De Fransche kabinetscrisis Luchtaanvallen! TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCNE COURANT Rechtszaken IPS, Li Kunst en Wetenschap Schieten Luchtvaart met Brandbommen BINNENLAND De Maastunnel te Rotterdam De Rotterdamsche diergaarde wordt verplaatst Het Haagsche gemeente - orkest „Zeven of elf" Diefstal door politieagent? Sport Voetbal De zwakke binneniandsche positie van Frankrijk. Sociale rust en orde eerste vereischte. Competitiestanden. 12 13 12 12 12 9 8 5 5 4 4 4 3 1 0 1 3 2 3 2 1 1 1 18 17 13 12 11 10 9 7 3 DER DINSDAG 18 Januari 1938. No, 21763. Do stand van dc werkzaamheden. Do bouw aan don Maastunnel te Rotter dam vordert gestadig. Een belangrijke ge beurtenis is geweest bet in beweging bren gen van den caisson voor bet ventilalieg©- bomv op den rechter Maasoever. In de atgeloopeo. maand bad bet beton \ari dezen caisson gelegenheid om vol doende to verbarden, zoodat do onder steuning in do werkkamer, beslaande uit bouten stempels, kon worden verwijderd (em. ook oen groot deel van de tijdelijke betonfundeeringssfcrook onder den smjrand met pneumatische breekwerktuigen kon worden afgebrokea. Door het kleiner wor den van bet ondersteunende oppervlak werd de druk op den ondergrond zoo groot, dat geleidelijk de caisson zakte lein thans reeds moer dan een meter beneden bet aanvankelijke niveau, staat. Vooralsnog geschiedt bet verwijderen van ftindooringsbeton'on van detat bodem door ontgraven zonder toepassing van verhoog den luchtdruk. Doch de rest zal door bet dak van de "werkkamer verwijderd moeten worden. Voorloopig wordt daartoe gebruik gemaakt van de stijgschachten, die ook voor ma- teriaallransport geeigend blijven nadat de luchtsluizen daarop zullen zijn gezet, doch wanneer bet mogelijk is, wordt er de voor keur aan gegeven den grond op andere wijze af te voeren. Daartoe zijn in de due compartimenten onderverdeelde weik- kamer in totaal zes spuitinstalllalies ge monteerd, waardoor rivierwater met groo te klacht op den in den caisson aanwezi gen bodem wordt gespoten, terwijl daar naast gestelde zuigkoppon bet bij bet spui ten ontstaande mengsel van water en grond naar buiten persen. Ter landzijde van den caisson is de ont- graving veidc-r gegaan en plaatselijk heeft men reeds een diepte van ongeveer 12 M. onder bet maaiveld bereikt. Aan den. Linker Maasoever heeft bet graafwerk in de afgeloopen periode voort gang gevonden, zoodat man thans een tot Rottepeil reikende fundeeringsput gereed heeft. Het sluisboofd aan de Keijsche haven op deii linkeroever, is thans geheel gebe- toimeerd en de- eerste toebereidselen zijn getroffen voor bet ter plaatse bouwen van do nieuwe betonnen sluisdeur, die men het beste kan vergelijken met een hooge betonnen muur. De deur zal bestaan uit een groot aan tal compartimenten, zoodat, wanneer deze leeggepompt zijn, de deur gaat drijven, tor- wijl, wanneer zij volgepompt zijn, de deur met voldoende overwicht op den sluisbo- dem blijft staan en daarbij de sluisopo ning juist afsluit. Van de drie tunnelstukken, welke in het dok worden gemaakt, is thans het be- schermingsbeton voor den bodem gereed, terwijl men begonnen is met bet uitleggen van de stalen afdichtingsplatea voor het achterste tunnelstuk. Deze platen zullen thans op de in bet beschermingsbeton op genomen roosterwerken van stalen balken moeten worden vastgelascht. Nu bet bouwbedrijf intensiever op gang komt, neemt ook het aantal hulpwerktui gen op de verschillende bouwplaatsen toe. Vrij regelmatig ziet men de verschillende los- en laadinstallaties voor zand en grind in werking. Transportbanden etn kabelbanen zijn in bedrijf, de sleepemmers zijn druk doende grond te ontgraven, lek water wordt weggepompt en meer en meer stapelt zich de voorraad betonijzer op, welk materiaal straks een gewichtig element vormt voor de sterkte van het in zoo grooten omvang in het werk toegepaste gewapend beton. Het besluit met 99 tegen 5 stemmen genomen. Na tamelijk uitvoerige discussie heeft de ledenvergadering van de vereentging „De Rotterdamsche Diergaarde" gister avond met 99 tegen 5 stemmen besloten de bestaande vereeniging te ontbinden en bet bestuur machtiging te verleenen den grond over te dragen aan de gemeente. Dit houdt in, dat de Diergaarde verplaatst zal wouden van bet centrum der stad naar een terrein in Rlijdorp, op ongeveer tien minuten gaans van het station D P. Het terrein van de huidige Diergaarde wordt gedeeltelijk volgebouwd en gedeel telijk bestemd voor park- en stratenaan leg. Hel bestuur houdt den ge meenteraad overal buiten. In do Haagsche gemeenteraadszitting van gisteren heeft de heer Kuiler (s Jeen interpellatie gehouden over Jen gang van zaken bij bet bestuur van bet residentie orkest, dat weinig of geen rekening zou houden met de wenschea van den ge meenteraad', hoewel het orkest financieel grootendeels van de gemeente afhankelijk is. Do beer Van Beresteyn (lib.) die als vertegenwoordiger van de gemeente zit ting beeft in het algemeen bestuur van het orkest, zeïde, dat bet dagebjksch bestuur van dit orkest hem vrijwel geheel kuiten den gang van zaken trachtte te houden, op die wijze zou bij niet langer wenscben zitting te hebben in het orkest-bestuur. De burgemeester zal een commissie aan wijzen welke de verhouding tot den ver tegenwoordiger der gemeente in bet orkest- bestuur zal onderzoeken. Dagelijksch indexcijfer. Medegedeeld door bet Oeuüaal Bureau voor Statistiek. 's-Gravenhage, 17 Januari. Aandoelenkoersen93,7. Goederen groothandelprijzen79,4. Met dobbelen maakten drie Rot terdammers werkloozcn hun steun afhandig. Drie Rotterdammers, de 33 jarige los- werkman A. van E., de 39 jarige zeeman W. M. en de 31-jarige los-werkman E. B zijn door >den Rotterdamsclien politierech ter wegens het gelegenheid geven tot ha zardspel veroordeeld ieder tot een gevan genisstraf van drie maanden. Dit vonnis was daarom zoo zwaar uit gevallen, omdat zij hun slachtoffers hoofd zakelijk uitzochten onder werkloozen, die bun zoo juist ontvangen steungelden da delijk gingen verdobbelen. Ten huize van oen der verdachten werd om de beurt bet dobbelspel „zeven of elf" gespeeld. Degene bij wien het spel gespeeld werd, de zg, „keerabaas" kreeg een gedeelte van de gemaakte winst. De procureur generaal bij liet Haagsche gerechtshof, waarbij de drie verdachten in hooger beroep zijn gekomen, was van mee ning, dat hoewel het misdrijf in deze om standigheden ernstig te noemen is, de straf toch wel wat te zwaar was uitgevallen, Spr. vorderde daarom verlaging van de straf tot twee maanden. Het hof, gisteren arrest wijzend, veroor deelde alle drie tot een gevangenisstraf van één maand. Door het Haagsche Hof vrij gesproken. Op 1 September van, bet vorig jaar brak brand uit in een woning aan de Joost van Geelstxaat te Rotterdam, Daar straat jongens in bet verbrande huis gingen zoe ken of er wat van buil gading was en er inderdaad een honderdtal flescbies bril lantine werd weggehaald, werd het perceel onder politiebewaking gesteld. Toen een agent op een nacht weer de wacht hield ontdekte hij in oen hoop verbrande afval een viertal flesclijes, waar de vloeistof al gedeeltelijk uitgevloeid was. Jan mee- mng, dat de eigenaar toch geen prijs meer op de fieschjes stelde, stak de agent ze m zijn zak, doch een en ander werd op gemerkt en de agent werd wegens Jiefsml vervolgd. Het feit, dat de eigenaar geen recht meer op do fleschjes wilde doen gelden en ook geen vervolging wenschte heeft den agent niet meer kunnen baten. Hij werd door den politierechter lot een week gevangenisstraf veroordeeld. Van dit vonnis kwam hij in hooger be roep bij bet gerechtshof in Den Haag en de procureur generaal, de omstandigheden in aanmerking nemend, wilde de straf ver anderd zien in f30 boete. Gisteren wees het Ilof arrest en sprak den agent vnj, daar het Hof oogmerk van wederrechtelijke toceigening niet bewezsn achtte. Pro Patria heeft de leiding. Nu Pro Pallia Zaterdag j 1 den lasti- gen uitwedstrijd tegen Vitesse in Delft met 21 gewonnen heeft en aldus re vanche genomen heeft voor de destijds lner geleden 32 nederlaag, heeft zij de leiding can haar afdeeling heroverd, met uitstekende kansen die te behouden. Het was \an P.P. een keurige prestatie, om Vitesse in eigen huis te verslaan, temeer, daar de rust met 11 inging «en PP na de lust den storm, die van doel tol doel stond, tegen kreeg. Vitesse knjgl nog een zeer lastigen uitwedstrijd tegen Unicum; De burgemeester van Baarn, jhr. mr. G. O. J. van Reenen, in zijn werk kamer op het raadhuis, waar waarschijnlijk Z. Eb II. Prins Bomhard per sooniijk Zijn kind in de registers van den Burgerlijken Stand zal doen in schrijven. Parijs, 16 Januari. Onze correspondent schrijft: Het hondeid-en dcide ministerie dor Fransche republ.ek is ter ziele. Len dra matische Kamerzitting in een Januari nacht, zwaar van zoigen, heeft een eind gemaakt aan ze\en maanden Volksfrontbe- stuur onder radicaal-socialut sche leid ng. Feu einde ook aan het Volksfront, dat het nu anderhalf jaar heeft uitgehouden? Nieuwe confricten konden op den duur niet uitblijven, doch dit overhaast e nde bad toch niemand verwacht. Geen der poli tieke partijen, die elkaar thans voor liet ge beurde aansprakelijk stellen, is met voor bedachte rade te werk gegaan. De uiterste linkerzijde put zich weliswaar uit in be schuldigingen aan het adres van minister Chautemps, maar van een opzot om een crisis uit te lokken is niets gebleken en met de woorden van den premier, een hartekreet om samenwerking, trouwens moeilijk te rijmen. Niemand heeft welbewust op een breuk aangestuurd; zelfs bleek de meerderheid der socialisten, 75 legen 36, bereid de radicaal-socialistische molie van vertrou wen te steunen en een stokpaardje, de wisselcontrolo, tijdelijk op stal te zetten, indien daarmede het leven der Volkslront- regeering kon worden gered of gerekt. Overigens toont die stemmenverhouding aan, dat men ook ten opzichte dezer netelige kwestie lang niet eender van op vatting is. Zoo heel gemakkelijk is trouwens een wisselcontxole, welke bij de wet is ver boden en waartegen het dnemogendheden- accoord zich verzet, niet in het voeren. En het lak zou wel eens duurder kunnen worden dan de brief, vooral waar het hier niet in.de eerste plaats een kwestie van binneniandsche financieele politiek ne- treft. Men heft er niet mee op de oor zaken van deze crisis, die in meer of mindere mate een crisis van den frank is. De vierde sedert het Volksfront aan hei bewind kwam. In September 1936 bracht zij de devaluatie, in Maart 1937 hebben de „adempauze" en de oorlogs- leening tot uitstel van executie geleid; in Juni 1937 was ze mede schuldig aan den val van het ministerie-Blum, en thans heeft het kahinet-Chautemps het loodje moeien leggen. Allengs is de frank beland op de halve waarde, welke hij twee jaar geleden nog had, en. de laatste dagen daalde de munt wederom met sprongen. En niet zonder reden. En daarmede komt men tot den kern van de zaak, de uitermate zwakke binnen iandsche positie van Frankrijk. Dat men mei haast onoverkomelijke economische, sociale en financieele moeilijkheden te worstelen heeft, niemand zal het hier meer ontkennen. Slechts over de schuldvraag loopon de meeningen uiteen. De uiterste linkerzijde, de communisten en de extre misten onder de socialisten, wijst elke verantwoordelijkheid af en werpt alle schuld op het grootkapitaal, de kapita listen, die men gemakshalve maar fascis ten noemt. !n gematigder kringeri!~heeft men allang dc gelijkwaardigheid van kapitaal en ar beid als economische factoren erkend en ingezien, dat de duurte, het veel te groote n.ideelig verschil op de handelsbalans, de te gennge productie, de veerïigur ge w erk- ueek van vijf dagen, de stakingen, niet zonder invloed konden blijven op de bui- tcnlandschc positie van Frankrijk en zijn betaalmiddel. Heel het betoog van den minister president was e genlijk mets dan een bewijs voor deze stelling en een klem mend betoog voor den terugkeer naar gezonder verhoudingen. De meeiderheid in de Kamer was het volkomen met den premier eens, doch de meeste instemmmg kwam van de oppositie, terwijl een deel van den re- geeringsaanhang, met name de commu nisten, in de oppositie ging. Een deel, want de partijen, welke samen het Volks front vormen, waren het ook in dit opzicht veer lang niet eens. Iloe gespannen on derling de toestand is, bleek nog pas uit de verkiezing met 277 tegen 223 stem men van Jacques Duclos tot vice-presi dent der Fransche Kamer. Als men de hoofden telt, moeten 102 leden der regie ring?: neerderheid niet op den communist hebben gestemd. Beter dan wie ook heeft minister Chau temps van de crisis in het Volksfront geweien, en toen de coirammis'en bij mo ule van Ramette mededeelden s'echts negatie ven steun aan het kabinet te zullen ver kenen om het Volksfront, hun eigen maak sel, niet in gevaar te brengen, was de maat vol. Het geduld van" „Chautemps. die onder de meest bezwaarlijke omstan digheden al schipperende zeven maanden heeft geregeerd en die al dien tijd met de ondergrond sche tegenwerking der com munisten en het openlijk verzet van de syndicalisten heeft te kampen gehad, was op. Wat niemand had verwacht, noch gewild, gebeurde, Chautemps forceerde een beslissing; waarlijk, het leek verdacht veel op wat men hier een coup de theatre noemt Politiek? Zagen de radicaal-socialisten de kans schoon? Het is een dwaze figuur: een 'regeering, welke het in groote lijnen met de meerderheid harer oppositie eens is en oneens met haar eigen Volksfron- ters. Wat er achter de schermen is gebeurd, zal de buitenstaander nimmer gewaar wor den. Wel weten wij, dat Frankrijk sociale rust en orde behoeft, het fundament c-ener samenleving en de voorwaarde voor erediet. Het voortduren van onrust, on zekerheid en wanorde is de kortste weg ten verderve. Tenslotte moet er in de kringen der werkgevers zoowel als in de klasse der arbeiders toch een meerderheid te vin den zijn van menschen van goeden wille, temeer, waar men gemeenschappe'ijke be langen heeft. Men heeft elkaar noodig en Frankrijk heeft beide noodig: kapitaal en arbeid. Aan de buitenlandsche journalisten is een tea aangeboden. Onder de aanwe meester van Baarn, jhr. mr. G, C. J. v slra, hofdame van H. gistermiddag in het Badhotel te Baarn zigen onderscheidt men o.rn. den burge on Rccnen en baronesse van Heem- K. H. Prinses Juliana. de overige wedstrijden kunnen gewonnen worden. De stand tusschen P.P. en Vitesse is: doclp. gesp, gew gel. verl p v.t. P.P. 7 6 1 12 4S6 Vitesse 6 5 1 10 40~-4 K. N. V. B. Do stand van de competitie in de 3e klasse C van den K. N. V. B. luidt: doelp. gesp. gew. gel. verl p Laakkwartier 13 9 2 2 £0 Martinit Olympia De Mussdien V. F C V. O C. St. Volharden 12 D. U. S. 12 Bodegraven 12 St. Hooger 10 In de reserve 2e klasse B R. F. C. 2 Overmaas 2 S. V. V. 3 Fortuna 2 Sparta 3 li -D. V. S. 3 Hoek v. II. 2 H. B. S. 3 D. H. C. 3 V. D. L. 2 gesp. gew. gel. verl p 10 12 11 12 13 11 13 12 10 12 8 9 6 6 5 4 4 3 2 3 1 2 3 1 2 1 1 2 2 1 v.t 40—30 41—18 39—26 32—28 30—23 33—32 24—30 29—32 22—43 17—44 is de stuud: doelp. v L 32—17 46-22 31—18 29—27 32—27 25—33 26—37 23—40 23—29 19—36 punten ro'ea V\ v Aken 191 11 M. Vroeg 187 7, F J Kieinekoort 187 M Kruit 1S4 P Burg - 183 J. Hoefman 177 W. Nolet 176 E. E L v. d. Leest 170 Deze leden zijn afgeschoten. Nog I serie hebben Le schieten: W. Bosman 139 P Bosman 138 W. de Veld 135 G Kamp 134 W. v. d. Schalk 118 Nog 2 series te schieten: G. Collignon 87 17 20 15 13 12 9 9 8 6 7 Schletvereeniging ,,De Roos". De stand van den wedstrijd, georgani seerd door de schietvereemging „De Roos", is thans Klasse A. punten rozen A. J. Bliek 193 14 N. Seiier 193 14 G. Rademaker 191 12 J, Bliek- 189 12 G- v. Agteren 188 12 D Krook 188 9 F. Rechters 187 9 G. Baron 187 9 J. v Pinxsteren. 185 9 J. Etman 185 9 J. Collignon 185 8 Deze leden zijn afgeschoten Drie series hebb€n geschoten: W. S. de Gooijer 145 A. Heijmans 145 H. Schilt 142 C. v. Heemst 139 Twee series zijn geschoten door: R. Kooij 98 G. v. Ahshoven 95 C. Kroon 88 Klasse B. Rotterdamsch Philliarmnniseh Orkest. Op het tweede avond-abonnements con- cert van het Rotterd. Philh Orkest, Don derdag 20 Januari as, zijn de so'Lten Rerthe Seroan, in Shéhérazade, van Ravel en Marinus Flipse in het pianoconcert vaa Belius. Het orkest speelt Berceuse Héroi pie, Debusy; Le Festin de l'Araignée, P.oussel; El Sombrero de tres Picos Je Falla tu de Symphonische Variaties van Henk Lea dings Br&züiaansch legervliegtuig verongelukt. Naar het blad „Anoite" meldt, is giste ren te Parahyba, in het Noord-Oostelijk deel van Brazilië, een legervliegtuig bran dend neergestort. Van de beide inzittenden! werd een gedood en de ander ernstig ge wond. Faillissementen. Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf Co. N.V. Amsterdam. j Uitgesprokeni Mozes van Rueren, Rotterdam, Hang 94. R.-c.: mr. dr. G. L. van Oosten Sliago- land. Cur.: mr. H. R. van Riesen, Rotter dam. Wist U, dat bij de best uitgeruste brandweer niet in staat is alle branden tegelijk te blusschen en daarom degeheele bevolking moet trachten in eigen huis zelf ieder begin van brand te blusschen

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5