ZATERDAGSCHE POST Nieuws van het Bad-Front. 'erslag van den Gemeenteraad Gemeentebegrooting 1938. Replieken. ZATERDAG 22 JANUARI Nog steeds in afwachting UIT HET BUITENLAND STADSNIEUWS ONZE HERSENTRUST ONGEZONDEN STUKKEN N.V. Verïraaiïngs Maatschappij „Skjdamia" De spanning van de rust en de rust van de spanning. Waarom, staat Uw advertentie niet hier? Vergadering van Woensdag 1 Dec. 1937, 's namiddags 2 uur ten stadhui ze. V o o r z i 11 er de burgemeester, de heer mr .dr. F. L. J. van Haaren. VIL Openbaar en bizonder on derwijs. De heer D i n k e 1 a ar (s.d.) vervolgt Kaar aanleiding van een vraag van den heer Th. J. L. van den Berg heeft spr. in eerste instantie gezegdZóó suggestief de vraag gesteld moet ik antwoorden, dat de wethouder van onderwijs niet tevens wet houder voor eth bi zonder anderwijs is, want het gemeentebestuur heeft niet de zorg voor het bizonder onderwijs, die zorg be rust bij de schoolbesturen. Heeft het gemeentebestuur dan alleen maar te betalen, rat het bizaader onder wijs vraagt en waar het volgens de wet recht op beeft en is daarmee de zaak af- geloopen? Neen, dat heeft spr. gisteren reeds duidelijk aangetoond. Als er aanvragen van een schoolbestuur komen, indien den wethouder van onder wijs blijkt, dat de aanvragen o<p de wet steunen, en volgens recht en billijkheid1 verdedigd kunnen worden, dan hoeft hij tot laak te doen wat in het belang van het bizonder onderwijs is. Spr. was em is zich bewust die taak naar behooren te hebben vervuld en is in die meening nog ver sterkt, toen de heer Th. J. L. van den Berg in April j.l. een pluim op den hoed stak wat niet noodig was geweest omdat spr geijverd had voor de toekenning van de rechten, waarop bet bestuur van de Vereeniging voor Chr. Onderwijs aan spraak kern doen gelden. De subsidie-regeling. Er heersciht evenwel spr. beeft dat gisteren en ook vandaag weer gemerkt bij de Chr. Hist een misverstand. Spr. is nj. tot de ontdekking gekomen, dat én de beer Th. J. L. van den Berg én zelfs de heer Slavenburg, niet wetem boe het subsidie voor het bewaarschool-onderwijs geregeld is. Als men over de invoering van een kop- geld spreekt, moet men de subsidie-regeiing toch wel kennen. Blij de subsidie-verleenmg gelden drie factoren. In de eerste plaats wordt de rente ver goed voor de schoolgebouwen, wat dus behoort tot de vaste lasten, welk bedrag voor de eeme schoolvereeniging grooter is dan voor de ander. De Vereeniging voor Geref. Schoolonder wijs heeft voor ha'ar bewaarschool in bet geheel geen rentelast In de tweede plaats wordt bet salaris van het geheele personeel van een bizon- dere bewaarschool vergoed, wat ook gere kend moet worden tot de vaste lasten. In de derde plaats wordt subsidie ver leend voor het aantal leerlingen, dat de bewaarschool bezoekt, waarvoor verschil lende groepen zijn gevormd. Zoo is de groep. 100—150 leerlingen de laagste groep. Deze heete regeling brengt mede, dat de Hervormde bewaarschool minder subsidie zou ontvangen, indien als basis voor het kopgeld zou worden aangenomen bet aan tal leerlingen, dat nu de bizondere bewaar scholen bezoekt. De heer Th. J. L. v d'. Berg (c.h.): In totaal! De heer Din keiaar (s.d.) blijkens de gegevens, verwerkt in het memorandum van 30 September 1935 aan B. en W., kwam van het totaal bedrag der subsidie voor bizondere bewaarscholen 76 pCt, ten goede aan de St. Willebrordusstichting; 8 pCt. aan de Vereeniging voor Geref. Schoolon derwijs en 15 pCt. aan de Vereeniging vooB- Chr. Onderwijs. Als echter een ver deeling naar het aantal leerlingen werd gemaakt, zouden die percentages resp. 77, 10 en 12 zijn. Hieruit blijkt, dat de Ver eeniging voor Chr. Onderwijs dus thans 15 pCt.—12 pCt. 3 pCt. meer ontvangt, dan waarop zij recht zou hebben bij de toepassing van een kopgeld, wat een be drag uitmaakt van f1493. De heer v. d. Kraan (c.h): Daar gaat bet niet oml Wisselk lassen- sys teem De heer Din keiaar (s.d.); In 1932 is de bevriezingstoestand opgeheven, om dat toen de Laan en de Gorzen overbe last waren. Ik ben niet zoo'n verwoed voorstander van het systeem der wissel- klassen, maar door den aandrang van het personeel ben ik destijds genoopt in dat systeem toe te stemmen. Aan de bewaar school aan de Laan waren destijds 17 on derwijzeressen, helpsters en volontairs ver bonden, die niet alle betaald werden maar tocb wilden werken. Het zelfde is toen ook toegestaan voor de R.K. en Gereformeerden, die ingezien hadden, dat voorloopig van een verhoo ging der subsidie geen sprake zou kun nen zijn, maar door toepassing der wis selklassen meer leerlingen zouden kunnen opnemen en daardoor dus ook meer ouders tevreden zouden kunnen stellen. In 1933, toen het doen vervallen van de wisselldassen werd gelast, heeft de heer Van Dorp opgemerkt geen tegenstander van bet systeem der wisselklassen te zijn Dat op medisch advies een einde zou zijn gemaakt aan het wisselklassenstelsel, is een fabel 1 Destijds, in 1933, is hier de kwestie besproken en meegedeeld, dat de wisselklassen moesten vervallen. Vereen. Chr. Onderwijs bleef achter. Met de band op het hart kan spr. ech ter verklaren, dat van de zijde der Ver eeniging voor "Chr. Onderwijs nooit het verzoek is gedaan om het aantal leerlin gen der bewaarschool, dat 108 bedroeg, te mogen verhoogen, zooals de beide an dere schoolbesturen hebben gedaan. Een eventueele opvoering bad met den bevriezingstoesland niets te maken. Het bestuur van da Vereeniging voor Chr. On derwijs had recht op bet toelaten van 120 leerlingen; daarvoor was destijds ook de school gebouwd; bet subsidie gold voor de groep 100150 leerlingen; het bestuur was vrij het leerlingental op te voeren. Als spr. had geadviseerd het aantal leerlingen der Herv. bewaarschool niet uit te brei den, zou dat in strijd zijn geweest met wat andere schoolbesturen wel hadden ge daan. De bevriezingstoesland. D© zaak was echter geheel anders komen te slaan, indien voor de Kiveva-bewaax- scbool ook subsidie was verleend; dan zou de bevriezingstoeslaud volledig zijn opgeheven. De heer Nolet heeft meegedeeld niet voor de motie van de Chr. Hist, fractie te kunnen stemmen, omdat daarin ophef fing van den bevriezingsloestand wordt gevraagd en hij niet voldoende in deze materie is ingewerkt om de gevolgen daar van te kunnen beoordeelen. Ook al had de heer Nolet een volledig inzicht in de zaak, zou dat toch niets aan de situatie veranderen, want de raad kan den bevrie zingstoestand niet opheffen. Dat is alleen mogelijk, als er geld be schikbaar is om meer subsidie voor het bewaarschoolonderwijs te besteden. Spr. zelf is een sterk voorstander van de opheffing van den bevriezingstoesland en als morgen de wethouder van finan ciën, de heer Slavenburg zegt, dat er 10, 20, f30.000 beschikbaar is voor het be waarschoolonderwijs, zal spr. met beide handen de gelegenheid aanvatten om dal onderwijs uit te breiden; al was het f 100.000! De heer Hoogendam is een goed zaken man en bovendien in de politiek door kneed Deze heeft betoogd, dat men kwesties als deze beter in een rustiger sfeer dan thans in den raad heerscht, kan bespreken en daarmee is spr. het eens! Het liulpbewaarschoulplan. Uit wat de heer Hoogendam heeft mee gedeeld, blijkt, dat de wethouder van on derwijs niet weinig gedaan heeft om de positie van het bewaarschoolonderwijs te verbeteren. De heer Hoogendam heeft over het bouwen van een hulpschool gespro ken; spr. is blij, dat de beer Hoogendam een tipje van den sluier heeft opgelicht! Spr. zag geen kans een paar „roode rug gen" los te krijgen van den wethouder van financiën en toen de jeugdige werk- loozen zoo'n mooi kleedlokaal in het Ma- thenesser Sportpark hadden doen verrij zen, kwam spr. op de gedachte: Het is best mogelijk, dat deze ook een liulpbe- waarschool in bet Westen bouwen, waar in verschillende richtingen onderdak zou den kunnen vinden. Dat was in den tijd, dat sio minister voor werkobjecten, door jeugdige werkloozon uitgevoerd, 99 pCt. bijdroeg in de materiaal-kosten. Als toe stemming verkregen kon worden voor den bouw van een hulpschool, zou de gemeente voor een koopje klaar zijn geweest. Maar de minister weigerde zijn hulp. Als er geld is! De heer Hoogendam heeft gevraagdWil de wethouder van onderwijs toezeggen zoo spoedig mogelijk iets te doen voor het Geref. bewaarschoolonderwijs? Spr. ant woordt daarop: Natuurlijk! Het vraagstuk van bet bewaarschoolonderwijs roept om een oplossing; bij het openbaar en Her vormd en zeker bij het Geref. bewaarschool onderwijs! Maar zeffs het R.K. bewaar schoolonderwijs, dat door de omstandig heden beter bedeeld is dan dat van an dere inrichtingen kan nog best wat ge bruiken. Zoodra zich een lichtpuntje voor doet, zullen van spr.'s kant voorstellen komen. Maar de heeren Hoogendam en Th.- J. L. v. d. Berg en zeker de beer Slavenburg zullen toegeven, dat dit licht punt er thans nog niet is! Het vliegertouw in de klit. De beer Slavenburg is begonnen met: „De heer Dinkelaar heeft met dolle ge weld een praatje met mij willen houden." Spr. zou dat niet willen onderschrijven. Veel eer" kreeg spr. den indruk, dat het zoo was: Kleine broer was uit vliegeren gegaan, maar toen het touw in de war was geraakt, moest groote broer te hulp komen, om bet weer uit de klit te halen! Met genoegen heeft spr. naar den heer Slavenburg geluisterd. Deze heeft eigenlijk toegegeven, wat spr. had gezegd. De heer Slavenburg beeft niet onwaar kunnen ma ken, dat de beer Th. J. L. v. d. Berg heel leelijke woorden heeft gebruikt niet in de Chr. Hist. Kiesvereeniging, maar in den raad. Is het niet leelijk, als men. zegt, dat geheimzinnige oneerlijkheid toe gepast is. Dat is een beleediging! Het kan best zijn, dat in do vergadering van do- Chr. Hist. Kiesvereeniging de lieer v. d Berg op de bros gesprongen is, toen spr. door andeimi word aangevallen, maar ge zien wat de heer v. d. Berg hier heodt gezegd, zou spr. geneigd zijn ie zeggen: Bewaar me voor mijn vrienden! Het was immers de rede van den heer v. d. Borg, die later de vergadering van de Chr. Hist. Kiesvereeniging aanleiding gaf het karak ter van den wethouder van onderwijs te bespreken en te becritiseeren De school Zalmstraat. De heer Slavenburg heeft de overdracht van de school aan de Zalmstraat ter spra ke gebracht en gevraagd: Is het een ver dienste van den wethouder van onderwijs, dat de Vereeniging voor Chr. Onderwijs die school ter beschikking kreeg? Die maat regel was volgens den heer Slavenburg in het belang van het openbaar onderwijs. Maar zoo is het niet! De school aan do Zalmstraat is zoo, dat menig schoolbe stuur er naar zou verlangen de beschik king over een dergelijk gebouw te hebben 1 Dc school Lekstraat. En hoe is de toestand voor het open baar onderwijs, dat in de Lekstraat ach terbleef? Dat gebouw levert thans gevaren op! Spr. wil niet overdrijven, maar bet is stellig niet juist, als dé "heer Slaven burg zegt: De céno kant van de school aan de Lekstraat was goed en de andere kant slecht. Als dat zoo was lieten we den slechten kant afbreken en bleven wonen in het goede gedeelte! Een nieuwe U.L.O.-school. liet terrein aan de Schoolstraat is dringend noodig voor den bouw van een nieuwe school; spr. ziet geen andere op lossing. Straks moet de school aan de Lekstraat ontruimd oa overgebracht wor den naar de Zwartewaalschestraat, waar in thans vier U.L.O.-klassen zijn gehuis vest, terwijl nog twee lokalen leeg slaan. Er is behoefte aan meer ruimte voor het openbaar U.L.O., dat zich nog steeds uit breidt. Spr. heeft in eerste instantie ook ge sproken over het beschikbaar stellen van f3000 voor het in orde brengen van de school aan de Lange Nieuwstraat voor de Vereeniging voor 'Chr. Onderwijs; over de school aan de St. Anna Zusterstraat en de bemoeiingen van spr. met het U.L.O. van genoemde vereeniging. Maar daar heeft de heer Slavenburg niet op gereageerd. Had hij dat wel gedaan, dan zou de be schuldiging, dat de wethouder van onder wijs zoo weinig voor het bizonder onder wijs gedaan heeft, ook niet vol te houden; zijn geweest. (Wordt vervolgd.) 7e JAARGANG No. 16 GESCHENKEN Zooals wij reeds in een gedeelte van onze vorige oplaag konden melden, heeft mijnheer Mussolini 150.000 kg Harrar-koffie cadeau gegeven aan den heer Hitier. Blijkbaar is er dus tijdens bet bezoek van de Duce een één-top dag gehouden. IZie verder Laatste Nieuws). LAATSTE NIEUWS Naar wij vernemen heelt da Buitsche regeering als blijk van erkentelijkheid, den inhoud van enkele concentratie kampen ter beschikking van de Itah- aansche regeering gesteld voor kolo nisatie naai Abéssinië BRIEVEN ONDER NR. Wij ontvingen ontelbare aanbie dingen van rijtuigverhuurders, rijtuig fabrikanten speelgoedwinkeliers en taxi-ondernemingen naar aanleiding van de in ons vorige nummer voor- bomende advertentie Wij hebben alle brieven doorgezonden, maar het bleek dat het comité Jantiari-Oranjel'eesten inmsdde s voorzien svas, aangezien er in Schiedam toch nog een rijtuig te vinden was dat ik niet gegeven neb, maai .k i.eb voldoende mijn plicht gedaan, bij de open schaal collecte, dat komt toch het algemeen ten goede en dat vind ik eigenlijk ook veel beter, zooiets moest ook van overheidswege gedaan worden, waar betaalt een mensch anders zijn belasting voor en dan hoefden ze n et nog eens apart om geld te komen voor de buurtversiermg, dan kon de geheele stad versierd worden en dan was iedereen tevreden met dank voor de plaatsruimte: SCHliedammeri. GEEN WERK Beste Zaterdagsehe Post Moet u eens hooren, in onze straat zijn ze ook bij me geweest om een bijdrage voor de versiering en toen heb 'k gezegd, dat ik zou geven naar vermogen en toen heb ik ook naar vermogen gegeven, maar ik kan toch ook niet heipen dat ik geen vermogen heb, dat hoeft ook trouwens niemand te weten, dat gaat de belasting alleen maar aan en hoe vind u dat, hebben ze net voor mijn hui* de lampjes uit de verlichting gedraaid, zoodat er bij mij een donkere piek is hoewel de rest van de straat ook maar kaal is, moet ik dat nu maar goedvinden, een mensch wordt toch ai zoo dikwijls aangehouden voor bijdragen voor dit en collecte voor dat, ik zeg maar wie geeft van wat hij heeft is waard dat hij 'eeft, maar wie al geeft, nietwaar, e:. nu word ik voor zooiets te schande gemaakt in de heeie buurt en aan iedereen hebben ze natuurlijk verteld. OPLOSSING KRUIS WOORDRAADSEL Wij mogen gerust zeggen, dat om Kruiswoordraadsel is ingeslagen en een daverend succes is geworden. Ondei de duizenden oplossingen waren enkele goede, maar over het algemeen bleek toch, dat men geen raad wist met 8 horiversaal (sublimaat van Januari) Ook 13 verzicontaai leverde moeilijkheden Niemand heeft een bruin voorzetse kunnen vinden De goede oplossers hebben wij ver'oot Zij hebben den volgenden uitslag gekregen: Hoofdprijs (hemellichaam naar keuzei de heei A Mak 2de prijs iwoord van 33 letters) de heet B Mak 3de prijs (naai keuze een lotowiei hortoestel of rijloge) de l.°er C. Mak -1de prijs (een eigen geldje; de heei D Mak Troostprijzen (beschikbaar gesteld door H. H "Adverteerders) de heeren E. Mak F, G. enz X, Y. Z Bij nadere beschouwing van deze lijst is het ons opgevallen, dat de naam Mak nog al veelvuldig voorkomt. De volgends maal zullen wij een gemakkelijker raadsel opgeven. En dan maar weer aan den slag, makkertjes. P.S. Wij bedoelen U niet, mijnheer Mak. Alle toepasselijke versieringen bij iedere voorkomende gelegenheid Wij schilderen uw huis rood wit en blauw (dakgoot oranje) Wij leverei, lichtfonteinen voor binnen- en buiten-gebruik Wij maken dubbele vensters met ranja-vulling. Pracht effecten 1 Wij vervaardigen oranje brilleglazen, zoodat men zelfs heele- maai met hoeft te versieren Voelt u iets voor een oranje-blanje-blen mozaïek je op ow stoep? SPECIALE TARIEVEN VOOR OVERHEID EN BÜURTVEREEN1GINGEN. Wij zorgen voor huisbezoek en halen het geld op Broersvest-comitê speciale condities., Hier volgen de laatste dagboek bladen van .onzen medewerker „Lam penist" De brave heeft het met kunnen volhouden. Opgewekt schreef hij de vorige week nog zijn indrukken neer en thans heeft hij het bijltje er bij neer en het zeil algelegd Als een gebroken man is hij thuis gekomen en op advies van zijn particulierengenees- heer per vliegtuig vertrokken naar Zwitserland. De hoogspanning, waar onder hij m het Badhotel te Baarn zijn zware werk moest verrichten, was hem te rustig De rus! van deze spanning moest hem tenslotte wel te machtig worden Hij is tot het laatste oogenblik op zijn post gebleven, getuige de ont roerende regeis. welke wij hier doen volgen: Zaterdag, 15 Januari. Vandaag de chèque ontvangen, zoodat ik mijn hotelrekening kon afbetalen en meteen nog enkele postjes kon voldoen bij den kapper, de heeren modezaak en den sigarenbaas. Zondag, 16 Januari. Een bnel geschre ven naar huis, met de boodschap, dat ik in Baarn blijf. Er komen steeds meer collega's maar de rust blijft even geweldig, hoewel de spanning met den dag stijgt. Maandag, 17 Januari, Wij hebben gerepeteerd hoe wij de telefoon cellen zullen bestormen. De Ameri- kaansche persfotograaf heeft er al een foto van. Drie collega's j moesten verbonden worden, één had een verzwikte enkel. Dinsdag,18 Januari.Gisteravond Greet- je weer ontmoet. De groeten. Wij doen van alles om de spanning te breken. Woensdag, 13 Januari Cocktailparty. Maar toch ziet iedereen er weer veel magerder uit dan gisteren. Donderdag, 20 Januari. Een Engelsche collega kwam vanmorgen op kruk ken uit zijn kamer, zoozeer was hij verzwakt door de alles ver terende spanning. In een oogenblik van zwakheid meldde een Neder- landsche journalist zelfs, dat de wachtmeester der marechaussee bij de telex in slaap was gevallen. Verscheidene onzer worden in rol stoelen rondgereden. Ook ik heb zwaar te lijden onder de heer- schende omstandigheden. Vrijdag, 21 Januari Vanmiddag na de lunch moest ik het voorbeeld van vele mijner collega's volgen en begaf ik mij te bed. Toen ik wakker werd, bevond ik mij in een celwagen. Toen Hie eindigt het dagboek van „Lam penist" met een zuiver beeld van de tragiek zijner lotsbestemming. Wij hopen en wenschen hem weer spoedig in ons midden te zien. Sji Sjan Sjoen, petje op Rijsi eet uit groote kop Wee ki honger geef ni China hoeft ni leef ni --A-lles voor de Japan - haai Kiki komt uit Sjanghai Sji Sjan Sjoen, kleine man Neem het er maar lekker van Pipa dood, waar is Moesi Moesi is al weken foetsi Sjoen kijkt alle menschen an Maar begrijpt er toch niets van Sji Sjan Sjoen, eet maar goed Wie weet wat je morgen doet Komt een groote vliegmachien Dan kan Sjoen geen rijst meer zien Dikke hom zegt: Pief poef paf Dan ligt Sjoentje in zijn graf 'Vrij naar het Chineesch) i f V -i r- .v n. - irV-w

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 6