[ÏÏMWMIii s;!:= 011 Vtr\/(?£SPm "laatste fcliesaws Beurs van Amsterdam. 'l Ned. Prol Bond Ned. Herv. Gemeente Auto-ongeluk BINNENLAND Het Kestfeest der Koninklijke Familie Nederland en Italië BUITEN LAN O De strijd in China Bezoldiging Rotterdamsch gemeentepersoneel De strijd in Spanje Gemengd Nieuws Handel en Bedrijf De roofmoord te Vlissingen INGEZONDEN Schiedam Burgerlijke Stand Ind. Ondernemingen V, Predikbeurten in 1938. Blijkens het ïooster der predikbeurten voor 1938 van don Nod. Prot, Bond zal dr H. Fabor het volgend jaar 15 Zon dagochtend godsdienstoefeningen leidon De andere beurten worden vervuld door Her vormde, Lulhcrsclie, Elernonstranlsche en Doopsgezinde hoogleerarcn en predikanten Godsdienstonderwijs voor gymnasiasten. Op initiatief van den directeur, den heer N W. van Gelder, is, nadat van ait Ben Ilaap daartoe, de mogelijkheid was ge opend het godsdienstonderwijs als rriet- verplicht, leervak op do R.H.B.S. inge voerd 'Ongeveer de helft der leerlingen volgt thans de lessen van Jr. II. Faber. voorganger van den Ned. Prot. Bond. [n overleg met don rector van het gym nasium, dr. Makkink, hóeft dr, Faber zich gewend tot de ouders van leerlingen van bet gmynasium, die daarvoor in aanmer king kwamen Het gevolg Jaarvan is ge weest dal bij de leerlingen van bet gym nasium. dat reeds catechetisch onderwijs ontving, zich zooveel nieuwe leerlingen hebben gevoegd, dat thans twee klassen voor gymnasiasten worden gevormd, die echter niet op school, maar in het hijge bouw van do kerk aan de IVestvest les zullen ontvangen. Kerstpakketten. Aan oen -10 tal gezinnen is de vorige week Kerstpakketten uitgereikt met kleeding- stukken en levensmiddelen. Jubilea. Op 1 Januari zal" het 40 jaar geleden zijn, dat de heer D Krommenhoek Sr het ambt van diaken der Ned. Herv. gemeente aanvaardde, r Op dien zelfden dag zal de heer W. van Zon, de oud-koster, een halve eeuw collectant in de Groote Kerk zijn. In den Rijn bij Itiideshcini gereden. 1 i. en gevolge van een verkeersongeluk is Zaterdag m Duitschland mr S Tiomp Meesters, advocaat en procureur te Arn hem, om het leven gekomen. Mr Tromp Meesters, die van oen reis uit Oostenrijk terugkeerde, is met zijn aulo, waarin hij alleen gezeten was, nabij Rudesheim in den Rijn gereden en ver dronken De heer Tromp Meesters, die 17 jaar oud werd, is met een bekende Schiedam- sehe familie geparenteerd. Hij is n.l een schoonzoonL van den heer I echner C Sz Concert „Polyhymnia". Op Dmsdag 4 Januari a.s. zal de Ge mengde Zangvereen „Polyhymnia", direc leur Paul van der Putten,in de zaal van den R. Kr Volksbond het oratorïujn Judith, van A. Klughardt, uitvoeren Hun medewerking verteenen mevr S. 3oli, Haas, sopraan; mej. Ria Focke, alt; de heeren Corn, van Munster, tenor, en Joh Lammen, bas-bariton; mevr. N. Rerck- Fellzer verzorgt de pianobegeleiding. Jaarfeest. De commissie voor de Ghr. Knapenver- eeniging Bidt en Werkt en de fongehe- denclub De Jonge Samuêl heeft op -.4 en 6 Januari a.s. m het Vereenigmgsiokaal êcn jaarfeest georganiseerd. Op den eer sten avond treedt op de heer EL Verhaar uit Amsterdam, secretaris Jongenswerk Ned. Jongelings Verbond, en op den tweeden avond de heer A. J. M. Jansen, uit Woer den, lid van de Prov. Commissie Zuid- Holland van het Ned. Jongelings Verbond. De vereenigmgen zijn te groot om op één avond alle jongens aan het jaarfeest te doen deelnemen. Lantaarn gesneuveld. Hedenmorgen omstreeks 11 uur is een personenauto met vrij groote kracht tegen een lantaarn voor de Beurs terecht ge komen, waardoor de kop omsloeg en het glas brak. Do auto is weggereden, voor politie ter plaatse was. Er, wordt een onderzoek ingesteld, wie de bestuurder was Hedenmiddag heeft de Technische Bedrjjven een nieuwe kop op de lan taarn gezet. AGENDA. SCHIEDAM, rassage Theater, 815 uur Oké, rar. Deeds. 2. Drie tegen nul. Op het toónecl Van Hassel's Acc. Vereen. City Theater, 8.15 uur. 1. Als de natuur roept. 2. Lachende oogen. Op het tooneel Wim en Bram Scholte en John Marlens. B7 Dec. Irene half 8. Kerstvergadering C.J.V. Mondacc club Bravo. 27 Dec. Gebouw Eendracht, 7 uur. Kerst- feestviering Kjnderkoor Chr. Or. Vereen. - Uitvoering Kerstcantate „Waar Eng'len en Kind'ren van zingen". 29 Dec. Irene, 8.15 uur. Jong Hervorm den. Jaarsluiting. 29 Deo, Gebouw Chr. Soc. Belangen, 8u."Pa t trimonium. Oud'ejaarsbijeehkoms t. Spr. do heer K. Kruithof. 4 Jan. Zaal R. K. Volksbond, S uur. Concert Gemengde Zangvereen. Polyhymnia. „Judith", van A. Klughardt. 4 on 6 Jan. Vereenigingslokaal, 8 u. Jaar feest Ohr. Knapenvereeu. 3i<lt en Werkt en Jongeliedenclub De Jongo Samuel. ROTTERDAM. - Heden e.v.d. 2.15 en 8.30 uur Arena lieden en volgende dagen: Schiedamscte Singel 55, 10—5 u. 710 u. (Zon dags 11.30—5 u.) Tentoonstelling: Ontdek uw stad. 2? Dec Tivoli Schouwburg, 8 30 uur. Gez. Jacq. van Bijlevelt 't CV féfje. Bioscopen. Capilo! 2.15 u. 8.15 u. Een dag op de renbaan. Centraal. 2 u. 7 u 9.15 u. In imsdadi- gershanden. Cirkel des doods. City. 2.15 u. 7 u. 9.30 u. Een dag op do renbaan. Corso Van 11 u. af doorl, De vrooüjke pleegvaders. Giand 2 u, 7 u. 9.15 u Moederlied. Lumière. 215 u. 7 u. 9.15 u Do model- cchlgonoot. Olmypia. 7 u. .15 u Tarzan en de groene godin. Prinses. 2.15 u. 8.15 u. De jungle prin ses; Het praadijs der vrouwen. Scala 2 u. 7 u. 9 30 u Born to .dance. Studio '32 2 u 7 u 915 u The green pastures. Thalia 215 u. 7 u. 9.15 u Wanneer bent u jarig? Li het Amsterdamsche Burger- ziekenhuis. Do Kerstviering in liet Amsterdamsche Burgerziekenhuis, zooals dit elk jaar voor paticnlon en personeel geschiedt, heeft dit maal door do aanwezigheid van het Ko ninklijk gezin een zeer bizondei karakter gekregen, waardoor dit Kerstfeest oen ieder, wie hot laaft mogen meemaken, de herinnering zal doen behouden aan een onvergetelijke gebeurtenis. Zooals elk jaar hadden de zusters te voren zalen en gangen van liet zieken huis versierd met dennengroen en roode hulst, en op elke zaal prijkte de kerst boom. De eerste verrassing was voor dè patiënten Vnjdagmoigen, toen een hofdame van 11,11 op do zalen kwam en namens de Koningin aan de patiënten geschenken uitreikte. Toen kwam de Kerstochtend. Het is ook al weei een sedert jaren bestaande gewoonte om dezen ochtend de patiënten te doen wekken dooi het Zusleikoortje, dat des morgens tegen zeven uur in d.e verschillende zalen eenige Kerstliederen; zong. Het ontbijt bracht voor de zusters een groote verrassing. Koningin en Prinses, beiden om zeven uur eveneens gewekt, traden de zusleroetzaal binnen en zetten Zich met de zeventig binnenzijnde ver pleegsters aan de ontbijttafel, waar Zij terstond in geanimeerd gesprek met haar tafelburen, waren gewikkeld. Voor de aanwezige zusters was dit een hoogtepunt welke aan de toch reeds feeste lijke maaltijd bizondere luister bijzette. Voor dat de tafel werd opgeheven, volg de nog eten tweede verrassing. Koningin en Pimses begaven zich naar den Kerstboom, waaronder eetn bizonder groote stapel Kerstpakjes gereed lagen, die alle den naam van oen der zusters tot opschrift bleken te hebben De directrice las achtereen volgens de namen af en per soonlijk reikte de Koningin elk der zusters het voor haar bestemde pakje over. Zeven tig verpleegsters ontvingen aldus recht streeks haar Kerstgeschenk uit handen van de Koningin en voor zoover de overige zuste's dopr haar plicht de ziekenzalen niet hadden kunnen verlaten, werd haar later de geschenken uitgereikt. Toen moesten ook de aanzittenden weer terug naar de wachtende patiënten. Da groote blijdschap, waarmede de zusters de fraaie geschenken in ontvangst namen was ge mengd met diepe ontroering om den har- fcelijken eenvoud, waar deze attentie van de Vorstin gewerd, een ontroering, die vaak de bewogenheid evenaarde, waarmede den vorigen dag vele patiënten hun geschenk van de Koningin in ontvangst hadden ge nomen. Het bleef echter niet bij de geschenken aan het verplegend personeel. Ook alle andere leden van het aan het Burger- ziekenhuis verbondon personeel, van de hoogsten tot de laagsten, van de interne geneesheeren tot de stokers en knechten toe, ontvingen zeer fraaie geschenken van Koningin en Prinses, die, zonder dat om Harentwillen eenige wijziging in de Kerst viering in het ziekenhuis was gebracht, de Kerstdagen tot oen onvergetelijk foest voor allen, die in het ziekenhuis aanwe zig waren of er hun werk vinden, hebben gemaakt. Minister Pa lijn bepleit <le erken ning van het feit der verovering van Abessinic. ,,r Op de schriftelijke vragen van den heer Wijnkoop, in verband met de stappen, dooi de regeering ondernomen, in zake erken ning van do ttaliaansclie souveremiteit over Abessinië, heeft de minister van bui- tenlandsche zaken mr. J. A. N Patijn, als volgt geantwooid: Eenigen tijd geleden heeft de regeering aan de rogeeringeu, die do Oslo overeen komst hebben geteekend, de vertrouwelijke vraag gesteld1, of zij genegen waren een gezamemlijfceu stap in zake de feitelijke erkenning van de Italiaainscho bezetting van Abessinie te doen bjj de regeeringaa van Groot-Brittannie en Frankrijk. t De bedoeling was aan., laatstgenoemde regeoringen te vragen, of zij genegen zou- Naai waarnemingen verricht in den mor gen van 27 December, medegedeeld door het Kan. Ned. Met. Instituut in De Bilt. Hoogste barometerstand7821 te Ham burg. Laagste barometeistand752 2 te ian- rnayen Verwachting Meest zwakke veranderlijke wind. ge deeltelijk bewolkt, weinig of geen neer slag aanvankelijk lichte tot matige vorst, later temperatuur om het vriespunt. Dc Japanschc vredesio»maar den aan China. Washington, 27 December (ANP). De Japansche ambassadeur te Washington, Hi- roshi Aito, heeft zich geuit over de vre desvoorwaaxden, welke Japan voornemens is aan China te stollen. Hrj verklaarde, dat de Japansche vxedesvoorwaaiden zul len aantoonen, dat Japan geen agressieve bedoelingen heeft. Zij zullen zoo gema tigd zijn, dat de Amerikanen verbaasd zuilen staan den zijn tot deze erkenning over te gaan, onder mededeeüng, dat de regeenngen der Oslo-stalen voornemens waren dit te daan. De gevraagde regeenngen hebben nog niet alle haar standpunt bepaald Het over leg hieromtrent is cog gaande. De redenen, die de Nederlandse!]© le geer mg hebben bewogen hiertoe over te gaan, zijn de volgende: De redenen, die de Nederlandscbe re geering hebben bewogen hiertoe over te gaan, zijn de volgende: De Italiaansche bezetting is een ML Met dit feit te erkennen, wordt niets prijs gegeven van het standpunt, door de re- goering ten opzichte van den oorlog tegen Abessinië destijds ingenomen. Door het niet erkennen, woidl de verhouding ten aanzien van Italië, waar Nc-deiland nog steeds niet door een gezant is vertegen woordigd, geschaad. Op het oogenblik, dat de vraag aan de andere Oslo-staten ge daan werd, had Italic zijn lidmaatschap van den Volkenbond nog met opgezegd en koesterde de rcgeouiig de hoop, dai een erkenning, als bedoeld, Italië wellicht naar Genève zou doen terugkoeren. Een maal zal, naar moet worden aangenomen, het voldongen feit toch moeten worden aanvaard In tegenstelling mot de gedach te, welke aan de gestelde viaag schijnt ten grondslag te liggen, is do regeering niet van meaning, dat hiermede moet wor den gewacht tot de groote mogendheden het voorbeeld hebben gegeven, doch acht zij dit integendeel minder bevorderlijk voor de nationale waardigheid. Evenmin kan de rehearing toegeven, dat haar optreden do onafhankelijkheid van klein© staten in gevaar zou brengen. Dit laatste is geschied door de verovering zelf, welk© de Volkenbond niet heeft kunnen beletten. De regearing kan niet inzien, dat de aanvaarding van het feit der verovering voor welk feit, blijkens do opheffing der sancties, ook de Volkenbond zich heeft moeten buigen, voor andere staten nadee- lig-o gevolgen zou hebban. Technische herziening van dc regeling. 1 Door het Rotterdamsohe gemeentebestuur is in overleg met het departement van bm- nenlandsche zaken een algemeene techni sche herziening van de bezoldiging van bet Rotterdamsohe gemeentepeisonoel ontwor- pen. Deze nieuwe regeling is thans aan dai gemeenteraad voorgelegd en in een toelich ting merkt het college van B. en W. op, dat het gevoerde overleg met Den Ilaag ten slotte tot overeenstemming .heeft ge leid, zoodat aangenomen mag'worden, dat de aan den raad voorgelegde verordeningen bij den minister geen bezwaar zullen ont- moeten. Weliswaar is het hiertoe noodig gebleken eenige ongetwijfeld belangrijke- wij zigingen in den aanvank'elijken opzet aan te brengen, doch B. en W. zijn van meaning dat de aldus verkoregen resultaten onder do gegeven omstandigheden dienen to wor den aanvaard. De voorstellen hebben de volgende strekking lo De loonen van de vaklieden (klasse D) en die van de vaklieden met special© taak of leiduig belast, onderscheidenlijk met ten minste f0 75 en f150 te verhangen; 2o. den bestaaindem kinderbijslag te hand- haven, en dezen ook aan het politieperso neel toe te kennen; voorts om den onge- huwden-aftrek van 5 op 3 pCt. te ver- lagen; 3o. de indeel mg van de ambtenaren te vereenvoudigen tot een aantal standaard- rangen; 4-o. een scheiding tusehen hels lager© personeel, dat alleen eenvondigon arbeid verricht en dat, hetwelk voor hoogere func ties in aanmerking komt. Instelling van den eindrang van kantoorbediende voor schrij vers 1 5o. wijziging van de belooning van we- tensdiappelijk of commercieel geschoolde krachten en van technisch© ambtenaren, hij welklo laatste categorie ook scherper tus- schen eenvoudige krachten en personen met een behoorlijk© vooropleiding zal worden onderscheiden; 6p. voorziening in do salarisregeling voor een aantal hoofden van dienst, Madrid gebombardeerd. Madrid, 27 December (IIava3-A.N.P.) Van nacht omstreeks een uur heeft de artillerie van de rechtseken een bombardement op Madrid geopend. In versneld tempo vielen de granaten in het centrum der stad. Het lelefoongehouw werd wederom een aantal malen getroffen, evenals andore gebouwen aan de Gran Via De slechtgebouwde hui zen in de arbeiderswijken werden ernstig beschadigd. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. De artillerie van de regeering biacht ten slotte de kanonnen van Franco tot zwijgen. De Belgische koning naar Tirol. Innsbruck, 27 December (D.N.B.-A N P.) Koning Leopold van België zal morgen in cognito to Kilzbuhcl aankomen, waai hij geruimen tijd zal blijven en op de aldaar gevestigde bedrijven in vroegere en latere tijden, zouden door do vereonjging verworven worden en aan liet stedelijk museum worden afgestaan Dooi verschillende omstandigheden is aan de uitvoering van deze plannen niet verder gewerkt, en, na het bekomen van de ICo- nmhlrjLe bewilliging op de statuten heeft de vereeniging geen enkel leven sleeken meer gegeven. Wanneer door de lezing van bovenbedoeld boekje belangstelling bij de Schiedammers vooi het doel van de ver eeniging is gewekt, dan zal ik er gaarne toe medewerken om ie trachten, de ver eeniging nieuw leven in te blazen. Ik noodig daarom allen, die instemmen met het doel der vereeniging, en die be reid zijn metterdaad aan de uitvoering van haar doel mede te werken, uit, mij van hun adhaesie aan mijn plan te doen blijken. Ik zal dan overwegen, of de belangstelling zoo groot is, dat een poging, om het doel dei vereeniging metterdaad te verwe zenlijken, aangewend kan worden. Mr. A DIRKZWAGER, Kralingsche Piaslaan 10, Rotterdam Een nieuwe aricstafic. Naar wij vernemen, is in erband niet den op 3 *'-..rt van dit jaai Ic Vlissingen gepleegden ïoifmoord op het echtpaar Lau wereins, gts.eiochtend te Hoek van Hol land een opvarende van de sleepboot Schel de van L Smit on Go's internationale sleepdienst aangehouden en naar Malde! burg overgebracht De gearresteerde had een reis met de sleepboot naai Madagaskar gemaakt Zoodra hij ui Hoek van Holland aankwam, word hij m arrest gesteld. Verkeersongeluk met «Redelijken afloop. Vanochtend is te Zutphen de 65 jarige wielnjder A uit Eefdc- op den rijksweg Zutphen Drummen, ter hoogte van den verbindingsweg met don Kanonsdijk, door een viadhlauto, bestemd door Ter S. uit Almelo aangereden, doordat hij, zander eenig leekeu to geven, den weg overstak Hol slactitoffer'was onmiddellijk dood. Inbraak in postkanfooi'. Inbrckeis hebben in den afgeioopen nacht een be/.oek gebracht aan het posLkanloor te Rbenen, als eenige buit zijn wat post- vaaiden medegenomen uit de loketten der ambtenaren Wel is getiacht de kluis te foicecren, doch dat is met gelukt. Uit alles blijkt, dat men hier met te doen heeft met geroutineerde inbrekers. Do daders hebben zich hoogstwaaisdkijn- lijk- toegang veischaft met een valschen sleutel of door het openschuiven van een der lamen. De ambtswoning boven hel kantoor is niet bewoond. De politic heeft een uitgebreid onder zoek ingesteld. Justitieel onderzoek naar een sterfgeval. Donderdagnacht is te Noordwijkeibout overleden de 80 jarige bloembollen kwoe ker C. Meijer. In verband met geruchten, dat do man zou zijn gestorven als gevolg van bij een echtelijke twist opgeloopen verwondingen, is het sloffohjk overschot door de justitie in beslag genomen, waar na dr. Hulst uit Leiden sectio hoeft ver licht. Hierbij is komen vast te staan, dat liet overigden een gevolg is van ouder domszwakte. Van een gcweldüadigen dood is geen sprake. 'Het lijk is derhalve na liet gerechte lijk© onderzoek vnj gegeven. Beurs van Schiedam. MAANDAG, 27 December. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn f 16 'per H.L. ad 48 pCt. Zondei fust en zonder belasting Niet officieel Spoeling f 140 Buitenlandscbe spiritus f 15f16. Binnenlandsche spiritus: f23,— h 100 Zo rifiet fust mi zonder belasting Scheepvaart. SCHIEDAM, 21 December. Aangekomen Noorscb s s „Anna Sofio" van Noulen- hamm om te dokken bij do Scheepsbouw maatschappij „Nieuwe Waterweg" Vertrokken Russisch s.s. „Voroshilov" naai Odessa. Itahaansch s.s. „Italo-Balbo" ©n Eng. s.s „Avon Cliff" naai Rotterdam, SCHIEDAM, 22 December. Vei hokken: Deensch m.s „Chaslin© Macrsk" naar Rotteidam. lederen rechtgcaaxden Schiedammer kan ik de lozing van liet smakelijk uitgegeven en met kundige band geschreven boekje „Kroniek der stad Schiedam", eenige «la gen geleden hij Roelants to Schiedam ver schenen, aanbevelen. Velen mijner ouchstad. genooten zullen na kennisneming van den aantrekkelijker! inhoud van het boekje tot de overtuiging komen, dat de geschiedenis van do stad hunner inwoning belangrijk is en waard is bestudeerd te worden en verder aan het nageslacht avorgolcveid te worclan In dit verband veroorloof ik mij, de aan- dacht te vestigen op de vereeniging „Sci- damum", die ongeveer twaalf jaar geleden te Schiedam is opgericht. D© vereeniging heeft ten doel, de geschiedenis van Schie dam te besludoeren, feiten van historisch belang te -beschrijven, en om voorwerpen, van belang voor do locale geschiedenis, t© verwelven. De oprichters hadden zich voor- gesteld1, een jaarboekje uit te govern in den trant van het Rotterdamsch jaarboekje, ■waarin zouden worden opgenomen bijdra gen over de oudere én nieuwere geschie denis van de stad. Voorwerpen; betrekking hebbende op do geschiedenis van de si ad Iloog water. 4 27 Dec. 11.53 uur, uur. 28 Dec. 0 27 uur, 1,3 01 uur. Zon en Maan, Zonsopg 27 Doe. 810 u., ondg. 15.52 u. Zonsopg 28 Dec. 8.10 u. ondg. 15 53 u. 31; December N M i SCHIEDAM. Overleden: 23 December: A. Vonk, 80 jaar, eelit- genoote van M Bxoeren, Nassaulaan 75. KOERSEN OP 27 DECEMBER 1937 (Medegedeeld d. de Amsterdamsche Bank). Binnenland. A. K. U Van Berkel Cert. Calvé Nedorl. Ford Ned. Gist- en Spiritus Ned. Kabelfabriek. Philips Gl. G. B. V.ll. 46% 67 87 269 800 HEDEN Unilever 1467, 46V,- 67 87»/, 269 482 608 297 —302 145»/,- 6»/, Buitenland. Anaconda Bethlehem Steel General Motors U. S. Leather Kennecott Copper S. Steel Corp.... ELDCTR. OND, Aniem Ned. Ind. Gas Mij.. Buitenland. Cities Service 47'/, 24 Vu 4'/s 29 Vs 447, 237,,- 47%— 247. 47» 297,,- 447,- MIJNEin. Algemeene Exploratie Rodjang Lebong, PETROLEUM. Buitonland. Shell Union Tidewater Ass. Oil. RUBBER. Amsterdam Rubber. SUIKER. Vorstenlanden Handelsver. A'dam. TABAK. Deh Mij Deli Batavia 8177, 244 249 r/ 17, 87'/e 168 148 168 142 8777s 872 5 137 ll'/s 2117s 2187,- 47, SCHEEPVAART. Ned. Scheepv. Unie SPOORWEGEN. Canadian Pao Missouri IC. T,. N.-York Centr. Railr. Southern Pac teiitecrn Raihvay Cy. 4467,, 4417,- 9 29G 296 8 2323/, 283 4 löP/, 282 281 8 1227. 1223/,— 87, 5 7, 27, 147, ÏG7„ 5»/,— 27," 147 15'/, 107, 13/ Wisselkoersen. Amsterdam, 27 December. Londen 8.98?/8, Berlijn 72.4-7i/3) Parijs 6 10%. Brussel 30 521/2, Bern 41 6J, 'Copen hagen IO.121/2, Stockholm -16 35, Oslo 45171/2, New-York 1.79 Vb. Milaan 7.30, Praag 6.32. PiolcmgdUe 1/2 pCtOosten- rijkseli bankpapier 33 (P

Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 3