TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT binnenland Kanker door zenuwschokken Inspectie der burgerwachten De staking te Losser De positie der mijnwerkers Kunst en Wetenschap Van valschen relspas gebruik gemaakt Sport Handbal De competitie 5 6 6 8 13 14 -33 93—19 58—25 64-41 39-57 39—62 46—53 28—125 Rechtszaken Onregelmatigheden Luchtvaart De eerste Lockheed voor West Indië Ski-loopen Korfbal Gymnastiek fill MC' 4$ 'v -na Gemengd Nieuws Auto na botsing in brand geviogen I Soldaat doodgeschoten 4 DEB DINSDAG, 1 Maart 15)38, no. 21801. Benoeming hooM van het bureau. In de plaats van den tot inspecteur der Larger vrachten benoemden kolonel W>. Fro- gor, adjudant in b.d. van H.M. do Ko ningin, is benoemd tot hoofd' van het bineau van de inspectie der burgerwach ten do luitenant-kolonel in b.d. W. ML F. E. R. de Jager, oud-commandant van het regiment grenadiers. Duurt voort. Gisterochtend is -wederom vergaderd met de arbeiders, betrokken bij liet conflict Mj de firma Van Heek te Losser, waarbij de iuitbetaling van bet loon voor twee en een balije dag aan de arbeiders ter spraike kwam. - De directie heeft geweigerd, dit loon uit te koeren. Hierop is besloten, den werk. nemers het geld uit de voorscliotkas uit te i e-tal en. Vier arbeiders hebben zich gister, ochtend' bij de stakers aangesloten. Verlangens van den Alg. Ned. Mijnwerkers Bond. De Alg. Ned. Mijnwerkersbond heeft een brief aan de contractcommissie gezonden, waarin er op gewezen wordt, dat, nu per 1 April a.s. de loonregeling afloopt, verwacht wordt, dat de 5 pCt. van het loon, die voor de periode 1 October 1 April ten behoeve van een toeslag voor de invaliden is afgestaan, na 1 April niet zal vervallen en dan aan de mijnwerkers ten goede zal komen. Verder wordt er in den brief op gewe zen, dat ten aanzien van de collectieve arbeidsovereenkomst wel ten deele aan verschillende voorstellen van den alge- meenen Ned. Mijnwerkersbond' tegemoet ïs gekomen, doch dat men gaarne zag, dat nog aan eenige verdere wenschen werd voldaan. Zoo wordt er o.a. op aangedrongen om ook voor de bovengrondsche arbeiders en vooral voor die uit liet eontinuebedrijf, een uitbreiding van het aantal vacantie- dagen te geven en op algemeene werktijd verkorting, wordt verlangd, dat de werktijd verkorting voor do continu-arbeiders geen loonderving tengevolge zal hebben en voor sommige groepen een loonsverhooging. Proeven te Leningrad. Het physiologische instituut der acade mie van wetenschappen te Leningrad deelt mede, dat ontdekkingen gedaan zijn, waar uit blijkl, dat kanker veroorzaakt wordt door zenuwschokken. Er zrjn proeven ge daan met honden, die tengevolge van her haalde zenuwschokken gezwellen vertoon den, welke als kanberverschijnselen kun nen worden aangetoond. Men zal de ex perimenten thans voortzetten met verschil lende soorten dieren. De proeven staan onder leiding van dr. M. K. Petrov. Duitsch anti-fascist voor het hof. Het Haaigsche hof behandelde gister in hooger beroep de strafzaak tegen den D,uit schei' Ei. E. J. F., die door de Rotterdam, sche rechtbank wegens het gebruik maken van een valschen reispas tot een gevange nisstraf van vier maanden was veroordeeld, met aftiek van de preventieve hechtenis. Dit het verhoor ter terechtzitting bleek, dat verdachte, die pacifist en anti-fascist is, zich na het uitbreken van den rijks dagbrand voor de politie in Duftschland heeft moeten schuil houden, daar bij als tegenstander vain de nationaahsocialistische regeering werd gezocht. Geruimen tijd vertoefde hij to Stettin en Berlijn, maar na het instellen van de z.g. JJlockwarten" .die alle huizen doorzoch ten, moest hij uit Duitschland weg, daar zijn blijven behalve voor hem zelf, ook ge vaarlijk werd voor degenen die hem ver. borgen hielden. Van hem bevriende zijde kreeg hij eein reispas met zijn foto, doch met valschen naam en op dezen pas reisde hij naar Ne derland. Te Rotterdam werd hij in het postkantoor aangehouden, toen hij bij het poste.restante loket-een brief gehaald had. De rechercheur, die hem aanihi-oid, vroeg hem, of hij zich al bij de vreemdelingen politie had gemeld, waarop verdachte ont kennend' antwoordde. Verdachte toonde den reispas, doch voegde er later toen hij meegenomen werd naar het hoofdbureau van politie aan toe, dat die pas valsch was. 1 De procureur-generaal, mr. A. Rombach, vond de straf geenszins te boog en vor derde bevestiging daarvan. Voor verdachte komt de straf echter er niet veel op aan, de preventieve hechtenis heeft hij al geheel ondergaan, ma,ar biet is nu nog d'e vraag, of hij thans niet vastge houden zal worden als vreemdeling zonder middelen van bestaan. De verdediger, mr. J. Slijper, concludeer de tot ontslag van rechtsvervolging. Ditspraak 14 Maart. Dr. Adler was niet verschenen. Wegens hetzelfde strafbare feit moest gisterochtend terecht staan de secrectaris var de socialistische arbeiuers-internatio nale, dr. Friedrich Wolfgang Adler, die door de Rotteruamsche rechtbank tot vier maanden gevangenisstraf is veroordeeld. Dr. Adler was niet verschenen en de zaak tegen hem were uitgesteld tot 28 Maart. Het hof gelastte de persoonlijke verschij ning van verdachte. De vlucht der „vliegende forten". De zea Amerikamisohe bommenwerpers, bekend als de „vliegende forten", dié een ruim 19.000 k.m. lange „goodwill"- vlucht naar Buenos Aires en terug heb ben gemaakt, zijn vlot te Langleyfield in Virginia geland. Zij hebben het laatste traject van Panama, dat 3470 k.m. lang is, afgelegd in 10 uur en 36 minuten, d.w.z. met een gemiddelde snelheid van 326 k.m. per uur, hetgeen waarschijnlijk een record is voor dit type vliegtuigen. Mazolli gevonden. Maarschalk Balbo, die persoonlijk deel nam aan het zoeken naar den verdwenen vlieger Mazolti, heeft Zondagmiddag het verdwenen vliegtuig gevonden op 300 k.m. ten Westen van de oase Koefra. Balbo slaagde erin bij het vliegtuig te dalen en kan vaststellen, dat de inzittenden wei behouden waren. Zij zijn des avonds met het vliegtuig van Balba naar Koefra ge bracht. THOR, en Jahn wonnen. Zooals te voorzien was, hebben inder daad THOR zoowel als Jahn hun wed strijden gewonnen. THOR sloeg DWS met 9—2. Met de rust was de stand reeds 31 voor de Schie dammers. Na de rust werd de score ge leidelijk opgevoerd, waarbij de hevige wind een groot voordeel beteekeade. Jahn had het al heel gemakkelijk. Door niet opkomen van Minerva behaalde ze een reglementaire overwinning (0—5). Ulyssus won gemakkelijk van het met 9 spelers spelende Rotterdam 2 (14—0). Die stand is: THOR 14 Jahn 13 Rotterdam I 12 Ulyssus Dynamo Minerva DWS Olvmpia 12 13 13 13 14 13 12 8 7 6 6 5 1 1 143 1 '4 Rotterdam II 14 26 24 16 14 13 11* 10 2 13-123 2 verliespunten extra. Door den directeur van den Mid- delbnrgschen gemeentelijken reini- gings- en ontsmettingsdienst. De officier van justitie bij de Middelburg se!]© rechtbank heeft een vervolging in gesteld tegen de heer J. F. V., directeur van den gemeentelijken reinigings- fen ont smettingsdienst te Middelburg wegens On regelmatigheden, welke V. in die functie zou hebben gepleegd'. Na het vooronderzoek in deze zaak werd aan V. een kennisgeving van verdere ver volging geteekend', welke twee feiten ten laste legde. Met zekeren B., die mangels voor de paarden van de gemeente-reiniging zou le veren, zou V. afgesproken hebben, dat B. één gulden por 1000 K.G. voor deze man gels meer zou rekenen en wanneer deze te hoogo prijs dan betaald' was, zou B. die f 1,per 1000 K.G. weer aan V. te rugbetalen. Het handelde hier om een bedrag van ongeveer f40 totaal. liet tweede feit betrof het ophoogen van ©en stuk land, dat de gemeente-reiniging in 1928 voor zekeren K. J. van L. had gedaan en waarvoor de lieer V. een gift van £25 zou hebben aangenomen. Bijgestaan door zijn raadsman, mr. A. H. Kuipers te Middelburg, heeft verdachte een bezwaarschrift tegen de kennisgeving tot verdere vervolging ingediend, waarbij de rechtbank het tweede feit liet verval len en voor het eerste feit de zaak naar de openbare zitting van de rechtbank ver wees. Van deze beschikking kwamen zoowel verdachte als de officier van justitie in hooger beroep hij het Haagsche Gerechts hof, welk college de zaak op 21 Februari m Raadkamer behandelde. Gisteren heeft het Hof de beschikking van de Middelburgsche rechtbank bevestigd. Dronken achter het stuur. Be Rotterdamsche rechtbank heeft den schecpsLl'jkinaker A. V. uit Krimpen aan de Lek, die ,op 12 Augustus van liet vorig jaar in beschonken toestand een auto be stuurd en daarmee een aanrijding bij lick van Holland' heeft veroorzaakt, veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf met intrek, king van zijn rijbewijs voor den tijd van één jaar. De procureuiogeneraal hij het Ilaagsclic gerechtshof vorderde in liooger beroep be. vestiging van dit vonnis. Conform dezen eisch heeft hel hof gis teren arrest gewezen. Gevsendorffer met de „Par kiet"' op Curasao aange komen. Bij de K.L.M. is bericht ontvangen dat gezagvoerder J. J. Geysendorffer gis terochtend te 11.15 uur plaatselijken tijd te Curasao vlot is geland, met de Lockheed Super Electra „Parkiet". was veel belangstelling op het vlieg veld „Hato" bij Willemstad, om liet eerste toestel voor de nieuwe K.L.M.:vloot in de West van nabij te kunnen aanschou wen. De directeur der K.L.M. heeft bij hetvernemen van Geysendorffer's aan komst een telegram van gelukwensch aan zijn gezagvoerder verzonden. Zooals men weet is dit Lockhccd-toestel, dat de registratie-Ieetens PJAIP voert, de vorige week uit Burbank vertrokken, om den luchtweg van Californiü naar Cu rasao geheel te volgen. Er werden bestaan de hiehtroutes gekozen van Burbank tot Miami, en wel langs El Paso, Atlanta en Jacksonville. Dan Miami is do heer Gey sendorffer langs de kust van Cuba naar Port au Price op Haiti gevlogen. Vandaar koerste de „Parkiet" over Aruba naar Curagcao. De vlucht had een normaal ver loop en de bemanning betuigde zich zeer voldaan over de vliegeigenschappen van de Lockheed Super Electra. De K.L.M.-vloot zal in de West met drie Lockheed vliegtuigen van dit type wor den aangevuld. Na de „Parkiet" zullen nog de „Kolibii" en de „Troepiaal" naar Cu rasao worden overgevlogen; het laatste traject van de gekozen route, n.l. van Miami via P.evrt au Prince naar Willem stad, biedt tevens een uitstekende gele genheid om het K.L.M.-personeel ver trouwd te maken met een lucktvorbinding, welke de K.L.M. gaarne zal exploiteeren, n.l. als aanvoerlijn voor de doorverbin ding naar New-York. Voor dit traject heeft de K.L.M. bereids de toestemming van de Haitische regeering am> de luchtverbinding tusschen Haiti en Curasao te onderhouden. Duitschl&udNederland dit seizoen. Het ligt in de bedoeling, dat dit sei zoen een officieels landenwedslrijd zal iv order. gespeeld tusschen de vertegen- vooidigende handbalplocgen van Duitsch land en Nederland. De ontmoeting zal waarschijnlijk in een cler Rijnlandsche ste den worden vastgesteld. Er zullen voorts besprekingen worden gevoerd voor een d am s la n tl en weds trijd tusschen Duitschland en Nederland. Ook deze wedstrijd zou in Duitschland wor den gespeeld. Indien deze wedstrijd' door gang vindt zou dit een zeer belangrijk feit zijn in de geschiedenis van de inter nationale handbalsport, immers liet zal dan voer de eerste maal zijn, dat een in ternationale dameswedstrijd wordt ge speeld. Het bondsbestuur van het K.N.G.V. heeft zich inmiddels accoord verklaard met de wijzigingen, zooals die door het Neder- landsch Olympisch Comité waren voor gesteld in de Bondshandbalverordening, op dat aansluiting bij de Internationale Hand bal Federatie (I.A.H.F.) mogelijk werd. Naar men weet is het N.O.C. destijds be middelend opgetreden tusschen I.A.H.F. en K.N.G.V., opdat deze laatste organisatie in het bezit van de internationale rechten zou komen. De aansluiting van het KNGV bij IAHF is thans nog slechts een for- meele kwestie geworden, welke binnen zeer korten tijd verwacht mag worden. De F.LS.-kamjiioenschapjien 1938 te Engelberg. Naar wij vernemen hebben zoowel Jan Boon als Kees Kerdel hun. inschrijvingen aan de F.J.S.-kampioenschappen, welke van 57 Maart a.s. te Engelberg worden ge houden, ingetrokken. 'Jmstaiviigheden, buiten de sport gele gen, hebben Kees Kerdel tot dit besluit genoopt, terwijl Jan Boon bij een afdaling te Resia, waar hij een ski-school leidt, een enkelblessure heeft opgeloopen. Evenais het vorig jaar zullen dus ook thans geen Nederlanders aan de F.I.S.- rampioenschappen deelnemen. Vlug en Lenig— O.S.C.R. 2 2—2. Na een lange, gedwongen rustperiode, speelde Vlug en Lenig Zondag tegen O.S.C.R. 2 uit Rotterdam en wist een -2 gelijk spel te forceeren. Vlug en Le nig veisehcen met 3 invallers en OSCR 2 was versterkt met eenige spelers uit het eerste twaalftal. Nederlandsche damcsplocg naar Praag. Naar wij vernemen heeft het bondsbe stuur van het Koninklijk Nederlaadsch Gymnastiek Verbond besloten een dames- ploeg uit te zenden naar de internationale wedstrijden, welke eind Juni en begi'ir Juli te Praag ter gelegenheid1 van d© Sokol- feestati worden r»'1 ouden. Deze dameaploeg zal in oen landönwed- strijd1 uitkomen, waarin behalve gymnastiek ook twee athtetieknummers op het pro gramma staan. De ploeg, welke waarschijn lijk uit acht leden zal bestaan, zal t.z.t. worden samengesteld, waarbij natuurlijk bij 3^3 Na Haar verblijf van eenige maanden ten paleize Soestdijk is H. M. de Ko ningin gisteren per auto te VGravenhage teruggekeerd. s 'ïvv. Het bestuur der Vereeniging van Vrouwelijke Studenten te Leiden overhan digde gisteren ten paleize Soestdijk een geschenk voor H. K. H. Prinses Beatrix n.l. een kinderbordje. De deputatie. aaa¥i Ook de „rijpere jeugd" vertoonde zich op straat tijdens den kinderoptoeht, welke gisteren ter gelegenheid van Carnaval te Sittard werd gehouden. de keuze der vertegenwoordigsters reke ning zal moeten worden gehouden met het feit, dat ook athletiek in den wedstrijd is opgenomen. Bestuurder om het leven gekomen. Op den Rijksstraatweg te Rilland Bath, ter hoogte van deu spoorwegovergang, is gisteravond tegen kwart over zeven eaa personenauto niet een vaart van zeventig kilometer tegen ecu onverlicht langs den weg slaande vrachtauto get eden. Onmiddellijk na de botsing vloog de auto in brand. De bestuuuler, de heer S. Franken uit Bergen op Zoom wist zich niet meer uit den wagen te bevrijden en kwam om liet leven. Eenige omwonenden, die op liet geluid van de botsing kwamen toesnellen, heb ben nog getracht niet behulp van zand de vlammen te dooven, doch men is hier in niet geslaagd. Do aanrijding was zoo lievig, dat de auto ruim vijf meter terug schoot. Het stoffelijk overschot van het slacht offer, dat later geheel verkoold uit don wagen werd gehaald, is naar het lijken huisje van het Groene Kruis te Rilland Bath overgebracht. Geestelijke op den kansel vermoord. Te Lubon, bij Poznan, is pastoor Streich, op het oogenblik, dat hij den preekstoel beklom, door een revolverschot vermoord. De koster, die het slachtoffer te hulp snelde, word door drie kogels gewond. I>e moordenaar, oen 47-jarig communist, Nowak genaamd, werd1 gearresteerd. Tragisch ongeluk te Ede. Dat mcin voorzichtig moet zijn mot vuur wapens bleek Zaterdagavond nog weer ia de kazerne te Ede, waar een militair door oen schot, dat plotseling afging, doodelijk werd getroffen. In de wacht van het kampement der grenadiers, die op het oogenblik voor oefe ningen in grootor verband te Edo gelegerd zijn, legde de soldaat v. d. T. uit Scheve» ningen voor de grap op zijn kameraad v. d. D. uit St. Paucras aaa Plotseling ging liet geweer af en Van Deutekom weid' doodelijk getroffen tot groote ontsteltenis van zijn kameraden en niet liet minst van den dader. Het lijk werd in beslag genomen en naar liet Juliana-ziekenliuis overgebracht. Van den T., die zeer onder den indruk van zijn daad was, werd op liet politiebuieau te Ede onder bewaking gesteld. Ook voorliera moest geneeskundige hulp worden ingeroe pen, daar hij telkens zenuwtoevallen kreeg. Een nauwkeurig onderzoek naar liet go- beurde wordt ingesteld. Tabak voor gevangenen. Terwijl de Indische congicspartij zeer sterk gekant is tegen den verkoop van al coholische dranken, heeft zij zich gunstig uitgesproken o\er het rooken, met nam© onder gevangenen. In de vereen igde provinciën heeft 1H. congres oen campagne geopend voor het instellen van een plaatselijk regeerings- fonds, waarvan ieder jaar IS75 pond ster ling uitgetrokken zou moeten worden voor don aankoop van tabak voor gevangenen, die wenschen te rooken. De niot-roofoers zouden in plaats van tabak een porti© kandijsuiker ontvangen. f -i

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5