Maandag 7 Maart 1938 EERSTE BLAD. DE FRANSCHE ARBEIDSCODE 90ste Jaargang. No. 21806 Gevaar voor een regeeringscrisis voorloopig afgewend. Uitstel van executie? De toestand in het Verre Oosten. De strijd in Spanje. Engeland Duitschland Vereenigde Staten Abessinië Int. Samenwerking Directie Nederlandsche Spoor wegen. De accijns op bier en gedistilleerd. Tel. No. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53II. BUITENLAND Italië Japan BINNENLAND Geen keuring voor film advertenties. Deze courant srschynt dagelijks, pist uit- tondering ran Zon- on Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2Cranco per post i 2.50. Pifla per week: 16 ets. Afaon- derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelfjks aangenomen, Adrertentitan voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd zjju, 's Zaterdags vóór uur. Een bepaalde plaats Tan adrertentièn wordt niet gewaarborgd. SCHIEC'AMSCHE HOUfii. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Pqja der Advortentién: van 15 regels 11 55? Iedere regel meer f0.30; in het Zaterdagnummer 45 regels f 1.60, iedere regel meer f0.35 Reclames f0.75 per regeL incassokosten5 ets.; postkwitanties 15 ets. tarieven \an advertentifen bij abonnement rijn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks -worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertenüén opgenomen 10.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m, 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot ee#i maximum van 30 woorden. 's Woensdags: K{eme Ad vertentien tot 25 woor den f0,25, mits vóór Dinsdagavond O uur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Klcme Advertenticn 11.00, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. Over tie. nieuwe Fransche arheidscode schrijft onze Parijsche correspondent ons het volgen.He: Na dagen- en nachtenlange beraadslagin gen heelt het Fransche parlement het be faamde statuut van den arbeid vastge steld. Herhaaldelijk is het wetsontwerp tusschen Luxemburg en Palais Bourbon heen en weer gereisd, en 't is niet dan na de zesde lezing, dat het werd aan genomen Dit heen en weer trekken tusschen Ka mer en Senaat is overigens geen onge woon verschijnsel. Integendeel, dit spel is al dikwijls gespeeld; de Franschen heb ben er zelfs een aardig woord' voor: na vette", t welk eigenlijk spoel, weversklos, beduidt. Intusschen heeft de arbeidscode ten gevolge dier navette aan beteekenis inge boet. Ze moge dan betrekking hebben op een zeven,luizend arbeidscontracten, ze geldt voorloopig niet voor de vrije be roepen en ze is evenmin van toepassing op landbouw en aanverwante bedrijven, waarvoor een speciale wet in de maak is. En wat de „échelle mobile" betreft, de glijdende loonschaal, die men om duistere redenen thans de „éclielie mouvante" 'ook zij heeti door dat eeuwige onderweg zijn nogal geleden Een salarisherziening zal bijvoorbeeld niet binnen drie, doch pas na zes maanden kunnen plaats heb ben en slechts indien de kosten van het levensonderhoud met tien procent oEmeer zijn gestegen, hetgeen bijna halfjaarlijks het g<-va> is Aangaande de arbitrage is een modus vivendi gevonden, die het schrikbeeld der ondernemers, een syndi cale controle, voorloopig heeft verdreven. Reed's nu is te bespeuren, dat men dit, al met al, een niageren uitstag vindt. Een wet, welke iedereen bevredigt, bevredigt niemand'. Maai' mager of niet, er viel voorshands niet meer te bereiken, noch aan den eenen, noch aan den anderen kant. En d'at er nog eenig resultaat wordt verkregen, is vrijwel uitsluitend' te danken aan dë vrees voor den val van het hui dige ministerie. Zoowel de Kamer als de Senaat weet in groofce meerderheid te goed', dat men op dit moment van een verandering geen verbetering heeft te ver wachten. Gezwegen dan nog van bijkomstig heden als de nieuwe leuning, welke bin nenkort wordt uitgeschreven, de aan slaande verandering van den partijraad der socialisten en dergelijke. Om deze en an dere redenen bleek men aan beide zijden tot concessies bereid! en is men zelfs ver der gegaan dan men oorspronkelijk wel van plan was. De premier, Camille Chaulemps, is, ondanks zijn griepaanval, dag en nacht in de weer geweest. Het was waarlijk geen gemakkelijk baantje om het ieder een naar den zin te maken. Als de Senaat na urenlange debatten scheen tevreden gesteld en Ghautemps vol goeden moed naar de Kamer toog, kreeg hij daar den wind van voren. Den minister kan men het moei lijk kwalijk nemen d'at hij allengs schoon genoeg had' van het geschipper en zijn politiek leven in de waagschaal stelde. Niet alleen aan de Kamer, ook den Se naat zelfs tweemaal binnen twee da gen meende Chautemps de kwestie van vertrouwen te moeten voorleggen en beide lichamen der volksvertegenwoordi ging hebben hun geloof aan den goeden wil der regeeriug uitgesproken. In arren moede en omdat een ander standpunt nog onvoordeeliger -was. Foor de toekomst geeft zulks geen enkele garantie en als het tweede mlnisterie- Cbautemps momenteel nog stmt, is het alleen om te eeniger tijd' ten val te wor den gebracht De vraag is maar wie daartoe eerlang het initiatief zal nemen. Het behoeft niet noodwendig de Senaat te zijn. Bij eenige der vele stemmingen der laatste dagen bleek er zich i'n de •Kamer een meerder heid te vormen van de gematigden, het centrum en een aantal radicalen. Het klein ste deel der radicaal-socialisten ging met de socialisten en de communisten in de oppositie. Zoo hebben we het in deze politieke week ook beleefd, dat de communisten zich van stemming onthielden uit ontevreden heid' over de socialisten, die op eigen houtje met het vakverbond aan het onder handelen waren geslagen. Het was de eer ste maal sinds het bestaan der regeering, dat de communisten in een kwestie, wel ke toch direct de sociale politiek van het volksfront raakt, niet thuis gaven. Nu mag uit zoo'n incident nog allerminst worden geconcludeerd, zooals ntea be reids heeft gedaan dat "het volksfront dood' en begraven is. Fan een. open strijd tusschen socialisten en communisten is geen sprake. Blaar men -weet, dat het tus schen beide partijen niet al te best meer botert. Men weet ook, dat de oneenigheid in den boezem der socialisten ©venals in de kringen der radicalen groeiende is. Op den duur kan een conflict niet uitblijven en het volksfrontministerie zai als eerste slachtoffer vallen. Foor het oogenblik evenwel is de kou van de lucht. Men spreekt al over een prachtig staal van „uiteindelijke samen werking". Wie deze samenwerking wat meer van nabij heeft mogen aanschouwen is minder enthousiast. Zeker, „uiteindelijk" is het Fransche volk één volk, en in de ure des gevaars verdwijnen alle geschil len tusschen groepen en partijen als sneeuw voor de zon. Jammer echter is, dat de nood' eerst op het hoogst moet zijn voor en aleer men zich die eenheid bewust wordt. De indruk te Parijs na deze voor de bin- neniandscho politiek zoo bewogen week? Dat men rog niet aa'n het eind' is der be proevingen. Hevige slag aan de Gele Ithicr. Aan de Gele Rivier is Zaterdag een lievige slag begonnen. Japansch geschut heeft de Chineesche stellingen aan den Zuidelijken oever der rivier krachtig on der vuur genomen. Gemeld wordt, dat Tsjang Kai Sj<.k per soonlijk het bevel over de Cliineescbe troe pen op zich heeft genomen. Hij zendt voorts krachtige versterkingen naar de provincie Sjensi, met het doel allo pogingen der Ju, parmeezen de rivier over te steken te fnuiken. i Ten Noorden van Hoema en bij Linten in Sjansi wordt, aldus meldt het Ciiincc- sclie persbureau, nog steeds verbitterd ge vochten. Chineescbo veisterkingen worden naar Zuid-Sjansi gezonden. Do uit West Socijocan oprukkende Chi- neeschc- troepen naderen Paulau, het Wes telijke eindpunt van den spoorweg Peiping- Soeijoean. Indien de Cliimeezeil Paulau her overen, zullen zij een ernstige bedreiging vormen voor de Japansche troepen in het Oosten van Bkmen-Mongolië. De Ghineesche bladen zijn optimistisch gestemd omtrent liet verloop van den strijd. Zeeslag in de Middcllandsche Zee. Rechlsche kruiser iu den grond geboord. Het Spaanselie ministerie van dete.isio deelt mede, dat de repubiikrinsch© vloot gisterochtend' te twee uur op 70 mijl van Kaap Palos oen gevecht heeft geleverd' met do kruisers Canarias, Bah arcs en Almi- rante Oervera. Een torpedo van een der republikeinsche jagers trof aan vija'ndelijken kruiser de Baleares. Er deed zich een hevige ontploffing voor en het schip maakte slagzij. Bij het aanbreken van den dag begaven zich zeven republikeinscho bom bardementsvliegtuigen maar bet tooneel van den strijd. De vliegers zagen, hoe de krui ser jn vlammen stond. Havas meldt: De Biitscbe torpedobootja- gers Kempenfeit en Boreas hebben in don vroegen morgen ongeveer honderd opva renden van den reehtscben Spaanscben krui ser Baleares die tot zinken gebracht is, aan boord genomen. De Britscbe admiraliteit verneemt ver der, dat een matroos van de Boreas is ge dood door een scherf van een bom, ge worpen door een vliegtuig der Spaainsche regeering, dat de asechtsche vloot aanviel tijdens het reddingswerk. Drie opvarenden van den Biitscbem jager werden gewond. Die Engelsche schepen werden niet ge troffen. Reuter meldt uit Londen: Zoodra de Spaansche regeering bekend werd, dat de Baleares zinkende was, zond zij een draadloos bericht aan alle buitem- landsclie.schepen in de MiddellandsclieZee, waarin werd gewaarschuwd niet te trach ten het zinkende schip te helpen, aangezien dit gevaarlijk was. Verder wordt vernomen, dat het tenge volge van het feit, dat de Baleares en de Canarias zusterschepen zrj.n, niet gemak kelijk is uit te maken, wje van beide sche pen is gezonken. Volgens berichten uit Barcelopa schijnt het thans waarschijnlijk dat do Canarias is- gezonken. Diit zou 'blijken uit luchtfoto's. Men weet ook! niet of het schip tot zinken is gebracht door een torpedo of door een granaat. Hieraan wordt toegevoegd, dat het zusterschip van den gezonken oorlogsbodem door eeubom werd getroffen. Luchtaanval op Barcelona. Zaterdag zijn tengevolge van de luchtaan val op Barcelona negen menschen om het leven gekomen en een twintigtal gewond'. De strijd tegen de opstandelingen bij Jenin in Palestina. In midden Palestina duurde de strijd tegen de opstandelingen tot den avond voort. Er namen drie regimenten en zes vliegtuigen aan deel. Begin \an den avond' werd medege deeld, dat aan de zijde der terroristen vijf tig dooden zijn gevallen. Zes en twintig gewonden weiden gevangen genomen. De vliegtuigen probeeren de gevluchte opstandelingen op te sporen 'en te besto ken. De opstandelingen hebben veel wa pens en munitie op het terrein moeten achterlaten. De veldslag in Jenin duurde ook gis teren nog steeds voort. De arabieren ver dedigden zich in kleine groepen en konden op bepaalde punten door het Britscbe cor don breken, waarmede zij zich de mo gelijkheid openden naar Transjordanië te vluchten. Reeds zijn meer dan 80 opstam delingen gesneuveld en vele gewond. Deze veldslag, bet grootste gevecht sedert het uitbreken van het verzet, schijnt een be slissen le étappe in den strijd tegen liet terrorisme te zijn. Prins Wilhelm Fricdrich van Scliaumburg Lippe omgekomen. Naar verluidt te Fnjdag j.L prins Wil helm Fricdrich van Scliaumburg Lippe omgekomen tengevolge van het neer»loihn van zijn bombardementsvliegtuig tijdens militaire manoeuvres bij Berlijn. Zooals gebruike'ijk. weigert het rn'niste rie van luchtvaart inlichtingen le geven. De prins was 25 jaar. llij was adjudant van dr. Goebbeis. Blijft dr. Schacht in dc Rijksbank? In Duit-die financieel© kringen verlu.dt, dat dr. Schacht, van vrien men het at tre den als president van de Rijksbank ver wachtte op 17 Maait, aaSigï&.ien op dien curium zijn mandaat van vier jaar ten einde loopt, voor nog vier jaar aan het hoofd van deze instelling zal blijven staan. Men verwacht, dat door deze maatregel de builenlandsche schuldeischers meer ver trouwen zullen krijgen en het gemakkelij ker zal zijn de buitenlandsche schuld van Duitschland te verldemen. Ds. Niemocller in ecu concentratiekamp. In de kerk van D'ahlem werd gisteren medegedeeld, dat ds. Nicmoeller was op genomen in het concentratiekamp Saclien- hauscn 24 KM. benoorden Berlijn. Do predikant verklaarde verder, dat ver scheidene invloedrijke vriendan van Nie mocller zich hebben teruggetrokken, nadat hij tiaar Sachcnhausen was gebracht. De autoriteiten weigeren te bevestigen of i-i ontkennen, dal ds. Niemoeiler naar het concentratiekamp Sachenhausein is ge bracht. Wel verklaren zij, dat hij zich nog steeds te Berlijn bevindt. Indien de predi kant werkelijk in het concentratiekamj) is opgenomen, dan zouden do autoriteiten zich nog niet tegenspreken, want Saclien- liausen ligt nog in „Groot-Berlijn". Voorbereidingen voor liet bezoek van Hitier. In afwachting van het bezoek van Adolf Hitler aan Rome worden de vertrekken in het koninklijk paleis, waar hij zal Jogee- ren geheel van aanzien veranderd, onder leiding van den prins van Piemont persoon lijk. De Fiihrer zal vermoedelijk worden on dergebracht in de vertrekken, waar in 1871 prins Humbert en prinses Marguerite van Savoie verbleven. Zij bieden een schitte rend1 uitzicht op den koepel van den Sint Pioter en de Monte Mario. De vertrekken werden na den dood van koning Humbert gesloten. Nieuwe onderzeeër van stapel geloopen. Gistermiddag is de nieuwe onderzeeër „Burbo" te Spezïa van stapel geloopen. Dc- oorlogsbodem meet 650 ton. De Vereenigde Staten maken aanspraak op eilanden van de Pboeni.v-gruep. Boosevelt heeft formeel aanspraak ge maakt op de eilanden Canton en Ender- bury van de Phoenixgroep in den Stillen Oceaan, welke wouden beschouwd als ideale bases voor de handelsluchtvaart. Hij beweert, dat de eilanden zijn ont dekt door Amerikaansclie walvischvaar- ders, t Van Britsche zijde wordt aanspraak ge maakt op de geheele Phoenixgroep en men veronderstelt, dat dit gebaar van Roose velt de eerste stap is om te komen tot on derhandelingen met Engeland en andere mogendheden inzake de souvereiniteit over een aantal eilanden in deh Stillen Oceaan. Roosevelt maakt ook aanspraak op ge bieden aan de Zuidpool, welke Jiet eerst door Amerikanen werden bezocht. Het bestuur van dc H.B.S. Vereen. „Onder Ons", dat Zaterdagmiddag in het gym nastieklokaal der R.H.B.S. recipieerde, ter gelegenheid van het 35-jarig beslaan der vereeniging, Van I.n.r.: D. H. Hijmans, secretaris; H. van Nieuw kerk, vice-voorzitter; mej. Ady Maat, vice-seerelaresse; N. C. Eijsbergen, voorzitter; mej. Jeanne Luyerink, viee- penningmecsteresse; F. van Kralingen, penningmeester en mej. Ottie Kersteman, coin- missaresse. Geruchten over een aanbod van Mussolini aan Hailc Selassie. Nadut de Daily Herald reeds desbetref fende berichten gepubliceerd had, drukt de Sunday Chronicle een bericht af, volgens hetwelk Mussolini plannen zou liebben om dein Negus eeu troon aan te bieden. Fol- geus dit blad zou Lord Halifax als tus- schenpersoon optreden tusschen den kei zer in ballingschap en den Duce. Haile Selassie zou het bewind krijgen over een koninkrijk, dat een oppervlakte zou beslaan van ongeveer oen vierde ge dcelte van Abessinië. Do Negus zou zijn paleis in Addis Abeba beu on en en van. Italië een jaargeld krijgen van 10.000 pond Zijn statuut zou ongeveer gelijk zijn aan dat van de Brilsch Indische vor»ten. Do Negus heeft de berichten, volgens welke liij oaav Ahesrinie zou terugkeeren op grond van een overeenkomst met do Italiaanscho regeeriug, tegengesproken. Tot een verslaggever van de „Paris Soir" zeide hij: „Evenmin als op elk ander oogenblik zou ik er thans, nu hel Abes- sijnsche volk heldenmoed en offers ver dubbelt, aan denken mi oplossing te aan vaarden, die in strijd zou zijn met de reeli tem en do hoop der Abessijne.i en met zijn wil, een vrij en onafhankelijk volk te zijn". „Japan bauwt schepen van een geheim speciaal type". Een personaliteit op vlootgebied liceft tegenover een Havas-correspondent le To kio verklaard', „dat Japan geen superslag- scnepen bouwt, doch schepen \an oen geheim speciaal type". Deze zegsman heriuneide er aan, hoe admiraal Noda, de woordvoerder der ma rine, geweigerd' liad, de berichten omtrent den bouw van schepen van 43.000 Ion te bevestigen of tegen te spreken, omdat een serie tegenspraken betreffende den nieuwbouw uiteinde'ijk zou neerkomen op onthulling der plannen. Tevens herinneide hij er aan, hoe de onjuiste uitlegging dezer woorden in het buitenland, de marine gedwongen had nader te verklaren dat geen schepen tan deze tonnage gebouwd wor den Beek te Rome. Gisteravond te half acht is de Poolsche minister van buitenlandsche zaken, Beek, te Bome aangekomen. Ilij werd door graaf Ciano aan het station begroet. liet sta tion en de aangrenzende stralen waren versierd' met de Poolsche en Italiaanscbe kleuren. Prof. dr. ir. J. Goudriaan Jr. wordt benoemd. Naar wij vrnemen is thans besloten omtrent vervulling van do vacature, welke door het overlijden van ir. Fan Dijk in de spoorwegdirectie was ont staan eu zal voor benoeming tot di recteur der N.F. Nederlandsche Spoor wegen in aanmerking worden ge bracht prol. dr. ir .J. Goudriaan Jr., onder-directeur der N.F. Philips' gloei lampenfabrieken te Eindhoven. Prof. Goudriaan is 5 December 1893 te Amsterdam geboren. Sinds 1926 is hij buitengewoon hoogleeraar aan de Neder landsche Handelshoogeschool te Rotter dam in bedrijfsleer en organisatie der onderneming. Sinds 1933 is prof. Goudriaan onder directeur van Philips. Prof. Goudriaan, die sociaal democraat is, beweegt zich veel op publicistisch terrein. In de totstandkoming van de Fereeni- ging van-waardevast geld, had prof. Gou driaan een groot aandeel. De Koningin bij Mengelbergconcert. II. M. de Koningin heeft Zaterdagavond oen gedeelte van het Mengelberg-concert; 'bijgewoond, dat in het gebouw voor Kun sten en Wetenschappen in Den Ilaag ge geven werd onder leiding van Bruno Walter. De Koninklijke Familie ter kerke. - HJI. do Koningin heeft gisterochtend wider gehoor van ds. Den Hertog den jeugddienst in de Willemskerk te 's-Gra- venhage, bijgewoond. Prinses Juliana en Prins Bernharl zijn gistel ochtend, vooi het eeist sinds de ge boorte van Prinses Beatrix, ter kerke ge gaan. Zij bevonden zich onder het gehoor van ds Ch. Blaauwendraud, vooigmger der Buarrfiehe gemeente van de Ned. Ilerv. Kerk. De dienst onderscheidde zich in nteis van een gewonen dienst. De predikant bad als onderwerp van zijn preek g- ko/en Tob 11 vers 50. Adres van de Haagsehc Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 's Gravenhage beeft een adres ge zonden aan don minister van financiën, waarin er op wonll gewezen, dat reeds op 15 Maart 1937 heeft de Kamer zich in samenwerking met 29 andere Kamers van Koophandel eu Fabrieken zich telegra fisch tot den ambtsvoorganger van den mi nister beeft gewend met het verzoek, op korten termijn over te gaan tot verlaging van den accijns op bier en gedistilleerd. In dit telegram werd er op gewezen, dat de toestanden, wclko door de abnormaal hoogen accijns in het leven zijn geroepen, allerwege het inzicht hebben gevestigd, dat slechts door vermindering van accijns daaraan paal en perk kan slellen en dat, wanneer de regeering hiermede zou tal men, de illegale handel waarschijnlijk met nog grooler vrijmoedigheid dan voorheen zal optreden, tot ernstige schade van bel bedrijfsleven, het algemeen belang ön ten slotte van den fiscus zelve. Bedoelde 30 Kamers van Koophandel spraken het vertrouwen uit, dat nog vóór den aanvang van hot zomerseizoen do bi- zonder moeilijke omstandigheden, waaron der het hotel-, café en restaurantbedrijf, als mede het vreemdelingenverkeer doorveria- ging van accijns zouden worden verlicht Tot teleurstelling van allo belanghebbelii- den wx-rd aan dit verzoek in het afgeloo- pon jaar geen gevolg gegeven. In verband met de toezegging van den- minister echter, dat het nemen van een beslissing door de regeering omtrent bet vraagstuk van verlaging van do accijnzen op gedistilleerd en bier spoedig tegemoet kan worden gezien, verzocht do Kamer dan minister in het belang van het zeer groot© aantal hierbij betrokken bedrijven, om het tot stand-komen dezer bereids in! het uitzicht gestelde accijnsverlaging zoo veel mogelijk te bevorderen, nog vóór den aanvang van het aanstaande zomerseizoen. Aldus de conclusie van Ged, Staten van Noord-Holland. Ged. Stalen van Noord-Holland hebben een beslissing genomen inzake de prin cipieel© kwestie, welke bij hun college aan hangig werd' g.-maakt, of filmadvertentiesi aan het oordeel der centrale commissie voor de lilmk curing zijn onderworpen. Gelijk bekend, hadden B. en W. van Beverwijk op grond van art. 11 der bios coopwet een vergunning tot liet geven van bioscoopvoorstellingen voor den tijd van een week geschorst. De exploitant van de bioscoop had een advertentie ge plaatst, waarin een foto voorkwam, welke door de centrale keuringscommissie niet was toegelaten voor reclame. Tegen dit besluit was beroep aangeteekend'. Ged'. Staten hebben het schorsingsbe sluit van B. «mi W. van Beverwijk vernie tigd. 1 1

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1