s jaj ÊÉfÜÊÉR Laatste Nieuws Tweede Kamer Rotterdamsehe Burgerwacht Kunst en Wetenschap Rechtszaken Racefietsen op den weg Oe relletjes bij „Heldenkermis" Filmnieuws Lumière Landbouw en Veeteelt Het mond- en klauwzeer Zwemmen Nieuw Nederlandsch record Waterpolo Athletiek Gemengd Nieuws Minister Colijn beleedigd Kerk en School Sport Olympische Spelen Auto over vluchtheuvel gereden Tankauto door trein gegrepen B UI TEN LA N D De Britsch-ltaliaansche besprekingen De Engeische begrooting Kidnappers aan het werk Handel en Bedrijf Burgerlijke Stand Beurs ran Amsterdam. INGEZONDEN Bussen in smalle straten 7» 7, Indische begroeting. Do Tweede Kamer heeft lieden de behan deling van de Indische begrooting voor 1938 voortgezet. Minister Welter, zijn rede vervolgend, wijst erop, dat de schuldaflossingen op normale wijze in 1937 hebben plaats ge had', dat de fiscale laster, voor de minst draagkrachtige® zijn verlicht en dat de kosten ad f35 miliioen bij de "conversie van bijna een milliard ineens zijn vol daan op den gewonen dienst, terwijl laar- nevens "een overschot 'an negen miliioen gulden is verkregen. Dit stemt tot groole voldoening, vooral ook wanneer men ver gelijkingen met andere koloniale mogend lieden treft In verscheidene nooden moet nog ,vor den voorzien en ook hieraan kan slechts geleidelijk bevrediging worden geschonken. Spr. meent, dat de financieele toekomst in Indië met vertrouwen mag worden tegemoet gezien. Commandant Van der Vlerk gaat heen. Op 1 April a.s. zal de commandant van de Burgerwacht te Rotterdam, kolonel W. van der Vlerk, zijn functie als commandant neerleggen. In verband hiermede zal op 23 Maart a.s. de burgerwacht voor haar commandant defileerön voor het stadhuis waarna in de Doelenzaal een afscheids avond zal worden gegeven. De Moerman en Taimyr te Maermansk, De Sovjet-Russisclie ijsbrekers Moerman en Taimyr, welke hebben deelgenomen aan de redding van de expeditie Papanin, zijn gisteren te Moermansk aangekomen. Do be manning werd door duizenden arbeiders begroet. Oudheidkundige vondst. In een dorpje in het district Kumool bij Madras heeft men een aantal oude gouden munten opgegraven, die vermoedelijk reeds in do twaalfde eeuw in omloop waren. Bij het verwijderen van de fundamenten van oen oud vervallen huis stootten de arbei ders op een potje met 45 goudstukken. Aan de eene zijde van de geldstukken zijn afbeeldingen aangebracht, welke, naar men meent, Hindoe-godheden moeten voorstel len, terwijl aan de andere zijde inscripties voorkomen in een taal, welke overeenkomst vertoont met het Sanskriet. Voor nader onderzoek zullen de munten, die aan de Britsche overheid ter hand zijn gesteld, haar liet museum te Madras opgezonden worden. Van den regen in de drup. Fenigen tijd geleden heeft de kantonrech. ter to Schiedam een viertal jongelui den IS.jarigen P. J. v. C. uit Rotterdam, den evenouden G. M. uit Schiedam, don 22. jarigen J. F. uit Qverschie en dein 22-jarigen G. D. uit Schiedam, tot geldboeten van f 25 verooideeld, omdat zij op Zondag 5 September des morgeus om 11 uur met ze-er groote snelheid naast elkaar op den Schiedamschenweg te Ketliel hebben ge reden, met liet gevolg, dat de meest link. sche rijder legen oen uit de andere richting komende wieliijdster opbotste, die met haar 2.jaiig dochtertje kwam te vallen en in de langs den weg loopeinde sloot terecht kwam. Ook baar echtgenoot, die naast haar reed, ■\iel te water. De president van de rechtbank zeide de straf van den kantonrechter nog vrij mild te vinden. Hij vrerg de verdachten waarom zij in haoger beroep waren gegaan m het antwoord Vas, dat zij de straf ie hoog vonden. Jullie hebt je schandalig gedra gen en je liebt zelfs niet do moeite geno. men de helpende hand uit te steken", at. dus de president. Do officier van justitie hekelde het gedrag van de jongelieden en wanneer zij een kostbaar racerijwiel kunnen koopon, kunnen zij ook wol een boete betalen. Spr. vond de straf veel te zacht ten hij wilde aan de geldboeten nog leen voorwaardelijke hechtc- !n i s koppelen van 1-1 dagen met leen proeftijd van 3 jaar. Bo vendien zou hij wel gaarne zien, dat den jongens de bevoegdheid wordt ont zegd1 om op een racefiets te rijden. Dal zij deelnamen aan een wedstrijd, geef' hun n<~g niet het recht op een vier metcs reeden weg in eau razend tempo raas1 elkaar Ie rijden. De uitspraak is bepaald op over 14 dagen. Vordering tegen gemeente 's-Gra- venliage door nabestaanden van journalist. De Ilaagsche rechtbank heelt lieden in terlocutoir vonnis gewezen in de zaak van de nabeslaanden van dein journalist J. Bosch te 's-Gravenhage tegen de gemeente 's-Gravenhage. Bosch stond als verslaggever van de „Ilaagsche Courant" op 20 MaaTt 1936 in den ingang van de Passage met eenige andere journalisten de ongeregeldheden gade te slaan, welke daar in verband met de vertooning van de film „Heldenkermis' geschiedden, toen hij plotseling door een politiemotor met zijspan werd aangereden aan de gevolgen waarvan hij is overleden Zijn nabeslaanden stelden daarna op grond van onrechtmatige overheidsdaad een vordering tegen de gc-meente in. De rechtbank heeft thans aan heide par tijen gel ui gen bewijs opgelegd', welke ver- hoorem zullen worden gehouden op Woens dag 13 April. Houd doodgeschoten. Het Amslerdamscbe gerechtshof veroor deelde vandaag den jachtopziener V. uit Huizen wegens het zonder noodzaak dooden van een hond tot drie maanden gevangenisstraf. De man was door de rechtbank tot twee maanden veroordeeld, van welk vonnis hij in hooger beroep ging. Dichter en film ontmoeten elkaar. Van Vrijdag 4 Maart af, zal in het Thea ter „Lumière" te Rotterdam, behalve de hoofdfilm ,,llet Monument eener groote Liefde", de documentaire film „Langs Zo- merwegen" vertoond worden. Dit filmpje is de eerste van een serie van vier Bel gische „shorts", die de schoonheden van het Belgische land en van de Belgische steden in beeld brengen. Deze reeks stond onder leiding van Henri Storclc, terwijl de Nederland sell e cineast John Fernhout de camera hanteerde. „Langs Zomerwe- gen", dat speciaal «de Ardennen behan delt, bezit alle verd'ensien, die men een short" kan tocwenschen. Een attractie is tevens, dat men dooi dit filmpje de stem beluisteren kan van Jen Vlaainschcn dich ter Marnix Giizen, die de welverzorgde Nederlandsche tekst schreef cn voor deze fi)ru sptak Neemt af. Het aantal sterfgevallen tcngevo'ge van het mond- en klauwzeer was iu de weck van 13 tot en met 19 Februari als volgt, waarbij do totale aantallen sedert 19 Sep tember j.l. tc-lkens tusschem haakjes zijn geplaatst: 14 (3047) runderen, -11 (3725) kalveren, 34 (2909) varkens en biggen, 0 (198) scha pen cn 0 (49) geiten. Het totaal aantal sterfgevallen in bovengenoemde week be droeg dus 89, hetgeen opnieuw een aan merkelijke verbetering betcekont in ver gelijking tnet de voorgaande week, iaën het tel,tal aantal nog 146 bedroeg. Een middel legen de ziekie gevonden? E-enigen lijd geleden needs was gemeld, dal een inwoiner van Luik, de heer MarteL Dethier, een middel tegen mond- en klauw zeer ontdekt had, hoofdzakelijk 1 -Maande uit kruid'enaflreksels. De ontdekker van dit middel had echter geen veterinaire be voegdheden, zoodat zijn proefnemingen al. lee® met medewerking van veeartsen geno. men klonden worden, hetgeen vertraging met zich mede bracht. Naar het schijnt zijn thans de noodigc experimenten gedaan en is gebleken, dat liet middel inderdaad op verrassende wijze helpt. Binnen 24 unr zijn aangetaste beesten genezen. In het geheel heeft men de remedie toegepast op 46 gevallen. Zonder uitzondering trad ge nezing in insschen 12 en 36 uur. Naar waarnemingen verricht in den mor gen van 1 Maart, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst, in De Bilt: Hoogste barometerstand 773.3 te Lyon. Laagste barometerstand 733.3 te Roest Verwachting Meest matige Noordwestelijke tot Weste lijke wind, gedeeltelijk bewolkt, aanvanke- l Jljk eenige regenbuien, kouder des nachts, overdag weinig verandering in tempera tuur. Slormwaarsdt wihgsdienst. Geseind van De Bilt vanochtend 9.05 aan alle posten „Siormsein neerhalen, blijft op uw hoede Gp de 100 mi-ter rugslag hccrcn. Tijdens de gistere® in het Spoillondsi'n bad to Amsterdam gehouden internationale wedstrijden, waaraan o.m. de Deenschc zwemsters deelnamen, is een Nederlandsch record verbeterd. Op de 100 meter rugslag \oor hoeren leverden Metman en van Schouwen goed stiijd. Voortdurend bleven zij naast elkaar on tot op do laatste baan was geen ver schil te bespeuren. Tegelijk tikten zij aan in den tijd van 1 min. 10,1 sec., hetgeen een nieuw Nederlandsch record beteekende. Het oude record stond op naam van Scheffer met 1 miin. 10,6 sec. Fraai succes van Doll v, d. Kuil. Dolf v. d. Kuil, dio Zaterdag bij de wedstrijden van de RDZ te Rotterdam op de 100 meier borslcrawl voor heeren derde werd behaalde gisteren tijdens de internationale wedstrijden te Am-terda.ni een zeer fraai succes door de 200 meter borstcrawl af te leggen in ,2 min. 18,6 sec., waardoor hij eerste in dit nummer werd. Uit het SZC-kamp. De gisteren door den Haagschen Zwem- kring vastgestelde compeflie-wedstrijd tus schem het eerste heerc-nzevc-ntal van SZC on GZO 1 uit Gouda is uitgesteld. Hedenavond speelt het tweede heeren zevental van SZC voor de -wintercompeti tie van den ZRO lil het Spoitfondsembad te Rotterdam een wedstrijd tegen RZC 4. Jesse Owens' wereldrecord erkend. In het gisteren gehouden congres van de I.A.A.F. (Internationale Athletiek Fe deratie) is het wereldrecord van Jesse Owems over 100 meter met een tijd van 10,2 sec. erkend. Berger, die o.m. houder van dit wereld record' was met 10,3 sec-., is dus uit de lijst der wereldrecordhouders verdwenen. Fascist lot f 150 boete veroordeeld. Het gerechtshof te Amsterdam veroor deelde vandaag den leider van „Zwart Front", A. J. Meyer, wegens beleediging van minister Colijn tot f150 boete, suba 50 dagen hechtenis. Do rechtbank had hem tot f 1000 boete, subs, drie maanden hechtenis veroordeeld, van welk vonnis de procureur-generaal be vestiging had geëischt. Karl liarth lioogleeraar te Bazel. De bekende Evangelische theoloog Karl Barlii, die bij het aan het bewind komen, der nationaal socialisten moest aftreden als ho-ogleeraar le Bonn, is benoemd tot hoog leeraar in do godsgeleerdheid1 aan do uni versiteit van Ba/el. Japan wil toch skiwcdslrijden. Het Japansch Olympisch Conuté heeft een vobrstel van den Japanschcm Skiband aangenomen, waarbij besloten wordt, dat tijdens de winterspelen in 1940 te Sap poro nationale skiwedsixijden zullen worden gehouden, tenzij de moeilijkheden. - isschen het Internationaal Olympisch Comité en do Federation Internationale de ski alsnog opgelost kunnen worden, zoo dat de skisport toch nog op het Olympisch programma zou figureeren. Men neemt aan, dat deelnemers van tien verschillende lan den aan deze wedstrijden zullen deelnemen. Twee dames ernstig gewond. Hedenmorgen is op den Schiedamsche- singel te Rotterdam een. ernstig ongeluk gebeurd, waaibij twee dames gewond zijn geraakt. Een auto, bestuurd' door den 32-ja- rigen T. D. slipte, waardoor de bestuur der de macht over het stuur verloor. l>e auto reed over een vluchtheuvel, waarop zich juist twee dames bevonden, mevr. Van Zanten, uit Rotterdam en mevr. Reim uit Overschie. Beide dames worden door de auto ge grepen en togen de straat gesmakt. Zij ble ven bewusteloos liggen. Per auto van den G.G. en G.D. zijn zij naar het ziekenhuis aam den Coolsingel vervo-erd, waar zij met inwendige kneuzingen cn een hersenschud ding zijn opgenomen. De politie heeft de auto in beslag ge nomen. De bestuurder ongedeerd. Gisteravond is een tankauto van de A. P. C., bestuurd door den heer G. uit Arnhem, op den onbewaakte®. spoorweg, overgang to lieerde door een trein gegre pen. De bcstuuulcr bleef ongedeerd. De wagen weid cmi-tig beschadigd. De heer G. kwam met den wagen uit Zwolle. Bij den overgang op den Zwotlsche. weg keek hij naai' links om zich te verga, wissen, of hij veilig door kon rijdein. lljj ic-ed door, doch bemerkte op het laatste o-ogenblilc, dat er van rechts een trein naderde. Hij probeerde nog, door vol gas te geven, den overweg te passeeren. De tankauto werd- evenwel aan de achterzijde door den trein gegrepen. Bte wagen sloeg om, doch de chauffeur kwam met den schrik vrjj. 1 t De trein had eenige minuten vertraging, liet verkeer werd door de gemeente, en rijkspolitie omgelegd. Bei-lis moeilijkheden over Spanje. Londen, 1 Maart (Havas). De diploma tieke redacteur van de Daily Herald meldt, dat Chamberlain reeds moeilijkheden met Italic heeft. Mussolini eischt wederinvoe ring van de internationale controle aan de Franscli-Spaansehe grens. Chamberlain, al dus het blad, is natuurlijk volkomen be reid om dit toe te staan, doch de Fran- schen willen niets weten van herstel der controle, daar de opstandelingen voortdu rend en bijna openlijk Duitsche en Italiaan- sclie munitie en vliegtuigen ontvangen. Zij" cischen eersf, dat een einde komt aan het zenden van oorlogsmateriaal on een flink aanbal vrijwilligers wordt teruggetrokken. ■Ongeveer 1/3 van een milliard voor landsverdediging. Londen, 1 Maart (HavasANP). Volgens sommige bladen, zou de begrooting dit jaar een milliard pand te boven gaan. Volgens de Daily Mail zou de begroo ting van marine waarschijnlijk 120 miliioen bedragen. Volgens de News Chronicle zul ten minstens twee linieschepen, en waar schijnlijk zelfs drie of vier gebouwd wor- -ieii, alsmede een groot aantal kruisers cn torpedojagers. Meer dan 150 schepen zijn op liet oogenblik in aanbouw of kunnen titans op stapel gezet worden, o.a. lijf panlseischepen, vijf vliegtuiginoedersche- pen, 17 kruisers, 40 torpedojagers, 9 mij- nciileggers, 12 torpedobootcn, 18 onder zee-booten, 5 geleidcschepen, 5 patrouille vaartuigen, enz. De legerkern ooting bedraagt volgens de Daily Mail 110 miliioen pond', tegen 82.174.000 in h-'t voorgaande jaar en de begiooting ooi de luchtmacht 102 500 000 Op een begroeting van een milliard eisclten derhalve de marine, het leger en de luchtmacht een bedrag van 332.500.000 voor ztch op. De Duitsche ex-kroonprins. Londen, 1 Maart (ANP). De Daily Tele graph meldt dat dc- Duitsche ex-kroonprins over enkele dagen uit Italië naar Duitsch- land zal terugkeeren. om een einde te ma ken aan do hardnekkige geruchten, volgens welke hij zijn verblijf in Italië zou willen verlengen. Ecu losprijs van 60.000 dollar gevraagd. De jonge Peter Leviue, het zoontje van een njken New Yorksclien advocaat, is sedert Donderdag j.l., toen hij zich naar school begaf, verdwenen. De vader hoeft gisteren verklaard, dat hij het verzoek heeft ontvangen, een los prijs van 60 000 dollar te betalen. Gifmenger. Te Alsonemedi (Hongarije) is een rao- lei aaxskncclrt gearresteerd, die ervan be schuldigd wordt, dertien personen, waar onder zijn naaste familieleden, met arse nicum te hebben vergiftigd. Drie personen zijn tengevolge hiervan reeds overleden. De dader wilde zich in het bezit stellen van het aanzienlijke erfdeel zijner verwan ten. Ook eenige medeplichtigen van den gifmenger zijn gearresteerd. Koudegolf aan de Atlantische kust van Amerika. Aan dc kust van den Atlantische® Oceaan van Amerika heeft zich een ongewone koudegolf voorgedaan. Tengevolge van don stormacliligen wind was het verkeer in de haven van New York gedurende eenigein tijd' stilgelegd. Ruim 20 personen woelen gewond' en talrijke gebouwen beschadigd. Beurs van Schiedam. DINSDAG, 1 Maart. Officicele noteering van da Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn f 16.per ILL. ad 46 pCt Zonder fust en zonder belasting. Niet-officiecl. Spoelingf 1.40. Buitenlandsche spiritus f 15f 10. Bjnnenlandscbe spiritus f23.50 a 100. Zonder fust en zonder belasting. Scheepvaart. Schiedam. 28 Februari. Aangek.: Eng. m.s. Athelfoam, van Londen, om te dok ken bij de Scheepsbouw Mij. Nieuwe Wa terweg. Vertrokken: Amerikaansch s s. Wacosta naar Mobile via Antwerpen. Dagelijksche indexcijfers. Medegedeeld door het Centraal Bureau oor de Statistiek. 's-Gravenhage, 28 Februari Aandcelerikoeisen 96.4. Goederen groolhandebprijzen 75.5. Hoog water. 1 Maar! 3.47 unr, 15.52 uur. 2 Maart 4 21 uur, 16.23 uur. Zon cn Maan. Zonsopg. 1 Maart 6 50 u, oadg. 17.36 u. Zonsopg. 2 Maart 6.47 u., ondg. 17.41 u. 2 Maart N.M. 9 Maart EX SCHIEDAM. G clioren. 25 robiiiati: '1 hoittas Joseph, z. van P. 1>. van Raaij cn A. E. Bóts, Pr. Nolet- straat 1. 26 Februari: Johannes Jacobus, z. ran J. Wirds en C. M. Snijder, Amah i van Solmsstraat 20. Ilendricus Antonius, z. ran G. Copier en C. A. van Kr.ujnin- gen, Snellïussingel 36. Adrianus Ilen dricus Petrus, z. van P. A. A. Dal hu is en en S. C. Steenhorst, v. d. Elststraat 13. Jolian Adrianus, z. van 51. G. P. Verhoeckx en H. J. 51. van Leeuwen, Dr. Noletstraat 1. 27 Februari: Gmanlus Petrus, z. van C. .1. Klcinekoort en P. Rebers, Da Costa- straat 38. Krijn, z. van J. G. Knoester en J. K. v. d. Ilof, Geervlictschestraat 16. Johannes, z. van Th. J. Heinsbroek en E. Janssen, Ga-straat 27. 28 Februari: Elizabeth Theodora fre- derika Wïlhelmina, d. van Cl». II. J. Lund en N. de Bruin, Van 's-Gravesandesfr. 5. KOERSEN OP 1 MAART 1938 (Medegedeeld door de Amsterd. Bank). IND. ONDERN, V.K. (Binnenland A.K.U. 423/s Van Berkel 63'/, Gert. Cal vé SI1/» Nederl. Ford HEDEN 4 ls/s2 647, 92 Schiedam, 28 Februari 1938 5Iiji-heer de Redacteur! 5Iag ik als abonné van uw geëerd blad <- v p. eenige plaatsruimte voor liet vol gende'? Alhoewel liet meer en meer blijkt, hoe goed het bekeken is geweest, om de RET- bussen uit de smalle straten te verwijderen en zo langs den hoofdweg, n I. de Burge meester Knappertlnan te leiden, niet alleen om oi gelukken te voorko non, welke in die smalle straten dreigden, maar ook en wel in hoofdzaak, om hun zwaarte, waardoor ze aan de betreffende woningen veel schade vcroorraxnkteii, zoo zou het m.i. en met mij vele bewoners der Veenlantstraat, ook zeer wenscLelijk zijn, indien de tegen woordige nieuwe autobussen van Van der Ende, welke aan gewicht niet onder doen voor de veel bespreken RET-bussen, ook langs de Burgemeester Knappcrtlaan te lei den. Pan zouden do bewoners van de Vecnlanfsfraai van 's morgens 8 tot 's nachts half twee uur niet worden op geschrikt dooi de in razende vaart rijden de bussen, waarbij aan de huizen zeer veel schade wordt toegebracht. Hopende dat deze klacht de autoritei ten zal doen besluiten hieraan tegemoet te komen, teeken ik, Hoogachtend. K. (Buitenland). Anaconda Bethlehem Steel General Motors Kennecott Copper Republic Steel U.S. Steel Corp. ELECTR. OND. Aniem (Buitenland). Cities Service MIJNEN. Aigem. Exploratie. Redjang Lebong Singkep Tin Mij. PETROLEUM. Kon. Olie (Buitenland). Cont. Oil Mid Cont. Petr. Phillips Petr Shell Union Tidewater Ass. Oil RUBBER. Amsterdam Rubber Deli Batavia Rubber SUIKER. Vorstenlanden Handelseer. A'dam TABAK. DMt Mij Deli Batavia Senembah SCHEEPVAART. H.A.L Rott. Ltoyd Ned. Scheepv. Unie SPOORWEGEN. Canadian Pacific filinois Central N.-York Centr. Railr. Southern Pac Southern Railway Cy. 3147, 3097, 5097, 5087, 634 5337, 3063/e 39,;»:,— 1557, 13475— 24%, 2317a6- 421Vh 42%— 267, 257» 287, 287»- 137» 137»- 4017» 40s/ 329 327 264 2647, 17» IV» 867 877. 175 175 145 145 3597, 3587,— 23 22»/, 137, l33/8 297, 287, 117, ll3/s— 117» 1PG— 2207, 2197,— 1407, 136»/, 737, 74»/, 448 4307,— 3123/4 3137, 2537„ 252'/.- 3153/„ 315 ï093/e 1087, 106 106'/, 57, Vb 97, 21 120 5VS 87. MV. 14»/,. 9 7» 87, 7 1197.— 207, 4 7» 87,. 137, 147a 87, Wisselkoersen. Amsterdam, 1 Maait. Londen B 9613/16, Berlijn 72 31, Parijs 5.841/2, Brussel 30.34, Bern 4L52»/2, Ko penhagen 40.05, Stockholm 46.20, Oslo i5.07ï/2 New-York 1.7811/16, Milaan 7.25, Praag 6.28(C, Oostenrijksch bankpapier 31, Prolongatie >/g pet.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 3