den Dooper De gemeente van den heiligen Johannes STADSNIEUWS De Groote Kerk. De groote verandering van 1572. Baljuw van der Hoeven. Geen martelaren. De beel denstorm in de St. Janskerk. De „klopjes". Geestelijke verzorging in het geheim i. Haar ontstaan. Met toestemming van den hoofdre dacteur, den heer P. J. van Harderwijk-, laten we hier volgen het interessanto artikel in het Sehiodam-nummef van het weekblad ,,1)0 Oud-Katholiek", ver. schenen over: De gemeente van den heiligen Johannes den Dooper. Ook anderen dan Oud-Kathoheken zullen in de geschiedenis van deze gemeente ongetwijfeld belangstellen, omdat haar geschiedenis verweven is met die van de burgerlijke gemeente. Haar eerste kerk. Het eerste kerkgebouw van het gehucht Schiedam werd in 1262 gebouwd, 4 jaren nadat gravin Aleida den Dam aangelegd had. Het gehucht werd spoedig een dorp en sinds 1264 als parochie vermeld. Onge- \eer 1320 is do kapel door een grootere kerk vervangen op de plaats waar nu de Groote Kerk staat Deze kerk weid in 1428 door een zwanen brand geteisterd, waarbij alleen het priesterkoor en het noordelijke zijkoor gespaard bleven. Eenige jaren la ter werd aan het overgebleven gedeelte het tegenwoordige middenschip en de noor delijke zijbeuk aangebouwd. Omstreeks 1500 werd door den houw van den zuidelijken zijbeuk en hot zuidelijk zijkoor, het uitwen dig geheel afgestolen. - De kerk is aldus een baksfeenen hallen kerk geworden met een in het Westen gele gen toren .Inwendig ziet men een driehoe kig schip met een lager grootendeels ge sloten koor en rechtgesloten zijkoren. De kerk is van het begin af toegewijd' geweest aan den heiligen Johannes den Dooper. Zij was de eenige parochiekerk in deze stad en zoo behoorden tot de Refor matie alle Schiedammers, groot en klein, tot de gemeente van den heiligen Johannes den Dooper. De kerk was, zooals dit in de Middel eeuwen in alle gemeenten van eenige be. teekenis het geval was, rijk ingericht en versierd met altaren en sacramentshuisjes, schilderijen en beelden. De stedelijke gil den hadden er hun kapellen en vaandels, versierden de allaren, hadden leiding bij de kerkelijke feestdagen en plechtigheden. Vooraan stonden hierbij de meesters van het Onze Lieve Vrouwegilde die over het als wonderdadig vereerde Mariabeeld de wacht hielden en de hoofdmannen van het heilig Sacramentsgilde, de behoeders der heilige Eucharistie. Op de twee groote feest dagen, Kerkwijding en heiligen Sacraments dag, werden kerkelijke processies over de wallen rondom de stad gehouden waaraan de geheeie bevolking in plechtige optocht deelnam. De Katholieken verdreven. In 1572 kwam de groote verandering dio door verschillende gebeurtenissen al lang was voorbereid. Het was allereerst een verzet tegen de Spaansehe dwingelan dij, tegen bloedraad en inquisitie, die vele Schiedammers toegankelijk maakten voor de Gereformeerde leeringen, die in de hage- preeken verkondigd werden. De baljuw van der Hoeven, die als schout de plakkaten tegen de ketters moest handhaven en uit voeren, was een gematigd man, die geen medeburger ter zake van ketterij" wilde vervolgen, nog minder veroordeelen en straffen. Hrj werd door zijn vijanden van ketterij aangeklaagd naar "s-Gravenhage als gevangene overgebracht en in de Gevangen poort opgesloten. Na 7 jaar wist hij op wonderdadige wijze te ontsnappen. Zijn zachtmoedigheid was verdwenen. Hij werd scheepskapitein bij de Geuzen en heeft mod©geholpen om in 1572 Den Briel in te nemen. Het gewelddadig optreden der Spaansehe overheerst-hors tegen den baljuw van der Hoeven had hij vele Schiedammers tegen zin tegen de Katholieke keik doen ontstagn of dien vergroot. Het is de eeuwige font der menschen om de fouten die leden een-er kerk in eemg officieel ambt maken, aan die kerk zelf als zonden too le schrijven. Zoo groeide de anti-katholieke gezind heid brj velen sterk aan, en zij werd nog uitermate versterkt door den afval van den laatsten pastoor, die in de Groote Kerk dienst deed. Zijn overgang tot do Gerefor meerde leer bracht veto zwakke broeders in het Katholiek geloof aan het wankelen. De tijd was rijp voor een uitbarsting. Beeldenstorm. Die uitbarsting kwam spoedig. De inne ming van den Briel op 1 April 1572 door de Watergeuzen werd alhier door velen met instemming en blijde verwachting be groet. Spoedig koos Delft de zijde van de Slaatsche partij en d'e-benden der Water geuzen, die in het Noorden en Oosten alle verkeer afstoten, brachten de beslissing. On der aanvoering van hun o vers te-1 uit c lant Bartholt Entes van Mentheda, kwam het Hflliiedavnsohe volk in opsland on werd de Groote Kerk geboeldstormd. Verbrijzeld wer den do altaren, sacramentshuisjes en beel den, vernield verben schilderijen, es-vote's en alles vat der eeuwen glorio was in Schiedams parochiekerk. De kapellen der kloosterlingen ondergingen hetzelfde lot. De kloosterlingen werden evenals do pries ters verjaagd. Het manmoedig optreden van zeven gilde- meesters van het Onze Lieve Vrouwengilde, die voor de rechten der Katholieken oj> kwamen en prins Willem van Oranje ver- zochten niet te voldoen aan do eischetu van het volk om twee predikanten van de Ge reformeerde religie te benoemen, had geen succes. De prins vond goed, dat aan den volkswensch voldaan werd en gaf zijn toe stemming, dat hun. bezoldiging uit de kerk goederen zou bekostigd worden. Kloosters. - De kloosters kregen, voor zoover zij ge spaard bloven, een andere bestemming Hetgeen over was van het Sint-Anna kloos. ter der Auguslinessen, toen in de Molen straat achter de Raam gelegen, werd in 1765 wegens bouwvalligheid verkocht Er werden kleine huisjes gebouwd en do Sint- Anna-Zuslerstraat is de eenige herinnering aan het klooster, dat het dichtst bij het Huis te Poort gestaan heeft. Het klooster Leüëndaai der Clarissen is ook bekend geweest als het zoogenaamde Sint-Liduina-ktooster. Het werd in 1605 tot Weeshuis verbouwd en is eigendom van do Nederlandsoh Hervormde kerk Schuilkerk. De Katholieke gemeente van den heiligen Johannes den Dooper, eens zoo machtig en groet eri alle inwoners van Schiedam omvattend, was tot een klein groepje van verstrooide geloovigen teruggebracht. De strenge plakkaten, door de Gereformeerds overheid logen den Katholieken golshenst uitgevaardigd, maakten het voor de trouw gebieven Katholieken zeer moeilijk om hun godsdienstige plichten waar te nemen. trenge straffen stonden op het bijwonen van de Mis en do priester die in de ui'o'to ning van zijn ambt verrast werd, mocht blij zijn, als bij er met een. flinke geldboete en uitwijzing uit de stad afkwam. Elke bepaalde aanwijzing ontbreekt, op welke wijze vóór 1610 in de geestelijke be hoeften der geloovigen werd voorzien. Na- tuurtjk waren er te Schiedam evenals op andere plaatsen wakkere er» schrandere priesters ,die hun werk liefhadden en alles gedaan hebben om de geloovigen ondanks alle dreigende straffen te helpen. Van elders weten wij, dat priesters» veTmomd als koop. man, boer of reizend gezel, de Katho- heken wisten te vinden om de kinderen te doopeu, zieken te bedienen, biecht te hoo- ren en op afgesproken plaatsen de Mis op te dragen. Vaste adressen bestonden niet, omdat altijd verraad van vaiseho breeders te vree/en was. Het waren dikwijls vrouwen, in de kerkelijke geschiedenis wel bekend als klopjes", die met veel beleid en toe wijding als tusschenpersonen. dienst doden om een geestelijke naar hem onbekende geloovigen te geleiden of de Katholieken naar de plaats van samenkomst op to roepen. {Wordt vervolgd). LUXE VERHUUR „UNIQUE' Burgom. Kmippcrtlaan 2i, Toleïoon C8S17 TAXI'S SPECIAAL ADRES VOOR TROUW EN BEGRAFENIS-AUTO'S ZIEKENVERVOER Fa. Wed. C. v. d. HOST Broersveld (hk. llecrcnpad) Tel. 68342 Rond- Ms- en Menssloienl. Antofmor koeling Gewijde Kerstmuziek Van Harpe Davids, Evenals vorig jaar zal do Cbr. Muziek- vereeniging Ilarpe Davids ten Kerstdag 's morgens van 8 tot 9 uur in de Plan tage gewijde muziek uitvoeren. Het programma luidt: 1. Gezang 1 2. Weihnachtsfeier, Faut. G. A. Walser 3. Paraphrase uber Vespergesang, E. Ruh 4 Daar rmscht langs de wolken 5 Hymne, Purdav 6. Hin nacli Zion, Potpourri Ghr. liederen E. Ruh 7. a Siciliannsch Volkslied b Volkslied (0 denneboom) S a Zouden vrij ook eenmaal konrau b Komt allen tezamen 9 Eero zij God 10. Gezang 120. Van het Leger des llcils. Morgenavond van 7 tot 9 uur zal be houdens toestemming van Je autoriteiten het muziekkorps van hot leger des ileils op verschillende punten van do slad mu ziek maken, in verband met het Kerstfeest. Begonnen wordt in do Gerrit Verboon- straat: daarna trekt het muziekgezelschap ovei de Koemarkt, Hoogstraat en Lange Kerkstraat om op daarvoor geschikte plaatsen liederen te spelen. Als dit met het oog op den tijd mogelijk is, zal het corps ook nog het Siagelkwartier be ree ken Het vorig jaar werd in het Westen gespeeld Kerstmis En de post-, telegraaf- cn tele foondienst. Op 25 en 26 December a.s. is het post kantoor geopend van 89 en van 13—14 uur voor den telegraafdienst on den tele foondienst en wat den postdienst betreft alleen voor dea verkoop van postzegels en het aannemen van die aangetoekende stukken, waarvan expresse bestelling'wordt verlangd, alsmede, voor het» aannemen, on uitbetalen van telegrafische postwissels Bestelling van brieven en pakketten vindt op beide dagen niet plaats, terwijl de correspondentie desverlangd ten kan- toTe kan worden afgehaald tussclien 13 en 14 uur aan loket 13. De aandacht wordt er op gevestigd, dat gedurende den geheelen dag telefoonge sprekken kunnen worden gevoerd en tele grammen per telefoon kunnen worden aan geboden in de straatoeUen. Autobofsing. 'Op den hoek van Kethelstraa' en Noord- vest heeft A. P. v. d. H. gisteren met zijn personenauto een vrachtauto, bestuurd door A. G. v. d B., die van den kant van de Spoelingbrug kwam, in de flank aangereden. 7. d. H. had wel een auto ojigemerkt, die voor A 0. v. d. 3. uit reed, maar zag de tweede anto, die var; rechts kwam, te laat. Van de personenauto werd do vooras ontzet; van de vrachtauto werd de linker treeplank verbogen. Spoorbrug te Maassluis aangevaren Het treinverkeer gestagneerd. Gisteravond omstreeks kwart over zes is de spoorbrug te Maassluis, welke ge opend was voor het doorlaten van oen sleepschip, door dit vaartuig aangevaren en defect geraakt. Het duurde anderhalf uur voor dit defect was hersteld on de brug gesloten kon worden. Gedurende dezen tijd was het trein verkeer SchiedamHoek van Holland en omgekeerd gestagneerd. De reizigers van den trein, welke om 18.06 uit Hoek van Holland vertrekt, moesten voor do brug uitstappen en een wandeling van vijf mi nuten maken om in het station Maassluis in den uit de richting Schiedam komen den trein, welke werd terug gedirigeerd, hun reis voort te zetten. Op dezelfde wijze zetten de reizigers van den trein, welke op 18.07 uit Vlaar- dingen vertrekt, hun reis in dén aan de Westzijde van de brug gestrandon trein voort. Om kwart over zeven, toen uit beide richtingen reeds een trein in aantocht was, was het defect hersteld en de storing op geheven. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. De Commissie der Gemeente Bibliotheek heeft in de gisteren gehouden vergadering beslaten ter gelegenheid van de heuglijke gebeurtenis in bet Prinselijk Gezin, aan die gezinshoofden in wier gezin geziusvermeer- dering plaats vindt op den zelfden dag als dien waarop de Oranjetelg geboren wordt, een gratis lidmaatschap 1938 aan te bieden. Schoorsteenbrand. De brandweer heeft gisteravond vuur. dat in den schoorsteen van de familie S. aan den Dam was ontstaan, '-ervvij- detd. Tram contra wagen. Hedenmorgen om 7 30 uur is een mei een paard bespannon wagen, bestuurd door M. v. d. B.» die van de Koemarkt de Broersvesl wilde oprijden, bij het over steken van de tramlijn aangereden door een motorwagon van de RET. Het lemoen van den wagen brak af. Het verkeer tor plaatse ondervond eenige stagnatie. Wijziging distributie-regeling levensmiddelen. Op Dinsdag 28 December 1937 is de gelegenheid tot aanvragen van goedkoope levensmiddelen voor werkloozen gestoten. De afgifte van groenten zal plaats neb ben op Dinsdag 28 en Vrijdag 31 De cember, des voormiddags van 81/2 tot 11 uur. Gemeente-reiniging. Op plaatsen, waar gewoonlijk het huis vuil op Zaterdag wordt opgehaald, zal dit nu met het oog op de Kerstdagen op morgen geschieden. Kerstklokken St. Jans toren. Voor de buitengewonebeiaard bespeling op morgenavond van 66.30 uur door den stadsbeiaardier Ferd'. Timmermans, is het volgende program samengesteld: 1 Koraal: Daar is uit 's werelds duistere walken 1 2. Nu sijt wellecomen 1 3.0 Sanctissima 4. Stille nacht (H. Gruber) 5. De herdertjes lagen bij nachte 6. De Kerstklokjes (A. LambrechtsVos) 7 Koraal: Daar is ©en twijg ontloken Het personenvervoer te Rotterdam en omgeving Diet rapport van een ingestel de commissie. Instelling van een onpartijdigen Verkeers raad voorgesteld. Door B. en W. van Rotterdam werd 10 Juli 1936 een commissie benoemd1 die tot taak kreeg oen onderzoek in to stelten naar do to verwachten ontwikkeling vain hot personenverkeer te Rotterdam en tus- sehen deze stad cn haar naaste omgeving en van haar bevindingen rapport uit te brengen waarbij zou zijn aan te geven, welke gedragslijn naar haar oordeel ware te volgen om aan deze ontwikkeling leiding lo gOVöll, Als voorzitter van deze commissie trad op ir. D. do longh Win, oud-directeur van het departement van gouvernementsbednj- ven in Intlie, directeur van het ecianomisch- ieohnologisoh instituut in Zuid Holland en Zeeland; in de commissie haxlden zitting economen, leiders van groote bedrijven, deskundigen op het gebied van het ver keer en een tweetal vak veneen igingsbestu ur- dors. In de samenvatting'van baar beschouwin- gen komt de üommissie tot de volgende Qondusie's. AI. Evenals elders bevindt zich liet per sonenverkeer te Rotterdam en tusschea Rot terdam en do naaste omgéving in een toe stand van overgang; het is daarom niet mogelijk anders dan voor de naaste toe komst, een gedragslijn aan te geven. Do orkeeisontwikkelmg zal doorloopend ge volgd moeien worden, teneinde daaraan oordeelkundige leiding te kimmen geven. II. Bij haren ai beid is het der commissie gebleken, dat een grondslag van gegevens, die in hun ©ndorlmgen samenhang een goed inzicht zouden schenken in de te ver wachten ontwikkeling van het verkeer, ont breekt. Zij kan slechts vermelden, dat bij den Gemeentelijken Tcohnischen Dienst (stadsontwikkeling) gegevens voorhanden zijn, die hot inzicht in de te verwachten ontwikkeling van het verkeer in en om Rotterdam kunnen verruimen. De qommis- sie beveelt aan deze gegevens in een pu blicatie te doen samenvatten. BI. In de naasto toekomst zal het open baar personenvervoer te Rotterdam en om- gering hoofdzakelijk worden bediend door electrische tram en autobus. In het belang van het verkeer is het geweascht te bevor deren, dat hel stap omroerende taxibedrijf tot ontplooiing komt. II. De veerdiensten, moeten worden be schouwd als schakels in het verkeer te land. III. De stoomtram van de R.T.M. is als middel tof personenvervoer tussclien Rot terdam on naasto omgeving verouderd. IV. Do spoorwegen zullen in het stads en voors tad-svorfceer slechts van aanvullen de beteekenis kunnen zijn, V. Het is niet to verwachten, dat het personenvervoer tie water zich weder zal uitbreiden, VI. In het algemeen is d'e electrisohe tram thans nog het meest economische ver voermiddel op lijnen met een dicht en schommelend verveer, hetwelk gebruik van groote eenheden eischt, mits buiten de uren toch nog ©en dienst kan worden ge boden met een frequentie van niet minder dan acht per uur. Voor alle andere lijnen za! een autobusdienst, met tenminste de zelfde frequentie, beter© uitkomsten geven. VII. Do electrische tram te Roterdnm ver tegenwoordigt dit vervoermiddel in een technisch zeer ontwikkelden staat, waar van groote verbetering niet is te verwach ten. Voor den autobus is vermoedelijk nog een belangrijke ontwikkeling in de toe komst weggelegd', terwijl de toepassing van. dit vervoermiddel wegens den geringen ka pitaalinzet en de verplaatsbaarheid wei nig risico medebrengt. VIII. Het is aan te bevelen geen uitbrei ding meent te geven aan het taxibedrijf, be houdens aanvullingen of verbeteringen van kleinen omvang. Indien belangrijk© vernieu wingen noodzakelijk worden, zal overwogen moeten worden het trambedrijf verder-te beperken. IX. Do hedendaagsdhe stand der tech niek geeft geen aanleiding thans te raden tot een geforceerde vervanging van tram lijnen door buslijnen. CL Het personenvervoer te Rotterdam en omgeving moet onderscheiden worden in stads- en voörstadsveikeer da' voor namelijk berust op den afstand üusstihen woonplaats en werkplaats en het karakter heeft van dagelijksCh verkeer en het streekvorkeer dat vooral ontstaat uit de behoef!!© van de bewoners van het om- liggendo platteland om de stad periodiek te bezoeken:- II. Het verkeer binnen het gebied1 der gemeente Rotterdam, Schiedam, Over- sdhie, Sohtebroek, Hillegersberg en IJssel- monde, moet als stads- voorstadsverk'eer worden beschouwd. III. Het stredkVerkeer heeft een eigen ka rakter en gaat als regel van het platteland' uit; het behoeft niet te wordtan opgenomen in het stads- en voo-rstadsverkeer. Het ge meentebestuur van Rotterdam zal voor dit verkeer een of meer geschikte aansluiting», en eindpunten (autobus-stations) moeten aanwijzen, gelegen in het centrum d©r stad. IV. Het stads, woorstadsveikeer moet wor den gezien als een samenhangend geheel een verkeeirseanheid1. Het is wensdhelrjk de bediening daarvan op te dragen aam één onderneming, behoudens de mogelijkheid 14 van het toestaan van oen vergunning aan een ander, doch alleen in bizomdore ge vallen. Dl De onderneming, belast met de be diening van het stads- en voorstadsverfceer is het best te beboeren door een lichaam (naaralooze vennootschap) met de belang hebbend© gemeenten als deelhebbers, li - dien de noodige samenwerking daarvooi niet zou zijn te verkrijgen, dient de ge meente Rotterdam dit vervoer te verzorgen, II. Teneinde de algemeone belangen, wel ke bij het stads- en voorstadsverkeer zijn betrokken, te kunnen behartigen en de ont wikkeling van dit verkeer voortdurend tó kunnen volgen en bestudeeren, is het go- wenscht onder onpartijdig© leiding een Ver keersraad voor Rotterdam en omgeving in te stellen, die omtrent algemeen® verkeer» belangen zal adriseeren Deze Raad zal over prinöipieele bes'issingen, die de over heid op dit gebied zou willen nemen, moe ten worden gehoord, terwijl hem tevens het recht zal zijn te geven ook zelfstandig denk- beelden naar voren te brengen C. A. B. De Kerstviering in Musis Sacrum. Nadat gistermiddag bij do Kerstviering van de C.A.B. in Musis Sacrum het eer ste deel van het pogrram was afgewerkt, verscheen de burgemeester, mr. dr. F. li. J. van Ilaaren, in de zaal, waarin eeta groote versierde Kerstboom hielp de juist© stemming te wokken. Daartoe droeg ook bij de zang van het kwartet, het mooi©- vexhaal van Jaap de Herdersjongen, dat de heer Baan vertelde en do muziek van het Hakkertstrijkje. Na het beëindigen van de pauze iieett© de voorzitter, de heer K. Lub, den bur gemeester welkom, die overal tegenwoordig is, waaT de ingezetenen hem gaarne zien. Hoe de burgemeester, niettegenstaande zijn vele ambtsbezigheden, daar nog tijd voor kan vinden, is spr. onbegrijpelijk. De burgemeester, mr. dr. F. L J. van IIaaren zeide door de vriendelijk© woor den van den voorzitter ontheven tc zijn van het aanbieden van zijn excuus, dat spr. niet eerder van nabij konnis had ge maakt mot de Ö.AB. Sp|r. bracht hartelijk dank 1 aan do G.AB. voor alles wat zij voor gebrekkige stadgenoolan doet en sprak de hoop uit, dat dit mooie werk door nog meer auto bezitters zal worden gesteund. Het Ilakkert-trio (accordeon, cello eto. guitaar) oogstte vaal succos met ziju op treden en daarna werd met behulp vani de poppenkast gedemonstreerd, hoe Jan Klaassen den zieken koning genas. De heer* Lub heeft allen, die tot het welslagen van dén middag die o a. <ook gedeeltelijk door wethouder J. Din keiaar werd bijgewoond hadden bijgedragen, dank gebracht. Met ©en wel voorzien pakket koerden, alle gasten zeer voldaan huiswaarts.

Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2