wmimi EERSTE BLAD. LiTAUEN MOET TOEGEVEN Zaterdag 19 Maart 1938 buitenland 90ste Jaargang. No. 21817 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53II. De militaire druk van Polen aan de grenzen dwingt tot inwilliging van de eischen van het ultimatum. Reuter meldt uit Kaunas, dat de meeste leden Van het' Liiausche kabi net voor' 'inwilliging der Poolsche eischen zijn, hÖewelzij uitdrukking reven aan) hun afkeuring, dat zij ge- rleld zijn in den vorm van een ulti matum. De minister van builenlaiuLche za ken zal vandaag in do vergadering van den Landdag van het besluit der regeering mededeelmg doen. Reuier meldt nader: De Litausche Landdag is voor heden bijten geroepen om een beslissing te ne men over hel antwoord op hot Poolsche ultimatum. Teneinde le voorkomen, dat de spanning toeneemt,* heeft de regeering anti- Poolsehc beüoogingen verboden. De eischen, d.e door de Poolsche re- gtoring in haar ultimatum aan Li tanen gesiehï worden, zijn: 1. De Litausche re geering heeft 48 uur om te antwoor den, deze termijn loopt "morgen om 21 uur af. 2. Voor 31 Maart moet Litauen normale diplomatieke betrekkingen her steld hebben. 3. Alle verbindingen moeten hei'ötcla zijn voor 31 Maart. 4. De Pool sche regeering zal weigeren te discus sieeren over de voorstellen, d.e door de Litausche regeering zonder discuss.e aan vaard moet worden, waarbij een uitzon dering kan worden gemaakt voor tech nische zaken. 5. Over Wilna kan niet gediscussieerd worden. De kwestie van den gedooden Poolschen soldaat wordt niet genoemd. Geen Russische steun? Een bi/oudere correspondent van de Pa ris Soir meldt zijn blad bizonderhedan om trent do gebeurtenissen te Kaunas na de ontvangst van het Poolsche ultimatum. Een ding is zeker, aldus deze corres pondent, n.i. -dat 'Litauen, ahh telgen "lot «vergelaten, gedwongen is te capituleeren en afgezien beeft van zijn onbetwistbare rechten tegenover de aanvalsdreiging van Polen. Zeer vroeg gistermorgen, aldus meldt de correspondent nader, is de Russische gezant te Kaunas bij Lozoraitis op bezoek gekomen om hem mede te deelen, dat on danks de sympathie, die Sovjet Rusland' gevoelt voor Litauen, Moskou niet in staat zou zijn het eventueel te hulp te komen. Deze verklar'ng heeft een beslissende rol gespeeld' en er bleef de in allerijl bijeen geroepen regeering niets anders over dan te constateeren, dat onder deze omstandig heden tegenstand van den kant van Li tauen nutteloos zou zijn. SmiglyRydz aan de Li tausche grens. Maarschalk SmiglyRydz heeft gisteren een bezoek gebracht aan de streek van Tro-. ki, aan do Poolseh-Litausche grens, waar hij zich onderhield met enkele generaals. Men beweert, dat aan de Litausche zijde der grens vlugscliriften zijn .verspreid1, go- teekend door de „Vereeniging voor de be vrijding van Litauen van de buitenland- sche agenten", waarin het aftreden der regc-ering en herstel der betrekkingen met Polen worden geêischt. Beck is gisteren weer te Warschau te ruggekeerd. Geheime besprekingen? lu welingelichte leringen te Warschau verluidt, dat reeds langen tijd' in het geheim besprekingen werden gevoerd tusschen Folen en Litauen. Litauen heeft deze besprekingen tel kens weer onderbroken, zonder hier voor een. reden op te geven. Reeds zouden gezanten benoemd ge weest zijn en zou een datum van sa menkomst zijn vastgesteld', doch Li tauen heeft zonder opgaaf van redenen de besprekingen onderbroken. Troepenbeweging in de Sov jet Unie. Van particuliere zijde wordt te Helsing- fors vernomen, dal een zekere troepenbe weging merkbaar is van het Roode Leger aan de grens van de Sovjet Uniè en Po len, nabij Ebrucz. Ook aan Poolsche zijde zouden troepenbewegingen worden uitge voerd. Mea gelooft, dat enkele afdeelingem van het Przemysl-legnrcorps naar de Poolsch- Russische grens gezonden. Verbittering in Litauen. Onmiddellijk na liet bekend worden van het Poolsche ultimatum, maakte zich een sterke verbittering meester van de bevol king van Litauen. De vorm, -waarin het ultimatum is vervat, werd als vernede rend beschouwd en ouaauvaardbaar ge acht. Wel was men van oordeel, dat over de eigenlijke inhoud, n.i. het hervatten van de diplomatieke beirekkingen, gespio ken zou kunnen worden. - In den loop van den middag hebben de veiligheids organenmaatregelen genomen om anli-Poolsche betoogingen te voorko men: geen vergaderingen mogen worden gehouden en na acht uur in den avond is de verloop van alcoholische dranken verboden. H,TH,van der VLERK De strijd in Spanje Barcelona -wederom fel gebom bardeerd. Reuter meldt uit Ba i cel on j Baicelona is gisteren vier maal gebom- baxdeerd door rechtsche vliegtuigen.Volgens de tot dusverre beschikbare gegevens /iju bij deze bombaidementen 80 dooden ge vallen. Ditmaal werden vooral de Noord westelijke en Noordoostelijke deelen der stad' getroffen. Do bombardementon duur- den van 20 tot slechts errkolo minuten. Officieel wordt medegedeeld, dat bij de derliui luchtaanvallen seuerl 16 Maart des avonds tien uur 610 personen om liet leven zijn gekomen en 1110 werden ge wond. Deze cijfers zijn niet volledig. Frankrijk Dé "organisatie van" il en at te in tijd v*xi oorlog. Del wetsontwerp inzake de organ.sat ie van de natie in oorlogstijd zal Dinsdag- ochteml in de" Kamer m behandeling ko men. Verscheiden belangrijke wijzigingen worden voorgesteld in de oorspronkelijke wel, d'ie in 1922 met overgroot» meerder heid' was aangenomen, doch in den loop van den tijd verscheidene verander.ngen heefl ondergaan Thans wordt voorgesteld. 1. De minister president zal zelf de functies van mi nister van landsverdediging ii.toefeneu en de dx-ie departementen van oorlog, lucht vaart en marine coördineeren, daarbij bij gedaan door- de permanente- commissie voor de landsverdediging. 2.. De organi satie van de luchtverdediging wordt ver- ?eberd' door den minister van landsver dediging. De wet gaat uit van twee px-incipes: 1. Alles en allen moeien samenwerken aan de landsverdedig.ng; 2. De oorlog mag geen bron van winst zijn. Luxemburg Versteviging van het internationaal statuut. Het spreekt vanzelf, dat de gebeurtenis sen van de afgeloopen week, in Midden- Europa, niet nagelaten hebben diepen in druk le maken in het Heine, neutrale en volstiekt ongewapende groothertogdom, dat Ibusschen Fxankrijks MaginotJinie en de Belgische en Buitsclie grensverdedigings- w erken is gelegen. Naar aanleiding van een interpellalie- aanvrage op dit punt heeft de minister van bmtenlandscbe zaken, Jov Becli, in de Kamer een veiklaiing afgelegd, behel zende, dat hij de commissie voor buiten landsche aangelegenheden uitvoexig had in. gelicht omtrent de door liem met de gro> te mogendheden gevoeid wordende bespre, kingen in velband met den volkenrechte- lijken status van het groothertogdom De commissie heeft het optreden der regeering eenstemmig goedgekeuid, de besprekingen nemen een gunstig verlo-op en cle tegem- wooidige stand ervan geeft do Luxemburg, sche legeering do gegrond© Loop, dat zij weldra ten onide zullen zijn en dat bet in ternationale statuut van het groothertogdom daaTuit dan verduidelijkt en versterkt te voorschijn zal treden. De geheel© Kamer heeft deze vexklaiing met groote insiennning ontvangen. Noorwegen Versterking van de bewapening. De besprekingen tusschen de regeer ing en de partijleiders inzake de landsverde diging worden voortgezet. Lel gerucht gaat, dat de regeeriug het voornemen zou hebben nieuwe credCeten aan te vragen voor het leger. Er wordt gesproken over vijftig of zestig millioen kronen. Dit gerucht wordt in officieele "kringen niet bevestigd. Duitschiand Op 10 April volksstemming Tegelijkertijd nieuwe llijksdag- verkiczingen. In zijn gisteravond in de zitting \ax den Rijksdag gehouden redevoexiug heeft de Fulirer en rijkskanselier aan gekondigd, dat het geheele rijk op 10 April met Oostenrijk deelneemt aan d'e volksstemming. Tegelijkertijd heeft Hitier tegen dien dog nieuwe verkiezingen voor den Rijksdag aangekondigd. Hitler zeide om., dat hij den Rijksdag had laten bijeenroepen om verslag uit le brengen. Hij gaf vervolgens een terugblik op de ontwikkeling van het nationaliteiteubegm- sel in de vorig© eeuw. De uereldooilog en zijn afloop hebben de Dmlsclve ver deeldheid vergroot. Nu Oostenrijk en het Saargelued hij hel rijk zijn teruggekomen, is Duitschlaud u eer een wei'eldmogcndheid geworden- Ook de besprekingen te Beichtesgaclen werden behandeld. Schuschmgg heeft de uitgestoken hand' teruggeslooten Do volksstemming noemde Hiller een aanslag tegen de meerderheid van het Oosienrijkscbe volk. Het ultimatum, waarover d'e wereld plot seling begon te klagen, aldus Ihtler, be stond' uit niets anders dan uit da harde 'u Lichtstraal by Kb 01 Hoest-Griep-Brofidiitis-Asthma ""Tïhóêgróoter f lesch 1 verzekering, dat Duilscliland een verdere ondmliukking van DuilschOostenrijksch© volksgenooten niet meer zal dulden en derhalve in de waarschuwing een weg in te slaan, die automatisch tot hloedvergie ten zou hebben moeten leiden. Dat deze houding juist was, wordt he wezen door het feit, dat mij bij de ten uitvoerlegging van het dan toch noodig geworden ingrijpen binnen drie dagen de geheele „Heimat" tegemoet ijlde, zonder dat ook slechts eea enkel schot en daar mede een enkel offer was gevallen, naar ik veronderstel zeer zeker tot het leed wezen van onze internationale pacifisten. Hitier bracht nogmaals dank aan Musso lini en ontbond tenslotte den Rijksdag om voor 10 April nieuwe verkiezingen voor het geheelo rijk uit to vaardigen. Hiller besloot aldus: Zooals ik in 1933 liet Duitselie volk verzocht met het oog op de voor ons 1 ig- genden arbeid mij vier jaren tijd te geven voor de oplossing van de groote laken, zoo moet ik thans voor den tweeden keer verzoeken: Duitsck volk, geef mij nog eenmaal vier jaren, opdat ik den uiter lijk thans voltrokken aaneensluiting tot zegen van allen ook innerlijk kan verwe zenlijken. Na afloop van dezen termijn zal dan liet nieuwe Buitsche volksrijk tot oen on verbrekelijke eenheid vergroeid zijn, vast- gevoegd in den wil van zijn volk politiek geleid te worden door de nationaal-socia- listische partij, beschermd door zijn jonge weermacht, rijk in den bloei van zijn eco nomisch leven. Vereenig de Staten Amerika en Europa. Kennedy, de nieuwe ambassadeur der Vereenigde Staten te Londen, heeft aan c-on maaltijd' een toespraak gehouden, waarin hij onder meer zeide, dat het een gevaarlijk misverstand i», te meenen, dat de Veree nigde Staten niet zouden vechten, tenzij er een inval in het land' gedaan zou wor den. Even gevaarlijk is de onjuiste mee ning, dat de Vereenigde Staten niet neutraal zouden kunnen Wijven bij een algemeenen oorlog. De voorraden in de wajicnmagazijnen van het voormalige öosienrijksche Ya» derlandsche Front te Wcencn zijn door de Duitsche autoriteiten gcconfiscccrd. Als liet opnieuw tot de ramp van eon algemeenen ooilog zou komen, zouden wij den weg volgen, dien wij het beste voor ons land achten, aldus Kennedy. Int. Samenwerking Briisch-Italiaansehe besprekingen. De Britsche ambassadeur te Rome heeft gisteravond .een langdurig .onderhoud ge had met den minister van h'uiténlandsche zaken, graaf Ciano. iVip[tegenstaancle do strikte geheimhou ding, weifce in acht wordt genomen, ver luidt, dat het stadium van de voorberei ding voorbij is en dat men de vraagstuk ken zelf bespreekt. Zoo zou gisteren ge sproken zijn over de anli-Britsche propa ganda m de Arabische landen. In officieele Italiaansche kringen laat men doorschemeren, dat de besprekingen in een hartelijke» geest worden gevoerd. De chef van de afdeoling voor Middel landse he Zee-vraagstukken van het Foreign Office, d'.e lord Perlh heet geholpen, is veer naar Londen teruggekeerd. BINNENLAND Het mond- en klauwzeer. De aantallen sterfgevallen tengevolge van het mond- en klauw/eer waren in de week van 6 tot on met 12 Maart de volgende (waailuj de lotaal aantallen sedert 19 Sep tember lemens tusschen haakjes zijn ge plaatst) 12 (3096) runderen, 27 (3861) kalveien, 11 (2984) varkens en biggen, 0 (208) schapen en 0 (49) geiten. Belangrijke aanwinst voor de Itotterdamsche haven. De firma Wambersfe en Zoon N.V. oa. heeft van de door haar vertegenwoordig de Oldenburg Portugiesiscbe Darnpfschiffs Rliederei (e Hamburg bericht ontvangen, dat deze reederij besloten heeft haar nieu we snelle bananenbooten Gran Canaiia en Sanla Cruz op de uitreis Rotterdam te doen aanloopen Hierdoor is het mogelijk dat de op Zaterdag van Rotterdam ver scheepte lading reeds den volgenden Woens dagmorgen in Lissabon en den Zaterdag morgen daaiopvolgend in Cassablanca aan komt De nieuw e dienstregeling treedt 23 April in werking In afwachting van het gereed komen van de Sanla Cruz, zal de Gran Canaria reeds een voorreis ondernemen. Gemengd Nieuws üa.nkoven al in Amerika. Twee gewapende bandieten hebben een overval gepleegd op do Bank van Paoli (Oklohoma). Zij otnlvcerden den kassier en zijn assistent en ontkwamen nite een bedrag van 1090 a. 1500 dollar. Hoeveel Ameriua.uen zijn er? Volgens de jongste ramingen zal de be volking der Veieenigde Staten eind Mei of begin Juni een nieuw record bereikt hebben, van 130 millioen inwoners. Deze raming is uitgeweikt door een nieuw soort machine, welke automatisch de geraamde toeneming der bevolking aan de hand van de vier" controleerbar© factoren ge boorten, sterfton, imigratie en emigratie, berekent. Stoeipartij op de fiets Aanrijding mei doodclijkeu al- loop ie Aalicn. Gisleuniddag fietsten drie Aaltenscbe jon gens, scholieren van de R.K. MuloschooT naar huis. Onder het lijden stoeiden zij met elkaar en daarbij slak de 14,jarige zoon van d'en garagehouder-O. 4© Aaltan- plotseling den weg over. Hij ksvam hierbij viak voor een uit de richting* Aalten ko- mende montage.aulo met aanhangwagen van de P .T. T. terecht De jongen weid door den bumper.om. hoog geworpen en kwam vervolgens legen do voorruit terecht. Hij was op slag dood'. De chauffeur (rachtle nog een aanrijding te vooikomen, doch hierbij kwam de autoi met een boom in botsing, waardoor zij gedeeltelijk weid vernield. De chauffeur kwam met den schrik vrij, de naast hem zittende monteur kreeg verwondingen aan kaak en lip en verloor vijf tanden. Achterhuis uitgebrand. Gistermorgen te kwart voor zeven heeft een brand gewoed in perceel Oude Zijd Voorburgwal 160 te Amsterdam, de be woner van het benedenhuis J. Lindeblad', die in een der voorvertrekken sliep, werd wakker. Met di ie stralen heeft de brandweer het vuur bestreden. Twee daarvan werden, via het bovenhuis uitgelegd', met de derde drongen de hxanclwachts het diepe perceel binnen om uit de keuken het vuur in do benedenkamer van den uitbouw te bestrij den.. Zoo moclit het gelukken het vuur te bepeiken tot het achtergedeelte van bet buis. Hier zijn vier kamertjes uitgebrand'. Veiligheidshalve liad men neg een straal uitgelegd via do belendende Blauwlaken- steeg, met het oog op het gevaar van over slaan naar de achtergelegen pakhuizen. Do oorzaak van den brand is onbekend'. De bewoner verklaarde aan de politie, dat hij alleen in het huis was, omdat zijn vroujw gisteravond het huis had verlaten en eldeis onderdak had gezocht. De brand schade wordt door verzekering gedekt. Zware brand te 's-Gravcnhage. Kort vo-ur middernacht is een zware brand uilgcbioken in het perceel aan het Kortenbosch no 11 te 's Gravenhage, waar in een lompenpakhuis was gevestigd. De brand weid ontdekt door den sigaren winkelier op den hoek van Kortenbosch en West einde, die onmiddellijk de brandweer alarmeerde. De brand had reeds een fel karakter aangenomen, hetgeen in verband met de groote. in het pakhuis aanwezige, voorraden oud papier, lompen ed. niet to verwonderen viel De vlammen sloegen dan ook spoedig het dak uit en er was zoodoende gevaar- voor de belendende perceelen in dit dicht bebouwde stadsdeel. De brandweer wist echter door krachtdadig ingrijpen met twe-e moto: spuilen erger to voorkomen, zoodat de schade lepaald bleef tot het eigenlijke pakhuis en .te daarin aanwezige voorraden. Het dak van hot pakhuis werd mede d-oor de vlammen verteerd. Deze courant verschijnt dagelijks, nel uit zondering tan Zon- en Feestdagen. Frgs per kwartaal f 2.—; franco per poet f 2 50. l'njs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentien voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan bet Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór uur. Een bepsalde plaats ran advertentren wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Prijs dor Advortentiön van l5 regels 11 55; Iedere regel meer 1030, in het Zaterdagnummer 15 regels f 1.80, iedere regel meer !Ü3j Reclames fü73 per regel Incassokostenöct* Eostk\\itanUesl5 ets lanexen \an ad \ej tent ito ij abonnement zyu aan het Bureau verknigbaar. Dagelijks worden tegen vooi uitbetaling kle'no Ad\crtentien opgenomen i 1050 t/m 15 wooi- den, f 0.75 t/in 25 woorden. Elk wooid meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags* kleine Adxertenticn tot 25 \v ooi - den f025, mits \6or Dmsdagaxoud Guui aan het Buieau bezorgd Zaterdags kleine Adveitentien 1100, indien met \oór \rydaga\ond 0 uur bezorgd. GEDIPLOMEERD UURWERKMAKER Rotterdamscbedijk 208 Telefoon 67593 ieder, wiens kinderen aan Kinkhoest lijden, moet gebruik- piaken van Akker's Abdijsiroop, op bijzondere wijze bereid met.die bestanddeelen. dierechtstreeks op- eeti 'Kinkhoest- aanval in werken. - Abdijsiroop .-werkt grondig, want ze bevrijdt de adem halingsorganen van slijm en andere ziekte-verwekkende stoffen. Akker's Abdijsiroop verruimt de ademhaling, neemt benauwdheden weg, heelt de aangedane en ontstoken plekken. Geer dus in vol vertrouwen aan Uw kleine en groote kinderen bij: Axxeff*

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1