d gig 'ANDELft Laatste Nieuws Rijwielpaden in Zuid Holland Kerk en School Voetbal Gemengd Nieuws De strijd in China Nam: el en Bedrijf Burgerlijke Stand De toestand in Frankrijk Beurs van Arasterdam. BINNENLAND Rechtszaken Sport De roofmoord te Sittard Postbode stal pakjes Geen verandering in temperatuur BUITENLAND INGEBONDEN GEMEENTELIJKE KENNISGEVINGEN, Hinderwet BEURSTHERMOMETER. 87, 57,. 67a 7,. 7, us'/;. SCHEEPVAART. Oj drie plaatsen wordt thans gewerkt. Men schrijft ons: Het was in het voorjaar van 1936, dat in Den Haag een vergadering was belegd van d© vereeniging Rijwielpad Zuid-Holland waarin besloten werd1 pogingen aan te wen den om met steun van het werkloosheids subsidiefonds rijwielpaden te gaan aan leggen in de provincie Zuid-Holland die vrij en buiten de -verkeerswegen gelegen, leen veilig aansluitend' net va'n fietswegen zou doen ontstaan door de duinstreek eoi de polders, langs meien, plassen en water rijke streken der provincie. Deze actie heeft succes gehad'. Op drie plaatsen woidt thans gewerkt aan hot fietsenplan, dat in drieën is ver deeld. Het eerst zal, zooals gezegd, in aanleg wórd-en genomen een duinpad' Scho- veiiingonNoord-HolIandsclio grens. Een twtAdo deel van uitvoering zal lig gen in den driehoek Hoek van Holland RolterdamScheveningen, waarbij het duinpad naar Kijkduin—Ter Heijde zal worden verlengd naar Den Hoek. liet deide plan is het poldergebied. Van het duingebied uit zijn aansluitingen op hot poldergebied bedoeld, terwijl van Den Haag, Delft en Rotterdam af eveneens aan sluitingen zijn ontworpen, welke de Rotte en andere merengebieden van Zuid-Holland omvatten. Autotocht van Prins Rernhard. Z. K. II. Prins Bemhard' is vanmorgen te kwart over elf in zijn grijze sportauto, bestuurd door zijn Chauffeur, uitgereden in de richting Baarn voor een tochtje in de ■omgeving. Versterking der rijksvelilwacht te Soestdijk Het detachement van de rijksveldwacht te Soestdijk, dat met de regeling van In verkeer is belast, wordt vandaag weder met twintig man versterkt. Dit detachement staat onder bevel van den heor A. de Groot, brigadecommandant der rijksveld- waclit te Zaandam, die ook de verken; regeling bij do Jamboree heeft geleid'. Hij wordt bijgestaan door den heer G. ld. van hingen, brigadecommandant der rijksveld- wacht te Amersfoort. Na het bekend wor den van de blijde gebeurtenis, zal de njks- veldwacht weder met vijftig man vvordm versterkt. Do bewakingsdienst van het paleis, in gewone omstandigheden twintig man ster! onder bevel van den heer Van Ameron- gen, is gebracht op een sterkte van 35 man. Bespreking tusscheu minister Van; Boeyen ca de commissarissen der Koningin. Op het departement van binnenlandscbe zaken is heden een samenspreking gehou den van minister Van Boeyen en de com missarissen der Koningin in allo provin ciën over verschillende vraagstukken van practisch staatsbeleid. Tusschen de ochtend1- en middagver gadering bood' de minister den commis- missarissen een lunch aan in het restau rant van het hotel De Oude Doelen. Ministers-diner. De ambtgenooten van d'r. Golijn hebben gisteravond in hotel Des Indes te 's-Graven-. fcage een diner aangeboden aan dm mi nister-president. Dc Ncderlitndsehc handelsbetrekkingen met Nieuw Zeeland. De regoermgspersdjenst meldt: In Juli van het vorige jaar zijn met den Nieuw Zeelandschen minister Nash, ter ge- legenheid van zijn bezoek aan Nederland, besprekingen gevoerd', ten einde te gera ken tot een regeling van de handelsbefcrel kingen tusschen beide landen. Deze bespre*, king en konden niet aanstonds ten einde worden gevoerd en zijn derhalve tusschen beido rogeeringen voortgezet. Zij hebben thans tot een resultaat geleid', hetwelk is neergelegd in een nota-wisseling. JS&e hier. hij getroffen regeling der handelsbetrekkin gen is op 14 Januari van kracht geworden. Krachtens deze regeling liceft Nederland meest begunstiging vericrcgcn voor die ar tikelen sigaren, pharmaoeutische artikelen, draad en kabel, elcctroteohniscihe artike len, machinerieën en verfwaren. Hierdoor is aan de tot nfi toe bestaande ach tors'oi ling hij België en Duïlbdiland een einde gekomen. j j S Het is gelukkig een zeer zeldzaam ge val dat een postambtenaar .erecht staat wegens diefstal, zeide de officier van ju stitie in zijn requisitoir. Uit algemeen preventief oogmerk moet een postdiefslal streng worden gestraft. Bo vendien staat vrijwel vast, dat deze ver dachte herhaaldelijk pakjes heeft gestolen. Spr. vorderde een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van voorarrest. De verdediger drong aan op clementie. Vonnis 2S Januari. Onderzoek van de Anglieaansche kerk naar huwelijk en moraal. Do Daily ïlerald meldt, dat de aarts bisschoppen van Canterbury en York bin nenkort een commissie zullen samenstel len welke tot taak zal hebben het huwe lijksprobleem te onderzoeken. Het onderzoek zal betreffen de ledenen tot echtscheiding, de moeilijkheden van jongelui, dio niet over voldoende inkom sten beschikken om te kunnen trouwen en alle verdere geestelijke, moTeele, maat schappelijke en economische kanten van de betrekkingen tusschen de beide sexen De eerste aanwijzing op dit punt wordt gegeven in het verslag van Je Gommis sioin of Doctrine", dat door den aartsbisschop van Canterbury is uitgebracht. Do nieuw commissie zal bestaan uit vooraanstaande medici, psychologen en geestelijken, die de verschillende slroomingen binnen de Engelsche kerk vertegenwoordigen. Ned. llerv. Kerk. Beroepen te Culemhorg (vac. dr. A. v. Selms) ds, E. J. Mulder te Her veldte Ten Boer (toez.), K. ter Stoege, cand. te Gro ningen. Aangenomen naar Kerkwerve en Sc rooskerke, J. Veen, cand1. te Utrecht. Xerxesspeler geschorst. In verhand met zijn hoogst ongepas optreden tegenover den scheidsrechter in den wedstrijd DHCXerxes, welke op 21 November gespeeld werd', is de Xerxes speler J. G. van Oort voor twee wed strijden geschorst. Nog een arrestatie. De heide personen, die in verband met den roofmoord te Sittard' op den 19-iarige kruidenie.sbediende Koopmans werden aan gehouden, zijn thans door d© politie in vrijheid gesteld. Dezer dagen is verder in verband' met den moord nog de ongeveer 24-jarige L. uit Heerlen gearresteerd. Meisje in brand geraakt. In het gehucht de Groote Abeele nabij Middelburg is Woensdag het 4-jarig doch tertje van de familie De V. met een kachel in aanraking gekomen en in brand geraakt, waarbij het kind' ernstige verwondingen opliep. Gisteren is het meisje in 't zieken huis Bntbcsda te Vlissingen, waarheen loet was overgebracht, overleden. Kaïfïothoogwaterbcrichtgeving voor de Maas. In verband' met den sterken was van de Maas gedurende hot afgeloopen etmaal is de radiohoogwaterberichtgeving, ui gaande an d'en algemcenen dienst van d.a rijks waterstaat, in samenwerking met'den pro vincialen waterstaat in Limburg, voor deze rivier in werking gesteld. Hedenochtend werd te Maastricht een stand gemeld van 45.01 -f- N.A.P. Do stijging gedurende het laatste etmaal bedraagt aldaar 63 c.M. Do stand te Venlo was 14.10 -j~ N.A.P, met een was van 94 c.M. Van de Maas in België wordt nog was gemeld1. Zoolang de hooge standen aanhouden zullen des avonds ongeveer 8 uur en des morgens ongeveer half elf over beide zen ders hoogwaterberichten worden uitgezon den. Een jaar gevangr*festraf tegen hem geëisclif. Een 45-jarige besteller der posterijen nam vandaag bi het verdachtenbankje voor do Amsterdamseho rechtbank plans. Ilcm was ten Loste gelegd diefstal van een briefpakje, waarin zich een doosje siga rellen cn een poederdoosje bevond. Reeds geruim en tijd verdwenen op on naspeurlijke wijze pakjes en le verdenking was op den man gevallen, dio thans te rechtstaat. Zijichefs hielden hom nauw keurig in het oog, mot het gevolg, dat bP dienstdoende op hot Centraalstation op hceterdaad betrapt word. Zijn arrestatie en ontslag uit den dienst waren het ge volg. Na een verblijf van twee maanden in het huis van bewaring, stond verd', die een bekentenis aflegde, thans terecht. Egyptisch moforzcilschlp tijdens stonn vergaan. Drie Grieksdie matrozen van hel Egyp tische motorzeilschip „Merusca" zijn vol komen uitgeput bij het Griekschc consu laat te Bari aangekomen. Zij deelden mede, dat do „Merusca" voor de zeeëngte van Mossma tijdens oen lie- vigen storm schipbreuk heeft geleden. Cte drie matrozen kondon zich op wrak hout drijvende houden. Zij zijn op de kust van Calabrie tereclit gekomen. Na zeven dagen hebben zrj Bari bereikt. Van do overige veertien leden der be manning ontbreekt ieder spoor. Wolven in Polen. In een dorp van Oost-Galicië hebben wolven een uit vijf personen beslaand gezin overvallen en omgebracht. Uit Oos telijk Polen wordt gemeld, dat de wolven steeds meer tot de dorpen doordringen. Voor het eerst sinds velen tientallen iaren zijn weer groepen wolven waargenomen in do vroegere Pruisische provincies van Westelijk Polen. Naar waarnemingen verricht in den mor gen van 14 Januari, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. Hoogste barometerstand: 771.6 'e Tou louse. Laagste barometerstand: 727.3 te Sey- disfjord. Do verwachting: Matige tot krachtige Z.W. tot Z. wind, zwaar bewolkt of betrokken, met later waarschijnlijk weer regen, weinig veran dering in temperatuur. Het centrum van de Oceaandepressie irok Noord oostwaarts, een secundaire ligt nog over Duitschland, terwijl een nieuw daalge- bied uit het Zuidwesten nadert. In onze -omgeving is de luchtdruk aan zienlijk gestegen. Geheel Scandinavië en Schotland' staan onder invloed vaa de hoofddepressio met krachtige lot storm achtige winden en langs de Noorsche kust nog regen. Over Engeland, Ierland en onze omge ving ligt een rug van hoogen druk, zoodat de lucbt opgeklaard is, bij matige Zuidwes telijken wind'. Duitschland1 en de Baltische staten on dervinden den invloed van de secundaire welke gisteren en vannacht in ons land' zulk een zwaren regen v-erooor/aakte. In Duitschland1 val regen, in Finland en Est land sneeuw. In Frankrijk heerscht stil veer, met ge deeltelijk bewolkte lucht. Do vorst is in Scandinavië aanzienlijk afgenomen. Op het vaste land' van West- Europa is de vorst thans geheel verdwe nen. De temperatuur is in het gelieele waar nemingsgebied' aanzienlijk boven normaal. Voor onze omegvïng wordt onder in vloed van het naderend daalgebicd toene mende Zuidwestelijke tot Zuidelijke wind verwacht met later waarschijnlijk weer regen. De temperatuur zal vermoedelijk weinig veranderen. Turksch schip vergaan, liet Turksche schip Yekta, dat oen toe vlucht zocht voor den storm, is op 8 Januari voor de haven van Constanza ver gaan. Het schip werd op enkele kabelleng ten gevolgd door het Noorsche schip Ira- nia, dat tegen het Turksche schip stiet, waardoor de Yekta zonk. De geheel© be manning werd door de Irania aan boord genomen. Gisterochtend is de Irania de Bosporus binnengevaren. Het schip werd' onmiddel lijk door de Turksche havenpolitie aange houden en naar Istanhoel gebracht. Ecsn onderzoek is geopend naar de oorzaken van de aanvaring. Waarom een Zaterdagse he feestdag? Geachte Redactie. Onder dit opschrift las ik een stuk in uw blad van 11 Januari j.l., geteekend door eenige Groenelaan-winkeliers. riet be zwaar hierin genoemd, deelen wij teu volle. liet moet den Groenelaan-winkeliers en al'e kleinhandelaren te Schiedam bekend zijn. dat zoodra er van feestvieren op Zaterdag sprake was, het bestuur van Kieinzakcnbedrijf direct een verzoek heefi ingezonden bij B. en W. om hierin alsnog erandering ,le brengen. Dit verzoek was tnel redenen omkleed; wij ontvingen even wel een afwijzende beschikking hierop, meL als motief, dat het om practiache ■edenen niet mogelijk was, hierin veran dering to brengen. Na een persoonlijk onderhoud met den burgemeester op 13 Januari j.l. konden wij deze beweegredenen als aanvaardbaar beschouwen, wat echter het feit niet weg oijf'-ri, dat deze feestdag (geboren uit een blijde gebeurtenis voor ons geheel© volk:, oor den Sch.edamschen zakenman geen feprtJgg is, doch een vermeerdering van zijn maar al te vele financieole stroppen. Waaraan is hef nu te wijten, dat deze feest-Zaterdag doorga at Gemis aan saamhooriglieid en organ sa van den kleinhandelaar. Men ziet toch telkenmale eu ook hier weer, «lat de be langen van de groote massa gediend wor den want deze feestdag kan op geen middenwoeksehen dag gehouden worden, oiruat alleen de Zaterdagmiddag vrijaf wordt gegeven en de bevolking dus dit feest kan bijwonen (natuurlijk behalve de winkeliers). Wij hopen dan ook, dat de winkelier zal beseffen wat zijn plicht is, en dat de verschillende feestcommissies zullen bedenken bij het vaststellen van een feest dag, dat er, een groote groep inwoners is voor welke een Zaterdagsche feestdag minder inkomsten beteekent Wanneer met een en ander in de toe komst rekening gehouden zal worden, zrjn wij er van overtuigd, dat te Zaterdag als feestdag zooveel mogelijk uitgeschakeld zal worden. a li. SIMONS. Tsining wederom in handen der Ciiineezea. Sjanghai, 14 Januari. (Reuter A. N. P) Na een hovigeu slag, welke dag en nacht heeft geduurd, hebben de Cbineezen, vol gens berichten uit Chineesche bron, Tsi- ning heroverd. Dit is reeds de vierde maal, dat Tsining van bezitter is veranderd. De operatie werd uitgevoerd door een strijdmacht, die aan de Westelijken oever van het groote kanaal, dat onverwachts was dichtgevroren, was geconcentreerd. Allo beschikbare man schappen werden met groote n spoed naar de overzijde van het kanaal gedirigeerd. De Japanneezen werden door dezo actie verrast. Tsjang Kai Sjek leidt persoonlijk de operaties aan dit front. Volgens be richten uit Chineesche bron zijn meer dan 400.000 man troepen geconcentreerd' langs de door Duilschers aangelegde verdedigings linie bij den Loenghai-spoorweg. De gevolgen der Japansehe in vasie. Dertig miilioe-n dakloozcn. Tokio, 14 Januari. (Havas A. N. P.) Ka- wai, de leider van het inlichtingenbureau van het Japansehe ministerie van buitea- landsche zaken heeft verklaard, dat meer dan 30 niiilioen vluchtelingen dakloos zijn. Zij houden zich op in da streek van Sjang hai en- Nankin. Tachtig pCt. dezer men- schen zijn boeren. Japansehe tolk tc Nantan dood geschoten. Sjanghai, 14 Januari. (Domei A. N. P.) In de Zuidelijke door Chiueezen bewoon de wijk van Sjanghai, Nantau, is gister middag een tolk van bet Japansehe leger, Seizo Koerita, door verscheiden niet ge ïdentificeerde Cniiieezaa doodgeschoten. De Chinees :M zijn de Fransche conces sie binnengevlucht. Do Japansehe autoriteiten hebben de op sporing en aanhouding der aanvallers ver zocht bij de autoriteiten der Fransche con cessie. Geweldige Japansehe lucht aanval. Londen, 14 Januari (Havas). De tor- respondent van de „D'aily Express" te Hong kong meldt, dat do Japanneezen gisteren den grootsten luchtaanval hebben onder nomen, dien de wereld ooit gezien heeft. Door 166 vliegtuigen werden, houderden bommen op Zuid-China geworpen, waar door de spoorweg- en andere verbindingen tusschen Hongkong en Kanton verbroken werden. Er zouden vele slachtoffers zijn terwijl de schade aanzienlijk moet zijn Op het station Kwantjoen werd' een trein gebombardeerd. De locomotief en vijf wagens werJen vernield. De reizigers, die niet getroffen waren, vluchtten naar de naburige rijst velden, achtervolgd door de oorlogsna- chines, dio machinegeweervuux op hen openden. Drie luchtaanvallen werden op Kanton gedaan, waarbij vijf Japansehe toe stellen zouden zijn neergeschoten. burgemeester en Wethouders an F' Ine- dam hebben bij hun besluit vau 13 Ja nuari 1938 de beslissing op net verzoek van M. NOORDILGEK (STOOMWASSCHE- RIJ „DE INDUSTRIE") om vergunning tot uitbreiding van de stoomwassckerij in het pand Nieuwe Haven 85—87, VERDAAGD, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 14 Januari 193S. 3733 19 Beurs van Schiedam. VRIJDAG, 14 Januari. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn f 16.— per H.L. ad 46 p'Jt. Zondei fust en zonder betasting. A' iet-of fideel. Spoeling: f 1,40. Buitenlandscbe spiritus f 15f16. Binneniandsche spiritus: f23.— a 100 Zondei fusi en zondei belasting Scheepvaart. SCHIEDAM, 13 Jan. Aangekomen Zuid Slavisch s.s. Ante To pic, van Rotterdam, om te dokken bij de werf Wilton. Zuid-Slavisch s.s. Velobit, van Rotterdam, om te dokken bij de Sclieepsb. Mij. Nieuwe Waterweg. Vertrokken Ned. s.s. Nottingham, naar Harlingen. SCHIEDAM, 11 Jan. Vertrokken Duitsch m.s. Medea en Duitsch s.s. Ellen, beide naar Rotterdam. Hoog water. 14 Jan 1..40 uur, 14 04 uur. 15 Jan. 2.39 uur, 14.59 uur. De effectenbeurs is op het gewone uur begonnen. Parijs, 14 Januari (Havas-A N.P De effectenbeurs te Parijs heeft van daag op het gewone uur haar aan vang genomen. De Parijsche wisselmarkt is tot Maandag aanstaande gesloten. Lebrun begint zijn bespre kingen. Parijs, 14 Januari. (Havas). President Le brun is met zijn besprekingen begonnen. To tien uur heeft bij den voorziiter van den Senaat, Jcanneney, ontvangen. Chaulcmps weigert opdracht tct kabinetsformatie. Parijs, 14 Januari (Havas-A.N.P.). Cbau- temps heeft het aanbod te trachten een nieuwe regeering samen te stellen van d© hand gewezen. De besprekingen zouden om half drie worden hervat. SCHIEDAM. Geboren: 1 13 Jan. Anna Catharlna, dochter van J. Polderdijk en M. G. v. Eijk, Vriendschap- straat 6 Tjaif Jakob, zo-on van O. Span- jer en A. de Haan, v. Ostadelaan 37. Ondertrouwd: 13 Jan. J. v .d. Berg, 21 jaar en A. J v. d. Werff, 18 jaar. P. C Cornelissen, 3S jaar en A. J. Maasbach, 31 jaar. 0. J. Maat, 21 jaar en G. v. Gulik, 30 jaar. J. P. Meijers, 2S jaar en M. Vijfwinkel, 25 jaar. J. Bras, 37 jaar en M. E. v. Meurs, 34 jaar. P. C. Verhulst, 21 jaar en W. de Knoop, 20 jaar. Overleden: 12 Jan. A. Scheffers, 76 jaar, weduwe van J. IL Simons, Vlaardingerdijk, 233. G. F. Hamerslag, 19 jaar, Tollensstraat 22 KOERSEN OP 14 JANUARI 1938 (Medegedeeld door de Amsterd. Bank) IND. ONDERN. V.K. Amerika Rubber Stemming Handel Koersen Belegging. Suiker Scheepv. Wettig gedeponeerd. P.Z.M.C Zon en Maan. Zonsopg. 14 Jan- 8.07 u., ondg. 16.10 u. Zorasopg. 15 Jan. 8.06 u., ondg. 16.12 u. 16 Januari V.M. 23 Januari LK. (Binnenland. A.K.U. Van Berkel Gert, Calvé Neder). Ford Ned. Gist Spiritus NedKabeilabriek Philips Gi. G. B Unilever (Buitenland). r.aconda Bethlehem Steel Genera] Motors Kennecott Copper Republic Steel U.S. Steel Corp. ELECTR. OND. Aniem Ned. Ind. Gas Mij. (Buitenland). Gties Serv.ee MIJNEN. Algem. Exploratie.. Redjang Lebong Singkep Tin Mij. PETROLEUM. Kon. Olie (Buitenland). Cent. Oil Mid. Cont, Petr. Phillips Petr Shell Union Tidewater Ass. Oil HEDEN 427, 41%— 3 65% 65% 887. 887, 271% 2707, «504 504% 518 512 3037, 300 3 148 147 257a 24'/.— 46- 45%%— 26"% 27% 30% 293/,— 80% 147a Ï4%— 43'/, 43%e- 824 825 248% 249 17» - 83 163 145 369 RUBBER. Amsterdam Rubber Deli Batavia Rubber SUIKER. Vorstenlanden Handelsver. A'dam 2 3%« 15% 291 Vin I2f/» 11 222% SI1/, 444. 83% 168 365'/,— 9'/, 22% 157» 29% 12%— 7a 117%- s/8 219%23 145'/:— 7 442 5 TABAK. De' Mij294 Deii Batavia241% Senembah 293%. H.A.L112 Rott. Lloyd 107% Ned. Scheepv. Unie 119% 2SS 234 286 113 10S 117 90 8 9 5'%p 87a 147» 157, 9% 57» 8%— 18»%- 157a- 97. Hf 'a SPOORWEGEN. Canadian Pacific Illinois Central N.-York Centr. Raiir. Southern Pac. Sou thern Railway Cy. Nieuwe noteering Wisselkoersen. Amsterdam, 14 Januari. Londen 8.97 3/8, Berlijn 72 33, Parijs 5.92, Rrussel 30 38%, Bern. 41.50, Kopen hagen 40.07%, Stockholm 4627% Oslo 45.10, New-York 179 13/16, Milaan 7.35, Praag 6.31, Oostenrrjksch bankpapier 33.75, Prolongatie pCi.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 3