4*> TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Wandelen binnenland Eerste-Kamer overzicht Nieuwe conversieieening Rechtszaken Ir. A. A. Mussert voor de rechtbank Luchtvaart Het ongeluk met de Samoan Clipper Sport Voetbal Tafeltennis Biljarten Gemengd Nieuws DER YlilJDAG 14 Januari 1938. No. 217G2. De F rins es maakte ecu autorit. Il.KJI. Prinses Juliana en Prinses Arm gard' hebben gisteren in den laten nu in id dag per auto een wandelrit gemaakt do omgeving van hot Paleis Soestdijk, ui Slot van de a!gemeene_ hcscliou iv bi ge 11 in de Èerste Kiuuer. De beschouwingen over de rijksbegrooting zijn gisteren voortgezet met oen rede van prof. Kranenburg (v.d.), die de N. S. B. zoo onnationaal als maar mogelijk noemde en daartegenover den rechtsstaat stolde, zooals die door de meeste Neder landers -wordt voorgestaan. Vcvor de kabi netsformatie bad de heer Kranenburg geen bewondering, omdat men coalitie-politiek is gaan voeren met stemmen die voor de vorming van een kabinet op breede basis bestemd waren. In het bizonder betreurde spr. dat mr. Oud niet meer zitting heeft in de regeering, want voor diens financieel beleid had spr. groole bewondering, terwijl hij thans de vrees koestert dat voor defensie te groote uitgaven zullen worden voorge steld zonder toereikend dekkingsplan. Niet temin zal zijn partij ,,the most loyal oppo sition" willen zijn. Ook de heer Dro ogl-ee ver For- tuyn (lib.) bad liever ©en kabinet op breedte basis gezien, te meer waar sinds 1933 de verhoudingen niet aanmerkelijk zijn gewijzigd'. Het bestaansrecht van het tegen woordige kabinet berust op tegenstellingen in principieel© aangelegenheden, welkte het toclli niet zal weten te overbruggen. Wat de defensie betreft de daarvoor te nemen maatregelen tot noodzakelijke versterking Itebben zijn instemming, doch de regeering vermijd© het doen van' voorstellen welke de verdeeldheid zouden kunnen aanwakkeren Duingendte ordening dient achterwege te blijven. Spr. hoopt dat de navigatie zoo danig zal 'geschieden dat het schip van slaat zoo weinig mogelijk wordt beschadigd, Prof. Anema (ar.) verdedigde de hou- duig van zijn partij bij de verkiezjngsaotie eri wees erop dat die moeilijk gericht kon zijn op een kabinetsformatie waarvan men do verhoudingen nog niet kende. Toen eenmaal was gebleken dat op het door dr. Colijn, zonder overleg met zijn partij opgestelde regeering spirogram geen vrucht bare samenwerking kon worden verkregen, is de formateur tot de keuze overgegaan, waarvan het kabinet, dat wij thans kennen, het resultaat is. De a.r. partij zal dit sym pathiek «n welwillend' tegemoet treden. De heer De Bruijn (r.k.) wenscihte het kabinet niet naar de individueele Leden, doch naar zijn program te beoordeel en. Dit program heeft zijn instemming omdat het ile positief-dhristelijke grondslagen onzer sa menleving wil beveiligen, het gezinsleven wil beschermen, arbeid' wil verschaffen en ordening wil ter hand nemen. Tenslotte heeft px-of. Woltjer (a.r. staatsrechtelijke bezwaren naar voren ge bracht tegen het bij Koninklijk besluit voor schrijven aan de examen-caind idaten der HL 8. S., gymnasia e.d., van een spelling die van de officieele spelling (De Vries en Te Winkel) afwijkt, zonder dat een en ander wettelijk is geregeld. De regeering die zelve in haar officieele stukken de spelling Die Vries en Te Winkel aanhoudt, mist z.i. het recht, in examenprogramma's afwijkingen voor ie schrijven. Minister Colijn komt vandaag aan het w oord'. Ten bedrage van 1700 millioen ter converteering van de 4 pCt. lecniugen. Naar wij vernemen, heeft de minis ter van financiën besloten tof de uit gifte van een 38-jarige staatsieening met gelijke aflossingen, waarin alle aflosbaar te stellen 4 pCt. leeningen, te weten de leeningen 1931, 1933 I, 1933 II, 1934 en 1936 zullen worden geconverteerd, welke leaning derhalve ongeveer 1700 millioen groot zal zijn. De houders van obligation der genoem de leeningen zullen bij de toewijzing recht van voorbeur hebben. Do rentevoet is be paald op 3 pCt. gedurende de eerste 10 jaren en op 3l/s pCt. voor den verderen duur van den looptijd, terwijl de uhgifte tegen den koers van 991/3 pCt. zal" ge schieden. liet ligt in het voornemen het prospec tus in liet begin der volgende week ver krijgbaar te stellen. De inschrijving zal wordon opengesteld op 27 Januari a.s. bij de bekende bank instellingen en bij hot agentschap van het ministerie van financiën to Amsterdam. D.igclijksche indexcijfers. Medegedeeld door het Centraal Bureau voor de Statistiek. 's-Giavenhage, 13 Januari. Aandeelenkoersen 92.8. C ouderen grootliandelsprijzea 79.2. De officier van justitie aan vaardt ziju beroep op nood weer en vraagt ontslag van rechtsvervolging. Het getuigenverhoor in de zaak tegen ir. A. A. Mussert voor de Amsterdam- sche rechtbank nam gistermiddag nogal wat tiju in beslag. De verschillende getuigen verklaringen spraken elkaar op vele inla ten Legen. Ook Melchers, do 31-jarige Atn- stralamsche stoker, die de tweede ver dachte is in de z.g. Blauwe Zand-affaire, werd als ge-tui ge gehoord. Hij was dien middag bij zijn zuster op bezoek geweest, die op het Blauwe Zand woont Ik hoorde, toen, dat Mus sert .in de buurt was, en ik ben eens gaan kijken, want ik was nieuwsgierig hoe hij er uit zag. Toen verd. Mussert bij de auto kwam, had hij, terwijl hij in de houding ging staan, zijn hoed af genomen. Ik stak den weg over aldus getuige -om hem van dichtbij to gaan bekijken. Ik had absoluut geen kwade bedoelingen, maar toen ik dicht bij kwain, haalde hij iets uit zijn zak. ik dacht eerst .dat het een ploertendooder was. Later hoorde ik pas, dat het een zweepje was. .Toen had ik al eon paar tikken te pakken. -Nik heb een klap teruggegeven, want Mussert heeft heeietnaal geen recht om ,me af te rossen, Pres.Dus u deed eerst niets Getuige Melchers: Neen, ik denk dat hij angst had, dat hij aangevallen zou worden, maar er was van mijn kant geen enkele aanleiding om hem aan te vallen. Integendeel, ik heb nog tegen de tnenschen gezegd: „Blijf kalm, "het is maar reclame voor hem". Het publiek was een beetje onstuimig, zoo hier en daar werd „rood front" .en „arbeid" geroepen. Nadat nog enkele getuigen zijn gehoord, kreeg verd'. Mussert dan gelegenheid om zijn aaneengeschakeld verhaal te geven. Zijn verweer had' hij op schrift en langzaam las hij het stuk voor, o.a. zette hij de reden van zijn bezoek aan het Blauwe Zand uiteen. Vervolgens hield hij een korte politieke beschouwing. Deze aanslag zou achterwege zijn geble ven, wanneer de orde gehandhaafd was gie- w orden. Incident. Tijdens de rede van ir. Mussert viel mr. van Vessem hem plotseling in de rede en zei tegen den president: Er zit hier iemand achter me in de advoeatenbank, die zich op zeer beleedigend© wijze over ir. Mussert uitlaat. Pres. (tot verd1.): Gaat u door met uw uiteenzetting. Uitvoerig zette verd'. nogmaals uiteen, dat hij uit noodweer heeft gehandeld. Requisitoir. Het woord was tenslotte aan mr. B. Kist voor het uitspreken van zijn requisitoir. Kan deze verdachte zich op noodweer beroepen, aldus mr. Kist, dat is een zeer moeiljke zaak en begrip „noodweer" wordt dooT verschillende rechtscolleges zeer uit- eemloopend' beoordeeld. Tot de feiten komende zeide spr., dat ir. Mussert op 14 Mei een bezoek aan drie families op het Blauwe Zand had gebracht. Volgens verd. om hen een hart onder den riem te steken, volgens zijn tegenstanders om reclame te maken voor de N. S B. Tachtig a negentig personen vet zamelden zich voor de woning van Zout berg, waar verd. vertoefde. Het moerend eel van de menscthen had steenea in de hand. T-can verd. naar de auto ging, kwam Melchers, een groote, breede man, op hem af. Verd. Mussert heeft enkele slagen gegeven, Mei- eibers heeft Mussert gestompt. Er bestaat een zeker evenwicht tusschen de mishan delingen wederzijds gepleegd. Ir. Mussert heeft onmiddellijk aangifte gedaan. Wie eerst heeft geslagen, is moeilijk te zeggen, de verklaringen der diverse getuigen staan tegenover elkaar. Ik denk niet, dat er veel mensdhen in de zaal zijn, dio de lezing van Melchers als waar aannemen. Het is onaannemelijk, dat hij de men- schen tot kalmte aanmaande, hij is niet in staat iemand kalmeerend toe te spreken. Waarschijnlijk is het, dat Melchers zijn vuisten heeft gebruikt en dat dus de Lo zing van ir. Mussert juist is. Het hof is van oordcel, dat Mussert zich alleen op noodweer kan beroepen, wanneer zijn te- genpartj begonnen is met slaan. Dit is echter niet in overeenstemming met de geldende jurisprudentie. Men is reeds ge rechtigd' een onmiddelljk dreigende aanval af lo weren. Hier was een onmiddelljk drei gende wederreeh terlij be aanval aanwezig. Spr. betwijfelt of ir. Mussert, Melchers met het zweepje heeft willen siaan. Wij mogen niet aannemen, dat hij de vooropge zette wil had', Zijn handelingen waren ge richt ,tap bescherming van eigen lijf en veiligheid'. Had ir. Mussert dan de politie niet moe ten waarschuwen, voor het onrecht, dat hij voorzag? Want er is hem onrecht gedaan, wij, Nederlanders, zijn trotsch op onze vrijheid', ieder moet kunnen gaan, waarheen hij wil. Hij heeft misschien onvoorzichtig gehandeld, doch daarmede heeft hij zijn beroep op noodweer niet verspeeld. Spr. komt dus tot de conclusie, dat het feit is bewezen, doch dat verd. niet strafbaar is, omdat hij terecht een beroep op noodweer heeft gedaan, zoodat de officier ontslag van rechtsvervolging requireert. Mr. Van Vessem houdt op verzoek van zijn cliënt geen pleidooi. Vonnis 27 Januari. Melchers staat terecht. Na een korte pauze behandelde de recht bank de zaak tegen don stoker Melchers, hem was mishandeling van ir. Mussert ten laste gelegd. Do eersto getuige was ir. Mussiarl, hij verklaarde, dat voulachto hem heeft ge stompt, waarna hij getuige het zweepje gebruikte. Do getuigen uit do zaak Mussert wer den opnieuw gehoord. Zij bleven bij hun roods afgelegde verklaringen. D'e verdediger had o.m. 5, décharge op geroepen den journalist II. v. d. Weg, dio o.a. cenige foto's overlegde, waaiuit het provoceerend karakter der N.S B.-ers bij hun bezoek aan het Blauwe Zand zou blijk; n. De officier van justitie rar. B. Iüst zei in zijn requisitoir, dat het parket vol komen op de hoogte is van do bewoners van bet Blauwe Zand, hun houding ea dio van coiporteerendo N.S.B.-ers Hierover is door de politie een zeer ob jectief rapport uitgebracht. De officier tot do feiten komende was van mooning, dat verdachte Melchers d© eerste klap heeft gegeven. Ook wan neer dit niet hot geval is, mocht ir. Mus sert uit noodweer, slaan. Deze verdachte Melchers kan zich niet op noodweer be roepen, hij immers kou wegloopen, daar de heelo bevolking op zijn hand is. Melchers spreekt makkelijker met zijn vuisten dan met zijn mond. We moeten hoe ernstig de zaak ook is niet uit het oog verliezen, dat deze Melchers min of meer slachtoffer is. Spr.' requireert een geldboete van f 15, subs. 5 tenis. Pleidooi. De verdediger mr. Heemskerk zeide in zijn pleidooi, dat het hier een relletje be treft, dat met een sisser is afgeloopen, en waaraan niet te veel bcteekenis mag wor den gehecht. Het was h-celemaal niet noodig, dat ir. Mussert daar qualitate qua naar toeging om orde te scheppen. Het is nog nooit vertoond, dat een politiek leider gewapend bezoeken gaat afleggen. Mussert is naar de hem vijandige buurt gegaan, omdat daar wel eens iets kon ge beuren, dat te gebruiken was voor poli tieke propaganda. Wat het relletje betreft is hij volkomen geslaagd'. De N.S.B. leider was op stap gegaan, gewapend met een zweep. Een geschenk van een bewonderaar. Ik heb aldus pl. noa nooit van een poliiieken leider ge hoord, die een zweep cadeau kreeg. De geheelo houding van ir. M. was zeer onvoorzichtig, ook Melchers houding kan pl. niet bewonderen. Onaannemelijk is het echter, uitvoerig besprak pl. de houding van ir. Mussert, die dat staat vast zeer snel de zweep trok en daarbij op een afstand van verd. moest staan. Naar pl.'s meening is er alle aanleiding om aan te nemen, dat ïr. .Mussert de gebeurtenis sen heeft uitgelokt. Mussert is blijven stilstaan, hij is niet in zijn wagen gaan zitten om weg te gaan, waartoe hij alle gelegenheid' had. Pi. corn beteert tot vrijspraak, sub vraac! hij onblmr van rechtsvervolging op go nd van noodweer. Arrest 27 Januari. dagen hech- De Coolsingel te iam is in feestkleed gestoken in verband met de aanstaande blijde gebeurtenis aan het Hof V - \v --,"V Een wonder van moderne techniek. Een amphibie-tank, welke door het Ned. In dische leger werd aangeschaft, demonstreerde in het Kodja-kanaal te Tandjong Priok. Met een 4 mij Is vaartje klieft de moderne oorlogswagen het water. De ,.Ibis" in Amsterdam. Gistermiddag om 17 33 uut is het K.L.M, vliegtuig Ibis op Schiphol geland'. De Ibis heeft, gelijk bekend, te Rangoon de post en passagiers van de Buizerd over genomen, die, reeds op de thuisreis zijnde, voor revisie naar Bandoeng terugvloog. Luehtverbinding Amerika-Nieuw Zeeland stopgezet. Het Anieri kaansche stoomschip Avooet is hier aangekomen met de overblijfselen van het wrak van de Samoan Clipper, nadat het den geheelen dag had. gezoclht, Men Dr. A. F. Philips en zijn cchtgenoote ver trokken gisteren per boottrein uit Arnhem naar Genua om zich daar voor Ned.-Indië in te schepen. Een kijkje op het station. heeft evenwel geen hoop de lijken der op varenden uit de wateren, die vol haaien zijn, te voorschijn te brengen. Men verklaart, dut het onderzoek naar de overblijfsel-en heeft uitgewezen, dat zich aan boord van de Samoan Clipper een ontploffing moet hebben voorgedaan. De verbinding tesscLen de Vereenigde Staten en Nieuw Zeeland zal tot April niet door de lucht kunnen geschieden. Portugeesch vliegtuig verongelukt. Nabij Vila Real de Santo Antonio in Portugal, is een vliegtuig omlaag gestort. Naar verluidt zijn vijf personen om het leven gekomen. MartinitVFC. Martinit speell Zondag om half drie op haar terrein aan den Boschhoek den be langrijken wedslrijd tegen V.F.C. Om in de running te blijven zullen onze stad- genooten beter aan moeten pakken dan. vorige week tegen Oiympia. VFC heeft nog een, zij het kleine, kans aan den kop t© komen. It.-K. S.V. Excelsior. Excelsior 1, dat na vijf achtereenvol gende overwinningen momenteel de derde plaats op de ranglijst inneemt, trekt a s. Zondag naar Santpoort, om daar de club van dien naam partij te geven, met als inzet de tweede plaats. De reis naar Sant poort zal met touringcars worden ge maakt. Excelsior verschijn; geheel volledig. Het programma voor morgen van de R.-K. S.V Excelsior ziet er als volgt uit: Excelsior B2Aeolus B, 2.43 uur. Spartaan CExcelsior C, 3 uur. Excelsior D—Leonidas C, 2.45 uur. Zondag worden gespoeld Santpoo-rt 1—Excelsior 1, 2 uur. Excelsior 5—Zwart Wit 4, 2 uur. Excelsior 6—-Activitas 3, 12 uur. Aeolus AEv. eisior A, 2 uur. Excelsior BBSv' A. 12 uur. Competitie R.T.T.B. Van do deze week voor de compe titie gespeelde wedstrijden iuiden de ufP slagen als volgt Hoofdklasse. XerxesTevokcdasch 8—2 le klasse. U.5.V.—Wfria 2 8-2 A.M.V.J.Wifra 3 2-8 Xerxes 2Eendracht 2 8—2 Wifra 3Ones'!mus 6—4 Schiedam 2—A.M.V.J. 9—1 2e klasse Afd. A. B.T.T.C. 2W if ra 6 1-9 Wifra 6Een Iracht 3 73 2e klasse Afd. B. Wifra 8E.v.N. 9—1 U.S.V. 3—Wifra S 7-3 Het programma voor de week van 17 ■22 Januari luidt: Hoofdklasse. 19 Jan. B.T.T C.—A V.l.B. 20 Jan. Xerxes—Eendracht le klasse. 17 Jan. Wifra 2—De Brug. 18 Jan. 19 Jan, 20 Jan. 18 Jan. 20 Jan. 21 Jan. 22 Jan. 17 Jan. 18 Jan. 18 Jan. 20 Jan. 22 Jan. 22 Jan. Xerx-es 2Onesimus. Eendracht 2Wifra 3. A.M.V.J.U.S.V. 2e klasse Afd. A. Rood Wit—Wifra .5 U.S.V. 2—Do Brug 3. Wifra 6De Brug 2. Eendracht 3—B.T.T.C. 2. 2e klasse Aid. B. Wifra 8Wifra 7. A.V.I.B. 2—E.v.N. Rood Wit 2Eendracht 4. U.S.V. 3De Brug 4. Eendracht 4Wifra 7. E.v.N—U.S.V. 3. De Nederlandsche kampioen schappen 71/2. Onder zeer groote belangstelling zijn gis teravond in het gezellige zaaltje van Suisse te Amsterdam, de Nederlandsche kampioen schappen 71/2 begonnen, georganiseerd door de biljartclub Sarphati. Deelnemers zijn J. G. Beuming (H.E.T. E.IJ, Amsterdam), A. Bos (K.R.A.S., Am sterdam), J. Dommering (Bristol Biljart Club, Arnhem), L. Gehrels ('tZuid, Rotter dam), P. de Leeuw (H.E.TE.IJ., Amster dam), J. H. Sweering (Insulinde Amster dam), J. Wiemers (Friesehe Biljartclub, Dokkum) en de kampioen C. van Vliet ('s-Gravenhaagsche Biljart Club, Den Haag). ,,De Schicdarasche Wandelaar". Zondag zal „De Schiodatnsche Wande laar" een trainingstochtje houden over 25 KM. Men start om 9 uur. ,,De Trekvogels". Zondag houdt „De Trekvogels" oen trai- ningstoehtje van 23 K M Om 9 80 uur vertrekt men. Wa-sscken uo kant. Daar kant tegenwoordig weer een groote rol speelt bij het samenstellen van d«3 damesgarderobe, volgen hier eenige wasch- Wenken: Kant is een teere slof, welke met do grootste voorzichtigheid moet worden be handeld. Het is aan te bevelen, een kan ten kleediiigstnk, zooals een japon of hlous-e, eerst even in de lengte en de brced1- te te meten, of op een groot vel papier don vorm af te teekenen, daar kant zich sluit wanneer het nat wordt. Mank het te wasschen stuk eerst nat ir» schoon water, doe het daarna in een Lu.x- sopje (1 flinke eetlepel Lux op 1 liter iau water) en pers het sop voorzichtig door hot weefsel. Vooral niet wrijven of wringen! Een paar maal spoelen in schoon, water en daarna het kleedingrtuk voor zichtig uitrollen in oen dikken doek, liefst ■een badhanddoek, totdat ai het overtollige water verwijderd is. Daar alle kantsoorten vochtig moeten worden gestreken, kan men de kant zoo goed' uitrollen, dat ze direct strijkdroog is.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5