287177 lepenziekte Steunt Een zwam als ziekte oorzaak V&tsknld HeutmlMt! TWEEDE BLAD SCHiEDAMSCHE COURANT De iepenspintkever als overbrenger - Interessante proeven In ecu 'vorig artikeltje over de iepen ziekte is beschreven, hoe een zieke boom er viit ziet. Do bladen zijn in den aan vang van de ziekte geel, verdrogen én vallen tenslotte af, terwijl dan de top- blnadjes van een tak verdioogd en om gebogen als een vaantje er aan blijven zitten.- Treedt de ziekte al vroeg in het jaar op dan kunnon talrijke takken plot seling verwelken. Later in het jaar gaat het niet meer zoo snel, maar verkleuren en verdrogen de bladen geleidelijk; de boom staat dan midden in den zomer ai in herfsttint. In beide gevallen lijdt de boom aan watergebrek Wanneer men een tak van zoo'n boom afsnijdt, ziet men ia liet hout een bruine verkleuring juist op de plaatsen, waar de z g „vaten" zit ten, waardoor water en voedsel van de wortels naar de bladeren worden ver voerd. D^ze vaten blijken geheel ver stopt en opgevuld te zijn met een bruine massa .Hoe meer vaten er verstopt zijn, hoe minder water de boom kan krijgen Wetenschappelijk onderzoek heelt nu aan getoond, dat de oorzaak van deize ver stopte vaten een zwam is, die tevens de verwekker der ziekte is. Hoe wordt de zwam nu van den oenen naar den anderen boom overgebracht? Dit is, zooals reeds in het vorige artikeltje werd aangeduid, hel werk van de iepen spintkevers. De wijljes leggen haar eieren in de «chors van zieke en doodo Iepen. Wan néér deze eieren uitkomen, vreten de lar ven zich verder gangen door de schors en de buitenste lagen van het hout waar in ze zich vcrpopuen. Zij raken hesmet met de zwam, wanneer in het voorjaar en den zomer de jonge kevers uitkomen, nemen deze de zwam of ziektekiem mede. De kevers vliegen nu om zich te voe den naar jonge takjes van flink groeiende hoornen. Ze vreten van de oksels van deze takjes en brengen zoo de zwam in den boom. Hei is duidelijk, dat do iepen- ziekte zich op deze wijze snel lean ver spreiden. Men begrijpt nu ook, waarom het "zoo noodzakelijk is de schors van de gerooide 1 oomen to vernietigen of de hoornen on der het water te brengen. Wanneer dit niet gebeurt, leven de kevers verder in de schois en zij verspreiden de ziekte weer het volgende jaar. Er zijn enkele vijanden van de iepen- spintkevers, die meehelpen aan het op ruimen van deze dieren. Eén hiervan is de specht. Deze pikt de larven en poppen uit de sdhors van de aangetaste lx>omen. Wamieer een boorn door spechten bewTerkt is, lig*, de schors onder den stam op den giond. Ook zijn er eenige sluipwespen, die tot de vijanden van den spintkover l>ehooren. Zij leggen haar eieren naast de keverlar ven. Deze worden dan later door de sluip vespenlarvcn leeg gezogen. Op deze ma nier worden heel wat spintkevers vernie tigd, maar er blijven er toch nog steeds vee1, te veel over. Men heelt nu gezocht naar andere methoden tot bestrijding van de kevers. Zoo heeft men deze door hespuiting met allerlei giftige stolfen trachten te verdel gen, maar dit alles heeft geen gunstig re sultaat opgeleverd. Wel heeft men succes geliad met het zoeken van een iep, die niet door de ziek te wordt aangetast Ten einde hun vatbaar heid na te gaan, werden daartoe verschil lende iepensoorlen met behulp' van een In het dierenpark van den speeltuin op kasteel Bethlehem te Limnicl bij Maastricht, bevindt zich een witkop-gier, ook wel vale- gier of aasgier genaamd. Het dier, dat lot een der zeldzame giersoorten behoort, heeft een vlucht vau ruim twee meter. spuitje besmet met de zwam, die de ziekte veroorzaakt. Toen nu. iepensoorten uit alle' deelén van de wereld zoo werden" behandeld) bleek, dat er enkele zeer ziek werden, maar an dere daarentegen volkomen gezond ble ven. De iepen, die gezand bleven, waren echter niet 'allergeschikt voor aanplainting langs do wegen en in" de polders Aan dezen eisch voldoet tot dusverre het best een iep, afkomstig van' een groep zaailingen nit Spanje en hehoorendé tot den Europeeschen veldiep. Deze iep kreeg den naam iep „Chrifuire Buisman" (Nr. 24). Men lean nu dus weer inplaats van den Holland schen iep, die erg vat baar is, voor de ziekte een anderen iep poten, loch is het niet raadzaam, dezen nieuwen iep reeds opi eenigszins groote schaal aan te planten, aangezien de opr gedane ervaring nog te gering is. Om het rooien van de hoornen en de vernietiging van" de schors algemeen plaats te doen vinden is, zooals reeds ia een vo rig artikel werd vermeld, het Kon. Be sluit van 14 September 1935 uitgevaar digd. Op grond van dit besluit kunnen de eigenaars worden verplicht, de zieke hoo rnen, die van rijkswege zijn opgespoord en gemerkt, vóór 1 April te rooien. Wan neer dè eigenaar iu gebreke blijft dit te doen, wordt proces-verbaal opgemaakt en do boom bovendien op kosten van den eigenaar gerooid. Dit laatste moet zooveel mogelijk worden voorkomen en dit kan, wanneer iedereen tijdig zijn gemerkte boomen rooit en voor onder water bren gen van de stammen of ontschorsing en verbranding -.an de schors zorgdraagt. Laat een ieder in zijn eigen belang, zoo wel als in dat van anderen, medewer king verkenen bij de bestrijding van de iepenziekte door de voorgeschreven maat regelen stipt op te volgen. Alleen dan be staat er kans, dat wij althans nog een ge deelte van onze fraaie en voor het Hol- landseho landschap zoo karakteristieke i epenb epl aningen behou den Rechtszaken „Zware" jongens Do helers \oor tic Itoftcrdam- sclie rechtbank. Gisteren hebben wij uitvoerig gemeld welke straffen tegen den 19-jaiigen milicien M. V. en de 31-jarige vrouw P. J. A. L A met met wie hij verscheidene inbraken heelt opgeknapt, alsmede tegen den havenarbei der J. C. V., door den officier van justi tie bij de Rotterdamsche rechtbank mr. Reamer geêischt werden.. Door bét j;do orlkuan1 va n de ""vrouw bij het vooronderzoek hoéft men ook de hand kunnen leggen op de verschillende en de. Verd. moet leven van steun, zijn helers, die na het edele drietal zich tevrouw verwee' hem, dat hij geen verdien- Massaal verzet I Heek familie tegen de politie toen deze den zoon des huizes kwam halen. Wegens verzet, gepleegd tegen twee veld wachters, in de rechtmatige uitoefening van hun bediening, had de officier van justitie te 'sjGravenhage veertien dagen gevangenisstraf gevorderd tegen vier leden van de familie H, die voor dit feit voor den Haagschem politierechter moesten te rechtstaan. I - De zoon was tot een geldboete veroor deeld, doch was in gebreke gebleven met betalen. Daarom vervoegden zich op een dag twee veldwachters ten huize van de familie H. om den zoon te halen en voor de vervangende hechteis naai- het huis van bewaring te brengen, - Hiertegen verzette zich de lieele familie, vooral nadat de moeder vier rijksdaalders op tafel had gegooid oan de boete te betalen. De verdediger mr. .R. V.-,Bakker had be toogd, dat, nu de familie op het laatste oogenblik nog wilde betalen, de veldwach ters geen recht tot arrestatie hadden en dus niet meer in de rechtmatige uitoefe ning van hun functie waren. De politie-rechler, vonnis wijzend, ver wierp het verweer van dep verdediger en legde ieder der verdachten een geldboete vali f 14 subs. 14 dagen hechtenis op, ter wijl de zoon bovendien nog tot een voor waardelijke gevangenisstraf van drie we ken met drie jaar proeftijd aer! eioor- deéld. Uit wanhoop ingebroken? Anderhalf jaar geêischt. Een werkloos Ymslerdatn«cli arbeider werd in den nacht van 11 op 12 Februari betrapt bij een inbraak in een café in de Lindcnstraat Hij was bezig met een zak lantaarn het café-lokaal te doorzoeken. De inhoud van de g-ddlade was reeds in zijn zakken verdwenen, toen een surveillce- lende politieagent hem door de ruiten bezig bezig zag. Bovendien had hij vergeten de voordeur, waardoor hij binnen wa3 ge komen, achter zich te sluiten. Gisteren stond deze mart terecht, hij is reeds eerder met de justitie in aanraking gcwces.: en de brutaliteit en het verleden van den man waren voor den officier van justitie, mr, C .1. van Arke-1 aanleiding om oen zware straf te eischen, n 1. anderhalf jaar gevangenisstraf „Ik w ist niei meer wat ik deed, ik was baloorig cn mijn doel was om in de ge vangenis te komen" voerde de verdachte aan. De verdediger, mr P. I. Watteman, hield een uitvoerig pleidooi, waarin hij het le ven. van den n.an schelste: Hij is ge trouwd1, heeft zes Icindoren en zijn vrouw, die ziekelijk is, verwacht weidra haar zc- vcrantwoorden- hadden. Den caféhouder IJ. J. W. waren vier feiten van heling ten laste gelegd. Verd. Geelt aanvankelijk zijn onschuld volgehouden, doch later" is druppelsgewijs er uit geko men, dat hij zich in vier gevallen aami heling had schuldig gemaakt. Mr. Reumer onthulde nog ter zitting, dat de man niet zoo'n onschuldig caféhouder- tje is als hij deed voorkomen, want ach ter het buffet van zijn zaak op den hoek van de Jonker Fiansstraat en Crooswijk- schoweg lagen de inbrekerswerktuigen, wel ke de vrouwelijke verd. A. kwam halen als zij met den milicien op oorlogspad &üig! Spr. achtte geen termen aanwezig om op het verzoek tot voorwaardelijke ge vangenisstraf in te gaan en eischle twete jaar gevangenisstraf, J. T. rijwielhersteller van beroep, heelt een pak, waarin gestolen zilveren voorwer pen. naar Den Ilaag vervoerd en daar af- geleveid. Verd. zelf beweerde ter terecht zitting, dat er in dit pak sigarettenpapier had gtzftcnl Uit het getuigenverhoor bleek c\ enwel het tegendeel en zoo hoorde verd., du? recidivist is, den officier van justitie een gevangenisstraf van 3 jaar tegen zich ei&chen. De pensionhouder A. O. heeft zilveren voorwerpen gekocht terwijl hij .wist dat zij van misdiijf afkomstig waren. Verd. beweerde, dat hij zoo dronken was ge weest, dat hij absoluut niet geweten had wat hij deed. Hij is bang geworden en heeft het zilver in de Maas geworpen. Hoewel de politie gedregd heeft op de door hem aangeduide plaats, is er niets gevonden. De officier van justitie vond ook hier, aangezien verd. eveneens reeds vieroordee- lingen achter den rug heeft, een strenge strenge straf op zijn plaats en eischte ll'a jaar met aftrek van den tijd in preventieve hechtenis doorgebracht. De laatste twee, die zich terzake van héling hadden te verantwoorden waren de metselaar M. H. Blanken en de electri- cien II. B., die o.m. een horloge, dat van diefstal afkomstig was eenigen tijd in hun bezit hebben gehad. Beiden zijn familie van den caféhouder W. Tégen beiden eischte de officier van justitie acht maanden gevangenisstraf, waar van 4 maanden en 14 dagen voorwaarde lijk met een proeftijd' van 2 jaar en met aftrek van de preventieve hechtenis, zoo dat verd, na het vonnis dadelijk in vrij heid' gesteld zouden worden. Do uitspraken in al deze zaken werd bepaald op Donderdag 14 April. sten heeft en ten einde raad is hij er op uit gegaan om ergens in te breken. Hij is zeer gehecht aan zijn gezin cn hij meen de op deze misdadige manier de gezins- inkomsten te vergrooton. Do verdediger bepleitte clementie en de invrijheidstelling bij de uitspraak van het vonnis. De officier repliceerde. Hij kon niet aan nemen, dat verdachte heeft ingebroken met de bedoeling in de gevangenis te ko men. Ook do liefde voor vrouw en kin deren trok In; in twijfel. „Ik lees per week ongeveer honderd brieven van gedetineer den door en men zou wanneer men niet heter wist denken, dat er geen ongelukkige huwelijken meer in Amsterdam zijn. Spr. verzette zich tegen de invrij- heidssteliing. De rechtbank zal 15 April vonnis wijzen. Bedreiging inet doodslag cn poging tot zware mishandeling. De rechtbank te Assendeed gisteren uitspraak in do zaak tegen H. JIIS te Assen, thans gedetineerd, die terecht had gestaan wegens poging tot zware mis- liandeling en bedreiging met doodslag van zijn viouw en wegens verduistering van een bedrag van f 24 De lichting 1938 kwam op. „Wie eenmaal buiten de deur is met zija spul len", zoo sprak de fourier, „heeft geen recht van reclame meer". Dus werd i alles eerst terdege nagekeken. Luchtverdedlgïngsfonds Poscqiro den Haaq Letterlijk in tweeën gespleten werd een der woningen van Barcelona tijdens een der jongste bombardementen. In sommige kamers bleef het huisraad nog sta an. De officier van justitie had twee jaar ge vangenisstraf geêischt. De rechtbank veroordeelde hem giste ren tot twee jaar gevangenisstraf met af trek van den tijd, in voorloopige hechtenis doorgebracht. Gepoogd rechercheur aan te rijden. De Amstcrdamsche rechtbank veroordeel de ten cliaufteur, die gepoogd had' een rechercheur aan te r>jden, toen deze hem op de Prmsi ngracht gelastte te stoppen, tot andeibalf ja~,i gevangenisstraf met af trek van de voorloopige hechtenis. De officier hal een jaar met aftrek van voorarrest gcrequircerd. Gemengd Nieuws Groote brand teistert een dorp. Het Roemtensciu.' dorp Leontinesti, in het departement Racau, is door een gewel digen brand gcteisteid, welke bijna twee derden van lift dorp in aseh heeft gelegd. Op het oogenbhk van afzonden van dit belicht woelde dc brand nog voort, men vreest, dat menschen in de vlammen zijn omgekomen. Een andere brand heeft het dorp Didji in het deparlemen1 Remanatzi, geteisterd. Hier werden meet lan honderd huizon ver nield. Ernstig ongeluk in de haven van Havre. Gisterochtend is in de haven van Havre een sleepboot, die zich naar het Noor- sche tankschip „Mosli" begaf, om het sleepboothuip te terleenen, door de tank- hooi, aangevaren en onmiddellijk in de diepte verdwenen. Er zouden zeven slacht offers te betreuren zijn De kapitein en drie leden, der beman ning konden gered worden. Instorting in mijn eischt slachtoffers. Nabij ICozloe in Tuikije hebben overstioo- mingen eên instorting in een mijn veroor zaakt, als gevolg waarvan 42 mijnwerkers werden opgesloten. Veischeidene hunner zijn ota het leven gekomen, doch na ge vaarlijken roddingsarbeid konden de ove rigen bevrijd worden. Hevige storm richt groote schade aan. Een hevige storm, welk® sedert 24 uur in Polen woedt, heeft in de bergland schappen een snelheid van 130 k.m. per uur bereikt. Te Warschau zijn tot nu toe in meer dan honderd gevallen menschen door de kracht van den storm tegen de straat geslingerd en gewond Touriste verliest collier van. 17.000 dollar! Een passagiere van het tourislonschip „Empress of Britain", mrs. Bis tijdens haar verblijf op Java, met name te Ban doeng, een paarlencollier niet een waar de van 17.000 dollar kwijt geraakt. Tijdens het vertoef van de „Empress of Britain" in de haven van Tandjong Priok maakte mrs. B. een uitstapje naar Ban doeng. Zij logeerde in een der groote ho tels daar ter stede. Iledenmoigeii, aldus de „Pr. Bode" van 22 Maart j 1is de touriste per auto naar Tandjong Priok teruggekeerd, om haar wereldreis aan boord van do „Empress" \oort 1e zetten. Wie beschrijft haar ont steltenis, toen zij een paarlencollier van 17.000 dollar nnsle? Onmiddellijk belde do dame de directie van het hotel te Ban doeng op, met Let verzoek, om de kamer waarin zij gelogeeid had, te doorzoeken. Doch de paarlen zijn tot dusver niet terug gevonden. Deze onaangename ervaring zal de tou riste er in de toekomst ongetwijfeld van weeihouden, om omhangen met kostbare juweslen te gaan „sight seo"-en. De wervelstorm in dc Vcrccnigde Staten, Ten gevoigc van den wervelstorm in de verschillende staten van de Vereenigde Staten zijn 33 personen om het leven ge komen Er zijn minstens 230 personen ge- w ond DER ZATERDAG 2 APRIL 1938. No. 21829.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5