EERSTE BLAD. NA BERCHTESGADEN Dinsdag 15 Februari 1938 Duitschland Roemenië 9Qste jaargang. No. 21789 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN icy (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 f3 lijnen). Postreken.ng No. 53II. BUITENLAND Het resultaat van de besprekingen tusschen Hitier en Schuschnigg schijnt toch niet bevredigend te zijn. De toestand in het Verre Oosten België Vereemgde Staten Gemengd Nieuws Sovjet Rusland Dreigende taa! van Staiin Sneeuwstormen Deis courant verschijnt dagelijks, sue tuit- sondering van Zon* en Feestdagen. Prijs per kwaiiaai f 2.—. franco per post f 2.50. l'rijs per week- 15 ets. Afzon- derljjae nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen* Advertentiën voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf nar aan het Bureau ber.orgd zijn, 's Zaterdags voor uur. Een bepaalde plaats van advertentiën wordt niet gewaarborgd. SCHIEOAMSCHE I0UR4NT Prijs der Advertentiën: van 15 regels 1 55; iedere regel meer 10.30; in bet Zatcrdagnuramer 15 regels 11.SÖ, iedere regel meei t 0.35 Reclames f0.75 per regel lncassokoaten5ct3.; Êostkwitanticslö ets, ianeven van adverteniiun »j abonnement zijn aan bet Bureau verkrijgbaar, üageujks worden tegen vooruitbetaling Klems Advertentiën opgenomen i 0/>ü t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 wooiden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentiën tot 25woor den f0.25. mits vóór Dinsdagavond ti uur aan het Bureau bermgd. Zaterdags: Klein» Advertentiën 11.U0,indien niet vóór Vrijdagavond 0 uur bezorgd. In Berlijnsche politieke kringen neemt men een gereserveerde houding aan ien aan zien van de bespreking tusschen Hitier en Schuschnigg. Terloops wordt de moge lijkheid van een bezoek van Von Ribben- tTop aan Rome toegegeven. Men heeft den indruk, dat de Italiaausche regeering er ontevreden over was, dat zij slecht op de hoogte werd gehouden van hetgeen ging gebeuren en dat Von Ribben trop de op dracht heeft gekregen, de misverstanden, die daarvan het gevolg zouden kunnen zijn, uit den weg te ruimen. De Weensche correspondent van het D.N.B. spreekt van de mogelijkheid van wijzigingen in de Oostenrijksclie regeering, waarover reeds lang gesproken zou zijn. To Berlijn heeft men daarentegen de mee- njrig, dat de Oostenrijksclie concessie min der betrekking zullen hebben op de sa menstelling van liet kabinet door opne ming van „nationale" personen dan wel op de algemcene lijn der politiek. Uil doorgaans welingelichte kringen verneemt men, dat Hitler vooral zou hebben aange drongen op de noodzakelijkheid van een Duifsche politiek voor Oodenrijk, d. w. z. dat op liet terrein der büilenlandsche po litiek niets zou worden ondernomen dan na overleg met Berlijn. Hij zou hebben iöesegeven, dat deelneming van nationaal 'ocialisten aan de Ooslenrijksche regeering uitgesteld kan worden. In ieder geval geeft n.c-.n meer en meer te kennen, dat do be spreking !e Bercbtesgaden uitgangspunt voor nieuwe onderliandclingen L. Men schijnt een antwoord van Weenen te ver wachten voor 20 Februari, den dag, w aar- op Hitler in den Rijk-dag zal spreken, en zeker de Ooslenrijksche kwestie zal moeien aanroeren. Volgens de hearschcndc mceitiug is de samenkomst te Berclilesgaden een han dige strategische manoeuvre geweest, die de aandacht van de biimcnlatulwlie vraag- riukken heeft afgeleid, en heeft getoond, dat de Duitsche leiders hun beli'ckkin- gen met Oostenrijk wensclien te regelen op het oogenblik, dat de Duitsclie bedoe lingen ten aanzien van dit land gewan trouwd werden. Ilavas meldt uit Weenen: De indruk, dat Oostenrijk geplaatst is voor een beslissend alternatief, wordt sleeds meer bevestigd. Uit een reeks met elkander in overeenstemming zijnde inlich tingen uit betrouwbare bron volgt, dat Oos tenrijk de keuze heeft tusschen iweo oplos singen. De eerste betreft uitvoering van de paragraaf in het gentlemen agreement, waarin de bondskanselier zich verbond ver tegenwoordigers van de z.g. nationale op positie tot samenwerking en poli'ieko ver antwoordelijkheid op te roepen, waaronder men aan Duitschen kant een deelneming aan de regeering verslaat, in dit geval zou Hitier op 20 Februari in den iijk-dag opnieuw de onafhankelijkheid van Oo-len- rijk en iiet beginsel der nief-inmenging uitspreken in een no-g duidelijker vorm dan te ovren, waarbij zelfs het Oos- femijkscho Vadcrlandsclie Front erkend zou worden en de Oostenrijksclie nationaal so- eialislen zouden worden uiige 100 'jgd zich inrijg te houden. De twowlc oplossing zou le chaos in de Ooslein ijk&ch-DuiRchc br>- 'M'kki ngc-rr liefdekenen. Reveriigd wordt o ui., dal de kern van het geheele probleem ih- benoeming van Seiss Iiiqua.il aan het hoofd van bet depaitement der veiligheids, politie is. Politieke klingen nonnen Se'ss Iut|iiart een „nationaal sociali-riMi katho liek". (iisleravond was men van mee ling, dat deze combinatie de overhand zou krijgen. Seiss Inquart zou benoemd worden tol minister van de veiliglietd-polit'e on Skuhl, ilLns ondei'serielarls der veiüg- lield-prn'ie zou in zijn functie gehand haafd blijven 011 onder Seiss Inquart konn 11 Je staan. Ten aanzien van de Italiaan^che hou ling in deze aangelegenheid is nie's nadeis be kend geworden. Men vivi Ier-lelt echter niet, dal Italië een anderen ïuad heeft kun nen geven clan een impasse te vermijden, we'ke internationale g-vaien 011 complic.i- lics nip' zich mede zou kunnen brengen. De monaichistisdie klingen zijn zeer ler- neeigr^lagen, maar blijven owrtmgd, dat Schuschnigg geen concessies leeft gedaan in de kwestie der restauratie. V011 Papen zal de/e week definitief zijn post verlaten, Dc mewling der Eiigclsehc pers. Het optimisme, dat de eerste coiiiineii- laron der Engelsclie bladen op do bespre king to Bercbtesgaden kenmerkte, is wat getemperd, door de nadere bizonderlieden over het onderbond. Men geeft er zich thans meer rekening van, dat Schuschnigg óch inderdaad voor een pijnlijk dilemma eplaatst ziet en oen ondankbare taak heeft, die niet gemakkelijker gemaakt wordt door het soort ultimatum hem door den Fiihrer gesteld. Volgens den Weenschen correspondent van do Times zou de intrede zelfs van een gematigd nalionaal-soeialist in de Oostenrijksclie regeering het binnenhalen van het nationaal-socialistische paard van Troje beteekenen. Een volledig onderge schikt maken van Oostenrijk aan de Duit sclie politiek en zelfs de verdwijning van den staat zouden niet lang kunnen uitblij ven, Do correspondent verklaart eenige bizonderheden over het onderhoud te heb ben vernomen, waaruit men zou kunnen, opmaken,' dat door de omgeving van den Fiihrer een zekere druk is uitgeoefend- ten gunste van een krachtige houding tegen over Schuschnigg, Men vertelt, dat Schusch nigg door de wederpartij geïmponeerd zou zijn, „omdat hij het voorstel tot benoe ming van Seiss Inquart tot minister van binnenlandsche zaken aanvaardde". De algcnieeno opvatting in Oostenrijk is, dat bet vraagstuk der Diiitsch-Oostenrijksche betrekkingen in een kritiek stadium is ge komen. Italië, dat wellicht verzwakt is door zijn verplichtingen in Ahessinië -en Spanje, schijnt minder dan vioeger bereid te zijn de onafhankelijkheid van Oosten rijk te verdedigen. Talrijke Oostenrijkers vreezen een nieuwe crisis, zelt's als nu e-cn compromis tot stand zon komen, waar bij Schuschnigg aan da regeering zou blij ven 011 Oostenrijk zelf liet toezicht op de politie zou behouden. Volgens de ,.Daiiy Herald" heeft D libcli- land dm bondskanselier een strik gespan nen. „Indien, aldus hot blad, de Duiteche uitnoodiging tot het beno-emen aan bin nenlandsche zaken van een door Berlijn gekozen persoftr wordt afgewezen, zal Hitler den Rijksdag kunnen zeggen, dat hij Oostenrijk zijn vriendschap beeft aangebo den, maar dat tlil land die vriendschap beeft afgewezen. Hij zal die weigering dan kunnen gebruiken 0111 de uitspattingen dnr nationaal-socialistische extremisten te ver ontschuldigen, ja, te rechtvaardigen. Als de Nazi's den weg vrij zagen voor hun propaganda, zon Oostenrijk in enkele jaren een tv de' Danlzïg worden". De bedreiging van den Loenghai spoorweg. Vcrontiust door den ernst van de be dreiging van den Loenghai-spoorweg door 3e Japanneezen, zijn de Chiucesclio mili taire leiders te Ilankau iu conferentie bij eengekomen en naar verluidt hebben zij besloten, alles in het werk te stellen om, althans tijdelijk, stand te houden in, t-en eerste, Siusiang, gelegen aan den spoor weg, ten tweede, Tsjcngtsjau, het punt van samenkomst der twee spoorlijnen en het doel van den Japauschen opinarsch en ten derde, Kaïfeng, aan den Loenghai-spoor weg, 80 K.M. ten 0. van Tsjengbjau. A1 -en vooispelt collier een spoedigeu val van Siusiang. Hongersnood dreigt te Nanking. Te Nanking wonlen een kwart milliocn Chineesehe vluchtelingen met den hon gerdood bedreigd, aangezien de .lapmisdie autoriteiten nog steeds geen levensmidde len in de stad itiiiuenlalen. Bovendien zul len volgens do Liable berichten de le vensmiddelen welke ter he-cliikkiug slaan van de internationale coninib-ic voor de vliidilolingeiivijk te Nanking binnen in dagen zijn uitgeput. Behalve dat de int -r- nalionale eommisrie zich voor de s, hier liüvemneiisilieliji.e taak geplaatst ziel, de vluchtelingen te voeden, heeft zij ook het dieigende gevaar van epidomiën te be zweren. In de stad bevinden zich thans nog sLehls twee Ainenkaan-riie dokhrs. Belletjes te Antwerpen. Ciiscravoml hebben zich' te Antwerpen lelletjes voorgedaan ter gelegenheid van een uion cel voorstelling van een vrij lenkers- germoiscliap. Het stuk, dat aangekondigd nas, was overigens verboden, zoo lat de organisatoren een ander stuk wilden ge ven. Dit Leuven waren studenten herwaarts gekomen om tegerr het aangekondigde stuk te protesteeren. Tezamen met beloogers uit de sta.l t'acl.Hen zij den schouwburg te naderen. Zij werden echter door de politie terug gedrongen. Later kwamen zij terug, waarop een vechtpartij volgde, die zoo ernstige vomica aannam, dat de politie zich ge dwongen zag mot het blanke wapen op te treden. Verscheidene studenten werden daarbij tegen den grond geworpen en on der den vost geloopen. Ook hiermede was editor aan do rumoerigheid nog geen ein de gekomen. Dc bctoogers kwamen weer hijeen en trachtten wederom bij den schouwburg te komen. Toen vuurde de politie echter een schol in de tucht af, waarop de bctoogers .onmiddellijk uiteen-1, gingen. De ordedienst weid versterkt. Een J veertigial gendarmes bewaakte ten slotte j de omgeving. De zaak-Niemoeller. Het bericht, dat liet proces tegen ds. Niemoeller met gesloten deuren wordt lie- hand eld. heeft overal in Duitschland zoo veel medegevoelen gewekt, dat de brieven hij den predikant biun-enstroomen. Sedert den aanvang van het proces hebben hem J niet minder dan 5009 brieven eu berichten, i bereikt, Dc- slaalsauloriteiten hopen nog steeds, dat de moeilijkheden tusschen de recht bank en de verdedigers van Niemoeller overbrugd zullen worden, in welk geval de behandeling van liet proces 19 Februari zal worden voortgezet. Naar men meent le weten, zal ds. Niemoeller slechts zijrij eigen raadsman erkennen en wil hij niets te doen hebben met een lienr van staats- -vcae lo-ïgevoegden verdediger. j Mussolini zendt koffie voor Winterliilfe, To Hamburg is een partij van 100.0,0 k.g. Abessiin-mhe koffie uajrgekome.i, diet Mü-folmi aan hei hui.».die winterhulp-rcrL voor liet geval van een oorlogsovcr- verk heeft aangeboden. va 1 °P °»s gelijk ook iedere steun Ierland vsm 1 vaa arboiderskias-e Inn I non ons land aan de arbciderrida se der Definitieve uitslag der verkiezingen. j burgerlijke landen georganiseerd moet .ior- Btijkens den definiiieven uitslag der aer- Ben. Men moet ons roode leger onze leden week in Noord-Ierland gehouden ver- vIool en onze roode luchtmacht Osoavia- kiezmgen, hebben de unionisten .39, de chint met alle middelen versterken en nationalisten 8, de onafhankelijke rmio- - heclil maken. Men moet on« geheele volk niaten 2, rle arbeiderspartij 2, cit de onaf- ;n toestand van gereedheid voor mo hankeüjken 1 zetel behaald. De unionisten bjlisalie ten aanzien van het gevaar van (reeeeringsparlijj hebben sinds 1922 niet jen o-orlog-iOverval houden, opdat geenor- zuik een grooto meerderheid in het par-1 jei Nieuw e monetaire maatregelen op komst? Men bowlt le Xew-York rekening met de mogelijkheid van maatregelen op mone- lair gebied of ten aanzien van het goud en wel als gevolg van de besprekingen tusschen den minister van financiën Mor- genthau en den gouverneur der federale reserve bank Eccles. Na tijdens liet week einde besprekingen te hebben gevoerd, zouden zij gisteren opnieuw een onderhoud hebben, en er gaan geruchten, dat liet niet onmogelijk is, dat gisteren een mede- deeling zou wonlen gepubliceerd. Iu dit verband beeft liet do aandacht getrokken, dat Lamont, een der firmanten van J. P. Morgan en Co. gisteren op het Witte Huis zou worden ontvangen. Van de gelegenheid, dat de .,Nieuw-Am sterdam" bij Willon-Fijenoord in het grootste dok van Europa ligt. heeft men gistermiddag gebruik gemaakt om liet roer aan liet mailschip te lievesti gen. Het betrekkelijk kleine roer, dat toch nog 30.000 K.tï. weegt, in de takels. Om half 4 gistermiddag was hel roer aan het schip bevestigd. lement gehad De geruchten over hel aftreden der regeer in g-C'hrisfea. Volgens iu politieke kringen le Boekarest circuleerende geruchten zou eeu recou- struelic dc-r rc-geering eerlang kunnen wor den verwacht. Het heet, dat minister-president Miron Cluistea en de zeven vroegere premiers zouden aftreden en dat Talarescti de lei ding van lief kabinet op zich zou nemen. De overige zes vroegere premiers en de patriarch zouden als bizonderc raad van advies den ko-ning terzijde staan. Voorts verluidt, dat de minister vau binnenlandsche zaken, Calinescu, is afge treden en vervangen is door den vrocgc- ïeu minister vau binnenlandsche zaken, liuuiriz (liberaall. toeval" en geen kunstgrepen van onze builenlandscbe vijanden ons kunnen overrompelen. Brand aan boord van de Berengaria. Gisteravond is brand uitgebroken aan boord van de mailboot „Berengaria", die in de haven van Southampton, nabij de Queen Mary lag. Het vuur brak uit in de passagiers verhip ven. Zestig brandweer lieden en een sleepboot werkten aan de bestrijding der vlamm-en, die m een itnr tijds konden worden gebluschl. Men had brandslangen door de patrijspoorten het sci'ip binnengevoerd en wierp langs dezen weg groote hoeveelheden wa'or op het vuur. üL-choon veisclie dene hutten schade Df komen hebben, heeft het schip geen enkel oogenblik ernstig gevaar geloopen. De omvang van de schade is nog niet Km bevestiaing dezer geruchten kon j bekend. Ook weet men niet door welke evenwel nog niet worden verkregen. In po litieke kringen acht men het waarschijnlijk, dat in ieder geval rle grondwetswijziging ten wfvt»"i zal worden gelegd aleer de patriarch rich als minister-president terug- li ebt De socialistische revolutie is nog- niet voltooid. I)c houding lot het buitenland, In antwoord op een vraag betreffende hei probleem van de overwinning van bet socialisme in één enkel land, heeft Sta- Jiu een uitvoerige beachnuvving gehouden over de revolutie in Sovjet Ru-land en tl iar Dij o a. opgemerkt, dal in het binnen hui! de revolutie wcü-waar bijna geheet is geslaagd, maar dat ite' sociaüs ne daar om nog niet veilig i-, want het huilen- land is voor hut grootste gedeelte anti socialistisch gezind. De overwinning is daarom nog niet definitief. Dit probleem kan overigens niet tot oplossing worden gebracht, zooals de revolutie in Ru-land zeil", d.vv.z. door eigen krachtsinspanning. Dit probleem kan slechts langs rleu weg van vereeniging van oprechte pogingen van het internationale proletariaat met nog oprechter inspanning van ons geheele Sovjetvolk tot oplossing worden gebracht. Uien moet do internationale verbindingen van de arbeidersklasse de USSR met do arbeidersklassen der burgerlijke landen ver sterken en hechter maken. Men moet den polifieken steun van den kant der arbei dersklasse der burgerlijke landen aan de oorzaak hel vuur ontdaan is. Distorting van een steengroeve. Aan den voet vau het Malra-gehergle (Ho'igam-\ is een steengroeve inge.-tort, waardoor dertig arbeiders werden bedol ven. Tot nu toe werden vijf arbeiders met emsligo kvehuion gehonjeu. Dr. J. B. Efubrecht, die benoemd is tot gezant van H. M. de Koningin te Ito me, arbeidersklasse van ons land organisee- zal nog deze maand zijn functie aanvaarden. Zware sneeuwval in Oostelijk België. Te Venders heeft het zoo overvlo-edig gesneeuwd, als in jaren niet is voorge komen, Te Waimes bereikte de sneeuw laag een gemiddelde hoogte van 1 meter, op sommige plaatsen zelfs van 2 nieter. Je Ebenborn daarentegen was de sneeuw laag slechts een halven meter dik. De drie wegen naar Manderveld zijn geheel door de sneeuw geblokkeerd. De autobus, die -den dienst onderhoudt tusschen El- senbom en Vervicrs, is in de sneeuw va-:[ge!0open. Men heeft een beroep moe ten doen op een hulpploeg om het voer tuig weer vrij te maken. Ook Baraque St. Michel is geheel afge zonderd. Men is 'thans druk aan het werk mei het vrijmaken van den weg van Bol land naar Herve. Op dezen weg zijn ver scheidene auto's ingesneeuwd. Uit Jemappes wordt gemeld, dat tijdens den storm liet dak van een woning is afgerukt. De bewoners vluchtten het huis uil. Kort daarop stortte do woning in, doch gelukkig zijn geen slachtoffers te betreuren. I11 Polen verbindingen ver broken. In Zuid Polen woeden felle sneeuw stormen, verscheidene telefoon- en tele graaflijnen worden hierdoor verbroken. Het Poolsche schip Batory is op weg van Gdynia naar New York door een snecuwqorm, welke twintig minuten duur de, gevaren. Toen het schip le New-York aankwam, was het bedekt met een laag ijs van deifig centimeter dikte. Een oranjekleurige ballon gevonden in liet Noorden van Finland. In be! uiterste No-orden van Finland, bij Sodaiikylü is een ballon"gevonden. Alen hi eng' ikve ontdekking in v.rhauu met de feestelijkheden in Nederland ter gelegen heid van de geboorte van Pijnses Bea'rix. Het betreft een giooten oianje-kleurigo ballon, waaraan drie kleinere ballons waren bevestigd. Deze ballon hing in een boom. Dp den ballen stond met yioute Ictleis ^Oranje". Indien de ballon inderdaad uit Ne Ierland afkomstig is, hoeft hij liemel-bned een af stand van ongeveer 2200 K.M. afgelegd. De ballon word 100 uren nu de geboorte der Prinses gevonden. t Gasontploffing te Danlzïg. Tengevolge van ecu ontploffing van licht gas iu een huis le Dantzig, is een perso-on onr het leven gekomen, liet interieur van het lmis werd totaal vernield. Het noodweer in Californïë. Noc-rd California wordt nog steeds ge teisterd door hevige regen, sneeuwstor men en orkanen. Alleen in het Colusa-Sa- cranrento gebied worden 25 duizend hec taren bouwland overstroomd tengevolge van het doorbreken van een dam. De ver dere materieele schade is zeer aanzienlijk. Tot nu toe zijn twintig personen om het leven gekomen.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1