f I eerste blad. DE STRIJD IN SPANJE f Zaterdag 8 Januari 1938 Woüen Vlaggen W fof« m- 90ste Jaargang. No. 21757 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53II. BUSTENLAND Rechtsch offensief op Almeria? De verdedigers van Teruel geven zich over. Kaar medegedeeld wordt, zouden lialiaanscbo en Duitsche troepen, die zich op het oogenblik te Malaga be vinden, bezig zijn hun. oorlógsuitrus ting te voltooien, met het oog op een groot offensief der rechtsehea tegen Al meria. Kaar men verder zegt, zou gueipo de LIano binnenkort - uit Se- villa te Malaga aaukomen,om over de aanvalsplannen met de Italiaan- sche en Duitsche deskundigen over leg te plegen. Kolonel Rey d'Hancourl heeft zich overgegeven. De kolonel der opstandelingen, Rey d'Hancourt, de militaire commandant van de stad Teruel, heeft zich met 1500 man overgegeven. De opstandelingen hebben bun aanval len ten Noorden en Zuidwesten van Teruel tot krachtiger -ontwikkeling ge bracht. Al deze aanvallen zijn evenwel afgestuit op den energieken tegenstand der regeeringstroepen, die ten Zuidwesten van Teruel tot een tegenaanval konden overgaan, waarbij zij stellingen hebben genomen, die hun den weg van Villastar naar Teruel doen beheerschen. Vrouwen, kinderen en grijsaards geëvacueerd. Gistermiddag van half drio af is gedu rende twee uur de evacuatie geschied van vrouwen, kinderen en grijsaards, die nog te Teiuei waren achtergebleven. De ope ïjlie geschiedde, nadat de regeerings-auto tori lei ten het gisterochtend door den ge delegeerde van het Roode Kruis gedane voorstel met betrekking tot de evacuatie der burgerbevolking, hadden aanvaard. De geëvacueerden vertrokken uit het ziekenhuis in groepen van zes. Eerst ver trokken 500 vrouwen, o. w. zich ecnige bevonden, die uitgeput door honger en dorst ineen zegen. Verklaring van Qucipo de Llano. Queipo de Llano heeft gisteravond voor de radio medegedeeld, dat de eerste linies der rechtsche troepen aan het front van Teruel nog steeds worden gerectificeerd. De rechtschen hebben stellingen bezet, die nieuwe bases vormen voor toekomstige operaties. Twee vijandelijke bommenwer pers zijn omlaag geschoten. Het hoofdkwartier der regeeringstroepen meldt, dat de opstandelingen bij de aan vallen, die zij gisteren hebben ontketend „zwarte pijlers" in de eerste linies heb ben opgesteld. Deze en andere Italiaan- sche troepen zijn voor het eerst sinds den aanvang van den slag bij Teruel in het veld gezonden. De strijd in China Uitbreiding der Japansche le gers in China. Militaire waarnemers te Sjanghai zijn van meening) dat de Japanscho legers in China ontzaglijk uitgebreid worden. Waar een ruwe schatting zijn 350.000 manschap pen verspreid over de uitgestrekte Cbi- neesche gebieden. Het in Zuidelijke rich ting oprukkende Japansche leger, welks doel Soetsjau is, waar het contact moet krijgen met het in Noordelijke richting trekkende Japansche leger, heeft Tsjausien, op 85 mijl van Soetsjau bezet Gemeld wordt, dat de Chineezen verschei dene divisies uitgelezen troepen samen trekken in de nabijheid van Soetsjau. Hertog Koeug l'eli Tsjcng niet meer in Tsjocfoe. Het is uitgelekt, dat hertog Ivoeng Teh Tsenjg, de rechtstrocksche afstammeling van Confucius, en zijn vrouw niet meer in Tsjoefoe aanwezig waren toen de Ja- panneezen deze stad, de geboorteplaats Confkius, op 6 Januari binnenrukten. De hertog is, aldus het Japmsche telegraaf agentschap Domei, met geweld ontvoerd en door de Chineescho troepen op bevel van Tsjang Kai Sjek naar Hankau ge bracht. Ilerlog Koeng is het hoofd der familie Conficius en als zoodanig wordt hij niet alleen door de plaatselijke Chineezen, maar door het gcheelo Chineesdhe volk vereerd. Het graf en de tempel van Conficius be vinden zich, tezamen met de residentie van den hertog te Tsjoefoe, waarvan een derde gedeelte ingenomen wordt door den tempel en de verblijfplaatsen van de afstammen lingen van Ganficius. Gisteren verdrongen de -Chinccscliie in gezetenen van Tsjoefoe zich in het „Al lerheiligste woud", d.w.z. de familiebe graafplaats, van Conficius en zijn nakome lingen, gelegen buiten de stadsmuren. De Chineezen weeklaagden over bet ver trek van den hertog. Geheimzinnige branden in Nanking. Het veelvuldige uitbreken van geheim zinnige branden ia Nanking, o.a. in de Sovjet ambassade, is thans door de Japan sche autoriteiten opgehelderd. Zij zijn aan gestoken door de overblijfselen van de Chineesdhe troepen, die zich onder-het publiek hebben gemengd. Een Chinees is door een Japansche patrouille gevangen genomen, tei-wijl bij bezig was een par ticuliere woning m brand te steken. Bij nader onderzoek bleêk, dat het een ver momd Chineest, h soldaat was. WN DER VLERK Frankrijk Italiaauscke bladen verboden. Bij beschikking van den minister van binnenlandscbe zaken van 7 dezer is de verspreiding en verkoop der Italiaanscke bladen Stampa en Gazzetta del Popoio in geheel Frankrijk verboden. Het schijnt dat de maatregel, waarbij de verspreiding en de verkoop van de Stam pa en de Gazzette del Popoio in Frank rijk verboden worden, genomen is bij wijze van vergeldingsmaatregel tegen het ver bod van zekere Fransche bladen in Italië. Oostenrijk De restitutie van het vermogen der Ha lis- burgers. In de bondskanselarij 'te Woenen is gis teren het vermogen der Habsburgers offi cieel gerestitueerd aan hot fonds tot be heer der familiegoederen van het huis Habsburg-—Lotharingen. De zetel van het beheer zal in de Hofbrug gevestigd zijn. Roemenië Crilick der liberale partij op uitschrijving nieuwe verkiezingen. De Roomeenschö liberale partij heeft zich uitgesproken tegen de bedoeling der regeexing de Kamers te ontbinden, welke op grond van de jongste aJgemeene ver kiezingen zijn samengesteld', zonder dat deze bijeen zijn geweest. Een dergelijke maatregel acht de partij in strijd met den geest en de toepassing van de Grondwet, daar slecht tot on! bin ding kan worden overgegaan, indien er verschil van meaning bestaat tussehen re- geering en parlement. Vereenigde Staten Nieuwe ambassadeurs. Roosevelt heeft Joseph Kennedy tot am bassadeur in Engeland en Hugh Wilson tot ambassadeur in Duitschland benoemd. Voorts is bekend gemaakt, dat de Amc- rikaansche ambassadeur te Aioskou in het voorjaar als zoodanig naar België zal wor den overgeplaatst. Int. Samenwerking De besprekingen van Yan Zeeland te Londen. Ka het onderhoud, dat Van Zeeland gisteren met Chamberlain heeft gehad, tn dal vier uur duurde, is het volgende communiqué uitgegeven Alvorens het rapport over de hem door do Britsche en de Fransche regeering toeierirouwde zending te voltooien, heeft Van Zeeland zich met Chamberlain in ver binding willen stellen, ten einde diens zienswijze van den algemeenen toestand en inzonderheid' van de vooruitzichten eencr internationale actie op economisch gebied, te vernemen. Tijdens het onderhoud zette Van Zee land in het kort het resultaat van zijn onderzoekingen uiteen. Afgesproken werd, dal Van Zeeland thans zijn rapport zal vo'looien en de Belgisch oud-premier ver wacht, dat hel in den loop der komende twee weken aan de Britsche en dö Fran sche regeering kan worden aangeboden. Van Zeeland ging er, voor zoover het hem betrof, mede accoord, dat het rapport ge publiceerd wordt, zoodra de Britsche en de Fransche regeering de gelegenheid heb ben gehad, bet te bestudeeren. BINNENLAND Zesde Nat. Slagersvaklcntoonstelling. In Februari a.s. zal in Musis Sacrum de zesde nationale slagersvakient oonstel- Iing worden gehouden, die voorbereid wordt door de Chr. georganiseerde slagersgezellen van Schiedam en Vlaardingea. Nieuwe schouwburg te Utrecht Een moeilijke beslissing voor den Utrccktschen gemeenteraad. De gemeenteraad van Uticdit heeft de voordracht van B. en W. goedgekeurd tot den bouw vau een nieuwen schouwburg, eigens do plannen van architect W. M. Dudok. Naai' deze raadsvergadering ging zeer groofe belangstelling uit. Wat de voorgeschiedenis betreft kan er aan herinneid' werden, dat, toen 'teenmaal zoover was .dat de opdracht verleend kon Worden, de architect voor vele moeilijk heden geplaatst werd. Zoo werd o.m. het Lucas Bolwerk, een plantsoen in het midden van de slad gele gen, aangewezen als plaats, waar het nieu we bouwweik moest worden geprojecteerd zonder het plantsoen als geheel te scha den. - i Het plantsoen Lepelenburg weid hem eveneens aangewezen- voor let geval hot Lucas Bolwerk onoverkomelijke bezwaren zou opleveren. Architect Du dok vond in bet Lucas Bol- wetk een kundige oplossing en kwam met een ontwerp, dat door de schoonheids commissie ten zeerste werd1 geprezen. Kadat de dagbladen het concept-plan aa'n de openbaarheid hadden prijsgegeven, pnt- wik'kcldie zich een polemiek van een der- gelijken omvang, zooals Utrecht in geen jaien lieeft gekend. In dezen omvangrijken pennestrijd, waaraan door bekende architec ten en kunstcritici werd deelgenomen, kwam duidelijk Lot uitdrukking, dat slechts Weinigen zich konden vereenigej met den opzet van architect Dudoh. Onder deze omstandigheden zag de Uüethlbclie raad zich voor een moeilijk viaagstuk geplaatst. Urenlang werd over het voorstel van het college van B. en W. om het plan van architect Dudok te aan vaarden gedebatteerd. Ir. Leeuwenberg, lid van de schoon heidscommissie zorgde voor de verrassing door oen vernietigend oordcel uit le spre ken over bet conoep t-pian.Dud ok Tenslotte word, na een bespreking van ruim zeven uur, nadat nog een voorstel van mr. Van Maarseveon, om een anderen architect gelegenheid te geven met een ander jjlan 1e komen was verworpen het*? core tel van het college van B. on W om liet plan van architect Dudok te arm raaiden, met 30* tegen 9 stemmen aangenomen. Zoo krijgt dan eindelijk Utrecht een nieu wen schouwburg, waarbij wordt afgeweken van de oude historische plek, het Vree burg en gebruik wordt gemaakt van het mooie fmancieele aanbod van den heer Fentener van Vlissingen. Met den bouw van dezen nieuwen schouwburg is een bedrag gemoeid van. f 865 000. Sterfgevallen tengevolge van mond- cn klauwzeer. In de week van 26 December tot en met 1 Januari hadden de volgende sterfgeval len tengevolge van mond- eu klauwzeer plaats, waarbij de totalen sedert 19 Sep tember jl. tussehen haakjes zijn geplaatst: 71 (2697) runderen, 121 (3016) kalveren, 95 (2486) varkens en biggen, 4 (185) scha pen en 0 (46) geiten. Rijksweg RotterdamLent. Op 25 Januari as. zal worden aanbe steed de aanleg van het gedeelte van rijks weg no. 15 Rotterdam—Lent, gelegen tus sehen rijksweg 26, UtrechtVianenWaar denburg 's-Herlogenbasch en den ouden rijksweg Waardenburg—Geldermalsen, ter lengte van ruim 3700 meter. Het wegvale zal gelijkvloers aan beide ge noemde wegen aansluiten en verkrijgt een verhardingsbreedte van 6 25 meter met twee opsluitbanden van 0 50 meter, waar naast 2 50 meter breede bermen van ne men grien grond. De verharding zal hoofdzakelijk be staan uit betonplaten met randwapening, terwijl bij de aansluitingspunten en op de opritten naar het viaduct over de spoorlijn Utrecht's Hertogenhosch oen verharding van Idinkerkeien op een inn- dcering van een gestabiliseerd zand-klei mengsel wordt aangebracht. Langs den weg wordt geen rijwielpad aangelegd. De werkzaamheden moeten 350 dagen na datum van aanvang voltooid zijn. Gemoogd Nieuws Oude Eugelsche kunstschatten door brand vernield. In het huis van Francis Drake to Buck- land Abbey, dat talrijke herinneringen aan den beroemden zeevaarder bevat, heeft brand gewoed. Kostbare oude schilderijen en Chineescli porcelein van onschatbare waarde gingen in de vlammen op. De zil veren beker, waaruit koningin Elisabeth dronk, toen zij den maaltijd op het schip van Drake gebruikte, de bijbel, die den zeevaarder op zijn reizen vergezelde en andere voorwerpen konden gered worden. In gezelschap van Prins Asekwin reed H. K. H. Prinses Juliana gister middag uit voor het maken van een rijtoer in de omgeving van palcis Soest- dijk. Het oogenblik waarop de anto het paleis verlaat. Kindermishandeling Tweejarig kind onder ver dachte omstandigheden over leden. Stiefvader gearresteerd. Onder verdachte omstandigheden is te Mill (N Boverleden een ongeveer twee jarig meisje, dat inwoonde bij haar stief vader, den werkloozen grondwerker A K. Het lijkje zon wonden hebben \er- loond, welke duiden op nalatigheid ten opzichte van de verzorging van het land. In verband hiermede lieeft de gemeente politie in samenwerknig met de mare chaussee uit Grave, den ongeveer 51-ja- rigen Iv geairesteer l en overgebracht naar het arrestantenlokaal te Mill liet Ljkje is in beslag genomen en zou vermoedelijk nog gisteravond gerechtelijk worden ge schouwd. Iv. staat als een zonderling bekend, ter wijl diens vrouw, de moeder van Let kind, niet ten volle over haar geestver mogens beschikt Wielrijder door trein gedood Op onbewaakten overweg te Apeldoorn. Gistermorgen is op don onbewaakten. overweg aan den Barnewinkel te Apel doorn de bejaarde wielrijder G. Zuidam, veehandelaar, bij het passeeren van de spoorlijn door den trein, die om 9.47 uur uit Apeldoorn naar Zutphen vertrokken was, gegrepen. De man werd eenige meters meegesleurd cn bleef ernstig gewond langs de lijn liggen. Twee dokters van „het Apeldoornsclie bosch" verleenden de eer ste hulp, waarna het slachtoffer naar het Juliana-ziekenlmis te Apeldoorn wejd over gebracht. Gistelmiddag drie uur is de heer Z. aan de bekomen verwondingen overleden. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan het feit, dat het uitzicht op de spoorlijn in de richting Apeldoorn ernstig wordt belem merd door een aan de rechterzijde gelegen seinhuisje, Bescherming der wilde bloemen in Zuid-Afrika. Men wil paal en perk stellen aan de algemeene vernietiging der vilde bloemen in de Kaapprovincie, krachtens een wet, welke kort geleden van kiacht is geworden bij de provinciale autoriteiten Volgens deze nieuwe regcluig komt oen verbod op het te koop aanbieden of venten van bloemen en kan de verkoop van bloe men langs den weg sleclils geschieden door den eigenaar van het aan den weg grenzen de land of door leien van zijn gezin Voorts zal krachtig opgetreden worden tegen automobilisten, die bloemen plukken bmnen een afstand van vijftien meter van een weg. 1 Feestverlichting voor de brug te Sydney. Voor de verlichting van de groote brug over de haven van Sydney, als deel van de herdenkingsfeesten ter gelegenheid van den 150sten verjaardag van de eerste Brit sdie nederzetting in Australië, zal de groot ste concentratie van lichtbundels geschie den, die ooit in Australië is gezien. Volgens een officieele mededeolmg zal dpi de brug een kaarssterkte ontwikkeld worden van 17.400.000, terwijl zes zoek lichten met een sleikte van 1.500.000 kaars de bogen van onderaf zullen belichten Er zullen 168 duizend-watt lampen geplaatst worden, ieder met een sterkte van 50.000 kaars, en met een totale electriscbe lading van 150 kilowatt. Bovendien zullen alle openbare gebou- 'wen op de fraaiste wijze verlicht worden. Voor Fa. J. MAK ZONEN 8 Broersveld 33, Telef. 69798 ij 'x s De zaak Weidmann Onthullingen van Colette Tricot. Donderdagochtend verklaarde Colette Tricot, dat zij aan een van haar vrienden lieeft veiteld, dat zij wist van den moord' op de Amerikaansche danseuse Jean de Koven. Ook—verklaarde zij dat 4 October, Mil lion met een koffer, welke aan mevrouw Keiler hoorde, in het hotel waar hij lo geerde was teruggekeerd. Zijn schoenen waren bemodderd; hij kwam toen -onder twijfel terug van den moord in het bosch van Fontainebleau, waarvan mevrouw Kei ler het slachtoffer was. Zooals men zich zal herinneren heeft Weidmann verklaard, dat Roger Million zijn medeplichtige is geweest bij dezen, moord. Ook Scotland Yard bemoeit zich met Weidmann. Scotland Yard heeft gisteren drie perso nen ondervraagd, die in den loop van het vorig jaar in contact hebben gestaan met Weidmann. Het onderzoek van Scotland Yard heeft reeds eenigen tijd geduurd en men kan reeds wel vaststeüen, dat geen Britsch onderdaan het slachtoffer van den moordenaar is geworden. Een smokkeltruc, welke niet opging. Een vrouwelijk amateur-smokkelaar die uit Luxemburg bij Trier de Dnitsche grens wilde overschrijden, is door d'e hitte van een kachel verraden. Toen tiaar gevraagd'' werd, of zij iets had aan te geven, en zij ontkennend antwoordde, was de douane beambte niet tevreden en verzacht haar in de wachtkamer te gaan, totdat hij een vrouwelijk ambtenaar had irehaaJd om haar aan den lijve te onderzoeken. De verdachte" kreeg een plaats toegewezen bij een kachel in het vertrek Toen de douanebeambte terugkwam, kon hij met één oogopslag vaststellen, Jat zijn vermoedens juist gebleken waren: de hitte van de kachel hal namelijk een pak mnd- vet, dat de vrouw tussehen haar kleeren verborgen had, tot smélten gebracht. Het vet was door haar kleeding neenged ron gen en droop op don grond if. De rouw kreeg vanzelfsprekend een flinke boete. Een stad in wording: Zeppelinheim. In het Hessische wond, mast Je nien- ivi luchthaven ten Zuiden vin Frankfurt, ontstaat een nieuwe stad. Zeppelinheim genaamd en tot eerste burrgemeester hier van is benoemd een luchtschip-comman dant, kapitein Von Schiller, die zoo juist zijn ambtseed heeft af gel eel in bandera van den gouverneur van Hessen. In de 78 reeds opgetrokken woningen wonen thans 240 employe's van do Zeppelin Maat schappij. Zij zijn verplaatst van hun vroe gere woningen op het vliegveld van Frie- drichshafen Het voornemen bestaat, om in Zeppelinheim woningen to bouwen voor 4000 h 5000 menschen, tw. personeel van de Zeppelin Maatschappij, van .Ie Luft hansa en beambten van de douane en P.T.T. IC M Dezo courant versckgnt dagelijks, met uit zondering van Zon- en Feestdagen, Prqs per kwartaal f 2.franco per post f 2.50. Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 1 ets. Abonnementen Worden dagelijks aangenomen. Advertentien foor liet eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór 1» uur. Een bepaalde plaats van adierteniien wordt niet gewaarborgd. Si: IIIEDAMSCHE OURANT Prijs der Advertentiën: van 15 regels j 55; ledcro regel meer f0.30, m bet Znterdagnummer 1—5 regels 11 80, iedere regel meer t (Lfö Reclames fU.75 per regel. locassokostenöcts.j Eostkw itanties 15 ets. 1 aneven \an advei tentién ij abonnement zyn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagolyks worden tegen vooi uitbetaling Klema AcUottenticn opgenomen IU50 t/m. 15 wooi- den, f 0.75 t/m. 25 wooi den Lik woord meer 5 cent tot een maximum van 50 w ooi den, *s oensdags: Kleme Advertentien tot 25 woor den f025, mits vóór Dmsdagdvond buur aan het Buieau bezen gd 's Zaterdags kleme Advertenticn 11 00, tmlien met vóór Vnjdagavond uur bezorgd. GEDIPLOMEERD UURWERKMAKER RoHerdamschodijk 208 Telefoon 67593 K x x x •6 -. y(.': V'

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1