EERSTE BLAD. Oorlogsverklaring aan China? RUSTIG WEEKEND OM HET LUSTSLOT. Maandag 10 Januari 1938 e De strijd in Spanje Duitschland Griekenland Volkenbond Vereenigde Staten Sovjet Rusland Int. Samenwerking Kou en Griep U Belangstelling niet toegenomen Wachten, wachten Gemengd Nieuws 'M 90ste Jaargang, No. 21758 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE RAVENy TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND De Japansche gezant Kawagoe wordt waarschijnlijk teruggeroepen. Denemarken LmJ h .Mp m m-im -1 -1 -r De Engelsche bladen interes seeren zich in zeer groote mate voor de op handen zijnde blijde gebeurtenis Winkelsluiting binnenland De moeilijkheden van „Artis" Deze courant verschijnt dagelijks, met uit zondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.franco per post f 2.50. Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertenties voor het eerstvolgend noos- mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd zijn, *s Zaterdags vóór uur. Een bepaalde plaats van advertentiëu wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Prijs der Advcrtentfën: van 15 regels 11 55; Iedere regel meer 10.30; in het Zaterdagnummer 15 regels f 1.80, iedere regel meer f 0.35 Reclames fü.75 per regel. IncassokostenScts.; lostkwitanties 15 ets. 'Janeven -van advertenlioi ij abonnement zijn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen \ooruitbetalmg Kleine Advertentiön opgenomen 10.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t,'m. 25 woorden- Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags; Kleine Ad\ertentièntot25woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentien 11.00, indien met vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. In welingelichte kringen te Tokfot ver luidt, dat vandaag dé Japansche am bassadeur KewagGe, uit Cliina zal wor. den teruggeroepen, Men verklaart dit als een antwoord op do vijandige hou ding van China. Ook zou .verhand ge legd moeten ivorden mét de erkenning van de nieuwe voorloopige regeering van China door Japan, welke binnen kort zou geschieden. Eon terugroeping van Ivewagon behoeft niet noodzakelijk door een oorlogsverklaring te worden gevolgd. De Japanneegea hellen er toe over de regeering van Kai Sjek nog slechts als een plaalseifr bestuur te beschouwen. Waarnemers zijn echter van meening, dat de beraadslagingen van heden betrekking hebben gehad op de her vatting van eer krachtige campagne tegen Chineesdie legers. De Japansche regeering zou overwegen een opmarsch in te zetten naar Hankau en Tsjoengking en misschien naar Kanton. De ennst van dit besluit blijkt uit het voornemen van het kabinet om den keizer te verzoeken een keizerlijke conferentie hijeen te roepen om de geno men maatregelen ter voortzetting van den strijd van kracht te doen worden. Het Chineesclie tclegraafagentsdiap Cen tral News, dat de Cliineescbe regeering haar ambassadeur te Tokio opdracht heeft ge geven een onderzo-eik in te stellen naar verklaringen, die Vrijdag door den Japan, sclien gezant in China, Kemagoe, zouden zijn afgelegd. Kewagoe zou o.m. deen eis oh hebben uitgesproken, dat Japan zou op houden de Chineesclie regeering te erken nen. Wanneer, aldus voegt het agentschap Central News hier aan toe, deze verklarin gen juist overgebracht mochten zijn, zou de Chineesclie regeering te Tokio protes teeren tegen het ongewone gedrag vain den ambassadeur, dat men hier beschouwt als een. ernstig in gebreke blijven ten aanzien, van de diplomatieke gebruiken en de be ginselen van het internationale recht, dat hij de beschaafde naties geldt, aangezien de diplomatieke betrekkingen tussehen Ju lian en China niet verbroken zijn. Admiraal Soclsoegoc wil China den oorlog verklaren. Het Japansche blad „Asahi" schrijft' het volgende over den gisteravond gehouden buitengewone kabinetsraad': Admiraal Soet soogoe, de minister van birmenlandsche zaken, heeft krachtig aangedrongen op de noodzaak thans China den oorlog te ver klaren, daar dit Jand definitief geweigerd heeft zijn houding ten. opzichto van Ja pan te herzien, en tevens over to gaan tot het treffen van alle maatregelen, waar door China van den toevoer van ambassa deur Kawagoe uit Sjanghai terug te roepen De leden van het kabinet waren eenstem mig van meening, dat indien hot bewind van Tsjang Ivai Sjek niet oprecht toont den toestand te willen redden op grond slag van een duurzamen vrede in Verre Oosten, er voor Japan nog slechts een weg open blijft, n.l. de vijandelijkheden tegen China zoolang voort te zetten, tot dat het anti-Japansehe regiem in China is uitgeroeid. Japansche politieke kringen en dc dag bladen noemen het plan, volgens hetwelk de aangekondigde voortzetting en beëin diging van den oorlog georganiseerd moet worden, de „aigchoele mobilisatie van staat, volk en economie". De bizonder- heden van het plan zullen door hel plan- nenbureau van het kabinet worden uitge- werkt. Behalve over oorlogseconomische, financieel© en sociale maatregelen wordt in hot bizonder gesproken over een ver dere versterking van het anti-komintern- pacl. De Japansche opmarsch naar Soctsjau, Dc Japansche troepen, Uie Zuidwaarts oprukken, naar Soetsjau, staan thans te genover Chineesclie troepen tussehen Tsjausien en Tengsien. Tussehen u!e bei-lo legers ligt nog slechts oen strook van 20 mijl breedte. Aangezien groote hoeveelhe den troepen geconcentreerd worden, ver wacht ïticn, dat ieder oogenblik een zware strijd kan ontbranden. Bommen op Franschc missie te Hongkong. Er zijn hommen neergekomen op de Fransche katholieke missie te Hongkong tengevolge waarvan oen priester gedood en een tweede gewond werd. De bom men waren neergeworpen door ten twaalf tal Japansche vliegtuigen, die een aanval ondernomen hadden op de hoofdstad1 van Kwangsi, Nanning. liet aantal Chineesclie slachtoffers van dezen luchtaanval is nog niet bekend. In Sjanghai wordt gemeld, dat zes Chi neesclie vliegtuigen neergelmald zijn tij dens den aanval op Nanning. Dc regecringstrocpcn zonden thans Teruel neer geheel he- zet hebben. De stad Teruel zou volgens een bericht uit Barcelona Zaterdag weer geheel bezet zijn door de regeeringslroepen. De laat ste reclitsche strijders, die 1103 weerstand boden in het klooster van St. Clara onder hen bevond zich de bisschop van Teruel hebben zich overgegeven. De gebeurtenissen, die voorafgingen aan de overgave van het klooster Santa Cbirn waren tamelijk bewogen. Zaterdagochtend werden afgezanten, die zouden onderhan delen over de overgave bij de nadering van het klooster met geweerschoten ont vangen. Toch stelde kolonel Barbal zich eenigo oogenblikken later in verbinding met de generaals der regeeringstroepen, Eojo en Sarabia, die zich in verbinding stelden met minister Prieto. Kolonel Barba verklaarde alvorens de voorwaarden te aanvaarden zich eerst met zijn chefs te willen verstaan. F.en deel zij ner troepen gaf zich evenwel intusschea over. Eerst ontsnapten 144 soldaten uit het klooster. Zij waren ten prooi aan een volledige demoralisatie. Langzamerhand volgden anderen, o.m. de bisschop van Teruel. Om -twee uur 's middags deelde gene raal Hernandez Sarabia mede, dat d'e te genstand' als geëindigd kon worden be schouwd. De gearresteerde predikanten. Naar verluidt bevindt zich thans nog slechts oen predikant in „Schutzbaft". Voor Kerstmis was het aantal gearres teerde predikanten nog omstreeks 130. Twaalf predikanten wachten op berech ting. De Deensehc koningin geopereerd. Koningin Alexandria van Denemarken, heeft gisteravond een geslaagde huikopera tic ondergaan. Haar toestand is bevredi gend. Het huwelijk van kroonprins Paul. Gisteren is het huwelijk voltrokken tus sehen kroonprins Paul en prinses Frederika Louise van Bronswijk. Na de huwelijksvoltrekking volgens o:tho- doxen ryüius in de Metropoolkerk, hebben kroonprins Paul en de kroonprinses een rondrit door het cenlrum der stad gemaakt. In het slot vond daarop in besloten fa miliekring een Duiischo prolestantsdio hu welijksplechtigheid plaats, waarna de leden der regeering en van het diplomatieke oorps hun gelukwonschen kwamen aanbieden. De kroonprinses zal voortaan in plaats van Frederika den naam Margarefa dragen Gemeenscliappel ijke Franscli-Brilsche verklaring verwacht. Naar het Zwitsersoho Telcgraafagenl-cbap meldt, verwacht men algemeen, dat de ver tegenwoordigers van Frankrijk en Enge land in de honderdste zitting van den Violkcnboudsraad, die 17 Januari aanvangt, een gemeenschappelijke verklaring zullen afleggen, met het doel de kleine en middel- groote landen gerost te stellen, o.a. met betrekking tot de economische en financi- eele sancties, die de Volkenhond zou wil len loepassen tegen slaton, die bepaalde artikelen van het pact geschonden hebben. Itooscvclls inarincpl.nincii. Volgens de „New York Herald Tribune" zal president Roosevelt in een speciale boodschap aan het congres machtiging vra gen voor don bouw van oorlogsschepen tot oen totale tonnage van 237.000 tooi, te verdeeien over do jaren 1937 tot 1939. Do marine heeft het volgende program, dat hoven de Vinson-Trammellwet van 1934 uitgaat, aanbevolen: Drie slagschepen, twoo vliegkarnpsehepm, drie of vier zware kruisers, dne of vier lichte kruisers, twintig te; padojagers en zes duikbooten. Kerkelijke hoogwaardigheidshcklcc- ders gearresteerd. De in Xisjni Novgorod verschijnende ^Goikewskaja Kommuna" meldt, dat teza men met den Metropoliet Teofan Tuljakof, zeven kerkelijke hoogwaardigheidsbeldee- ders door de Gepeoe zijn gearresteerd. Zij worden beschuldigd van sabotage spï- onnage en terrorisme. Ook de Metropoliet van Moskou, Sergius, het hoofd van de ge- heele Russische orthodoxe kerk scfiijnt in arrest te zijn gesteld. Het totale aantal bis schoppen, dat tot dusverre gearresteerd is liediaagt ruim twintig. Miecseoe in Praag. De Roemeenscho minister van builen- Jaridsche zaken, Mieescoe, is te Praag aan gekomen. ---."Minister Krofta en hooggeplaatste amb tenaren van het departement van buiten- landsche zaken waren ter verwelkoming op het station aanwezig. verdrijft U wondersnel met CACHETS MIJN HARDT l6bben Koken 12 cachets S Oct. Proef doosje 2sfuks fOct. Het uiemvo sterrenkundige observatorium to Eiudhoven is Zaterdag door Z.Exc» minister prof. nr. J. It. Slotcmaker de Bruine officieel geopend. Achter den minister onderscheidt men dr. A. F. Philips, den schenker van deze sterrenwacht. (Van onzen tedacletirj Soestdijic, 9 Januari. De Zaterdag is zachtkens voorbij- geregend, do Zondag is weer bijna weg gewaaid en de rusttijd die al uit de grijze oudheid stamt, is bijna ver streken. De drukke week is op het punt van aanbreken. Emotieloos zijn de dagen voorbijgegledon, Weinig bizonders hoeft zich voorgedaan on het belangrijkste is feitelijk alleen de ge dachte dat Nederland een stapje dichter bij liet heuglijk tijdstip gekomen is. De Zondag heeft niet de belangstelling rondom het paleis gebracht, die men mo gelijk wel venvacht had'. Geen file van auto cars en particuliere vehikels heeft voor het witte gebouw geparadeerd ca ook de wandelende schare nieuwsgierigen was be perkt van omvang. Degenen, die zich het meest actief betoonden, waren de persfoto grafen die naar het uitrijden van een der hooge bezoeksters of bezoekois snakten. Helaas, voor hen heeft do Koninklijke familie den rustdag in pais en vree in het paleis doorgebracht. Een der verpleegsters is vandaag in Soestdijk gearriveerd. Welke van de twee uitverkorenen om de Prinses bij te staan, kan niet geconstateerd wor den en do terzake deskundigen wis ten vanniets. Met orn hofauto reed de Haagsche diakones naar het paleis. Naar men meende was het Zus ter Romke Vermeer. Baarn wacht voort. Baam heeft in deze dagen tocüi tiiel stilgezeten. Zaterdagavond was er oen feest van de zwennrerecnigiug (,Wil;-kuw:ht". In derdaad een woonl dat menigeen in ueze dagen noodig zal hebben. Zeker zal liet stimuleerend gewelkt hebben op de aan wezige manschappen van de saluutbattcrij. Het eerste nieuwtje van wachten is er thans wel af en de kwelduivel Verveling staat voor hun deur. Met hernieuwde moed wordt uitgezien naar verstrooiing voor de manschappen. Zondag mochten zij een pla itselijko voethal- match "hij wonen en Dinsdag zal waarschijn lijk den strijd aangebonden worden met een plaatselijke vereeniging. Een goede oefening in het schieten Badhotel in Baarn heeft bet d nikker ge kregen. Deels door een staartje bezoekers van de omstreken van het paleb, deels iteor de aankomst van nieuwe gaston die niet lie- paald alleen voor rust en genoegen in Baarn de komende dagen zullcin vertoeven. Onder mecT is een Amerikaansche journaliste, miss Welsh, die voor een Engeiscli blad' haar indrukken zal schrijven, gearriveerd'. Wel zeer in het bizonder van En gelsche zijde toont men gioolo belang stelling voor de geboorte van een Oranje telg. Voor de eerste maal is deze vertegen woordigster van de Nieuwe Wereld in het m Amerika zoo verafgode Nederland. Ze toonde zicli verrukt! Niet in hot minst door het feil dat ze na dagen van Engel sche mist, hier sterren en glanzende maan te zien kreeg. De regen interesseerde liaar blijkbaar minder. „Dat Engeland zooveel belangstel ling heeft voor de aanstaande geboor te, is te verklaren door de omstandig heid, dat men daar verrukt is van Prinses Juliana. Bij do huwelijksfees ten in Engeland is dat wel zeer lot uiting gekomen. Want eiken dag ver schenen er op de voorpagina berichten over de Prinses. Dat is een groote bi- zonderlieid. Bovendien is het feit, dat Prins Bernhard in zijn Parijsclion tijd gewerkt heeft voor de Daily Express voldoende om speciaal voor dit blad bizondero aandacht te besle den aan de gebeurtenis". Venter informeerde miss Welsh zeer be langstellend naar de mogelijkheid om een foto te verkrijgen van de vorstelijke baby een igo uren na de geboorte en ae toon de zich zeer verrast bij het hooien van de mededoeling, dat de verwezenlijking van die mogelijkheid wel zeer problematisch was. Talloozo bizonderheden seinen on telo- fonceran do buitenlanders maar de respec tievelijke dagbladen. Over de drukte die overigens vrij imaginair is bij het pa leis, over de saluutbatterij, over... tja, noem maar op. Binnenlamlscho persbroodors vindt men nog in geiingen getale. Druppelsgewijs komen zij hun tenten opslaan hetzij in Soestdijk, hetzij in Baarn. In enkele ge vallen heeft eon kiant in heide plaatsen voor een vei slaggever een kamer bespro ken, maar dat is slechts groote uitzonde ring. De groote drukte wordt pas over enkele dagen verwacht, trouwens de schermutselingen zijn pas begonnen. De militaire telefoon- en lelexwadit in liet Badhotel is gedeeltelijk veer afgelost en kapitein Steenhauer is teruggekomen. De P.T.T.-wacht heeft het ontstellend rustig en feitelijk beklagen dc twee telefonisten rifh otor de omstandigheid, dat hun toe stellen niet, althans zeer weinig gebruikt worden. Waarschijnlijk zal die klacht op den hoogtijdag wel ingetrokken worden! Op Zaterdag om 8 uur n.m. De hoofdbesturen van den Ned. R !C. en van den Pret. Chr. Bond van Handels kantoor- en winkelbedienden, hebben be sloten le gaan ijveren voor een vervroeg de winkelsluiting op Zaterdagavond (8 uur n.m.) en voor een vrijen middag in plaats van een vrijen halven dag, die in den regel 's morgens wordt gegeven. Een comité (ot steun uit de burgerij opgericht. Naar wij vernemen heeft zich, klaarblij kelijk mede als gevolg van de publicaties in den laalsten tijd omtrent de moeilijk heden van „Artis", uit de burgerij van Amsterdam een comité gevormd, dat zich ten doel stelt om, indien door steun van oevrheidswego do druk der groote geld- Ieeningen kan worden weggenomen. „Artis" af te helpen van- zijn overige exploitatie tekorten. Dit comité is met zijn voorbereidingen bezig en zal in den loop der volgende week zijn plannen kenbaar maken. Het uit dcu ilaagschen raad verklapte geheim. De vorige wreek zijn alle Haagsche ge meenteraadsleden (behalve één, een bui tenlands vertoevend lid) door den rech tercommissaris gehoord in verband- met de bekende kwestie der mededeelingen, welke omtrent de geheime raadsvergade ring van 20 September j.l. in -ren van de dagbladen waren gepubliceerd. Evenmin als liet hooren van den jour nalist Hansen, heeft dit verhoor der raads leden oenig positief resultaat opgelegd1* Het buitenlands zijnde lid heeft intus- schen reeds op eerewoord verzekerd, gee nerlei mededeelingen uit de bewuste raads vergadering te hebben gedaan. Derhalve mag Üians wel worden ver wacht dat van een vervolging van het raadslid N. N., zal warden afgezien. Doodelijke aanrijding op den Muidcrstra-alweg. 1 De Mui derstraat weg onder Diemcn heeft weer een ernstig verkeersongeval een slacht offer geë is dit. Zaterdagavond reden ter plaatse een per sonenauto en motorrijder die een duopassa gier met zich voerde, toen laatstgenoemde, blijkbaar de voor hem uitrijdende auto wil- lendie passeeren, gas gaf, doch juist op. liet oogenblik, dat de chauffeur van do auto die naar links wilde afslaan, daartoe de richtingwijzer uilslak. Dit was te laat voor den motorrijder, die niet tijdig genoeg vaart kon veiminderen en met oen bevigen smak tegen de auto opbotste. Hij, zoowel als de duo-passagier weiden tegen den grond geslingerd. De motorrijder was op slag gedool. Zijn medepassagier was er <rg aan toe en wird met ernstige hoofdwonden en vcscbi'-lende fracturen naar het Burgerziekenhuis ie Am sterdam overgebracht. Doodelijke aanrijding. Gistermiddag te kwart over twaalf is de 57-jarige H. .1. D., kellner op het station der Nederlandsche Spoorwegen le Leiden, toen hij op zijn fiets plotseling den Haagvreg al daar overstak, aangereden door oen hem achterop komende aulo, bestuurd door een zekeren De K. De man werd zoo zwaar gewond, dat hij kort daarna is overleden. Zoowel het stoffelijk overschot van het slachtoffer als de auto werden door do politie in beslag genomen. Vermoedelijk treft den autobestuurder giren schuld. Slachtoffers van de felle kondc in Roemenië. Aan de kusten der Zwarte Zee lieerscht vreeselijke koude. Te Con stanza zijn gister vijf mensolien doodgevroren. Iu het district Con stanza wcedt een zware sneeuwstorm. De sneeuw bereikte een boogie van driei meter. WJrf

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1