EERSTE BLAD. JAPAN EN CHINA Maandag 17 Januari 1938 Palestina Gemengd Nieuws 30ste Jaargang. No. 21764 Tel. No. 6930Ö (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53II. BUITENLAND Een scherpe verklaring van. de Japansche regeering. De diplomatieke betrekkingen met Tsjang Kai Sjek in feite verbroken. De strijd in Spanje Frankrijk De^kabinetsformatie Engeland Duitschland Sovjet Rusland BINNENLAND Van gegijzelde tot verdachte De tunnelbouw te Rotterdam De Rotterdamsche Diergaarde De verzekeringsfraude te Haarlem Oude roofoverval opgehelderd Fraude bij Boerenbond Deze courant verschijnt dagelijks, met uit zondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.franco per post f 2.50. Prijs per week: 15 ets. Afzon- derlij Ke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentien voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan liet Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór uur. Een bepaalde plaats van adiertentieu wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Prijs dor Advertentien: van 1—5 reepte f 1 55; iedere rejtd rnecr f0.30; in het Ziteid ynuinmtr 15 regels f 1.80, iedere regel meer 1 0.35 Reclames» fü.75 per regel. Incassokosten.*» ets.; Eostkwitanties 15 ets. lancxen \an ath mention y abonnement njn aan het Rui eau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Adtertentiui opgenomen 1 0.50 t/rn. 15 woor den, f Ü.T5 t,m. 25 woorden. Lik wooid inter 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's oensdags: Kleine Adv ertt ntion tot 25 oor den f025, mits vóór Dinsdagavond uur aan het Bui eau bezorgd. 'b Zaterdags* Kleine Advertentien 11.00, mdtca met vóór Vrijdagavond uui bezorgd. Do Japansche regeering lieeft de volgen de verklaring gepubliceerd over haar po litiek ten aanzien van China: Zelfs na de bezetting van Nanking heeft do Japansche regoering tot1 dezen dag niet nagelaten haar geduld to bewijzen om de Chineesche nationale regeering de laatste kans te geven op haar "houding terug te komen. De Chineesche regoering heeft zich niet verwaardigd de werkelijke bedoelingen van Japan te erkemiea' en zij blijft haar hard nekkig verzet bieden'zonder eenige consi deratie met den beklagenswaardigen toe stand van het Chineesche volk óf de hand having van den vrede en de orde in. het Verre Oosten. Daarom heeft de Japansdie regoering besloten voorlaan niet3 meer met deze regoering te maken te willen hebben en te wachten op de vestiging en de ontwik keling van een nieuw Chineesch regiem, dat met Japan een harmonieuzen samen hang zou kunnen vormen, waarop mdn werkelijk zou kunnen rekenen. Japan zou met een dergelijk regiem ten volle kunnen samenwerken om de Chi- neesch-Japanscho betrekkingen te regelen en een geheel nieuw China op te bouwen. Het heeft geen zin te beweren, dat het geen vooraf gaat, geen enkele wijziging brengt in do door de Japansche regeering goedgekeurde politiek. Deze blijft vastbesloten de territoriale onschendbaarheid en souvereinileit van China te eerbiedigen, evenals de rechten en belangen van iedere andere mogend heid'. De verantwoordelijkheid van Japan voor zoover belreft de handhaving van dm vre de in het Verre Oosten is zelfs van nu af aan veel grooter dan to voren. De Japansche regeering rekent er dus vast op, dat alle Japanncezen nog groo- tere krachtsinspanningen zullen onder nemen om de belangrijke taak, welke voor de natie is weggelegd, te vervullen. Kawagoc volgende week te ruggeroepen? Men gelooft te Tokio, dat de Japansche ambassadeur in China, Kawagoe, in den loop van de volgende week zal worden teruggeroepen. De minister van buitenlandsehe zaken, Hirota, hoeft een bezoek gebracht aan de Ilaliamschc en Dui'sche ambassadeurs, te genover wie hij uitdrukking gaf van waar deering over de Duitsche en Italiaansclue houding jegens Japan sedert de uitbreiding van het Chineesche conflict. Do verklaring der Japansche regearing van 16 Januari heeft ecm groeten stoot ge geven aan do beweging tot organisatie van een formoele regoering van Pciping. Ter vervanging van de tegenwoordige, welke nog een voorloopig karakter draagt. In wel ingelichte kringen gelooft men, dat de formoele tregeering der republiek China in Maart a.s. zal worden geïnstalleerd. Waar schijnlijk onder leiding van generaal Tsjin Yoen Peng, die in 1919 cin 1920 eerste mi nister was. Diplomatieke betrekkingen met Tsjang Kai Sjek zijn feitelijk verbroken. Do woordvoerder van het Japansche mi nisterie van buitenlandsehe zaken heeft aan buitenland'scho journalisten verklaard, dat do regeeringsverklaring van gisteren in feite do verbreking beteekent der diplomatieke betrekkingen tusschen Japain en hot bewind van Tsjang Kai Sjek. Tevens betecteit zij de verbreking der vredesonderhandelingen. Deze zouden evenwel hervat kunnen wor den zoodra de maarschalk bewijs levert van zijn oprechtheid1 tegenover Japan. De woord voerder voegde hieraan toe, dat Tsjang Kai Sjek, zonder de hem gedane voorstellen categorisch te weigeren, niettemin te ver staan hoeft gegeven, dat de Japansche vre desvoorwaarden voor China niet aanvaard baar warm. Japan heeft zijn politiek in de kwestie der oorlogsverklaring aan China nog niet vastgesteld, hoewel de Japansche regoering op het ©ogenblik niet het voor nomen heeft China den oorlog te verklaren. In antwoord1 op een desbetreffende vraag, zeide de woerdvoerder dat Japan niet met de regoering van Tsjang Kai Sjek' zal on derhandelen en evenmin de voorloopige regeering van Peiping heeft erkend'. Voor de dagelijksche kwesties, zal Japan onder handelen met de,plaatselijke autoriteiten. Van het front van Ternel. Aan het front van Teruel is, volgens eon rechtsche mededeeling, de toestand onge wijzigd. In de stad zelf waren nog verschei dene scliietpartijen en ontploffingen te hoo- ren, hetgeen doet vermoeden, dat de recht- schen, die nog tegenstand bieden, nog niet tot overgave konden worden gedwongen. llcehtsche luchtmacht in actie. Een communiqué van het Spaansche mi nisterie van defensie doelt mede, dat drie rechtsche dricmotorige vliegtuigen gister morgen ter hoogte van Duriana vijf bom men hebben neergeworpen, waarvan één neerkwam op 200 M. afstand van het En gelsdie schip Seabank Spray. Drie rechtsche vliegtuigen zijn voorts boven Valencia verschenen en het dorp Cabanal en de omgeving van de wijk' Las Arenas hebben gebombardeerd. Er vielen vijf docden en veertig gewonden. Bonnet en Lcoa iïiuin slagen geen. van beide. Met de Fransche kabinetsformatie wil het wederom niet lukken. President Lebrun had Zaterdag aan Bonnet, den minister van financiën uit het afgetreden kabinet, verzocht een nieuwe regeering te vormen, doch 3onnet moest spoedig tot do con clusie komen, dat hij hierin niet zou si a "en. Hij verkreeg niet de blanco volmacht van zijn partij, de radicaal socialisten, om een regeeiing te vormen, met de socialisten, die trouwens eveneens weigerden. Daarna werd gisteren de socialist Leon Blum aangezocht als kabinetsformateur op te treden. Blum verkreeg de toestemming van de communisten bij zijn poging om een regeering te vormen van de com munisten lot en met de radicaal socia listen. Van deze laatsten verkreeg hij tenslotle geen medewerking, zoodat Blum vanmor gen zijn opdracht aan den president heeft teruggegeven. Weer een wapenopslagplaats ontdekt. De politie liecft gisterochtend in een niet bewoond appartement in de Rue St. Lazare een wapenopslagplaats ontdekt. Bizonderheden zijn nog niet bekend geworden. De concierge van het huis, llasenfuss, heeft toegegeven, lid te zijn van de C.S.A.R. Tevens heeft de man verklaard, dat hij den huurder, een zekeren Leon Paoli, kende als lid derz.elver organisatie en dat hij bekend was met den aard van het opgesiagene. De ex-keizerin van Abcssinié naar Jeruzalem. De ©x-kcizerin van Abessinië is vanmor gen uit Londen naar Jeruzalem vertrok ken, Zij wordt vergezeld door Ras Kassa en een groot aantal Abessijnen, van wie waarschijnlijk verscheidene "in Palestina zullen blijven. De keizerin is echter voor nemens binnen drie maanden naar Enge land terug te kecren. De r.k. geestelijke Maycr opnieuw gearresteerd. De r.k. geestelijke Rupert Mayer is op nieuw in arrest genomen. Zijn arrestatie is in alle kerken in Beieren bekend ge maakt met het verzoek ten zijnen gunste gebeden uit te spreken. Rupert Slayer is zwaar oorlogsinvalide. In 1915 werd hem een been afgezet Sinds 1933 heeft hij herhaaldelijk gepro testeerd tegen de schendingen van het concordaat door het Duitsche rijk. Hij was reeds in den zomer van het vorige jaar gearresteerd, doch vrijgelaten na tusschen- komst van invloedrijke roomsche persoon lijkheden. Bom ontploft Buiten een Joodsch arbeidersrestaurant in het centrum der stad is gisteravond een primitieve bom tot ontploffing gekomen. De ontploffing verwekte groole schrikt, doch er werd slechts één persoon, een Jood, licht door gewond. In ongenade. De directeur van de G.U.K., de voor naamste filmdirectie, is, naar gemeld woidt, in ongenade gevallen. Hij is heftig aangeval len door de Russische bladen, die hem beschuldigden van malversaties en die er op wezen, dat hij slechts 40 procent van het filmproductie-plan voor 1937 heeft uit gevoerd. De kwestie der geheime Haag- sclie raadsvergadering. Naar wij vernemen zal de kwestie der geheime raadsvergadering van 20 Septem ber j.l. langs anderen dan den aanvanke lijk ingeslagen weg toch nog aan het oor deel der justitie worden onderworpen. Tegen den journalist C. L. Hansen, die in zijn gemcenteraadsoverzicht eenige zin sneden schreef, betreffende liet in de ge heime zitting behandelde en die zich lie ver een gijzeling liet welgevallen dan de bron van zijn mededeelingea aan de justi tie te vertellen, is heden namelijk een ver volging ingesteld op grond van art. 192 van het Wetboek van Strafrecht, waarin het weigeren van getuigenis in een straf zaak (in easu tegen het raadslid N.N.) strafbaar is gesteld. Als getuige in deze zaak zal de rechter commissaris jhr. mr. P, G M. van Meeuwen, optreden. Wij herinneren eraan, dat de beer Han sen in December jj. een drie-tal weken rn gijzeling heeft doorgebracht en dat bij zijn invrijheidstelling, einde December het onderzoek tegen het onbekende raadslid geen positief resultaat scheen te hebben opgeleverd, evenmin als in de daarop ge volgde dagen van Januari, toen de raads leden allen door den rechter-commissaris zijn gehoord. Inmiddels heeft, naar men weet, de Ned. Journalisten kring oein commissie in het leven geroepen, die omtrent het versclioo- ningsreclit van den journalist een onder zoek zal instellen en daarover rapport zal uitbrengen. Do nu ingestelde vervolging zal het mo gelijk maten, bij openbare behandeling een uitspraak in hoogste instantie over deze voor de journalistiek zoo belangrijke aan gelegenheid te verkrijgen. Achttien miiiiocn oorschot ge deeld. B. en W. van Rotterdam bobben den raad medegedeeld, dat overeenstemming Na het falen van Bonnet heeft president Lebrun aan oud-minister Leon Blum do opdracht tot het vormen van een nieuw Fransch ministerie verstrekt. Bij het verlaten van de Elysée te Parijs werd Leon Blum door de journalisten opgewacht Do N. S. B. in Indië. Het Eerste Kamerlid Bruineman heeft aan minister Weiter de volgende vragen ge steld 1. Heeft de minister kennis genomen van het verslag van de in December a. p. ge houden groote wapenschouw der N.S.B. te Batavia (Ral. Nieuwsblad van 20 Dec. a p.), waarin de volgende passage voor komt Gaarne zouden wij met knuppels op willen trekken door al die nette tuinljes van Den Haag, de schuttingen ouwnvenw-n en ten slotte het Binnenhof opmaicheeren om die zaal binnen Ie trokken, waar thans de volksonBlindende krachten nog bezig zijn hun werk te verrichten. Dat gaat echter is verkregen omtrent de voorwaarden,waar-manr IIKm 7,d de Mak op grGolscher onder uit liet erkeersfonds en door liet kken wij ,llllcri b,ijral slrij Werkfonds 1931 voorden bouw van denl,Jn fw ,mii- ,„i ,;,v tunnel onder de Maas aan de gemeente vooi'Mdiotten zuilen worden veiolrekt. Dit bet Verkeer»fonds zullen voor den tunnelbouw S millioeu voorschotten wor den verleend en door liet Werkfonds 6 miiiiocn. Bovendien zal het Werkfonds nog een afzonderlijk voorschot verlecnen voor den aanleg en verbetering van verbindingswe gen tot den tunnel van vier millioeu. De staat verbindt zich do bedoelde ver ten, toldat liet Nederiandsehe volk zal zijn uitgemest. We zullen het uitschreeuwen onfatsoenlijk desnoods, opdat die slaap mutsen, süjmenncen en dioagstoppels wak ker zullen wenden. Wij zullen strijden toldat de roolzwarto bloedvlag goosilend door de Joidaan trekt ten toeken dat liet Nederiandsehe volk is opgestaan". 2. Is het den minister bekend, dat de juistheid van dit verslag van N.S.B.-zijde plan. De terugbetaling van de voorschotten uit hot Werkfonds zal moeten geschieden in veertig annuïteiten, waarvan de eerste ver valt een jaar na do opening van den 1 en ne!. niet is betwist, zoodat dus mag worden bmdingsvcgO'ii voor-zoover ze liggen bui-iaanenomoni dat het hicr ui(„esproken© ten de gemeente Rotterdam, zoodanig töju v[[ |)ct -n [|jc hwr,dlClldc Sen- vcrbetcren voor 1 Juli 1941 dat ook d-zejtiment omtlenl w„tUg weggedeelten mede geschikt zullen zijn 3. Indien deze mededeeling juht is. komt voor doorgaand verkeer. jjld dan gezien de wijze waarop door ge- Hier worden bedoeld üe aansluitingen :11(>emdo partij in oen koloniaal land over de aan de wegen l.j en 16 van het rijkswegen- i Volksvertegenwoordiging wordt gesproken, nog wel juist voor, dat in Indië den ambte naar geoorloofd is lid van bevloeide orga nisatie te zijn? De heer mr. A, J. van Vessem verrookt ons te melden Naai' aanleiding van vragen, door liet Eerste Kamerlid, den heer Bruineman, aan den minister van koloniën gesteld, heeft ir. A. A. Mussert, de leider der nationaal so cialistische beweging liet volgende telegram gezonden aan den minister van Koloniën: ,,Naar aanleiding van vragen door het Eerste Kamerlid, den heer Bruineman, aan uw excellentie gesteld, bevestig ik u liter- bij, dat de daarin overigens niet woor- lijk aangehaalde passages uit de landdag rede van den organisator-leider oer na- tionaal-sociaiistische beweging in Fntië door mij ernstig zijn afgekeurd, dat deze functionaris aftreedt en als zijn opvolger is aangewezen de oud-resident Van den Ros, die daartoe binnen eenige weken naar In dië zal vertiekken". Een telegram in gelijken zin werd gezon den aan den gouverneur-generaal van Ne- dcrlandsch Indië. De verplaatsing opent ecu nieuw aspect voor liet station I). P, B. en W. van Rotterdam hebben thans den raad hun voorstel doen toekomen tot ruiling van grond met de Diergaarde, waar door laats (genoemd o stichting zal worden verplaatst naar een deel van het terrein in Blijdorp, waarop in 1928 de Nenijto is ge houden. Door dezen grondruil kan de Westersin gel worden doorgetrokken naar een ruim plein, even westelijk van liet bestaande Stationsplein. Te zijner tijd zal daar een nieuwe vleugel van het D. P. station ver rijzen, waar de hoofdin- en uitgang zal komen. De entree tot de stad zal dan in hoog© mal© aan aantrekkelijkheid' winnen. De Stationsweg wordt doorgetrokken lot het nieuwe plein en de Diergaardelaam wordt doorgetrokken naar den Beuke'.sdijk, waardoor oen rechte en goede hoofdverbin ding met liet Westen tot stand komt. Met de spoorwegen zal een strook grond van 30.276 512. ten Noorden van hot Dier gaardeterrein, op het bestaande emplace ment, warden geruild met 71.400 M2. grond in Blijdorp ten Noorden van het emplace ment. Het terrein van de P. T. T. aan den Stationsweg, groot 3300 M2. waarop een groot nieuw spoorwegstation zou verrijzen, zal worden geruild tegen een even groot ter rein aan liet nieuwe Stationsplein, direct bij den nieuw gedachten hoofdingang gele gen. Op het terrein in Blijdorp waar nu sporl- en speelvelden zijn gelegen, zal c©n aan alle moderne eischen beantwoordende Diergaarde worden geslicht, welke legen be scheiden entreeprijs voor iedereen toegan kelijk zal zijn. I De voortvluchtige agent ge arresteerd. De 53-jarige agent van de Algemeen© Friesche Levensverzekering Maat-chappij V. uit Haarlem dien de recherche der Ilaar- lemsche politie, omdat hij verdacht werd van ernstige knoeierijen, wilde nrr©s!eer©n, doch voortvluchtig bleek te zijn, is Zaterdag middag nabij Spaarndam, waar hij door den rijksveldwachter zwervend werd aangetrof fen, aangehouden. Op het politiebureau te Haarlem heeft hij een volledige bekentenis afgelegd. Het bedrag, dat hij zich op oneerlijke wijze heeft toegeëigend, schat hij op 28.000 gul. den. Ongeveer zes jaar lang hoeft hij de knoeierijen kunnen volhouden. Vermoedelijke daders gear resteerd. In den avond van 24 op 25 October 1933 is te Ophoven-Sitlard een roofoverval go-, ploegd op den all een wonendon 67-jaiigen R. T., omstreeks zeven uur hoorden buren eenig gekreun, komend van bet erf van T. en aan een mogelijk ongeval denkend, be gaven zij zich daarheen, waar zij den ouden man bewusteloos op den grond aantroffen. Notg even kwam hij lsij en was in staat mede te deelen, dat hij door twee mannen was aangevallen, doch moer kon hij niet zeggen .Een terstond ontboden dokter con stateerde dat den man verschillende slagen y met een hard voorwerp waren toegebracht, waardoor hij liet bewustzijn verloor. Men bracht bet slachtoffer zoo spoedig mogelijk naar het ziekenhuis te Siltard over, waar het op 1 November d.a.v. overleed, zon der weer tot bewustzijn te zijn gekomen. Men vermoedde, dat roof de drijfveer tot deze misdaad is geweest. Bij onderzoek bleek geen geld in de woning aanw.ezig te zijn en men wist ook niet of het daar voordien aanwezig was. Ondanks ijverige nasporingen mocht de politie er niet in slagen de daders van de zen overval te achterhalen. Dezer dagen, dus meer dan vier jaar la ter, is er eenig licht in deze zaak gekomen. In een café te Maesyck (B.), zou tijdens een woordenwisseling tus-cben eenige be- zoekeiop dezen roofoverval zijn gezin speeld en de marechaussee te Sittard, wie dit ter oore kwam, beeft voldoende aanlei ding gevonden om tot arrestatie van een viertal inwoners uit Sittard, n.l. K., de ge broeders Van der D. on G. over Ie gaan. Van dit viertal worden K. en een van de ge broeders Van der D. verdacht den overval te hebben gepleegd. Het parket uit Maastricht is gewaar schuwd' en stelt thans een nader onder zoek in. Tekort van ruim f 15.000 ont lek!, tengevolge van verduis tering door boekhouder. Reeds ©enigen lijd had het bestuur van den R. K. Boerenbond te Dongen ver denkingen tegen zijn tweeden boekhouder F. E., die er oen zeer luxueuze levenswijze op na hield. De gewone controle bracht evenwel geen bizonderheden aan het licht, waarna een zeer «onciontïens onderzoek werd bevolen. Dit bracht ernstige vervalsehiiügen en te korten aan het licht, waarna de burgemees ter der gemeente Dongen, hiervan in kennis gesteld, onmiddellijk tot aanhouding en voorgeleiding van F. E. overging. Terstond heeft deze bekend door valsche boekingen gedurende ongeveer 8 a 9 jaar kleinere bedragen te hebben ontvreemd, waardoor thans een tekort •van ruim f 15.000 zou zijn ontstaan, welk tekort even wel vermoedelijk tot f 20.000 zal oploop en. De boekhouder, die sedert kort gehuwd is, genoot tot voor eenigen tijd bet volste vertrouwen van het besluur en den kas sier en is op een geraffineerde wijze te werk gegaan. Het geld is gebruikt om een levensstaat te voeren, die geheel boven de financieel© krachten van den gearresteerde ging. Dit werd evenwel eerst na zijn hu welijk in Dongen bekend. Voordien zocht hij buiteen Dongen voornamelijk zijn genoe gens, waardoor minder de aandacht op de verkwistingen werd' gevestigd.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1