TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Het Brokkenhuis. WOENSDAG 9 MAART 193S. No. 21808, binnenland Overzicht Tweede Kamer De nieuwe ruilverkaveling. De Tweede Kamer beeft gistermiddag de nieuwe wet .op de ruilverkaveling aan genomen. De beraadslaging nam dar ge- boelen middag in beslag, omdat de behan deling vaar de details met «enige amen dementen en dan wat ingewikkeld werd. Elke spreker ving zijn rede aan met een betuiging van instemming over de indie ning van de wet, daar immers de ruilver kaveling een groot belang is voor don landbouw an voor het geheel© vioJk. Men vermeldde daarbij, dat er in ons land nog SiOOBOO hectaren voor een betere ver deeling in aanmerking komen. Zou dat werkelijk voor de volle 100 pOl. geschieden, dan zou de landbouwopbrengst met twin tig procent worden vermeerderd. De oude wet heeft wel tot tevredenheid der be trokkenen gewerkt, doch beeft slechts een beperkt resultaat gehad. De landbouwspe- cialisten der verschillende fracties verheug den zich er over, dat vele belemmeringen der oude wet in het nieuwe ontwerp wa ren weggenomen. Zij vreesden echter bijna allen, dat het oude bezwaar, dat de grond eigenaren een nauwkeurig inzicht in de kosten willen hebban alvorens hun toe stemming te geven, zal blijven beslaan en men drong dan ook aan op een garantie door het rijk van. de kosten, die de eerste raming zouden overschrijden. De heer S teen berg lie, minister van economische zaken, wees dit denkbeeld echter af. Er waren eau reeks amendementen van de a.r. hceien Van don Heuvel en Tan Dijken en een van dien heer Van der Sluis (s.d.). Niettemin werd het wetsontwerp, behoudens kleine ïedacfiewijzjge'ngen, on veranderd goedgekeurd. De vergadering werd tol helen verdaagd. Aanwijzing van arbeiders voor Duitsciiland. Ifel Tweede Kamerlid, de heer Drees, heeft aan den minister van sociale zaken do volgende vragen gesteld: 1. Is de minister voornemens ten aan zien van de wijziging van Ncdexlandsche arbeiders voor werk in Duitschland te Mij- van handelen in overeenstemming met het geen hij in de vergadering der Tweede Ka mer van 1 December*ji." verklaard1 "heeft; „Lk moge den gedachten" afgevaardig de zeggen, dat mijn opvatting deze is: iWaoneer er principieeto bezwaren zijn, die belioore'n te worden geëerbiedigd, dan kan men natuurlijk de menschen niet dwingen naar welk buitenland ook te gaan. Wanneer man ten aanzien van een bepaald' land principieele bezwaren, heeft om daar te gaan werken niet, wanneer men het doet voorkomen, dat men ze heeft dan moeten deze na tuurlijk ook worden geëerbiedigd?" 2. Zoo ja, ware het dan niet wensche- lijk geweest in de dezer dagen aan de gemeentebesturen gezonden circulaire waarin wordt medegedeeld, dat bij weige ring tot het aanvaarden van aangeboden aangeboden arbeid in Duitschland de be trokken arbeiders, die steun ontvangen of bij een werkverschaffing geplaatst zijn, voor dergelijke overheidszorg voorloopig niet meer in aanmerking dienen te komen, terwijl ingeval hun uitkeering uit een werk- loozenkas wordt verstrekt, daartegen be zwaar behoort te worden gemaakt, een en ander tenzij door den minister anders wordt heslist van dit standpunt te doen blij ken esn is de minister bereid aan de ge meentebesturen in vervolg op de bedoelde circulaire een mededeeling in dezen geest te doen? Gedeeltelijke dekking der defensie-uitgaven. Versterking opbrengst inkom stenbelasting en dividend- en tantièmebelasting. Ingediend is een wetsontwerp houden de tijdelijke voorziening tol versterking \an de opbrengst inkomstenbelasting en van de dividend- cn tantièmebelas ting lot gedeeltelijke dekking van uit gaven voor de defensie. Aan de toelichting wordt het volgende Ontleend. Zooals reeds is medegedeeld, waren hij do regeering verschillende maatregelen in overweging (ot dekking van uitgaven voor de defensie, o.a. verhooging van de op coaten op de hoofdsom der inkomstenbe lasting, De heffing va" opcenten op deze belasting, voor zoover zij aan de gewone middelen ten goede komen, is geregeld hij de wet van 8 December 1933, houdende tijdelijke voorziening tot versterking van de middelen tot dekking van de uitgaven des rijks. De minister heeft gemeend de bedoelde verhooging van de opcenten op de inkomstenbelasting tot stand te knnen brengen door een wijziging en aanvulling van genoemde wet. Het voorstel bepaalt er zich toe de opcenten* met 10 te ver hangen. Aangezien de wet van 8 Decem ber 1933 vóór 1 Mei 1939 zal moeten wor den herzien, is het voorstel beperkt tot het belastingjaar 19381939. Naast de opcenten, genoemd in de wel van 8 December 1933 worden op de hoofd som der inkomstenbelasting nog 10 op centen geheven ten behoeve van het werk loosheidssubsidiefonds ingevolge de wet van 4 Maart 1935. Wordt het onderhavige voorstel Irt wet verheven, dan zullen ten behoeve van het rijk op de hoofdsom der inkomsienhelasting 10 -j- 70 80 op centen worden gelieven, benevens de pro gressieve opcenten, stijgende van 0,3 bij ec-n belastbare som van £71.000 tot IS bij een belastbare som van f 130.000. De opbrengst van de voorgestelde ver- li ooging van de opcenten kan worden ge steld op 14.700.000. Vooris wordt voorgesteld een maatre gel te treffen tot versterking van de op brengst der dividend- en tantièmebelas ting. Onlangs is medegedeeld dat de re geering een verhooging van de hoofdsom der dividend- en tantièmebelasting over woog, gepaard gaande met een zoodanige verlaging an het aantal opcenten, dat het aan opcenten te heffen bedrag gelijk zou blijven. Deze overweging heeft echter tot do" slotsom gevoerd, dat" het om "practische redenen de voorkeur verdient ook voor de dviidend- en tantième-belasting evenals dat voor de inkomstenbelasting geschiedt de hoofdsom op het bestaande cijfer te handhaven en het aantal opcenten te verhoogen. Deze opcenten bedragen thans 33 ingevolge art. 5 der wet van 8 Decem ber 1933 ingevolge art. 4 der wet van 20 December 1935 en 48 ingevolge de wet van 26 Juli 1918, of in totaal 101. Met de hoofdsom ad 5 pCt. bedraagt het tarief der dhïdend- en tantièmebelasting thans 10,05 pCt. Door do voorgestelde verhoo ging van bovenbedoelde 33 opcenten met 40, zal het tarief der belasting worden ge bracht op 1205 pCt. Om dezelfde reden als hiervoor ten aan zien van de verhooging van-de opcenten op de inkomstenbelasting is aangegeven, wordt ook ten aanzien van deze verliooging van de opcenten op do dividend- en tau- lièmebclasling de regeling voorhands be perkt tot Kot tijdvak van 1 Mei 1938 tot 1 Mei 1939 De opbrengst van de verbooging van de opcenten op de dividend- en tantièmebe lasting kan worden geraamd op f5.500 000. De vaste bespeling van den Amsterdamsehen stadsschouwburg. Nadat de heer Cor van der Lugt Mel sert zijn sollicitatie naar de vaste bespe ling van den Amsterdamschea stadsschouw burg dezer dagen bij het Amsterdamsclie gemeentebestuur heeft ingezonden, verge zeld van een lijst met de namen van de leden van het door hem te vormen gezel schap, is thans de voordracht van B. en W. aan den gemeenteraad van Amsterdam verschenen, waarin wordt voorgesteld, den heer Cor van der Lugt Melsert aan te wij zen tot vasten bespeler van den stads schouwburg op de door deu raad vastge stelde voorwaarden voor de tijdvakken la September tot 15 .Mei van de jaren 1938 tot 1941. Het gezelschap zal den naam dragen: Het Neierlandsch Toon cel. Als directeur der Naamlooze Vennootschap zal de lieer Cor van der Lugt Melsert optreden. Do ar tistieke leiding zal berusten bij de heeren Car van der Lugt Melsert, A. van Dal sum en A. De tres no, die tevens als regis seurs werkzaam zullen zijn. Het gezelschap zal bestaan uit ongeveer 35 acteurs en ac trices. Gemengd Nieuws Explosie in lucifersfabriek. Acht meisjes gewond. H.M, de Koningin bracht gisteren een bezoek aan de Nieuwe Kerk te Delft, om zich op de hoogte te stellen van de restauratiewerkzaamheden. De Vorstin bij het verlaten van de kerk. i Voorlichting over Nederland in het buitenland. Wij bobben reeds gemeld, dat blijkens een ingediend wetsontwerp de regeering bereid is, na goedkeuring door de Staten- Generaal en bij voldoende medewerking van particuliere zijde, door het nemen van abonnementen steun te verleen en aau een plan tot oprichting van een orgaan in één of meer der moderne talen, ter voorlich ting over Nederland in het buitenland. Naar wij thans nader vernemen betreft het een plan tot oprichting van een week blad in de Fransdie en Engelsche laai, waarvan de leiding der redactie in banden zal zijn van mr. A. J. Hankes Drielsma, terwijl prof. J. Huizinga, jhr. mr. 0. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer en prof. mr. B. M. Telders zich bereid verklaard hebben een commissie van advies te vor men. Kunst en Wetenschap Roitcrdamsclie Kunstenaars Sociëteit. Van Zaterdag 12 Maart a.s. af zal in het Museum Boymans te Rotterdam, een ten toonstelling van werken dtoor leden van do Rotterdamsch© Kunstenaars Sociëteit worden gehouden. De burgemeester P. Diroogleever Fortuyn, voorzitter van de commissie voor het mu seum Boymans, zal de tentoonstelling Za terdagmiddag té drie uur openen. acüi meisjes gewond. In ido N. V. Nationale Lucifersfa briek, gelegen aan de Willem I kade te Weert, heeft zich gistermiddag een ontploffing voorgedaan, waarbij acht meisjes brandwonden opliepen, van wie één zeer ernstige. De explosie had1 omstreeks vier uur plaats in de completeerafdeding, der fa briek, waar een hoeveelheid1 licht ont vlambare stoffen /tot ontploffing kwam, hetgeen met een hevigen slag gepaard ging. Er ontstond1 een geweldige vlam, welke zoover uitschoot, dat zelfs enkele meisjes op -deze afdeeling werken hoofdzakelijk meisjes die zich op een afstand van acht meter bevonden, nog brandwonden opliepen. In totaal werden acht meisjes gewond. Slechls één van hen bekwam heel ernstige brandwonden. Een drietal geneeslieeren was spoedig aanwezig en verbond de gewonden, die vervolgens allen naar huls konden gaan De gerequireerde nictorbrandspuit van Weerc slaagde er na een ha!f uur in den onistanen brand,' welke zich, doordat de aangrenzende afdeelingen door stalen schuifdeuren gescheiden zijn, tot de com pleter rafdeeling .beperkte, te blusschen. De oorzaak van de explosie is onbekend. Boerderijbrand Slechls een gedeelte der woning werd behouden. In hei gehucht Geverifc te Beek (L.), is eistermiddag om vier uur brand ont staan in de uitgestrekte boerderij van den biggenkooptnan J. Schels Het vuur greep snel om zich heen en slechts met de grootste moeite kon de levende have, al thans voor een groot deel, in veiligheid worden gebracht. De brandweer uit Beek verschoen door den groeten afstand, welke zij moest af leggen, eerst langen tijd1 na het uitbre ken op het terrein van den brand en heeft gedurende eenige uren water op het vuur geworpen. De laaiende vuurzee verteerde vijftig stapels graan en een aanzienlijke hoeveel heid hooi en stroo. Drie zeugen en een beer kwamen in de vlammen om. Slechts een gedeelte van de woning kon behou den worden. De,rest-der gebouwen brand de uit. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verze kering gedekt- Ge huil en genies in de Sambre- streek. Dampen van zwavelzuur en mist de oorzaak. Het „Journal" meldt uit Rijssel: De mist, die van Zondag tot hedenmorgen bo ven 't Noorden van Frankrijk hing, heeft in hel gebied der ijzergieterijen aan de Sam- bie een merkwaardig verschijnsel teweeg gebracht In samenwerking met de dam pen van zwavelzuur, afkomstig uit de fa briek van Hautmonf, veroorzaakte de mist bij do bevolking tranende oogen en nies buien. De nevel was gisteravond nog niet verdwenen en de bewoners, die bun wo ningen niet zorgvuldig hadden diclilgesiopt, huilden en niesden zonder ophouden. Vanmorgen was de atmosfeer echter weer helder. Vrijwel alle personen, die van het verschijnsel hinder hadden ondervonden, konden hun werkzaamheden hervallen. Woning afgebrand. In den afgcloopen nacht omstreeks half één is door tot nu toe onbc-ketidc oorzaak brand' uitgebroken in de woning van G. D. V. te Midi urn. De bewoner, die alleen thuis was, moest zïch in nachtgewaad' naar buiten begeven. De brandweer uit Harlin- gen was spoedig ter plaatse en wist uit breiding van, den brand te voorkomen. De geheele inboedel is verbrand. Verze kering dekt echter de schade. Aan de bekomen verwondingen «verleden. De 33-jarige G. K. uit Loosdoinen, die gistermorgen hij de botsing tussclien een tramtrein en een vrachtauto op den rijks straatweg te Lisse zwaar werd1 gewond, is des middags in het gemeente ziekenhuis aan den Zuidwal te 's-Graveohage over leden, 1 1 De tent, waarin de leden der Russische Papanin-expcditie op de ijsschots aan de Noordpool vertoefden, wordt door de bemanning van den ijsbreker Taimyr" uit gegraven, om bij den. terugkeer der onderzoekers aan boord te worden gebracht. Wat het doet. Sinds de oprichting van het Brokken huis (Werk van Barmhartigheid van de Algemeen© Protestanten Vereeniging te Rot terdam) in 1906 heeft dit instituut in stil te zijn werk verricht. Daar echter juist in deze dagen, een in stelling als het Brokkenhuis zooveel goeds kan doen, is het belangrijk genoeg, ©enige bi zonder Lieden over liet werk mede De deel en. Reeds in 1900 werden allerlei voorwer pen verzameld', doch eerst zes jaar later werd1 overgegaan tot vestiging van het Brokkenhuis in eenige panden aan de Lijn- baanslraat, waar het sedertdien ook is ge bleven. Al dien tijd is er een onafgebroken stroom van allerlei, dikwijls vreemdste voorwerpen, in- en uitgegaan, want, zoo als de naam van de instelling zegt, wor den de „overgeschoten brokken" verza meld, goederen van allerlei soort, welke •niet meer gebruikt worden, of die bij de schoonmaak voor den dag kamen en dnn worden opgeruimd. Zoonoodig wordt alles opgeknapt of hersteld en tegen zeer ge- ringen prijs verkocht aan minder gesitueer den van alle gezindten. Niet alleen particulieren, doch ook ver schillende veraeiiigingen, o a. de Schippers- raad van Groot-Rotterdam, bet Genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen, „Pro Juventule", de diverse V ijk vereen i- gingen en de Diaconieën van do verschil lende Kerkgenootschappen maken gebruik van deze instelling. Nog nimmer lieeft bet Brokkenhuis in al do jaren van zijn bestaan subsidie ge noten van gemeente of eenig kerkgenoot schap. Het ging steeds van de gedachte uit, dat de onkosten uit de opbrengst lies tre den moesten worden. Niettegenstaande dat, heeft het vaak geheel belangeloos gehol pen. Het liefst zou bet bestuur alles tegen „inkoopsprijs", d.w.z. voor niets geven, doch wanneer men bedenkt, dat in -het Brokkenhuis 7 a 8 personen geregeld werk hebben, dat er onkosten zijn, zooals: so ciale lasten, onderhoud van gebouwen, te lefoon, inkoop gereedschap en materiaal voor reparatie enz., dan is ©en kleine ver goeding te billijken. Dat een instelling als deze door meer steun en meer bekendheid, ©en grooter ar beidsveld zou kunnen hebben, bewijst bel werk van het Zimclier Brokkenhuis, dal aam het eind1 van 1934 Zw. Frs. 14.000. kon verdeelein aan 83 liefdadige genoot schappen van alle gezindten. Hierbij zij vermeld1, dat deze instelling zelfstandig werkt en een groot aantal con tri b uoarende leden telt, terwijl de onkosten aan bet Rot- terdamsche Brokkenhuis verbonden, uitslui tend worden gedekt door opbrengst der verkochte goederen. Bovendien werd elk jaar aan ongeveer 50 gezinnen een Iverstgave uitgedeeld ia dm vorm van levensmiddelen. Wanneer men weet, dat het aantal „klan ten" in 1937 meer dan 10.000 bedroeg, valt hieruit wel af te leiden, dat bet Brok kenhuis in een behoefte voorziet. Wil het werk echter op dm zelfden voet voortgang hebben, dan is het juist nu noodig, dat de gaven toenemen. Ieder heeft wel iets af te staan, heizij tafels, stoelen, kasten, kachels, enz., onder- en bovenkleeding, schoeisel, huishoudelijke artikelen, glasi- en aardewerk, speelgoederen, oud papier, kran ten, kortom alles wat niet meer gebruikt wordt. Door het afstaan van genoemde goederen helpt men mede de nood van velen te lenigen, zonder dat i'n tegenstelling met de gewoonte een geldelijk offer wordt gevraagd. Voor nadere bizonderheden venvijzen w© nog naar de advertentie in dit blad. Tc water geraakt cn verdronken. Maandagavond is de 50-jarige bakker A. Schouten, te Nieuwerbrug (Z.H.) vermoe delijk door den mist misleid, met zijn fiels in den Ouden Rijn gereden en ver dronken. Gisteren is het lijk opgehaald. S. was gehuwd en was vader van drie kinderen. Dienstbode uit het raam gevallen. Do 23-jarige dienstbode A. E. D. K„ is gistermorgen in de woning aan de Laan vau Poot 1e 's-Gravenhage, waar zij werk zaam was, uit liet raam van de eerste ver dieping gevallen. Zij viel met liet hoofd Op een betegelde plaids aan de achterzijde van het buis, het meisje, dat vermoedelijk een scliedelbasïs fractuur hoeft bekomen, is in emstigen toestand naar het'Roodo Kruis ziekenhuis vervoerd. Sluikhandel in verdoovende middelen ontdekt. De Franscbc nationale veiligheidspolitie heeft te Parijs aclit handelaren in verdoo vende middelen aangehouden. Hun activi teit strekte zich zoowel over Europa als •over Amerika uit. De leider der bende is een Zweed. Zekere Karl Axel Astrand, een barman, die werkzaam is in gelegenheden aan de Champs Elysees en op Mqmt- pamasse. DEB Peeven1S<?amSah\ wethouder van veST 9"' d\heer F- Meur», de Sri» „lu e@n doorntje roomijs op Contnrrvm u UrSJVOr°r ^Ot RoOltt- «H weluTvl,e:IJsbeJdriI'. .Romljva 1938% in JP'T 2. door hsm fo Bellevu* hoofdstad werd geopend sffi». r k 'Vf J, jL» jc.-MLi?

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5