo nemen en ora dit werk naar beneden te halen. U moet no? maar eens de stukken opslaan, die over deze aangele genheid zijn verschenen ea dan zal u blij ken, dat dit niet de ondergrond is geweest waarom een commissie is benoemd. Er mag geen voet gegeven worden aan do ge dachte, dat aan de instelling van die com missie dergelijk^ bedoelingen Ion grond slag hebben gelegen,» als u veronderstel- de. Als u de eer van de loden dier oom- missie aantast, moet don leden van den gem een beraad do gelegenheid worden ge. geven de zaak rustig to bekijken en is door MARK CRANKING 38) -Even als hooge golven zich bieken op den zandigen oever, evenzoo brak zich bij het zitten gaan de lange lijn" van gelul- bande hoofden,Het fêeM nam een aan vang. En allen begonnen onder een oorver loo- vend lawaai zich 'meester te maken van de beste stukken, vleeschop de schalen om dio zoo vlug mogelijk naar binnen te werken. Geërgerd keek de Cobra over vijf hon derd getulbande hoofden heen naar een nieuw aangekomene. Wie durfde het wa gen, hem op zijn. bruiloft te komen sto ren? De. aanwezigen hielden op met eien en wierpen verschrikte blikken om z'.csh heen. Het rumoer der gesprekken verminderde ging over in gemompel en verstomde ten slotte. In stilte werden degens getrokken, en tusschen het gouden vaatwerk glinster den dolken gereed om te steken. t Een boodschapper met kleeren vol van stot en zweef, baande zich een weg tus scben de dichte rijen van gasten, llij hield een brief in zijn hand. Boos opende A'.am Khan het epistel. EEN ZUINIG WASMIDDEL VOOR UW WASMACHINE RiriSÓi SPÉCIAAL YOjOR DE WASMACHINE „In amarn van Allah, zij gegroet.'* Aan onzen vriend Alam Khan. Zorg er voor, dat do Mailknasti *J ten opzichte van het Engelschc jonge moisje niet wordt gesehonden. Ge zijt er met uw eigen leven verantwoordelijk voor. Er is gevaar. Ik kom. De drager van den Sluier." Hoofdstuk XX. Het kijkgat. Gelukkig werd niet van Diana verwacht dat zo tijdens hot bruiloftsmaal zou pra ten; uitgezonderd een „U is heel vrien delijk" tegen iemand, die haar den een ot 'anderen schotel toeduwde, mocht ze stil blijven zitten en zwilgen, zooals ze verlangde. Toen zo naar boven keek, bemerkte ze de bovengalerijon. Achter een dubbel gor dijn van zwart gaas, vastgemaakt tusschen twee zuilen, meende ze rechts Gulbundun en Chirine te zien. Ze zaten naast elkaar, temidden van de vrouwen van den Cobra. Het gebrom van al die mannenstemmen was nu "niet meer dan gegons, waarboven telkens traditionele geluiden werden ge hoord, dio te verstaan gaven, dat men ver zadigd was. En hoe luider de/e gemaakt werden, lioo grooter oer voor den gast heer. Nadat Alam Khan kennis genomen, had van de missive, hom door den boodschap per overhandigd, wierp hij ,?e terstond in een komlcor en keek toe tót 'ze tot asch was vergaan. het misschien heter het voorstel van B. en W, aan lo houden. Onder den indruk van zekere bespiege lingen in een blad' die ik zelf miet gelezen heb wordt hier thans een debat gevoerd. Dio indruk is nog vorscli en vermoede lijk worden do leden van, den raad het onder die omstandigheden de eerste uren nog niet eens. Als het debat, thans wordt voortgezet wordt te veel uilmg gegeven aan ragen gevoelens en aan den anderen 'kant brengt ons dat niet nader tot het doel. Als u zegt: Ik wil tccli nog iets over deze zaak zoggen, is dal ongetwijfeld mo gelijk, dc raad km misschien wel tot 12 uur vannacht willen vergaderen, maar dat i.s toch ongewen.se!)!. Heeft men nog iets, waaromtrent men opheldering verlangt, kan men altijd nog gebruik maken van het interpellatie- en vragenrecht. Die weg is niet afgesloten. Boter is hot echter thans tot een 'oplos sing to geraken en te besluiten do bos laan- do commissie op to heffen om een andere in te stellen. Men weet, dat dit ligt in de lijn van wat do minister wensoht on mot de oude commissie zijn besprekingen ge voerd over deze oplossing, waarmee zij zich aoc'oord verklaarde. Als men de circulaire ran den minister ziet, zich herinnert, wat de wetlioudoT heeft gezegd en zidi realiseert, dat de tijd dringt, is er alles voor het voorstel van B. e>n YT. thans aan te .nemen. Hot gaat hier onr de uitbreiding van een- bos taande ciom- missie en dat ik een Kwestie van een week. Als de oude commissie zeiNeen, we willen geen. nieuwe commissie, zou de zaak moeten worden uitgevochten, maai de wethouder heeft niet de oude commissie over deze oplossing gesproken en zij heeft zich achter dit voorstel geschaard. Uiistel van het nemen van een beslissing beteekent nadeel voor do betrokken werk- loozen. Wil men andere grieven hier behandelen, dan is het daarvoor thans niet het ge» wenschte oogenhlik. Als men iets gelezen heeft, dan wordt men onwillekeurig in een bepaalde richting gestuwd, Dat stuk is echter niet uitgegaan van B. en W., van den betrokken wethouder of den i as pea teur. Het is heter, als men dat wensoht, later op dat artikel terug le komen, dan nu do zaak, waarover het hier in feite gaat, to vertroebelen. Desgewensolrt kan de vergadering even geschorst worden om de lotion gelegenheid te geven onderling ovetleg te plegen. Wil de Si eer Th. J. L. v. d. Berg (uitstel van het rre ren van een beslissing, dan k!a,n daarover na de hervatting der vergadering een uitspraak ruin den raad worden ga vraagd. Do nieuwe commissie wordt echter spoe dig samengesteld, als besloten wordt de bestaande oommissie van advies op te heffen. De heer Bergman (s.d.): Is do,or u het woord nu aan den lieer Tan Duin- hoven ontnomen? De Toorzitter: De heer Tan Duin hoven was, naar ik meen, uitgesproken. Do heer Tan D.iiinhoven (s.d.): Dat was niet het geval, mijnheer de voor zitter, maar ik heb u willen, laten uit spreken. 1 De Toorzitter: Ik moet eerst weten, waarover u spreken wilt. De heer Ta'n Duinhoven (s.d.): Ik ben zoo klaar. Laat u mij maiar even uitspreken. Ik zou geen aanval op de rechterzijde hebben gedaan, als men daar niet gespro ken had over: een politiek slaatje, dat wij uit deze zaak zouden, willen kloppen. Dat is geen manier. Wij hebben deze zaak niet politiek hekeken; we hebben be treurd, dat er een commissie van advies Wet op de gastvrijheid, in gebruik aan de grens. „De man met den sluier komt,1' mom pelde hij. En dat was alle.». Maar -een oogenhlik later wisten de aan wezige bergbewoners hét nieuwtje ook en' na verloop van een kwartier was het op liet marktplein bekend. In tusschen deed Diana, die met onbe wogen gezicht op haar kussens zat, haar best wat te eten, - want ze wist, dat, in dien haar krachten haar begaven, het mot haar gedaan zou zijn. Maar toen de ka- lyans of narguilées eenmaal aangestoken waren, vulde de hal zich met zoo'n prik kelenden 'tabaksrook, die in platte blauw achtige wolken in de zware lucht dreven, dat baar der eetlust werd benomen. Eindelijk sïond Alam Khan op. „Kom mee," zei hij, haar hand vat tend. Met zijn gutturaal stemgeluid nam lib afscheid van zijn omgeving en ver liet de tafel. Den laatstcri indruk, dien zij van dit ontzettende feest meenam, was het beeld van de kleine oogjes van den Mongool- schen dwerg Khoon: een afschuwelijk mengsel van begeerlijkheid en van listige zegepraal. Aan den voet van een wenteltrap bleef Alam' Klian staan. „Ga naar boven,"beval hij. Xij gehoorzaamde. Het 'scheen haar, of er nooit een einde zou komen aan al die draaiende treden. Eindelijk,, bereikte ze een galerij met booggewelf en zoo nauw, dat Alam, Khan er met door kon ot hij moest zijn for- sche schouders in een hoek van 45 gra den wringen. Ze waren thans in oen kleinvvertrekje werd ingesteld; we zagen de moeilijkheden die daardooi zouden ontslaan en nu con, "sta toeren we alleen, dat deze gekomen zijn cn dat do workloozen er de dupe van Wor den. Fr zal nu een groote oommissie wor den aangewezen, maar hot zal nog wel ccnigü weken (luren, voor het zoover is, voodat vermocdetijk niet voiOir Januari de oursus=en zullen kunnen beginnen. De wei k1- löozen blijven dus 3 maanden verstoken van het volgen van cursussen, dio zij zoo wan rdeeren. YVij zouden niets gezegd hebben, als geen relletje tegen de soc.-democrat.ea was op gezet. Do heer v. d. Kraan (o.li.): De „Moor wantte" heeft een relletje opgezet. De lieer V an Duinhoven (s.d.) Mijnheer do voorzitter, waarom grijpt u reu niet iu na deze interruptie? De Yr o or z i 11 e r: Als u niet wilt, dat er geïnterrumpeerd1 wordt, zal ik, rearer ik vrees, vaak uw leant moeten uilzien. Do hoer Tan Duinhoven (s.d.): Als ik nooit weer zou mogen in terrarnpee- ren, nam ik vanavond nog mijn ontslag als raadslid. Dc Toorzitter: Dal zou ik maar niet doen. De heer -Van Duinhoven (s.d.): U heeft toegelaten, dat een aanval op ons werd gedaan en u staat niet toe, diil'wijjons verdedigen. Dat is meten met twee maten. Do To or zj Iter: Ik wil naai- aanlei ding van deze uitlating alleen zeggen, dat ik het daarmee niet eens hen. (TT'ordt vervolgd,) Vijf arbeiders met brandwon den overdekt. Tegen liet einde der werkzaamheden heeft zich - gistermiddag in do omarilefa- liriek „Beccon", le Dioctinchein, een ern stig oe ge luk voorgedaan, waarbij vijf arbei ders werden gewond, van wie vier ernsiig. De arbeiders waren bezig met het ver zinken van boeion, bestemd voor de ma rine, toen hij het weer inlaten van een boei in do stinkpot, het exemplaar uil elkaar sprong. Da stukken werden wegge slingerd, terwijl het gloeiende vloeibare zink in alle richtingen stroomde en spatte. Do zinkpot was geheel gevuld en bevatte 15.000 k.g. van deze gloeiende massa, welke een temperatuur had van meer dan 500 gradon. Yrijf arbeiders werden door do lrcete me taalmassa getroffen en liepen ernstige brandwonden op. De 24-jarigo H. Ettinlc uit 's rieeren- borg, was er het ergst "aan toe. Hij was geheel met brandwonden overdekt en is in bewusteloozen toestand naar het r.-k, ziekenhuis to Boetinohem overgebracht, waar hem de Hf Sacramenten der ster venden zijn toegediend. Eveneens zijn met zware brandwonden naar het ziekenhuis vervoerd de arbeiders G.' Ellink, eon broer van eerstgenoemde, Messing en 'Esman/ allen uit de 'gemeente Berglr. De 30-jarige Masselïnk uil Ter- borg, kreeg wonden aan hals en linkerarm en kon, na verbonden te zijn, huiswaarts koeren. 'Over de oorzaak van het gehemde tast men nog in liet duister. Vermoed wordt, dat in de boei vocht was achtergeble ven, dat door de groote hitte in stoom is, -omgezet, waardoor de boei uit elkaar is gesprongen. Ba kracht der explosie was zoo groot, dat een balk van 15 o.M. geheel is door- geknapt. Een begin van brand werd met snel- blusschers bedwongen. Wielrijder door traan gegrepen. Gistermiddag is op den hoek van den Amstelveenscheweg en Cornel is Kruse- manstraat te Amsterdam, een 50-jarige wielrijder door een motorwagen van lijn 6 aangereden. De man werd ernstig gewand cm is naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. eec walmende petroleumlamp in een nis een onzeker licht verspreiddo. Naar den wand aan de overzijde toe gaande, drukte de Cobra met zijn duim op een geheime veer; en" een massief vak metselwerk van ongeveer vijftien c.M. in het vierkant week langzaam terug.- Ongeveer door midden gebogen, bleef Alam Khan eenige oogenblikken slaan kij ken door de aldus verkregen opening. 'Op eens luidde een gong. Zich daarop oprichtend, wendde hij zich met een ruk om. „Kijk nu maar. Dan kun je je zelf overtuigen en zien wat je niet gelooven wilde." i Diana ging naar de opening toe. Door een lange pijp, die schuin door het met selwerk liep, keek ze midden in een an der vertrek, Ergens in Frankrijk in een oud kasteel lrad ze ook zoo'n soort kijk gat gezien, waardoor gasten ongemerkt be spied konden worden. Een voorgevoelen, dat haar temeer druk te, met geweld terugdringend, dwong ze zich -te kijken naar wat daar heneden gebeurde. Op een lagen, brccdea divan zat tus schen zijden kussens een t,paartje. Zij kon de hartstochtelijke woorden verstaan, die de vrouw, wier armen om den hals van den man geslagen waren,* tot dezen sprak. Toen werd haar voorgevoelen doodelijlce angst. Die Oosterling in zijn vorstelijk ge waad, die daar zijn armen om het mooie vrouwtje had geslagen, kwam haar zoo hekend voor.Oh heme),.. Colin Gray?... Zij ademde luid en gejaagd. Alam Khan kwanr" ijlings oir haar toe. triomf in zijn stem. „Begeer je er nog meer van te zien? Of is het zoo vol doende?" [Met een verachtelijk gebaar deed. hij den steen om zijn spil draaien en sloot de opening. Diana keek hem aan met wijd open gesperde oogen.'Opnieuw ,gaf do indruk wekkende. gestalte van dezen man haar een gevoel van machteloosheid. Ze moest berre ontvluchten, anders zou zo bezwij ken. '„Vindt u goed, dat ik wegga*?" vroeg ze, terwijl ze'naar de deur toeliep, zich met één hand steunend tegen den wand. De oogen van den Cobra gloeiden. „Dat was niet naar je zin hé, om te zien, dat die sahib verliefd pvas op die vrouw. Waarom zou hij niet?. Hot hem verstandig van hem; hij weet wel, dat hi,l hier niet levend vandaan gaat. „Itet staat hem vrij te houder? van wie hij wil. Mij kan het met schelen, ant woordde Diana onverschillig. 'Haar stem beefde. Da ankerkettingen, waaraan haar hoop vast zat; was gebro- ken* „je zegt dwaze dingen. Het kan je wel schelen, want je vrijheid hangt er van al," hernam Alam Khan met een kwaad aardig lichtje in zijn oogen. „Luister naar me hij greep haar arm. Wanneer er tusisclrcn man en vrouw geen overeen stemming bestaat, kan er ook geen Irilde zijn. Die beiden daar zijn het eens, dat heb je gezien. Maar wij niet, En daarom trouw ik niet met je, zooals» ik eerst van plan was."" 1 gekomen, niet veel meer dan een cel, vaar „Had ik geen ge'ijk?" luisterde hij mot {Wordt vervolgd.) NederJandsclie bewerking door - MARIE DE BELMONTE Ja, dat is de nieuwe Rinso. Om te beginnen, behoeft Rinso niet te wor den aangemaakt. U strooit het direct in de wasmachine. Verder bezit Rinso, ondanks de lage prijs van 121 ets., een ongewoon hoog vetgehalte, waar door in een ommezien een overvloedig schuim te voorschijn komt! Dit verklaart de sterk reinigende werking van Rinso, zonder dat U zelfs behoeft voor te weken. Maar het toppunt van zuinigheid is wel, dat een Rinso-sop meerdere malen kan worden gebruikt. Na het witte goed kunt U ook nog het gekleurde, het flanel en het tricol goed m hetzelfde sop wassen. Zodoende wast U met één pakje Rinso van 121 ets. de volledige gezinswas voor 5 personen. TT„,1 II. „A—* V' filiï'

Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 6