DE APPEL VIEL NIET, MAAR rjWm7 «iu .sfmi fiaftB rafltH Door R. I. rond en het liefst had hij' al die jongens eens flink afgerammeld. Maar wat kon hij alleen beginnen, tegen zoveel groteren! Opeens, zonder zich te bekommeren om de regels van het spel, ving hij van kwaad- héld de bal met zijn handen op en liep er hard mee weg, regelrecht naar het doel, waar hij hem met een goedgemikte zwaai prachtig doorheen gooide. „Dat geldt niet!" schreeuwden de jon gens verontwaardigd. „En ik vind dat het wel geldt!" riep de kleine knaap en hij lachte' al de boze kameraden uit. Een paar dagen later, toen de Rugby- jongens al een hele vrije middag gevoet bald -_dden, stelde er. één voor om 1 i nu eens te spelen, zoals die kleine jongen het laatst had willen doen. .Ze dedenhet, zo maar voor de grap, en ze vonden het erg leuk. De leraren zeiden eerst wel dat het zo geen spelen wa3, maar langzamerhand begonnen ze de nieuwe methode toch ook wel aardig te vinden en zo werd dit spel algemeen op de school te Rugby ingevoerd. Toen een paar weken daarna leerlingen van -ndere scholen een bezoek brachten aan de Rugby-school, waren ze eerst hoogst verbaasd over de vreemde manier van „voetballen", die ze er daar op na hielden. Maar toen ze het ook een keer gedaan had den, vond hef spel direct bijval. En zo verspreidde het zich langzamerhand over do andere scholen door heel Engeland. „Maar hoe heet dit spel dan toch?" vroeg iemand. „Ik weet het heus niet, het heeft geen naam, geloof ik. 'k Weet alleen dat het in Rugby voor het eerst gespeeld werd", luid de het antwoord.' „Nou", zei dé eerste weer, „laten we het dan „Rugby" noemen!" En'zo is het gebleven. Op de helft van de negentiende eeuw begon het nieuwe spel al over Europa en de hele wereld verspreid te raken. Tegen het eind van die eeuw hadden 'verschillende landen een „Rugby-Bond". Als jullie ook aan die sport doet of het soms eens speelt op gymnas tiek, dan moeten jullie maar een denken aan dien kleinen Engelschen jongen, die zo geplaagd werd,- dat hij van kwaadheid een nieuwe sport uitvond! Engeland is altijd al het land van de •port geweest. Ook in de tijd, toen in an dere landen nog haast niemand aan sport deed, werden er in Engeland al verschil lende takken van sport beoefend. Op de scholen werd honderd jaar geleden al ge voetbald door de leerlingen. Voetballen stond van oudsher b.v. op het programma yan de school 1 - Rugby, die al in 1567 op- 'gericht werd en waaraan de rugby-sport haar naam heeft te danken. Het was een mooie zomerdag in 1823. De lessen waren afg-'open en de leerlingen yan de kostschool te Rugby mochten gaan spelen. Natuurlijk werd er gevoetbald! Maar van de jongeren, die meededen, was er een, die voortdurend geplaagd werd. .Wat hij uitgevoerd had en waarom de anderen zo op hem gebeten waren, weten W« niet. Maar een feit is, dat ze het op hem langs de helling terugrijden, zonder be stuurder. Zwaarbeladen goederenwagens zijn het, daarom hebben ze zo'n razende vaart naar beneden. Hij kijkt naar Koen, die met opeengeklemde lippen zijn vader aanziet. Ook de jongen begrijpt het gevaar. Een ruk aan de rem, de trein staat stil. „Koen", zegt de machinist schor, ,zie je deze hendel?" „Ja vader!" „Dat is de rem. Ik zal de trein terug laten rijden. Weet jij die oude dikke beuk even voor Erthford?" ,Ja vader!" „Als de trein daar voorbij is, moet je met alle kracht aan de rem trekken, be grepen?" „Ja vader!" De machinist slikt even,, zijn gezicht wordt vastberaden. De trein rolt al terug, in snelle vaart weer van de berg af, die hij langzaam bestegen is. Tien zware goe derenwagens rollen als een dreigend gevaar in tomeloze vaart er achter aan. De reizi gers hebben begrepen dat er iets gebeurd is, ze verdringen zich voor de raampjes. „Bij de beuk remmen!!" schreeuwt de machinist nog eens, dan springt hij uit de rijdende trein. Hij rent vooruit, de naderen de goederende wagens tegemoet, een stang houdt hij in de hand geklemd. Daar moet een wissel zijn, die naar een,oud bergspoor voert, dat niet meer gebruikt "wordt. Voor 'n deel'zijn'de rails al opgebroken, maar dc wissel is er nog, moet er nog zijn! Ja, daar ligt hij, de machinist stort er zich op. Hij stoot krachtig de stang tusschen de rails, maar de oude wissel is vastgeroest. EEN PRACHTIG SCHOT. De sheriff Albert Pederson uit Jova (U.S.A.) wilde een grote vogel neerschie ten ,die over zijn hoofd vloog. Hij raakte echter niet do vogel, maar wel de 25 c.M. grote vis, die de vogel in zijn bek droeg. HET ZWEVENDE EL Het is mogelijk.,om.een ei te laten zwe ven in een vloeistof. Hoe kan dat nou, zul je zeggen, een ei. is toch veel te zwaar? Toch kun jij het ook! Om dit kunstje uit te voeren, moet je twee vloeistoffen in een glazen pot doan. Eerst doe je de pot half vol met water, waarin heel veel zout is opgelost. Daarna vul je de pot heel lang zaam en voorzichtig met gewoon water bij. Dit is lichter dan het zoute water en zal dus boven blijven. Als je nu heel voor zichtig het ei in! de vloeistof laat glijden, zal het blijven-zweven op de grens van het zoute en het gewone water. gemunt hadden. Als hij een oogenblik de bal had en hem naar het doel werkte, dan kon hij er zeker van zijn dat een van zijn eigen partij, hem op hef laatste moment ide bal afnam, voortdurend werd hij ge- 'duwd of beentje gelicht. Dat liet het kleine jochie zich niet meer welgevallen! Hij werd steeds meer woedend, met een vuurrood hoofd van kwaadheid rende hij WETENSWAARDIGHEDEN. Ratten en reinheid. Een Éngelsch bioloog heeft vastgesteld, dat ratten maar in één opzicht belangstel ling hebben voor reinheid, althans voor iets dat met reinheid te maken heeft. Ze houden n.l. erg van zeep, om. die op te eten. Waarom Is dc giraffe stom? Alle pogingen van paleerden en van die rentemmers om de giraffe een. of ander geluid te dóen voortbrengen, zijn tot nog toe tevergeefs geweest. Het langbenige en langhalzige dier schijnt stom te zijn en te blijven/Misschien is'zyn:. luchtpijp'wel te lang, juist door die lange hals.. Robinson wil van het eiland af. Op. het Zondagseiland dicht bij Nieuw- Zeeland woonden jaren lang een paar klui zenaars. Nu echter schijnen ze genoeg van de eenzaamheid van het oiAfwoonde ei land t« hebben, want ze hebben aan de Australische regei ing gevraagd, of die hun schip wil sturen om hen er vandaan te halen. ,Wat zijn die appels prachtig rood, ,Wat lijken die me fijn, Maar io kan. ik er vast niet by Ik moest wat groter zijn. Ik ga eens hangen aan die tak, En zwaai flink heen en weer, Misschien trap ik dan met mijn voet Die grote appel nee». 't Zijn buurmans appels ..maar nou ja, Die kan me hier niet ten, Ik heb hem bijna, nog een keer, Dan valt hi) wel misschien. Maar wat is dat toch voor gekraak? En wat gebeurt me nou?..,. Daar ligt hij zelf al op den grond Nu heeft hij wel berouw, i

Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 8