kumamwifi Zware straf voor beschonken autobestuurder Laatste Nieuws Beurs van Amsterdam. Gemengd Nieuws BINNENLAND Auto met drie inzittenden te water Kolendampvergiftiging De kwestie Kiès Een 100-jarige fijn-vleeschwaren- fabriek Kan fonf/etf 'veelt t De abonnementen en de opheffing van stations BINNENLAND BUITENLAND Handel en Bedrijf Tolboom in stukken gereden. Een getuige a dé charge met bezwarende verklaringen. Auto op straat laten staan Burgerlijke Stand 23 Febr. Vereenigingslokaal, half 8. Feest avond 20-jarig bestaan Ned. Chr, Bond van Personeel in Publieken dienst. ROTTERDAM. Heden e. v. d. 2 15 en 8.30 uur. Arena. Heden e. v d. Groote Schouwburg, 8 uur Bouwmeester Revue: Neerlands bloed 23 Febr. Tivoli Schouwburg, S.ló uur. Alliance Framjaise Nederl. Frankrijk. Galas Kursenty. Le voaygeur sans bagages. 23 Febr. Nut. 8.15 u. Het Nederl. Piano- duo (Johan Bieselaar en Margu erite Wouters). Bioscopen. Capitol. 2.15 u. 8.15 u. Mr. Moto slaat toe. Centraal. 2 u. 7 u. 9.15 u. Bedreigde levens. City. 2.15 u. 7 u. D.30 u. Mr. Moto slaat toe. Corso. Van 11 u. af doorl. Zinga. Giand. 2 u. 7 a. 9 15 u. De leugen van Nina Betrovna. Lumière. 2.15 a 7 u 9.15 u. De laatste dei Mohicanen. Luxor. 7.15 u. 9.30 u La Habanera. Prinses. 215 u. 8.15 u. Het gaat om mijn leven. Zij... die gehoorzaamd moet worden. Scala. 2 u. 7 u. 9.30 u. Slavenschip. Studio '32 2 u. 7 u. 9.15 u Nachtasyl. Tbalia. 2.15 u. 7 u. 9 15 u. Bull log Drum mond ontsnapt. De vrouw in 't spel. Een meisje verdronken. Gisteravond om elf uur kwam de heer Van der Bïggelaar uit Roosendaal, juist toc-n hij met zijn auto de Sluisbrug te Dordrecht was gepasseerd met een vracht auto, bestuurd door B. V. uit Barendreclit, in botsing. De schok van de aanrijding was zoo hevig, dat het portier open sloeg en de bestuurder uit den wagen werd geslingerd. Hij bekwam geen letsei. Stuurloos reed de auto met drie inzit tenden op de Kalkhaven toe cn stortte in het water. De 17 jarige zoon van den heer Van der Biggelaar en de 17-jarige dochter Nelly van den ijzerfabrikant Ko nings uit Roosendaal kondon zich onder water uit de auto bevrijden en zich zwem mende in veiligheid brengen. De derde inzittende, mejuffrouw C. H. M. Konings, eveneens een dochter van den fabrikant, verdronk, liet lijk werd later met een dTeg opgehaald. Echtpaar om het leven gekomen. In den St. Annapolder te Rockanje is het echtpaar 't Mannetje in den nacht op Dinsdag door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. De broer van den man, die in het naast gelegen huis woont, kwam tot deze ont dekking, toen hij gistermorgen om zes uur het vriendelijke Twello aan de boorden van de Geldersche IJssel, vlak bij de spoor wegen-emplacementen, waar het bedrijf kan profitc-eren van de moderne verkeer-ont- wikkeling. Zeker heeft de firma Zendijk de bekend heid van haar naam grootendeels (e danken aan haar intense samenwerking, nu reeds gedurende ongeveer 25 jaar, met Simon zijn broer, die in den regel om vijf uur de Wit's levensmiddelenbedrijf. Deze groo Iu het Noorden meest zwakke vviander lijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, weinig of geen neerslag, weinig vrande ring in temperatuur. In het Zuiden zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen, gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen neerslag, tempera tuur om het vriespunt des nachts, over dag weinig verandering in temperatuur. De gestie van het partijbe stuur door do commissie van onderzoek gewraakt. In let Voik wordt het rapport gepubli ceerd van de commissie van onderzoek ut den partijraad der S.D.A.P. naar de kwestie-Kiès. Het rapport bevat o.a. het volgende pertinente oordeel n Dit oordeel over de gestie van het partijbestuur kan niet gunstig luiden. De commissie begrijpt, dat het P.B. voor groote moeilijkheden stond. Eenerzijds meende het niet gerechtigd te zrjn te be vorderen, dat Paul Kiès in de Kamer zou worden gebracht. Anderzijds zag hel tot zijn leedwezen en verbazing, maar onmiskenbaar, dat een belangrijk deel van de Friesche beweging Kiès als zijn ver- tegenwoordiger en in ieder geval als zrjn' f' naast het slachten van varkens candidaal bij uitnemendheid wenschte. Te- 011 mtponden van dit vleesch. in hoofd reeds buiten is, nog steeds niet gezien had. Hij ging het huis binnen en trof daar het echtpaar levenloos in nachtgewaad aan. Uit het feit, dat de man met een lantaarn in de hand werd gevonden, kan worden afgeleid, dat hij de kolendamp moet heb ben bemeikt. Waarschijnlijk heeft hij niet meer de krachten gehad verder dan de deur van de slaapkamer le komen, waar men ook zijn vrouw heeft gevonden. Een kind van vier maanden werd nog in leven aangetroffen. Te Twello. Dezer dagen herdacht het bedrijf van de heerea Zendijk, fabrikanten van fijne vleeschwaren te TwcJlo, zijn honderdjarig bestaan. Opgericht door den overgrootvader van de huidige directeuren als kleine fabriek, geii dit laatste verlangen meei.Je tietP.3. zich nïel vierkant te mogen verzetten, omdat het van zoodanig verzet groote zaak de Geldersche worst werd gefabri ceerd, is dit uitgegroeid lot één van de vooraanstaande fijne vleeschwarenfabrielom moeilijkheden vreesde. Deze moeilijkheden in Nederland, meende het aan den vooravond der ver-j \yas het bedrijf aanvankelijk gevestigd den weg van schijnbaar den gering-ten weerstand. Het aanvaardde een mensche- lijkcrwijs begrijpelijk, maar moreel niet te verdedigen compromis en deze inoreelo fout heeft zich met fatale onverbidde lijkheid ook tactisch gewroken. Immers toen eenmaal de partijleiding Kiès als een door haar aanbevolen can didaal, zij het ook op de tiende plaats, had aanvaard, was hij daarmede ten volle haar cand'idaat geworden en moest hij naar buiten, wat zijn integriteit betreft, met de andere candidate! op één Irjn worden gesteld. Het P.3. kan onmogelijk het standpunt verdedigen, dat een candi- «laat op grond van zijn minder gewenschte karaktereigenschappen, op nummer 10 ge plaatst wordt. De partijvoorzitter heeft in ren bestuursvergadering te Leeuwarden op 24 Januari 1937 zelfs verklaard1, dal hij persoonlijk borg stond voor de integriteit van bef karakter van ieder der candi date:;;, En daarmee was het onoplosbare oonBier geboren; indien de candidaat Kiès een integere figuur was, had' zijn aanzien lijke Friesche aanhang, die hem zoo hoog stelde, ook het recht op grond van demo cratische overwegingen te verlangen, dat hij een hoogere plaats op de lijst "zou ver- krijgen. Adres van de Rotterdanrsche Kamer van Koophandel. Be Rolterdamsche Kaemer van Koop. handel en Fabrieken heeft zich met een adres tot de directie der Nederlandsche Spoorwegen gewend met het verzoek het nadeel, dat abonnementhouders der spoor, wegen ondervinden van de opheffing van stopplaatsen, te verminderen door de abon nementen ook geldig le erklarm voor autobusdienston der A. T. 0. te afnemer heeft besloten in haar v loc-re h- warenafdeelingen in de winkeL, die door het geheele land verspreid zijn, speciale aanbiedingen te doen in vleeschwaren. In het Zendijk's bedrijf werken thans tal van vakmenschen in het slagershedrijf. Niet alleen, dat de vleeschwaren voor het Simon de Wit's bedrijf gefabriceerd worden, ook groote exportzaken worden door Zendrjk gedreven en zoo is hot in teressant om to weten, dal ook do groote warenhuizen' in Amerika een gedeelte van bun hamvoorziening van uit Twello laten komen. De contingenteeringspolitiek eu de af sluiting van vele landelijke grenzen wa ren van grooten invloed op de ontwikke ling van het bedrijf sinds 1929. Weliswaar werd lijdelijk do bekende baeonregHing in gevoerd, die een niet-blijvenden steun gaf, maar er- moest worden uitgezien naar nieu we wegen. De hoeren Zendijk hebben dit ook niet verzuimd en kunneu zich thans bij het honderdjarig bestaan in een bloeiende zaak verhengen, waarvan de vaste grondslag is zorg voor een prima artikel, zoodat elke klant steeds tevreden is en terugkomt op Zendijk's onvolprezen Geldersche vleesch waren Hofbericht. 's.Giamihuge. 23 Februari. II M. de Koningin heeft lieden, komende van Soest. ihjk. een dag op Het Loo vertoefd in ver. band met toebereidselen voor bet n s zo. merverblijf van 11. M de Koningin aldaar Wat betreft bel persbi richt omtrent 8*1 bewonen van liet Loo door de Pr m n den Prins in do maand April, zoo 1 ji int do beste bron verzekerd, dat dit bericht geheel uit de lucht ré gegrepen. Belgische risichersbuot wordt vermist. 2et-brugge. 23 Februari (ANP). Men maakt zit li ernstig ongerust over een vis- scnersi oot, aan boord waarvan zich vijf personen bevinden, die reeds een week geleder, te Zeehruggo had moeten terug la eren. Men vreosl hel ergste, temeer daar het onlangs zulk zwaar weer op zee is geweest. Beurs van Schiedam. WOENSDAG, 2-5 Februari. U/ficicde uoteeHug van de Commissie uit ik Kama van Koophandel. Moutwijn f 16.per If.L. ad 46 pCt. Zonder fust en zonder belasting. Kiet-ofjiiicd, Spoeling: f 1.10 Bujlenlandschc spjuiu» f 15f 16. Binnenlaiul-che spiritus f23.50 a Zondci fu-l cn zonder belastte# 10' De beleekenis der stemming iu liet Lagerhuis. Louden, 23 Februari, (llavas. De con servatieve bladen verklaren zonder aarze ling, dat de stemming van gisteravond m bel Lagerhuis een oprechte goedkeur.ng der ïvgeermgspolitiek beteekent. De „li nies" scluijU. „Be cijfers toonen aan, dat liet Huis de e-ene stolling beier heelt ge acht darr de andere. De partijdiscipline zou de regcering nooit hebben kunnen redden, als men had kunnen bewijzen, dal zij de inoreelo eu stoffelijke belangen van liet land liad opgeofferd". Le bladen der oppositie daarentegen bo loogen, dat de regeering minder stemmen verwierf dan ij vorige gelegenheden en dat uit de i. minne ularen in de wandel gangen gebleken is, dat de afgevaardig den, die slechts uit discipline voor de regeering gestemd hebben, talrijk zijn. De „News Chronicle" schrijf!„Velen derge non, die de regeering steunden, zouden ze ker tegen de regcering gestemd hebben, indien zij er met legen opzagen een motie van arbeidersafgevaar-digden te steunen." De „Diily Telegiaph" betoogt, dat de conservatief Eden zich niet al te gevleid meet voelen door de vreemde en plotse linge) populariteit, die hij in de banken der oppositie genoot. De „Times" is overigens van mecning, dat uit do Lagerbuisbijeenkomst gebleken is, dat er goeu enkele belangrijke wijziging in de rcgeeringspolitick gekomen is. De linksche bladen oordoalen daarover echter anders. Bloemenhulde van het Ncd. L'advuidsters- gilde aan het Prinselijk Paar. Hedenochtend heeft een il.eputa ie uit het hoofdbestuur van het Nederlandsche Pad. vindstersgilde een bloemenhulde aan het Prinselijk Gezin ,ten palcizo Soestdijk aan geboden. Do bloemenmand, gevuld met sneeuw klokjes en klimop, dit laatste als symbood van de opgroeiende jeugd, werd door mej. E. H. Piepers overhandigd. De aanbieding van het geschenk ge. schieddo in verband met den verjaardag van den Chi>f Scout, welke gisteren ge. vierd is. Staatkundig Gereformeerde Partij. Op de lieden gehouden jaarvergadering van de Staalkundig Gereformeerde Partij te Utrecht, heeft ds. G. H. Kersten, lid van de Tweede Kamer der Sialen Generaal een rede uitgesproken, gctiield: ,,Va.a goe. dortierenheicl ei recht". Voor dein kantonrechter mr. J. Stlieeman Hesso stonden vanmorgen talrijke perso nen terecht. Een vam lien was de 56-jarige N. van H. uit Schipluiden, die in den nacht van 30 November op 1 Der amber van het vorige jaar met zijn au'o den tolboom in Overschie in stukken gereden had, terwijl hij onder invloed van sterken drank verkeerde. Vend, begon met te beweren, dat hij niet te veel gedronken had; twee glazen bier en een kop koffie. Ik rijd, aldus verd. al 18 jaar, ben veel in het buitenland, tijdens dikken mist, op spiegelgladde wegen en in het aardedonker. Als ik dan beschon ken zou zijn geweest, was ik heusch niet achten het stuur gekropen! Kantonrechter: „Door alcohol worden sommige menschen moedig!" Verdachte: „Ik ben een goed rijder, de menschen zeggen het." Ambtenaar van het O.M., mr. Sybens van Oosten: „Als zij op den bewusten avond bij u geweest waren, zouden zij tot eau andere overtuiging gekomen zijn!" Als eerste getuige a charge werd ge hoorddo assistent tolgaarder 0. Braining uit Rotterdam, die verklaarde, dat verd. niet een vaart van 35 k 40 KM. genaderd was. De wagen slingerde een weinig. Toen de auto den tolboom genaderd was en geen vaart minderde, had get. geroe pen: „0, stop! Denk om den tolboom!", maar met onveranderde snelheid was de auto er doorheen gereden. De auto stopte 4 a 3 nieter vooibij de tol. Verd. was daarop u'n de auto gekomen en dat hij onder den invloed was bleek wel uit het feit, dat hij zich aan den wa gen vasthield eu wartaal sprak. Op de vraag van den kantonrechter waar uit die wartaal bestond antwoordde get., dal hij zei: „Marremarremarre." Do dame, die naast hem zal, aldus ver volgde get. zei: „Hij spreekt altijd' zoo en gaf zijn naam op." De tweede getuige, eveneens assistent tolgaarder, G. v. d. Pol, verklaarde, dal veidaclilo zijn naam en adres niet kon opgeven en dat de naast hem zittende dame dit gedaan had. Verd.: „De dame kan mijn adres niet opgegeven hebben, want zij kent het niet' Nadat een derde getuige ongeveer ge lijkluidende verklaringen ais de eerste twee afgelegd had, werd op verzoek van verd. de bewuste dame, mej. H. van Linden W'eidfritt uit Rijswijk gehoord. De kantonrechter wees deze getuige er op, dat vc-rdachle voor eeu zeer ernstig feit terecht stond1 en dat zij voorzichtig moest zijn met wat zij verklaarde. Volgens de verklaringen van deze ge tuige a décharge was verd. haar komen halen in Delft om naar de Arena in Rot terdam te gaan! Haar man zou zich later bij hen voegen. Om zes uur was zij met verd1. vertrokken naar Rotterdam, waar zij te omstreeks half zeven in Pschorr aan kwamen. Kantonrerliter: „Wat heeft u daar ge daan?" Get.: „Gezeten." Ambtenaar: „Ja, natuurlijk, u gaat niet op uw hoofd staan in Pschorr." Get.: „We hebben wat gedronken." Kantonrechter: „Wat?" Get.: „Een borreltje." - Verd. heeft twee glazen gedronken." Op eeu vraag van den kantonrechter of het tweetal nog ergens anders geweest was, staat get. te draaien en verklaart tenslotte, dat zij het niet meer weeL De kantonrechter geeft haar d'an een laat ste waarschuwing en ver-zekert, dat zij, in. dien zij niet ophoudt met de eeno leugen op de andere te stapelen, direct iu hechtenis gesteld zal worden wegens meineed. Het blijkt dan, dat men eerst in Ileck gewecs' is, waar niets gedronken werd, daarna ging de toc.hl naar Pschorr en ver. volgens naar Arena. De echtgenoot van get was niet gekomen, omdat hij. naar later bleek, het te laat had gevonden. In Pschorr werden twee borrels door verd. genoten en in Arena twee glazes: bier. Na afloop hadden zij in Arena nog een kop koffie gedronken. De kantonrechter vroeg of zij direct wa ren vertrokken uit Avena naar Rijswijk. Get.: ,,.Ta". Kantonrechter: Arena gaat om half twaalf uil. Waar bént u geweest van half twaalf tot tien voor half een, het moment dat de tol in elkaar gereden werd?" Gel.: ,,In geen enkel café". De kantonrechter geeft liet dan oji cn het woord is aan den ambtenaar. De Ambtenaar van liet O. M. noemde het feit, waarvoor verd. terecht staat, een der ernstigste feiten, die de Motor, en Rijwiel, wet kent. De getuige a décharge heeft zich tijdens de zitting ontpopt als de ernstigste getuige van beschuldiging, want zij heeft veiklaard, dat verd. bier en jenever ge. dronken hoeft, welk mengsel zeer verdoo. vend is. Verd. wist dat er een tolboom stond, aangezien hij dezen meeidere koeren gepas seerd is. Spr. eischle len slotte f200 boele subs. 1 maand hechtenis on bovendien dat verd. do bevoegdheid ontzegd wordt gedurende den tijd van een half jaar een motorrijtuig te besturen. Verdachte betoogde zeer verontwaardigd, dat hij twee borrels voor den eten gedron ken heeft en dus van vermenging geen sprake kan zijn Met de auto moet hij zijn brood verdienen. De kantoni echter veroordeelde verd. tot f 100 boete subs. 1 maand hechtenis, doch achtte geen termen aanwezig om hem de bevoegdheid van het besturen van een motoirijluig te ontzeggen. Garagehouder te Overschic vrijgesproken De garagehouder C. B. te Overschie heeft herhaaldelijk 's nachts een auto voor zijn huis laten staan, omdat hij 's naehls dikwijls uit zijn bed geroepen wordt en dan als onderdeelenliaudclaar zijn wagen uoodig heeft Verd werd verbaliseerd op grond van overtreding van punt c van art. 54 der Algemecne Politieverordening, welke luidt: „Let is verboden voorwerpen op, in, langs of onder den openbaren weg te plaatsen o 1 ie hebben." Verd beriep zich op de wet, die Let parkeeren van auto's regelt, waardoor het artlke. der Politie-verordemng niet van bindende kracht zou zijn. De Ambtenaar van het O. M. was het met deze opvulling niet eens en requi- reèrde f6 boete subs. 6 dagen hechtenis. lieden heeft de kantonrechter in deze zaak schriftelijk vonnis gewezen en den garagehouder van rechtsvervolging ontsla gen, omdat z.i. het artikel der Aigemeene Politieverordening niet verbindend ré. Schecpr aart. Schiedam. Aangekomen 22 februari: Nooftschc ss. Indien, van Rotterdam, oiu te dokken bij de welf Wilton. Sthïclarii. Vertrokken 22 Februari: i'a- n irnei sehe -*$ Diana, naar Karlskioua; Griekse» s.s. Cape Corso, naar Boston Noorscho m.s. Pericles, naar Curieao Schiedam. Aangekomen 23 februari: Zwecristlie s.s. Gunda, van Hernosnud, om te hunkeren in de Wrlhelminaliaven; Zuid-Slavische s.s. Rccina, van Amster dam: Gricfp'Jie ss. Rokos Vergottis, van Ipswich, beide om te dokken bij de werf Nieuwe vAateiweg Schiedam Vertrokken 23 Februari Honpsaischr s.s Osikos, naar Cardiff; Ned. m s. Kola Agoeiig naar Rotterdam. Hüog water. 23 Febr, 9.57 uur, 22 37 uur. 21 febr 11.13 uur, uur. Zon en Maan. Zonsojig 23 Febr. 7.02 u., ondg. 17.28 u. Zonsojg 24 Febr 7 00 u, ondg 17.29 u. Maart K ,M. 9 Maart E K. Dagclijkschc indexcijfer!). Med -gedeel i door hel Centraal Bureau voov de S'a'i-liek. 's-Gravenhnge, 22 Februari. Vunltvk'ukoereen 94.5. Goederen »roo handel«prij/on 75 9 Faillissementen. In de week van 14 t.m. 19 Februari 1938 weiden in Nederland 55 faillissemen ten uitgesproken. Opgeheven wegens gebrek aan actief KL Swaak, Rotterdam. C. Plomp, Gouda. F. A. v. d. Donk, Rotterdam. SCHIEDAM. Geboren: 19 Februari Hans a tie, z. van P. .1. Edemei en C. Bezemer, Marconistraat 15. 21 FebruariArie Johannes Arnold us, z. van A. S Vermeulen en J. Crama, Prof. Kamvilingli Qnneslaan 179. KOERSEN OP 23 FEBRUARI 1938 (Medegedeeld door de Amsterd. Bank). IND, ONDERN. (Binnenland. A.K.U41% Van Be; kel61'/, Cert. Calvé 93'/, Nederl. Ford301 ÜEDEN 43—4 62 941 305 Ned. Kabelfabriek Philips Gl. G, B (Buitenland). ;naconda Bethlehem Steel General Motors Kennecott Copper Republic Steel U.S. Steel Corp. ELECTR. OND. Aniem Ned. lad. Gas Mij. 'Buitenland). Cities-Service MIJNEN. Algem. Exploratie.. Redjang Lebong Singkep Tin Mij. PETROLEUM. Buitenland). Cont. Oil Mid Cont. Petr. Phillips Petr Sheil Union Tidewater Ass. Oil RUBBER. Amsterdam Rubber Deli Batavia Rubber SUIKER. Vorstenlanden Handelsver. A'dam TABAK. Deli Mij. 496 629 808% 160% 5S0 810'/.— 3 157 - S% 24»/,, 42%, 27 29%, 13%, 41%, 25 - 42'%,-* 3 27% 29- 30 18%- 41'/,- 322'/. 255 329 260 1%, 1%~ %t 87 175 148 87% 175 146% 359% 862%— 5 21% 14 29 nu/„ il 22%- V, 14 - 29%, 11'%.- 2'/,, 11%. 221 142 224 S 145'/.— S'/j 17 7% 438 444 7 304'/, 249% 307 803%— 11'/, 258 4 809»%— IJ. 108 106 U7% 109 10 106%— C 119%20'/, 5%, 8%, 11% 14'%, 8%% 9% »%«- kt 13%4 14% SCHEEPVAART. H.A.L. Rott. Lloyd "ed. Scheepv. Unie SPOORWEGEN. Canadian Pacific Illinois Central N.-York Centr. Railr. Southern Pao Southern Railway Cy. Wissclkoern en. Amsterdam, 23 Februari. Lauden 8.96 13/16, Berlijn 72.35, Parijs 5.84, Brussel 30.35, Bern 41.54, Kopen hagen 40.05, Stockholm 46.25, Oslo 45.07 »/2 New York 1.78%. Milaan 7.15, Praag 6.29, OoGtonrijksch bankpapier 31, Prolongatie ¥t pCt.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 3