Nu er een 'rinses geboren is Dinsdag 1 Februari 1938 Feestvreugde uit zich in ernst: gen en jolijt-vorm. 90ste Jaargang. No. 21777 Feestelijke avond in de Prinselijke residentie I 0 De buitengewone Staatscourant. De Hertog Hendrik te Gibraltar Paramaribo werd uit den slaap gewekt Prinses Juliana. De toestand van 1 - -'I Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53II. Op de Brink van Baarn '/area gister avond duizenden menschen bijeen. Er was een fakkeloptocht door de straten getrok ken, gevormd door twee plaatselijke mu ziekcorpsen, Oranjèvêreenigingen en ande re organisaties net vaandels. Op de Brink waren, behalve een zeer groot aantal Baarnsche ingezetenen, op het bordes van het raadhuis o.m. nog aanwe zig mr. J. 0. Baron Baud, Kamerheer van Prinses Juliana, jhr. mr. 0, Dedel/ secre taris van Prins Bernhard, freule A. M. de Brauw en freule M. J? Baronesse van Heemstra, freule Van Roemen, en de bur gemeester van Baarn, jhr._ mr. G. 0._J. van Reenen en echtgenoote. De burgemeester sprak voor de duizen den toehoorders eer herinnetingsrede uit. Hierbij herinnerde "hij aan de omstandig heid, dat- sinds meer dan hónderd jaar geen Oranjetelg in de gemeente Baarn ge boren was. Hij stelde voor telegrammen van hulde en trouw te zenden aan H.KJR. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard, alsmede aan H.M. de Koningin. Het pu bliek bracht een driewerf hoera uit, waaf in a 'de muziek het Wilhelmus inzette. In fakkeloptocht ging men daarna naar den Een weg, waar een groote stapel tak kenbossen te wachten lag. Een hoog op laaiend vreugdevuur volgde, eerst letter lijk, ten slotte figuurlijk voortgezet Prins Bernhard telegrafeert naar Doorn Z. K. H. Prins Bernhard heeft he denmorgen telegrafisch in innige be woordingen den ex-keizer en diens familie kennis gegeven van de ge-- boorte "van. zijn dochter en medege deeld,- dat de Prinses het uitstekend maakt. Buitengewone Staatscourant Gisteren is een buitengewone Nederland- sche Staatscourant verschenen, waarin de gehoor e van een Vorstelijke telg is afge kondigd. i i,i voor ons Vorstenhuis en het Ne- dtriandsche volk zoo heuglijke gebeurte nis, is voor de directie var de Neder- landsehe Staatscourant aanleiding geweest dit nummer een feestelijk aanzien te ge ven. De versiering is-ontworpen door den Haagschen teekenaar Jac. H. Moiier, die de Nederlandsche Staatscourant symboli seerde in een figuurvan een de blijde gebeurtenis afkondigende heraut. Achter lezen heraut verrijst een oranjeboom, welks vruchten ook als motief voor de rand versiering zijn gebezigd. De uitvoering ge- -chiodde in zwart en oranje. uö noofdsiad in feestroes inderdaad is de verwachting, dat de avond voor Amsterdam een oranje-avond van ongekende allure zou worden, juist geweest. De Amsteistad bruiste en juichte of het een feestzaal was. In de eerste uren van den avond had een grooische betooging op den bar waarbij burge meester De Vlugt een feesteed© uitsprak, al« centrum van de viering het grootste contingent van feestelingen tot zich ge trokken, maar ook toen reeds toonde de geheele stad tusschen Haarlemmerplein, Ix-ioscheptein, Frederiksplem, en Slations- pk-in, een beeld van uitgelaten pret. hel weer was weliswaar minder gun stig, maar evenmin als de bij vlagen neer- stuivende motregen de vreugde op den Dam vermocht te dooven, slaagde de ste vige Zuidwester er in de menschen van de slraten te vegen. Neen, zelfs wat men anders in de warme atmosfeer van be sloten ruimten pleegt te doen, werd hier en daar op het asphalt verricht: een ras echt Amsterdamsch pierement had zich hier en daar in een gewoonlijk stille straat of op een pleintje geposteerd, zoo als bij de St. Luciensteeg en in de Lange Lcidsche Dwarsstraat of elders, waar men geen drukte verwachten zou, en men dan ste en hoste, paarsgewijze met een kraag hoog. over de ooren en zelfs met een paraplu arm in arm en het werkte zoo aanstekelijk, dat al spoedig de heele straat mee deinde Op den N.Z. Voorburgwal was aan oen van de groote gebouwen een luidsprekers- mslallatie aangebracht, die de passanten er toe bewoog natuurlijk zonder moeite a Ia quatorze juillet hun feeststem ming te uiten, en zoo was op elk punt in de binnenstad, dat er maar ©enigszins aanleiding toe gaf/ een gelegenheid ge schapen waar men en masse kon feest vieren. Hetzij café, hetzij cabaret, res taurant, of cafeteria, alle openbare ge- legènheden waren overvol. Het is werkelijk niet te boud gespro ken, wanneer men zegt, dat Amsterdam dezen avond tweemaal zooveel voetgan gers telde als gewoonlijk. Dit was niet alleen -op den Dam merkbaar.. Ver op ES®SJEElEai31SSSIS®SIISaSS]ÉSI±l®!ïlffli3aSESI3IS®EStaaHBlSSlSiSE®®iai»!HHS®E3fflBlSiaaaaSïiSS®® a a ia aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaai3&: De buitengewone Staatscourant, welke gisteren is uitgegeven, heeft den volgenden inhoud: Soestdijk, den 31 sten Jan. 1938. Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana der Nederlanden is hedenmorgen door Gods Goedheid bevallen van eene Dochter. Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana heeft heden den 31 sten Januari 1938, des voormid dags te 9 uur 47 minuten het leven geschonken aan eene flinke dochter. De toestand van Moeder en Kind is op het oogen- blik zeer bevredigend. (get.) Dr. J. de Groot (get.) Dr. C. L. de Jongh het Damrak ©enerzijds, tot ver voorbij het Muntplein anderzijds, met het Rem- brandtplein als tweede centrum, tof in de Paleisslraat en tot zoover in de Dam straat als men de monumentale versiering van het paleis maai kon zien, was het een deinende, juichende, uitbundige men- schenmassaj die zich omstreeks tien uur, toen. de betooging geëindigd was, oploste in de straten en stegen, in de zwoegende trams, m de toch reeds overvolle café's en de op verscheidene plaatsen feeëriek verlichte grachten. - De verlichting in de geheele stad deed denken aan die tijdens de feestvveek ter gelegenheid van het Prinselijk huwelijk, zoo mogelijk was de vlaggentooi nog rij ker en de zee van floodlight, die tegen de gevels oplaaide, nog geweldiger, ter wijl zij zich er van onderscheidde, dat nu alles het aandoenlijke embleem van bet jonge leren droeg. Ook Indië vierde feest Batavia, 31 Januari (Aneta—-ANP). Een dag als heden beleefde indie nog nimmer. Het was, alsof iedereen op onverklaar bare wijze voelde, dat deze d'ag de groote dag zou zijn. Hoewel het publiek slechts over de enkele aanwijzingen beschikte, welke ook in Nederland bekend waren, drong op allerlei manieren de spanning tot de geheele Indische bevolking door, waar door van den vroegen morgen tot in den namiddag onafgebroken teekenen van ver wachting tot uiting kwamen. Hel geboorte-bericht liep men reeds voor uit, hetzij door snelle fantasie, hetzij door den vungen wensch naar het Heuglijke bericht. Overal ontplooide zich, reeds voor de blijde tijding bekend werd, de drie kleur, rappe handen haastten zich nog om aan de versieringen de laatste hand te leggen en velen vierden reeds feest, voor dat dit nog verantwoord was. Later, toen de goede afloop bekend werd, werden zij gelukkig door de werkelijkheid iu bun overtuiging bevestigd. Doch terwijl dit geseind wordt bet is nu vlak na bet oogenblik waarop het heuglijke bericht inderdaad binnen kwam zijn reeds alle indrukken van in span ning gehouden gevoelens vergeten door het glorieuze moment van kwart over vijf in den namiddag, toen het definitieve be richt met blijde ontroering op hel kantoor van Aneta te Batavia werd ontvangen. On middellijk werd mei alle beschikbare mid delen het verblijdende nieuws op de meest snelle en uitgebreide wijze rondgezon den. Dit bad tot gevolg, dat binnen een lavarlier de geheele Indische archipel op de hoogte was van het verblijdende nieuws en dat in alle huiskamers door de radio het Wilhelmus weerklonk, ontroering wek kend bij iederen luisteraar. Ondanks de wetenschap van reeds we ken, dat.dit geluk ons kon toevallen, bleek toch dit moment van ontroering te groot voor velen om het te venverken. Prachtig blinkend in den namiddagzon zweefde een K.N.1.L M.-vliegtuig met twee oranjelinten aan den romp bevestigd, over de stad om de bevolking kond te doen van - het heuglijke feit. Tegelijk werden de eereschoten door extra batterijen afgevuurd, begonnen de klokken l© beieren en loeiden allerwege de sirenes, 'foor het gebouw van Aneta stond het rijen 3ik van nieuwsgierigen, die door de- politie in bed'wang moesten worden gehouden. Om de verspreide bulle tins, op oranjekleurig papier gedrukt, werd als het ware gevochten. Do schepen in de haven van Tandjong Priok werden in feesttooi gezét. Overal weerklonken volksliederen. Zij, die voor het eerst in Indtë een ware oranje-stemming aanschouwden, be grepen nu eerst hoe diep de aanhanke lijkheid aan het forstenhuis in Nederl. Indie is geworteld. Ook de autoriteiten, die van de blijde tijding kennis namen, deelden met de bur gerij ia de algemeen© vreugde. Hoe groot cze wel was, werd ook getypeerd door een stormloop op de kanonnen op het Waterlooplein, alsof men wilde meehel pen aan het lossen v.v^> jfo voorgeschre ven '31 vreugdeschoten.-'-O.veral is de feest viering thans in vollen gang. Onmiddellijk, werden felicitatieletegram- nien verzonden. Zoo richtte het hoofdbe stuur van de vereeniging van hoogere poiiiie-ainbtenaren zich telegrafisch tot den landvoogd en tot het Prinselijk Paar, waar bij oprechte vreugde en blijdschap werden veriolkt eu gelukwenschen werden aange boden. Velen maakten in de hoofdstad van den prachiigen avond gebruik om in met oranje versierde auto's een tocht door de stad te maken. Bede van den gouverncur-gcneraaL Gisteravond om 8 uur heeft de gouver neur-generaal ia verband met de Vorste lijke geboorte een toespraak voor de radio gehouden. „In de uren, welke wij thans beleven" aldus zeide de gouverneur-generaal o.m. „beseffen wij, door de aandoening die ons boven onze eigen sfeer verheft, boe- veel oins gemeenschappelijk dierbaar is". Nadat jhr. Van Slarkenborgh herinnerd had aan de geboorte en de kinderjaren van Prinses Juliana, vervolgde hij: „Van daag heeft ons de blijde mare bereikt van haar moederschap. Nu is een Koninklijk kind geboren in het gezin van Oranje, het geslacht, dat wij- aan land en volk verhonden weten en nu wellen in ons op ontroering en erkentelijkheid. Temidden van een wereld waarin de tegenstellingen zich toespitsen en lang erkende waarden, plechtankers in woelige tijden, dreigen te loor te gaan, is het ons gegeven, trouw te Wijven aan de gezindheid deT vaderen en ons een te voelen in verknochtheid aan het Huis van Oranje. De vreugde waarmede de jonggeborene wordt begroet is van het zuiverste gehalte en zoo zijn ook de heilwenschen die tal loos velen uitspreken voor het welzijn van onze Souvereine en voor het Prinselijk Gezin, voor de toekomst van Vorstenhuis en Vaderland. In hun gebeden vragen de gel oo vigor, van alle gezindten den Zegen van dein Allerhoogste. Do gouverneur-generaal eindigde zijn toe spraak met do woorden: „Moge lang nog de herinnering aan dezen dag ons vervullen en nieuwe kracht toevoeren aan ons ver trouwen in de saamhoorigheid van de Nedexlandsche onderdanen, waar ook ter wereld en in de eenheid van het Ko ninkrijk". Ter ©ere. van de geboorte van een Prin ses was gisteren het Nederlandsche oorlogs schip „Hertog Hendrik" in de haven van Gibraltar geheel gepavoiseerd. De buiten- landsche .oorlogsbodems en ander© sche pen in de haven hadden ook dfe Neder landsche vlag- gehoschen. Een unieke foto! Prinses Juliana, de gelukkige Moeder van thans in de school» banken met haar klassegenootjes. Op het schoolbord staat: Vijfde leeraar Mevr, v. 3. Reyden (de onderwijzeres)^ Mick do Jonge, Elisabeth van Hardenbroek, Elise Bentinck, Juliana van Oranje. Del Prinses zit geheel rechts, zoodat we vermoeden, dat de volgorde van de namen ojj| het bord ook de volgorde is van de persouen op de foto van links naar rechts. Het heuglijk nieuws werd te Parama ribo bij het ochtendgloren ontvangen. Het bulderend kanon wekte iedereen uit den slaap. Het was het mooiste weer. Overal was het enthousiasme geweldig. Spontaan barstte het uit. De stad prijkte in en kele momenten in vlaggen fooi. Op het plein voor de gouverneurswo ning drong een enorme menigte samen om een militaire parade te aanschouwen. a a a a a a a a a a Dr. de Groot deelt mede: - if a Prinses Juliana heeft een betrek- Ij kelijk rustigen nacht gehad. a - a a Ook heden qeeft de toestand van rs a a H Moeder en Kind reden tot tevreden- a n sj a is sBaasaaaaaaaaaaaai*3 t STADSNIEUWS Een gerucht plant zich voort met de snelheid van den wind, werd vroeger ge zegd; in onzen modernen tijd zou men kunnen spreken van: met de snelheid van de electricileit. Gelukkig was het gistermorgen eengoed- gerucht, dat door Nederland en ook door Schiedam ging; een tijding, die den 31en Januari 1938 tot een historischen datutn maakte en een golf van vreugde, dank baarheid en jolijt veroorzaakte, waarin de eenheid bij alle verdeeldheid, die oi eigens heerscht met betrekking tot gods dienstige, economische en politieke vraag stukken, gedemonstreerd werd. Samen zijn gisteren jongeren en oude ren door de slad getrokken om hun blijd schap le uiten in zang en gepaste uitbun digheid; samen hebben ze gestaan om de vréugdevuren, die ontstoken werden en geluisterd naar de woorden van onze stads bestuurders; samen zijn veten ter kerke getogen on ook daar plechtig te herdenken den zegen, Nederland geschonken in Oranje en tarnen hebben duizenden, ondanks bet minder gunstige weer, de versiering en vooral de verlichting in oogenschouw ge nomen. Het was, kort na het bekend worden van de blijde gebeurtenis, op eens' heel druk in do stad De schoten stormden leeg; ook ouderen begaven zich op straat. Jongelui van HSS en gymnasium verza melden zich op de Koemarkt eu trokken gezamenlijk door de straten. Er was leven en bewéging in de stad: er was uiting van vreugd© 1 De vreugdevuren - Op de Broersvest. Op vier plaatsen van de stad, Stations plein Broersvest, St. Liduinapleia en Ro- zenfcurgerplem zijn gisteravond te zeven uur op e enigszins plechtige wijze vreugde vuren ontstoken. Op de Broersvest was daartoe als ver tegenwoordiger van het gemeentebestuur aanwezig ir. C. Houtman. Voorts warerr oa. aanwezig enkele leden van het Comité' Januari Oranjefeesten. Er bestond voor de gebeurtenis zee® groote belangstelling. Nadat St Ambrosius een potpourri van Vaderiandsdie liedjes gespeeld had, gaven! drie hoornblazers "van de Oranje Gard© een hoomsignaal ter inleiding van dei plechtigheid. De heer ir. C. Houtman sprak daar na de volgendes rede uit „De blijde gelieurtenis in ons Vorsten huis, vle voorspoedige geboorte van een! Prinses, waarnaar geheel Nederland meli zoo buitengewoon groote belangstelling! heeft uitgezien, is thans een feit geworden, Naas! de dankbaarheid die wij daarvoor verschuldigd zijn, straalt uit onze harten een vreugde, die spontaan wordt geuit, wegens onze aanhankelijkheid aan ons Ko ninklijk Huis. ft ij herinneren ons nog levendig het moment in 1909 toen ons de blijde bood schap bereikte van de geboorte van Prinses Juliana. Een moment van dezelfde beteekenis beleven we nu weer. De gloed in onze harten laait op tot een! vuur, het anbluschbare vuur, dat getuigt van onze trouw en eerbiedig medeleven! met ons Oranje-Huis. Als dadelijk liet.vreugdevuur zal zijn ont stoken, zal dat het symbool zijn van het licht, dat in alle harten op dezen blijden: dag schijnt. Slechts kart zal dat beeld kunnen blijven bestaan; vrij spoedig'toch zal dit vuur weer zijn gedoofd. Niet aldus is het met het vreugdevuur dat in ons brandt! Dal k a n niet worden gedoofd,-dat ma a Deze courant verschijnt dagelijks, met uit zondering m Zon- en ïeestdagea. Prijs per Kwartaal f 8.franco per past f 2.50 Prijs per week: 15 ats. Afzon derlijke numrsers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen Adrertentiën voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd rijn, 's Zaterdags vóór 9 uur. Een bepaalde plaats van advertenties, wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Prns der AdvertentiSn* van 15 regels ft 5a; iedere regel meer f 0.30, m bet Zaterdagnuramer 45 regels fl.80, iedere regel meer f035 Reclames f075 per regel. Incassokosten5cta.; postkwitantleslö ets. Tarieven van achertentién by abonnement »jn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling^ ivleino Advertentien opgenomen 4 10 50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m 25 moorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 'a Woensdags' KJeine Advertentien tot25woor den f0.25, mits a óór Dmsdagaaond 6 uur aan bet Bureau bezorgd 's Zaterdags- Kleino Advertentión f 1 00, Indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. NEDERLAND VIERT FEEST! SI 13 B [g ra he id

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1