Het nieuwe verblijf ded Spanjaarden. TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT lÉfii BINNENLAND Onze Jantjes te Tanger De veiligheid op onze spoorwegen Automatiseering interlocaal telefoonverkeer SC Een hotel te Bennekom. Een omgeving waar de controle minder drukkend gevoeld zal worden. Geivone hotelgasten. Gemengd Nieuws Kolendiefstalien opgehelderd Gestreepte auto's DER WOENSDAG 23 Februari 1938. No. 21796. Mochten zij niet hij links georiën teerde caféhouders op bezoek? Ilet INveed© Kamerlid Albarda keett aan do ministers van budenlandaclie zaken en van defensie de volgende vragen gesteld. 1. ts bet waar, dat naar verluidt, bij ©pn kort geleden door Hr. Ms. Java aan Tanger gebracht bezoek, d© Nederlandscke consul aldaar aan d© opvarenden van dat scbip heeft verboden, bepaalde café's te bezoeken „in verband met het feit, dat do eigenaars van deze taveernen links ge oriënteerd zijn", en dat bun slechts was toegestaan enkele andere café's te betre den, die „meer rechts gericht" werden ge noemd 2. Is een Nederlandsche consul bevoegd een verbod uit te vaauligen, gelijk in de eerste vraag is bedoeld, en staat het dus niet Ier beslissing van den bevelvoeretnden officier- van een oorlogsbodem, waar de schepelingen zich aan den wal mogen op houden of verloonen? Indien dit wel ter beslissing van den bevelvoerenden officier staat, moet dan worden aangenomen, dat deze zich met de aanwijzing van den con sul heeft vereenigd 3. Achten de ministers het juist, dat een Nederlandsche consul van zijn voorkeur voor de z g. rechtsche partij in den Spaan- scbein burgeroorlog doet blijken,-inzonder heid als dit geschiedt tegenover de bo- manning var een Nederlandschen oorlogs bodem, die geroepen is de scheepvaart te helpen beschermen tegen gevaren, waar van door velen wordt aangenomen, dat zij voornamelijk door die rechtsche partij worden veroorzaakt? 4. Achten de ministers het niet bedenke lijk en zelfs gevaarlijk voor den geest in de marine, als Nederlandsche autoriteiten tegenover Nederlandsch marinepersoneel hun sympathie aan den dag leggen voor do z g. rechtsche partij in Sparn'e, welke ontstaan is in een opstand van officieren tegen de wettige Spaansche regen-ing? 5. Tot welke maatregelen geeft het in vraag 1 vermelde feit, indien het waar is, den ministers aanleiding? In 1937 is geen enkele reiziger door een - ongeval omgekomen. Bij elk bedrijf van eenigen omvang be hoort een grondige statistiek. Statistische gegevens zijn nu eenmaal onmisbaar. Hoe droog ook de rangschikking van al die cijfers moge zijn, noodig zijn ze zeker. Wat zou een bedrijf als dat der Nederlandsche Spoorwegen beginnen zonder statistiek? Al wat opgebouwd wordt, de samenstelling der treinen, zooveel plaatsen le, 2e en 3e klasse, berust op statistische gegevens Zoo bestaat er natuurlijk ook een ongevallen statistiek bij de N.S. Voor het jaar 1937 is die echter buitengewoon eenvoudig, al dus lezen wij in het U.D. Immers, het aan tal door spoorwegongevallen om het leven gekomein reizigers bedroeg in dat jaar „ni hil", het aantal gewonde reizigers even eens nihil. Bedenkt men daarbij, dat het aantal in 1937 vervoerde reizigers niet ver af zal zijn van de 100 millioen, of meer dan tien maal de bevolking van Ne derland, dat in totaal meer dan 42 mil lioen reizigers K M. in meer dan duizend tremen per dag, werden afgelegd, dan kan men inderdaad spreken van een maximum van veiligheid. Wij overtreffen zelfs in dit opzicht, onze, om hun degelijke orga nisatie bekend slaande Duiische naburen die in 1937, blijkens courantenberichten, niet gelukkig geweest zijn. Daar zou het aantal door ongevallen gedood© en ge wonde reizigers driemaal zooveel zijn dan in 1936 Vergelijken wij onze negatieve cij fers met de ongevallen van het wegver keer, dan is de tegenstelling wel enorm In de cijfers van het aantal dooden on gewonden op onbewaakte overwegen is in 1937 een ige verbetering gekomen, even eens in die van het aantal vermelde en beschadigde overwegboomen De statistiek leert n 1. dat in 1937 243 maal de af sluitingen van overwegen werden aange reden en beschadigd, tegen 270 maal in 1936 Hierin is dus ©enige verbetering merkbaar, al blijft het aantal dezer ge vallen, die altijd te wijlen zijn aan onop lettendheid of roekeloosheid, nog veel te groot. B. en W. van Den Haag vragen 1900.000 voor een installatie. In -een voordracht aan den raad deelem B. ieui W. van Den Haag mede, dat de automatiseering van bet interlocale tele foonverkeer in Nederland thans zooier is gevorderd, dat de drie groote gemeentelijke nelten te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gra- venliage daarin kunnen w orden opgenomen. Dit jaar wordt Amsterdam aangesloten; voor Rotterdam is nog geen bepaald tijd stip te noemen, doch 's Giavenhage zal in 1940 aan de beurt zijn. Er is voor 's-Gravenhago zeer zeker al leszins aanleiding, aan de verdere door werking van dit mol te weerhouden ont- wikkelingspioces haar volle medewerking con amor© to leileenen Daardoor toch zal hot mogelijk zijn aldus B. en W, dat ook voor 's-Gravenliage het tempo van do afwikkeling van het interlocale lele- foonveikeer belangrijk: wordt versneld. Het behoeft geen betoog, dat do inscha keling van de grootste drie steden des lands een probleem vormt van groote be teekenis. De daarvoor te overwinnm tech nische moeilijkheden waren niet gering,'^Des te meer mag men zich er over verheugen, dat (bans met het hoofdbestuur der Pif.T. volledige overeenstemming is verkregen over de technische uitwerking van een systeem, dat de inschakeling mogelijk maakt van deze plaatselijke netten in het landelijk automatisch telefoonstelsel. Voor dit doel zul thans in den loop van de jaren 19381940 in de centrale inrichtin gen van het Haagsche telefoonbedrijf een apparatuur dienen te worden ingebouwd. De installatie gesch.edt, als gewoonlijk, in eigen beheer. Voor aanschaffing en mon tage zal een bedrag van pl m. f900 000 noodig zijn, waarin een bedrag van pl m. f150000 aan loonen voor plaatselijken ar beid begrepen is, zoowel van telefoonper soneel als van tijdelijk in dienst te nemer losse arbeiders. Het onverwerkte deel kan telkens op een volgend1 jaar worden over gebracht. In overeenstemming met de commissie van bijstand geven B en \V. den raad in overweging, het bedrag van f900 000 be schikbaar le stellen. Voorgesteld wordt, voor deze uitgave een leening aan te gaan, af te lossen in 40 jaaihjksche termijnen. Kazematten te Hemden. Blij de brug over de Maas te Keusden, z.ullen kazematten worden gebouwd. Veer. tig manschappen va'n de militaire politie, troepen zulten te Heusden worden gesta. tionneerd1, ter bewaking van deze brug en van dte nabij gelegen draaibrug ever de Oude Maas bij Nederhemert. Staatscommissie ter besludecring van liet vaccina t ie-vra agstuk. De minister van sociale zaken, prof. mr. Domme, heeft gisteren in het departement van sociale zaken geïnstalleerd de staats, commissie ter bestudeering van het vacci. .natie, vraag stuk, welke onder voorzitter schap van den minister is ingesteld. £4: Sifm In een plechtige zitting van den Hoogcn lezing der wijzigingen door den griffier president; jhr. mr. Ith. Baad der Nederlanden is de Grondwetsherziening afgekondigd. Tijdens de voor- mr. H. J. Kist (inzet) v.l.n.r.: mr. B. M. Taverne; mr. dr. L. E. Visser, viee- Feitk, president cc mr. J. Koster, vice-president. De staatscommissie tot onderzoek van het installccrd door minister prof. mr. C. P. vaccinatie-vraagstuk, is op het departement van sociale zaken in Den Haag ge- M. Romme. Tweede van links staatsraad proï. mr. P. A. M. Aalbcrsc. ■s ?*.5"HffiC-v*' Het kotel te Bennekom, het tehuis der Spanjaarden. (Van onzen A redacteur.) Over cenige dagen zullen de Span jaarden die men na de ontvluch ting van eenigen hunner slrengcr be handelde dan aanvankelijk in de be doeling lag de stad Gorcum ver laten. Een voor ken zeker prettiger verblijfplaats is uitgezocht. Grooler bewegingsvrijheid zal hen te Bennekom toegestaan worden. Niet meer zooaJs thans te Gorcum het geval is, moeten zij binnen de stadsgrenzen ver blijven, terwijl ook de ontspannings uren buiten het werkelijke verblijf (het woord tehuis zal lien hier vreemd zijn...) meer zullen zijn in aantal. Hotel Je Neder Veluwe zal hen de ko mende maanden huisvesten. Tenminste als rlo situatie in Spanje niet verandert. Zoo niet, dan zullen zij minstens tot 1 Juni van dit jaar te Bennekom blijven, zoo vertelt de eigenaar van het hotel, de heer Van Went. Zeer spoedig zullen de „ge dwongen" gasten hun intrek te Bennekom nemen met degenen die met de controle over hen belast zijn. Luitenant Brugman, o.a. zal met de Spanjaarden meekomen. In totaal zal het hotel 45 man onderdak ver schaffen. Als pensiongasten zullen zij behandeld worden, zoo zegt de heer Van Went, zij krijgen niet dezelfde maaltijden die bestemd zijn voor andere „gewone" hotelgasten Maar zeker zal ik er voor zorgen dat er variatie in het menu is. Trouwens, op eigen kosien kunnen zij alles krijgen buiten het menu om dat zij vanwege de regeering verstrekt knjgen. Bezoek mogen zij ont- vnagen, kortom een zoo gewoon, nor maal mogelijk leven zullen zij hier kunnen leiden. Maar steeds zulten zij zich toch hebben te melden op de daaivoor vastgestelde uren. Niet zal voor hen mogelijk zijn buiten het hotel te ontbijten, lunchen of diueeren. Steeds zullen zij moeten opgeven wanneer zij uitgaan en wanneer zij terugkomen. Maai wel zal hen een groot gebied gelaten wor. den om zich te verpoozen. Want van Bennekom tot Wag en in gen en van Bennekom naar Ede met de bosschen en heidevelden in den om trek zal hun domein zijn, waarin zij naar hartelust knunen vertoeven. Meer zullen zij in deze buurten hel gevoel vrijheid hebben dan in Gorcum lus. schen kazernemuren. Hier te Bennekom is alles normaal, zij leven in een hotel, zij wandelen in de vrije natuur. Zij mogen met de bus naar Ede of Wageningen, Velen zijn van oordeel dat bet hier een proef betreft. Verloopt deze naar wensch der autoriteiten gunstig, dan zou er groot kans "bestaan dat de Spanjaarden wede in'het bezit van dezelfde rechten gesteli zouden worden, die zij vroeger hadden. In dcrdaaJ, de meer gunstige omstandigheden waarin zij over eenige dagen zullen ko men te leven, duiden wel op een dergelijk stieven. De reis van Gorcum naar Bennekom zul len de Spanjaarden en hunne begeleiders geheel per autobus maken. Acht personen ter beschikking der justitie gesteld. De rivierpolitie te Rotterdam heeft z<es personen aangehouden, die gedurende onge. veev twee maanden er hun weik van maakten des nachts met een roeiboot er op uit le trekken om kolen te stelen van diverse met steenkolen geladen Rijnscke. pen. Bovendien zijn twee mannen gear, resteeid, van wie men weliswaar niet kan bewijzen, dat zij bij deze diefstallen zijn betrokken, doch deze lieden hebben zich aan het einde van liet vorige jaar aan ijzeldiefstallen schuldig gemaakt. Alle acht zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Ilet na de eerste aangifte van kolendieL sta! ingestelde onderzoek leidde tot aan houding van den 26.jarigen varensgezel J. C. N., alsmede drie broers, den 39- jaiigen losweikman G. van der V., den 26. jarigen koperslage! II. van der V., en den 27.jangen W.( van der V., die gean beroep beeft. Het vieilal ontkende, ondanks hun zon. deniegister, zich aan andermans kolen te hebben vergrepen. De eerste twee violen echter spoedig door de mand, toen de politic bun vooilneld, dat de 4ó.jarige vrachtrijder H. L S., eveneens was aange houden. Deze gaf namelijk toe, dat hij voor veisclieidene personen en ook voor enkelen van do gearresteerden kolen had vervoerd, waananhij voimoedde, dat zij van diefstal afkomstig waren. De gebroeders H en W. van der V., bleven echter ontkennen en ten slotte moesten zij wegens gebrek aan bewijs worden vrijgelaten. Uit het veidere onderzoek bleek echter, dat de gebroeders van der V. een zwager hadden, n 1. den 24-jarigen koopman A. V. Een hl iszeehing bij dezci zwager le. vei de resultaat op Er werden kolen aange troffen, welke waarschijnlijk afkomstig zijn van de schepen. Tevens werd vastgesteld, dat een zekere G. V. in combinatie met een ander de kolen verkocht, oa. in de HilleJaan. G. V. werd aangehouden. Inmiddels was uit de verhooren komen vast te staan, dal ook W. van der V. bij de diefstallen aan wezig was geweest en ook hij is ge arresteerd'. In opdracht van het gemeentebestuur van Bussum heeft Willy Sluiter een schilderij van H.M. de Koningin vervaardigd, dat bestemd is voor de nieuwe raadszaal Voorts heeft de politie de hand gelegd op den mcde-veikooper van G. V., den 41- jarigen klinker L. do II Hoewel deze bei. den ontkenden, iets met de diefstallen uitstaande te hebben, weiden ook /ij ter beschikking van de justitie gesteld. Het grootste gedeelte van de steenkolen is vooi eigen gebruik bestemd geweest. Nieuwe straf voor verkeers- overtreders in de Vereenigd© Staten. Een rechter van het opperste gerechtshof, J. L. Alten, heeft een nieuwe -drif Uit gedacht voor bestuurders van motorvoer tuigen, die een overtreding tiebtien ne- ea'in Hun wagens z.ullen n 1 beschilderd worden met tien centimeter breede i-oode sliepen, en dien bestuurders zal het met toegestaan zijn hun wagens le pai koeren m autoparken, die op minder dan hon derd meter afstand van eenige gelegen heid, waar alcoholische dranken verkocht worden, gelegen zijn. Vooral personen, die onaer beschuldiging hebben gestaan van dronkenschap of roekeloos rijden, z.ullen het risico loopen „gestreept" te worden.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5