EERSTE BLAD. Wat gebeurt er in Duitschland DE RAMP VAN DE PETRAKÏS NOMIKOS" Uw Zenuwen Vrijdag 11 Februari 1938 Onrust onder de oude leger-officieren. 90ste Jaargang. No. 21786 Tel, No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Kabinet Goga gevallen De strijd in Spanje De toestand in het Verre Oosten Mijnhardt's Zenuwtabletten Engeland Vereenigde Staten Ierland Frankrijk Duitschland Oostenrijk Italië BINNENLAND n STADSNIEUWS Behandeling van den Raad voor de Scheepvaart. Rede van den voorzitter prof. mr. B. M. Taverne. Na de geboorte van Prinses Beatrix De toedracht van de ramp Doze courant verschijnt dagelijks, met uit sondering eau Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.franco per post f 2.50. Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Adrertentlen voor het eerstvolgend num mer moeten vóór .lf uur arn het Bureau bezorgd zijn, *s Zaterdags vóór O uur. Een bepaalde plaats Tan sdvertentien wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Prijs der Advertentièn: van 15 regels f155; Iedere regel meer I0J0, m hctZaterdagnurntuer 15 regels f 1.80, iedere regel meer f0.35 Reclames f075 per regel. Incassokostend ets postkv-i tan ties 15 ets. iar\e\en \an ad\erte«tien bij abonnement ziin aan bet Bureau veikrygbaar. Dagelijks wot den tegen \ooruitbe taling KUine Ad\ertentieu opgenomen ti t 0.50 t/m 15 wooi- den, f Ü.75 t/ra. 25 woorden. Lik wooid meer D cerft tot een nmimum \an 2l> w ooi den. *s Woensdags - Kleine Ad\ertenticntot25woor den f 0.25, mits \65r Duisdapatoud it uur aan het Bureau bezorgd "s Zaterdags' Kleine Advertentien 11.00, indien met \óór Vjjjdagavond G uur bezorgd. Naai' de Berlijnsclie correspondent van de Star meldt, heerscht© er giste- ren eenjge .onrust in de kringen van. het beproefde Berlijnsclie garderegi ment, dat gewoonlijk: de escortes en eerewachten voor Hitier verschaft. De officieren van dit regiment zijn allen oude monarchisten. Het is niet hetend1, welke maatregelen zijn go- nomen. Reuter meldt uit Berlijn: In het buitenland1 doen geruchten de r,ande, dat zich gisteren te Berlijn op straat ongeregeldheden hebban voorgedaan. Deze geruchten hebben in officieele krin gen groote verbazing en ergernis gewelkt. De correspondent van Reuter heeft tijdens een rondgang door de ergste arbeidsbuurten van Berlijn kunnen vaststellen, dat alles kalm was. De straten boden een normalen aanblik. Het Duitsche Nieuwsbureau publi ceert een eigen bericht, waarin het ver klaar^ dat bedoelde geruchten volkomen uit de lucht gegrepen zijn en iedenen grond missen. Arrestatie van Duitsche offi cieren. Naar Reuter mededeelt, komen te Londen berichten binnen, volgens welk te Warschau mededeelingen zouden zijn ontvangen over de arrestatie van Duitsche legerofficienen in steden nabij de Poolsche grens. In de heide garnizoenssteden Stolp en Allenstein zijn, naar men zegt, talrijke arrestaties ver. richt onder de officieren, die lot de oude Pruisische arislocratenfamihes belmoren. Deze officieren zouden ontevreden zijn naai aanleiding van de jongste wijzigingen in het legercommando. Berichten over ongeregeldheden of edn opstandige beweging in de districten Stolp en Allenstein worden van geen emksele 'be trouwbare zijde bevestigd en zijn, naar man gelooft, op zijn minst overdreven. Eenige weerspannigheid onder oude legcroflicicrem Nationaal socialistische kringen ver wachten niet, dat zich iets zal voor doen in den geest van een opstand of van onlusten. Toegegeven wordt echter, dat er eenige weerspannigheid heerscht onder oude legerofficieren, in het bizonder in gebieden als Pomme- ren en Oost Pruisen, waar de officie ren voortkomen uit families, d.e zijn grootgebracht in de tradities van het oude leger. Uit verschillende gegevens kan wor den afgeleid, dat in zekeren omvang officieren, die niet sympatliiseeren mei het nieuwe regime, in den loop van den tijd verwijderd zullen wor den. Het leven ging vanmorgen gewoon zijn gang in de Duitsche hoofdstad: de ge wone Duitscher weet niets van den stroom van geruchten, die gisteravond in zekere kringen in Duitschland en in het bui tenland de ronde deden. Ook de pers maak! er geen melding van. Niettemin blijft het publiek zich bezig houden met de veranderingen van 4 Februari. In be langhebbende kringen wordt niet ontkend, dat men mutaties in de lagere rangen overweegt, doch, indien het tot verande ringen za1 komen, zullen die de interne orde niet verstoren. Een nieuwe regecring ge vormd. Het Roemeensche kabinet-Goga, de re geering met dictatoriale allures, die reeds in de maand van haar bestaan zooveel bezorgdheid in West-Eurpa heelt doen ont staan, is afgetreden. Waarschijnlijk is het vooral de koning geweest, die onder den druk der openbare meening, veel heeft bij- gédiagen tot dit aftreden. Onder den patriarch Christea is reeds een nieuwe regeering gevormd, bestaande uit voormalige premiers. Voor het geheele land is de staat van beleg afgekondigd. De militairen bewaren de orde. Volgens een afkondiging van de nieuwe regeering van nationale concentratie zal het» land zonder hulp van het parlement bestuurd worden. De activiteit dér poli tieke partijen wordt geschorst en de ver kiezingen zijn voor onbepaalden tijd uit gesteld. De krijgsverrichtingen. In leen communiqué van het ministerie van defensie wordt medegedeeld, dat d© regeeringstroepen een vijandelijken aanval ~j^n' den sector van Guadalajara hebben af- ■*%eslagen en de leehtschen gedwongen heb ben Segorbe, Monzon, Barbastro, Penis cola en Alcosebro gebombardeerd. In het laatstgenoemde dorp hebben de vliegtuigen ©en hospitaaltrein bestookt. Bombardement van Madrid. Gisteravond om kwart over elf zijn de rechtsche batterijen wederom begonnen de hoofdstad te bombardeeren. De granaten schijnen hoofdzakelijk neer te komen in de wijk van het station van Atocha en Paseo. Een half uur na het begin van het bombardement scheen er een pauze in te treden in het vuren. Een vijfde deel van China door de Japanneezen bezet. Volgens een voorzichtige raming heb ben de Japanneezen thans meer dan 818.000 vierk. mijlen van het Chineesche grondbezit, d. i. 1/5 deel, bezet. Ongeveer een derde der Chineesche bevolking, n.l. 125.717.000 personen, zijn door den oor log getroffen. Meer dan 60 millioen men sehen zijn gevlucht. Hevige gevechten aan den Hoeai. Volgens te Hankau verspreide berichten worden thans aan de Hoeai hevige ge vechten geleverd. De Ckineezen probeeren den Japanneezen onmogelijk te maken de Hoeai over te steken. Zij hebben nieuwe versterkingen ont vangen. Het schijnt, dat de Japansche opmarsoh naaT Soetsjau tijdelijk is gestaakt. worden gekalmeerd en gesterkt en Uw slaap wordt weer rustig door het gebiuikvan Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Diogisten. Grajidi wederom op het Foreign Office. De Italiaansche ambassadeur Grandi heeft gisteren wederom een bezoek aan minister Eden gebracht. Naar Reuter in gezagheb bende klingen verneemt, vormden de werk zaamheden der nonintervenliecommissïe het voornaamste punt van bespreking. in Italiaansche kringen wordt verklaard, dat de besprekingen, die langer dan een uur duurden, een hartelijk karakter droegen. Zij hadden betrekking op het geheele ge bild der Britsch-Itaiiaansche betrekkingen, met inbegrip van de vraagstukken, waar mede de non-interventiecommissie zich bezig houdt. Bezoek des konings aan Indic uitgesteld. Officieel wordt bekend gemaakt, dat de koning zijn bezoek aan Indië, dat hij in den winter had' willen brengen, heeft uit gesteld. Na overweging van do finaneieele en al- gemeetne aspecten is de koning tot de meening gekomen, dat het niet gerecht vaardigd zou zijn een vergrooting van lasten op de Indische middelen te doen drukken in een tijd, waarin daaraan reeds zware eischen gesteld' worden in verband met de invoering van de provinciale auto nomie. Na overleg met zijn raadgevers is de koning schoorvoetend tot de conclusie ge komen, dat het raadzaam is te wachten, tot de algemeeno vooruitzichten in de we reld meer in evenwicht komen. 250 millioen gevraagd voor steun aan workloozen. President Roosevelt heeft een speciale boodschap tot het Congres gericht, waarin hij het Congres vraagt, het bedrag van den werkloozensteun te verhoogen met 250 millioen dollar, in verband met de vermeerdering der werkloosheid van den iaatsten tijd. Roosevelt zegt in zijn boodschap ten slotte nog, dat op het oogenblik bijna twee millioen werkloozen door de regeering gesteund worden. Be binnen,andsche economische toestand verschaf* de regeering veel zorg. Men ge looft, dat het aantal wericloozen .tot dertien millioen is gestegen. Men ziet nergens voorloopers van een economisch herstel. Het aantal weiilopzen neemt dagelijks toe, zoodat het alle lamin- gen der begrootingen voor 1938 en 1939 dreigt te overschrijden, daar deze ramin gen steunden op het vertrouwen, dat het zakenleven zich zou herstellen en de work loozen door de particuliere nijverheid in dienst gesteld zouden worden. Verkiezingen leveren meerderheid voor de regeeringspartij op. Volgens de tot-dusver bekende uitslagen van de verkiezingen im Noord-Ierland kaïn de Unionistische partij .(regeeringspartijj re kenen. op- 28" zetels, hetgeen. Raar de meer derheid in het parlement verzekert Het deficit op de begroeting. Naar heden in den Senaat door don minister van financiën erkend werd, zal het tekort op de begrooting niet zooals geraamd, vier milliard, maar acht iniihard bediagen. Von Papen zou voorloopig gezant te Weenen. blijven. Uit gewoonlijk goed ingelichte bron wordt vernomen,' dat Von Papen, de op 4 dezer leruggeioepen gezant te Weenen, opnieuw belast zal woiden met het beheer over het gezantschap aldaar. De benoeming van Kriebel, den consul- generaal te Sjanghai, tot gezant tc Weenen, zou later geschieden. Verplichte diensttijd met zes maan. den verlengd. In de officieele Wiener Zeituaig zal vandaag een vei ordening van Scliusclmigg gepubliceerd worden, welke den verplichten militairen diensttijd in Oostenrijk met zes maanden verlengd en het tijdstip der in diensttreding met een jaar vervroegt. Zoo wel voor den gewapend-en als den ongewa. penden dienst wordt de dienst lijd gebracht van een jaar .op 38 maanden en de leeftijd voor indiensttreding wordt bepaald op 20 inplaals van 21 jaar. De vioolbouw. De Italiaansche staatscurant publiceert een wetsdecreet van November j waarin machtiging wordt verleend tot een aanvul lend crediet van 193 millioen voor vloot- boiuwdoeleindcm. De feestviering in Indic. Van particuliere zijde wordt ons d.d 1 Februari j.l. uit Batavia gemeld: Evenals in Holland, zag men hier reeds eenige weken met spanning de blijde ge beurtenis in het Koninklijk gezin tegemoet. Versieringen, verlichting, speciale étalages waren reeds aangebracht, of zoo voorbe reid, dat het aanbrengen daarvan. weinig of geen tijd vergde. Schilden waren treurig beschilderd mot: „Leve onze Koninklijke telg". Een onderneming was reeds een week lang gereed met „Leve de jonge zoodat alleen nog maar Prins of Prinses moest worden ingevuld. Om pl.tn. 11 uur werd hier reeds ge fluisterd dat de gebeurtenis had plaats gehad, om 5 uur 30 werd het officieel be kend' gemaakt. De booten in do havens van Tj. Priok, de treinen op de emplacementen maakten met hunne fluiten en sirene's een leven als een oordeel, aangevuld met de claxons •an hoorns der automobielen en de bellen der sado's. Een half uur later was in Batavia de geheele stad in feestvreugde. Taxi's waren niet te bekomen, en zeer verwonderd koek d'e chauffeur, wanneer men dan eindelijk geslaagd was, naar een bepaald adres te mo-eten rijden. Alle rij- en voertuigen, auto's, zoowel particuliere als taxi's, trams, sa do's, fietsen, alles was voorzien van één of méér vlaggen, dan wol geheel versierd. Levensgevaarlijk waren de auto's beladen met verkleed© personen. Vooral Oranje- jassen waren in trek. Iedereen zonder uitzondering droeg Oran je of de nationale kleuren, 't Verschil in maatschappelijke positie werd er niet ge maakt. Allen waren gelijk. Kortom zooals •een Koninginnedag in sommige straten te Rotterdam gevierd wordi, maar dan nog uitbundiger. Restaurants en hotels waren tot den Iaatsten stoel bezet en steeds maar stroomden nieuwe bezoekers aan; de dans vloeren waren overbevolkt; costuums wa ren daar in een oogwenk nat. Serpentines en ballonnen vlogen door de lucht, voor de eersten werden de electr. waaiers als doel genomen. Slierten van 25 a 30 c.M. dikte wapperden door de zaal. Buiten genoot men een prachtig schouw spel van de verlichtingen; floodlight, electr. lampjes in oranje en rood, wit en blauw, neon- en natriumverlichting alsmede lam pions. Schitterend waren de gebouwen der verschillende groote ondernemingen b.v. K P.M., B.PM-, K.N.I.L M., 't Paleis van den G.G. enz. Sprookjesachtig stak de ver lichte zender van de N.I.R.O.M af tegen den donkeren hemel, terwijl op het Ko ningsplein ©en kolossaal vuurwerk werd afgestoken. In verschillende etablissemen ten was de feestvreugde tot op hedenmid dag nog niet afgeloopen. Dit is echter nog maar het voorloopige feest. Hedenavond zijn de feestelijkheden offi cieel. Verschillende restaurants en hotels boekten enorme aantallen aanvragen voor gereserveerde plaatsen. Een was er met 1000 aanvragen. Zoo viert men een Koninginnedag, of ander heuglijk voorval in de Oost. Zoo toont men er zijn medeleven en aanhan kelijkheid aan Vorstenhuis en Vaderland. De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam is vandaag begonnen met het onderzoek in openbare zitting naar de omstandigheden, die op 31 October 1936 hebben geleid tot de ramp aan booid van het Griekscbe tankschip „Petraids Nomikos", op dat oogenblik gelegen aan de werf WiltonFijenoord te Schiedam, tengevolge waarvan eertien peraonen om het leven zijn gekomen, terwijl ongeveer twintig personen werden gewond. liet was op een Zaterdagmorgen, op 31 October, des voormiddags kort voor tien uur, toen twee zware slagen over Schie dam dreunden en de stad werd opgeachrikt door het nieuws, dat er aan boord van een tankschip bij Wilton1' ij-en oord een ontploffing had plaats gehad. liet tankschip „Petrakis Nomikos" had een inhoud van 7020 ton en werd in 1914 te Sunderland gebouwd voor Noor- sche rekening. Onder de namen „3"lridge" en „Apache" was het achtereenvolgens eigendom van twee verschillende N'oorsche reederijen te Oslo, om vervo'gens naar Griekenland te worden verkocht aan de reederij Petros M. Nomikos Ltd te Pi raeus. Voor het vierjaarlijksche survey was het schip op 21 October uit Le Havre naar Rotterdam gekomen en te Schiedam nam hel ligging aan een der kaden van de werf WiltonFijenoord, waar, nadat het certificaat was uiLgere.kt dat het schip gas vrij was, met de herstelwerkzaamheden werd begonnen. Er bevonden zich dien morgen twintig dertig arbeiders van de werf Wilton Fijenoord en bijna alle leden van de Gneksehe bemanning aan boord, toen tegen tien uur met een hevigan knal een der oliebunkers onder het ketelruim ontplofte, tengevolge waarvan een dar keels door het dek heensloeg en op verscheidene plaat sen aan boord Jbrand uitbrak. Verschei dene personen aan boord van liet schip werden ernstig gewond en vermoedelijk zijn reeds toen eenige schepelingen en arbeiders op slag gedood. Zware stukken ijzer vlogen over de werf, vernielden eeni ge kranen en sloegen door het dak van de langs de kade staande montageloodsen en fabrieksgebouwen. Onmiddellijk werd de Sch.edamsehe brandweer en de geneeskundige dienst te Rotterdam gealarmeerd. De brandweer was spoedig ter plaatse en begaf zich tezamen met leden der eerste hulp bij ongelukken en reddingsploegen van het personeel van WiltonFijenoord aan boord van tiet bran dende schip om hulp le verteenen, de ge wonden te helpen en den brand te nlua- schen. Terwijl deze inensclien zich aan boord bevonden, volgde te ongeveer kwart over tienen, een tweede ontploffing die nog ernstiger gevolgen had dan de eerste. De kleine stuurboord ank was in de lucht gevlogen, en deze tweede explosie maakte niet alleen onder degenen, die zich nog sedert de eerste ontploffing aan boord bevonden, maar vooral onder de help re, een groot aantal slachtoffers. Achteraf bleek het aantal do oden twaalf te bediagen. Onder hen bevonden zich eenige Gneksche schepelingen, een aantal arbeiders van Wilton-Fijenoord, de kring commandant van de Schiedumsche brand weer C Nieuwenhujse en de Sch.edain-eho agent J. J, Hoek, die eveneens aan boord was gegaan om na de eerste ecplosie hulp te verleenen. Van de ernstig gewonden over leden gedurende don Zondag de plaats vervangende commandant van de Schie dams die brandweer J. van der Plas en de aibeider Van Galen, zoodat het totale aantal slachtoffers veertien bedroeg. D* heer P. Klapwijk, directour der ambachtsschool te Coevorden. die be noemd zal worden tot diiecteur der ambachtsschool te Schiedam Na do tweede ontploffing werd gelast, dat niemand meer aan boord mocht gaan, omdat elk oogenblik kon worden verwacht, dat een der overige tanks zou ontploften. Het schip brandde aan verschillende kan ten en vooral uit hot achterschip stegen soms hoog de vlammen en dikke, zwarte rookkolommen op. De brug was ingestort, het dek opengescheurd, spanten en bin ten verwrongen. Vanwege het ontploffingsgevaar werden ook de langs de kade gelegen gebouwen ontruimd, de in de nabijheid liggende schepen verhaald, en niemand waagde zich meer in de nabijheid van de „Petrakis Nomikos", die als een rookerule bom, welke elk oogenblik kan explodeeren, aan de kade lag, angstig gadegeslagen door de arbeiders, leden der reddingploegon en van de brandweer, die achter de loodsen en gebouwen dekking zochten voor het geval, dat de derde ontploffing zou komen. Machteloos moest men afwachten, wat er met het brandende schip zou gebeu ren en een sfeer van ondraaglijke span ning lag over de werf. Zouden er nog ge wonden aan boord zijn? Zou men nog men- schenlevens kunnen redden? Verschillende leden van de reddingsploegen begonnen er op aan te dringen, dat men daar een onderzoek naar zou instellen en boden zich als vrijwilliger daarvoor aan, tot zij eindelijk tegen twaalf uur verlof kregen, aan boord te gaan Aan dek vonden zij eenige verminkten lijken en wat zij zagen deed hun concludoeren, dat wie zich nog aan boord mocht bevinden, daar den doodt moest hebben gevonden Hierin vonden dc aanwezige autoriteiten aanleiding, geen verdere menschenlevens meer te wagen, en wederom mocht nie mand meer aap boord, totdat tegen.vier uur in den namiddag het vuur begon te verminderen en men meende, thans wel een poging tot blussching te kunnen wa gen. Des avonds tegen half elf kon het gevaar als geweken worden beschouwd'. Onder de vele autoriteiten, die op de plaats van de ramp aanwezig waren, be vonden zich des middags oa. ook ir. Van Driel, hoofdinspecteur van de scheep vaart te 's-Gravenhage, en de heer Gor dijn, commandant van de brandweer te Amsterdam, resp. voorzitter en lid van de in 1927 door den minister van waterstaat ingestelde benzine-commissie, belast met het samenstellen van een reglement voor het vervoer van brandbare olie te water, zooals zij reeds soortgelijke maatregelen voor het vervoer van brandbare olie te land, het gebruik van ondergrondsche tanks voor benzinepompen enz. had ontworpen.. De justitie stelde naar de oorzaak van de ramp een onderzoek in, dat geruimen tijd in beslag nam en eerst kortgeleden gesloten werd, waardoor de zaak eerst thans voor den Raad voor de Scheepvaart kon komen. j Verslag van den voorzitter, prof. mr. B. M. Taverne. Er bestond veel belangstelling voor dezKs i zaak, waarvoor de raad niet minder dan. tien getuigen had opgeroepen. J Do voorzitter, prof. mr. B. M. Taverne, I opende de zitting met het uitbrengen van 'een omvangrijk verslag. Hij herdacht zoo- wel de slachtoffers als de dappere red ders, doch verklaarde, bij dit onderzoek niet lang bij de gevolgen van het ongeluk te willen blijven stilstaan. Wel wilde liij iets zeggen over het tijdstip, waarop dit onderzoek plaats vindt en over den om vang van het onderzoek. Wat het tijdstip betreft, moet hot op vallen, dat de raad eerst heden tot een onderzoek over gaat naar de oorzaken van een scheepsramp, welke ruim een jaar ge leden heelt plaats gehad. Reeds in Januari 1937 werden de uitkomsten van het on derzoek aan den voorzitter van den raad medegedeeld. Daar toon .echter een justi tieel onderzoek aanhangig was, achtte de commissie uit den raad het, aangewezen den afloop van vorenbedoeld onderzoek af te wachten. Dit gerechtelijk onderzoek, aanhangig ge maakt tegen den onbekenden verdachte N.N., had te: doel na te, gaan, >f iemand, in den zin van het 'Wetboek van Straf recht, voor do ontploffingen en ,or den dood der slachtoffers strafrechtelijk aan sprakelijk kon worden gesteld. Eerst kort geleden is bekend geworden, dat dit on derzoek is geëindigd en geen resultaat heeft opgeleverd. De stukken zijn ter beschikking van dm raad1 .gesteld. Be commissie uit den raad is tot de conclusie gekomen, dat er thans voor den raad nog alle aanleiding bestaat

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1