De „Tromp" bijna gereed. 'n Barstende Hoofdpijn AKKERTJES Het aftreden van Chautemps. Een beschrijving van de nieuwste aanwinst van de Nederlandsche marine. Harer Majesteiis floltieljeleider Tromp, die op het oogenblik nog ia de haven van do Nederlandsche Scheepsbouw Maatschap pij 'te Amsterdam ligt era de laatste vol tooiende weflczaamheden te ondergaan, is thans zoover gereed gekomen, dat over en- kele dagen de proeftochten zullen worden gehouden, waarop de zeewaardigheid van dear oorlogsbodem zal worden beproefd en de eventneele laatste verbeleringen zuilen worden aangebracht. De totale lengte van liet schip is 131 meter en 95 centimeter de grootste breed te 12.40 meter en die grootste holle 7V2 meter, waarbij de waterverplaatsing 4225 ton bedraagt, wanneer het schip voor een actieradius van 5000 mijl ten volle is uit gerust. Bij een vermogen vaii ongeveer 5G.OOO A. P. K. bedraagt de snelheid, wan neer de waterverplaatsing om en hij de 4000 ton is, 32.5 fenoopen, daarentegen bedraagt de actieradius, bij een economi sche vaart van 15 mijl en een gemiddelde waterverplaatsing van 3750 ton, niet min der dan 5000 mijl. Vermeldenswaard is nog dat sedert de kiellegging -op 17 Januari 1936 slechts twee- jaren zijn verloopen voor d-e proeftochten kunnen beginnen, terwijl - liet schip reeds met Augustus -a.s. in dienst zal kunnen v orden gesteld. De jjnlcfling. Het schip heeft een dubbelen bodem, die zich over hel grootste gedeelte van het schip uitstrekt-. -In hel voor- en acbiersdhip ligt ten deele een koebrugdek, terwijl bet tusschendek over de geheele lengle van het - schip- doorloopt, hierop volgt het hoven- dek van voor- tot achtersteven en daarbo ven het hok- en tentdek. De ophouw bevat het onderbrugdek, liet brugdek en het vuur- leidingsdek, tevens seindek. Bovendien is er achter den schoorsteen nog een schoor steen dek voor twee zoeklichten &a achter op het tentdek een achterbrug. Op het tusschendek liggen de verblijven voor manschappen en officieren. Het achterdekliuis -op net bovendek be vat de verblijven van den commandant, de hut van den eersten .officier en van den officier van administratie. Op het bovendek zijn bovendien de ver schillende ruimten voor don huishoudelij- ken dienst ondergebracht: kombuizen, bot telarij, wassclierij en bakkerij. Het brugdek" bevat het stuurhuis, de kaartenfcamer, de zeeluit van den comman dant en de radiohut. Op liet vuurleiding- dek staat tenslotte de artillerie-commando, lorei. De bewapening. Het schip is uitgerust met 6 kanonnen van 15 C.M. op dubbel-affuiten. Zij zijn opgesteld' op het baddek, op liet onder- brugdek en cp het bovendek achter het achterdekliuis. De munitie wordt met eleetrische lieren aan dek gebracht. Geheel achter op het tentdek staat aan stuurboord en aan baik- boord' een dubbel-mitrailleur van 40 m.M. Op het vuurleidingdok- slaan de 2 dub- Lel-mitraiLleurs van 12,7 m.M. Do torpedobatterij omvat drie drïeling- lanceerinrichtingen, aan stuurboord en aan bakboord' op het bovend-et. Tot de uitrusting van bet schip belmoren tevens een stel paravanes en een druklueht. nevelinstallalie. Aan boord zijn aanwezig vier b3-sloepen, waarvan één met motor, twee motorsloe pen en twee verlengde jollen. De vier b-sloeneu worden geheschen en gestreken met laad hoornen, waarvoor achter den schoorsteen twee landpalen zijn gezet, beide voorzien van een laadboom. De beide palen zijn verbonden door een za ling, waarop in het midden een steng rust. Met :1e laadboomen wordt eveneens het C XI W-vliegtuig gehosclien en gestreken, dat achter de landpalen op het tentdek komt te staan. Voor de sloepen en het vliegtuig is er op het tentdek een eleetri sche lier, In plaats van het vliegtuig kan even tueel een b2 warden medegenomen. Navigatiemiddelen. In de stuurkamer is een eleetrisch- hydraulisclie stuurmacbine opgesteld met een hydraulisch telemotor-systeem. Behalve op de brug, kan ook in de stuurkamer worden gestuurd en in de noodstuurkamer t meteen handpomp. Het moederkompas slaat ,ïn de centrale en is voorzien van de noodigo dochterkompassen. Bovendien - is een magnetisch stuudtordkompas ge plaatst op een bordes, voor de schacht van de achtermaclïinekamer, op het tent dek. Voorts zijn er een zèlfregistrêerend' echo lood, een log met'eleetrische overbrenging en mijnen teller, een richtingzoeker en on- derwater-goruischontvangers. De eleetrische apparatuur. voor den noodigen eleclrischen stroom zijn 3 Turbody-dynamo's opgesteld, voor reebedrijf 2 Dieseldynamo's en op liet bovendek nog een nood-Dieseldynamo- Het hoofdwet werkt met 220 v. gelijkstroom. Verder zijn er omvormers aanwezig voor de verschillende electrisclie apparaten, welke met een andere spanning, dan wel met wisselstroom, werken. 3 en behoeve van <Je radio zijn verschil lende zend- en ontvanginslallaties op di verse plaatsen opgesteld'. Door het geheele schip is een automa tische huistelefoon aanwezig. Veel 'zorg is overigens besleed aan de ventilatie, welke zoowel voor Europa als voor de tropen geschikt is. Bovendien zijn eenige afzuiginstallaties aangebracht. In het achterschip zijo ruime koelkamers geïnstalleerd', terwijl commandant, officie ren, onderofficieren en bemanning ieder over een aparte eleetrische Koelkast instal latie beschikken. Bij de volksverblijven is bovendien een drinkwatèrkoeler. BINNENLAND Sterfgevallen mond- en klauwzeer. De aantallen sterfgevallen, tengevolge van het mond- en klauwzeer bedroegen in de week van 27 Februari tot en met, 5 Maart 1938 (waarbij tusschén haakjes geplaatst de totaalcijfers sedert 1926 September j.l.) Runderen 15 (3084), kalveren 48 (3834), varkens en biggen 20 (2973), schapen 0 (208) én geiten 0 (49). Zooals uit deze opgave blijkt, heeft het totaal aantal sterfgevallen in die week 83 bedragen, waarmede opnieuw een laagte record' is bereikt. De in de voorafgaande week plotseling opgetreden stijging van het aantal gevallen heeft..zich dus gelukkig niet voortgezet, zoodat de verwachting kan worden uiige sproken, dat de geleidelijke afneming van deze ziekte, welke sinds eind December j.l. kon worden geconstateerd, in liet belang van onzen veestapel zal aanhouden. Sedert 19 September van het vorig jaar zijn thans in tolaal 10.294 dieren aan mOndL en klauwzeer bezweken, hetgeen tneeTkomt op een gemiddelde van 429 per week. die U kweli en belet te werlcen? Neem een "AKKERTJE" en binnen, een kwartier voelt Ge de hoofdpijn wegtrekken als mist voor de zon. Heb steeds AKKER-CACHETS in huis. Vannacht kunnen ze te pas komen bij Hoofdpijn, Kiespijn, Ze nuwpijn, Spierpijn of gevatte koul Nederiandsch Smaakloos ouwel-omhulsel om 't poeder. Ge proeft daardoor niets. Ze glijden naar binnen. Prijs: 12 stuks voor 12 stuivers! AKKER.CACHETS De Tegelberg", de nieuwste vloolaanwinst der K.P.M., bestemd voor de Orient-Java- Afrikalijn is gisteren via Afrika naar Ned. Indie vertrokken. Het schip passeert het IJ te Amsterdam. Weer eens een Fransche regeeringscrisis. Het einde van hst Volksfront? De oogen gaan open voor de realiteit. Nog maar an kele dagen is het geleden, dat wij, maar aanleiding der behandeling van het arbeidsslatuut in de Fransche Ka mers, over de mogelijkheid' van een spoe- digen val van het ministerie-Chautemps hebben geschreven. Met deze aan handen en voeten gebonden regeering, in ziclizelve verdeeld.' en door Vriend en vijand be stookt, moest het spaak loopea op den duur. Bestand- er dus welhaast zekerheid op dit punt, het tijdstip-waarop de-crisis zoai uitbreken bleef een open vraag. Als aas" nog' iets kan verhazen dan is bet do sndheid', waarmede thans het einde is ge komen. En toch, ganschelijk onvoorbereid was men hier ook niet. In de couloirs van het Palais Bourbon werd reeds Dinsdag middag jongstleden de regeeringscrisis voor speld'. De ministerraad had weliswaar zijn leden de strengste geheimhouding opge legd' inzak© de verklaringen van Chautemps en Marchandeau, en het communiqué, dat na afloop der vergadering werd uitgegeven, was i!n zeer vage bewoordingen gesteld. Mgar er viel weinig te bemantelen, tót feit, dat Chautemps de „pleias pouvoirs", volmachten, bleek te hebben gewaagd', was al voldoende cm een uiterst nerveuze sfeer te scheppen. Binnen weinige minuten wist de halve wereld welk gevaar er delgde; de geldmarkten antwoordden prompt en de franc viel tien punten terug binnen een half uur. Op de Amsterdamsche beurs, waar men ook tusschén de regels weet te lezen, werd' de franc op 5 3/4 cent geno teerd'; de gulden werd te Parijs verhan deld1 voor 17,38 franc, een laagterecord sedert de grooto crisis van 19241925. Eu dat, terwijl er officieel van ©enigerlei crisis nog geen sprake was. Deze snelle reactie heeft de regeering volkomen overrompeld. In den historischen kabinetsraad van Dinsdagochtend- heeft de premier zich over d>m hackelijkon toestand-, waarin het land verkeert, uitgesproken, -en te kennen ge geven, dat hij zonder speciale volmachten geen kans zag verder te regenen. De mi nister van financiën, Paul Marchandenu, heeft evenmin ©en blad' voor den mond genomen, en, na op den ontredderden staat, waarin Frankrijk zich financieel bevindt, te hebben gewezen, de noodzakelijkheid eener leaning van niet minder dan vijftien milliard' voor de landsverdediging in het licht gesteld'. Om tot dat doel te geraken zou eon financieele saneering, naar het plan-Maxchandeau mén luistert echter, dat Georges Bonnet de geestelijke, vader van dit plan is noodig zijn. Voorts een soort politieke wapenstilstand,- waaraan Chautemps dan de, volmachtenkwestie heeft gekoppeld', en d© sociale vrede ter sti muloering van .de Fransche productie over de 'geheele linie) Op die drie punten" liad de regeering zich vastgelegd'; worden ze niet onderschreven dan wenseht zrj de ver antwoordelijkheid- voor den verderen gang van zaken, niet langer te dragen. 1, herinnerde zich de defensieleening van het kabinet-Blum-Aiiriol een jaar geleden. Do socialistische premier.' proclameerde toen de adempauze, het gold werd gedeeltelijk voor andere doeleinden gebruikt en Léon Blum viel slechts een, paar maanden later over de gevraagde volmachten. Het huidige geval is ainaloog, met dien ver stande, dat Camillé Chautemps maar meteen o-m de volmachten verzocht ..en dort - stok van/hete ontslag- achter -de deur had. En terwijlliet te voorzien viel, dat noch de socialisten, noch d-e comraunisien bereid- zouden zijn die vrijheid an han delen toe te staan aan ean -regeering, waar in geen van beide groepen isvertegen woordigd. Maar Chautemps had' niet meer te kie zen, do toestand van liek'oDgenblik eisch te onmiddellijke .voorziening vn 'maatrege len op financieel - en economisch terrein, op z'in. zachist, .uitgedrukt, impopulair zou den zijn en dus niet voor toepassing vat baar dan indien men kon beschikken over, zij het dan beperkte volmachten, een con tradictie in terminis overigens. En daar mede waren ..de partijen .voor -een fait ac compli gesteld,.het werd' kiezen of dealen. De verklaring van Chautemps had' het ef fect .van oen bom, een bom op het Volks front. Ook in de groepen van rechts ©n cen trum echter heerschte grooto verwarring. Men had geen tijd gehad om zich de nieuw- geschapen situatie te realiseenen. Het dagelijksch bestuur van den K011. Onderoff, Scliermbond werd gisteren ten pal ei ze Noordeinde in Den Haag door H. M. de Koningin 111 audiëntie ontvangen, ter overhandiging van het gouden insigne als Beschermvrouwe van dien Bond. Filmnieuws Daarmede was de kogel door dé kerk. Niemand', die ook'maar een1 'optimistisch geluid- deed hoor-en.. Met' de éérst in zesde lezing goedgekeurd© arbeidseode achter den rug en. het wetsontwerp nopensde oude arbeiders in het vooruitzicht .wérd- zulks ook welmoeilijk. Het zwartgalligste pes-" simisme heerschte fin alle gelederen. Men Men beeft dien "tijd nauwelijks gekregen. DO verdere gebeurtenissen hebben zich met onfeilbare zekerheid1 voltrokken. Dinsdag avond' bad minister Chautemps nog een lang onderhoud met de socialisten Léon Blum, Albert Sérol en Vincent Auriol en de communisten Jacques Duclos en Gitten. Woensdag vergaderden de leiders der communisten, der socialisten en die der verschillende links-georiënteerde groe pen. Het resultaat dier besprekingen werd pas laat in den avond bekend: de socia listen en communisten waren tegen het verleenen van volmachten, zonder control© van het Volksfront en de linksch© groe pen blijven hun voorloopig trouw. En in tusschén was de franc ingezakt tof 17,55, dat isi iets meer dan 51/2 cent. Overigens liet de demissie van het kabinet nog op zich wachten. De spanning, die haast ondraaglijk werd, heeft voortgeduurd- tot Donderdagochtend. Om half tien kwam de Kamer bijeen en na de lezing van het program van -Chau temps, waarvan Sérol namens de - socia listen verklaarde, dat men het niet kön steunen, was de ontslagneming "van het tweedeministfirie-Chauternps een 'feit ge worden. De socialisten hebben daarvóór dus de verantwoordelijkheid aanvaard. Voor commentaar is het nog te vroeg, docli wij gel00ven, dat deze regeerings crisis althans één groot voordoe! met zich brengt. Zij heeft het Fransehe volk de schellen van de oogen genomen. Het blijft de verdienste van Chautemps het de oogen te hébben geopend' voor de werkelijkheid. Zullenzijn woorden het gewenschte ef fect sorteeren?, T. O. Capitoi en City. Saratoga". Saratoga is een in Amerika beroemde renbaan, waar menschen in luttele secon den vermogens winnen en anderen in nog minder lijd tot den bedelstaf ra leen. Book makers-verdienen, schatten, doch daar-slaat tegenover, dat zij soms ook wel eens énor me risico's nemen. Over zoo'n bookmaker handelt de film „Saragota", waarin -CJark Gable en Joan Harlow de hoofdrollen ver vullen. Zeldzaam brutaal zijn de trucs, waarvan de bookmaker zich bedient en hij aarzelt zelfs niet de dochter van een renstalhouder voor zijn practijken te ge bruiken. Aan het slot krijgt hij door fair play een enorm vermogen in handen en het besluit is natuurlijk een in het uit zicht gestelde bruiloft, zij het, dat do ira- ditioneele omarming en op elkaar geperste lippen (gelukkig) achterwege blijven! De verfilming van het verhaal, waarin talrijke paardenrennen gelegenheid te over- bioden meesterlijke opnamen van deze spannende sport te maken, is eerste klas se, maar de storey zelf is dat minder, om dat men teveel in herhalingen - vervalt. Hoe gaarne hadden wij Jean Harlows laatste film (door haar plotseling verschei den moesten eenige -gedeelten door een dubbelgangster gespeeld worden) haar beste genoemd; enkele momenten daargelaten mist haar spel de vereisch!e diepte. Vér boven alle spelers uit steekt Frank- Morgan, do jaloersche, besluitelooze echt genoot, die zich volkomen in zijn rol heeft ingeleefd- en dan ook een gave uitbeel ding geeft. Na hem valt het spel van Lionel Barrymore als oude grootvader te roemen. Lumière Vrouwen van 1938. De eeuwige driehoek", de mode en de kleurenfilm, dit zijn de drie vrang- tukken, welke zich op den voorgrond plaatsen in de film Vrouwen van 1938", welke gisteren voor het eerst in Lumière te Rotterdam werd vertoond. Het zijn alle drie interessante vraagstukken, het eene wat ouder dan het andere, maar daarom o het laatste niet minder belangwekkend. De beide eerste zijn 111 de film met elkan der vervlochten. De man in dezen drie hoek is een Arnerikaansch modekoning, die zijn geld verliest aan zijn vrouw. Deze heefl noodlottige tooneelaspiraties, welke niet overeenstemmen met haar artistieke begaafdheid. De revue, waarin zij de hoofdrol speelt en die gefinancierd wordt met de dollars van haar man, - keldert en hel gevolg is dat de modezaak aan den rand van den afgrond komt te staan. Het voortbestaan van de modezaak wordt be dreigd door een bankier, die op dez.e wijze zijn wraak probeert te koelen, omdat hij op zijn trouwdag geen bruid had. Deze bruid is in dienst gekomen van het mode huis en verliefd' geworden op den eigenaar. Dat alles tenslotte in orde komt, be hoeft geen betoog, maar d'at is het' voor naamste. niet. Het voornaamste is, dat hier weer op de geijkte manier, met knap regiewerk, een schitterend' staaltje Ame- rikaahsqH filmamusement is gewrocht, waar aan ook de hoofdrolspelers Warner Baxter, Joan Berinett en. Helon Vinson hun deel loe hebben bijgedragen. Het tweede probleem is de mode. In Vrouwen van 1938" komt weer eens open lijk tot uiting de eerzucht van de Holly- woodsche modcteckenaars om Parijs opzij te streven. Dat blijkt wel uit de onderhavige film, welke enkele modeshows bevat, voor de vrouwen om van te watertanden, en die dus ook wel een -zeer belangrijk trckplejs- ter-zullen zijn. - En daarmee kom& wij tenslotte aaii ons derde uitgangspunt, het probleem van de kleurenfilm. Het spreekt vanzelf, dat de verfilmihg van even object als een mode show zeer veel aan waarde wint, als zij in kleuren geschiedt. Ook in dit opzicht achten wij ons echter iniot tot oordeeleni bevoegd. Er zijn reeds verscheidene films of gedeelten van films in kiemen opgeno men. Wij noemen in dit verband „Becky Sharp", niet als het fraaiste voorbeeld', doch als een compleet in kleuren opgeno men film. Een vergelijking tusschén deze film en Vrouwen van 1938" moet in het voor deel van deze laatste uitvallen, dat lijdt geen twijfel. Wij noemen hierbij dm naam van den man, die voor de kleuren-opname zorgde, Natalie Kalmus, omdat mm dezen - naam in de toekomst waarschijnlijk wel meer zal ontmoeten. Natuurgeheimen van den Balkan. Speciaal voor vogelliefhebbers wordt Zondagmorgen een pracht-film vertoond: NatunrgeU/nien van den Balkan, toege licht door Jar P. Strijbos, een autoriteit op dit gebied en tegelijk een vlot cau seur. Stiijlo,. is met een oud neen geen Fordje maar dit keer eens met een Chic vol et ie samen met een vriend- via Duilschland, Oostenrijk, Ho-ngarije en Roe menië, naai de Donau-dolla gereden, waar bij zooveel mogelijk de Donau is gevolgd. In de interessante inleiding, met plaatjes toegelicht, vertelt Strijbos iets van de mens ener. en dieren, die zij op hun tocht ontmoetten en hij doet dat op amusante wijze. Bstaina volgt een film, die hij zelf niet heeft vervaardigd, ofschoon hij wel bij een deel van de opname tegenwoor- dig was. Het waren evenwel menschen van, de Ufa, die zoowel wetenschappelijk als technisch volkomen op de hoogte waren wat en hoe gefotografeerd moest worden. Het eerde deel der film is gewijd aan de grootc. roofvogels: keizerarend, man- leigicr en valk, die in het bergland bivak- keeren. Daarna-trekken we "mee de Donau- delta in, een gebied zoo groot als half Nederland, geheel ingenomen door moeras sen, poelen, meren, doode rivierarmen en riehvildernissen. Daar leeft een handjevol Russer en Lipowanen. Met smalle kano's worstelen de expeditieleden door het riet moeras op zoek naar ibissen,-nacht-, pur per-, zilver-, ral- en blauwe reigers. Een van de laatste pelikanen nederzettingen in Europa komen vo'ór de lens. En daarbij vertelt Strijbos op bizonder onderhoudende wijze, waarbij hij 0 a. kan wijzen op de merkwaardigheid, dat som mige vogels alleen in Europa nog in de Bonau-delta en in de Rijn-Maas delta voor komen. Sloepen en vliegtuig. Volgens recept van Apotheker Dumont

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5