mÊÈmmÊm Luchtverdedigingsdag té fliitisterdam f TWEEDE BLAD SCM8EDAMSCHE COURANT BINNENLAND Gemengd Nieuws 5; De vaccinatie Roerboot omgeslagen Gestrafte on voorzichtigheid Het te Rotterdam vermiste meisje Propaganda voor de opleiding van viiegtuigbestuur- ders. Vijftig machines in de lucht. Liefdadigheid ten eigen bate Motorrijder bij botsing gedood j«. T >.*- ■J „- - Jeugdige vandalen hebben een zestal ar beiderswoningen op liet Scliaiksclie veld -te Oss totaal vernield. Bchalvera men en «leuren werden zelfs binnen'en buitenmuren' afgebroken. Een' veelzeg genii snapshot van de ravage welke door dc baldadige jeugd werd aangericht. "f." DÉIt DINSDAG 15>' ÓUT;6«I3R 1937.. No. 21089. i, U J';Verlenging van dim gcldig- lieidsdiiur «l'er',lijdelijke'maat-- regelen; i',i, Ingediend is .één: wetsontwerp, houdende verlenging V van dengeldigheidsduurvan tijdelijke, bepalingen; betreffende de vacci natie. - Dé- aanleiding lot de na L928 steeds herhaalde opschorting 'vaii. dén .vroeger be- staanden indirc'oten'.vaccirialicplicht mag geacht worden bekend, te zijn. Met zijn' ambtsvoorganger is de minister van' bordeel, datliét pritioipiéol aan de orde' stellen van het vaouinatieprobleem noodzakelijk is. Hij meent irüussohon; dat hiermede eon aanvang moet worden go nraakt door dc instelling van een staats commissie, aan wcike wordt opgedragen te "onderzoeken: 1.''Of hot wensclielijk ls de bestaande bepalingen betreffende don vaecdnalieplichl, waarvan, de werking is opgeschort, hetzij terstond, hetzij geleidelijk weer' in wer- -"kirig te doon; treden, 'en, zoo deze vraag ontkennend wordt beantwoord; -2.'of, hot wenschelijk is, déze bepalingen te Idoén veryalleib. zonder 'dat' Ipt eenige inieuwe regeling' vamdo vaccinatie, wordt ''overgegaan, daii wel.. k' .v."'' 3; of hot «•ehséhóiijk is' ton aanzien viiri de vaocihiitie''-oen';nieuwe 'regeling te tref- fch, én, zoo ja, hoe zij behóórt, te luiden. In., verhandmét: hét. vórenstaande aclit 'de'minister van' sociale' zaken .het nood zakelijk oen opschoning van .de'.b'epajingén der hesriiélitelijke ziektewet', betreffende de vaccinatie voor den duur van tweejaren voor te stellen. Dc sleepreis van de „Doejo'cng". De sleepboot „Humber" van U. Smit en Co's tnlcrnalionale Sleepdienst met don tinbaggermolen „Docjoeng" op sleeptouw van Rotterdam naar Billilon zette op 16 dézer haar tocht van Colombo uit voort.- Nieuw lid van «Ie Eerste Kamer. Jn de gistermiddag gehouden zitting van hel centraal stembureau is'in de'vacature, ontstaan door hel niet aannemen van zijn benoeming door dén: lieer S. Sijlsma, tot lid van de Eerste Kamc-r benoemd ver klaard prof. dr. R. II. Woltjcr te Amster dam. Dc visschcrij-inciilciiton in Neil.-Imliif. - Naai- ;uit Tokiovernomen wordt 7 heeft do- Japansche- gezant .te' .'s-Gravenhage, de lvcer Küwashiiiia, de aandacht der Nedèr- .-' landsclio regeering gevestigd op do. vis- sclierij-in'cidentcn, welke zich op 30 Sep tember en op 9 October in do Indische wateren hebben voorgedaan mot Japansclio visschersschepen. Bij verificatie van bovenstaand bericht ter bevoegde plaatse vernamen wij dat hot bezoek van den Japanschen gezant aan hot ministerie van buitenlandscho zaken on kel Ireoogde te verzoeken den Japanschen consul-geineraal te Batavia zoo uitvoerig mogelijke inlichtingen te willen laten ver strekken, aan welk verzoek uiteraard ge volg zal worden gegeven. Vrouwen Vredebonden, richten zich tot Tweede Kamer. De Algcmeene Nedérlandsche. Vrouwen Vredebond en de Nodorlandsche Afdeeling van den Internationalen. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid hebben het volgende adres tot de Tweede Kamer gericht: „De Algemeenc Nederlandsche Vrouwen Vredebond en de Internationale Vrouwen- bond voor Vrede en Vrijheid1 (Nederland sche Afdeeling), erketinend', dat de lands, regeering zich in een'moeilijke positie be- vindt ten gevolge van den ongunstigën'en -•v verwarden werc-ldtoestand1, rnecnen stolling >slkc. moeten nemen tegen do ingediende 4,,'dpfensie-voorstellen, omdat deze in strijd zijn met haar overtuiging, dat mot ge weid geen' geweld' gekeerd1 kan worden. Zijn bovendien van oordeel, dat uiterst waardevolle cultuur- oa sociale belangen niet in do verdrukking mógen komen door uitgaven' voor bewapening, welke laatste in den grond' vernietiging van élke cul tuur beleekent. Zijn'van. meening, dat do invoering van den algemcenen dienstplicht, de verlenging van den diensttijd en do uitgaven voor den aankoop van oorlogsmateriaal niet do aan gewezen middelen zijn oinjcGn oorlog to voorkomen. -'/Zóuden zich; sprekende namens 12.500 'Nederlandsche vrouwen én moeders buit tengewoon trotsch voelen op haar 'land, wanneer uw/ hoog college niet vatbaar bleek voor de algemeehe angstpsychose en niét meedeed, aari dén' be wapen ings, wed- ..loop. ié:;-!?.'.'"•-■•/bi:..ég En., zouden in liet' hiet-aanivaarden; van «1e défehsie-voorsteliên door dé Tweedo Kamér een bewijs zien, dat oen klein.land' in deze dingen groot kan .zijn". Sergeant (wachtmeester) eerste klasse.' De invoering van den rang van ser geant (wachtmeester) eerste klasse'zal gé-' sehicden mét ingang van 1 November a.'s. .Het onderscheidingslceken beslaat uil een f gouden;'-óf zilverenfiguur (tres) loop ebde «jen halven centimeter bovón en evenwijdig aan den chevron met een lus ter lengte tvan vier centimeter aan. den top. Twee 'arbeiders 'verdronken. Drie arbeiders uit' hét 'dorp Warlena (ge meente ldaarderaded), wcikzaam, bij de werkverschaffing De Geeuw nabij Waitena, 'keerden, gistermiddag omstreeks, vijf uur per roeiboot naar lnm woningen in het dorp terug. Zij Jielon zich sloepen door een motor boot.; Plotseling któïm de 'roeiboot dwars loliggen, waarna hel; bootje omsloeg en alle drie. inzittenden te water geraakten. Een van ben, zekére J. Hoekstra, slaagde erin zwemmende den kant te bereiken, do heide anderen, tie arbeiders Algra. en. De Jong, resp. 35 en 40 jaar oud1, die niet kondon zwemmen, verdronken. Het ongeluk, dal geschiedde op de Graft, een bree«l on diep vaarwater, is vermoede lijk toe lo schrijven aan dé verkoelde wijze waarop de verbinding van de roeiboot met de motorboot was bevestigd. Men had na melijk bet touw vastgemaakt aan de mid- denbank van de roeiboot, met liet gevolg, dat deze dwars op de vaarrichling kwam to liggen en daarna, kapseisde. De opva renden; van de motorboot hebben, dadelijk pogingen jn het wérk gesteld' om'den dren kelingen hulp te' bieden, doch men slaagde er niét'; in hen lo grijpen. Eerst na' twintig minuten- dreggen werdén do lijkenopge haald. Beide omgekomenen waren gehuwd, Algra was'7 vader vair Iwee' 'kinderen, De Jong van1 zes kinderen. =- Boiialvó 'geineenie- en rijkspolitie,' begaf zich eók d;.okler At' GMaatlmis uit Warga haar de plaats van hél ongeliikjdocli vóór ihéd'iscbe liulp','was -fiét te laat; *:- - ft, -c- 'Beide hcciicn' verloren. Gislermiddag drie uur klom d'e twaalf jarige J. do Ri., lo .Vreeswijk, in een der palen der elecfriscbe; leiding; welke nabij de nieuwe sluiswerken 'en behoeve dezer werken zijn opgericht. Hij raaktemet zijn voelen de leiding, waardoor een stroom van 1.0 000 volt ging; Een voorbijganger hoerde zijn gekerm én haalde hulp. Beide bee- hen van den jongen "bleken verbrand te 'zijn... Met slachtoffer is haar het ..ziekenhuis (o Utrecht overgebracht, waar beide boe nen geamputeerd moeten worden. Slachtoffers van «len mist. Die dichte mist, die sedert gistermorgen óver Londen en een deel';van Engeland hangt,; heeft talrijke .ongelukkon veroor zaakt. Er zijn vijf doódenén véle gewonden. Geruchten lismoeilijkcn 'hel omlcrzoek. Aanwijzingen van een automobilist.' De gruwelijke onzclcer)icid omtrent het lot van de zevenjarige Lijntje lluisor die. sedert Vrijmiddagmiddaguit de ouderlijke woning aan.de Briélschelaan te Rotterdam' wordt' vermist, duurt nog steeds vootL - Hi orb ij komt nog, dat do verdwijning van liefkind op'de-verbeelding werkt van een groot deel vau ihet publiek, zoodal allerlei geruchten hardnekkig de ronde blij ven doen en mén steeds weer weet te vertellen, dat het .kind, éf wel bet lijkje ergens zou»zijn gevonden. Steeds echter loopt het onderzoek op niets uit. Ook schijnen velen er behagen in te scheppen om naar de woning van do zoo zwaar beproefde ouders te gaan om al daar allerlei hypotheses le bespreken, mode om te Irachlen het een of ander van de ouders of oen ander lid van het gezin op to vangen. Sommigen ontzien zich zelfs niet om het de familie II. op aller lei manieren lastig le maken. Zoo hebben somnabules, kaartlegsters, waarzegsters en anderen zich reeds herhaaldelijk bij *de familie aangemeld, om tegen vergoeding uitkomst in deze duistere zaak le bren gen. Intusschen zet' dé politie de nasporingen naar het meisje met kracht voort. Bij haar meldde zich een automobilist, die mede deelde, dat een jongeman hom op een der buitenwegen van Rotterdam had ge vraagd of hij een' jong, meisje wilde mee nemen,'hetgeen hij'échlèr had geweigerd1, pit nu Imeft hij in/verband met de ver missing van het meisje Iluiser gebracht. Deze automobilist is gisteren in zijn woonplaats Dordrecht opnieuw door een rechercheur verhoord. Men ging (laartoe naar de plaats waar-Vrijdagavond de jonge man de auto heeft aangehouden, n.l. op den nieuwen rijksstraatweg onder dc ge meente IJsselmonde: Reeds gisteren ge durende den dag stelde de politie bier een uitgebreid onderzoek in, Jat oven wel lot geen resultaat leidde. De auto mobilist gaf nog eenige nadere aanwijzin gen <en. in deze richting wordt het onder zoek mede voortgezet. Volgens deze automobilist heeft iemand op genoemden weg hem oen toeken lot stoppen gegeven,- waaraan hij voldeed. Daar het reeds donker was, stak hij het plafondlampjein zijn wagen aan, zoo.lal liet licht viel op den jongeman, die hem bovengenoemd verzoek.' deed. liet meisje zelf heeft hij 'niet- voldoende kunnen op- ,Z>^ Zorgvuldig verpakt, arriveerden gisteren met het s.s. „Tiberius" van de K. N. S. M. te Amsterdam, drie ou dc kanonncu en een anker, afkomstig uit den zeeslag van Dc Riiylcr 5u «le Straat van Messina en door de Ilaliaan- sche rcgcering aan dc Nederlandsche geschonken. (Van onzen redacteur Tot liet houden van een luchtverde- digingsdag in NecrlanjTs hoofdstad- word besloten in de hoop, dat daar door een zoo groot mogelijk aantal vaderlanders door een demonstratie van onze luchtweermadil, propaganda, gemaald zou worden voor liet doel dat hel Luchtvcrdedigingsfonds zich gesteld heeft. In liet belang van de nationale veiligheid. En dank zij dé medewerking van het departement van defensie en van hef dagclïjksch bestuur van Amster dam zal in deze stad op Zaterdag 30 October' een demonstratie gegeven worden met eai aantal oorlogsvlieg tuigen va:n land- en zeemacht die haar gelijke'in den lande niet gehad heeft. Hol doel dat. het Luchtverdedigingsfonds zich gesteld heeft, is de opleiding van eoa zoo groot mogelijk aantal vliegtuigbestuur ders. - Het tracht dit doel té bereiken in samenwerking met de Koninklijke Vereeni- ging voor de Luchtvaart, liet Nationale Luclityaarlfonds en het Fokkerfonds. Do samenwerking lussehem deze drie lichamen wierd verkregen doordat; ir.. J. E. F. do Kok bereid werd gevonden om als voor zitter van de besturen der organisaties op te treden. - Die hulp die deze drie lichamen bieden voor de opleiding tot vliegluigbestuurder is onvoldoeaido gebleken té zijn voor het bénbod i g'dè, groo té," j aari ij ksche aa'n lal dat dé rógeeiring in staat' zal stellen om als de noodzakelijkheid zulks eiscliL een keuze le .«loai tot opleiding tot oor- logsvlieger. Thans, is men. overgegaan tot do oprich ting van het Luchtverdedigingsfonds en dit instituut zal mot uitschakeling van do drie,andere organisaties trachliéin de benoodigde gelden, in den. vorm van vrijwillige bijdragen, 'van liet Nederland sche volk_ (e, ..verkrijgen. Een sü'evein waar mede de regöéring' ténztïerste is ingeno- men. - De -geldmiddelen. De Verecniging voor. Nationale •.Veiligheid heeft jzichr. voorgesteld- om ons geheelé volk rin, staat te .-'stéllen; iéder naar zijn draagkracht,' het bewijs te-leveren dat hand having onzer onafhankelijkheid, ons allen. oen geldelijk offer waard is. De. minimum contiibulie om als lid van liet fonds te kunnen toetreden is daarom gesteld op een gulden. Indien het zou gelukken, om 60.000 leden te werven, dan zouden voor dat geld elk jaar, de kosten geraamd - op £500 per leerling, honderdlwinlig jongelieden tol het ingestelde Rl-bre- vct, kunnen worden opgeleid. Hieruit blijkt wel zoe-r duidelijk dat ook met een zeer geringe bijdrage voel te bereiken is. De bevolking van Nederlandseh-hi- dië heeft reeds e-on bedrag van SO.OOO gulden- bijeengebracht dat den gouver neur-generaal werd aangeboden met liet verzoek deze gelden-te bestedon; opeen wijze: door de. regeerlng vast to stellen, voor de ^landsverdediging. Het luchtverdedigingsfonds is bestemd om diegenen onder de jongeren die niet geheel in slaat zijn zelf de opleiding lo bekostigen, toch in staat te stellen deze aantrekkelijke opleiding toch te volgen waarmede bereikt wordt dat zij, onver schillig de geldmiddelen waarover zij be schikken, liun natuurlijke aanleg tot vlio gen kunnen volgen. Do «Icnioustralicdag. Dio militaire demonstratie zal zich op den bewusten Zaterdag niet alleen bepa len lot een vlicgdemonstratie maar ook hoe bijvoorbeeld aanvallen-van bommen werpers van den grond af verijdeld kun nen worden, waarbij, des avonds batferij- zoeklichlcn mede in actie zullen komen. Teneinde de bevolking van de .hoofdstad de gelegenheid ;te. geven met deze zeer moderne verdedigingsmiddelen op een ge makkelijke en rustige.wijze.kennis te ma ken heeft- de commandant van hel veld leg*^ bepaald, dat het geheele personeel en materieel, dat op dien dag- aan de de monstratie zal deelnemen, in den morgen •een - militaire marsch. door de stad zal maken. - Die demonstratie zal besloten worden met een 'vlucht waaraan alle 50 vliegtui gen, «lie «le oefening hebben meegemaakt, zullen deelnemen, De spoorwegen hebben op don bewusten dag 'verlaagde tarieven ingesteld. nemen om met zekerheid te kunnen ver klaren dat het inderdaad liet Ihans ver miste meisje was. Van den jongeman kon hij zich herinneren, dat deze ongeveer twintig jaar was, een vrij ongunstig uiter lijk vertoonde en. dat hij een pilo-broek en zwarte schoenen droeg. De man droeg een jockeypet.' Hij deed' het verzoek om het kind mede le nemen naar Zwijndreeht. waar zij verder den weg wel kon vinden. Zooals gezegd heeft de automobilist dit verzoek geweigerd en is doorgereden. De politie onderzoekt thans of mogelijk een andere automobilist dit meisje Iran hebben medegenomen en of lit dan het vermisle meisje is geweest. De steeds weer opduikende geruchten heiemmeren liet «on derzoek echler in ernstige mate. Mooi heerschap te Vogclcn- zang aangehouden. Do poli 1 ie te Vogelenzang is er in ge slaagd de liand te leggen op een reeds lang gezocht individu. Moer dan een jaar lang maakte dit héérschap er zijn werk van om voor een liefdadige inslolling le colporleoien en de haten voor zichzelf aan le wenden. Zaterdagmorgen vervoegde zich a.an de R. K.-pastorie, tc Vogelenzang oen als heer gekleed persoon, die voorgaf, N. P. do Wnayer le liceten en tc colporleer-en voor do R.K. Verecniging ,,Pfo Juvoiiiuto", ge vesligd te 's-Gravenhage. Ten overvloede toonde hij zijn visitekaart met liet stempel dezer verecniging. Do pasloor, do heer F. N. Terra, was echter reeds gewaarschuwd voor do praclijkcn van den nin:n. Dank zij' zijn oplcltendheicl is men er eindelijk in geslaagd', den dader te snappen. Zoodra do pastoor bemerkte met wien hij te doen had, en waarvoor liet was, waar. schuwde hij telefonisch do politie, die -on middellijk ter plaatse verscheen en den 'man aanhield1. Bij fouilleering kwam een kwilantiebóckjc tc- voorschijn waar reeds een honderdtal 'kwitanties waren uitge scheurd', waarbij verschillende met liooge bedragen. De dader scheen liet speciaal voorzien to hebben op de'R. K. pastorieën. Ook had hij een Jégilimatiekaart hij zicli. De man is later overgebracht naar liet bureau te O veiveen, waarde.'réclicrche liet vci-deic onderzoek zal leidon. Ecu houtvloed. Waarschijnlijk tengevolge van het ruivo'- weer in de afgeloopon weck', is do deklast hout van; een vrachtschip overboord' gesla gen. Zaterdagmiddag werd deze lading aan het Ileydscho strand (gemeente 'Monster) gedeponeerd. Al gauw look het er volgens do II. Grt. de opslagplaats van een stoom, zagerij. Over een groolc op pearl al: to spoel- den balken, planken, enz. aan en -rappe han den beijverden zich om alles we© te sloepen. Mannen, vrouwen en kinderen torsion moei zaam zware houllaslen naar huis, teneinde voor aad vc.or den winter op te doen. Strandjutten is echter vei'boden; vooroud hout wordt.nog al eens een oogje dichtge daan, maar omdat het hier goed', nieuw hout betrof, lieeft d'e politic nog Zaterdag avond' liier en daar een onderzoek inge st old1 Rij verschillende inwonéis van Ter- lioydé werd het hout in beslag genomen. Duopassagicr breekt een been. Op den rijksstraatweg lusschen de ITak- kelaarsbrug en café „De Lepelaar', onder de gemeente Muiden, is gisteravond óm kwart voor. negen oen motorfiets, welko in do richting van hot Gooi roed, in volle vaart tegen ooii van don anderen kant' ko mende perspnenaulo gebotst. Hierbij is de berijder, die zwaar verminkt werd, vrijwel op slag gedood. Hel slachtoffer is de lieer Wolter uit Hilversum, Zijn 20-jarige stiefzoon, die op do duo zat, brak een been ca is naar'de Corardtis Majellastiohting lo Bussum ver voerd. Tijdens liet transport daarheen, heeft hij liet bewustzijn verloren. De a.ulo werd 'ernstig beschadigd, doelt de inzittenden, een gezelschap, dat op. weg was van Gelderland naar do hoofdL slad, bleven zonder leisel. De wagen is door de politic in beslag genomen, oven als liet vernielde motorrijwiel. Het ongeluk schijnt le zijn gebeurd, doordat de motor rijder op de linker weghelft heeft gereden. Aangehouden, verdacht van ronselarij naar Spanje. Naar wij vernemen heeft de Amers- foortsche politie op de Markt op den JIo£ een man aangehouden, wan wien zij ver moedt, dat liij vruchteloos heeft gepoogd' eenige inwoners van de gemeente Amers foort naar Spanje te ronselen.' De aangehoudene, is een zékere A., wonende le Soest. Na op het politiebureau te Amersfoort te zijn verhoord, is hij" op vrije voeten gesteld. "j: Door ronildraaicnde as gegrépen en gedood. Gistermiddag omstreeks vijf uur was de 30-jarige schildér II. II. in' de textielfa briek „Riglershleek" te Enschedé aan het werk, toen hij op een gegeven moment te dicht bij cep snel ronddraaiende.'as kwam en gegrepen'werd.' De man werd verscheidene malen rond geslingerd en was vrijwel op slag dood.

Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 5