EERSTE BLAD. AMERIKA BEWAPENT AK CERTJES Zaterdag 29 Januari 1938 tifëoóiiuwtec/ieïü, G.DBÖkGHtZ! 'n Migraine op komst? Filmglinsters 90ste Jaargang. No. 21775 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 CHOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53IL BUITENLAND De boodschap van president Roosevelt. Uitbreiding van de vloot met 20 procent. De met spanning verwachte bood schap van president Roosevelt inzake de bewapening is gisteren aan het Congres overhandigd. Roosevelt kondigt in deze boodschap een vermeerdering van de bewapening aan. Het is een niet te miskennen fed, aldus de president, dat tepi minste een vierde van de bevolking der wereld gewikkkeld ïs in een meedoogenlooze verwoesting, niet tegenstaande de meeste rnertschea in de meeste landen, hierbij inbegrepen zij, die 5n de conflicten zijn gewikkeld, in vrede wenschen te leven. De spanning in de ge- heele wereld is groot en als opperbevel hebber van leger en vloot in de Ver- eenigde Staten is het de grondwettelijke plicht van den president aan het Congres mede te deelen, dat de landsverdediging in verhouding tot de toenemende bewape ning van andere mogendheden onvoldoende is voor het verzekeren van de nationale veiligheid en derhalve versterkt moet wor den. Aangezien het opstapelen van strijdkrach ten te land en ter zee van de overige mogendheden den wereldvrede bedreigen en ook de veiligheid, stelt de president aan het Congres voor: Ten eerste: dat het zal toestemmen in hel uitgeven van 6.800.000 dollar voor het aanschaffen van materiaal tot het be strijden van aanvallen uit de lucht. Deze som zal voorkomen op de begroeting van 1939. Ten tweede: dat het zal toestemmen in een betere organisatie van de leger reserve, hetgeen 450.000 dollar zal kos ten. Ten derde: dat het zal toestemmen ra het uitgeven van 6.080.000 dollar voor het aanschaffen van maehineriën voor liet vervaardigden van legermateriaal. Hiervan zal 5 millioen voorkomen op de begroo- üng van 1939. Ten vierde: dat het zal toestemmen in het uitgeven van twee millioen dollar voor hel vervaardigen van munitie. Ten vijfde: dat het zal toestemmen in het uitbreiden van het bestaande program ma voor het bouwen van oorlogsschepen met twintig procent. Ten zesde: dat het zal toestemmen in het bouwen van twee slagschepen en twee kruisers boven het bestaande programmal in het kalenderjaar 1938, hetgeen gedurende het belastingjaar 1939 een uitgave van een kleine som zal eischen. Ten zevende: dat liet zal toestemmen in het uitgeven van vijftien millieien dollar voor het bonwen van een aainla! kleine schepen van een nieuw type voor proef no mingen, waarbij inbegrepen het maken van plannen voor kleine schepen van eein ander type, indien dit moedig mocht blijken. President Roosevelt vei klaarde verder van meening" te zijn, dat thans voor het Congres de tijd komt om wettelijke maat regelen te nemen om te voorkomen, dat in tijden van oorlog onredelijke winsten wor den gemaakt en voor een mogelijken oorlog de lasten zooveel mogelijk over de bevol king worden verdeeld maar draagkracht Ontwerpen hiertoe werden jarenlang door dit en vorige congressen bestudeerd. Het is noodzakelijk, dat op het oogenblik iedereen zich realiseert, dat de ongelukkige toestand van de wereld te dikwijls leidt tot een verachten vain die beginselen en verdragen, waaraan de internationale wet onderworpen is en in het invoeren van nieuwe factoren in de huidige oorlog voering. Doeltreffende bescherming heteekent, dat niet alleen de kusten van de Vereenigde Staten worden beschermd, doch ook de verbindingslijnen ver van de kust verwij. derd, moeten worden beschermd en ©en krachtige vijand moet honderdon mijten van do kusten verwijderd gehouden worden. Ver- dor kan de verdediging niet beperkt blijven tot een oceaan of tot een kust, omdat de an ti oijo. zeker veilig is, terwijl men ook niet zeker ban zijn, dat de verbindingsweg, het Panama-kanaal veilig zal zijn. Ten slotte verklaarde president Roose. velt nog, dat de bescherming van de Ver eenigde Stalen niet gegrondvest is, of zal zijn, op den aanval, doch alJeein op de ver dediging. 1 De kosten van versterking t van de landsverdediging. In do persconferentie van gistermiddag heeft president Roosevelt verklaard1, dat het tonnage van de beide nieuwe slagsche pen nog niet vaststaat. Ten aan"' n van de verwijding van het Panamakanaal, deelde Roosevelt mede, dat dit door de genie wordt bestudeerd. Te president schat de uitgaven voor de bewapening in het komende belastingjaar op 29.200.000 dollar. De schepen, welke gebouwd zouden moe ten worden, zijn drie slagschepen, waar door het totaal wordt gebracht op acht tien, acht kruisers, waardoor het totaal komt op 47, 25 torpedojagers, waardoor het totaal wordt gebracht op 147, negen onderzeeërs, waardoor het totaal aantal onderzeeërs wordt gebracht op 58. Ten slotte duizend vliegtuigen, waardoor het totaal aantal bruikbare vliegtuigen drie duizend wordt. Voor bemanning van deze nieuwe sche pen en vliegtuigen, zal een vermeerdering van personeel van twintigduizend man en twaalfhonderd officieren noodig zijn. WEET GIJ, DAT DE ftellevoysstra R'dam,Telefoon 32631-36235 bedert April 1935 een uitstekend verzorgde CHEMISCHE WASCH-INRICHTING heelt geopend? Hebt g\j reeds een proel genomen, zoo neen, DOE HET DAN NU. H.TH.van der VLERK De strijd in Spanje Kalmte aan het front van Terucl. In de operaties aan het front van Teruel is in zeker opzicht een stilstand inge treden. Volgens de van de andere zijde der grens Ontvangen berichten, willen de troe pen van Franco trachtten een beslissende overwinning te behalen en een week lang wacht men reeds op het begin van het oifensief. Het is een raadsel, waarom dit offensief is uitgesteld. O.a. is de meening geopperd, dat de reclitscho troepen veel krachtiger tegenstand hebben ontmoet, dan zij had den verwacht. De waarde van Ternel zelf is nu voornamelijk nog slechts een pres- stige kwestie en een strijd tot het eind© toe schijnt dan ook onvermijdelijk. Duitschland Luclitafwceroefening aan de Westelijke grens. De grootste passieve oefening in de verdediging tegen luchtaanvallen, die ooit in Duitschland georganiseerd is, is gister middag om vier uur aan de Westelijke grens gehouden in een zone van 150 k.m. lengte en 75 k.m. breedte. Tot tien uur des avonds waren alle gemeenten, fa brieken, winkels in het geb.ed van Trier, het Saarbekken en de Pfalz in het duis ter gehuld. De oefening is gehouden langs dê Belgische en Luxemburgsche grens lot den Rijn bij Worms. Tedere inbreuk op het zeer volledige reglement, dat uitgewerkt is tegen lucht aanvallen, wordt gestraft met gevangenis straffen. De oefening was slechts moge'ijk na voorafgaande plaatselijke oefeningen en een methodische opleiding, waaraan se dert verscheidene maanden de inwoners van alle gemeenten, die gisteravond ver duisterd waren, hebben moeten deelne men. Een nationaal ordetccken? Te Berlijn doet het gerucht de ronde, dat ter gelegenheid van den vijfden ver jaardag van het aan hot bewind komen van het nationaal socialisme, Hitier een nationale Duitsche orde in het leven zal roepen. België Aanklacht van Sindic inzake het tumult in de Kamer. Kaar aanleiding van de vechtpartij m de Kamer heeft de Rexistiselie afgevaar digde Sindic een aanklacht ingediend tegen Marcel Henri Jaspar, Lahaut en Delbrouck wegens mishandeling. Van Isacker zou uit de regeering treden. De „Libre Belgiquo" weet te melden, dat de christelijk democratische minister van economische zaken, Van Isacker, zeer binnenkort uit de regoering zal treden. Hij zal benoemd worden tot president-com missaris van de Kredietbank, in de plaats van Ileymans, die kortelings is benoemd tot lid van de directie der nationale maatschappij voor crediet aan de nijver heid. Oostenrijk De arrestatie van dr. Tavs. Inzak© de arrestatie van deb. nationaal- socialist dr.. Tavs, is ©en officieel© mede- deeling verstrekt, waarin gezegd wordt, dat Tavs wegens hoogverraad tor beschikking van het landsgereeht voor strafzaken is gesteld. Voorts bevinden zich volgens dezie iraededeeling nog 15 personen in arrest, die terecht zullen moeten staan. Volkenbond Geheime zitting van den raad. In de besloten zitting van den Volken bondsraad is besloten Griekenland en Tsjech oSlovakije uit te noodigen zitting te nemen in de commissie tot studie van den handel in verdoovende middelen. Ver der is een commissie benoemd, welke be last is met het bestudeeren van de juri dische positie van de vrouw in de ver schillende landen. In de volgende zitting van den raad zal worden vastgesteld wan neer het bureau van de ontwapeningscon ferentie hijeen zal komen. Vergadering van den raad. Gistermiddag vier uur is de Volkenbonds raad in openbare vergadering bijeengeko men ter behandeling van het vraagstuk van de Sandjak Alexandrette op verzoek van den vertegenwoordiger van Turkije. De Turksche regeering is van meening, dat het ontwerp voor het verkiezingsregle ment in strijd is met het besluit van den bond van 29 Mei 1937. De Turksche re geering stelt verder prijs op de vriend schap van Frankrijk en hoopt, dat ©dn regeling zal worden gevonden. Minister Delbos verklaarde, dat, de Fran- sche regeering onpartijdig is. „Vervolgens nam de voorzitter van de commissie, wel ke een onderzoek heeft ingesteld in het Sandjak, Reid, het woord. Hij verklaarde zich bereid alle inlichtingen te verstrek ken. Voor het einde van de huidige zit ting van den raad zal een rapport over de Sandjak-kwesti© worden opgesteld. Vervolgens mam "de raad zonder bespre king het rapport van de financieele com missie aan, waarna tenslotte een aantal technische kwesties werden behandeld De vergadering werd daarna verdaagd tot hedenochtend. Griekenland Geen wijziging van het regime? Naar een bizondere correspondent van Havas meldt, is, in tegenstelling met het geen eerder werd medegedeeld, geen wij ziging gekomen in het politieke regime in Griekenland, dat blijft zooals het sedert Augustus 1936 was. Met het oog op het drijven van rcactionnairen, en o.a. do pu blicatie van klandestiene schotsschriftem, heeft de regeering echter besloten, ©en aantal personen te verbannen. Overigens is het in het land rustig. Opruiing tot revolutie. Een aantal oude politici hebben pam fletten verspreid, waarin word aangespoord tot i-evolutie. Verder is een complot ont dekt om een aanslag te plegen op het leven van minister-president Mciaxas. In verband hiermede zijn vijftien personen go arresteerd, waarvan twee of drie gepen- sionneerde officieren. Zij zijn voor den tijd van een jaar naar Ales gedeporteerd. In het geheele land heersclit thans kalm te on rust en alle klassen der bevolking en alle organisaties betuigen hun aanhan kelijkheid aan de regeering. Bij de groote paardenraces, welke te Newbury (Engeland) verreden werden, kwa men verscheidene ernstige valpartijen voor, in het bizonder bij de laatste hindernis. Hierboven zulk een critiek moment. Gemengd Nieuws Minister prof. dr. J, R. Slotemaiter de Bruine te Praag, waar hij aan de uni versiteit tot doctor honoris causa promo veerde. Groote brand te Harderwijk Twee boerderijen in de aseh gelegd. In den laten middag is gisteren het stadje Hardeiwijk in opschudding gebracht door oen groeten brand in do llaver- straat bij den Vuldersbrink. In de/.e dicht bet olkte buurt met vele nauwe straatjes bevindt zich een aantal boerderijtjes, weike tegen den ouden stadsmuur zijn gebouwd. In een de/.er pereeelen, bewoond door het gezin Bunschoten, is door onbekende oorzaak brand ontstaan. In korten tijd stond het geheele pand, waarin veel hooi en stroo aanwezig was, in vlammen en weldra sloeg het vuur, aangewakkerd door den sterken wind, over naar de aangren zende boerderij van het gezin Walters. Beide panden zijn totaal uitgebrand. Het ve© kon in veiligheid worden gebracht, doch de inboedels gingen verloren. Ook een derde boerderij, van het gezin Van Ark, werd door het vuur aangetast, doch hier konden de vlammen gestuit worden, dank zij de aanwezigheid van een zwaren brandmuur. Twee voorbijgangers hadden den brand ontdekt. Zij alarmeerden onmiddellijk de bewoners, die nog niets van het vuur hadden bemerkt en waarschuwden de vrij willige brandweer. Deze kon eerst na een half uur met de blussching beginnen, aan gezien het verzamelen der brandweerlieden geruimen tijd in be.-dag nam. Met volledig materiaal, nl. twee motorspuiten, waarop ze\en stralen werden gekoppeld, werd de strijd tegen het vuur begonnen, waarbij men zich hoofdzakelijk bepaalde lot het nat houden der omliggende huizen. Tegen half zeven was het uitbreidingsgevaar ge weken. "Wielrijder door tram gegrepen en gedood. Op den Veldenscheweg te Venlo, werd gisteren te half twaalf een wielrijder, die uit een zijweg kwam, door een juist pas- seerende tram van den Maasbuurt-spoor- weg gegrepen. De ongelukkige, de 51-jarige L. Veriuegh, uit Blerick, werd met een ernstige schedelbasis-fractuur naar het zie kenhuis oio:gebracht, waar hij zonder tot bewustzijn tot zijn gekomen, is overleden. De man was gehuwd -hl vader van twee kinderen. Een ongewone staking. Een ernstig arbeidsconflict is uitge broken op een boerderij in het district Pietersburg in Transvaal, naar aanleiding van den dood van een inlander, die door een bliksemstraal getroffen was. De inboorlingen verhoeren nl. in de vaste overtuiging, dat de dood het werk is geweest van een medicijnman, die han delde in opdracht van de vijanden van den doode. Nu kan volgens hen de vloek op de nabestaanden slechts verbroken wor den door een medicijnman, die sterker is dan degeen, die den bliksemstraal deed nederdalen. Zoolang dit vraagstuk niet is opgelost, zullen de inlanders het werk nier hervatten. De gedoode inlander was het land aan het ploegen, toen, naar men meent, een bliksemschicht zijn ploeg trof. D(KJ(lelijke aanrijding. Gistermiddag om half vijf is op den rijksstraatweg te Hillegom, de 26-jaxige krantenbezorger \V. van L., die op zijn fiets wilde oversteken, doch wiens uit zicht belemmerd werd door een stilstaan de auto, aangereden door een personen auto, die uit de richting Haarlem kwam. Onmiddellijk na het ongeluk trad de dood in. De politie heeft de auto in beslag ge nomen. Het stoffelijk overschot is naar liet St. Jozef Gesticht overgebracht. Het slachtoffer was gehuwd ©n vader van drie kinderen. Als 's morgens dat onbehaaglijke gevoel weer zoo'n ellendige aanval van migraine aankondig t, voorkom dan die misère met 1 of 2 AKKER.CACHETS V Word wijs en bescheiden. 29 Januari. Het lijkt mij goed', want nuttig, om hier in enkele zéér besliste uit spraken ie zeggen ,,hoieen_wat". Want om trent dit „hoe-om-wat" hcerschen, maar mij gebleken is, ernstig© misverstanden. Eens en vooral worde hier dus met alle nadruk eener zeer vaststaande beslistheid gezegd Dat een jjoumalisl niet per see iemand is, die aardige stukjes schrijft over onder, werpen, die mei het onderwerp waarover hij schrijven moet in geen enkel verband staan. Dat journalistiek niet heteekent, dat de beoefenaar er van, gezonden naar bijvoor beeld Soestdijk, over alles van Soestdijk schrijft, behalve over datgene waarvoor hij naar Soestdijk gezonden is. Dat het niet noodzakelijk is, dat liefde voor een bepaald hoog en goed ding of voor een bepaald hoog en goed begrip, of voor bepaalde hooge en eerbiedwekkende personen, zich uit in het vervaardigen en ten verkoop aanbieden van chocolade, reepen, handtaschjes, bonbons, zuurtjes, fo. to's, kunstvoorwerpen, eierdopjes, theemut- sen en koekjes die de namen, de kleu. ren, de beeltenissen dier begrippen of per. sonen dragen. Dat het niet per se noodzakelijk is het verhaal van den ooievaar, in verband met een geboorte, in all© toonaarden, vormen, afbeeldingen ,te verbuigen, te vervoegen., te zingen of te vertollen aan menscher, die den leeftijd van tien jaar reeds te boven zijn. Dat men niet in ieder geval behoeft te gelooven dat de radio, de telefoon, d© telex en de telegraaf noodzakelijke attri buten zijn bij blijde en vreugdige gebeur, tenissen, want dat zonder al die wonde- ren der techniek ©n der snelheid de ge beurtenis de zelfde gebeurtenis blijft. Dat u het niet als noodzakelijk lioeft t.o aanvaaiden, dat u een seconde na de blijde gebeurtenis ervan op de hoog te gebracht moet worden. Dit is een pre. tenlie en een verwaandheid die geen enke len grond in do werkelijkheid bezit. Zonder u, zonder uw weetgierigheid en zonder de bevrediging .uwer weetgierigheid zal toch alles zóó plaats grijpen als het plaats grij pen moet. Dat het beelemaaï niet vanzelfsprekend is dat u, in uw luie stoel gezeten, op uw wenken bediend wordt, betreffende het groote nieuws. Dat Marconie niet die helft van zijn leven in zijn gelieole energie mitsgaders zijn gansdie genialiteit heeft geofferd ,om u nietszeggende heer N. N., X, .of IJ de gelegenheid te geven bij een kopje thee en ©en biskwietje ongeduldig bij de radio te zitten. Dat het een zeldzame, grove en holle 'brutaliteit van u is om te mee non dat do wereld, de menschheid en de historie zich voltrekken alleen om u,' uw bloed- en aan verwanten zoowel in de directe als in de zijd-linie. Knip dit nil Plak dit op,. Hang dit boven uw bed. Lees dit iedenen morgen. Overdenk dit iederen avond. En .word1 wijs en bescheiden. Bozo courant verschijnt dagelijks, met uit sondering van Zon- en Feestdagen. Prys per kwartaal f 2.franco per post f 2.50. Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentien voor het eerstvolgend Bum pier moeten vóór slf uur aan het Bureau bezorgd rjjn, 's Zaterdags vóór 1» nor. Een bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Prijs der Advertentlën: van 1—5 regels f153; Iedere regel meer f <130; in het Zaterdagnummer 15 regels f 1.80, iedere regel meer f 0.33 Reclames f0.75 per regel. Incassokosten5 ets.; postkwitanties 13 ets. Taneven \an advertentien bij abonnement zijn aan het Bureau -verkrijgbaar. Dagelijks-worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentien opgenomen h f0.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Adv ertentiön tot 25woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleme Advertentlën f 1.00, indien niet \óór Vrijdagavond C uur bezorgd. GEDIPLOMEERD UURWERKKtAKER Rotterdamschedijlc 208 Telefoon 67593 Volgens recept van Apotheker Dumont

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1