eerste blad. I Maandag 7 Februari 1938 De gebeurtenissen in Duitschland 90sto Jaargang. No. 21782 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Wat er aan de beslissingen van Adolf Hitler is voorafgegaan. De toestand in het Verre Oosten De strijd in Spanje De onveiligheid in de Middeilandsche Zee Duitschland Proces tegen ds. Niemoeller België Int. Samenwerking Het vlootvraagstuk Gemengd Nieuws Verkeersongevallen Gevolgen van roekeloosheid Deze courant verschijnt dagelijks, met uit- tendering Tan Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.franco per post 2.50. Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 cte. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Adyertentién voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf nur aan tiet Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór uur. Een bepaalde plaats van adTertentién wordt niet gewaarborgd. Prijs der Advcrtentiën: van 15 regels fl 55; Iedere regel meer i 0.3Ü; m het Zaterdagnuramer 15 regels 11.80, iedere regel meer I Ü.35 Keelames f0.75 per regel. Jncassokosten5cts.; Sostkwitanties 15 ets. 'laneven van ad\ertenlien ij abonnement atjn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen \ooruitbetahug_ Kleine AdveUtnUcn opgenomen £i t 0.50 tfm. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van »0 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentien tot 25woor den f 0.25, mits \óór Dinsdagavond b uur aan het Bureau bezorgd. *s Zaterdags: Kleine Advertentien f 1.00, indien met \6ór Vtijdagavond 0 uur bezoigd. In een nit Bazel gedoteerd telegram, dat voorafgegaan wordt doer de aantee- kening: „Van een gelegenheidscorrespon- denf, geeft Le Temps het volgende relaas van de ontwikkeling der crisis, die Vrij dagavond te Berlijn tot ontknooping is gekomen. Voor de opstelling van do programrede voering, die Hitier op 30 Januari zou uitspreken ging hij, zooals ieder jaar ge bruikelijk is, over tot een zeker aantal raadplegingen in zijn villa le 3erehtes- gaden. Tijdens deze besprekingen diende de rijksweer verscheidene verzoeken in. Zij eischte aftreden van Von Blomberg en concentratie in de handen van den opper bevelhebber van het leger der rnachlsbe- voegdheden ten aanzien van het leger, de marine en het luchtwapen. Voorts oefende zij levendig critiek uit op de Duitsche buitc-nlandsche politiek. Zij sprak zich uit tegen te nauwe samenwerking met Italië, tegen interventie in Spanje, tegen samen werking met Japan en bepleitte een toe nadering tot Londen, een ontspanning tus- schen Berlijn en Parijs en vooral een ontspanning, gevolgd door een toenadering tot Moskou. De zware industrie en de grootgrond bezitters, die eveneens geraadpleegd wer den, oefeaden levendige critiek uit op het vierjarenplan van Goering. De rijkskanselier hoorde deze klachten aan zonder een standpunt te bepalen. Tie atmosfeer was echter vrij geladen. Op dat oogenblik kwam Hunmler tus- sehenbeide, hij overhandigde Hitier een dossier, waarin vastgesteld werd, dat een zeker aantal generaals van de rijksweer, met Von Frilsch aan het hoofd, behoor den tot een geheime organisatie, die er naar streefde den tweeden zoon van den kroonprins op den troon te plaatsen. Himm- le-r staat bekend voor zij gevoelens van wantrouwen ten opzichteriVaLdeu rijks weer. Zoo heeft dezen zomer liet gerucat de ronde gedaan, dat Himmler, die door zijn agenten in Rusland op de hoogte ge bracht was van zekere onderhandelingen tusschen den Duitschen generalen staf en dien van het roode leger, de Russische ambassade te Berlijn een pak documenten ter hand heeft gesteld, waarin het be slaan aangetoond werd van deze verbor gen betrekkingen. Een proces te Moskou en de terechtstelling van maarschalk Toe- chatsjefski waren er het gevolg van. Tegen het einde van Januari hing een sfeer van angstige spanning in Berlijn en deed het gerucht de ronde, dat Himm ler zou overgaan tot arrestatie van een zeker aantal generaals der rijksweer. Toen besloot Von Fritsch, die monarchistisch gezind is, stoutmoedig op te treden. Hij riep een zeker aantal generaals in zijn huis bijeen om tezamen met ben een plan van weerstand op te stellen. Op 28 Januari, des morgens, bezette oen com pagnie rijksweer het paleis, dat in de Wilhelmstrasse staat op no. G4, vlak bij de kanselarij. Tegelijkertijd werden op som mige strategische punten der hoofdstad schikkingen getroffen om een vermetelen slag van de Gestapo te beletten. De beide dagen van 28 en 29 Januari verliepen te Berlijn in angstige spanning. Een vrij groot aantal bekende persoonlijkheden, die min of meer bij bet complot betrokken wa ren, verlieten overhaast de hoofdstad. !n den avond van 29 Januari vernam men toen, dat Hitler hot ontslag van Von Blom- berg, dat door den rijksweer geëischt was, had onderteékend en dat van Von Fritsch, die schuldig was aan ernstige overtreding der discipline. Von Fritsch, die den vol genden dag van zijn ontslag op de hoogte gebracht werd,'gaf te verstaan, dat hij niet van plan was zich te onderwerpen. Op 31 Januari begon generaal Keitel zijn bespre kingen met Hitier. Deze besprekingen werden in den loop der volgende dagen voortgezet. Do rijks weer ging er mee aecoord, dat de „roya listische groep" verwijderd werd en kreeg in "tuil bekrachtiging van haar elschenin de eerste plaats haar volledige autonomie, vervanging van Von Blomberg door Kei tel. Geen enkele tusschenpersoon werd tus- schen hem en Hitier toegestaan. De pogin gen van Goering en Himmler om zich meester te maken van het ministerie van oorlog waren verijdeld. In de tweede plaats kende Hitier de rijksweer de hervorming toe, die Daladier kort geleden in Frankrijk heeft ingevoerd ten gunste van generaal Gamehn Ten slotte ruimde Hitier de rijks weer een plaats in bij het toezicht over de buiienlandsche politiek door haar drie zetels te geven in den geheimen raad, die geroepen zal zijn alle belangrijke beslissin gen te nemen over de buitenlandsche po litiek. Hel is waarschijnlijk, aldus besluit liet telegram in Le Temps, dat na de bewo gen dagen, die Berlijn zoo juist heeft doorgemaakt, de hartstochten eenigen tijd tol bedoren zullen komen. Zonder twijfel blijven er heel wat oorzaken voor bot singen en conflicten over. De rijksweer schijnt voldoening te hebben gekregen, maar wat wordt er van de eischen, die Hitler gesteld zijn'door.de zware" industrie en de Junkers ten opzichte van de eco nomische politiek van Goering? Dat is een nog ernstiger probleem en nog belangrijker dan dat der autonomie van'de'rijksweer. De gcheele ontwikkeling van de binnen- landsehe en de buitenlandsche politiek van Duitschland is misschien afhankelijk van zijn bevrijding van het door Goering,- tegen den wil van Schacht, opgelegde economi sche systeem. Zoo staan de zaken. Japansche overwinning ten Noor den van Nanking. Generaal Malsoci maakt bekend-, dat een belangrijke overwinning is behaald .op de Cliineesche troepen in de spoorwegzone TientsinNanking, op 100 mijl ten Noor don van Nanking. Het communiqué, dat door liet hoofdkwartier van den generaal is uitgegeven, meldt, dat de vluchtende Chiineezen rampspoedige verliezen Lebben geledon. Do Cliineezen, die weerstand bo den aan den Japansclien opmarsch van Nanking naar Soetsjau, vluchten in wan orde naar liet Noorden uit Peugpoe langs de spoorlijn TientsinNanking en ook dwars door het land in Noord-Westelijke richting. De Japansche troepen achtervol gen lien van nabij en zouden reeds 1500 Cbineezen gedood en vele gewond hebben. De krijgsverrichtingen bij Teruel, De laatste berichten van den rechtschen pvrsfuens.t .melden o.m.de recht sche troe- pbh "zijn twintig Kilometer opgerukt in den sector van Alfambra. Zij maakten 2.30 ge vangenen. De vijand liet 3000 tijken achter. Wij maakten ons meester van 15 do-rpen en talrijke wapenen. Kabinetsraad te Londen. Er is te Londen verrassing gewekt, door dat Zaterdag onverwachts een bijeenkomst van liet kabinet is gehouden. De ministers weiden inderhaast naar het Foreign Office geroepen. Men meent te weten, dat de gobeurte. nissen ju de Middeilandsche Z&e eu het tot zinken brengen van de Alcira, besproken zijn. Simon, Eden, Ilailsman, MacDomald, Duff Cooper en Inskip, waren aanwezig. Cham berlain, die gisteren naar Birmingham was vertrokken, woonde de bijeenkomst niet hij. Het is niet onwaarschijnlijk, dat ook de toestand in Duitschland, voorzoover En geland daarbij belang heeft, besproken is. Do Duitsche zaakgelastigde, Woermann, werd' naar liet Foreign Office geroepen, ter wijl het kabinet bijeen was. Anti-duik bootblokkade? De vlootmedeweiker van de Sunday Ti mes meldt, dat in het Westelijk deel van de Middeilandsche Zee een ware anti-dui'ki. bootblokkade zal worden toegepast. De ac tiviteit der onderzeebooten, zoo schrijft hij, beperkt zicli thans nog slechts tot liet wei nig uitgestrekte gebied1 van de Golf vain Valencia. Bovendien zijn dez-e duikbooten niet meer ^ombekend", men weet thans, dat nog slechts drie duikbooten aan de aanvallen «jp koopvaardijschepen deelne men, -namelijk een oude Spastische duik boot en twee duikbooten, die Italië aan Franco lieelt verkocht. Zij hebben alle d'rie hun basis op Majorca en bun actieradius is zeer beperkt. Daar deze feiten bekend zijn. is hei mo gelijk, den patrouilledienst in het Weste lijke deel van de Middeilandsche Zee te verscherpen ten koste van de verder van de Balearen gelegen wateren. Krachtig Britsch protest bij Franco. Het Britsehc geduld uitgeput. Na de bijeenkomst der ministers over do zeesehuimorij heeft de "Britscho negee- ring een in krachtige bewoordingen gestelde nota aan Franco gezonden, waarin uitdruk king gegeven wordt aan haar misnoegdheid over de herhaalde aanvallen op Britscho schepen, ofschoon de tekst van de nota niet zal worden gepubliceerd voor Eden vandaag een verklaring in hot Lagerhuis zal hebben afgelegd1, gelooft men, dat de riota duidelijk te kennen geeft, dat bet geduld van Engeland geheel is uitgeput. 4v g -xte Z.K.H. Prins Bcrnhard met H.K.H. Prinses Beatrix in statiekleed. Dit statiekleed voor de tweede maal gebruikt voor het toornen van een Prinses bij het opmaken van de akte en werd nu voor de zevende maal gedragen uitsluitend door Prinsessen uit zeven generaties. Behandeling hedenmorgen met ge sloten deuren begonnen. Vanochtend le half tien is hot proces tegen ds. Niemoeller, den bekenden leider der belijdende kerk, voor het speciale ge recht in Moabit begonnen. Eenige honderden personen verdrongen zich bij don ingang van liet gebouw, doch slechts eenige bloedverwanten en vrien den van den predikant werden tot de zaal toegelaten. Het rechtscollege, bestaande uit drie rechters, trad te half tien precies bin nen, waarna do beschuldigde, die in liet zwart gekleed was en bleek zag, werd binnengeleid. Onmiddellijk werd een aanvang met het verhoor gemaakt. De president stelde de gebruikelijke vragen betreffende de iden titeit van ds. Niemoeller. Te 9.45 uur was deze formaliteit vervuld, waarna de per sonen, die haar op speciale kaarten moch ten bijwonen, worden uitgesloten. De pro cureur verklaarde, dat de behandeling met gesloten deuren zou geschieden. De ge- rechtsbeamblon ontruimden de zaal. Onder de aanwezigen werd de bekende predikant Jacobi opgemerkt. Mm venvacht, dat de behandeling verscheidene dagen zal duren. Twee-en-veertig getuigen zijn gedag vaard. Ward Hermans gearresteerd. Le „Soir" meldt, dat Zaterdag een groep personen te Meclielen bezig was Fransche opschriften uit te vegen. De vroegere af gevaardigde der Vlaamsch-nationalisten, Ward Hermans, die hieraan deelnam, werd op heeterdaad betrapt en gearresteerd. Hermans is voorloopig opgesloten en blijft ter beschikking van de justitie. Britscho nota te Tokio. De Britsche amijassade te Tokio op het Japansche ministerie van. buiten landsche zaken een nota overhandigd, waarin, naar gemeld wordt, de Japan sche regeering verzocht wordt, zich aan te sluiten bij de lioofdbcpalin. gen van het vlootverdrag van 1936. Men meent te weten, dat de Amerikiaan- sche ambassade ©en soortgelijke opdracht heeft gekregen, doch op het ministerie van buitenlandsche zaken woidt verklaard, dat nog geen Anierikaansclie nota is overhan digd. De Britsche ambassadeur heeft vanmor gen een onderhoud gehad met minister Hi- rota gehad, dat, naar men gelooft, betrek king gehad op het vraagstuk der Chinee. sche douane en op het bekende onderhoud met Matsoei, dat nog niet in Japan gepu bliceerd is. Vlootbouwplannen van Japan zullen geheim gehouden worden. Tijdens een bijeenkomst in liet Japan sche ministerie van marine, werd besloten, de Japansche vlootbouwplannen niet open baar te maken. Het ministerie van buitenlandsche zaken lieeft een communiqué gepubliceerd, waar in gezegd wordt dat Japan, aangezien h-et niet gebonden is door liet verdrag tot be perking van den vioolbouw, van oordeel is, dat liet niet verplicht is, de gedane voorstellen te aanvaarden, ctn zelfs niet op de overhandigde nota's behoeft te ant woorden. Evenwel zal het tot op zekere hoogte antwoorden, daar het zich wil hou den aan de beginselen van het internatio naal fatsoen. De Japansche regeering zal haar houding bepalen, na overleg te heb ben gepleegd met de marine-autoriuteiten, Do woordvoerder van hel Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft verklaard^ dat Japan steeds bereid is elk voorstel te bestudeeren, dat berust op met- bedreiging en non-agressie. Japan is thans niet voornemens schepen van 43.000 ton te bouwen, doch het Japansche volk heeft den indruk, dat de andere vlootmogend- heden reeds een wapenings-raco begonnen zijn. De Vereenigde Staten zijn gedoemd, het Britsche initiatief in dezen wedloop te volgen. Ernstig spoorwegongeluk. 0|p 500 M. afstand van het station Ra'n- donnai in het departement Do 1' Ome (Frankrijk), zijn op den spoorweg vatn Mor- tagne naar L'Aigle, twee motortïteinen met elkaar in botsing gekomen. Daarbij werden drie personen gedood en vijftien gewond. De toestand van twee dor gewonden is hopeloos. Ernstige aanrijding te 's Her» togenboscli. Gisteravond omstreeks acht uur is op, den Koningsweg te 's-Hertogenbosch een ernstige aanrijding gebeurd. Een personen auto, bestuurd' door den heer C. van IL uit Waalwijk, verzuimde voorrang te verteenea aan den motorrijder P. B. uit Eindhoven, die als duo-passnagier den heer G. K. uit 's-Heriogenbosch meevoerde. Het gevolg was, dat lieiden tegen den grond werden gesmakt, waarbij B zwaar becnletsel op liep en zijn duo-passagier met een ware hersenschudding werd opgenomen. De ge wonden zijn naar een ziekenhuis overge bracht. De motor is geheel vernield. Bij onderzoek is gebleken, dat de remmen van de auto niet in orde waren. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. In het oog geschoten. In een woning aan de Snoekstraat te Rotterdam, heeft de 20-ja,rige dochter des huizes, terwijl zij aan het schieten was met een windbuks, waarbij als projectiel stalen pluimpjes worden gebruikt, brj wijze van grap aangelegd op haar moeder. Do buks ging af en het pluimpje trof de moe der juist in het rechteroog. De vrouw is door den G. D. naar het ooglijdersgesticht vervoerd. Naar men vreest, zal zij tengevol ge dezer roekeloosheid het oog moeten missen. i "Vijftien personen bij spoorwegongeluk gedood. Bij een spoorwegongeluk nabij Goyaz, in het binnenland van Brazilië, zijn 15 per sonen gedood en ongeveer honderd ge- wond1. Vechtpartij een boord van een Engelsch schip. Tijdens een twist, ontstaan aan boord van het in de Maashaven te Rotterdam lig gend Engelsche stoomschip Drakepool, hoeft de 36-jarige Engelsche matroos J. S., afkomstig uit Belfast, den 37-jarigen Belg G. B. uit Antwerpen, vermoedelijk met een pook of eenig ander ijzeren voorwerp, zoodanig pjl het hoofd en het lichaam ge- slagen, dat de man met ernstige inwendige kneuzingen en een hoofdwonde naar het ziekenhuis aan den Coolsingel moest wor den .overgebracht. De politie heeft den ma troos in verzekerde bewaring gestéld.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1