ZATERDAGSCHE POST TOKIO éi de nordeelee Gemeenteraad. Voetbal De wedstrijden van morgen. Verdiende Hollandsche Zege. Sport Handbal De competitie. Luchtvaart Wien... Wien Regenmakers-fïnale. OLYMPIADE Agenda, In do aaJsvergadei iug van gistermiddag ten s!adl)u.zoj die geleid werd door dea burgemeester, nu. dr. F L.. J. van Haa ren, werd hot nieuw benoemde lid, den beer A. ftG. de Leede (in de vacature F. A. II. van Iersel) beeedigd en gein- stalleerd. Aleen de beer Etman (r.k.) was afwezig. Voorts knam aan do orde: IA. Aanbeveling ler benoeming van den vooxzitler en drie leden van de Cchnmis- sie van advies, bedoeld bij artikel 11 der gemeenschappelijke reeling ter uitvoe ring van de Vleeschkeuringswet. Aanbe\olen worden, als voorzitter do burgemeester, de heer mr. dr. F. L. J. van Haaren, en als leden de heeren Th. J. L. van den Berg, J. G. van Dorp en J. M. van Pelt, leden van den raad. Mevr, Centhemde Wilde (s.d.) betoog de de wecscheïijkheid den wethouder van G.W., ir. Houtman, ia de commissie te benoemen. Le heer Van Doip wilde zekerheid, dat steeds een gebruiker van het slachthuis doel van de commissie zal uitmaken, welke kwestie niet aan de orde was. Uitgebracht werden 29 stemmen. Hier van verkreeg mr. dr. F. L. J. van Haaren, als \oomttcr, 29 stemmen, evenals do heeren J. G. van Dorp en J. M. van Pelt, als leden: de heer Th. J. L. v. d. Berg 16 en ir. C. Houtman 13 stemmen, zoodat de 4 eerstgenoemden gekozen werden. IB. Aanbeveling ter vervulling van de vacature gemeente-archivaris. Aanbevolen worden (in nietaiphabetische volgorde) 1. De heer drs. A van der Poe&t Cle ment (wetenschappelijk archief-ambtenaar le klasse), te Utrecht; 2. de heer mr. drs. J. J. Beijerrnan (we tenschappelijk archief-ambtenaar le klas se), gemeente-archivaris te Dordrecht. Lts A u d Poest Clement verkreeg 28 stemman en werd dus benoemd. IC Aanbeveling ter benoeming van een opzichter 2e klasse bij den Gemeentelij ken Woningdienst Aanbevolen worden (in niet aiphabetische volgorde): 1. De heer J. C. H. M. Titulaer, te Beek (gemeente Princenbage) 2. de heer J. van der Krift, te Utrecht. De heer Titulaer werd benoemd met 28 stemmen. ID. Benoeming van een ltd van de Financieele Commissie (vacature-F. A. II. van Iersel). De heer J. N. Hoek verkreeg lö stem men; de heer A. de Bruin 1 stem en 13 warm blanco, zoodat de heer J. N. Hoek benoemd werd. IE. Benoeming van een lid van de Com missie van administratie voor het Ge meente-ziekenhuis (vacature-F. A. H. van Iersel;. De heer P. A. v. d. Berg (rk.) verkreeg 15 stemmen14 stemmen waren blanco. IF. Voordracht ter benoeming als leeraar n werktuigkundig teekenen in vasten dienst aan de Aiijverheudsavondschool, met ingang van den cursus 1938—1939. de lieer ft'. Goettsch, alhier; idem alsleeraar in lijnteekenen en projectieleer aan de Nijxerkeidsavondschool én aan de afdee ling „jeugdige Industrie-arbeiders" voor den cursus 1938—1939, de heer W. A Dmgemans, alhier. De lieeien Coettscli en Dmgemans wer den met algemeen© (29) stemmen benoemd. 2. oorstel tot onderbandschen verkoop aan de firma Gebrs. van der Linden, alhier, van een strook grond' aan de Bos- boomiaan, ter groots van pl.m 85 M2., legen een prijs van f 22 per M2, met bestemming tot toegangsweg tot het Sport- fondsenbad. Dienovereenkomstig weid besloten. 3. Voorstel betreffende onderhandscke ingebruikgeving aan de Watersport vereen i - ging „Nieuwe Waterweg", alhier, van een nader aan te geven strook grond aan- en een aangrenzende strook water van de Industriehaven, gelegen aan de West- en Noordzijde van die haven, zulks voor den tijd van ten hoogste 10 jaren en tegen een huurprijs van f 200 per jaar. Na een uitvoerig debat, waaraan de heeren Van Duinhoven, Hoogendam, ir. Houtman, mr. Van Velzen en de heer Slavenburg deelnamen, werd met 1413 stemmen een voorstel Hoogendam aan genomen, om dit voorstel aan ie houden om de zaak nog eens opnieuw te bekijken. Voor het voorstel tot uitstel stemden de heeren Janse, Van Dorp en J. N. Hoek (allen r.-k.); mevr. Benthem en de hoeren Brand, van Pelt, van Duinhoven, v. d Schelling; van LiÜi eu Blazer (allen s.-d.de heeren Hoogendam en A. Hoek (beiden a.r.-) en de heeren Collé en Kfdde (beide comm.). De heeren Din- keiaar. Bergman en Smit (allen s.-d.), onttrokken zich aan de stemming. 4 Voorstel betreffende voortzetting van de onderhandsche verpachting aan den heer H. J Tijhuis te Rijssen (0.), van den to/ aan dea Oversckiescheweg. Bienovereenkomslg werd besloten. 5. Voorste! om aan de Bizondere School besturen voor de onder hun beheer staande lagere scholen voor het jaar 1938 een voorschot te verieenen op de gemeente lijke vergoeding, bedoeld in art. 103, 6e lia der Laser Onderwijswet 1920 Dienovereenkomstg werd besloten. 6. Voorstel om, in verband met de op 1 Januari 1938 in werking getre den wet van 22 April 1937 tot wijzi ging van de gemeentewet, te besluiten tot het sluiten van een z.g. fraudever zekering op de wijze als is bepaald bij raadsbesluit van 2 Mei 1930, tot een bedrag van f 65.000. Na een opmeiking van mr. Kavelaars, die beantwoord werd door wethouder Slaven burg, werd overeenkomstig liet voorstel besloten. 'oorstel tot het verieenen van een ere/iet van f 4250 ten behoeve van de verbouwing van het gebouw van den vleesehkeuringsdienst aan de St. Anna Zusterstraat en de aanschaffing van meu belen en werktuigen. Op een vraag van den lieer Hoogendam, of de andere gemeenten ,die deel uitma ken van het keuiïngsdistrict Schiedam, mee dragen in de kosten en of de gemeenschap pelijke dienst roods functioneert, antwoord de de voorzitter bevestigend- Overeenkomstig het voorstel werd besloten. S. Voorstel tot het verieenen van een crcd ct van f2000, ten behoeve van de verle onng van de watervoorziening der gemeentelijke zwemplaatsen en de daar- •rtJe verband houdende voorzieningen. De heeren mr. Kavelaars en Van Duin hoven maakten eenige opmerkingen, die beantucoid werden door wethouder ir. Houtman. Overeenkomstig 1voor.-, tel werd besloten. Overeenkomstig het voorstel werd' besloten. Ingekomen stukken. Inzake de Ingekomen Stukken weid be sloten overeenkonislii; bet voorstel van B. eai W. 9. Voorstel tot vaststelling van een ver ordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom van de Gemeente-fondsbolas- tirg voor het belastingjaar 1938 -1939 65 opcenten. Dienovereenkomstig wieid besloten. 10 Voorstel tot wijziging der verorde ning tot beffing eener belasting op ver makelijkheden in de gemeente Schiedam. Dienovereenkomstig werd besloten, 11. Voorstel tot vaststelling vri het gemiddelde bedrag dat in 1937 per leer ling aan de openbare scholen aan beloo nine aan vakonderwijzers is uitgegeven,! Zware wedstrijden te verwachten voor leidende, en voo «taart- clnbs. Hermes-DVS en SVV moe ten winnen. Al or gein zal ia de verecliiilende -afdee- liügea een flink aantal beslissingen vallen, waardoor deze Zondag de belangrijkste van de competitie belooft te worden. In Afdeel in g I is de beslissing aan den kop reeds gevallen. QWS is kampioen en do wedstrijd tegen Ajax, welke morgen go- ij spoeld wordt heeft nog alleen maar be lang bij wijze van krachtmeting tusschen beide concurrenten. Van zeer groot belang is daarentegen den wedstrijd der tegen voeters, Excelsior—Sparta. Sparta lieeft twee punten voorsprong en dus aan eon gelijk spel reeds voldoende. Verliezen de kasteelbewoners, dan kunnen zij hun huid- nog redden dcor den beslissingswedstrijd to winnen. Zoover zal het ons inziens niet komen en Excelsior degradatiewedstrijden te spelen krijgen tegen DOS en DWV of de Keimemers. RF0 zal waarschijnlijk verliezen van alsmede tot vaststelling van het voor- VS\, terwijl IC het tegen Ki allerminst cc hoi op het bedrag, waarop do bi/onderogemakkelijk krijgt Alogelijk is hier een ge- schoolbestuien te dezer zake voor 193Sj,^ gppj het resultaat. D'FC kan op eigen aanspraak kunnen maken. Vold winnen van AD0. Dienovereenkomstig werd besloten. 12. Voorstel tot het opnemen van tijde lijk kasgeld voor bet tijdvak 1 Maart tot en met 30 Jnni 1938, fo' c1" mum bedrag van f 750.000 Dienovereenkomstig werd besloten 13A. Voorstel inzake renteverlaging van! de aan de firma A W. Blokt ind en Zoon op den voet van de premiebouw regeling van gemeentewege \er-trekte twee hypothecaire geldleeningen op woningen aan de Amalia van Solmsstraat en aan de Geerviietsche en Zwartewaalschestraat. Dioaiovereenkomstig werd besloten. 13C. Voorstel inzake renteverlaging van de hypothecaire vordering op den lieer T. EL tiossers, alhier. Dienovereenkomstig werd besloten. Aan de agenda werd nog toegevoegd een voorstel om over te gaan tot vervroeg de aflossing van 4 leeningen 1937 en om 2 nieuwe loeningen aan te gaan respec tievelijk f3.800.000 tegen een rente van 2% pCt en een li-op'ijd van 10 jaar en van f 10.200.000 tegen een rente van 3 pCtaf ie lossen in 32 jaar. in Afdeeling II komt Feijenoord op eigen veld tegen den topscorer van de eerste klasse, Xerxes. Feijenoord mag geen punt verliezen, wil zij het kampioenschap be halen, want hoe zwaar Haarlem het ook tegen Stormvogels zal krijgen toch is zij in staat twee punten te veroveren. Een voordeel voor Xerxes en Stormvogels is, dat er voor hen niet zooveel op het spel staat en zij dus minder van de beruchte zenuwen te lijden zullen hebben. Hermes-DVS heeft zeer teleurgesteld door den uitwedstrijd tegen 't Gooi te verlie zen, maar toch heeft zij nog een kleine kans in den achttienden wedstrijd van de laatste plaats te wippen. Indien de blauw- witten morgen van Blauw-Wit winnen en CVY breingt DHC een nederlaag toe, dan zijn de Delftenaren de ongelukkigen. Een gelijk spel van Hermes-DVS en een neder laag van DHC zou een beslissingswedstrijd moodig maken. Het is echter mogelijk, dat DHC gelijk speelt en in geval Hermes-DVS zou winnen, zou eveneens e^n besli-sïngs- wedstrijd de degradatiecandidaat moeten aanwijzen- Hermes-DVS mag dus niets ris koeren en moet een overwinning behalen wil zij kans hebben de degradatie te ont komen. De ploeg wordt eerst hedennnd dag samengesteld'. HBS speelt tegen 't Gooi en zal waar schijnlijk een kleine overwinning behalen. Ook SVV moet een overwinning behalen op UW, want de mogelij'-heid bestaat, al is zij klein, dat Overmaas tegen Gouda struikelt, waardoor de rood-groenen hun kans zouden behouden. Met spanning zal morgen in Schiedam de uitslag van den wedstrijd GoudaOvermaas afgewacht wor den en wie weet... In Afdeeling III beslist de wedstrijd Go A11 cad'Heracles welke van beide dubs kampioen worden. Ia Afdeeling V behaalt Be Quick het kampioenschap als zij van Veendam wint en GVAV van Achilles verliest. Zekerheid1 dat hier een beslissing valt is er dus lang niet. Beslissing voor de onderste plaats. De beide kanvpioenscandidaten zijn mor gen vrij. Het programma vermeldt slechts een tweetal wedstrijden, 11.1. UlyssesDWS en Rotterdiam 2Olympia. Door het niet speler, van Jaihn en THOR blijft de positie boven aan de ranglijst ongewijzigd'. De wedstrijd Rotterdam II Olympia is van belang voor een defini tieve bezetting van de onderste plaats. De vorige ontmoeting tussohen beid'e tegen standers werd door Olympia op hot nip pertje met 43 gewonnen. Ook nu zul len de krachten elkaar niet veel ont- loopen, zoodat een spannende wedstrijd1 kan worden verwacht. Het programma luidt: UlyssusDWS, Nenijto, 10 uur. Rotterdam IIOlympia, Nenijto, 2 uur. Itilia.msch bombardementsvliegtuig neer gestort. Nabij Rome is een Italiaansch bornbar- demeentsvliegtuig, kort na den start, neer gestort Le vijf inzittenden zijn om het leven gekomen. Dick Merrill kondigt nieuwe Oceaan- vlucht aan. De .vlieger Dick Merrill zal over enkele weken ,een vlucht ondernemen van Boston naar Jerland'. Hij ral waarschijnlijk verge, zeldi worden door burggraaf Hastings Forbes. 7* JAARGANG ZATERDAG 12 MAART N0.22 BUITELLAND OOSTENRIJK In Stemming. Wij, Nederlanders, zijn toch wel te beklagen. Als er bij ons een volksstem ming gehouden wordt, dan moeten wij kiezen uit enkele honderden mogelijk heden, verdeeld in een dikke vijftig groepen. De Duitschers hebben het de laatste jaren al veel makkelijker: die mogen „ja" of „nee" zeggen En nu krijgen wij in Oostenrijk het allernieuwste te zien: U mag kiezen „ja" of „ja" Direct na de aankondiging van de volksstemming hebben de nationaal- socialisten medegedeeld, dat zij tot hun grooten upijt verhinderd zullen zijn op dokter's voorschrift. SOVJET RUSLAND De Medische Moorden. In de ochtendzitting zjn de twaalf Rassen, die nog niet van land- en hoogverraad zijn beschuldigd, als ge tuigen gehoord. Even voor de schor sing der zitting is, onder protest van den hoofdbeschuldigde, die voort durend riep: „hij liegt! hij liegt!", een derde-klas-beschutdigde, wiens naam wij wegens de onuitspreekbaarheid maar niet afdrukken, geheel vrijwillig aan het bekennen gegaan. Zoo ver telde hij 0. a. tot in détails hoe hij Napoleon en Hugo de Groot vermoord heelt, met behulp van semi-pnosyara- beie inspecties. Weenend bekende hij, dat zijn plan om Generaal Goering op deze wijze te vermoorden, mislukt was, omdat deze zoo anti-semi is. Hierna is dc rechtzitting achter ge heime deuren voortgezet, om de spion- nage-beschuidigingen te ontwarren. Overigens zijn wij ontzaggelijk be nieuwd naar den afloop van dit proces: de kogel of gewoon ophangen. Inmiddels is alles vergeven en vergeten DUITS CHLAND Ds. NiemoeUer. Wij vermoeden, dat het D. N. E. een vergissing begaan heeft I Tot nu toe is n.l. nog steeds niet be kend gemaakt, dat het in verband met zijn gezondheidstoestand niet raadzaam is, ds.Niemoeller thans reeds uit de „Schutzhaft" te ontslaan. Zooals onze lezers weten is ds. Nie moeUer onlangs „de jure" in vrijheid gesteld, doch „de facto" weer ge vangen gezet, oin hem tegen de woedende volksmenigte te beschermen. Belangrijke rede van dr. Schacht. Het D. N. B. meldt ons, dat dr. Schacht binnenkort een zeer belang rijke redevoering zal houden, waarin hij het verband zal aantoonen tusschen de rectificatie van de positie van de Mark, de dwingende noodzaak van koloniaal bezit, het geluk van het Duitsche volk, de ethisch-economische ontoelaatbaarheid van werkloosheid en de gelige kleur van het Japansche ras. CHINA-JAPAN Nou moe! SPANJE Idem. FRANKRIJK Optreden van een speciaal Jubi leum ministerie. GUATEMALA Deze week is hier niets buitenlandsch gebeurd. STADSNIEUWS OPENB. LEESZAAL- EN BIBLIOTHEEK Nieuwe aanwinsten. 1 boek; nog 1 boek; een detective roman; weer een heel ander boek; een gedenkboek; 1 mooi boek; 1 her druk; een aardigs blonde assistente; 1 pracht-editie; een uit het Neder- landsch vertaald boek; 1 Boek-arin; 3x5 cent boete; een nieuw lid en 24 boekenwormen in prachtbanden; 1 b.i«*k. (Wegens plaatsgebrek van redactie- wege bekort.) VAN EEN ABONNEMENT OP DE ZP. ONPARTIJDIGE VOOR- EN OPLICHTING SPORTNIEUWS IJSHOCKEY De wedstrijd tusschen de Engelsch- Fransche Canadeezen en de Neder- landsche Canadeezen is geëindigd met een 41-overwinning voor de Cana deezen. Tenminste, dat heb ik later van de scheidsrechter Smith (een Cana- deesche Canadees) vernomen Gezien heb ik niet veel. Het spel ging zoo razend vlug, dat reeds in de eerste minuut mijn bril in de eereloge vloog. Zoodoende kon ik de schijf, die ik toch al niet zien kon, heelemaai niet meer zien. Mijn indruk was, dat het toch we! een aardige wedstrijd was ENOCOMIEKE. BERICHTEN LUSTELOOS TOT FLAUW Het nieuwe hoogterecord van den goudvoorraad heeft niet zoo heel leel le Leteekenen als we bodenken, dat straks de meeste maatschappijen hun dividend gaan vaststellen en uitkee- reu of passeeren. Ao ountants en allerlei andere boe ken „controleurs" zijn reeds lang bezig balansen en winsten op te maken; daarna gaat men Algemeen Vergode' ren en.... weg is 't goud weer! De markt voor kort geld was van daag aardig prijshoudend: hel disconto schommelde van, nd en tot 3/8 en 15/29 (v. j. 1 1/7). Voor lang geld was minder belangstelling. Alleen de maten tusschen 2 en 4 meter hadden eenige animo, hoewel nauwelijks kalm, laat staan vast. Ook de procentueele toewijzing van de 11/8 pCt. Staatsleening vermocht niet eenige opleving te brengen De 4 pCt. ad-interim-dividend Stock Ltd. ging er dan ook als gesneden koek in. (Ongecorrigeerd). Op initiatief van onzen Postbode is het tenslotte nog gelukt de laatste wedstrijd van de spannende competitie der regenmakers in onze stad te doen spelen. Deze finale moest de beslissing brengen tusschen onzen nationalen kampioen en zijn Italiaansche tegen standster. De verwachtingen waren bi zonder hoog gespannen, omdat de Ita liaansche, die met allerlei systemen op de hoogte is, zich gedurende de laatste weken geducht geoefend had in de Sahara, waarbij zij tot recordprestaties gekomen is. Maar ook onze landgenoot had niet stilgezeten. Integendeel, hij had een intensieve training achter den rug en de resultaten, bij zijn laatste proefnemingen bereikt, stemden zeer hoopvol. Zoo was dan een enorm publiek aanwezig, toen de beroemde interna tionale scheidsrechter, de voormalige Zoeloe-regenmaker Humbuggo, op zijn trommel het aanvangssignaal blies. De Italiaansche verwierf direct reeds bizonder vee! sympathie, omdat zij het luchtterrem met de nieuwe Ro- meinsche paradepas op marcheerde en een forschen groet bracht. Aanvankelijk verkenden beide par tijen het terrein, dat nog eenïgszins nat was van nachtwolkjes en jammer genoeg m den rechterbovenhoek nei gingen toonde om te betrekken. Ne derland speelde tegen den wind in, om zoodoende voordcelen trachten te behalen van het lage spel van Italië. Het eerste kwartier verliep kalm en ging de strijd volkomei gelijk op. Beide partijen voerden hnn wolken op tot ongeveer vierduizend meter hoogte, om daarna onverhoeds tot den aanval over te gaan. Doch deze haalde niets uit. Het spel was aan beide zijden te doorzichtig en feitelijk veel le tam voor deze kampioenen. Totdat plot seling Italië met lange wolkenslierten trachtte door te breken en ook inder daad een gat vond in de Nederlandscha verdediging. Maar onmiddellijk werd ter versterking een geweldige wolk op gestuurd, die prachtig voor dekking zorgde, zoodat de aanval werd ge smoord achter schitterend geslaagde donderkoppen. Toen kwam werkelijk de titanen kamp in al zijn hevigheid lof Beide partijen zwoegden als beze tenen en allengs werd het terrein bijna onbespeelbaar. Slechts enkele malen moest het spel onderbroken worden tengevolge van unfair optreden 0 buitenspel in de stratosfeer, maar overigens had Humbuggo niets te doen. He! enthousiasme der menigte be reikte tenslotte haar hoogtepunt. De jongenstribune barstte. De lucht was volkomen dicht en het was voor den scheidsrechter bijna onmogelijk iets te onderscheiden. Daar kwam ian eindelijk het befaamde Hollandsche kwartiertje en binnen enkele minuten was nu het pleit geslacht. Een zware mist legde den Italiaansclion aanval volkomen lam, zoodat slechts enkele simpele schapenwolkjes noodig varen om de overwinning tot een feit te maken. Onder aanhoudend gejubel van de massa werd de overwinnaar naar het kleedlokaal gedragen. Des avonds heeft onze Postbode in het Cafeetje aan den Overkant den wisselbeker uitgereikt. meter voor mij. Ons gesprek had het volgende verloop: Mejuffrouw, ik meen in u Grela uit Oslo te herkennen. (Stilzwijgende bekentenis.) U moet nu niet net doen, alsof u me niet meer kent, want ik heb toen nog gezegd, dat u O! En als ik vragen mag, eli, is er iets waars in de geruchten, dat u hier Uroph! (typisch Hollywoodsche uitroep) Dus ik kan onze lezers toch ver tellen dat er binnenkort Says youl Mag ik u misschien uitnoodigen om vanavond ergens I Nu ja, ik bedoel er niets kwaads Well, goodbye! En hiermede was dit belangwekkende interview ten einde. Hiervoor hadden ivij toch zoo'n goed idee. Jammer, dat het ons iveer ontschoten is! VAN HET FILMAMENT GRETA BIJNA GETROUWD Onze Lampenist meldt: Aan mijn voeten gorgelen zachtjes de blauwe golfjes van de baai van Napeh. Voor mij ligt d" Vesuvius als een vulkaan te puffen. Schepen met vrijwilligers en gewonden varen uit en komen binnen. Ik zet mij aan mijn machine en tokkel een story over Greta, die ik van morgen gesproken heb over haar aan' staande huwelijk. Ik ontmoette haai voor haar villa. Zij liep ongeveer acht 1940* 1940 Bezoekt ile Olympische Spelen in 1940. Zooiets moet U gaan zien! Zooiets mag niemand missen! Verzekert U reeds thans van reisgelegenheid, aangezien ei slechts 15.000 menschen uit Europa kunnen worden ver voerd. In da hotpls, voor zoover die niet bij de legerleiding in gebruik zijn, is plaats voor zeker 2000 menschen. Bedenk, dat Japan .vel gas-, maar niet bom-vrij is 1 Ondanks alle lasterpraatjes, is de Japansche regeering vast be sloten, de Olympische Spelers le organiseeren, tenzij ze er ovei een poosje van terug komt. Met eerbiedwaardige oog- JAPANSCH OLYMPISCH COMITÉ p R Nok enkele nette deelne mers gevraagd.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 6