STADSNIEUWS H.B.S. Vereeniging „Onder Ons" De receptie Feestavond. Vermakelijkheidsbelasting;. Uitvoering Vleeschkeuringswet Een groote hefkraan. De gemeentelijke zweminrichting Het oude postkantoor. Opcenten Gemeentefondsbelasting Twee aanvaringen. De viering van het 33-jarig bestaan. Do ongeveer 16-jange H.R.S.ers. die het initiatief alamcia tot oprichting van „Onder Ons", mannen en vrouwen die thans over do 30 zijn, zullen wel niet verwacht heb ben, dat hij liet 7e lustrum zooveel waar- deanng voor de oorspronkelijk als debating club gedachte vereeniging van officieele zijde aan den dag zou worden gelegd. De beide oud-directeuren, wijlen ue heer M. Hom en de pas afgetreden directeur, de heer N. W. van Gelder, hebben „Onder Ons" steeds een goed hart toegedragen, al zijn hun vaderlijke zorgen niet altijd door de jongeren, wie die zorgen gold, op de juiste waarde geschat. Do jeugd streeft naar zelfstandigheid, maar zij, die de verantwoordelijkheid dragen voor een goeden gang van zaken op school, kunnen heter dan de „strevers" zelf beoordeeten, wat goed en nuttig en toelaatbaar is. Zij hebben Onder Ons" in de juiste richting geleid ook wel eens gestuwd en hot resultaat daarvan is geweest, dat hij het 35-jarig bestaan zelfs do burgemeester, de commissie van toezicht op het 51. 0. en invloedrijke burgers belangstel!ug toonden. Ka de sportwedstrijden volgde Zaterdag middag een receptie, waarvoor de direc teur, dr. U. Schults, het gymnastieklokaal, dat niet gToen en bloemen en enkele tapij ten was opaefleurd. beschikbaar had ge steld. Toespraken. Do voorzitter van de lustrum-commissie, ir. W. J. Vol lew ens, was de oerste spreker, die o.a. den burgemeester, mr. dr. F. L. J. van Haaroin, den directeur dr. IL Schults, den heer N. W. van Gelder, eere-voorzitter van „Onder Ons" en ook van do lustrum-commissie, de leeraren die allen op een enkele uitzondering, do nateur van ,,0. O." zijn en de vertegen woordigers van zustervereenigingen, welke bloemen zondten, welkom heette. Een woord van weemoedige herinnering werd ook ge wijd aan wijlen den heer M. Iiorn, oud- directeur, die het vorig lustrum nog bij woonde. Spr. wees er op, dat het iets bizonders is, als een schoolvereenigng als „0. 0." 35 jaar bestaat: theoretisch bestaat de vereeniging om de 5 jaar uit geheel an dere leden en voorts wil de trnd.t.e, dat het bestuur slechts één jaar, hoogstens 2 jaar, aanblijft. Volgens dezen regel zou „O. dus minstens 20 verschillende besturen hebben gehad', maar er zijn meer malen „revoluties" voorgekomen, en ver dween een bestuur reeds na een paar weken, zoodïit het aantal besturen van „O. O." vëel grooter is dan 20. De rol van „0.0," is in hel schoolleven een heel bescheidene; hoofdzaak is: wer ken op school. Directeur en leeraren ver langen van de leerlingen inspanning, maar daarom moeten eerstgenoemden aan de leerlingen ook ontspanning gunnen. En in dit opzicht kan „0. 0." nuttig werk zaam zijn. Spr. besloot namens de lustrum-com- commissie met een goeden raad en een goeden wenschGa door op den ingeslagen weg en probeer een tweeledig doei te bereiken: alle leerlingen van onze HBS lid van „0. 0." en alle leden van „0. 0. goede leerlingen van onze HBS! De burgemeester, mr. dr. F. L. J. van IIaar en, ziet in „0. O." het verleden en de toekomst. De ouderen zullen gaarne terugdenken aan den wij wel onbezorgden tijd, toen zij ook lid van „0. 0" waren en zullen zich verheugen, dat hun oude vereeniging thans 35 jaar bestaat. Spr. wenschte het bestuur geluk met het 7e lustrum en sprak de hoop uit, dat nog vele lustra zullen volgen. De heer ir. C. Houtman, voorzitter vaar de Commissie van toezicht op het M.O., die vergezeld was door mevr. E. J. CastendijkJansen en den heer F. H. Bac ker, leden dier commissie, vensclite „0. 0." geluk, dat zich ten doel stelt de goede verstandhouding onderling en een prettig contact met de leeraren te bevonleren, wat den goeden geest op school zal be vorderen. De vereeniging is opgericht zon der de leeraren, omdat men meende die niet hoodig te hebben, maar daarin is gelukkig spoedig verandering gekomen. Vele prettige avonden van 0." zijn tot stand.' gekomen, dank zij do mede werking der leeraren. Namens de com missie uit spr. de hoop, dat nog vele van die avonden zullen volgen. De heer N. W. Gelder, oud-directeur, herinnerde er o.a. aan, dat „0. 0." ups en'downs lioeft gekend. Reeds ia het tor sie jaar van haar bestaan en ook nu 6 jaar geleden, is er sprake geweest de vereeniging te ontbinden, maar gelukkig is dat, dank zij ook de oud-leerlingen, voorkomen. Thans lelt „0. 0." ongeveer 170 leden en is in haar oude glorie her- sleJd. Daarvoor bracht spr. het bestuur dank. Gaarne zou spr zien, dat alle ver- eenigingen van leerlingen der RI1BS (zwemafdeeling, debatingclub, bporiafdec- Jing, enz.j zich in „0. 0." vereenïgden. Het flinke bestuur wenscht spr. tce, dat het in zijn pogingen in die richting zaJ slagen en hoopt, dat „0. O." een lang Jeven zal hebben. Dr. U. Schults zeide nog maar kort directeur van de R.H.B.S. alhier te zijn, maar toch reeds lang genoeg om bij deze gelegenheid een enkel woord te spreken en. 0.0. geluk te wenschen. Spreker li .eft gemerkt, dat er een sportieve geest aan wezig is onder de leerlingen van de school. De woorden van den heer Van Gelder over het samengaan van alle veroenigingen van H.B.S.-leerlingcn in één verband, zijn spr. uit het hart gegrepen. Allo leerlingen vain de school, die spr. juist verlaten heelt, waren automatisch hd van de 11 B.S.- vereeniging De regeling, die spr. hier aan getroffen heeft, is beter: do leiduig van de vereeniging uitgaande van do jongeren, die daarbij de hulp ondervinden van leer aren en oud-leden. 0\er enkele maanden hoopt spr. octn be spreking to houden om tot het door den heer Van Gelder geschetste doel te gera ken ear wenschte het bestuur toe, dat goede krachten straks zijn werk zullen voortzet ten. Namens de H.B.S. zwemclub bood mej. Tine van 't Hoog gdukwenschen aan. De heer Jan Vos, die vexgezdd was door den heer S. Hoek, wees op de ban den tusschen „Onder Ons" en Utile Dulei. Namens de vereeniging van oud-lesrlin gen der Vlaardingsche Clir, H.B.S. Phoe nix, feliciteerde de heer R. Ileukels de ju- bileerende vereeniging; de heer Danto de Leeuw deed dat namens den S G.B. Bloemen hadden gezonden of boden deze met hun gelukwenschen aan: S.G.B., Utile Dulei, H.B.S.-zwemclub, de H.BS-krant Confetti, Phoenix, Vivat (meisjes II B.S. Mocklenburglaan Rotterdam) en de heer en mevr. N. \V. van Gelder. De lieer N. G. Eysbergcn, voorzit ter van „0.0." bracht dank aan den lieer ir. Vollevens, voor het vele, dat hij voor de vereeniging als voorzitter der lustrum- commissie heeft verricht; aan de sprekers en de schenkers van bloemen. Spr. deelde mee, dat reeds pogingen zijn gedaan om oen hond te vormen van vereenigingen der R.H.B S. alhier, maar deze zijn niet ge- lukl; spr. hoopt, dat het volgende bestuur meer resultaat /al bereiken. Vele leerlingen en oud-leerlingen kwamen het bestuur ian „0 0." nog complimenten- ren, waarbij zelfs oud leerlingen uit Zwol le. Prijsuitreiking, Ir. Vollevens reikte aan het eind der receptie de prijzen uit, bij de sportwed strijden behaald. Meisjes: vireuringen, le prijs Joke Tho massen; 2e pr. Yvonne van Asten; 60 51. hardloopen, le en 2e prijs dezelfden. Jongens: Lal-verwerpen, le pr. Jan van Rooy; 2e pr. Van 't Hoog; 3e pr. C. Kore- mans; speerwerpen: A. Haalebos; kogel- stootcn: 51 uy! wijk; verspringen (oud'.en): Geurtsen; (jongeren): le pr. Winkelman; 2e pr. Boterenbrood; 80 M. hardloopen (ouderen): le pr. Van Wijk2e pr. Geurt sen; (jongeren): le pr. v. d'. Pant; 2e pr. BotereDbrood. De feestavond, die in 5Iusis Sacrum werd gehouden, werd geopend door don voorzitter van „O.O.", de heer N. C. E ijs berg en, die de talrijke aanwezigen wel kom heette, in het bizonder de Commis sie van toezicht op „0.0.de heeren ir. W. J. Vollewens en W. Temperman en de lustram commissie. Do heer N. \V. van Gelder kon niet aan wezig zijn, wegens plotselinge vrij ernstige ongesteldheid van mevr. Van Gelder. Dat was to moer te betreuren, omdat het eerste nummer van het program- een verrassing voor den heer Van Gelder moest worden. In den vorm van een „radio journaal", sa mengesteld door mevr. P. C. Buyservan Deventer, waarin flitsen werden gegeven „uit de 17-jarige regeering van den heer Van Gelder". De aanwezigen werden meegevoerd naar het gymnastieklokaal; naar het leslokaal van 5A; naar een teekenles; naar het hol van dei leeuw (de kamer van den „dirc") en op een tochtje naar den Drachenfels! De avond werd verder gevuld met de opvoering van „Vadertje Langbeen", een tooneelsluk in 4 bedrijven, door leerlin gen en oud-leerlingen der H.B.S. opge voerd Hel stuk is reeds oud en komt al leen vol'edig tot zijn recht door zeer vlot spel. Er kwamen goedo krachten op (le planki-n, die wat routine hebben in tooneelspel, zooals b.v. mevr. P. C Buy servan Deventer als de oude mevr Pend leton; de hoeren W. Noordijk als Wallers, de huisknecht van den heer Pendleton; mej, C. Duhbehl ah de regentes mej. Pntrhard en Tli Vlug als mijnheer Wycoff. Li) meeste anderen speelden te „nadruk kelijk"; bet was te veel spel. Dat neemt niet weg, dat 4e zaal zich uil-'ter-nd ge- amuseer 3 m-eft. Mej. 5? M Hofman en de heer G. Groe- neveld, keraws en Leraar aan de R. H. B S. voe-rekn de regte die zeer te roemen viel, al w-djen er e.nke'e dingetjes over het hoo'd gezien. De decors waren uitstekend, vooral de kamer van mijnhe'-r Jcrvis Pendleton in het vierde bedrijf was keurig gemeubileerd. Do heer i r. Vollewens heeft aan het slot dank gebracht aan mevr. Buyser—Van Deventer voor do samenstelling van het radio-journaal en haar bloemen aangebo den. Ook de oudere dames, die meespeel den kregen bloemen; de vondelingetjes elk een doos bonbons. Een bizonder woord van dank werd gebracht aan mej. D. Jan zen, die voor het oerst een hoofdrol speel de. die van „Judy" en voorts aan mej. Hofman en den lieer Ck Groeneveld, die elk een boek ontvingen. Ook de heer D. Berg, de ijverige secretaiL van het lustrum-co- mité, werd op het touneel geroepen oin hulde en een cadeautje, in djn vorm var. een kistje sigaren in ontvangst te nemen Onder leiding van don heer W. Noordijk on op do muziek van „The Vespers", is daarn anog tot 3 uur enthousiast gedanst. TM-da.usa.at. Gistermiddag om 3 uur waren de dans- lustigen weer in 5Iusis Sacrum bijeen om img een paar uurtjes het dans fes lijn voort te zetten. Do wandversiering met In pij ion was ook toen nog aanwezig. Reimisten-diner. 's Avonds lialf S vei zamelde zich ruim een 70-tal leeraren, oud.teealmgen en eoni go leerlingen zicli aan een diner in restau rant „Weimar" te Rotterdam. Tijdens het diner werd meegedeeld, dat aan mevr. P, C. BuvserVan Deventer het ecre-Iidmnat- schap van „Onder Ons" weid aangeboden. Wijziging in erband met lunaparken. B. en W. bieden den raad ter vast stelling aan een ontu-erp-verordening tot wijziging van art. 2 der verordening tot heffing oener belasting op vermakelijkhe den in de gemeente Schiedam. Dit artikel bepaalt o.m., dat voor de vermakelijkheden, waarbij toegang wordt verleend tegen betaling van entreegelden, 20 pet. belasting inoet worden betaald over die toegang-gelden. Voor vermakelijk heden, waarbij geen toegangsgelden worden gehesen, wordt belasting betaald, bere kend naar de oppervlakte van Je lokali teit, waarin de venna kc! ijk Lie, d wordt ge houden. Het maximum van deze z g op pervlakte bedraagt fó per dag voor loka'en met een oppervlakte van 450 512. e-i daar boven. In het algemeen werkt deze regeling bevredigend. Ten aanzien van lunapark- at'met i es blijkt zij echter to-t onbillijkheden te leiden. Deze attracties toch bestaan gedeeltelijk uit vermakelijkheden, welke tegen betaling van entreegelden toeganke lijk zijn en waarvoor dus de 20 pet. be lading over de betaalde entréegtedeu moet worden betaald, bijv. een circustheater of een sportpaleis, eri gedeeltelijk v.dte.i zij onder het oppervlaktetarief, n.l. wanneer men togen betaling van prijzen, varieerende van 5 tot 50 cents, gebruik kan maken van de vermakelijkheid, zooals bijv. bij draaimolens of autobanen. Voor deze laat ste vermakelijkheden kan aan de band van do thans geldende verordening ten hoog te £3 per dag belasting worden geheven. Bij gelegenheid- van het in 1937 gehou den lunapark hebben verschillende exploi tanten van inrichtingen van vermaak, wel ke entréebelasting waren verschuldigd, er over geklaagd', dat zij, in vergelijking met de ondernemers van vermakelijkheden, dC-e oppervlaklebehStiAg moesten betalen,* on evenredig werden belast. Zij voelden dit als een onbillijkheid' aan. Dat deze klacht niet ongegrond is, moge blijken uit het feic, dat door 28 onder nemers van vermakelijkheden, die onder het z.g. oppervlakte-tarief vielen en oen tereinruimte innamen van 4279 512., in totaal £695 aan belasting is betaald!, ter wijl door dé 7 andere ondernemers, die ecu oppervlakte hebben ingenomen van 1237 512., tezamen f 1594.25 aan belas ting over entreegelden is betaald. Het behoeft wel geen betoog, dat, mede met hot oog op het dit jaar te ver wachten lunapark, aan deze onbillijkheid in het bestaande tarief een e.ude meet worden gemaakt. Tegen het thans voorge stelde larief kan o.i. geen bezwaar be staan, omdat in andere gemeenten over het algemeen de z.g. oppervlnktebelastïng voor dergelijke attracties hooger is, dan lot nu toe in Schiedam' het geval is, terwijl een wijziging, c.q. verhooging van het bestaande tarief voor de gemeentekas niets dan voordeel kan beteekenen. De bedoeling van deze wijzigingsverorde ning is dan ook een juistere verhouding te scheppen tusschen de ondernemers van vermakelijkheden op lunaparken, weke on der het meergenoemde oppervlaktefarief vallen en hen, die tegen entrée toegang verlecnen. Bij toepassing van het voorgestelde tarief bij het lunapark 1937, zouden de 28 on dernemers van vermakelijkheden, die e*ui gezamenlijke oppervlakte innamen van 4279 512. voor de twaalf dagen, gedurende welke het lunapark werd gehouden, hebben moe ten betalen een bedrag van f 4376, hetgeen overeenkomt met een bedrag van pl.m. 11.05 per 512. De exploitanten van de 7 inrichtingen, waar toegang tegon betaling van entreegelden werd verleend en wier inrichtingen een gezamenlijke oppervlakte b ertoe gen van 1237 512., hebben gedurende dienselfden tijd een bedrag betaald van f 1584.23, hetgeen, omgerekend per 512. ingenomen oppervlakte, neerkomt op een bedrag van pl.m. f 1.25, zoodat kan wor den gezegd, dat door de voorgedekte wij ziging een billijke erhouding Umschon de tarieven der oppervlakte- 'en eiilréebelas- ting wordt bereikt. Bazar Juliana Kleuterschool. Woensdag en Do.idordag, 's middags van 3—5 uur en 's avonds van 710 uur wordt in het Geref. Jeugdhuis een bazar gehou den, fen hate van de Juliana kleuterschool, die thans nog in do leerkamer van de Julianakork is gehuisvest. Er zullen op do bazar, die Woensdagmiddag 3 uur ge opend wordt, vele attracties aanwezig zijn. De samenstelling der com missie. Volgens art. 11 van de door onze ge meente met de gemeenten Vlaardingen, Maassluis, Vlaaidinger-Amhacht en 5faas- land getroffen g em Cietn s cha pjrél ijk e regeling ter uitvoering van de Vleeschkeuringswet moeten door de raden der bel rokken ge meenten worden benoemd de leden van de in te stellen Commissie van Advies. In verband hiermede is door B. en W. aan de gemeentebesturen van Vlaardingcn, .Maassluis, Ylaardinger-Ambacht en 5faas. land verzocht de benoeming van 5 le den in eea verhouding van 2 1 1:1 te willen bevorderen. Hierop hebben B. en W. bericht ontvan gen, dat in deze commissi© zijn benoemd, do Jieeien W. 51. W. Dion, wethouder en A. Schilder, raadslid van Vlaardingon, J. Luijerink, burgemeester-secretaris van Vlaardingetr-Ambacht en D. L. Oostexlee, wethouder van 5Iaasland, terwijl de raad van 5Iaassluis binnenkort aan het verzoek gevolg zal geven. B. en W. stellen den raad voor tlians eveneens tot de benoeming van de leden dezer commissie over te gaan, waarbij wij opmerken, dat door Schiedam als centrale gemeente de voorzilter en 3 leden worden benoemd'. Ter benoeming in de functie van voor zitter bevelen B. en W. aam den burge meester mr. dr. F. L. J. van Haaren, on der uien de vleeschkeuringsdiönst in deze gemeente ressorteert, terwijl voorls in al fabetische volgdoideals lei'en tier commissie worden aanbevolen de herren Th. J. L. van den Berg, J. G. van Dorp en J. 51 van Pelt, leden vain den gemeenteraad. Ter voorkoming van misverstand' vijzen B. en W, er op. dat de zittingsduur nog nader zal worden geregeld, terwijl boven dien ervan wordt uitgegaan, dat het lid maatschap der commissie vervalt, wanneer het he trokken lid niet meer de kwaliteit van burgemeester resp. raadslid bezit. Een mooi vlot werk van «1e Nedcrlandsche nijverheid. Door do Werf Gusto is aan oen Fran- sdio Werf te St. Nazaire een kraan afge leverd, die onmiddellijk na de proefne mingen door de bestellers in dien-£ is genomen. Deze kraan, do grootste van de op dit oogenblik beslaande kranen van dit type, is bestemd voor den houw van groote oorlogsschepen. Zij werd door de Werf Gusto, Firma A. F. Smulders, ontworpen en gebouwd; een gedeelte van het con structiewerk werd in Frankrijk vervaar digd; liet electrisch gedeelte werd' door Electro to Slikkerveer getover 1, terwijl de monlage ter plaatse door de N.V. Bouw en Sloatagebedrijf te Rotterdam werd uit gevoerd. lief Is dus een voor bijna 100 pCt. NederLandsch product, waarop d'o na tionale nijverheid allo reden heeft trotsch lo zijn. 'Jon einde een idee te geven van do ge weldige afmetingen van deze kraan, la ten wij een'ge belangrijke gegevens vod- gen* totale hoogte van de kraan 62 51.; totale hxigte van den draaienden arm 103 51.; afstand der twee pOoten van het portaal 36 51., en vrije hoogte onder het poitaa' 20 51. Het hefvermogen is 240 ton op 43 51. uit liaxt kraan, of wel 120 ton op 66 51. uit hart kraan. Bovendien is een 20-tons loopkat onder aan den arm. Do kraan rust op een systeem van ba- Verbetering van «Ie waterven er- sehing. Reeds in hel afgeloopm jaar onrtiugen B. en W. van den directeur van do Tech nische Bedrijven een rapport, waarin deze na overleg met do andore daarbij be trokken gemeentediensten ter \eibete- ring van do naterveivtrsthiug u do <re- moeutdijke zwemplaatsen o.m. het voor stel deed om ten busleiding van voldoen de doorsnede te leggen, die in do dlml- miinahaven op een diepte van pl.m. 3 51. onder den laagsten water-daad uitkomt welke buis aan den kant van d.» zwem baden zich splitst in twee buizen, waar van de één uitmondt in het dameshad en do andere in het heermbad. Ook wordt in dit rapport aanbevolen het laten ver vallen van de overlaten met kanalen en hot dempen van den waterput. Door deze maatregelen zou, volgaas hel oordeel van den directeur, de kans dat het ververschlngsvvater vóórdat hel in het zwembad komt, verontreinigd wordt, tot een minimum worden teruggebracht e.i zou het ook onmogelijk worden, dat stookolie mot het ververschlngsvvater in liet zwem bad binnen vlooit, hetgeen in het verleden wel enkele malen, is voorgevallen. D'it rapport was voor B. on W. aan leiding aan den directeur van genie nte- werkein, den directeur van de gemeente- reiniging en dein havenmeester te verzoe ken met den directeur der Technische Be drijven een gemeenschappelijk advies om trent deze aangelegenheid uit te brengen. In dit advies wordt er op gewezen, dat uitvoering van bovenvermelde voorstellen door de commissie voor gemeentewerken te duur wordt gevonden. Alleen het ver beteren van den vvaterinlaat door buizen, zooals in het eerste rapport werd geop perd, zou £7000 kosten, welk bedrag te hoog geacht wordt. Op grond hiervan is getracht een goedkoopere oplossing te vin den, welke gevonden is door inkorting en verlegging der buizen naar een plaats waar geen scheepvaart is en dus ook geen duur remmingvverk ter beveiliging van de buizen moodig is. Daar de kosten thans teruggebracht zijn op £2000 kan de commissie voor gemcen- t werken zich met het voorstel we' ver- cenigen. Het dichtmaken van de oude inlate.i kan geschieden met grond, komende uit de bassins bij de jaarlijksche schoonmaak daar van, Hiervoor is dus geen extra crediet noo- dig. Indien spoedig wordt beslist, zou het werk nog vóór de opening der zwemplaat sen in Mei a.s. bun'nen worden opgeleverd. B. en W. bunnen zich met de thans aan de hand gedane -oplossing, waarvan de kosten belangrijk geringer zijn dan bij uit voering volgens het eersto plan, zeer wei vereen ige®. In verband hiermede stellen zij den raad voor het bettoodigde crediet ad f 2000 te verleen-en. Inbraak. Onbevoeg Jen hebben zich tijdons af wezigheid van den bewoner toegang ver schaft tot een pand aan de Hoogstraat. In do woning is alles overhoop gehaald'. Al leen een klein bedrag aan geld! wordt ver mist. taneeemide „.trucks", met een totaal van 43 loopwielen, waardoor hij verrijden kan. Alle Herwerken, het zwenkwerk en liet rijdwerk, worden electrisch aangedreven. De technische beproevingen van de kraan mot een groeten overlast, hebben ten voile voldoening gegeven. Deze kraan heeft de bewondering van alle belangstellenden afgedwongen. Zal spoedig worden afgebroken Kaar aanleiding van het adres van „De Beiaard", mej. J. Rook en den heer H. Ruseier, allen winkeliers, gevestigd aan de Oranjestraat, waarin verzacht wordt maat regelen te willen nemen om de spoedig® afbraak van het oude postkantoor en be spoediging van den bouw van de nieuwe Oranjebrug te willen bevorderen, zulks in het belang van him zaken, deelen B. on W. den raad mee, dat het in hun bedoe ling ligt' spoedig tot afbraak van het oude postkantoor over to gaan. Da bouw van do nieuwe Oranje-brug vordert regelmatig, zoo dat in -Vt opzicht geen meerdere spoed' kan worden betracht. Het feit, dat in het aan het oudo post kantoor grenzende woonhuis, tot voor kort bewoond door do dames Juffermans, thans eon rijwielhandel is gevestigd, heeft adres santen blijkbaar in de veronderstelling ge bracht, daf de afbraak van genoemd kan toor en woonhuis nog geruimen tijd' zou warden uitgesteld. Dit is echter niet de bedoeling. De lijdelijke beschikbaarstelling van het woonhuis voor bedoelden rijwielhandel is uitsluitend geschied om den eigenaar de zer zaak, den heer Th. J. 5felchers, did plotseling het pand' op den hoek Westvest- Gerrit Verböonstraat moest ontruimen, ter wille te zijn. Op 1 April a s. moet hij echter dit tijdelijk „onderdak" weer ver laten, zoodat uit dien hoofdo alsdan geen bezwaar meer tegen afbraak van postkan toor en woonhuis zal bestaan. Een formeele kwestie. De verordening op de heffing van opcen ten op de hoofdsom van de Gemeente fonds belasting, goedgekeurd bij Kon. Be sluit van 6 Augustus 1937, is slechts geldig voor het belastingjaar 1937'38. Er moet d'us een nieuwe verordening voor 1938'39 worden vastgesteld, welke B en W. den raad aanbieden. Het aantal opcenten blijft bepaald' op 65. Op «le Noordzee. Vrijdagavond vertrok van hier het Noor- sche s.s. Brimanger, dat bij de werf Wil tonFijenoord een reparatie had onder gaan, die 14 dagen in beslag had geno men. Zaterdagmorgen, tijdens dikken mist, werd de Brimanger bij den ingang van bet Kanaal aangevaren door het Engel- sche s.s. South Wales, dat op weg was naar Antwerpen. De Brimanger werd' aan bakboordzijde, vlak bij den boeg, ge troffen, waardoor huidplaten bij de a ïker- kluis werden opengereten. Nauwelijks was de South Wales in den mist verdwenen, of er doomde een ander schip op, het Engelsche s.s. MaUuira, dat een koers volgde, loodrecht op dien van de Brimanger. Aan boord van beide sche pen werd' alles in het werk gesteld om rén botsing te voorkomen; men slaagde er alleen in de koers eenigszins ie wij zigen, zoodat de Mathura niet loodrecht middenscheeps trof. maar iets veruer jiao.r achter onder een scherpen hoek. ioch was de aanvaring nog zoo hevig, dat vlak achter do machinekamer van de Brimanger deze van onder de waterlijn tot aan het opperdek werd opengescheurd. Er ontstond! een gat van eenige meters breedte 1 Bij een tweede botsing werden eenige hutten op het achterdek zwaar beschadigd en de reeling weggedrukt. Ook de Mathura, die vrij veel vaart liep, verdween daarop iti den rns'. De Brimanger heeft te Dover het gat onder de waterlijn gedicht en is daarop naar de werf WiltonFijonoord terugge keerd, waar het gistermiddag aankwam. Hedenmiddag 4 uur is het schip in het dok opgenomen; met de reparatie boven de waterlijn was men bereids begonnen. Hoe groot de schade is, kan eerst, nadat bet schip droog staat, worden vastge*-'eld. Diefstal. Uit een kleedkamer op het Sportterrein A.S.V. is gisteren tijdens een wedstrijd geld ten bedrage van f30.gesloten, uit daar hangende kleeding. f

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2