EERSTE BLAD. Donderdag 13 Januari 1938 De conferentie te Boedapest No. 21761 Frankrijk Turkije Engeland Egypte Zuid-SIavië Int. Samenwerking mmm mrnmm Wethouder, in schuur overvallen Gemengd Nieuws 90ste Jaargang. Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 f3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Een gemeenschappelijke verklaring van beëindiging der besprekingen. De strijd in Spanje De strijd in China De nieuwe arbeidscode Opnieuw onthullingen over de C. S. A. R. Duitschland Vereenigde Staten Man vermist Kleine diefjes Ernstige aanrijding Dezo courant verschijnt dagelijks, mei uit zondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.franco per post f 2.50. Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks gangenomen, Advertentiën voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf nur aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór uur. Ben bepaalde plaats van advertentiën wordt niet gewaarborgd. CHIEDAMSCHE COURANT Prijs der Advertentiën: van 15 regels 11555 ledereregel meer f 0-30; in Let Zaterdagnummer 15 regels f 1.80, iedere regel meer f 0,35 Reclames f0.75 per regel. incassokosteDöcts.; nostkwitantiesl5 ets. Tarieven van advertentien bij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen h. 10.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. '25 woorden. Elk woord racer 5 cent tot een maximum van 30 woorden, 's Woensdags: Kleine Advertentiën tot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond G uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentiën f l.OO.rndioa öiet vóór Vrijdagavond G uur bezorgd. Ka afloop van do conferentie van de vertegenwoordigers van Oostenrijk, Honga rije en Italië te Boedapest is een gemeen schappelijk communiqué gepubliceerd', waar in o.a. met voldoening de positieve resul taten cn de gunstige ontwikkeling van de accoorden van Rome worden geconstateerd. Opnieuw werd' uiting gegeven aan den go- meeasehappelijken wil, in den geest der protocollen van Rome hun politieke en economische activiteit en de hartelijke sa menwerking intensiever te maken. De vertegenwoordigers .van Oostenrijk en Hongarije gaven in dit verband uiting aan hun sympathie voor de nauwe samenwer king, die tusschen de twee -groole bevrien de mogendheden, Italië en Duitschland, be staat, een samenwerking, die vereeuwigd is in d© as Rome-Berlijn en die een nieuwe en belangrijke waarborg voor den vrede en den wederopbouw beteekent, De vertegenwoordigers van Oostenrijk ga ven een uiteenzetting van hun politiek, die zij baseeren op de harmonie van de be ginselen der protocollen van Rome en het Duitsch-Oostenrijksch© accoord van Juli 1936. De vertegenwoordigers van Hongarije en Italië hebben hun algeheel© voldoening over deze politiek tot uiting gebracht De vertegenwoordigers van Oostenrijk en Hongarije bevestigden hun krachtigen af weer van het communisme en begroetten met sympathie het Duitseh-Italiaanseh-Ja- pansehe anti-lcomintempact, dat op dezelf de beginselen is geïnspireerd. Zij bevestig den hun vastbeslotenheid, de communisti sche propaganda in hun onderscheidenlij ke landen met al bun krachten te bestrij den. Erkenning van Franco. De vertegenwoordigers van Oostenrijk cn Hongarije hebben aan de ftaliaansche vertegenwoordigers mededeoling gedaan van hun besluit, over te gaan tot for- moele erkenning van de regeering van generaal Franco als de wettige regeering van Spanje en al zijn bezittingen en kolo niën. De vertegenwoordigers der drie mo gendheden zijn van meening, dat zulk een besluit een werkelijke bijdrage vormt voor de normaJiscering ier betrekkingen tus schen Spanje en de andere landen en voor de pacificatie van Europa. Do verhouding tot den Volken bond. De vertegenwoordigers van Oostenrijk en Hongarije, na acte te hebben genomen van de gerechtvaardigde en ernstige rede nen, die de regeering van Italië er toe gebracht hebben, zich uit den Volkenbond terug te trekken, en na de verstrekkende gevolgen te hebben geconstateerd, die een dergelijk besluit medebrengt voor de sa menstelling, het doel en de mogelijkheden van den Volkenbond, verklaarden dat de Volkenbond niet het karakter van een ideologisch blok kan en mag dragen. In een dergelijk geval zouden Oostenrijk en Hongarije zich voovbehouden, hun be'rdc- Kmgen met den Volkenbond aan een nieuw onderzoek te onderwerpen. De vertegenwoordigers van Hal'ë en Oostenrijk hebben opnieuw bevestigd, dat hun regeeringen de volkomen rechtsgdijk- heia van Hongarije op het gebied van do militaire bewapening erkennen da ver tegenwoordigers der drie regeeringen ach ten de snelle verwezenlijking van dit be ginsel noodzakelijk. Dp lïonga.irschRoeniecnsclie betrekkingen. üc verlegen woord igers van Italië en Oostenrijk verklaarden, dat hun regeerin gen met zeer groole belangstelling de ontwikkeling der betrekkingen tusschen Hongarije en Roemenië volgen. Zij zijn van oordeel, dat een bevredi gend resultaat van de Hongaarsch-Roe- meensche betrekkingen aanzienlijk zou bij- diagen tot de consolideering van den vrede en het Donaxtgebicd. De economische toestand is bestudeerd en men was het over eens, dat de uitbrei ding van het handelsverkeer tusschen de drie landen, op de onlangs uitgewerkte grondslagen, met alle mid-deléh moet wor den voortgezet. De gevechten om Teruel. Volgens mededeelingeu van rcchtsche zijde is de activiteit van de regc-eringstroe- pen bij Teruel iels verminderd. De rechlschen namen nieuwe stellingen in en verbeterdon hun positie aanmerk©- nog nesten van tegenstand' van de recht- schen zijn. Barcelona gebombardeerd. Gistermorgen hebben drie recbtsclie bom bardementsvliegtuigen bommen op Barce lona en Reus latenvallen. De schade is vrij aanzienlijk. Er,werd niemand gewond. Tsingtau door Japaasche troe pen bezet. Ka de landing van Japanschë troepen is de toestand in Tsingtau kalmer gewór den. Men verwacht, dat binnenkortden geheelen spoorweg van Tsingtau tot Tsinan door Japanschë troepen zal worden bo- boersclit. De Japanschë troepen, die van Tsinan in Oostelijke richting oprukken, heb ben Wiehsien, 113 kilometer ten Westen van Tsingtau bezet. De troepen, die thans te Tsingtau aan land zijn gezet, zullen in Westelijke richting langs den spoorweg op rukken. De inzameling voor de slacht offers van de Panay. De inzamelingen in Japan onder auspi ciën van de „Nitsji Kilsji Sjimboeo" voor de slachtoffers van bet Panay-incident heeft in totaal 70.800 yen opgebracht. Negen tiende hiervan is aan den Amerikaanschen ambassadeur Grew ter band gesteld voor do Amerikaansche slachtoffers, terwijl een tiende is overhandigd aan den Italiaan- schen ambassadeur Auritï voor de nage laten betrekkingen van den Italiaanschea journalist Saudri, die om het loven is ge komen. Dc besprekingen in hotel ATatignon. Gistermiddag kwart over vier is mi nister-president Chautcmps, bijgestaan door den minister van arbeid, André Février, begonnen 'met de besprekingen met de af gevaardigden van de C.G.T. inzake de nieuwe arbeids-wetgeving. In verband met de afwezigheid van de werkgevers kon de conferentie niet tot een besluit komen. Te half zeven werden do besprekingen beëindigd. Na afloop van de bijeenkomst, verklaar de Chautcmps tegenover de vertegenwoor digers van de C.G.T., dat de waarborgen van de nieuwe code van jen arbeid1, die aan het parlement ter goedkeuring zal worden voorgelegd, voortaan geen ver ontschuldigingen voor wetschendingen mo gelijk zouden maken, en dat de regeering, indien de wet zon worden overtreden, ge noodzaakt zcu zijn, hier oen einde aan te maken. Arrestaties in verband met den moord op lialiaansche journalisten. In verband met den moord op de ge broeders Roselli, de ïtaliaansche jour nalisten, zijn drie personen gear restoord, twee te Marseille en oen te Constantino. De minister van binnenlandsche zaken Dormoy, heeft gisteravond oen verklaring afgelegd, waarin hij zeide, dat na zeven maanden van onderzoek de veiligheids politie tot de overtuiging was gekomen, dat do moord op de gebroeders Roselli gepleegd is door leden van de C.S A.R. De daad is door vier personen gepleegd. Drie hunner zijn bekend. Do politie zoekt naar den vierde. Dc regeering als pleegmoeder. Ingevolge een nieuw overheidsbesluit zul len alle vrouwen boven do 40 jaar, die zonder verdere inkomsten een gezin moe ten onderhouden van vier of meer kinde ren, een pensioen verkrijgen. Als reden voor de instelling van dit fonds wordt herinnerd aan de volgende woorden van president Afalurk: „Do toekomst van Turkije rust op de lijk. De regoeringstroepen deden geen po- schouders van 's lands jeugd, en men kan gingen do verloren stellingen te hernemen, geen onderscheid maken tusschen rijke en Een afdeeling, welke Teruel dicht gena-1 arme kinderen". derd is, heeft medegedeeld, dat in de stad duidelijk schieten werd gehoord, als mede het ontploffen van handgranaten. Dit doel veronderstellen, dat in de stad De regeering zal thans optreden als pleeg moeder van arme kinderen en ervoor zor gen, dat ook die alle kans krijgen op te groeien tot verdienstelijke burgers. Opnieuw predikanten gearresteerd. De politieke politie heeft een vergadering van den broederraad der belijdeniskerk te Dahlem bij Berlijn ontbonden en 23 pre dikanten, die hieraan deelnamen, gear resteerd. Zij1 werden later op vrije voeten gesteld, met uitzondering van ds. Kiese, die voordien reeds tweemaal gearresteerd' was De werkloosheid. Gedurende de maand December is het aantal werkloozen in Duitschland geste gen van 422 duizend tot 995 duizend. Deze vermeerdering is te wijten aan de felle koude en den sneeuwstorm, waardoor den. arbeid in de openlucht onmogelijk werd. Vooral de bouwvakken zijn getrof fen.. Jóden mogen hun naam niet veranderen. Bij rijkswet is het recht tot verandering van naam voor geheel Duitschland gere geld. .Verzoeken van Joden-'-'en „Miseli- lingc" betreffende verandering van naam worden principieel .afgewezen, aangezien daardoor do afkomst bemanteld zou kun nen worden. Verzoeken van personen, die weliswaar eenig Joodsch bloed hebben, maar geen „Mischling" zijn, kunnen wor den ingewilligd. Ierseh-Engclsehe eonfercnlic. 'Officieel wordt bekend gemaakt, dat regelingen getroffen zijn voor een con ferentie tusschen vertegenwoordigers van [eiland en het Vereenigd' Koninkrijk op 17 Januari a.s., des middags, teneinde hangende kwesties te bespreken. De Iersche delegatie wordt geleid door De Valera. Ontbinding van het Egyptische parlement verwacht. In politieke kringen te Cairo verluidt, dat een ontbinding van het Egyptische parle ment op drie Februari onvermijdelijk zal zijn. Malimoed Pasja zal dan na twee maanden nieuwe verkiezingen uitschrijven. Hevige botsing tusschen Scrven en Mohammedanen. In het dorp Omarschka bij Prijesor, m Bosnië, is het gisteren tot ernstige bot singen gekomen tusschen ve.schaid-ene hon derden Serven en Mohammedanen. liet uitgangspunt der oneenighci j zou gezocht moeien worden"in het ferf/ dat een jonge Serf eenige dagen geleden een Mohamme daan sch meisje een klap heeft gegeven. Met stokken, messen, knuppels, zelfs met revolvers zouden de tegenstanders op elkander afgetrokken zijn/Eerst poliliever- sterkingen zouden den strijd na twee uur hebben kunnen doen eindigen. Zes doo- den. twaalf zwaar en vijf lig licht gewon den, zouden bij den strijd zijn gevallen, terwijl drie huizen zouden zijn vernield. De inzinking in het bedrijfsleven. Volgende week Woensdag zal president Roosevelt een onderhoud hebben met de leden van den natioaalen raad van ad vies, die een diepgaande studie gemaakt heeft van het vraagstuk der inzinking in het bedrijfsleven. Naar verwacht wordt, zullen tijdens dezo besprekingen het le- lastingvraagstuk, de wet inzake Je loonen en den arbeidsduur en de medewerking van de Amerikaansche industrie hij de bespoediging van hot weder in dienst ne men van werklieden, worden behandeld. Geruchten over een Britsch-Duitsch handelsverdrag. Do „Evening Standard" meent te weten, dat het ministerie van handel en het Fo reign Officie op het oogenblik inet de Duit- sche regeering onderhandelen over een nieuw handelsverdrag. De onderhandelin gen hebben ten doel een overeenstemming tusschen de particuliere industrieën van heide landen lot stand te brengen. Kort geleden heeft do parlementaire se cretaris van helt departement van han del, Robert Hudson, een rondreis door het land gemaakt, om de verschillende Ka mera van Koophandel aan te sporen, zich hij de bedoelde overeenkomsten aan te sluiten. De rijksveldwachl te Soestdijk is met 20 man versterkt, zoodat de wacht voor den ingang van het p aleis verdubbeld kon worden. Drie jongemannen aangehouden. Gisteravond hebben drie jongemannen den landbouwer G. van der Kooi, in wiens schuur onder Nes (Westdongeradeclj zij zich verdekt hadden opgesteld, toen deze omstreeks tien uur daar binnen kwam om zijn paarden te voederen, aangegre pen en met stokken bewerkt, waarna zij op de vlucht sloegen. De landbouwer is vannacht naar het ziekenhuis te Leeu warden vervoerd. De drie daders zijn aangehouden. Zij hebben bekend den overval te hebben gepleegd. Hoewel dit nog niet geheel vast staat, schijnt men hier met een wraakneming te doen .te hebben. De landbouwer Van der Kooi is wethouder van Wesldongeradeel. Root «Ie drijfveer. Vrijmoedig met geld omgesprongen. Men maakt zich te Zuilen ernstig on gerust over den 6 t-jarigea A. K., die als meesterknecht op de borstelfabriek te Zui len werkzaam is en die sedert j.l. Vrijdag spoorloos is verdwenen. K .verliet dos morgens te kwart over zeven zijn wo ning, doch hij kwam niet op de fabriek, welke op korten afstand van zijn woning is gelegen, aan. Bij het onderzoek, dat do politic in stelde, kwam vast te staan, dat K., die de gelden van verscheidene fondsen be heerde, nogal vrijmoedig met dit geld is omgesprongen. Een dezer dagen zouden de gelden naar een andere bank worden overgebracht. Ontploffing in een mijn. In een mijn te Harwich, nabij Pittsburgh, heeft zich een ontploffing voorgedaan. Tien mijnwerkers zijn gedood en zes worden vermist. van Wesldongeradeel, den heer G. van der Kooi, vernemen wij nog het volgende: Omstreeks half tien ging de veehouder Van der Kooi naar den stal om de paar den to voederen. Plotseling werd hij door een drie-tal jongemannen overvallen, die een bedrag van duizend gulden van hem eischten. Toen de aangevallene hieraan niet voldeed en zich trachtte te verweren, werd hij door liet drie-tal met ploerten- dooders op het hoofd geslagen. Hij werd ernstig aan het hoofd gewond, echter zonder het bewustzijn te verliezen. Onder het voorwendsel, het geld Ie zullen halen, wist Van der Kooi een wapen te bemach tigen. De aanvallers meenden, dat zij met een geladen jachtgeweer werden bedreigd en namen de vlucht. Door inmiddels toegeschoten hulp werd direct geneeskundige hulp ingeroepen. Een dokter achtte overbrenging naar 't zieken huis te Leeuwarden noodzakelijk. De loc- stand van het slachtoffer is niet levensge vaarlijk. De gemeentepolitie, die mAn onmiddel lijk van het gebeurde op de hoogte bracht, stelde, ondrr leiding van burgemeester A. E. Hoving en in samenwerking mot de rijksveldwacht en marechaussee een nauw keurig onderzoek in. Toen hekend was, dat twee der aanvallers in do richting ÏIol- werd waren vertrokken, werd in deze rich ting gezocht. liet bleek, dat twee patrouil- 1 revende gemeente-veldwachters, die van dezen overval niets wisten, de vermoede lijke daders waren tegengekomen. Beide jongemannen, de 21-jarige U. K. en de 18-jarige J. S. uit Ilolwerd, werden van hun lied gelicht en gearresteerd. Zij big den een volledige bekentenis af. Even later is ook de derde verdachte, do 24-ja- rige \V. T. van Z. uit Wierurn, van zijn bed gelicht en gearresteerd. Hij legde even eens een volledige bekentenis af. Het parket le Leeuwarden, benevens de distritclscommandant van de rijksveldwacht en de marechaussee hchben direct ter plaatse een onderzoek ingesteld. Bende te Boskoop ontmaskerd. De Boskoopsche politie heeft een vijftal jongens van 1617 jaar aangehouden, dat zich aan verscheidene kleine diefstallen schuldig maakte, waarvan evenwel geen aangifte word gedaan. Dezer dagen werd opnieuw een pol uit een kleedingmagaziju ontvreemd, waardoor de politie mede ken nis van genoemde diefstallen kreeg. Het onderzoek leidde mede tot opsporing van een - tiental personen, tegen wie ter zate van heling proces verbaal werd opgemaakt. Twee van de jongens, die als hoofddaders worden beschouwd', zijn naar Den Haag overgebracht, teneinde voor den officier van justitie te worden voorgeleid. Auto slipte cis reed drie wiel rijders aun. Gistermorgen had op den Heerenwog te Heemstede een ernstige aanrijding plaats. Vanuit de richting Haarlem reed in de richting Bennebroek een particuliere auto, bestuurd door den 23-jarigen II., uit Vo gelenzang, in betrekking bij de firma Kim man, (e Haarlem, met een snelheid van 55 5 60 k.m. Uit de Hugo de Grootlaan kwam voor de van Haarlem komende auto, die op den voorrangsweg reed, een andere auto, be stuurd door den lieer D. uit Aerdenhout, die den Ileerenweg op wilde rijden in de richting Haarlem. D. stopte onmiddellijk, doch niet zoo vlug, of zijn rechtervoorwiel kwam al op den betonweg te staan. Dit deed II. veronderstellen dat D. den Ileerenweg nog wilde overateken. II, remde daarom, iets af, Omtrent den overval op den wethouder I om daarna, toen hij zag dat de andere auto stopte, door te rijden en naar links uit te wijken. Door de gladheid van den weg begon de auto van II. te slippen, waardoor deze terecht kwam op bet voor hem links liggende bestrate gedeelte, dat ook daar ter plaatse als rijwielpad dienst doet. Daar maakte de auto een hatven slag en kwam tot stilstand in omgekeerde richting. Op dat oogenblik reden daar drie jon gens uit Ilillegom, die op weg waren naar de r.-k. ULO-school aan den Ileerenweg te Heemstede. De jongens werden door de auto gegrepen en tegen den grond geslagen. Vier doctoren en een verpleeg ster waren spoedig ter plaatse om de eerste hulp te verleenen. Twee jongens moesten in de Maria-stichting te Haarlem worden opgenomen, daar hun verwondin gen ernstig, ofschoon niet levensgevaarlijk waren. De derde werd naar een m de nabijheid gelegen school gebracht. De chauffeur H. kreeg een lichte ver wonding aan het hoofd en werd ter plaat se verhonden. Nadat hij nog naar de Ma ria-stichting ter verdere verzorging was gebracht, kon hij weer huiswaarts koe ren. Burgemeester van Doorn was spoe dig op de plaats van het ongeluk aan wezig. De rijwielen werden ernstig, de auto uit Haarlem licht beschadigd. Vijf dagen zonder drinkwater. Een te Zeebrugge thuis behoorende vis- schersschuil was op zee tengevolge van een lek in de watertank al het drinkwater kwijtgeraakt. Vijf dagen lang heelt de be manning het zonder drinkwater moeien stellen, daar do schipper de reis niet wil de onderbreken. De vissehers hchben gesmolten ijs moeten drinken. Een robot,, die praat en eet. Naar de „Daily Telegraph and Morning Post" schrijft, is in een der Londensvhe hotels oen demonstratie gehouden met een inechanisclien mcnsch. Bij het binnenko men verwelkomde de robot het aanwezige gezelschap met een beleefd „hoe maakt u liet?", maar hulde zich nadien in volko men stilzwijgen. Gedurende twintig minuten heeft hij over hot tooneel gewandeld, nam zijn hoed af, at een boterham schonk zich een glas water in, ging op een sloel zittel, stond weer op en maakte een buiging. De „geestelijke vader" van den robot heeft zich niet aansprakelijk ge steld voor de schade, die eventueel zou worden toegebracht aan personen, die den robot de hand willen schudden of <lie hij het bezichtigen te dichtbij komen. Zuid-Slavideh schip iu nood. Het Zuid-Slavische s.s. Yidovdan lie -ft S.O.S.-seinen uitgezonden. Het bevindt zich op 100 mijl afstand van Brest en herit ia een storm drie bladen van zijn schroef verloren. Een sloepschip is ter assistentie uitgevaren.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1