TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT binnenland Tennis mui Het Prinselijk Paar naar Australië Koning George VI naar ons land? Nederland op de Leipziger Voorjaars-Messe. Incident te Bennekom. Gemengd! Nieuws Vrachtauto tegen tram gebotst. Kunst en Wetenschap. De verduistering van f. 30.000 De overstromingen in Californië. Sport Voetbal Wandelen Rechtszaken Ronselarij voor Spanje. DISSDAG 8 MAAKT 1938. No. 21807. Na hel bezoek aan Indiii Aan de .Sunday Times" wordt uil Syd ney gemeld, dat de Australische minister president, Ly jus, heeft medegedeeld, dat, indien Prinses Juliana cn Pnns Bcrnhard hun voorgenomen bezoek aan Nederlandsch Indië brengen, Hun een uitnoodiging zal •worden gedaan om ook Australië te be zoeken. Uit Nederland heeft men aldus lezcïi wij in de Tel. bericht .ontvangen, dat do uitnoodiging gaarne zal worden aan genomen. Er zal getracht worden het mogelijk te maken dat het bezoek zal samenvallen met het einde van de viering ter herdenking van het feit, dat ongeveer 150 jaar geleden de eerste kolonisten in Australië voet aan wal zetten, aangezien de extra-festiviteit en, die' zouden worden gearrangeerd ter be groeting van de Koninklijke Nednrlandsch© gasten, een prachtig slot zouden vormen van de herdenkingsfeesten. De Nederland- sche kolonie in Australië is voornemens om op ongekend1 groote schaal foestelijkhe. den te organisc-enen. In het komende najaar. Naar de Tel. meldt, zal waarschijnlijk nog dit jaar Nederland de eer te beurt vallen van een officieel bezoek van het Engel- sclie koningspaar. Het zou in het voornemen van koning Ooige en koningin Elizabeth liggen hel bezoek aan ons hof to brengen in hel aanstaande najaar. Naar verder verluidt zou H. M. do Koningin de Fngelsclie vor stelijke gaston ontvangen ten koninklijke paleizo te Amsterdam, alwaar zij tevens .zouden logeeren. De geboete in- en uitwendige restauratie van het koninklijk paleis moet, met lmt oog op het a.s. veertigjarig regoeringsjubi- leum van Koningin Wilhelmina, tegen Sep tember a.s. gereed zijn. Goed vertegenwoordigd. Men schrijft ons uit Leipzig, dd. 6. Maart: Dank zij het initiatief van denEcono- misohen Voorlichtingsdienst is ons land hier voor de tweede maal met een collec tieve inzending aanwezig. Er valt vooruit gang to constateeron, want hoewel do eer ste proefneming reeds een gunstigen in druk vestigde, is het geheel nu toch aan merkelijk verbeterd'. Men noemt het in Leipzig een meesterstuk van moderne ten- toonstëllingsteclmiek, hetgeen wel de hoog ste lof is, die in dit ter zake kundige mi lieu te bekomen is. Ten eerste wordt het geheel© industrteele bedrijfsleven, onderverdeeld in 12 hoofd groepen, aanschouwelijk voorgesteld, met welgeslaagde foto's, monsters van de voor tnaamste materialen en statistische cijfers van den uitvoer. Op overeenkomstige wijze is gehandeld met de agrarische en vissehe- rij-produclen. Een en ander is bedoeld als een onpersoonlijke propaganda, met het oogmerk den Nederlandschen export te be vorderen. Vervolgens wordt een bizonder goed gearrangeerd' gedeelte ingenomen door voortbrengselen uit onze Oost- en West- Indische bezittingen. De beteckenis van Rotterdam als-knooppunt voor het transito- verkeer wordt naar voren gebracht door het Gemeentelijk Havenbedrijf en de Stich ting Haven belangen. Dit is voortreffelijk werk, hetgeen niet wordt weggenomen door het feit, dat Antwerpen een groot ere in zending heeft. De A.N.V.V. vestigt de aan dacht op Nederland voor het vreemdelin genverkeer en stelt daartoe drukwerken Ite schikbaar, terwijl ook een nieuw diorama nuttige diensten bewijst. Verder dodn nog verschillende instellingen zich gelden, zoo als de K.L.M,, de Nederlandsche Spoor wegen, het bedrijf van de P.T T., de Utrecht- sclio Jaarbeurs, de Maatschappij Zeebad Scheven ingen e.a. In een nabijgelegen stand1 zijn een acht tal firma's, leden van de B.K.l. (Bond vocn kunst in industrie), vertegenwoordigd, et is een betrekkelijk kleine, maar om e hoedanigheid van het gebodene zeer zeker bezienswaardige collectie. Men moet de zaak van het ruime stand punt bezien, dat het niet uitsluitend' gaat om den handel met Duitscliland, want de Leipziger Messe heeft een sterk internaho maten inslag en de aanwezigheid van dui- zendfalien buitenlanders uit allo wereld- doelen opent gereede kansen tot vermeer dering van onzen cxporfhandel met a «tere staten. Het getuigt van een juist inzicht, dat van officieele zijde bij uitstek bevoegde personen zich hebben belast met het geven van inlichtingen omtrent al hetgeen Ne derland en zijn Koloniën betreft, zoodat de informatiedienst in elk opzicht is ver zorgd. Eenige geïnterneerde Span jaarden tot handtastelijkheden uitgelokt. Gistermiddag heeft zich te Bennekom een incident voorgedaan, waarbij eenige der aldaar geïnterneerde Spanjaarden be trokken zijn. Van oifieiecle zijde vernemen wij hier omtrent het volgende: Even buiten Benne kom passeerde omstreeks vier uur een militaire colonne uit Ede met muziek voor op. Een klein aantal zes of zeven der Spanjaarden, die zooals men weet ge ïnterneerd zijn in het hotel „Neder-Ve- fuwe" en die het gebruikelijke wandelver lof haddon gekregen, stonden daarbij toe to kijken. Dit was eveneens het geval met een aantal personen uit Bennekom, een kleine tien man. Op een gegeven moment begonnen eeni- gen uit deze laatste groep op de Span jaarden te schelden, waarbij zij in het Spaanscli uitdrukkingen bezigden, well- in Spanje zelt van republikeinseho zijde aan het adres van de Franco-aanhangers plegen, te worden gebruikt. Voorts brach ten zij met gehaiden vuist den oonunu- nistischen groet. Hierop kwam het tot handtastelijkheden tusschen de Bennekom- mers en de Spanjaarden. Een der laatsten, die niet aan het gevecht had deelgeno men, werd met een scherp voorwerp in den rug gestoken. Hij1 kon echter op eigen gelegenheid naar het hotel, dat in do onmiddellijke nabijheid was, terugkeeren, waar lnj onder dokters behandeling is gesteld. 7'jn toestand is redelijk wel. 'In inidde's was do militaire bezetting van •hel interneeringsdepöt gewaarschuwd, welke OQ.der commando van den leider, den eersten luitenant C. A. Brugsma, on middellijk heeft ingegrepen. De vechtenden •werden gescheiden, waarna tegen de Ben nekommers procesverbaal werl opgemaakt. Twee hunner zijn in arrest gesteld en naar Ede o\ «gebracht. Het onderzoek is in handen van luit. De Zeeuw, commandant van de polltietroepen te Arnhem en luit. Brugsma, leider van het interneerings depöt. Men heeft den stelligen indruk, d.il de oor/aak van het incident in geen ge vat hij de Spanjaarden moet worden ge zocht. Zij gedragen zich in het openbaar steeds zeer correct. De behandeling van reserve-luitenant Aalders in Duitsehland. De rmi ister van buitcnlanJschc zaken ten vervolge op de beantwoording van vragen van het Tweede Kamerlid den heer Alharda, betreft nide de mishandelingen, welke de Nederlandsche reserve-luitenant G. AaJdei-s in Daitschland zou hebben on dergaan, heeft thans nog het volgondei geantwoord. Zooals in Augustus 1937 is medegedeeld, zijn aan de Duitsche regeering inlichtin gen gevraagd met betrekking lot de be handeling, waaraan de Nederlander G. II. Aalders in eo gevangenis to Dusseldorp kart na zijn aanhouding in September 1985 zou hebben blootgestaan. In antwoord hierop heeft de Duitsche regeering Ihans medegedeeld, dat na een zorgvuldig ingesteld onderzoek is komen vast te slaan, dat, hoewel de beweringen van den heer Aalders op verschillend© punten onnauwkeurig of overdreven zijn, diens verhoor in strijd met de bestaande voorschriften op oncorrecto wijze heeft plaats gehad en dat de voor dit hetreu renswaardig feit verantwoordelijke amb tenaren daarvoor zijn gestraft. Verbond van Prot. Chr. Werkgevers 20 jaar. In kasteel Oud-Wassenaar heeft het Ter- bond! van Protestantsch Christelijke Werk gevers gisteren zijn twintigjarig bestaan herdacht. Deze vergadering stond onder voorzitterschap van den voorzitter van het Verbond', den heer A. Borst Pzn. Ter vergadering waren o.m. aanwezig de minister-president, dr. H. Colijn; de mi nister van staat, jhr. mr. D. J. d'e Geer; de ministers Slotemakcr de Bruine, De Wilde, Steenberghe en Ronime. De heer Borst sprak een openingsrede uit. Oud-minister jhr. nrr. D. J. de Geer sprak een rede uit over het onderwerp: Etc beteekenis van het Christelijk beg'n e'. voor het staatkundig en maatschappelijk leven. In de middagvergadering sprak de hei r Tilonus, lid der Tweede Kamer, over het onderwerp: „De Christelijk-HistorisdieUnie en het Christelijke Werkgeversverbond". Dagelijksche indexcijfers. Medegedeeld door het Centraal Bureau voor de Statistiek. 's-Gravenhage, .7 Maart. Koersen van aandeden 96,4. Goederen groothandelsprijzon 74,2, Twee personen ernstig gewond. Op den Rijksstiaatweg te Lisse ter hoog te van de Rijkstuinhouwscliool heeft heden morgen te ruim kwart over zes tengevolge van den mist oen botsing plaats gehad tusschen oen vrachtauto uit Loosduinon, geladen met groente, -en oen trein van do Noord-Zuïd-Hollarulscho Tramweg Maat schappij. De botsing geschiedde juist op het punt, waar de tram van rechts komende naar links voor de helft den weg kruist. De botsing was zoo hevig, dal liet voor ste deel van de auto geheel werd inge drukt en de lading groente over de cabine van den vrachtwagen heen schoof. De beide inzittenden van den vracht wa gon, die in de samengedrukte cabine be kneld zaten, konden eerst na voel moeite worden bevrijd. Zij waren beiden ernstig gewond en moesten j.-er auto naar een der ziekenhuizen te 's-Gravenliage worden over gebracht. Het duurde tot kwart over acht van morgen voordat het opruinn'ngswerk klaar was. De tramwagen was alleen aan de voorzijde beschadigd. De bestuurder werd, doordat hij ziph op het laatste moment bakte, niet gewond. De glasscherven van de gebroken jruiten van het voorbalcon vlogen over hem heen. De passagiers in do tram kwamen er met den schrik af. Het interieur van de Willemskerk aan de Nassaulaan la 's Gravenhage, waarin waarschijnlijk de doop van H. K. H. Prinses Beatrix xal plaats hebben. Links de Koninklijke loge Het Rotte rel sjiisrh Philharmonisch Orkest. Op het negende Zaterdagmiddagconcert op 12 Maart a.s in „Do Dooien" to Rot terdam, zullen worden uitgevoerd de Sym- phonische Variaties van Henk Bladings, alsmede het doclanmtarium „De Dijk" van Bertus van Lier, inet modewerking van Harry van Oss, onder leiding van dom componist. Voorts staat op het programma; liet pianoconcert van Schumann, met als so liste Caba Rjjheke, terwijl Fritzi Clausen aria's van Beethoven zal zingen. Een tweetal functies stelde den bendsbestuurder in slaat het bedrog zoo lang vol te houden. Na gedurende 10 jaar schulden te heb ben gemaakt heeft zooals wc gisteren in 'tkort meldden do bezoldigde bestuur der van den Algemco.ien Ncuerl. Bond van Handels- en Kantoorbedienden de öT.jarigo 11. L. G'. S., afkomstig uit Eindhoven, zich bij het bestuur van dezen bond aange meld met de medeJeeling dat bij in den loop van dezo 10 jaar zich een Iiedrag van X 30.000 bad toegeëigend die bij uit sluitend voor eigen genoegen liad aange wend. S. bekleedde bovendien, als nevenbe trekking, het penningmcebtei-cbap van de federatie van kantooib.d.an lenboniltn, die telken jare de Mercurius examens orga ïi- secrt, waarbij zeer vele kantooibcd'emlen hun diploma venvieiven. Door oei tamelijk duur leven dat SL,tien jaar geleien begon- men was, buitenshuis te leven zag hij zich genoodzaakt telkens gelden op te ne men uit de kas van den hond of uit die van de federatie. ,Wanneer hem dan door ©en van de beide organisaties gevraagd werd do bescheiden over te leggen, bleek telkenmale ,a'les met den financieelen toe stand' lovereen te stemmen aangezien bij telkens zorg droeg dat de boeken ran beide lichamen, over welker financiën bij het beheer voerde, klopten met het bed ra; dat hij in totaal tot zijn beschikking liad Dit over en weer ver toon en van de boeken en het tegen elkaar uitwisselen van de kassaldi heeft hij gedurende ongeveer tien jaar volgehouden, totdat hij tot het mzidht kwam, dat het bedrag, hetwelk liij bad opgenomen, en dat bij niet kon rest ituee ren te groot was geworden. Toen heeft bij de wijste partij gekozen en zichzelf bij het bestuur van bovengenoemde federatie aan gemeld, nadat hij eeist de zaak, voor zoo ver de algemeene bond er bij betrokken was, in orde bad gemaakt. Het is echter de vraag of de federatie die dus voor het ganscho tekort komt te staan, met deze door den lieer S. getroffen schikking genoegen zal nemen. De moge lijkheid bestaat dat de federatie een actie zal gaan instellen teneinde haar aanspia- ken op een eveniueele vergoeding te kun nen doen gelden. Het federatiebestuur heeft de verduiste ring bij de politie aangegeven, die den heer S., die tezamen met een bestuurslid van de federatie op bet politiebureau Leid- seheplein verscheen, aanhield en in ver zekerde tewaring stelde. Het geval is even wel om administratieve redenen aan do politie van het bureau Warmoesstraat over gegeven, naar de beer S. thans is opgeslo ten. Vandaag zal hij voor den officier van justitie worden geleid. De vei klaring die de lieer S. zoowc-1 te genover het federatiebestuur als tegen over de politie heeft afgelegd komt over een mot het voorloopige resultaat van het onderzoek. Het door S. opgegeven ver duisterde bedrag komt met liet ontbre kende overeen. Het Franschc schip Bangkok" is gistermorgen tengevolge van den swaren mist bij Tcrncuzen aan den grond geloopcn. Gisteravond is ket schip door dertien slecp- hooten vlot gesleept. De Bangkok"' in zijn benarde positie. Meer dan honderd dooden. Het aantal dooden -bij de overstroiomin- 4pjn in het gebied van Los Angelos is tot 139 gestegen. Vier en zeventig menschetn warden nog vermist. Militaire vliegers heb- ibea bovsn hét overstroomde gebied voe- Sngsmidèelen' en medicamenten uitgewor pen. .Ongeveer 25.000 ondersteunde weik- l-oozea zijn te werk gesteld', teneinde bij den opruimingsarbeid behulpzaam te zijn. Er zijn wederom verscheidene lijken ge borgen. Een ambtenaar van het Rood© Kruis heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat het aantal slachtoffers tot 400 zal stijgen. Roode Kruis-beambleii schatten het aan tal slachtoffers der overstToomimgcn op 200. Reeds zijn meer dan 140 lijken ge borgen. Oefenwedstrijd Nedcrlandsch elftal. Het ligt in de bedoeling op Woensdag 23 Maart a.s. op het Spartaterrein te Rot terdam een oefenwedstrijd te spelen van het Nedcrlandsch elf lal tegen een nog na der aan te wijzen buitemlandscli© club. In verband met de op 3 April te Antwer pen plaats vindende matcli tegen België. Martinil ren punt voorsprong. Door haar mooie overwinning op Laak kwartier heeft Mar[init thans haar lot vol komen in handen. Nog één wedstrijd is er te spelen en met één punt voorsprong op haar ergste concurrente, Laakkwartier, moet zeer ernstig met de mogelijkheid rekening gehouden worden, dat onze stad- gonoolen het kampioenschap zullen be halen. Zondag moet Martinit naar Rotterdam om Steeds Hooger partij te geven, terwijl Laakkwartier VEC ontvangt. De stand in deze afdeeling der derde klasse is doelp. ge-P gew. gel. \erl. pt. v.t. Martinit 17 13 1 3 27 61—25 Laakkwartier 17 12 2 3 26 52—39 Olympia 16 10 1 5 21 51—31 St. Vo'harden 17 7 4 6 18 41—37 De Musschen 17 6 4 7 16 40—41 V'.O.C. 16 6 3 7 15 31—43 V.F.C. 14 5 2 7 12 33—28 D.H S. 17 6 2 9 14 42-44 Bodegraven 15 O 11 7 28—59 St. Hooger 14 1 2 11 4 20-61 Yon Cramm gearresteerd. Het Deuisches Nachrichtenbiiro meldt dat de bekende tennisspeler Gottfried von Cramm gearresteerd is door do Gestapo onder verdenking zich schuldig gemaakt te hebben aan zedenmisdrijf. „De Nationale afstandsniarschen Trekvogels". Door bizonder fraai wandelweer zijn de tweedaagsch© nationale afstandsmarschen die door „De Trekvogels" uitgeschreven waren, een groot succes geworden. Er waren ruim 200 wandelaars, ondanks tegenwerking door een wandelbond. De groepen en individueele wandelaars liepen allen uitstekend, zoodat de keuze der jury uiterst moeilijk was. De extra prijzen werden als volgt toegekend1. W.S.V, Top, Den Haag; 2. W.S.V. Juliana, Rotter dam; 3. W.S.V. O.V.J.T., Rotterdam, en 4. W.S.V. Muloklas Maas, Rotterdam. Tevens werd een extra prijs toegekend aan W.S.V. Dia' uit Delft, voor de netst marcheerende groep. De heer A. P. Staalman, oud-lid der Tweede Kamer, is te Driebergen overleden op 79-jarioen teeftiid Het Haagsehe verklaart de dagvaarding gerechtshof nietig. Wegens ronselarij van twee personen voor de regeeringstroepen in Spanje, heeft do Rotterdamsche rechtbank den 3S-ja- rigen varensgezel A A. van der R. ver oordeeld tot een voorwaardelijke gevan genisstraf ran vier maanden. Van dit oralis was hij in liooger be„ roep gekomen, voornamelijk op juridische giondeti, Voor de Rotterdamsehe rechtbank heeft de verdediger, inr, S. De Jong te Amster dam, n.l. betoogd, dat de dagvaarding de ten laste gelegde feiten zóó vaag liad ge steld dat zij niet tot een vcroordeeling kan leiden. Men hec-fl in deze dagvaarding de woor den van de wet van 8 April 1937, welke deze ronselarij strafbaar stelt, precies over genomen met zeer vage vermelding van tijd en plaats Met geen woord werd aangeduid welke strafbare handelingen verdachte zou heb ben verricht. De procureur-generaal bij het Haagsehe gerechtshof, war. - dan ook van meening, dat verdachte op deze dagvaarding niet kan worden veroordeeld en vorderde ver nietiging van Let vonnis van de recht bank en nietigverklaring van de dagvaar ding. Overeenkomstig dit requisitoir heeft het gerechtshof gisteren arrest gewezen.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5