m AKKERTJES EERSTE BLAD. Wat gebeurt er in Duitschland? i Zoo rillerig? Zaterdag 12 Februari 1938 Duitschland Vlugger met „Nijnhardtjes" Roemenië Int. Samenwerking Gemengd Nieuws 00év<miwuó4c/ieïür Ü.&BÓkG/fdZ? 90ste Jaargang. No. 21787 Tel. 'No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 1AT (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND - Officieele tegenspraak. Van Poolsche zijde houdt men vol, dat de toestand critiek is. De strijd m Spanje De toestand in het Verre Oosten M JM.van der VLERkC Oostenrijk Vereenigde Staten Het viootvraagstuk BINNENLAND - Desillusie - De „Baoulé" gestrand WEET GIJ, DAT DE CHEMISCHE WASCH-INRICHTING DOE HET DAN NU. Desa courant yerachijnt dagehjls, met uit sondering van Zon-sn Feestdagen, Pnja par kwartaal f 2.franco per post f 2 50 Fry» pf" week- 15 ets. Afzon- dcrhjae nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Adveitentien voor bet eerstvolgend num mer moeten vóór elt' uur aan let Bureau bezorgd tyn, "s Zaterdag;; vóór uur. Een bepaalde plaats van advertentien uordt niet gewaarboigd. SCHIEDAMSCHE COURANT Prijs dor Ad verten tifcn: van 15 regels fl 55, Iedere regel meer f O 30t m het Zaterdagnummer 5 regels f 180, iedere rtgel meer f 0.35 Iteclames f 0.75 per regel. Incassokosten5cts postkwitanties 15 ets. larieven van athei tenüea bij abonnement znn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks woiden tegen\ooruitbetahng hlune Advertentien opgenomen il 10.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum \an ^0 woorden. 's VVoensdags Kleine Ad\eitentientot25woor den f 0.25, mits \óór Dmsdagtn ond buur aan hot Bureau bezorgd 's Zaterdags. Klemt Advertentien i 1.00, mdien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. Het Duitsche ministerie voor de pro paganda heeft gistermiddagèeh conferen tie belegd .voor de buitenlandsche. .pers, waarin Ministeriairad Bemdt de geruchten dementeerde, welke in het buitenland in omloop zijn, en welkè, naar hij 'gelooft hun oorsprong vinden in „de kringen. der PoolscÊe* Joden.'Bernd t zeidej.dat aan de Duitsche" grenzen geen enkele speciale maatregel" was genomen)-' behalve' aan de Duitsch-Edgisch'o 'grens, waar aan béide zijden de dóorfatïng van vrachtauto's wórdt beperkt; - Te "dier z'ake worden onderhandel ïngen gevoerd' tusschen Berlijn en Btuss©1. Alle geruchten over samenspanningen of zelfs over onlusten tusschen S.S. en leger werden categorisch tegengesproken. Bemdt deed ten slotte een beroep op de loyaliteit* dér' buitenlandsche* pers om deze geruchten tégen.' te spreken, "die naar hij zeid'e „dén vrèdé in "gevaar kunnen brengen".-- - - Poolsche bladen honden vol, dat toestand critiek is. De correspondent t© Warschau van de Daily Telegraph and Morning Post meldt, dat ondanks het bestaan van de Poolsch- Duitsche persovereenkomst vele dagbladen te Warschau gisteren <1© meening hebben uitgesproken, dat de binnenlandsche toe stand in Duitschland critiek is. Zij verkla ren dat d© misnoegdheid over de recent© politiek en militaire wijzigingen wijdver spreid is. Men beschrijft den toestand als zelfs nog meer gespannen dan de toestand was onmiddellijk voor de zuivering van 1934. Het regeeringsgezinde blad „hlustro- wany Kurjer" van Krakau, verklaart, dait er betoogjngea voorgekomen zijn "aan de Ouilsche zijde van de grens langs Opper- Sdlezié. Het blad meldt verder, dat giste ren aanplakbiljetten aangebracht zij'n in Beuthen, Hindenburg, Gleiwitz en andere steden in Silezié, waarin geeisebt wordt, dat Von Blomberg teruggeroepen zou wor den en dat Von Fritsch in zijn functie zou worden hersteld. Uit Berlijn meldt do Daily Telegraph and Morning Post, dat er gisteren in Duitsche regeerlngskringen een sfeer van ongerust heid heerschle na den stroom van ge-1 ruchten van gisteren over den binnen- landschen toestand. Er bestaat reden om te gelooven, dat de berichten van de bui tenlandsche pers zorgvuldig voor Hitler weggehouden zijn. D© zenuwachtigheid in i negeeringskringen breidde zich uit tot alle lagen der bevolking te Berlijn en de wildste geruchten deden gisteren weer de ronde. De Duilschers konden echter tot gister avond Iaat geen authentiek nieuws ver krijgen. Bombardement van Madrid. Tegen zeven uur gisteravond begon de rechtsche artillerie weder de hoofdstad te beschieten. Talrijke projectielen kwamen in de buitenwijken terecht. Van het oorlogsfront. Het communiqué van het ministerie van defensie deelt o.m. mede, dat aan het front van het leger in Estramadura de re- geerïngstroepen een aanval in de rich ting van Col la Nava en Col del Camino hebben afgeslagen Geslaagd tegenoffensief der Chineczen in Zuïd-Hopci. De Chineesche strijdkrachten hebben in Zuid-Hopei een geslaagd tegenoffensief on dernomen en volgens de van Chineesche zijde afkomstige berichten is de hedrei- "irig van den Loengliai spoorweg door te Japanneezen afgewend. De Chineezen beweren Tslngfeng, op 43 k.ni. ten Zuiden van Teming, Heroverd te hebben en thans naar Nanlo op te rukken. Ongeveer 80 k.m. verder Westelijk doen de Japansche troepen, die Tsjansrteh als basis hebben, aanvallen op het aan den spoorweg PeipingHankau gelegen Tang- jin, dat door 15.000 Chineezen verdedigd wordt. Het D.N.B. meldt uit Peiping, dat de Japansche strijdkrachten in Zuid Hopei thans in twee colonnes oprukken van Tan- niugfoe en Tsjante uit. Zij hebben reeds de lijn TangjinTsingfeng bereikt en be unden zich thans nog geen 40 k.m. van de Hwang-Ho. Het betreft hier buitenge woon sterke Japansche strijdkrachten met zware artillerie. De Chineezen zijn -in dezen- géheeien sector door het grootscheepsche offensief der Japanneezen volkomen - verrast gewor- 1 Kerkelijke gelden verbeurd verklaard. De opbrengst van een door de Belij- deniskerk in-Silezié gehouden inzameling, groot, 1090 mark, die bij de posterijen te Ereslau gedeponeerd was, is door den staat verbeurd' verklaard. t Ambassadeur te Moskon teruggeroepen. f De Duitsche ambassadeur te Moskou, Graaf Von ter Schulenburg, is naar Ber lijn teruggeroepen. Voorl'oopig" zal' Duitschland te Moskou door oenzaakgelastigde vertegenwoordigd blijven. Daar ook de Sovjet-ambassade te Ber lijn sedert het vertrek van Joerenef door een zaakgelastigde wordt geleid, is thans, naar men te Berlijn zegt, het evenwicht hersteld. De naam van Von der Schulenburg wordt genoemd voor den ambassadeurspost te Tokio. GEDIPLOMEERD UURWERKMAKER Rotterdaimehedijk 203 Telefoon 67593 Ja, dit is zeker, dat zij een gevatte koude en allerlei pijnen niet alleen vlugger, maar ook veel grondiger an meei blijvend eenezen en verdrijven, Mijnhardtjes zijn geen tonde, maar hartvormige cachets en zijn verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. Koker 12 st. 50 ct. Proefverpakking 2 st. 16 ct. tj - staan, met drie slecht uitgeruste ('Visies tegenover de Japanneezen. Nationaal socialistische provocateurs. In Oostenrijk hebben zich geen betoó- gingen voorgedaan ter gelegenheid van. den verjaardag der gebeurtenissen van. Februari 1934. In Linz echter zijn zeven, nationaal socialisten- gearresteerd," die '©x van verdacht worden de muren der ker ken en openbare gebouwen met rood© verf te hebben besmeurd om dezen ver jaardag in herinnering te brengen bij extre mistische liiiksche kringen en onrust on der hen te wekken. Grondwet zal worden herzien. Naar in een officieele verklaring wordt medegedeeld, zal do regeering de Grond wet herzien, hetgeen noodig geacht wordt om de orde en het vertrouwen te herstel len. Het volledige regeeringsprogramma zal later bekend gemaakt worden De finan ciën en de valuta zullen op een gezond© basis worden gehouden. De regeering za! met rechtvaardigheid alle bewijzen van staatsburgerschap, die na den oorlog ver leend zijn, onderzoeken. Zij zal het vertrek bewerkstelligen van alle buitenlandsche elementen, die onder de onwettige klasse vallen. Roemenië zal samenwerken met de lan den, die een groote Joodsche bevolking hebben, teneinde nieuwe plaatsen van vestiging hiervoor te vinden Roemenië zal zijn traditioneele politiek voort7©;ten en den vrede met al zijn naburen hand haven en zijn grenzen intact houden Roosevelt en zijn opvolger. De Engelsche schrijver H G. Wells heeft in het Witte Huis een onderhoud gehad met Roosevelt, waarin tot uiting kwam, dat de president van oordeel is, dat hij in 1940 in zijn functie opgevolgd dient te worden door een jongeren man, en wel door „iemand, die beter toegerust is om oor logsgevaar te bezweren" Wij waren het eens, a'dus Well®, dal het gevaar van een oorlogscrisis over de ge- lieele wereld *zijn hoogtepunt zou berei ken tusschen 1939 en 1940 en Roosevelt meende, dat er tegen dien tijd een jeugdiger persoon moet zijn, die sneller en beier is toegerust om zonder dralen een oorlogs gevaar in het Witte Huis te keeren. Het was de derde ontmoeting tusschen Wells en Roosevelt. Wij spraken over een mogelijken opvol ger, maar Roosevelt schijnt nog geen specia- len opvolger of soort van personen, die hem moet opvolgen, in het oog te hebben. De uitbreiding van de vloot, In de vlootcommissie van het huis van afgevaardigden heeft Vinson medegedeeld, dat hij zou vooretellen, de wet, waarbij 800 millioen dollar beschikbaar wordt ge steld voor uitbreiding van de vloot, in dien zin te .wijzigen, dat het mogelijk wordt gemaakt, een vloot te bouwen, die groot genoeg is om tegelijkertijd de kusten van den Atlantische» en van den Grootcm Oceaan te verdedigen, Het Japansche antwoord. Minister Hirota zal hedenavond aan de ambassadeurs van Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Staten het Japansche ant woord overhandigen op de nota's dezer landen betieffende de bedoelingen van Ja pan en aanzien van den vlootbouw. Tegelijkertijd zal het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken een communiqué publiceeren, waarin een uiteenzetting wordt gegeven van. het standpunt van Japan be treffende de beperking der vloe'hewape- ning en de zienswijze van Japan op het stuik van den vlootbouw. De Britscb-Itaüaanseüe betrekkingen. Terwijl de meeste Italiaansehe bladen, voorzichtig zijn in hun uitlatingen over de "besprekingen, die de Italiaansehe ambas sadeur te Londen de laatste dagen op het Foreign Office heeft gevoerd, maakt do „Regime Fascïsta", het blad van Robert Éarinacci, oud'-seccretarts der fascistische partij en lid van den groeten raad, hierop een uitzondering. 1 Wat zou, zoo schrijft dit land, de Britsch- Italiaansehe toenadering beteekenen? Hoe kan mm onze politiek die Japan giunstig gezind is, in overeenstemming brengen met die van Engeland dat tegenover China welwillend staat? Én het Japansche vraag- stulk? Laten wij niet vergeten, dat duizen den en nog eens duizenden, onzer legion, na ires daarginds gevallen zijn onder de slagen der mannen, die gezonden zijn door het Russ isch-F'ransch.Bri tsclie blok. Bloed1, vlekken scheiden thans de twee opvattingen en de twee doelstellingen. Wij hebben genoeg van dit soort ge praat. i De toestand in Pales tina. De passagiers van den autobusdienst tus schen Haiffa en Jeru zalem worden bij aan komst te Jeruzalem door de politie gefouilleerd, alvorens de stad te mo gen betreden. Gij hebt kou gevat en voelt de koorts opkomen. Ga naar bed en neem "AKKERTJES", die als kabouters in den nacht Uw opkomende verkoud heid, Uw Griep zullen verdrijven. Morgen staat Ge op zonder koorts en voelt Ge U weer prettig en gezond. Nederlar.dxh Ongeëvenaard bij gevatte kou Product orjep( rheumensche pijnen, Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz. Per 12 si. 52 cl. Zakdoosje20ci. Volgens reerpt van Apotheker Oumont Verruiming van de werkgelegenheid in de metaalnijverheid. Op het departement van sociale zaken heeft gisteren ep verzoek van de werk- commissie tot bestrijding van de werkloos heid een bespreking plaats gehad met de werkgevers- en de werknemers organisaties in de metaalnijverheid. De bedoeling van deze conferentie was, te komen tot instelling van een commissie, aan welke zal worden opgedragen het in stellen van een onderzoek naar de vraag, welke mogelijkheden in de metaal nijver- heid' aanjvezig zijn om te komen tot verrui ming van de werkgelegenheid. De conferentie heeft er toe geleid, dat een commissie in het leven is geroepen, welke zeer binnenkort haar werkzaamheden zal aanvangen. Conflict bij den viscbafslag tc Spakenburg Op den gemeentelijken vischafslag te Spakenburg is een conflict uitgebroken tus schen de veilingbezoekers en de veiling- directie. De laatste jaren worden ter Spaken burger veiling groote partijen Noordzee- visch verhandeld, welker door de IJmuider reeders por vrachtauto te Spakenburg wor den aangevoerd. De omvang van deze par tijen viscli zijn den laatsten tijd van dien aard, dat het niet mogelijk bleek, de par tijen in haar geheel te toonen, weshalve do veilingdirectie deze week besloot de aanvoeren op Monster te doen veilen. -Het grootste deel der veilingsbezoekere heeft tegen dezen maatregel geprotesteerd. Thans worden de vrachtauto's opgewacht, voor zij het veilingsgebouw bereiken, worlen de aangevoerde partijen op straat verhandeld, hetgeen tot minder gewenschte toestan den leidt. Over dit conflict zijn in de gisteren ge houden raadsvergadering vragen tot het college van B. en W gericht. Mond- en klauwzeer. Het aantal sterfgevallen tengevolge van liet mond- en klauwzeer in de week van 30 Januari tot en met 5 Februari was als volgt, waarbij het totaal aantal sterfgeval len sedert 19 September 1937 tusschen haakjes is geplaatst 23 (3006) runderen, 47 (3612) kalveren, 48 (2329) varkens.en biggen, 0 (198)-scha- pen .en 0 (48) geiten. V-erlielde dienstbode opgelicht. Diezer dagen heeft een Duitsche dienst bod© te Amsterdam kennis gemaakt met een 54-jarigen man, die voorgaf journa list te zijn. Deze kennismaking vlotte bizonder en in een korte spanne tijds wist de man hart en vertrouwen van het meisje te veroveren. Trouwbeloften werden uitgewis seld' tegen het spaarbankboekje van de goedgeloovige juffrouw, die eerst honderd gulden en daarna de rest van haar spaar duitjes ad vierhonderd gulden van de bank haalde en aan haar „toekomstigen echt genoot" gaf. Maar al heel gauw moest het meisje ondervinden, dat zij bedrogen was. Zij deel van haar bittere ondervinding verslag bij de politie van het bureau Overtoom, die den man in zijn woning in de Valerius- straat aanhield, verdacht van oplichting van vijfhonderd gulden Aan de Noordzijde van Borkum. Het Fransche stoomschip „Baoule" is aan de Noordzijde van het eiland Borkum omhoog gevaren. Op zijn noodseinen zijn hveo beigïngsvaartuigen en het in de na- bciheid' gelegen pantserschip Deutschland uitgevaren. De beide bergingsvaartutgen bevinden zich vlak bij de „Baoule". De bemanning van hel Fransche schip kon nog niuet wor den gered. Het schip is geladen mot stukgoed en be stemd voor de Westkust van Afrika Het schip is hoog opgeslagen, zoodat de sleepbooten geen verbinding kunnen maken. De sleepboot Oceaan van de firma Doek a-en, zal met hoog water een poging doen het schip te bereiken. Scheepsongeluk bij Borkum? Een klein schip van onbekende natio naliteit is gisteravond door het lichtschip bij Borkum, in nood verkeerende, waar genomen. Een sleepschip is te hulp ge sneld'. Het ving de oproepen van het scheepje op, doch deelde korten tijd later mede, dat het niets meer van het schip zag Men gelooft, dat het gezonken is. Knaap doodgereden. Do 7-jarige C. Blanken, gewoond heb bende in de Klaverstraat te Rotterdam is, toen hij de Driemorgenstraat kwam uit- loopen en vermoedelijk zonder goed op het verkeer to Jetten den Katendrechtsche Lagedijk wilde oversteken, tegen een juist passeerende vrachtauto geloopen, welke werd bestuurd door don 30 jarigen A. A. van G- uit Spijfcenisse. De jongen raakte onder den wagen en kreeg het rechter-achterwiel over het lichaam. Hij was op slag dood. Het stoffelijk, overschot is naar liet zie kenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Bellevoysslraat 75, 8'dam, Telefoon 32631-36235 Sedert April 1935 een uitstekend verzorgde heeft geopeud? Hebt gij reeds een proef genomen, zoo neen, Poging tot diefstal van een motorrijwiel. Eenige dagen geleden is te Amsterdam een vijftienjarige jongen op heeterdaad be trapt, toen bij trachtte op den Nieuwendijk! een motorrijwiel te ontvreemden. Thans is de recbexche er in geslaagd den man te vinden, die den jongen tot.deze» diefstal aanzette. Bij is in verzekerde bewaring gesteld;, in afwachting van zij'n voorgeleid ding voor de justitie. Groote vraag naar sponzen. Do vïsschere aan de Dalmatische kust, om. in de dorpjes Krapanj en Slarin, verheugen zich in een tijdelijke welvaart, die zij grootendeels danken aan de angst van de wereld voor gasaanvallen. De vis- schers, die over geheel Dalmatië bekend' staan om hun diepzeeduiken, bepalen zich' tot het naar boven brengen van sponzen, een moeilijk en gevaarlijk werk. Lange ja ren heeft hun bedrijf nagenoeg stilgelegen door de fello concurrentie van rubberepon- zen, welke het hun bijna onmogelijk maak te de natuursponzen te verkoopen. Thans echter, nu over de geheele we reld beschermende maatregelen tegen gas aanvallen worden genomen, zijn deze spon zen dringend noodig bij d'e vervaardiging van gasmaskers. Uit verschillende landen; zijn agenten naar Krapanj en Slarin ge komen om groote orders te plaatsen. In 1937 werden meer dan 100009 spon zen door duikers naar de oppervlakte ge bracht en verkocht En het ziet er naar uit, dat de onverwachte welvaart der vïs- sd.ers voorloopig zal aanhouden. Gedenkteeken voor een... lied. In St. Jean-Picd-De-Port, in Fransch Bas kenland, zal binnenkort een standbeeld opgericht worden voor het „Rolandslied", het groot epische gedicht van 4000 ver zon, dat, naar men weet, uit het einde van de elfde eeuw dagteekent. Zooals bekend', worden hierin de daden van Roland, éêni der twaalf ridders van Karei de Groote, beschreven. Do directeur van het Baskische museum majoor W. Boissel, heeft een commissie ingesteld om voorbereidingen te treffen; voor de oprichting van een gedenkteeken. Klokketoren op den Mont-Blanc. Op den Mont-Blanc bergketen zal een „klokketoren van den vrede" gebouwd woé den, die iederen avond zijn ktokkespel zal doen hooren. Do toren zal gebouwd wor den in de nabrjheid van bet geweldig© Christusbeeld, dat twee jaar geleden is opgericht in het dorpje Les Ouches, tus schen Chamonix en St. Gervais. In het voetstuk van dit standbeeld, dat Christus voorstelt als den Vredesvorst, is een kapel ingericht, waar jaarlijks honderden „vre- despelgrims" in gebod samenkomen. De dorpspastoor, die den stoot heeft gegeven tot het oprichten van het standi- beeld, hoopt den klokketoren. in den loop van den herfst te kunnen laten bouwen. Hij vraagt daartoe Frankrijk's jeugd oude koperèm geldstukken) die thans niet mees geldig zijn, te verzamelen.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1