ïMMMmmE Overtreding Loterij wet ISTfilKKÊSlMr: Laatste Nieuws Kantongerecht „Witte Stad", „Margaretha Frederika" en „Astra" Verzekering tegen ongevallen was loterij. Directeur van „Astra zwaar beboet Omliggende Gemeenten Luchtvaart Kunst en Wetenschap Gabrïele d'Annunzio overleden Burgerlijke Stand BUITENLAND De uitspraak in het proces Niemoeller GEMEENTELIJKE KENNISGEVINGEN* Schouw Hinderwet Handel en Bedrijf Beurs van Amsterdam. CV. ub if 99 Wegens overtreding van de Loterij wet ]iad zich vanmorgen voor den kanton rechter n>r. J. Stlieeman Hesse, te var- antwoorden de directeur van de N.V. As surantiekantoor „Astra", de heer C.J.V.J., aan den Singel, alhier. Verdachte had verstek laten gaan, zoo dat dadelijk overgegaan kon wunion tot het verhoor van getuigen Dto heer J. Melles, directeur van de Gemeentelijke Bank van Leening te Rot terdam, vroeger inspecteur van politie in die gemeente, werd als eerste getuige ge hoord. De kantonrechter maakte getuige een compliment voor het zeer uitvoerige rap port, dat deze opgemaakt had van deze zaak, waardoor men een beter inzicht kreeg in de handelswijze van verd. en juist werd ingelicht over wat voorgevallen was. Get. MJles verklaarde, dat de N.V. Assurantiekantoor „Astra" samenhangt met N.V. Bouw en Exploitatiemaatschappij1 Margaretha Frederika" en dat achter deze heide vennootschappen de „Witte Stad" «laat, welke laatste aan de touwtjes trekt. 1 oen in 3920 de „Witte Stad" moeilijk heden kreeg met de Loferijwet en de Ilooge Raad een veroordeelend vonnis uit sprak, werd een verzoek gericht tot den minister een preraie-obligatieleening uit te mogen geven. Dit verzoek werd afgewezen. Opgelicht werd toen de N.V. „Margaretha Frederika", waarvan de aandeelcn voor het grootste gedeelte in handen berust ten van de „Witte Stad". Deze N.V. gaf obligaties uit ter waarde van f5.Ten einde het publiek tegemoet te komen werd de N.V. Assurantiekantoor „Astra" opge richt, welke spaarbonnen uitgaf ter waarde van f 0.80; had men met behulp van deze spaarbonnen een bedrag van f5,brjeen- gespaard1, dan verkreeg men een obligatie van do „Margaretha Frederika". Deze obli gaties waren ovenwei niet van belang voor het geldverkeer. De spaarbonnen ga vt-n den bezitters recht op een uitkeering bij ongevallen overkomen tijdens een reis. Volgens getuige Melles is nummer een in de correspondentie een aanvrage ge vonden had die z.i. zeker voor uitkee ring in aanmerking kwam. Geantwoord is toeïx, dat het geval onderzocht zou werden, maar verder is er niets meer over deze zaak in de correspondentie ge vonden. Ook in de administratie of boek- hetadmg was bij het onderzoek niets aan getroffen over uitkeeringen. Trekking op de Staatsloterij. De spaarbonnen van Astra waren genum merd! van 1 tot 20.000, hetgeen dus Sereenkomi met de nummering der Staats- erij. Op de nummers correspondeerend met die der l-oten van de Staatsloterij, Iteaarop prijzen gevallen wanen, werden na genoeg gelijke bedragen, uitgekeerd aan .ters van. Asixa-spnarbonnen. Door den .ge zijn niet mandier dan 9000 gevallen Onderzoent en, ruim 8950 nummers kwa men overeen; de overigie 50 gevallen moe ien beschouwd worden als vergissingen, tikfouten e.d. Getuige was dan ook tot de conclusie gekomen, dat Astra zich uitsluitend bezig Hield met het „afkoopen" van spaarbon nen met nummers, waarop prijzen in do Staatsloterij vielen. Getuige verhaalde nog van een aardig Swal, dat aan het licht gekomen was. p een der lijsten was door een tikfout ün een getal op. de plaats van een cijfer bet delkxteeken komen te staan, doch aan do hand van de lijst der Staats loterij wis't 'de betreffende agent onmid dellijk, welke spaarbon afgekocht kon wor den. Afkoopen was noodzakelijk. Indien de spaarbonnen niet afgekocht werden, zou het geheele bedrijf ineenstor ten, want de koopers der spaarbonnen weten, dat op hun bon, ^als er op het correspondeerend nummer in de Staats loterij een prijs valt, recht geeft op een gelijkwaardig of althans nagenoeg gelijk waardig bedrag. Deze afkoop is een eco nomische noodzakelijkheid. Bij de huis zoeking werden trouwens IijMeu van de 'Nederiandsche Staatsloterij aangetroffen, waarvan de prijzen aangestreept waren met blauw potlood. Op ecu desbetreffende vraag antwoordde getuige, dai hij in zijn vroegere functie van poüue-inspecteur reeds met deze maat schappij in aanraking was geweest; toen droeg zij den naam Nederiandsche Ver- zekenngssoeïeteit. Indertijd heeft getuige met deze zaak weinig kunnen opschieten. Getuige heeft nog aan verscheidene groote verzeker mgsmaatschappijen gevraagd1, wat zij dachten van het afkoopen van on gevallen risico s. Allen hadden het aller zotst gevonden. Lucratief bedrijf. Ambtenaar van het O. M., mr. Sybems v.m Oosten j „Het is zeker wel een zeer lucratief bedrijf, want voor verdachte aan deze zaak begon, was hij sigarenwinke lier en stond' hij op het punt failliet te gaan; thans is hij een gezeten burger." Getuige: „Het is zeer lucratief Per jaar wordt e voor eeu millioen gulden aan prijzen uitgereikt." Het werk der agentschappen. De volgende getuige was de sigarenwin keiier J. Waterreus uit Rotterdam, die een agentschap der spaarbonnen heeft gehad Getuige wist niet hoe de „Witte Stad'1 in. elkaar zit. Hij was met J. ia connectie gekomen, doordat zij beiden als agent voor „Do Tijdgeest" te Utrecht gewerkt hadden. Kwam er iemand binnen met een briefje, waarop een nummer gelijk aan het nummer der Staatsloterij, waarop een prijs gevallen was, dan weid „Astra" gewaar schuwd' en den volgenden dag had getuige het gdd in huis om de spaarbon „af te koopen". Getuige is nog agent van de „Margaretha Frederika" en van „Astra" welke laatste thans op de Haco-loterij speelt. Tenslotte verklaarde getuige nog, dat men gebruik maakte van de Staatsloterij Ook de volgende getuige, de kapper Meijer uit Rotterdam, legde gelijke verklaringen af, met dit verschil, dat niet lnj, maar „Astra" zelf de grootere bedragen uitkeer de. De eisch. Het woord was iiierna aan den ambte naar van het O.M., die zich aansloot bij de waardeerende woorden door dien kan tonrechter aan het adres van getuige Mol les geuit, want zonder dit rapport zou het niet zoo gemakkelijk te bewijzen zijn, dat de „Astra" gebruik maakte van de Staats loterij. De verklaringen op de spaarbonnen, dat „Astra" een verzekeringsmaatschappij is, en dat de bezitters deze ongevallen verzekering kunnen afkoopen, zijn niets dan phrason, aldus de ambtenaar, die al leen bedoeld zijn om de wet te ontduiken. Enorme bedragen zijn uitgekeerd op cor- respondeerende nummers van de Staats loterij, hetgeen verboden is. Het is een millioenenzaak en een siga renwinkelier, uie op het punt stond fail liet te gaan, heeft enorme sommen ver diend ten koste van het speel- en spilzuch- tigo deel van het Nederiandsche publiek. Spr. achtte een strenge straf hier op zijn plaats en eischte de maximumboete f3000 of een half jaar hechtenis en ver nietiging van de talrijke stukken, die in beslag genomen zijn. De kantonrechter onmiddellijk uitspraak doende veroordeelde verdachte tot f3000 boete of 2 maanden hechtenis en vernieti ging van de in beslag genomen stukken. OVEKSCHIE. Jubileum. Gisteren vierde de heer N. Bossche don dag waarop hij voor 65 jaar in dienst trad bij do schoepsbouwwerf van den heer M van Eik alhier. Do jubilaris verricht nog met opgewekt heid eiken dag zijn arbeid. Op 11-jarigem leeftijd Irad de heer Bossche in dienst. Verwachting: Krachtige tot matige meest Westelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, later opklarend, waarschijnlijk weinig oï geen regen, zachter des nachts, overdag iets zachter. Stormwaarschuwiugsdiensf. Geseind hedenmorgen te 9,10 uur aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Hol land: „Weest op uw hoede". Mussolini naar Gardone. De dood' van d'Annunzio beeft geheel Italië in rouw gedompeld. De bladen wij den vanmorgen twee, sommige zelfs drie geheele pagina's aan den dichter en zijn leven. j Den goheelen nacht liebbea familieleden gewaakt bij bet stoffelijk overschot, dat gekleed' was in de uniform van generaal bij de luchtmacht met alle decoraties en een klein crucifix op den borst. Zijn manuscripten zijn terstond verzegeld. Over enkele dagen zal zijn testament ge opend worden. De beide zoons van d'Annunzio, Mario en Gabrielloni zijn nog vannacht uit Rome vertrokken en in den loop van den dag to Gardone aangekomen. Ook tol van hoog geplaatste functionarissen van pan ij en re geering, leden der Academie, kunstenaars en geleerden zijn naar Gardone vertrok ken. Het geestelijk testament van d'Annunzio dat reeds geruimen tijd geleden door den dichtersoldaat aan Mussolini was gezon den, zal waarschijnlijk vandaag nog be kend gemaakt worden. Mussolini is vanmorgen om acht uur per trein uit Rome vertrokken naar Gar done Rivieira, vergezeld van Ciano, Sta race en Alfieri. Tegen vier uur wordt de Duco in Gar done Riviera verwacht. Vanmorgen is hef stoffelijk overschot overgebracht naar een ander vertrek, waar een chappelle ardentti was ingericht. Na het bezoek van Mussolini zal het gelijk vloers opgesteld worden en de bevolking zal dan langs kimwénf trokken. Morgen zal men het lijk overbrengen naar het schip Pugiia". Het stoffelijk overschot zal ter aarde worden besteld op den heuvel Mastio tusschem de gevallenen van Fiume. IisJië's nationale dichter. De bekende Italiaansche dichter Gahriëlo d'Annunzio is gisteren tengevolge van een bloeduitstorting in de hersenen, overleden. Gabriële d'Annunzio, wiens eigenlijke naam Rapagnette was en in 1924 doer den koning va-v Italië in den adelstand werd' verheven met den titel van hertog van Mowte Nevoso, werd' in 1864 geboren t© Pescaio (ALiuzzi). Do schrijver en dichter beeft van zijn zeventiende jaar af medegewerkt aan tal van te Rome verschijnende bladen. In 189/ werd hij lid van het parlement. d'Annunzio heeft in verschillende deelen van Italië en Frankrijk gewoond. In 1915 keerde hij naar zijn land terug, waar hij een vurig pleitbezorger was van de inmenging van Italië in den oorlog. Hij nam dienst b de gewapende macht en diende achtereenvolgens bij de cava lerie, do infanterie en de marine. Ten- slotttc kwam hij1 bij de luchtmacht. Hij werd in den oorlog gewond en moest een oog missen. In 1920 bezette hij met een aantal vrij willigers Fiume. Na den wapenstilstand' was hij veront waardigd over do houding dor Geallieer den. Tijdens de regeering van Nitti per sonifieerde hij de Patriottische reactie te gen de politiek der regeering. In 1921 moest lnj de leiding over Fiume opge ven on vertrok hij naar Gardone aan het Garda-meer, waar bij in zijn villa „II Vit- toriale" is overleden. Zijn eerste werk publiceerde bij in 1879, toen lief nog op school was. Van zijn verdere werken noemen we: Le Canzani della Geste d'Oltremare (1912), Novelle della Pescara (1886), II Piaeere (1889), II Fuoco (1900), Nottumo (1921), La Gio- comda (1899), La Nave (1908) en II Ferro (3914, De Indische sportvliegers op Ypenburg aangekomen. Be Indische sportvliegers de heeren W. 0. Rous en II. A. Souman, die 19 Fe bruari met hun Horneth-Motlitoeslel van Batavia naar Nederland zijn vertrokken en die hedenochtend te 8.24 uur van het vliegveld' te Dijon startten voor de laatste étappe, zijn hedenmiddag te 12.14 uur veilig en wel op het vliegveld Ypen burg neergestreken. Een uur later vlogen zij door naar Schiphol. Amerikaansch verkeersvliegtuig met negen inzittenden vermist. Het verkeersvliegtuig van de Transcon tinental Western Airlines, dat vliegt op de lijn San Francisco—-Los Angeles, heelt met negen personen aan boord in den afge- ioopen nacht rechtsomkeert moeten ma ken, tengevolge- van het slechte weer. Aan gezien bet toestel nu reeds zes uren over tijd is, vreest men, dat het neergestort is, aangezien do piloot voor de laatste maal om middernacht geseind heeft, dat hij wegens ijsvoorming op de vleugels eeu noodlanding moest maken. Men heeft reeds een aanvang gemaakt met het opsporings- Averk. Scheepvaart. SGHIEiDAM, 1 Maart. Aangekomen: Noorsch m.s. Turicum, van Fred-erica om te vertoeven op de Schiedamscbe Boeien. Zr.id_S!avisch s.s Istok, van Rotterdam, om te dokken bij de Scheepsbouw Maat schappij Nieuwe Waterweg. SCHIEDAM, 1 Maart. Vertrokken: Gricksch m.s. Nestor en Griefcsch s.s. Rokos Vergotlis, beido naar Rotterdam. Noorsch m.s. Tunicum naar VLaardragen. SCHIEDAM, 2 Maart. Aangekomen Ned. s.s. Mecklenburg, van Vlissmgen, om te dokten bij de Scheepsbouw» Maatschappij Nieuwe Waterweg. SCHIEDAM. Gebaren» 25 Februari: George, z. van A. Lingen en T. Melgers, Celsiusstraat 34. 27 Februari: Theodora VVilhelmina, d. van VV. 1, H. van Hoeven em G. J. de Kotf, Prof. KamerHngfa' Onneslaan 179. Nicolaas Poulus, x. van P.. J. Wï. Marre- vee en R. v. d. Voorn, Fabriplefn 82. Veroordeeld tot zeven maanden Acslingstraf. Berlijn, 2 Maati. (Rcuter.A. N. P). In liet piüce-..\'iemoellor is thans von nis geveld. De p'f'lait is vcrooidee-ld tot zie. ven maanden vestingstraf. De straf is door het voorarrest voldaan. De beklaagde werd wegens voortgezet vergrijp je.cgens par. 130a, artikel 1 van het Avctbock \ran strafrecht veroordeeld tot zeven maanden vestingstraf. Voorts werd hij wegens vergrijp tegen die verordening van 28 Februari 1933 veroordeeld tot aan geldboete van 500 Mark en wegens een A-erdcr. gelijk vergrijp tot aan geldboete A*an 1500 Maik. De A'estingstraf en de 500 Mark geld boete worden geacht door het voorarrest te zijn voldaan. In plaats van de boete van 1500 Mark komt, ingeval van niet- bolahng, een gevangenisstraf A-an drie maanden. Paragraaf 130a, artikel 1, van het aa et- boek van strafrecht is de z.g. kanselpara graaf. De tekst hiervan luidlt als volgt: „Een geestelijke of and'er bedienaar des woords, die in uitoefening of naar aan leiding van de uitoefening van zijn be roep in het openbaar voor een menschen- menigte, in een kerk of op een andere voor religieuze bijeenkomsten bestemde pliaats voor A-erscheidene toehoodrers aan gelegenheden van den staat op een den openbaren vrede in gevaar brengende wijze tot onderwerp maakt van een proclamatie of bespreking, wordt bestraft met gevan genis- óf vestingstraf tot ten hoogste twee jaren." Be verord -ni.ig A-an 28 Februari 1933, op grond' Ava. .van Niemoeller tot geld boeten veroordeeld is, is do A'crordening to'. bescherming van den staat. Niemoeller moet de proceskosten betalen. Berlijn, 2 Maart (ReuterANP.) Bs, .Martin Niemoeller is tevens veroordeeld tot betaling der kosten van het proces. Het Duitsche publiek is nog niet op de hoogte A-an de uitspraak. De bladen hebben er nog niets van gepubliceerd. Niemoeller vandaag nog in vrijheid? Bellijn, 2 Maart, (Havas.A. N. P.). Ds. Niemoeller zal vandaag nog in vrijheid worden gestekt. Honderden personen staan op hem te wachten hij den uitga'ng. In de omgeving van den predikant geeft mein te verstaan, dat Niemoeller zijn getrouwen verzocht heeft, zoowel bij den uitgang \»a!n het gerechtsgehouAV als le Dalilem van iedere betooging te zijner eerc af te zien. Men beschouwt hot tegen Niemoeller uit gesproken vonnis als vrij verzoenend, het zal, naar de opvatting te Berlijn de pro. testantsche elementen nader tot de over. lieid brengen. De strijd tegen het „politieke katholicisme" zal echter zonder respijt voortgezet Avordcn. Eiscli een jaar en tien maan den gevangenisstraf. Berlijn, 2 Maart (ïiavas—ANP). Het pro ces tegen ds. Niemoeller had' voor het ge rechtshof van Moabit naax schatting on geveer 500 personen doen samenstroomen, Avaarvan echter slechts 200 met de jour nalisten konden Avorden toegelaten om aan wezig te- zijn bij de voorlezing van het vonnis, die volgens de Avet in het openbaar moet geschieden. Nadat de rechters waren binnengetre den, gaf de president eerst het Avoord' aan den beklaagde, met de vraag of d'eze nog iets te zoggen had. Ds. Niemoeller, die een kalmen in Iruk maakte, verklaarde met luide en vaste stem, dat hij aan zijn ver klaring van Zaterdag j.l. niets luid' toe te voegen, en dat hij zijn onschuld' staande hield. Nadat de rechtbank zich gedurende vijf minuten teruggetrokken had!, Averd onmid dellijk uit naam van het Duitscho volk liet vonnis voorgelezen. Daarop A\-erd mede gedeeld, dat in verband' met de ernstige kwesties, die het proces opgeivorpen heeft, en die de veiligheid van den staat in ge vaar zouden kunnen brengen, het publiek niet aanwezig mocht zijn hij de voorlezing A-an de overwegingen van het vonnis. De voorlezing \ran de motiveering avus een kwartier, nadat het publiek de zaal verla ten had, geëindigd. Belangwekkend is nog, dat het open baar ministerie tegen ds. Niemoeller een jaar en üen maanden gevangenisstraf had geëischl. lei' algcmeene kennis weidt geluncht, dat in het belang van tien behooilrjken af. voer van Avaler en vuil in Oosf.FiankeIa.nd op Woensdag 16 Maart as, des voormid dag s om 10 uur, een schouw zal gcdicien Avorden over de slool, liggende in liet ge. deelte, begrensd door Bak .ershaveri, Gro-e. nondijk, Rottetdaimcliemdijk en Bakkers, bat en. SCHIEDAM, 2 Maart 1938. Ingekomen is een verzoek van: J. Et M. DE VRIES om vergunning tot oprichting Aan een eiecüi»clie hout. draaierij en .zagerij in liet pand Nieuwe IJaevn. 57, kadaster Sectie M. no. 109, met 1 electromotor A-an 5 P K„ vaar het die ven van een ciikclzaag, een profieliuuik. een dubbele fiaisuank, een afkorUuag, 3 brandschuurmachines. 5 draaibanken, jen deo ou peerzang, een stokten schaaf en een boormachine. Dit verzoek is met de bijlagen op da Se cretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 16 Maart 1938, des voorniiddags ten 1130 ure zal ten Itaau. huize gelegenheid weiden gcgc\eïi om be. zwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of sclmf. tclijk toe to l'diten. SCHIEDAM. 2 Maart 1938. 3750 47 Beurs van Schiedam, WOENSDAG, 2 Maart. Officicde notecring van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. MoutAvijn f 16.per H.L. ad 46 pCt. Zonder fust en zonder belasting. Niet-of fideel. Spoeling: f 1.40. Buitcnlandsche spiritus f 15—f 16. Binnenlandsche spiritus f23.50 a 100. Zonder fust en zander belasting. Dagelijksche indexcijfers. Medegedeeld door het Centraal Bureau voor de Statistiek. 's-Gravenhage, 1 Maart. Aandoelenko-ei'sen96,1. Goederen groothandelsprijzen: 75,1. Hoog water. 2 Maart 421 uur, 16.23 uur. 3 Maart 4.51 uur, 16.54 uur. Zon en Maan. Zonsopg. 2 Maart 6.47 u., ondg. 17.41 u. Zonsopg. 3 Maart 6.46 u., ondg. 17.42 u. 9 Maart E.K. 16 Maart VAL KOERSEN OP 2 MAART 1038 (Medegedeeld door de Amsterd. Bank). IND. ONDERN. (B.i nnenland. A.K.U 41"/i. Van Berkel64'/, Cert. Calvé 92 NederL Ford 809V> Ned. Gist Spiritus 5081/» Ned. Kabelfabriek 683'/, Philips Gl. G. B. 806% Unilever165% (Buitenland). Anaconda Bethlehem Steel 0/eneral Motors Kennecott Copper Republic Steel U.S. Steel Corp. ELECTR. OND. Anient Ned. Ind. Gas Mij. 24 42%, 25%, 28%, 13%, 40% 827 264% 877, 175 145 (Buitenland). Cities Service 17» MIJNEN. Algem. Exploratie.. Redjang Lebong Singkep Tin Mij. PETROLEUM. Kon. Olie (Buitenland). Gont. Oil Mid, Cont. Petr. Phillips Petr. Shell Union Tidewater Ass. Oil 41%- 66 98%- 3147, 510 533 307 1587,- 24%.- 487,.~ 26%— 297,- 137.—- 407,- 3287, 263'/, 1%. 89 175 149 HEDEN 2% 9 hi V lht 3597, 3597,— COVj 28 Februari: Lambert us Franciscus, z. van F. J S. Lobrij en A. M van Zeland, Dr. Noletstraat 1. Leendert Cornelis, z. van L. C. Doax en F. Meijer, Prof. Kamerlingh Onneslaan 179. Johanna, d. van K. \-an Loopik en E. J. Kraan, Sta tionstraat -31. 1 Maart: Elizabeth Johanna, d. van J. van MeeuAVtm en S. Post, Van Osiadelaan 31. Geertruida Theodora Gerarda, d. van B, J. Ronteltap en G. Th. van Wor- dragen, Franklinstraat 12. Overleden: 27 Februari: W. J. van Dijk, 22 jaar, Nassaulaan 75. 28 Februari: C. Visser, 71 jaar, eebtge- noote van C. J. Rreuger, St. Anna Zus terstraat 15 RUBBER. Amsterdam Rubber Deli Batavia Rubber SUIKER. Vorstenlanden Handelsver. A'dam TABAK. Deli Mij Deli Batavia Senembah 22% 137, 28% 117,6 H7» 2197, 1367, 747, 4527, 3137, 253 316 SCHEEPVAART. H.A.L1087, 1 ,i. LJoyd 1067,, Ned. Scheepv. Unie 120 SPOORWEGEN. Canadian Pacific Illinois Central N.-York Centr. Railr. Southern Pac Sou them Railway Cy. 4 87» 18% 147. 8% 287»- 7» 13% 28»/. H7s- Vt "7,- 7» 222 7, 1377,- 37. 747, 4527.— 47, 3147*- -7a 253'/,5 318>/2- 97, 109 1067, llO'/a— 207, 57» 8%- 14 147» 3% Wisselkoersen. Amsterdam, 2 Maart. Londen 8.9613/16, Berlijn 72 34, Parijs 5.8272» Brussel 30.341/2, Bern 41.49l/2, Kopenhagen 40.05, Stockholm 46 20, Oslo 45.07%, New-York 1.78%, Milaan 6281/2, Oostenr. bankpapier 31.—, Prolongatie 1/2 pet.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 3