Waarnemingen in de Vogelwereld SCHIEDAMSCHE COURANT Een virtuoos onder de vinken TWEEDE BLAD Gemengd Nieuws De voortvluchtige loopjongen U Wl Verdacht van fraude Visschers in gevaar Hongerkunstenaar" veroordeeld Mazelenepidemie De spreeuwen invasie. Van waar komen ze? Nuttige insectenverdelgers. Kans op verspreiding der spreeu wen. - Zingende vogels. Anonyme brieven geschreven Wie ia deze maand tegen liet vadea van de duisternis in of bij liet olkspark is geweest, is ongetwijfeld getuige geweest van oen spieeuwenvetgaderiug van onge kende afmetingen. In den loop van deze maand is daar over reeds een en ander geschreven, doen 1 et lijkt mij wel de moeite waard daarvan nog wat te vertellen. Heel vooraan in het Volkspark is liet steeds een herrie van je veisle. Tegen een uur of vijf zaten reeds enkele troepjes spreeuwen in hoornen en heesters, zoowel in het bosch als in het Juliana- park. Van alle kanten kwamen intusschen. de deelnemers aangesuisd en successievelijk kwamen de verschillende troepen in de lichting van de slaapplaats. Als drie spreeu- v en hij elkaar zitten, hebben ze al ruzie of maken in ieder geval een enorm ka baal, zoodat men zich kan vooisteilon hoe het toegaat als er eenige duizenden ziju. Bovendien is het eigenaardig van die dieren, dat ze juist daar willen zitten, waar net toevallig een ander heeft plaats genomen en dat de eersteangekomene zich zulks niet laat welgevallen, laat zich ver slaan. Van-tijd tol tijd verplaatsen de troepen zich, doch steeds komen ze op het punt van uitgang, drie hoogo populieren, terug. Bijna (alle vogels streken steeds in die enkele hoornen neer, terwijl aan weers zijden tientallen boomen stonden, die veel minder in trek schenen. Van over de stad komen inlusscken groo- te wolken spreeuwen aangesuisd van ze ker meerdere duizenden exemplaren. Bo ven de bewuste plek zwenken ze plotse ling en in minder dan geöa tijd hebben ze zich bij hun collega's in .de drie be roemd geworden popels gevoegd. Die er in do vaart niet gauw een plaatsje konden vinden, namen genoegen met de heesters aan don voet van deze boomen of in dc hooge popels, die iets vorder stonden. Deze laatste zagen er soms uit als palmen, zoo als do takken door het gewicht der vo gels naar beneden hingen. Een "bijenkorf, Aanhoudend komen er* nieuwe troepen aatigedwarreld en soms heeft het heole geval wel iets weg van een enormen bijen. koLf. De boomen kunnen intusschen in den zomer niet voller in het blad zitten, dan zij nu bevolkt zijn met spreeuwen. Er schijnt inmiddels aan den toevoer geen eind te komen; onophoudelijk komen er nog bij. Hot is alsof allo spreeuwen, die in ons land aanwezig zijn, naar het Volks- pailc zijn opgecommandeerd. Toch is dat niet het geval, want in de duinbosclijes, o n. in de duinen bij Wassenaar slapen ze eveneens bij duizenden. Hier beeft men ccnige jaren geleden eens moeite gedaan om uit te visschen uit "welk land die vo gels eigenlijk komen. Zoo vond' men eeni go doodo exemplaren met een ring aan den poot. Eén daarvan bleek in Lithauen en de twee andere in Letland geringd le zijn. Tot dusver is het mij nog niet gelukt een geringe!en vogel te vinden, ofschodn ik er verscheidene dood heb aangetroffen. Mocht iemand gelukkiger geweest zijn dan oiulcrgeteekende, dan houd ik mij voor toezending van het ringetje ten zeerste aanbevolen. Een „geslagen" spreeuw. Behalve enkele vogels, die „gewoon" dood zijn gegaan, vond ik dezer dagen ook eem „geslagen" spreeuw, d.vv.z. een, die liet slachtoffer is geworden van een roof vogel. Hot overschot van den roofvogel maaltijd, die alleen bestond uit kop, vleu gcis en een onkel darmpje, doet vermoe den, dat het een sperwer was, die hier zijn slag geslagen had, vooral ook omdat ik daags te voren een sperwer zag over vliegen. Zoodra de spreeuwen zulk een mover bemerken, zijn ze ineens doodstil. Geon enkele geeft een geluid1, doch zoo dia is het gevaar geweken, of het leven begint opnieuw. Ik heb eens, zooals ik reeds schreef, moeite gedaan de vogels to tellen en wel toen zo successievelijk naar de slaapplaats kwamen. Het blijft natuurlijk een zeer glo bale telling; het aantal bedroeg dien dag tussehem de 100.000. en 200.000 vogels Intusschen lieb ik mij later kunnen over tuigen, dat deze cijfers waarlijk niet over- dii'ven waren. Vogel-verhuizing. Het zal wel van het weer afhangen, of deze vogelmassa ons nog lang zal blijven bekoren. Als het voorjaar zijn intrede doet, gaat het meorendeel der deelnemers weer naar zijn haardsteden in het Noord- Oosten van ons werelddeel terug. De jonge vogels, die ons in het najaar lebben verlaten, komen de gelederen der oude vogels, die hier zijn gebleven, ver- s er-eji en spoedig zullen zij het hunne 'J( mgen tot de instandhouding van het spreeuwengeslacht. Een spreeuwcnbout-liefliebbcr, Dat het aanschouwen van zoo ongehoord veel vogels bij elkaar ook nog andere ge dachten kan opwekken, blijkt wel uit het volgende: Er had zich op een keer een meineer bij ons gevoegd, die graag een schot hagel op de vogelmassa zou willen afvuren. Dat zal, onder ons gezegd, wel een scherpschutter zijn. Er zat, volgens hem wel wat bout aan hoewel hij liever een houtduif had, daar zat meer aan. DER WOENSDAG 2 MAART 1938. No. 21802. Naar mijn bescheiden meaning zijn de gc^ Meldt zich ecu avontuur lijker tocht door het land bij de politie aan. Verleden week is de 17.jarige loopjongen IW. van IX, die vcor zijn patroon een be. drag van 375 gulden moest brengen ran het filiaal in de Jonkerfraasstraat naar de Hoogstraat te Rotterdam, spoorloos ver. dwenen. Voor dein winkel aan de Hoog. straal trof men alleen aan de fiets en de beenkappen, die de kin aap daar had neer. I l vogels niet in de eerste plaats om tot stre ling van ons gehemelte dienen, doch om het evenwicht ia de natuur te helpen be waren. Zij zorgen, als er te veel rupsen zijn, die boom en plant spoedig zouden kaal eten, dat hun. aantal binnen bepaalde perken blijft. Zij houden de voor het gras land1 zoo schadelijke emelten kort, zij eten verder allerlei insecten, die bijna zonder uitzondering schadelijk zijn. Vanzelfsprekend' kunnen we niet voor de volle honderd procent nut van een Het blijkt, dat de loopjongen een zeer avontuurlijke reis achter den rug heeft. Hij is gisteren op het bureau Meermanstraat teruggekeerd met 60 gulden op zak, de rest van het geld had hij op versdhillende wijzen uitgegeven. Hij had zich eerst in Rotterdam van een nieuwe regenjas voor. zien en na eenige café» bezocht te heb ben, liet bij zich naar Hoek van Holland rijden. Vandaar ging hij per trein naar Den Haag, waar hij zich een gloednieuw sport, ccsluum, hoed en koffer aanschafte en 4en giand seigneur uithing, o.a. in café's, bios. vogel eisehen, doch vast staat, dat bij do copjjjj €ri hotels, vervolgens ging de reis naar Amsterdam, welke stad hij nog inooit had gezien. Na zich eenige uren per taxi daar te hebben laten rondrijden, veranderde hij van plan, hij huurde -opnieuw een wa. gen en reed terug naar Rotterdam, Daar spreeuwen het nut oneindig veel grooter is dan de schade, die ze kunnen veroor zaken. Als aardigheid nog het volgende. Het trok mijn 'aandacht, dat er onder do slaap- boomem honderden elastieken ringetjes la- kon hij ook niets vinden, waarom hij den gen. Zooals de Schied'. Crt. op 21 dezer chauffeur opdracht gaf maar weer terug reeds schreef, moet ik dit toeschrijven aan te rijden naar de hoofdstad. En daar gaf het verblijf der spreeuwen op de een of hij den chauffeur order maar door te gaan andere vuilnisbelt. Daar vinden ze aller lei eetbaars en ook oneetbaars, waaronder dan ook do elastieke ringetjes. Raken ze nu zoo'n ringetje aan dan kronkelt dit wel eens, zoodat de vogels denken mot een wormpje te doen te hebben. Een hap en een schrok en de buit is naar bininen gewerkt. Natuurlijk verteert elastiek niet, zelfs laiet in een spreeuwenmaag en het gevolg is, dat we later de ringen weer in ongeschonden staat terugvinden. Dc vcrilrijvings-pogiugcii. De laatste dagen tracht men de vogels naar Utrecht. Toen de jongen in Utrecht zei nu weer terug te willen naar Rotterdam, vroeg de chauffeur wat hij nu eigenlijk wilde. Daarop antwoordde hijIk ben op een heel groot kantoor en ik zoek mijn patroon, maar ik kan hem nergens vinden. Daarom ging de reis verder naar Maas. iricht en daar betaalde hij ook den ckauf. fc-ui prompt het aanzienlijke bedrag voor liet rondloeren. In Maastricht kon hij ook niet wennen, waarom hij maar Amsterdam ging. Vervolgens naar Utrecht en toen had hij nog f 60 over. Op dat moment kreeg hij spijl. Hij nam een treintje en reed voor de te verdrijven, aangezien men vastgesteld'zooveclste maal naar Rotterdam, waar hij heeft, dat de heesters, waarin de vogels zicll aall jiet politiebureau meldde. Hij slapen, door de uitwerpselen met onder- - bekomt nu van de vermoeienissen in. gang bedreigd worden. rIk geloof echter de cel. niet, daf de" resultaten "aan de gestelde* f V-»J ft V Vier van de vijf inzittenden, die bij de ramp met den Glenn Martin-bommenwerper nabij Batavia om het leven kwamen, even voor het opstijgen. V.l.n.r.: Khouw Khe Hien, Hermanides, De Hondt en piloot Vermeulen iHHMMWBMMWBMWBBMBiaEWJUWwWW.u.... UR111 De plaats des onheils, waar de, aan de luchtbeschermingsoefeningen boven Batavia deelnemende, Glenn Martin-bommenwerper brandend neerstortte. De laatste resten van het verongelukte vliegtuig worden door inlanders verwijderd verwachtingen zullen beantwoorden, liet komt mij -eerder'voor, dat mem de vogels nu over liet geheelc bosch verdoelt, waar mm ze anders binnen eotn zeer beperkte rui in te had kunnen houden. Het lied klinkt weer. Intusschen bemerken we overal in de natuur do symptomen van de naderende Icmte. De merel heeft het voorbeeld van de zanglijster gevolgd en fluit wederom zijn 'lied. Het klinkt nog wat aarzelend, doch wanneer het weer wat zachter wordt, zal het weldra overgaan in een jubelend fortissimo. Dei eenvoudig geklemde heggemusehjea zijn ook reeds van de partij en organisee- uem hun onderlinge zangwedstrijdein. Even als de winterkoninkjes, beconcurre&rem zij elkaar in hun zang; do een wil steeds uitbliuicen boven den ander, zoodoende hooien wij ze natuurlijk op hun best. Do groote bonte specht bespeelt weder om zijn dood en boomtak en zijn getrom mel klinkt in de vroege morgenuren door het stille bosch. Zelfs hoorde ik enkele dagen geleden den kleinen bonten specht liet voorbeeld van z'n groolen neef vol gen. Het klcmk evenwel belangrijk zach ter doch vaker achtereen. Ik had dit van den kleinen specht heele- maal niet verwacht, omdat ik hem reeds la'ng weg waande. Dat was dus een dub bele meevaller en wie weet, misschien wordt liet nog wel een driedubbele mee valler, wanneer de kleine specht hier in het hoscli zou blijven broeden. Het zou dei eerste keer zijn, doch onmogelijk lijkt liet zeker niet. Bijna tegelijkertijd hoorde ik de eerste Directeuren van «Ie „Thermion- i'abriekcn" gearresteerd. De politie te Eist heeft twee direc. teuren der Thermion Rad iolampeafa. brieken te Lent, welter personeel, be. staande uit drie honderd man, in ver. band met een reorgp^intie gisteren entslag is a uitgezegd, La hechtenis ge. nomc-n, als verdacht van het plegen van fraude. Deze fraude zou in verband staan met de kortgeleden gesignaleerde diefstallen van radiotoestellen en .onderdeden, terzake waarvan z-ooais gemeld de vorige week vier leden van het personeel zijn gearresteerd. Den directeuren was gelast een onder, zeek in te stellen inaar de gepleegde dieL stallen, doch zij schijnen het onderzoek tiicl in de hand te hebben gewerkt, waar. door tegen hen verdenkingen rezen. De beide directeuren zijn inmiddels naar Arnhem overgebracht om daar voor den officier van justitie te verschijnen. De schrijfster ontmaskerd. Sedert 193G werd de heer J. J. van 11. te Stediim, achtervolgd door anonyme brieven, waarvan de inhoud steeds belee- d'igeud was en die niet alleen aan hem zelf, doch ook aan zijn naaste familieleden werden gericht. De brieven kwamen ge durende geruimen tijd iedere week en aan gezien zij uit Groningen werden afgezon den, deea de heer Van Ilaren aangifte bij dc politie aldaar. Aanvankelijk gelukte bet niet eenig licht in deze zaak te brengen. De brieven stroom bleef maar steeds doorgaan. De inhoud' werd bovendien zoo moge ijk steeds vinken weer slaan. Sommige exemplarenerger en minderwaardiger. Ook wer- struikeldem nogal eens, doch er was cén den wel in bladen en periodieken verlo- virtuoos, die zich geen enkele maal ver giste en het iieelo vinkenlied' zonder ha peren ten beste gaf. Heerlijk als je die eerste vogelzang weer verneemt. Ondanks koude en verdere wiin- terscbo ongemakken, bemerk je, dat er buiten iels gaat veranderen en dat het nog een kwestie van tijd is, dat we weer van do heerlijke lente zullen genieten. Do kokmeeuwen boven den vijver heb ben zich voor een deel reeds in hun bruidstooi gestoken, waarbij hun fiere kop donkerbruin is gekleurd. De bonte kraaien maken allerlei malle gorgelgeluiden en dansen vaak van plezier. We schrijven evenwel half April voordat zij den af tocht blazen. Eer het zoover is, zullen verschillende onzer zomervogels weer hun blijden intocht in het bosch gehouden hebben. Er staan weer feestelijke dagen voor de deur; laten we er zoo veel mogelijk van genieten. DE JONG. vings-adverteuties geplaatst, terwijl de re keningen hiervoor don steeds den lieer fan H. werden aangeboden. Tenslotte slaagde de recherche er in de schrijfster van de brieven, de 45-ja- rige mejuffrouw D. de V., wonende te Groningen, aan te houden. De vrouw, die tevoren in overspannen toestand nog po gingen heeft gedaan de hand aari zich zelve le slaan, is cenigen tijd in een zenuwinrichting verpleegd. Zij zal thans ter beschikking van den officier van justi tie worden gesteld. Motorrijder tegen vrachtauto gereden. Op den hoek van de Reggestraat en de IJsselstxa.it te Amsterdam is een motor rijder in hotsing gekomen met een vracht auto. De motorrijder had geen signalen gegeven, waardoor de vrachtauto geen voorrang verleende. De 30-jarige motorrij der is met een dubbele armfractuur op genomen. De 25-jarige duopassagier had- een hersenschudding opgeloopen. Beide patiënten zijn in het Wilhelminagasthuis opgenomen. Prins Carnaval Amadeiro XVII op de Iioogkar in den feestelijken optocht ran ori gineels boerenhoogkarren, welke gisteren door de Bossche straten trok. Door storm overvallen en in ijs bekneld geraakt. Ruim 260 Russische visschers bevinden zich in de Kaspische Zee in gevaar. Zij zijn door een storm overvallen cn met hun vaartuigen tusschen bet ijs bekneld geraakt, zoodat zij aan de genade der ele menten zijn overgeleverd. Voedsel en klee ding wordt hun vanuit vliegtuigen toege worpen. In totaal waren 437 visschers in nood geraakt, maar vliegtuigen en ijsbre- kers wisten 168 hunner te redden. Reddingspogingen. Mei kracht woidt gewerkt aan de red ding van de visschers, die 19 Februari j.3. door een lievigen storm naar volle zee zijn afgedreven. Vlieger Kazakof heeft het schip Modvejonok den weg gewezen naar elf visschers, die zich op een ijsschots be vonden. Andere vliegtuigen hebben den ijsbreker Kaspii den weg gewezen naar 98 visschers en 100 paarden. In totaal zijn ruim honderd visschers da 103 paarden gered. In het nachtelijk duister voedde hij zich met biscuits. Do Rraziliaansche hongerkunstenaar Gen- til Cadramel, die de vorige week te Bo- logne (Italië) was gearresteerd omdat men ontdekt had, dat hij zich des nachts met biscuits voedde, is tot twee jaar en drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Zijn secretaresse, met wier medeplichtig heid liij hel publiek bedroog, werd tot 18 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Gasontploffing in Kopenhagen. In de gasleiding onder een der hoofd straten te Kopenhagen heeft zicli een ont ploffing. voorgedaan, tengevolge waarvan een persoon gedood en drie ernstig ge wond werden. In de Vereen. Staten. Volgens een mededeeling van het open baar gezondheidsbureau worden de Ver- eenigde Staten op het oogenblik geteisterd door een zware mazelen-epidetnie. Het is de ernstigste ziektegolf van de laatste tien jaar. Doodclijk verkeersongeluk. Gisteravond is in Hengelo een ernstig ongeluk gebeurd, waarvan de G5-jarige wielrijder II. liet slachtoffer is geworden. Door een verkeerde manoeuvre reed H. met zijn fiets tegen een langs den weg stilstaanden wagen, waardoor hij het stuur kwijtraakte, juist op het oogenblik, dat een vrachtauto hem passeerde. Hij werd gegrepen en tegen den grond ge slingerd, waardoor hij dermate verwond' werd, dat hij -vuige ©ogenblikken later is overleden. Revolver- en geweerpatronen gebaggerd. De baggermolen, welke reeds sinds eenige weken in liet water langs do Wal deck Pymontkadc* te 's Gravenhage in be drijf ',s gesteld, heeft voor de zoo veels te maal een hoeveelheid munitie naar Loven geliaald. Deze keer waren het 135 revolver- en 61 geweerpatronen. De totale hoeveel heid gebaggerde munitie is hierdoor ge stegen tot 615 revolver- en 106 geweer patronen. Hoewel de politie naar de her komst van deze eigenaardige vondsten, uiteraard ec-n onderzoek instelt, tast zij daaromtrent nog steeds in. het duister. It&Kaansche kerk ingestort. Uit Messina wordt gemeld, dat gister middag een kerk, welke in aanbouw was, ingestort is. Twee arbeiders zijn hierbij om het leven gekomen, vijf anderen werden zwaar gewond, terwijl verscheidenen kneu zingen opliepen.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5