Twee vreugdige Haagsche dagen Kameroverzicht TWEEDE BLAD SCH1EDAMSCHE. COURANT Op het Buiten- en Binnenhof. Hamerende menschen. Licht, overal licht. In de Jacobskerk. Drukte in de café's. BINNENLAND Loop der bevolking van Nederland Kerk en School Statistiek over de kosten van liet lager onderwijs Luchtvaart (Speciale correspondentie). Feestelijkheid bestaat niet uit „dingen- die-c-r-te-doeu zijn", doch uit do stemming die er heerscht. De dingen die er gedu rende deze mooie dagen t© doen waren, waren eigenlijk niet eens zoo bizonder. iWat positieve, echt© feestviering betreft waarbij de gansehe bevolking betrokken wordt, is Den Haag een stad die haar sporen zeker niet verdiend toeft. Het is niet noodig daar nu in te treden, maar wel mag gezegd worden dat zulk een w©nsch in zulk eon zeer uitgebreid© stad ook waarlijk niet gemakkelijk te vervul len is, temeer waar zulk een stad uit zoovele, verschillend-geaarde bevolkings- deelen bestaat. Een feest als bet Brabant- scbe of Limburgscbe carnaval, waarbij de standen zich verbroederen, en alle inwo ners in den waren zin één zijn dat is hier onbestaanbaar bijvoorbeeld. Maar waarom, zoo vraag ik mij af, is er hier niet wat meer muziek? Waarom houden bij ons in Den Haag niet een tien-tal vroolijk-spelen- d© muziekcorpsen muzikale marschen door de stad? Zoo iets zou ongetwijfeld Den Haag van feestelijkheid, vervullen. Méér dan. een'overigens .-ditmaal-alweer mis lukt® ballonopstrjgmg, of vreugde-vuren brandend op bet Schevcningsche - strand. Er zijn bier verschillende plech tigheden geweest, waarvan die op tot Bui: lenhof, georganiseerd door bet Nationaal JongerenVerbond, en waarbij de jeugd in alhare schakeeringen betrokken was, ongetwijfeld de best-geslaagde, immers in drukwekkendste en waarlijk-plechtigste ge weest is. De taak van deze correspondentie uit de residentie is bet iets te vertellen van de sfeer en de stemming waarin Den Haag, gedurende de twee volle dagen, vol geluk en vreugde om bet Prinsesje, ver vuld is geweest. Laat dan onmiddellijk geconstateerd zijn, dat bet mooie, hartelijke en vroolijke da gen geweest zijn. De Nationale Feestdag zelve zag door de dreigende grijze wolken telkens de zon, die alle ver tier op straten en pleinen in haar gulle, gouden feestelijkheid zette. Een feestelijk van allemaal Zondags-aangedane, met oran je getooide menschen die de binnenstad met hun rustige vroolijklicid vulden, die in de koffiehuizen bijeen-dromden zonder bepaald ander -doel drvrr -tezamen—in -ge zelligheid en prettige stemming de groote, blijde gebeurtenis te vieren. Spijkers slaan. Op bet Buitenhof, waar steeds meer de vroolijkheid zich samentrekt, dat mooie open plein grenzend aan den Hofvijver, met zijn waaierend-witte fontein-pluim en aaa dat fraaie Binnenhof, dat altijd getuige is van belangwekkende gebeurtenissen, op het Binnenhof stond een groot blauw en oran je staketsel met vriendelijke welkomst woorden aan de Koninklijke jonggeborene beschilderd, bewaakt door padvinders en waarin ieder, die dat wilde voor oen klein bedrag een „zilveren" spijker (die van nikkel was) kon slaan... Het was aardig to zien hoeveel animo er voor dit hame ren bestond. Ik heb er oen kwartiertje bij staan kijken. Het was maar een héél klein en onopvallend onderdo -11 je van de sfeer dezer stad, maar bet was toch wel typee- rend en aardig genoeg, om te zien in welk een vervoering een oud vrouwtje deze hameronde daad volbracht. Zij sloeg den hamer alsof het 't grootste oogenblik van baar eenvoudig leven was en ik bedacht dat het voor zulk een oud vrouwtje ook inderdaad een groot oogenblik zijn moest. Een martiale meneer met wit'e snorren, zooals er zooveel door Den Haag mar- cbeeron, in stoere paradepas van huis naar de Witte en van de Wille naar buis (wan neer hij mij zou hebben aangesproken zou ik hem zeker, zonder aarzelen, met kolo- hel, geantwoord hebben), een martiale me neer kon zijn ongeduld om de timmer- handeling te verrichten nauwelijks be dwingen en (oen het padvindertje hom dan ook den hamer had overhandigd, sloeg do beer den spijker zóó raak op den kop, dat die biet twee slagen vrijwel in tot bout verdwenen was. Een fijn, giijs dametje zoo'n dametje bij ons uit de kleine villatjes van de Bloe- membuurt deed bet weer heel anders dan de kolonel. Waarschijnlijk heeft zoo'n grijs dametje in beur gansehe, een beetje grijs-getoond leven, nog nooit gehamerd. Zij deed het dan ook verlegen en met een gansehe reeks kleine, voorzichtige klop jes. Doch toen bet werk voltooid was, keek zij er zéér trotscli naar en haalde zij uit haar zilveren beursje een kostbare zilveren gulden, een groot® schat voor zoo'n dametje uit de Bloemen buurt, die zij met een gezicht vol zaligheid in bet busje glijden liet. Zo» waren er overal dozo dagen wel kleine, aardigo dingen te zien die te zamen de stemming bepalen. Vooral 's avonds kwam de vreugde en do jolijt eerst recht tot uiting in de dich te drommen zingende en dansende jonge- mensehen, die van het zingen en dansen maar niet genoeg konden krijgen. Ze had den „feeststokken" in de band en oranje mutsen op bet hoofd. Zij liepen in groote slierten arm in arm over de volle breedte van de straat, zoodat bezadiger en vol- wassenex menschen liet zoowaar wel eens benauwd kregen in al die uitbundigheid. De verlichting. Die ouderen genoten dan meer van de lichtjes. Van de vlammen die waaierden uit de hooge vuurbekkens langs den vij ver; van de breede koperen bekkens ge vuld met lichtende oranje-appels, die her en der zich spiegelden in het stille, blin kende duister van het water, van de wit- ©verschenen gevels der landsgebouwen die in dit onwezenlijke licht een waarlijk in drukwekkend beeld gaven zooals zij uit den. vijver loodrecht omboog rezen. Er hingen trossen verlichte oranje-bol len in dc- boomen van den Vijverberg ©n van den breeden, statigen Voorhout, de poffertjeskramen geurden van vanille, de kleine kooplieden prezen met schorre stem men hun heerlijkheden aan, van warme worstjes tot warme chocolade, van ha ring in 't zuur tot vijf reepen voor een dubbeltje. Vroomheid. Langs statige gevels lijnden de lampges in echt feestelijke schittering; in de Jacobskerk waar het huwelijk tus- schen de Prinses en den Prins het vorig gaar voltrokken is was een feest-- cn dankdienst voor het groote goed ons ge worden. De toren stond in lichtschijn en het was merkwaardig te zien hoe die een hoogen schaduw wierp op de laag hangende avondwolken en door de ge kleurde ramen viel een mild en zacht licht. Glanzende auto's reden af en aan. Maar ook de „mindere man" kwam in het Gods huis van zijn dankbaarheid getuigen, te voet en rustig ging een groote schare het verlichte kerkgebouw binnen, In dc eafé's. Doch nevens die vroomheid was er dan toch vooral het meer wereldsclte vermaak. Het vermaak van menschen in café's, die allemaal voor dezen grooten dag, voor zoover zij dat al niet hebben, oen mu ziekje deden spelen. Geen koffiehuis of het was afgestampt vol. Geen café, al gaat het op andere dagen niet_ bijster florissant, of het had een geduldig-wnch- tende drom adspirankbezoekers voor zijn deuren. Omstreeks tien uur, toen ik 11a ge- danen journalislieken arbeid óók wel eens deel aan de feestvreugde wilde lieb- lwn,~w.T§ --êr' geetv plaatsje-" meer- te krij- gen De dure, mondaine restaurants, waar tot diep in den nacht gedanst zou worden met alle verrassingen, cotiüonartikelen en na tuurlijk een menigte in feestelijke a.vond- kleedij, die waren al dagen te voren ge heel gereserveerd. Voor de meeste bad men maar eenvoudig de deuren op slot gedraaid. Zoodat de hongerige laatkomer zich troosten mopst met de gedachte, dat de menschen daarbinnen althans pleizier in overdaad hadden. Voor de eenvoudige café's stonden overal krijgshaftige gelegenheidsportiers in uni formen, om een generaal van het TJruguee- schc leger te doen watertanden, die de menschen met twee ot drie tegelijk telkens wanneer er een tafeltje opengeko- men was binnen lieten. Men moest al het geduld hebben een uurtje in zoo'n queu te staan, wilde men in het heerlijk-binnenste worden toegelaten. Totdat ik' dan ten lange leste 111 een verre buitenwijk, ergens aan liet randje van de stad, tegenover bet donkere, stille en zwijgende Haagsche Boscli, eindelijk nog een plaatsje kon krijgen in een klein café, waar de menschen knus en feestelijk naar de radio zaten te luisteren. Het zijn dagen van echte, warme feest vreugde voor Den Haag geweest, de 31sle Januari, die in het vervolg wel „Piin- sesjesdag" zal heetcn cn de 1ste Fe bruari die in onze herinnering zal blijven voortleven als een Nationale Feestdag bij uitnemendheid. Zooals dal met een fraaie "©woonplaats heet ,,geen wanklank werd vernomen"; er heerschje een erhl-vtooüjke, eclu-gelukkige. echt-nationa'e stemming. Het is geen praatje-voor-do-vaak en ik zeg dit niet omdat liet er nu eenmaal öij-lioort, dat Den Haag in werkelijke, oprechte en algemcene vreugde de geboorte van liet I'nm-e-je en liet geluk van Oranje gevierd lieefl. Nu ik dit schrijf maakt do stad zich op om den tweeden avond van het feest in ie gaan. Overal gloeien en tiloeien de lichtjes in den duisterenden dag. Statistiek van uitgeweken Duilsriic Joden, In hel tijdschrift Population, orgaan van den Internationalen Bond tot Onderzoek van de Demografische Vraagstukken, wordt meegedeeld, dat tot liet einde van het vorige gaar ongeveer 135.000 Israëlieten Duilsehland verlaten moeten hebben en wel voor Europa, de Ver. Staten, Zuid- Amerilca en Zuid-Afrika. Tweeduizend zou den weer den weg naar Oost-Europa ge nomen en om en bij do 43.000 zich in Palestina gevestigd hebben. Frankrijk komt vooraan in do rij van de landen, die hun onderkomen boden en wordt gevolgd' door Nederland, waar ten naaste bij 5000 uit gewekenen over de grens kwamen. Het derdo land van asyl is Engeland. Da blijde gebeurtenis. De Eer ste Kamer behandelde voorts binnenlandsthe zaken. Zoowel in do Eerste als in de Tweede Kamer zijn gisteren officieele woorden van verheugenis gewijd aan de blijde gebeur tenis in tot Prinselijk gezin. De Tweede Kamer was speciaal hier voor bijeengekomen en haar voorzitter, mr. Van Schalk, getuigde van (lc staat kundige beteekenis, die in deze blijde ge boorte ligt opgesloten. Zoo mag, aldus spr., de natie zichzelve verzekerd achten van een toekomst welke ligt in de lijn barer geschiedenis.; Moge, zoo besloot spr., bet Nederlandsche volk uit bet ontluiken van dil jonge lepn zelf verjongende kracht putten ter versterking van de nationale eenheid en vrede, de onmisbare voorwaar den voor zijn geestelijken ea stoffelijken vooruitgang, In de Eerste Kamer heeft baron De Vos van Steenwijk de gevoelens van dit college vertolkt. Spr, zeide o.a.: Mogen wij onder bid dend opzien vertrouwen, dat Hare Ko ninklijke Hoogheid zich zal betoenen een weldaad Gods, een parel met vaderlijke zorge uitgekozen yen door de hand Zijner trouwe geregen .in het snoer der liefde, waarmee Hij Nederiand siert In beide Kamers beeft minister Colijn de toespraken beantwoord namens de raadslieden der Kroon en getuigd dat het kabinet niet minder doelt in de blijdschap van het Nederlandsche volk, waarbij bij do hoop uitsbraky dat God het geheele volk zal blrjvfa zegenen, ook in ons na tionaal Koningshuis. De redevoeringen werden met applaus bezegeld. De TweedeKamer is hierna weer uit eengegaan. j In de Eerste Kamer werd oen aan vang gemaakt met de behandeling van de begrooting van binnenlandsdie zaken. De heer Fleskens (f.-k.) bepleitte een her ziening van de fmancieele verhouding tus- schen rijk en gemeenten, in het bizonder ter tegemoetkoming van de noodlijdende gemeenten als gevolg van werkloosheids- zorgen. Voorts drong hij, aan op ruimere toeken ning van bijdragen uit 's rijks kas voor de luchtbescherming. De heer Vijlbrief (s.-d.) drong aan op minder beperking van de vrijheid der ge meenten ten aanzien van de salarieering van het overheidspersoneel. Do heer Kropman (r.-k.j wees op de financieele lasten welke op de groote ge meenten drukken en bepleitte verlichting daarvan. De lieer Droo^lcever Forluyn (lib.j, wenschte evenals de heer Fleskens beter voorziening van de luchtbescherming en bepleitte eveneens een herziening van de financieele verhouding. Herstel van de volledige autonomie der gemeenten achtte spreker gewenscht. De vergadering werd hierna verdaagd De- groei van dc bevolking wordt elk jaar kleiner. Ook het sterftecijfer wordt kleiner. Verschenen is de „Statistiek van den loop der bevolking" over het jaar 193G, waarin een groot aantal demografische ge gevens zijn bijeen gebracht. Uii deze publicatie blijkt, voor zoover betreft de bevolking in het algemeen, dat de relatieve toeneming ook in 1936 weer geringer was dan in het voorafgaande jaar. Van 18501931 was deze toene ming steeds stijgende. In 1931 Ixsdroeg zij 1.59 pet, daarna is de daling inge treden. In 1935 nam de bevolking met 0.98 pet. toe, in 1936 met 0.97 pet De hoofdzaak vaii den bevolkingsgroei is ge legen in het geboorteoverschot (vcrscliil tusschen geboorte en sterfte), hetwelk in 1936 97.752 of 1.15 pet bedroeg. Door grooter vertrek dan vestiging verloor ons land dit jaar 15.338 inwoners, of 0.18 pc!. De totale toeneming bedroeg der halve 82.414, of, gelijk bovenvermeld, 0.97 pet, tegen 82.480 of 0 98 pet. in 1935. Het accres der bevolking is niet gelijk matig over liet geheele land verdeeld, liet aandeel der groote steden zoowel als der gemeenten met minder dan 5.000 inwo ners daarin neemt af. Dat der overige gemeenten stijgl, zoodal de groei van de gemeenten der middengroep relatief het grootst is. Ilel aantal levend geborenen bedroeg-in 1936 171.675. De daling van liet rela tor® geboortecijfer zette zich ook dit jaar voort. Per 1000 der bevolking bedroeg dit cijfer in 1935 20.21 en in 1936 20 16. net percentage onwettïgen zette zijn da ling voort. In 1901'05 bedroeg het 2.3(5 pel, thans is het tot 1.53 pet. 111 19">G vermindeul. Hel procent der doo Igebore- neii, dat in vergelijking tot vroeger even eens sterk is gedaald, blijft de laats'e jaren constant, 11I. 2 51 pet. tiet percen tage meertinggeboorlen is in den ioop der jaren ook afgenomen. In 1936 bedroeg het 12.7 pet. Dil jaar was rijk aan drielingen. Het waren er 23, togen 13 in 1935. Onder de eerst geborenen is in verband met den leeftijd der ouders het jongenrever- schot grooter dan onder de iatergebore- neu. Voor het eerst na 1917 vindt men in de onderhavige publicatie een statistisch o\erzicht van de bij de geboorten ver leende verloskundige hulp. De daling van de sterfte, berekend por 1000 inwoners, zette zich ook in 1936 voort. In 1935 bedroeg dit cijfer 8.73, in 1936 8.68. De sterfte onder manne lijke bevolking is grooter dan onder de i -SK "i.M* De garnizoenstroepen In Den Haag maakten gisteren een feestmarsek door de stad, waarna op Plein 1813 werd gedefileerd voor den waarnemend gou verneur der residentie. In verband met de geboorte van Prinses Beatrix werd gisteren door den commissaris der Koningin in Groningen, mr. J. Linthorst Homan een krans gehecht aan het monument van Graaf Adolf van Nassau te Heiligerlce. vrouwelijke. Het verschil wordt evenwel sleeds kleiner. In het cijfer der huwenden, eveneens berekend per 1000 der bevolking, ziet reen geen vaste tendens tot stijging of daling gelijk bij de geboorte of sterfte; het is sinds 1840 schommelend. In 1936 was het weer iets hooger dan In de voorafgaande jaren. In 1935 bedroeg het 14.35, "in 1936 14.77. Let aantal echtscheidingen, berekend per 1000 gehuwde paren, is over het alge meen stijgend en was in 193G weer hoo ger dan in de voorafgaande jaren In 1935 bedroeg het 1.78, in 1936 1.89. Het aantal echtscheidingen van tafel en bed bedroeg in 1936 0.37 per 1000 gehuwde paren, legen 0.41 in 1935. Uit de N.S.B. getreden. De lieer E. Moolhuyscn te 's-Graven- liage deelt mede, dat hij, 11a zijn indertijd genomen ontslag als groepsrecretaris en organisator der N.S.B. thans ook bedankt heeft voor de functio van vertegenwoordi ger van den raad voor katholieken en voor het lidmaatschap dier partij. DER DONDERDAG 3 Februari 1938. No. 21779. Dagelijksche indexcijfers. Medegedeeld door bet Cenlraa! Bureau voor de Statistiek. 's-Gravenhage, 2 Februari. Aandeelenkoersen91,5. Goederen groothandelsprijzen75,4. Vergelijkbare cijfers over de jaren 1929—1934. Het Centraal Bureau voor do Statistiek vestigt dc aandacht van belangstellenden op do statistiek van de kosten van het Jager onderwijs 19321934, welke dezer dagen bij de algemeen© landsdrukkerij ver schalen is. In deze uitgave zijn, evenals in vorig© edities, behalve de kosten terzake van het gewoon en uitgebreid lager onderwijs, ge gevens opgenomen omtrent de kosten van het voorbereidend (bewaarschool-) onder wijs, het buitengewoon lager onderwijs, do naleving der leerplichtwet, het vervolgon derwijs, de onderwijzersopleiding en het schooltoezicht. Omtrent elk dezer onder deden slaan uitvoerige gegevensten dien st© van den lezer. De gebruikelijke onderscheidingen zijn. ook ditmaal toegepast. Zoo worden de rijks- en de gemeente lijke uitgaven zoowel afzonderlijk als ge combineerd behandeld. Zoo worden de uit gaven voor openhaar en bizonder onder wijs steeds afzonderlijk vermeld. Daaren boven kan men de personeels- en de ma terieel© uitgaven afzonderlijk nagaan. Van zelfsprekend nemen de kapitaalsuitgaven een aparte plaats in. Nevens liet uitgebreide cijfermateriaal be vat tot boekwerk een inleiding, d.w.z. ©eni deskundige voorlichting, waarin den lezer de belangrijke feiten worden voorgelegd, welke hij anders moeizaam uit het tabel len werk zou moeten opdiepen. D® inlei ding wordt telkens onderbroken door be knopte staafjes, waaruit men vlot verge lijkende cijfers over de jaren 19291934 kan aflezen. Trouwens, ook het tahellenwerk is zoo danig ingericht, dat men de cijfers over de laatste zes jaren gemakkelijk kan raad plegen. Doordat het bureau voor de jaren 1933 en 1934 over meer gedetailleerd grondma- tetiaal beschikte dan vroeger het geval was, konden sommige gedeelten der pu blicatie en vooral de paragraaf betref fende onderwijzersopleiding met waar devolle onderscheidingen en overzichten worden uitgebreid. Een aantal grafieken geeft een duide lijke voorstelling van de meest sprekende feilen. De onderhavige uitgave bevat cn groote hoeveelheid orienleerend materiaal en is daarom van belang voor ieder, die met do overheidsuitgaven voor ons lager on derwijs op de hoogte wit zijn. Vooral do gemeentebesturen, welke nauw bij de be handelde materie betrokken zijn, zullen in dit boek veel van hun gading vinden. De belooning der bestuurders van de Groene Muizen". De Italiaanscho regcering heeft den be manningen der „Groene Muizen", die eeri recordvlucht naar Zuid-Amerika gemaakt hebben, beloon in gen toegekend. Bruno Mus solini is bevorderd tot kapitein, kolonel Biseo en majoor Moscatelli hebben do gouden lucht vaartmedaille ontvangen. D© andere leden der bemanning hebben een gouden of zilveren medaille gekregen.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5