ZATERDAGSCHE POST DE GROOTE STILTE Haar-Kam-Centrale Verslag van Gemeenteraad Comité Januari - Oranjefeesten Boekhouder Brand-assurantie Nog is het tijd Hotel Amstelveen Rijkscontrole Gemeentebegrooting 1938. Replieken. ZATERDAG 15 JANUARI In hoopvolle afwachting STADSNIEUWS zoekt een rijtuig Verzekert U tegen de jaarlijksche branden. Het beeft bij U nog niet gebrand, maar wat niet is, kan komen. N.V. Yerzekerings Sociëteit. „Januari" Algemeen bekend ontspanningsoord Prettige behandeling Betrouwbaar personeel Schoenmakers speciaal tarief Een reportage uit paradijs van de het rust LITERATUUR ONZE DIENST STAAT VOOR U KLAAR t 1 TARIEVEN HAAR-KAM-CENTRALE K> Vet gadeiing ran Woensdag 1 Dec. 1937, 's namiddags 2 uur ten stadhuize. V o o r z i 11 er de burgemeester, de lieer mr .Jr. F. L. J. van Hoaren. 1. De Voorzitter opent de ver^ader.ng eft sk-lt aan de orde de venter© behandeling a11 de uitwerp-bcgrooting der inkomsten en uitgaven van de gemeente Scbrólam voor den dienst van 1938 en van de ont u erp-i eiizootingen van Bedrijv©.), Diensten cn In-tellingen. De liberalen en» het onderwijs. De lieer De Bruin (lib) zegt: Mevr. Den them heeft het blijkbaar iets zeer bizon- der-. ge\ ouden, dat ook de liberalen zich \Ojr het onderwijs iuteresseeren, en natuur lijk meer speciaal voor liet openbaar Jager ondeiuijs. Laat ik mevr. Bentliem echter Utiusbtdlen en hier cven zegge i. dat uit altijd een der hoofdpunten 1:1 het vrerk- piouanntua van den Yrijbeïd-baiid is ge- we ->>, lang veor de 8. D. A. P. zieh er ook mee ging bemoeien Ik begrijp echter niet, waarom mevr. Beanthem ons dat ïriclr wil ontzeggpft. Of is het omdat er tec> zo n ©el onderwijze!f bij het openbaar lager ondom ij* Ld zijn van de S. D. A. P.? De liberalen en de verkie zingen. Xu, mevr, dan kan ik u zeggen, dat uit juist een reden is, waarom nog zooveel oudere, dia anders principieel voor het openbaar lager onderwijs zijn, nu toch hun ki'uleien naar de bizondere school zenden. De heer Wiekenkamp (a.r.).Dat is juist! De heer Slavenburg (c.h.)Ja, dat is zoo! De heer Van Duinhoven (s.d.) Heeft u ze geteld? De heer De Bruin (lib.)Mevr. Ben. them heeft ook omtrent de verkiezingen de liberalen er bij gehaald en beweerd, flat ook voor een groot deel het succes van dr. Colijn op rekening van de liberalen moet worden gesteld. Ik kan dit helaas niet tegenspreken, maar dit weet ik wel, dat na de samenstelling van deze regeermg, bij al die liberalen de schellen van de oogen zijn gevallen, en bemerkt hebben, dat zij op bet verkeerde paard gewed hebben. De heer m r. Van V e 1 z e n (r.k.) Dat inzicht komt een beetje laat. De beer v. d. Kraan (c.h.): Dan had mevr. Bentliem toch gelijk- De heer ir. Houtman (lib.D Die men sdien waren te goeder trouw! De heer De Bruin (hb.)Als dan ook op het oogenblik weer verkiezingen zou den gehouden worden, geloof ik, dat deze een geheel ander beeld zouden geven. Ik dank de wethouders voor hun toezeg gingen naar aanleiding van mijn opmerkin gen gedaan. Do heer Dinkelaar vindt zijn jeugdige uerkloozeu geen Pinkpillen. Nu, ik ook niet, maar dan begrijp ik niet, dat b.v. wel jougelui aan het werk worden gezet, om de wegen in het Sterrebosch schoon te houden. Zijn zij daar dan wel voor ge schikt? De „fikkies". Gaarne zou ik van den voorzitter nog een antwoord willen hebben, omtrent het in het leven roepen van een verordening, die ten doel hc-eft de trottoirs rein te hou den. (Hilariteit). Dit laat vooral in sommige wijken veel te venschon over. Ik geloof, gezien het ingekomen schrijven bij B. en IV.. dat u daar vele burgers mee zon verplichten en dat de naleving van de hondenbelasting de gemeente ten goede zal komen. De bash: de wet! De heer K d d e (coram A wil over de politieleid.ng nog iets zeggen. In zijn oc-r-te betoog heeft spr. de zaak ten aanzien \an het weigeren van vergun mug om op oen vergadering van da com- monistisöie partij muziek en declamatie toe te la'en zóó gesteld', dat de macht of bevoegdheid beperkt wordt door de wet en spr. onderstreept, dat nooit maat regelen, die op ambtenaren worden toe gepast, hier den doodslag kunnen geven. Het zijn alleen de letter en de bedoeling van de wet, die hier beslissen! Die zijn scheidsrechter. Het is dus niet zoo, dat wat de voorzitter als hoofd van de po litie, of wat spr. of een ander er van denkt, beslbt; dat is subjectief en daar mee zouden we een geheel verkeerden en gevaarlijken weg opgaan. Neen, de basis is: de wet. .Vis men. meent, dat de communistische partij geen ptopaganda-vcrgaderincen meer mag houden, moet men ijveren voor ver andering van de wet, maar men mag geei maatregelen te hulp roepen, om wat de wet toestaat, krachteloos te maken. Men kan b.v. ijveren voor een verbod van de com munistische partij ea van andere vereen i- gingen, die men liever niet he-Mt, maar zoolang de wet er is, geldt die ook voor spr.s partij, voor alle verecnigingen en per sonen en aan de daarin toegekende rech ten mag niét getord worden. Geen besluiten of verordeningen van dan burgemeester of den raad mogen de vrij heid, die de wet toestaat, belemmeren! De burgemeester echter belemmert door zijn Liesluiten de propaganda van de com monistische partij, die haar gewaarborgd is hij de wet,,- vanzelfsprekend binnen de grenzen, die de wet zelf stelt Het Ambtenaren verbod. Spr. schakelt den burgemeester als per soon in dit betoog uil; het gaat om de zaak. De burgemeester redeneert: Ik heb de macht of de bevoegdheid, dus het recht om zoo te beslissen. Het ontleenen van een dergelijk reebt aau een positie is gevaar lijk. De burgemeester moet met de hem verleende bevoegdheid het recht dienen en er mag geen sprake zijn van het be knotten van het recht, dat de wet ver leent. Het z.g. Ambtenarenverbod kan niet als recbtsgiond voor de door den burgemees ter genomen maatregelen dienen. Verkeren de in een machtspositie kan men aicl eerst als cn soort recht het Ambtenaren vei bed inschuiven, om dat later er weer uit te halen. Ite 'ring: Macht is recht, is niet juist! Do communistische partij vraagt geen gun sten, maar wat haar recht is. De S.D.A.P. en het z.g. defensie- verbod. Spr. heeft In zijn eerste betoog nagelaten dit ter sprake te brengen, omdat hij niet de suggestie wilde wekken: „Verbiedt ook aan anderen, wat u aan ons verbiedt", want dat is niet spr.'s bedoeling, doch ook voor de leden van S.D.A.P en N.Y.Y. geldt een verbod, uitgevaardigd door het departe ment van defensie. De burgemeester treft echter niet voor deze menschen denzelfden, maatregel; en terecht. Deze belangrijke volksgroep zal de buigemeester niet in dezelfde positie dringen als de communistische partij. Het is ook absoluut niet spr.'s bedoeling den burgemeester te vragen: Pas dezelfde maat regelen ook op de S.D.A.P toe. In dit verband wil spr. nog wel als zijn meening kenbaar maken, dat we te weinig soc. dem. burgemeesters in Nederland heb ben. Ais de ééne overheid maatregelen neemt ten aanzien van een aJgemeene aangelegen heid, moet de andere overheid dat ook doen. De burgemeester hier neemt maat regelen, die een soc. dem. burgemeester niet zou nemen. In ren uitzr.ndreinzsncsilin De communistische partij wordt hier in een uitzonderingsposilie gesteld, die door niets te verdedigen is. De burgemeester zegt: Er zijn meerdere plaatsen, waar dezelfde maatregelen als hier worden' toegepast. Als spr. zou vragen, die plaatsen te noemen, zouden dat er heel weinig zijn. Hier in de buurt is er niet één! Botterdam, Vlaardingen, Delft. Den Haag, Amsterdam, leggen niet die be zwaren in den weg aan de communistische partij, welke zij hier ondervindt. AJb liet de bedoeling van de hoogere overheid zou zijn, dat gehandeld wordt als to Schiedam geschiedt, zou b.v. een circulaire van de regeering moeten uit gaan, waarin dat wordt meegedeeld. Nu krijgt men een verdeelde en onderling tegenstrijdige toepassing van de wet Spr. meent, dat de maatregelen van den bur gemeester hier niet gedekt worden door de wel ea dus niet te verdedigen zijn. Onzekerheid en chaos. Deze onzekerheid in de toepassing van de wet is niet alleen van beteekenis voor de communistische partij; spr. wil zijn par tij zelfs een oogenblik gobeel uitschakelen. En dan ziet men, dat wat vandaag ton aanzien van den één, morgen ten aanzien van een ander kan wordea toegepast, als men gaat tornen aan de wet, die toch aan ieder dezelfde rechten toekent Nu reeds komen herhaaldelijk in den lande wrijvingen voor, als gevolg van b.v-. het verbieden door een burgemeester van de opvoering van een bepaald tooneel- stuk. De vaste lijn ontbreekt! En als we op dien weg voortgaan, dan ontstaat cr een chaos, waarvan, strijd en allerlei ern stige dingen het gevolg kunnen zijn. Salarisregeling. Ten aanzien van de salarisregeling voor het gemer nlepersoneel heeft de heer Sla venburg gezegd, dat overleg gepleegd wordt met het Georganiseerd' Overleg. Maar als het een verlaging betreft, gaan B. en W. voor en wachten niet af, tot het G.O. heeft beslist. Laat de gemeente ook eens voorgaan, nu een verbetering van de po sitie van het gemeentepersoneel noodig is. We hebben hier gesproken over de auto nomie van de gemeente, die terug moet koeren. Laat de gemeente in deze zaak een zelfstandige positie innemen. We bin den ons aan handen en voeten, als wo zeggen: Het rijk wil niet! Elke gelegenheid moet aangegrepen worden om onze zelf standigheid als gemeente te henvinnen. Spr. gelooft, dat in den raad de over tuiging leeft: De looneti van het gemeen tepersoneel moeten heizien worden; er be staat alleen verschil van meen in g over het teinpo, waarin dit geschieden moet. Hot zal echter noodig zijn die overtuiging van den raad vast te leggen in een motie. Spr. heeft eerst willen afwachten of een gemeenschappelijke meening over deze zaak in den raad bestond; daarom beeft hij in eerste instantie niet de motie in gediend, die hij nu aan den raad voor legt en die luidt: Een motie. De raad acht het, gezien do verhoogde kosten van het levensonderhoud: noodzake lijk, dat de loonen van het gemeente-per soneel worden verhoogd en noodigt B. en W. uit daartoe voorstellen uit te werken cn met de regeering in overleg te treden. De viaag ef deze motie verwachtingen wekt, wil spr. ontkennend beantwoorden. Do debatten hier worden buiten den raad gevolgd. Spr. wil zeker niet den indruk wekken naar buiten, dut met aanneming van deze motie de zaak in kannen en kruiken Is voor hel gemeente-personeel. De geme1" ite moet echter zelfstandig optreden en uiting geven aan een gerechtvaardigd verlangen. Bezuiniging cn toezicht. De hoeren Slavenburg en Van Lith heb ben getracht spr. gerust te stellen ten aanzien van de passage in het schrijven van B. en W. aan den minister van bisi- nenlandscbo zaken, waarin gesproken wordt over het toezicht van de regeering op de gemeenten met het oog op de bezuini ging. Men heeft gezegd: Wees niet bang! Maar in feite is deze uitlating in het adres niet zoo onschuldig als men wil doen voor komen. Het toezicht van regeoringswege wordt daarin immers gekoppeld aan de bezuini ging- Ook in de laatste brochure van mr. Sickenga wordt gesproken van toezicht, dat gevenscht is in verband met de nood zakelijk geachte aanpassing. In den Geleidebrief bij de begroeting, 193G staat het nog iels sterker. B. 'en W. verklaren daarin, overigens jn gecnendoele gekant to zijn tegen een toezicht op de uitgaven van de gemeente. Steeds wordt het toezicht gekoppeld aan aanpassing en bezuiniging. Spr .weet, wat bezuinigen en aanpassen beteekent en waar hij een zinsnede tegen komt, die daaraan voet geeft, zal hij er zich tegen blijven verzetten. In eerste instantie heeft spr. de autono. mie der gemeente niet ter sprake gebracht; de heer Gollé heeft er jaar en dag op ge-k wezen, dat deze noodzakelijk is. Spr. wil echter thans nog wel eens verzekeren, dat de Communistische raadsfractie de auto nomie van zeer en zeer groot belang acht. Uit het feit, dat zij zich tegen het toezicl'it van de regeering op alle uitgaven verzet, blijkt wel, dat de Communistisch© fractie voor de autonomie der gemeente is. Iluild «aan den secretaris. Toen spr. het had over het baanbrekend werk, dat door de gemeente Schiedam is verricht, heeft spr. daarmee ook bedoeld van zijn waardeering uiting te geven voor het werk van den gemeente-secretaris. Spr. sluit zich dan ook gaarne aan bij do -voor den van waardocring, hier aan het adres van den heer Siokenga geuit Het was do be doeling, dat de heer Collé, die langer da,* spr. deel uitmaakt ran den raad, dit Maan dagavond zou zegffen, maar deze was door ongesteldheid verhinderd die verga lering bij te wonen. (Wordt vervol qd). 7e JAARGANG No. 15 DE BOUW VAN DE ORANJEBRUG De tweede steen gelegd. Gisteren heeft in de Nieuwe Haven een indrukwekkende plech tigheid plaats gehad- Onder ge weldige belangstelling, zoowel van de zijde der autoriteiten als van het publiek, werd de tweede steen gelegd voor den bouw van de nieuwe Oranjebrug. Het werk was daartoe leestelijk versierd. In het zand waren mozaïeken van oranje kiezelsteentjes gelegd en de boorden van de Nieuwe Haven varen omzoomd met vele lustig in den wind wapperende vlaggen. Hel prachtige weer had duizenden op de been ge bracht. Toen het tijdstip van de plechtigheid naderde, arriveerde een groot gezelschap autoriteiten aan boord *?an een tweetal statiesloepen van den gemeentelijken havendienst. De plechtigheid werd verricht door het jongste dochtertje van den heer ir. Van Haeren, directeur van de N.V. Van Haeren's Exploitatie Mij., welke het werk heeft uitgebesteed bij het Rijksbruggenbureau. Tevoren waren verscheidene rede voeringen uitgesproken, waarin vooral den nadruk gelegd werd op de schit terende samenwerking en den vlotten gang van zaken, welke een regelmatige totstandkoming van dit belangrijke werk steeds hebben bevorderd. Onmiddellijk na de steenlegging werd de driekleur geheschen en klon ken van aüe schepen in de havens de feestelijke klanken der sirenes. Na afloop werd een rondvaart ge maakt, welke eveneens veel belang stelling trok en tenslotte vereenigden allen zich aan een feestmaaltijd. Zoo werd met een passende plechtig heid een mijlpaal aangeteeker.d in onze stedelijke annalen. DE KOMENDE GEBEURTENISSEN. De optocht, Een gedeelte van den optocht, welke een onderdeel uitmaakt van de feestelijkheden op den speciaien Schie- damscheiï nationalen Zaterdag, zal zijn gewijd aan de verschillende onder de bevolking aanwezige richtingen en geestesstroomingen. Deze zullen op Br. met aanb. Zaterdagscbe Post kantoor, onder motto, „Rijden" zinnebeeldige wijze tot uiting worden gebracht door middel vaa praal wagens. Zoo zal er een prachtige sleeperswagen deelnemen, waarop i» oranje letters de spreuk: C E S Tl. V S I E IS TOCH VOOKDEELIGEH Een tweede wagen zal honderd pronkzetels vervoeren, waarvan 51 met roode en gele bekleedïng. Een aureool erboven omlijst de woord speling: UTEESTE NOODZAAK. Vervolgens komt een groote luxe autobus, met één passagier. Deze zal zijn de bekende tooneelspeler Albert van Dalsum, gegrimeerd als onze minister-president. Aan deze deelne ming, welke van onbekende herkomst is, zal een woordpuzzle verbonden zijn. Op het dak van de autobus zal te lezen zijn: ZET MEEK NAAST C O 11 J N. Circulaires zullen worden uitgereikt onder het publiek, waarop men zijn oplossingen zal kunnen invullen. Op het laatste oogenblik is, naar wij weten te melden ook nog aange nomen da wagen van de middenstan ders, waarop geplaatst wordt een Gouden Hoorn des Overvloeds, als zinnebeeld van den weistand. De hoorn wordt omhoog geheven door krachtige jongelingen, het beeld van het op groeiend middenstandsgeslacht, hoop vol in de toekomst schouwend. Op den voorgrond zit een vriendelijke grijsaard, de oude winkelier, nog in hes bezit van zijn volledige gezondheid, ge nietend van de welverdiende rust na vele jaren van vruchtbaren arbeid. Het geheel komtach ter een kapotte ruit. heeft binnenkort enkele dagen vrij voor het op maken van uw winst. Brieven: No, 874, p/a. Noord singel, Rotterdam. Speciale tarieven Ideaal oord voor volledige rust kuur in algeheele afzondering. En toch contact met de bu itenwereld BELANGRIJKE UITVINDING IN DUITSCHLAND Wij lezen in ,,Das Monatblatt für Deutsche Intellektuelien", dat Prof. Dr. Heinrich von Plump, chef van de wetenschappelijke afdeeling der Her mann Gorliflg Werke, er na maanden lange proefnemingen in geslaagd is steenkool te fabriceeren uit bastaard- suiker. Wij behoeven onze lezers er ver moedelijk niet op te wijzen van welk een ontzaglijk belang deze uitvinding is voor de volkshuishouding van onze buren. Met de uitvinding van Prof. Dr. Heinrich vom Plump is immers de laatste schakel in den keten van Ersatz- uitvindingen voltooid, en de onafhan kelijke toekomst voor het geheele volk verzekerd. Uit steenkool maakt men thans mar garine, uit margarine graan, uit graan worstjes, uit worstjes boomwol, uit boomwol Gruppenfuhrer, uit Gruppen- fuhrer stroop uit stroop linnen, uit linnen vet, uit vet kanonnen, uit ka nonnen koloniën en geld, ui! geld bier, uit bier bastaardsuiker en uit de bast aardsuiker weer steenkool, waarna men opnieuw kan heginnpn Onze Lampenist, die sinds twee weken als speciale correspondent in het Badhotel te Baarn vertoeft, zond ons vannacht de volgende dagboek blaadjes: Dinsdag 4 Jan. !k ben zooeven hier gearriveerd, Het is zeer rustig. Donderdag fi Jan. Enkele collega's z:jn zooeven hier gearriveerd Het is nog zeer rustig. Vanmorgen heb ik rne verslapen, zoodat ik me moest haasten om nog op tijd te komen op het thee-uurtje van den commandant van de rijks veldwacM. Wij hebben rustig zitten babbelen en vervolgens samen heerlijk gegeten. Na «en half uur rusten lieerde ik ruir mijn hotel terug. Daar was in middels alles reeds in ruste. Vrijdag 7 Jan. Weer zijn zooeven enkele collega's gearriveerd, maar alles blijft in rustige afwachting. In alle stilte zijn twee telex machines geplaatst. De toestellen zijn onder strenge bewaking ge steld, maar alle:» blijft rustig en niets wijst erop, dat de rust ver broken zal worden. Wij hebben een paar kaarsen te leen gekregen. Zaterdag 8 Jan. Ik ga dit week-end wat rust nemen thuis. Maandag 10 Jan. Heelemaa. uitge rust ben ik vanavond weer hier teruggekeerd om mijn werkzaam heden te hervatten. Het is hier heerlijk. Mijn vrouw wél haar vacantie van den zomer beslist in Baarn doorbrengen. Vanavond voordat ik naar bed ging, heb ik nog even een kieine wandeling gemaakt naar het „witte lustslot", zooals mijn col lega uit Peru liet paleis noemt. In volmaakte rust ligt hel achter de gladde gazons, waarboven nevelsluiers als het ware de serene stilte aan de aarde pogen te hinden. Dinsdag 11 Jan. Vanmiddag bij het ontbijt merkte ik plotseling, dal wij vergeten hebben om Driekonin gen te vieren. Het is hier ook zoo rustig. Af en toe rijdt een der Vorstelijke Personen uit. Prins Bernhard heeft vanmorgen heel kalmpijes een autorit gemaakt. Woensdag 12 Jan. Rondom ons bivak is het nog steeds rustig !k heb een bad genomen. Heerlij kl Donderdag 13 Jan. Vanmorgen ken nis gemaakt met Te telefoniste van het PaJeisI Ze komt uit Schiedam, heeft zij me verteld. LeukOverigens geen nieuws. Vrijdag 14 Jan. Vanmorgen ias ik in de kranten van Dinsdagjzooiets als een verklaring var dr. De Groot. Ik vreesde reeds terug geroepen te worden, doch ik heb tot nu toe niets gehoord. Verder is alles rustig. P.S. Verzoek beleefd zoo spoed'g mogelijk geld te zenden, daar ik anders genoodzaakt ben dit week end weer thuis uit te rusten. blz. telt, en 14 ons weegt uit onze handen vallen. Er mankeerde echter niets aan; ook de rug, welke 8J c.M. breed is, was nog geheel intact. Wij mogen dus gerust zeggen, dat onze literatuur met een sterk boek ver rijkt is. Over den inhoud kunnen we U niets vertellen, daar wij het boek nog niet ge lezen hebben, en ook iet van plan zijn om dit vóór onzen 90stcn verjaar dag te doen. LAMPENIST. „OLKA BOLXA", EEN MERKWAARDIG BOEK. door Arno Gioplino. Uitgave Andries Leopolds Boekdrukkerij, Amsterdam. Het verwondert ons niet als de nieuwste roman van den beroemden schrijver Gioplino, den italiaanschen ijscomakcr een best-seller" zal wor den. Deze s c h r ij v e r li e e f t iets te zeggen. Zoodra wij het ter bespreking ont vingen, hebben wij het ter nadere be schouwing uit den grooten stroom van nieuwe romans apart gelegd. Het eerste wat ons opviel was de zeer keurige uit voering waarin het boek is verschenen. Na verwijdering van den omslag waarop overigens heel interessante dingen over den uitgever van het boek verteld worden komt de prachtige band te voorschijn, welke geheel in een blauwe tint gehouden is. Geen gewoon blauw, maar van dat droomerige blauw, waarbij men onwillekeurig aan de oogen van Marietje of aan heete aardappels denkt. Titel en schrijversnaam zijn er in zilver ingeperst. Een sterk boek. Toen wii op de eerste pagina den prijs van het boek zagen, lieten wij van schrik het boek dat notabene 884 Sluit U aan bij de NOOIT MEEK behoeft U Uw trein te missen, omdat het ochtend toilet U zooveel tijd kost. NOOIT MEEK behoeft U de dag met een slecht humeur te beginnen omdat U Uw scheiding niet recht kunt leggen. Het systeem is heel eenvoudig: Op het moment dat U vroeger Uw haar ging kammen, gaat U gezellig en in de beste stemming met Uw vrouwtje ontbijten, terwijl U ondertusscheu Uw hoofd op de stoep zet. Onze kammers doen de rest. Vroeger dan vroeger, en nooit meer te laat, trekt, U uw jas aan, zet buiten Uw hoofd en hoed op en opgewekt kunt U Uw dagtaak aanvangen. Glad achterover (10 ct. p.w. Scheiding!, h. midden 70 ct. p.w. Scheiding,op zij 75 ct. p.w. Zondagsche beurt: 20 ct. extra. Kaalhoofd igen genieten 30 pCt. reductie. Gebruik van privé-kain 15 ct. per week meer. Geeft U nog heden op! U be wijst er Uw gezin, U zelf en ons een grootên dienst mee. (H.K.C.), Gro<*n« VMmvegOir X n .-Lis.-! Mlbk. «M-kte -l ■»vi -

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 6