Garnizoensindeeling en Luchtgevaar 8 Ir Luchtdoelartiilerie en "og eens luchtdoelartiilerie SIOOMWASSCHERIJ „EDELWEISS" f ff™ Em by uitstek deskundige >j> mili tair gebied vanden vve bereid voor onze lezers een uiteenzetting te ge ven van het brandende Moagatuh dex luchtverdediging van de streek langs Nieuwe Maas en Nieuwe Wa tem eg, waarvan Schiedam onge veer het middelpunt vormt Daarbij komen aangelegenheden ter sprake, die voor onze stad van het groot ste belang zijn. Zij, die bij het lezen van het twee tal artikelen, waarvan hier het eerste volgt, misschien f>en rilling over den rug v oelen gaan mogen bedenken, dat de werkelijk heid nu eenmaal niet anders is en dat het beter is die werkelijk heid tijdig onder de oogen te zien, dan een struisvogel-politiek te vol gen, die noodlottig zou kunnen worden. I. Nieuw e garnizoenen. De garnizoensindeeling vertoont in zoo ver eenige overeenkomst met de verdeehng van het koloniaal bezit, dat er in beide opzichten „verzadigden" en ,,hongerigen' bestaan. De gemeenten, die sinds jaar en dag in het gelukkig bezit van een garnizoen zijn, vinden dat over Jiet alge meen de gewoonste zaak vau de wereld. Zij begrijpen zelfs niet, dat Je garnixoen- looze gemeenten daarmee niet tevioden zin. Evenals koloniale staten redeneeren zij: de voordeeleu die wij van ons bezit trekken, zijn grootendeels denkbeeldig en de bezitloozen kunnen deze deelachtig or den door eenvoudig naar een nabijgelegen garnizoen te gaan kijken. Alleen als er sprake van is om het bezit af te staan dan rijzen de kwasi onverschilligen op „do achterste beenen" om ,de denkbeel dige voordeeien" tot het uiterste te ver dedigen. Er is echter oen belangrijk verschil de koloniën op aarde zijn nu eenmaal ver deeld; herverdeeling is buitengewoon moei lijk en nieuwe zijn er practisch «esproken niet meer te vinden. De garnizoenen daarentegen zijn voor uitbreiding vatbaar en wat meer zegt: er is een uitbrei ding op komst. De wijzigïngvan de dienstplichtwet, die door de Tweede Kamer met groote meerder heid aanvaard is, zal er ongetwij feld toe leiden, dat een aantal nieu we garnizoenen gesticht wordt. Vooreerst toch is de sterkte der jaar- lijksche lichtingen belangrijk verhoogd Cni. tod 27 500 doorloopend en in de jaren 1939 tot en met 1943 met nog 1500 meer); bovendien be teekent de verdubbeling van den eersten oefentijd ook een verdubbeling van de vredessterkte. Het is duidelijk, dat er voor de zoo veel gxootere vredessterkte meer garni zoenen zullen komen. De verlenging van de oefentijden voor de infanterie zal ia hoofdzaak er toe leiden, dat er Ixngs de Oost- en Zuidgrens nieuwe garnizoenen warden aangewezen voor de z.g. „grens- bataijons". Maar' de uitbreiding van bet contingent zal voor een groot deel die nen om de nieuw aan te schaffen wapens aan bedieningen te helpen. Hierdoor zul len ook meer binnenwaarts nieuwe gar nizoenen gesticht worden. Het vooruitzicht op deze uitbreiding van het aantal garnizoenen heeft aanlei ding gegeven aan vele gemeenten om zich tot de regeering te wenden met een ver zoek voor een garnizoen in aanmerking te komen Aangezien hierbij het aanbod de behoefte overtreft, is het begrijpelijk, dat het rijk voorwaarden gaat stellen -m dat de gemeenten als het ware tegen elkander opb'etiui ten aan/ien \au liet bes Iidjuur stellen \an teiremen, gebouwen, aindeel m bouwkosten, en? LV vraag of »n/e je meen te ah zal scharen onder deze „sollicitia- ten" heeft door een en ander ac tueel belang gekregen en verdient daaiom nadere beschouwing. Het bezit van een garnizoen heeft ,.ijn eigenaardige vóór- èn nadoelen. De voordeden zijn bekend genoeg en gelden vooral voor kleine en middelgroote gemeeuten het economisch en sociaal le ver. profiteert er van, het aanzien, liet ver tier en de aantrekkelijkheid als woon plaats kunnen er door stijgen Daarente gen is er voor oorlogstijd het nadeel aan verbonden, dat een garnizoensplaats nrj mobilisastie, als centrum van de voorbe reiding der defensie, onmiddellijk aan luchtaanvallen kan blootstaan, terwijl het zonder garnizoen, wellicht als cnbeteeke- nend provincie-plaatsje aan die gevaren ontsnappen zou Voor plaatsen echter als Schiedam, Rot terdam en vele andere in de streek die zich uitstrekt van Krimpen aan de Lek tot Maassluis,, moet lautstvermeld bezwaar veel geringer wegen. Want deze streek is in oorlogstijd van zulk een overwegend belang voor het economisch leven van Ne derland en dus ook voor de defensie, dal zij mét of zónder garnizoen in ieder gevai bloot kan staan aan luchtaanvallen. Bovendien zijn er een aantal bedrij ven gevestigd, die voor de levering van oorlogsmateriaal van vitaal belang kun nen worden. Wij noemen Wilton—Fg°n- cord, de Werf Gusto en de Scheepsbouw Maatschappij „Nieuwe Waterweg", met aan den overkant van de rivier de Rotter! am- scLe Droogdok Maatschappij, en, eieneens aan den overkant, het groote Petroleum bedrijf. Op eenige K.M's ten Z. van den Nieu we Waterweg, schuin tegenover Schiedam, lig' het vliegveld Waalhaven. Wij doen slechts enkele piepen en zwijgen nog maar van de overheerschende beteeken is van den groothandel, van de enorme voorra den oorlogs potentieel, die langs de rivier zijn opgestapeld, enz. Deze omstandigheden verhoogen de kans op luchtaanvallen bijna tot een zekerb eid. Daarmee komen wij tot de kern van liet vraagstuk der garnizoensindeeling. Want het spreekt wel vanzelf, dat bij du vraagstuk heel andere overwegingen gelden en moeten gelden dan de warmte, waarmee een gemeente in dat opzicht voor Laar belangen opkomt. Bij de garnizoens indeeling behoort natuurlijk ia de eerste plaats gelet te worden op de eischen van de defensie en de voorwaarden voor den dienst en de voorbereiding der troepen. Deze eischen en voorwaarden behooren ze'fs voor te gaan bij de financieeie oe- langen van het rijk. Wij hopen dan ook, dat de regeermg geen enkel verlaten gar nizoen in zijn vroegere waardigheid her stellen zal alléén, omdat er een kazerne staat, terwijl het niet aan vorenbedoel de eischen en voorwaarden beantwoordt Nog minder verantwoord zou het na tuurlijk zijn een nieuw garnizoen te stichten niettegenstaande het in laatstbe doelde omstandigheden verkeert Bij dit alles gaan de gedachten uit naar de vraag: Hoe is het in. dat opzicht met Schiedam9 Behoort of kan dit in aanmerking komen voor een garnizoen? Vóór den groeien oorlog zou daarvan, be zwaarlijk sprake kunnen zijn. Voor de des tijds bestaande troepen was Schiedam heel weinig geschikt al bestonden er wel garnizoenen waarmee het in dit opzicht zeker niet beter gesteld was Maar sedert dien is er het niewe wapen bijgekomen dat de wereld verrijkt (Ij heeft met den o>r!og in de lucht Door de ont wikkeling van deze nieuwe strijdwijze is voor de plaatsen in het rayon Krimpen Maassluis de toestand radicaal veranderd: door haar ligging aan een der voornaamste slagaderen van ons volksbestaan zijn de zeplaat sen bij een nieuwen oorlog als het ware in allereerste linie im GLAS IN LOOD mm N„V. v. KATWIJK's GLASHANDEL Westmolenstraat 16-18 - Telef. 68519 GARAGE "UNIQUE" RADIÖ-ELECTRICITEIT C., v. d. M S T aan het front kome n te ligg en. Voor de verdediging vao deze streek is daarom boven alles be hoefte aan luchtdoel-artillerie met toebehooren. Wij zullen allerminst trachten de waar de van een goed verzorgde luchtmacht te verkleinen. Ons land moet deze zeker ook hebben. Maar aangezien wij te doen kun nen knjgen met een aanvaller, die over sterk overmachtige luchtstrijdkrachten be schikt, zal de veiligheid m de lucht onmo gelijk door onze luchtmacht alleen gewaar borgd kunnen worden. Veel hechter is de waarborg, die de luchtdoel-artillerie kan verschaffen. Daarom heeft onze streek dringende be hoefte aan luchtdoel artillerie on nog eens luchtdoel-artillerie en nog eens...! Op de wijze waarop aan deze behoefte zou kunnen worden voldaan in een vol gend artikel. Voetbaivereen. D. H. S. Een nieuw clublokaal. Tot de vcetbalveroenigmgen, die gaarne hun onafhankelijkheid en volledige zelfstan digheid beu aren, behoort D.FIS., die van. de gemoente een terrein aan Spieringshoek (tegenover de ijsbaan) m huur heeft en alles doet om dit zoo goed mogelijk in orde te brengen en te houden. Dat is alleen mo gelijk, dank zij de groote clubliefde van de leden, want ruim in haai contanten zit D.H.S met De leden getroosten zich ech ter veel belangdoozen arbeid, wat wel ge bleken is bij het in?.orde brengen van bet voetbalveld het Yong" Jaar, daf er nu prach tig uitziet. Het kleedlokaal was echter in deconfiture geraakt; het vertoonde alle gebreken van den ouderdom. De vereeniging heeft onlangs de directie keet, die bij den bouw van het Dieselgemaal aan de Vijfsluizen heeft dienst gedaan, aan gekocht. Voorzichtig is plank voor plank losge maakt en later is het gebouw weer op ziin nieuwe plaats vèrrezen. Het is thans nagenoeg gereed'. Het i» ruim 80 M2 groot, n.l. 13.50 51. lang en 6.10 M. breed' Het grootste deel wordt ingenomen door de „recreatiezaal" met buffet, in het mid den van het gebouw, die 7.50 bij 6 M. is. Aan den kant van de laan van Spierings hoek zijn twee kleedkamers ingericht, die met een overdekte gang verbinding zullen knjgen met het oude clubgebouw, waarin de waschgelegenheid gelegen is. Aan de andere zijde van het gebouw (aan den kant van den VTaardmgerdrjk) is aan de voorzijde een vnj ruime bestuurskamer en daar achter een scheidsreohterskamer ge bouwd. Het gebouw staat op een betonnen voet; tusseken de wanden en ook onder den vloer is een dikke rietmat aangebracht. De schotten, die de kleedkamers van de recreatiezaal scheiden, kunnen gemak kelijk verwijderd worden, zoodat men b.v. voor een ledenvergadering een groote ruim te ter beschikking heeft. GUSTC \mERWE/ <\4 Als men in Nederland feest viert liizondcre kerkdiensten. V oer de Geief. Kerk is de volgende regeling vastgesteld voor een bizonderen 'kerkdienst, die gehouden zal worden na de blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin a Op den avond van den geboortedag, als het bericht der geboorte voor 12 uur 's middags bekend zal zijn; b op den avond van den dag, olgendo op dien dag dger geboorte, wanneer het bericht na 12 uur 's middags bekend wordt. c op Zondag, wanneer het bericht na Zaterdagmiddag 12 uur bekend wordt en voor Zondagmiddag 5 uur. Als de samenkomst gehouden zal worden op een avon 1 in de week, dan zullen daarin de drie Geref. predikanten voor gaan Valt de dankstond op Zondag dan valt deze samen m*.t den gewonen dienst waarin elk der predikanten zijn gen one beurt vervult Bij een samenkomen op ■°en werkdag zal de bijeenkomst plaats hebben mi de Juliana- kerk dos avonds acht uur Een nagenoeg gelijke regeling is getroffen door den kerkeraad der Chr. Geref. Ge meente. Alleen zal, als het bericht van de geboorte Zaterdags modht worden ontvan gen, de blijde gebeurtenis Zondagsmorgens in de Chr. Geref kerk aan de Warande, heek Burgemeestér Knappertiaan worden herdacht. Versieringen. Een comité, dat zich m de Stadhouders laan heeft gevormd' en bestaat uit de hee- ren C van DaaJen, voorzitter; G. Maat huis, secretaris; dr. C. A. Reeser, penning meester; ir. C. E. Alexander, P. Huiskes, A Jurgens. 51. Stavenga en G. Vink, heeft gisteravond' besloten ook in de Stad bou de rslaan een versiering aan te brengen, die zal bestaan uit rijen vrij groote oranjekleu rige lampen, die boven het water van den vijver zullen worden aangebracht. Zoo mogelijk zal de versiering nog «enigs zins worden uitgebreid, In den voortuin van mr. FL A M. Roe- lants in de Burgemeester Knappertiaan, hoek Thomas a Kempisstraat, trok gister- avond bij het proefbranden een imitatie- oranjeboom van flinke afmetingen de aan dacht Van de Nieuwe Haven af was de verlichte boom reeds te zien. Sluitingsuur café's. Op den dag, waarop een Prins of een Prinses wordt geboren, en op den natio- na'en feestdag is het sluitingsuur voor cafe's in deze gemeente bepaald-op 2 uur 's nachts. Op die dagen mag echter ran 10 uur s avonds af in tapperijen en s lij te rijen geen sterken drank worden geschonken Op die dagen mag m die inrichtingen toi een half uur vóór sluiting muziek worden gemaakt en worden gedanst, mits de verschuldigde be'asting is voldaan. Voorts mag op die feestdagen zonder nadere vergunning straatmuziek worden gemaakt tot des avonds 10- uur en draai- orgelmuziek tot het ontsteken der straat verlichting. Deze regeling geldt niet voor den Zon dag De feestviering wordt dan naar den onmiddellijk daarop volgenden 5Iaandag verschoven. Streng zal worden opgetreden tegen het houden, van loterijen en hazardspelen, het innemen van standplaats voor vermake lijkheden op de openbare straat, het geven van veriooningen me' dieren e.d. Kleeding- schoeisel. en dekkingsfonds Een tweede uit keering nog deze maand. In een circulaire aan do gemeentebestu ren heeft do minister van sociale zaken verzocht hem vóór 15 Januari opgave te doen van het aantal ondersteunden of tewerkgestelden, dat volgens de desbe treffende voorschriften op 8 Januari lot de spaarregeling Is toegetreden en van het aantal, dat had kunnen toetreden. Het is do bedoeling dat het restant van de opbrengst der collecte voor het klee ding-, schoeisel- en dekkingsfonds nog in Januari zal worden uitgekeerd. Een eerste uitkeering is reeds geschied Van de plaatselijke opbrengst der col lecte komt 50 pCt. aan de Scliiedatn- sche rechthebbenden ten goede; de overige 50 pCt. van alle gemeenten wordt in een generale kas gestort en vervolgens gelij kelijk verdeeld. Zondagsdienst doctoren en apothekers. Voor spoedgeval'en nemen rao g«n de vo'gende gmeeskundigen den dienst waar: Groene wogen, Burgemeester Knapp 'rt'aan 41. Hoogendijk, Tuiniaan 74; de Leeuw, Westi est 12, en De Maeyer, Burgemeester Knappertiaan 80 Morgen zijn geopend de apo'heek van de firma Van Westendorp, Emmastraat 1 en de Rembrand! Apotheek, Rembrandt- laan 5b laan 5b, die ook de vo'gende week den nachtdienst waarnemen Diaeonessenarbeid. Gedurende het vierde kwartaal van 1937 werd door den diaconessenarbeid 1600 m ml hulp verleend aan 118 patiënten, waarvan 44 nieuwe. Tevens werden verscheidene huisbezoe ken afgelegd. Het aantal gestorven patiënten, dat werd afgelegd, bedroeg 22. Aan de doktoren werd tweemaal assis tentie verleend. Naar het ziekenhuis werden 3 pati enten vervoerd. l>e erplegingsartikelen werden 52 mail uitgeleend en die in de Gorzen 29 maal. Schïed. Vrijw. Brigade tot het redden van Drenkelingen Het JO-jarig bestaan. Men schrijft ons Een van de vele sympathieke vereeai- gingen, die onze goede stad in liaar mid den. heeft, is zeer zeker ook Je Schied. Vrijw Bn gade tot het roddon van Dren kelingen, kortweg genaamd SehiedamsMie Reddingsbrigade. Deze vereeniging, die in Ion 'oop van de nu voorbije 10 jaren, op oen zeer vruchtbaar werk mag terugzien, gaat jn- bileeren. Pescheiden begonnen aan het einde van het jaar 1927, is zij allengs uitgegroeid' tol een der beste Brigade's in den lande, en heeft zij haar sporen op het gebied van het reddingswerk ruimschoots ver diend. Onder leiding van liaar eersten voor zitter, den heer Van Riet, begon haar groei toe te nemen, totdat hij zich na idm. U/a jaar het voorzitterschap te heb ben bekleed, genoodzaakt zag de voor zittershamer neer te leggen; de heer J. Schreuder werd als zijn opvolger aan gewezen. De nieuwbenoemde voorzitter en zijn staf van bestuursleden, hebben de ver eeniging verder geleid; twee jaren na de oprichting werd de Koninklijke goed keuring aangevraagd- en verkregen. ïes jaren is de heer Schreuder v oor- zitter geweest, krachtig bijgestaan door den heer Van de Gaag, die als hoofd- iastructeur de zwemcapaciteiten van de leden tot een flinke hoogte heeft opge voerd. Na het heengaan van den heer Schreu der en den heer Van de Gaag, werd de functie van voorzitter in handen gelegd van den heer F. Scheffers en trad ais hoofd-instracteur op de heer F Piek, die ook hun beste krachten gegeven heb ben tot verderen uitbouw van de S.RÖ. Na li/2 jaar het voorzitterschap te heb ben bekleed; zag ook den heer Scheffers zich genoodzaakt als voorzitter heen te gaan en werd de leiding in handen ge legd van den heer H. A. AL Jonker Roe- lants, die tot op heden, dus reeds meer dan 1 jaar de vereeniging ^eidt, bijgestaan door den heer H. H. Groenhout en den heer M. C. Ploorj, respectievelijk als hoofd instructeur en waarnemend hoofd-instruc- teur. Dat de S.R.B. levensvatbaarheid zon blijken te bezitten, was te verwachten. Zij was en wilde niet zijn een zwemver- eeniging zonder meer. Volgens art. 3 der statuten stelt de S.R.R. zich ten doel: hulp te verleenen 'aan drenkelingen; prac- tische opleiding tot het redden van dren kelingen en het houden van cursussen in het opwekken der levensgeesten; het maken van propaganda om het zwemmen te bevorderen; de hier ter stede aanwezig zijnde reddingsmiddelen te toetsen aan de behoefte. De S.R.B. heeft getoond in een behoefte te voorzien en velen hebben aan het ac tieve optreden van leden <m oud-leden der S.R.B. te danken, dat zij niet den verdrinkingsdood gestorven zijn Op bescheiden wijze zal het 10 larig be staan worden herdacht op Zaterdag 15 Januari as. in Gebouw Eendracht, waar het Variété-gezelschap van Martin van Schic uit Rotterdam, haar medewerking verleent. City Om het recht van het kind De schrik der bandieten. „Om het recht van het kind" is bet tragische verhaal van een kind, .lat bij de scheiding zijner ouders als voornaam ste getuige wordt opgeroepen. Zijn rader (Edward Arnold) ziet, hoe ontzettend de jongen er onder lijdt tegen zijn moeder te moeten getuigen en daarom geeft hij zich gewonnen en berust in het door zijn vrouw geformuleerde voorstel, Jat de jon gen acht maanden brj zijn moeder en vier maanden bij zijn vader zal doorbrengen. De moeder (Karen Moley) trouwt mot Howard Benson en ofschoon zijn stiefva der heel vriendelijk voor hem Is. kan lig toch niet wennen. Hij voelt zich a'tijd /eer gelukkig, als hij naair zejn vader kaa gaan. Ook zijn vader zal weer gaan trouwen en de jangen kan niet velen, lat er een,1 ander tusschen hem en zijn vader komt te staan. Het kind wordt tenslotte ernstig ziele «n zijn moeder wordt aan het ziekbed ge roepen De dokter stelt vast. dat het kind zich hun scheiding erg omtrekt De ouders besluiten de jongen naar een militaire kostschool te zenden en na eeni- gen tijd blijkt, dat hij zeer naar zijn ouders terug verlangt De vader geeft het plan tot hertrouwen op en neemt den jongen bij zich thuis om zich geheel aan zijn opvoeding te wijden. i De kinderrol in deze film wordt ge speeld door Frankie Thomas. Als tweede film gaat „De schrik der bandieten" met John Wayne in de hoofd rol. Van Dinsdag as af programma vertoond. wordt oen nieuw 4 d mv&Hl TELEFOON 68735 G. A. DE WINTER ROTTE Rp.DÏJtC 186 'i JE LEF. 6 7 7 7.6 Gemjêl Vi/fs/wzen Ti- WJL Kl i j, A h 1 -t t< «r V

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2