Woensdag 5 Januari 1938 EERSTE BLAC De japanners te Sjanghai 90ste Jaargang. BUITENLAND Getracht wordt invloed uit te oefenen op het bestuur van de buiteniandsche concessie. De strijd in Spanje Duitschiand De productie van ijzererts Frankrijk Roemenië Engeland Palestina Vereenigd^ Staten Int. Samenwerking De uitbreiding van onze luchtmacht Verhouding rijk en gemeenten te Rotterdam v. d. AREND Gemengd Nieuws Koude in het buitenland No. 21754 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 «'HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 f3 lijnen). Postrekening No. 53II. BINNENLAND Kamer van Koophandel Dszo courant ïerschijrit ilagelijKs, uiel uit sondering f&a Zon- er Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.franco per post f 2.50. Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertenties voor bet eerstvolgend num mer moeteE vóór elf nur aan het Bureau bezorgd rijn, 's Zaterdags vóór 1» uur. Ken bepaalde plaat.-' van adrertentiè'n wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Prijs der Advertcntkn: van lkregels 1155; ledero regel meer fü.30; in het Zaterdagnummer 15 regels 11.80, icdero regel meer 1 0.35 Reclames f0.75 per regel. incassokost en3 ets. j Eost kwitanties 15 ets. Tarieven \an ad\erteniiui ij abonnement zijn aan hel Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Klcmo Adveitenlien opgenomen h 10.50 t/m. 15 voor den, l 0.75 t/m. 25 voorden. Elk vooid meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentidntot25 woor den 10.25, mits \óór Dinsdagavond O uur aan bet Bureau bezorgd. 'i> Zaterdags: Kleine Advcrtcntién 11.00,indien niet to5r V» ijdugatond 6 uur bezorgd. Be woordvoerder der Japansche ambas sade te Sjanghai hoeft aaa de pers ver klaard, dat de Japansche autoriteiten Lij den gemeenteraad van de internationale concessie een stap hebben gedaan om te protesteeren tegen de houding van de Clii- neesche vakvereenigingen, de Chinoesche Ivatner van Koophandel en de burgerlijke vereeniging van ingezetenen, der conces sies. Deze organisaties hebben namelijk een manifest gepubliceerd, waarin afkeu rend' gesproken wordt over do „burgerlijke veroeniging van Sjanghai", die zij beschou wen als een politieke instelling welke moet dienen om den Japanschen invloed in Sjanghai te vergrooteu. De Japansche auto riteiten hebben aan de autoritcilen der concessie verklaard, dat deze veroeniging geen politiek karakter heeft. Zij hebben er echter bij den gemeenteraad op aangedron gen, de opheffing van de betreffende Chi- neescbo organisaties te bewerkstelligen. Een woordvoerder van de Japansche ambassade heeft voorts verklaard, dat de officieele stap, die gistermorgen gedaan is, hoofdzakelijk ten doel had, bij het bestuur der internationale concessie aan tc dringen op: 1. Het nemen van allo maatregelen om de anfi-Japansclie gezindheid te onderdrukken 2. liet uitoefenon van een strenge controle op alle bladen, die blijk geven van anti-Japansche gezindheid; 3. liet vergrooteu van hel aantal en het verhoogen van den rang der Japanneezen bij de politie der con cessie; 4. Het I>enoenic'n van Japanneezen op belangrijke ppslen in alle organisa ties, die onder liet gemeentebestuur slaan. De strijd oin Terucl. In ecu officieele mcdedecling van het hoofdkwartier van de troepen van Franco wordt medegedeeld, dat dc gevechten bij YÜlastar nog voortduren, evenals elders rond1 ïeniQl, Tijdens Êjèn luchtgevecht werden elf vijandelijke "toestellen omlaag geschoten. Het officieeio regeerhigscommuniqué van het ministerie van landsverdediging ver meldt met name: Sector van Terucl: Op den rechter vleugel werd oen op onze stel lingen hij Petron gerichte aanval afgesla gen. Een andere aanval werd eveneens af geslagen. Des nachts werd opnieuw Lij Petron gevochten. Van de andere fronten geen nieuws. De voorbereidingen voor de »,Hcr- Twee chauffeurs ontvoerd? Le Matin meldt in zijn posteditie, dat twee chauffeurs, die ondanks de staking, toch zijn voortgegaan met de aflevering van bestellingen, naar men gelooft, door stakers zijn ontvoerd. Men heeft hen neg niet terug gevonden. liet antisemitisme der nieuwe regeering. Het Roemeensche regc-eringsblud .,Tzaia Noastra" publiceert den tekst van ecu verordening van het ministerie van arbeid, waarbij hot aan Joden verboden wordt christelijke dienstmeisjes beneden veert'g jaar in dienst te hebben. Tevens heeft het ministerie van binnen- sehe zaken een reeks provinnebladen, die Joodsche redacteuren in dienst hadden, verboden. Onder deze bladen bevinden zich ook alle in de Duitsehe taal ver schijnende onder Joodsche redactie staan de bladen van Czernowilz. Verdere verboden van dagbladen kunnen worden verwacht. De houding der politieke partijen. De politieke partijen beginnen thans hun houding ten aanzien van do regoering-Goga te bepalen. De nationale boerenpartij lieeft een krachtige oppositie aangekondigd. De liberalen staan wantrouwend ten aanzien van het rassen-experiment, doch blijven ver der gereserveerd. Do „IJzeren Garde" heeft de eerste maat regelen van de nieuwe regeering met sym pathie ontvangen, doch neemt verder een afwachtende houding aan. De onafhanke lijke liberalen onder leiding van Bratianu staan vijandig tegenover do regeering. Alleen het „Roemeensehe front" onder nianu Goering smelterijen''. In een lezing over het plan voor de Vaida Voivodo en de nationaal democraten ijzerortsproductie heeft dr. Richter, hoofd van de stads- en Jaudsonlwerpcommissio van Brunsivijk verklaard, dat zeer veel voorbereidend werk gedaan zal moeten worden voordat overgegaan kan worden tot den bouw van de „Hermann Goering ijzersmelterijen". Hiermede zijn bedoeld de ijzerfabrieken van de Duitsehe regeer mg, waaromtrent een afkondiging is verschenen van generaal Goering op 24 Juii 1937. Zij maken deel uit van een onder Goering als commissaris van het vierjarenplan uil te voeren ontwerp om Duitschiand onaf hankelijk le maken van buiteniandsche pro ducenten van ijzererts. Onder de velo taken, die nog voor den De woordvoerder voegdo hieraan toe, bouw van deze smelterijen uitgevoerd die- dat, ingeval de gemeenteraad geen roko- nou te worden, aldus dr. Richter, bevindt ning met deze ei-chon zou houden, liet Japansche opperbevel zou moeten aan nemen, dat de pogingen van het gemeente bestuur goede trouw of doeltreffendheid missen en de noodige maatregelen zou moe ten nemen. Op de vraag of de controlemaatregelen zich eveneens zouden utisiroklcon tot de buiteniandsche bladen, die in hun lands taal verschijnen, antwoordde de woordvoer der, dat do maatregelen op alle bladen, be trekking zouden hebben, en dat, wat de buiteniandsche bladen betreft, welker hou ding als anti-Japansch zou worden be schouwd, de Japansche autoriteiten het resultaat zullen afwachten van do maat regelen, die de concessie zal nemen. Japansche censoren benoemd te Sjanghai. Het Japansche leger heeft censoren be noemd bij de Eastern en Northern Com mercial Pacific Companies, teneinde all"- inkomende en uitgaande telegrammen le controlceren. Het Chincesehc personeel van net ra dio-station, dat door het Japansche 'eger was i>ezet, is niet meer op hel werk ver schenen. Do geheele radiodienst is hicr- niedo onmogelijk geworden. De verwoestingen in Sjanghai Van de 135.000 arbeiders, die voor het uitbreken der vijandelijkheden in iudn- stiieele ondernemingen werkten in de wij ken der nederzetting ten Noorden van de Soetsjau-kreck, welke door de Japanneezen bezet zijn, zouden thans niet meer dan op zijn hoogst 40.000 aan bet werk kun nen gaan, tengevolge van do vernieling der Chincesche fabrieken. Desbetreffende gegevens zijn te vinden in hel preliminaire rapport, dat uitgebracht is hij Ion ge meenteraad. Naar schatting zijn 905 on dernemingen, hoofdzakelijk Chincesche, waar ruim 30.000 man werkten, geheel verwoest door, brand, terwijl mogelijk dui zend andere Chineesclie fabrieken en werk plaatsen min of moer ernstige schade Leb ben bekomen. Practisch zou alleen -Ie in dustrie in 'do' fabrieken, welke buiten landse!! eigendom-, zijn, kunnen werken Dc Japanneezen in de geboor teplaats van Confucius. Een Japansche coïonn© uit Tsinan is Tsjoefce, do geboorteplaats van Confucius, binnengerukt, na een kraohtigen Cbinec- schen weerstand to hebben overwonnen. Men meent te Pciping te weten, dat her tog Ko engte Is jong do vijf cn zeventigste .af-* stammcling in' rechte lijn van Confucius, zicjli in Tsjoefoe bevindt. Gemold wordt, dat de Japanneezen hem in Augustus j.l. den Chinee-schen troon hebben aangebodpen, dodi dat hij geweigerd heeft, aangezien zijn familie nooit maar wereldlijke macht ge streefd1 heeft. zich o.a.: een plan voor do exploitatie van de groote hoeveelheden gas, die in do fabrieken zullen ontslaan, het aanvoeren van een voldoende hoeveelheid water, noo- dig voor het bedrijf, en de aanleg van rangeerterreinen en scheepswerven voor den afvoer van kolen en erts. Ook zullen plannen opgemaakt mnoir-n worden voor den aanleg van stuwdammen en goede verbindingswegen, voor den aan koop van vervoermiddelen, on voor den bouw van arbeiderswoningen. Naar dr. Richter verklaarde, zal oen stad van „Kiaft durcli Freude" gebouwd worden in de na bijheid van do Hermann Goering wedren. Het witboek inzake Palestina. Hel door de Britsehe regeering uige geven witboek over de politiek betreffende Palestina, geeft een uiteenzetting van de aan de technische commissie, welke mar Palestina zal worden gezonden, te verme nen opdracht. Haar functies zullen bepeil.t zijn tot de vaststelling van feiten en lot de bestudeering van de mogelijkheden van een verdeelingaplan. De opdracht wordt vermeld in een officieel schrijven i an den minister van koloniën aan den Imogen commissaris voor Palestina, waarin Onnsby Gore o.a. zegt In do verklaring over de politiek, uit gegeven in Juli j.l., heeft de Britsehe re geering uiting gegeven aan haar algerneene instemming met de argumenten en conclu sies der koninklijke commissie en aan haar meening, dat het plan van een vcr- deeling in drieën het beste is en de meest hoopvolle oplossing vormt van het vraag stuk. Dc delinilieve beslissing kan niet wor den genomen op grond van tamelijk alge- meetie bepalingen en een nader onderzoek zal ongetwijfeld het noodige materiaal verschaften, waarop een zoo goed mogelijk plan zal kunnen worden geformuleerd. Qrmsby Gore vervolgt dan met er aan te herinneren, dat reeds is medegedeeld, dat een, speciale commissie zal worden sa mengesteld, die een bezoek zal brengen aan Palestina en do regeering, na overleg met de plaatselijke gemeenschappen, do voor stellen zal voorleggen voor een gedetail leerd vcrdeelingsplan. De minister geelt als zijn meening te kennen, dat het onderzoek der technische commissie vele maanden zal duren. Wan neer het resultaat van het onderzoek dooi de Britsehe regeering als onpartijdig en uit voerbaar zal zijn goedgekeurd, zal het aan den Volkenbondsraad worden voorge legd. Er zal dan opnieuw eenigo tijd vcr- loopen aleer een nieuw stelsel van man- daatsbestuur in de desbetreffende gebie den zal zijn vastgesteld. Concludeerend zegt Onnsby Gore, dat het derhalve duidelijk is, dat men zich voorloopig slechts zal kunnen bepalen tot een bestudeering der mogelijkheden. onder Jorga zijn de regeering welwillend gezind. Hebron moet groote boete betalen. Politieversterkingen en pantserauto's zijn naar Hebron gezonden, waar de autoritei ten het 2759 pond sterling groote bolrng der op 21 December opgelegde boete we gens het doorsnijden der telefoondraden innen. De winkels te Ilebron zijn gesloten cn de wclgestelden zouden de ctad in ver band met de inning dor boete verlaten hebben. Roosevelt over een produeticjilan, Roosevelt heeft het woord gevoerd lij dons con persconferentie en gezegd le gelooien, dat het voor de industrieën slechts een verstandige oplossing zou z'jn om overproductie met de daarmede verbon den prijsdalingen te vooi-komen, samen te gaan met de regeering en een pio- duclieplmi vast te stellen voor <leu duur van zes maanden of een jaar. Ecu nieuwe, goedkoope auto. De Hudson Motorcar Company deelt mede voornemens 1c zijn een begin te maken met do productie van een n ie li ve, goedkoopo aulo, ten behoevo waarvan zesduizend arbeiders weer in dienst zul len genomen worden als eer He gedeelte van liet plan tot aannemen van arbeiders. Naar schatting zal een bedrag van 11 millioen gemoeid zijn met de uitvoering van dit produclieplan. Het Nedcrlandsche initiatief inzake Abessiuië. Do „Independanee Beige" schrijft naar aanleiding van liet telegram van Koningin Wilhehiiiiia aan den Negus, dat men op nieuw bewondering moet hebben voor de juisllieid van het Nederlandsche slandpunl, dat in moreel opzicht geen enkele conces sie doet en toch zoo verstandig is de fei ten le erkennen, zooals ze zijn. Wij hebben den oprechten wensch aldus liet blad dat de Belgische regeering bij haar on derhandelingen van dezelfde begin-olen uit gaat. Men moet dan nog slechts een prar- tische formule vinden. Men kan overigens van meeuing zijn, dat zoo'n formule gemak kelijk kan worden gevonden, indien men zicti herinnert, dat de titel „keizer van Abessiniö" den Italiaansclien koning is toe gekend door oen binnenlandse!^ Ilaliann- schc wet en dat de mogendheden in htm betrekkingen de bïnnenJandsche wetten, steeds hebben te eerbiedigen. H. M. dc Koningin in de re-,identic teruggekeerd. It. M. de Koningin, die oemge* dagen op hol paleis Soestdijk heelt doorgebracht, is gisteravond om 7 uur per auto in dc resident ie' teruggekeerd, waar zij haar in trek lioclt genomen in liet paleis Neonl- einde. 3 Va pCt. eonversicleening gemeente Rotterdam. Door do houders van do aflosbaar ge stelde obligation der tweede 4 pCt. leo nine 1937 is dermate van het voorkeurs recht gebruik gemaakt, dat op de vrrije inschrijvingen een belangrijke reductie moet yilaals vimten Dagelijksehc indexcijfers. Medegedeeld door liet Centraal 3ureau voor do Statistiek. 's-Gravenhnge, 4 Januari. Aandeelenkocrse.il 91.1. Goederen groothandelsprijzon 7G.1. Groote vlïegtuigorder van defensie bij Fokker geplaatst. Geruimen tijd geleden werd bekend gemaakl, dat de minister van defen sie voornemens zou zijn bij de N.Y. NoderJand-che vliegtuigonfabriek Fok ker een belangrijke opdracht tc plaat sen ten behoeve van de luchlvaarlaf- decling (o SoeMerberg. Kaar veiluidt is aan bedoeld voor nemen dezer dagen definitief uil voe ring gegeven en zijn de desbetreffen de contracten reeds tot stand gekomen. De dirc-ctie van de Fokkerfabrieken, lot wie wij ons om inlichtingen hebben ge wend, deelde ons mede, het bovenstaande te kunnen bevestigen. Inlichtingen omlical aantal en soort der betrokken vliegtuigen, kon men ons evenwel niet crslrekken. Aangenomen mag echter woiden, dat de thans bestelde vliegtuigen belmoren tot de nieuwste producten van de Fokkeifa- brieken en dat derhalve de luchtmacht zal worden uitgebreid met eenige tientallen der nieuwste Fokker-jagers van het type D 21, eenige tientallen siielle twee-molorige gevechtsvliegtuigen van het reeds dadelijk na zijn verschijnen op de Parijsche luchl- vaaitsalort in 193G zooveel opzienbarend type G 1, en de in 'I najaar gereedgekomen twee-motorige luchtkruisers T5, alsmede een aantal soortgelijke doch zwaarder be wapende luchtkruisers van oen Iets zwaar der type. Uit het voorloopig verslag van «1c Eerste Kamer. Verschillende loden der Eerste Kamer wezen, volgens het voorloopig vei slag ovci biiuieulandsche zakoi, op de beperking, wel ke de gemeentelijke autonomie de laatste ja;en iri ve'.eilei opzicht heeft ondergaan. De voornaamste ooiziak daarvan is uiter aard te zoeken in de benarde fmaacieele moeilijkheden, wannn tal van gemeenten zijn komen te verkeeren. Hel gaal niet aan, zoo betoogden zij, een tegenstelling te fonnoeren lussdien nood lijdende en bijna-noodlijdende gemeenten eenerzijds en cxèia-zuinige gemeenten an derzijds. Onder de noodlijdende gemeente." zulten cr zeker verscheidene zijn, die haar meer Jievooirechte zusteren in zuinijglieid verio overtreffen. Dat zij toch in den toe stand van noodlijdendheid gekomen zijn, ligt alleen aan het feit, dat zij er even min als liet rijk zelf trouwens in ge slaagd zijn aan de overmacht van dalende inkomsten en stijgende lasten het hoofd te bieden. Waar Lij de wet bel belastinggebied der gemeenten sterk is ingekrompen, mag de vraag worden gesteld, of daartegenover dc gemeenten niet bet recht hebben op oeno zoodanige regeling van de financieele ver houding tussolien rijk en gemeenten, dat zij althans in slaat zijn de als noodzakelijk erkende uitgaven op te vangen. Wanneer onder do huidige regeling on geveer een deide gedeelte der gemeenten daaitoe niet in staat blijkt, valt daaruit slechts do conclusie ie trekken, dat de re geling te kort schiet, Sommige leden merkten in verband met de centraliseciende strekking, welke hei beleid ikr lege.ring tegenover degome.ntén kenmerkt, op, dat zij eenerzijds gaarne de wenscbelijkbcid erkenden van contra'® re geling voor bepaalde terreinen, alsook de noodzakelijkheid van het treffen van bizon- dero maatregelen in crisistijd. Anderzijds meenden zij evenwel crop to moeten wijzen, dal te weinig wordt rekening gehouden met liet feil, dat deze crisistijd geen normale, doch uitzonderingsposities heeft geschapen. Zij betreuren, dat van do zijde van dc re- geeringsbmeau's zich moer en moer een streven openbaart om den gemeentebestu ren op schier elk terrein gebod op gebod te doen. liet ,.rcgeeten juir circulaire" had allerminst de bewondering dezer loden. Mr. K. P. van do Mandele voor zitter. Bij de gisteren gehouden verkiezing van oen voorzitter voor de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rotterdam en omstreken ter vervulling van do vacature, ontstaan door liet bodanken van den heer V. A. Engelbrechl, werden uitgebracht 30 stemmen. Hiervan verwierf nu*. K. P. v. d Mandele er 28, do lieer Kersten t en mï. R. Moes 1, zoodat nir. K, P v. d. Mandelo gekozen werd. In tc rim-d i vi (lend „Koniakl ijke". Het bestuur van de Koninklijke Neder landsche Maatschappij tot exploitatie van petroleumbronnen in Ned.-lndië, deeit mede, dat besloten is, over hot boekjaar 1937 een interim-diviclend uit te koeren van 6 (zes) procent. Dit dividend is Ivetaalbaar gesteld óp Dinsdag 11 Januari a.s. Een GOEDE BRIL bij een GOEDEN OPTICIEN dus HOOGSTRAAT 91 Brillen voor Ziekenfondsleden Haagsehe parkeer verordening goedgekeurd. Naar wij vernemen heeft de Kroon da Haagsche parkeer verordening voor onbe- paaideu tijd goedgekeurd. Don Haag ver keert daarbij in een uitzonderingspositie, daar voor andere gemeenten een derge lijke goedkeuring niet werd verleend. Naar aanleiding hiervan schrijft ons do K.N.A.C Ondanks bet feit, dat de regeering blij kens haar vroegere verklaringen afwijzend' tegenover de z.g. parkoer-heffingen stond, is zij dus toch gezwicht voor den aandrang welke het Haagsche gemeentebestuur in dezen beeft uitgeoefend. liet gevolg is dus, dat de automobilisten in Den Haag voor het geregeld laten slaan van hun voertuig voor of nabij percoeleti waar zij woneix of werken een extra belasting zullen moe ten betalen. liet is£te"ïi3»pen, dal het Haagsche ge meentebestuur ten slotte bet onbillijke van deze extra heffing, welke daarenboven voor een gemeente als Den Haag als een oa- waaidige bron van inkomsten moet wor den be-ehouwd, zal inzien en tot intrekking van dit be-luit zal overgaan. Tot zoolang zullen de automobilisten iu Den ffaag zich aan de Haagsche veror dening hebben te onderwerpen. In Bulgarije, J Sinds verscheidene dagen is liet in Bul garije zeer koud. In den nacht op Dinsdag heeft do temporatuur gevarieerd van twintig tot dertig graden onder nul. Het geheeld land was onder een sneeuwlaag bedekt, die in de booger gelegen deden des lands een dikte van verscheidene meteis heeft bereikt. De sneltrein BurgasSofia heeft ten ge volge van den sneeuwval een groote ver traging ondervonden. In verschillende stre ken des lands hebben wolven groote schade aangericht onder den veestapel. In Portugal. In geheel Portugal is het ongewoon koud', teiwijl van verschillende streken zware sneeuwval gemeld wordt. I Vier menschen zijn door de koude om het leven gekomen. j In Italic. Fit geheel Italië woiden berichten ont vangen over temperatuurdalingen, zooals men sedert vele tientallen jaren niet meer heeft waargenomen. Ook aan de N'oord- Afrikaansche kust is de temperatuur ge daald tot vijf graden C. Iu Italië is zeer veel sneeuw gevallen. Een nieuwe zwenclcllrue. Een te New-York „wokend" zwendelaar heeft veischeidene Amcrikaausche jongelui letterlijk „uitgekleed". Onder de belofte hun goede baantjes te verschaffen en uni formen te zullen verstrekken, heeft hij hen er toe overgehaald hem in oen open bare badinrichting te volgen. Daar aan gekomen, verzocht hij hun een bad te nemen, tei'w'jl hij de uniformen zou gaan halen. Terwijl het „slachtoffer" echter in liet bad was,'verdween de zwendelaar met de kieeren. Do politie te New Vork heeft thans reeds meer dan 150 klachten ontvangen van jougelui, die met deze truc bedro gen zijn. Kapitein ter zee I. Meijer Ranneft zat binnenkort «U marine-attaché wor den toegevoegd aan het Nederlandsch gezantschap te Washington

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1