ES"teirtijden tl van pijnen I DE 7e PRIMAVERA TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT De tiende bloemententoonstelling te Rotterdam. Een rondwandeling door de Nenijtohal. Opening door minister M. P. L. Steenberghe. Mooier dan ooit"1 12 stuks' 50 cent. Sport Zwemmen Zwemwedstrijden Wandelen Voor de 10e maal wordt thans te Rot terdam een groote bloemententoonstelling gehouden, een jubileum-tentoonstelling dus. In 1928 organisc-ede de afdeeliug Rotter dam van de Kon. Maatschappij voor Tuin bouw- en Plantkunde een dahlia- en ro- feentenloonstelling; de 2 daarop volgende ja ren een algemeene bloemententoonstelling, avaarna de Stichting Primavera tot stand kwam, die nu voor de 7e maal een groote expositie heeft ingericht in de Nenijto-lial Kinder het gerechtvaardigd motto: Mooier idan ooit Naar een plan van den keer II. Hart- lieh lieeft de tentoonstelling een bizonder karakter gekregen. Een beek, die links ach ter de kal binnenkomt, bij een huis met een watermolen, het «enigszins geacciden teerd terrein en de bedekking va'n de ijzeren kapspanlen met afhangend azuur-blauw ve lum, zijn de meest opvallende kenmerken, waarvan deze expositie zich van haar voor gangsters onderscheidt. Beschouwt men de tentoonstelling wat nauwkeuriger, dtm hlijkt, dat er nog veel meer punten van verschil zijn! Deze ten toonstelling heeft in vakkringen de roem een der mooiste van de wereld te zijn. Er zijn bloemrntentoonst -Hingen gehouden, die veel groot scher waren waar zelfs tentoon- slellingstreintjes o%er het terrein puften en waz>r op één dag een kleine 100 000 men- schen kwamen kijken, maar deze konden wat kwaliteit van het geëxposeerde betreft, niet in de schaduw staan van de 7e Pri mavera. L»oor volledig deskundigen is de indee ling en opstelling grondig overwogen; er is voor gezorgd, dat er evenwicht en liar- manie heerscht in de tentoonstellingshal. Het is niet de bedoeling een vakkundig Overzicht to geven van alles, wat ingezon den is en do aandacht waard is; slechts enkele grepen om den bezoeker op eertige dingen attent te maken. Bij het binnenkomen ziet men voor zich in bet gazon een vijver, waaruit een muurtje oprijst, overspannen met rozen bogen. De heele vijver en de beek, tot aan het eerste bruggetje is omzoomd door een rosarium. In de vijver drijft een platbooin- schuiije, waarin ook al rozen liggen. De eerste indruk bij het binnenkomen van de 7 e Primavera is rem cl s dadelijk prachtig! Links en rechts daast den ingang heeft do Plantsoendienst van de gemeente Rot- j terdain een collectie palmen en azalea mollis geplaatst. De geheele linkerzijde, tot aan den wa termolen is ingelicht door de firma Baardse te Aalsmeer, die een collectie seringen, hortensia's, begonia's, cyclamen en aza lea's tentoonstelt, die zijn weerga niet vindt. De naam van do firma Baardse heeft dan ook tot zelfs in Amerika in tuin- bouwkringen een zeer goeden klank. Het overig deel van de linkerwand is gereserveerd voor bolgewassen. Voor bel terras,,'t Blijde Uytsight" zijn warme kasplanten geëxposeerd, waarvan orchideeën eeri zeer belangrijke plaats in nemen. Jn den hoek bij het torras tegen den rechterwand geeft de firma H. de Lange, waarvan onze oud-stadgenoot, de heer G. Gerlagh leider is, een staaltje van tuin aanleg. Een groote collectieve inzending vanfde Bloemen- en Planlonveiling „Utrecht en omstreken" sluit daarbij aan tot aan do „Lentebar", waar -ie dorstige bezoeker zich kan laven aan een glas sherry of port, of zich kan verkwikken met 'n cocktail. De Lentebar is „oud1" ingericht met leuke zitjes en een flinke verzameling oude spullen. Verder is de rechterwand (gerekend van den ingang) ingenomen door een diorama van een oetwoud met daarvoor orchi deeën. Bij avond zal de grondverlichting de suggestie van een tropenwoud ver sterken. Tegenover „bel perk van bet oerwoud" ligt een stukje tuin van do Rolterclam- sclie DiergaaiJe, die bijdraagt om de veel zijdigheid van do tentoonstelling to ver boren en op boomstammen groeien bro- melia's! Een bloemententoonstelling zonder cac- tcci'n zou niet volledig zijn en dus is er ook een inzending van deze planten! In het midden, links, voert een pad van steenenn treden naar een heuvel, gekroond met een koepel. Van die hoogte heeft men oen interessant overzicht over een groot deel der Primavera. De heuvel is beplant met Japausche kersen, blauwe regen, rhododendrons, aza lea's en acc-rs. In het groote perk vóór liet terras zijn calla's bijeengebracht, hetzij in potten, die in den grond zijn geplaatst; hetzij in een groote groep. Tuin aanleg Bollen- tuinlj Hortensia's Ufr Veiling Afgesneden Bloemen Varens Anthuriums Water molen en huisj Aeers Camelia's Seringen Kersen Azalea's Azalea's Epiphyfisc planten Koepel Rhodo's usfica Kersen Boskoop Acers Bloem- heesiers Rhododendrons Warme Kasplanten Belgische Azalea's Begonia's Cyclamen Orchldeëen Gemeente i Gemeente Hortensia Plantsoenen Plantsoenen Een plattegrond van de 7e Primavera. De heer De Bruyn. te Voorschoten, kweekt calla's van zeldzame grootte! Ook aan den buitentuin is weer veel zorg besteed. Daar treft men rotsplanten. ami in groote verscheidenheid. Do lief hebbers zullen de Engelsclie gewoonte kun nen volgen en' kunnen noteeren, welke plantjes zij voor bun tuin wenschen. De namen slaan Lij' Ja planten vermeld en ook die van de kweekers. Over gebrek aan belangstelling heeft het tentoonslellingshcstuur, niet te klagen. Van het Koninklijk Uuis ontving de Stich ting r>iet minder dan drie eereprijzen. Voorts werden nog drie zilveren coupes beschikbaar gesteld, alsmedo zeer vele gouden, zilveren en bronzen medailles. Ook het Gouden Kompas, de eere-prijs, die beschikbaar gesteld is door den heer A. J. 31. GouJriaan te Rotterdam, zal een waardevolle prijs zijn voor den kweeker, die het kleinood na afloop der tentoon stelling in eigendom mag ontvangen. Dc opening. Alvorens hedenmiddag de Primavera geopend werd, vereenigden organisatoren, exposanten en jury zich aan een lunch, waaraan ook de burgemeester van Rot terdam, mr. P. Droogleever Fortuyn, aan zat. Do heer B. C. D. Hanegraaff sprak bier namens de Stichting „Primavera" een woord van warme erkentelijkheid voor aller medewerking aan het grootsche werk, dat ook thans weer zoo voortreffelijk is geslaagd'. Voor de officieele opening door mi nister mr. 31. P. L. Steenberghe geschied de, heeft de lieer B. C. D. Hanegraaff de autoriteiten en andere gaden verwel komd. Spr. hoopte, dat Rotlerdani zou too- nen te waardeeren, dat dit groote gebeu ren op tuinbouwgebied' in deze stad plaats vindt en dat derhalve de zc\cnde Pri ma-, era een record moge worden en zij daarbij in lengte van jaren verbonden zon blijven aan de stad van haar oprichting Kotterda in Minister Steenberghe wees er op, dal. hoev el do beroepskweeker op deze tentoonstelling veel zal vinden, dat leer zaam voor hem is, mot het houden van deze bloemententoonstellingen toch in liet bizonder beoogd wordt om den stadsbe- uoncr te doen genieten van de schoono en rijke variatie, welke de hedendaagsche kweeker op liet geb'ed van bloemen en planten v. eet aan te bielcn. Het aller beste en nieuwste, nat onzé bloeinenkwee- kers in bun bedrijven voortbrengen, is hier verzameld en door bekwame handen op smaakvollo wijze verzorgd. Behalve dat hef houden"van deze ten toonstellingen van groote sociale beteeke- nis is, omdat (iet weldadig en opvoedend op den merisch werkt een o-ogen Mik met voile leugen te kunnen genieten van bet schoone, hetwelk Gcd ons in de natuur schenkt, mag een tentoonstelling als do „Primavera" tevens van economische be- teekenis worden geacht. l)e Ntderlandscl.e bloementeelt en al degc-nen, die bij den handel in bloemen zijn betrokken, hebben immers ook van de moeilijkheden, welke het bedrijfsleven hebben getroffen, rijkelijk hun deel ge kregen. Na over de export-moeilijkheden te heb ben gesproken, zeide de minister: Wat mij op dezen dag wel bizonder verheugt, is het feit, dat onze vakmen- schen den moed niet laten zakken, maar een open oog hebhwi voor de mogelijk heden, welke aanwezig zijn en zich wil len inspannen oin deze te benutten. Met den wensch, dat vele vakmensdien en bloemenvrienden de tentoonstelling zul len bezoeken, verklaarde spr. de 7e Pri mavera voor geopend. In het Sportfondsenbad. In het Sportfoudsenbad had gislcrax o-.rd de afdecling zwemmen van de sporUer- eeniging „Havenbcdiijf Vlaardiagen OoM" z\\ emwedstrijd en georganiseerd, waaraan niet minder dan acht vcreenigingen uit Delft, Rotterdam, Vlaardiugen en Schie dam deelnamen, namelijk D.H.L., D.R.B. en D.R.V. uit Delft, B P.3I. uil Rolterdanr- Pernis, 11.3'.0. uil Vlaardingon en Schio- damsclie Politie Sportvcreeniging, S.R.B en Excelsior uit Schiedam. Het is begrijpelijk, dal er nu zooveel vcreenigingen deelnamen veel belang stellenden gekomen waren, zelfs zooveel, dat een aanzienlijk contingent don toegang geweigerd moest worden Do voorzitter van H.V.O., de heer J. L. Jonker, constateerde met blijdschap, dat het huis volkomen uitverkocht was. In bet bizonder heotle spr. het college van B. en W. van Vlaardingon welkom en den commissaris van politie, den heer II. Pb. Clasie. Dank bracht spr.. aan de medewerkers bij deze wedstrijden, de ver- leenigingen, directie en personeel van het Sportfondsenbad alsmede aan de muziek- vereeniging H.V.O., die den avond luister bijzette door het spelen van pittige mar- sclren en één buitengewoon sleepende wals! Hierna werd begonnen met de afwikke ling van hel omvangrijke wedstrijdprogram ma, dat op verschillende plaatsen onder- De Turksche zaakgelastigde, Abdulahad Aksin, hield Woensdag In verband met zijn aanstaand vertrek een afscheidsreceptie ten zijnen huize in Den Haag. V.l.n.r.: oud-minister Deckers, de scheidende functionaris en de Poolsche gezant Waclaw Babinski vaat- Op de algemeen c begraafplaats te Alplien aan den Rijn is gisteren onder groote belangstelling het stoffelijk overschot van dr. II. J. Lovink ter aarde besteld. Aan de groeve. Op den voorgrond de ministers prof. dr. J. R. Siote- maker de Bruine en II. van Boeyen. broken werd o. a. door figuurzwemmen-, een komisch- en een vraagteekannurumer en schoonspringen. Bij hot figuurzwemmen viel vooral de originieele slotfigmrr op. Bizonder veel succes hadden do beide scboonspringers, Hazenberg (A.Z. 1870) en Delwel (R.D.Z.) speciaal in het komische genre, dat zeer uitgebreid was. Het vi a a gtock erin u m m er was liet reeds bekende lelieveld met zwaantjes. De Canadcc-che vijf ling, voorzien van dokter en verpleegster moest het komi sche nummer uitbeelden. Do wedstrijden hadden een sportief verloop, en waren, de een meer dan de ander, spannend. Opvallend was het groote aantal diskwalificaties bij de esla- feltowedstr ijden negens te vroeg slaxdcn. In do hall van bet Sportfondsenbad wer den direct na afloop de prijzen aan de gelukkige winnaressen en winnaars uitge reikt. Een woord van lof tenslotte aan de jury, bestaande uit de hoeren J. B. Wij- citers, Job. C. Zijd erve! dl en M J. v. d. 31eer, dio in zeer vlug tempo door het programma lieeuwor stelden. Uitdagen. De gedetailleerde uitslagen luiden: 25 31. rugslag dames 1. E. Wntkampf (Excelsior), 19.4 sec.; 2. R. 3Ioovman ("Excelsior), 195 se.c.; 3 N Sterk' (Fl.VO), 20.2 sec. 25 31. vrije slag dames: 1. F. Visser ffl V 020.8 sec 2. L. Tymons ("II.V.O.;, 23.4 sec3. T. Beek- vèld (IIV.O.), 213 sec 25 31 schoolslag beuren: 1. II. Boer (11.V0), 20.4 sec.; 2. 31. van Vliet (H.V.O.), 22 4 sec. 50 51. borstcrawl dames 1. E. Wilkamnf (Excelsior), 37.6 sec.; 2. P. C'asteelcn (D.R.B.), 38.9 sec 3. B. Suïob (IIV.O.), 10 sec. 50 31. borstcrawl boeren,: 1. A. Sprayt (H.V.O32.4 sec.; 2. L. A. de Haas (DR.V.), 33.1 sec.; 3. Carnpfers U.H.L.), 33 5 sec 25 31. scnoolslag dames: 1. L. Tymons (II.V.O22.4 sec.; 2. F. Visser (H.V.O.), 23 sec.; 3. T. Boek- veld (IIV.O.), 23.4 sec. 25 31 vrije slag heeren: 1. H. Doer (II V.O18.2 sec.; 2. L. den Brccnrs (IIV.O.), 19 sec.; 3. A. de Jager (H.V.O.), 20 sec. 50 31. schoolslag dames: 1. J. Bruinzc-ds (II.VVO.), 43.8 sec.; 2. J. Roos (B P.M.), 44 4 sec.; 3. A. v. Rij (II.V.O.), 44.8 sec 50 31. schoolslag boeren: 1, J. Kleiss (Excelsior), 39 4 sec.; 2. .T.' C. Reutjes (DR.V.), 42 sec.; 3. J. v. d. Linden (II.VO,), 42 2 sec. Estafette 4 X 25 31. schoolslag dames: 1. H.V.O. (A. v. Rij, R. v. d. Linden, J. Bruinzeels, N. Sterk), 1 min. 23.2 sec.; 2. Excelsior (T. Bosman, N. Bak.x, mevr. v. d. Akker, A. Don), 1 min. 28 2 sec.; 3. H.V.O. 2 (F. v. d. Eykhoff, II. do Wil ligen, A. do Rêmpli, 31. Iloogeboom), 1 min. 30.0 sec. i Estafette 4 X 25 31. schoolslag heeren 1. D.It.V., 1 min. 15.8 sec.; 2. Excelsior (L. Nicberg, D. van Vclzen, II. Olierook, J. Kleiss), 1 min. 19.6 sec.; 3. D.R.B. (II. Nnler, P. v. E ijk, J. Vredenbregt, J. Ganaal), 1 minr. 19.7 sec. 1 Estafette- 3 X 25 M. wisselslag dames: 1. H.V.O. 2 (A. v. Rij, R. v. d. Linden, G. Wapenaar), 55.8 sec.; 2. H.V.O. 1 (N. Sterk, J. Bruinzeels, B. Swieb), 56.3 sec.; 3. Excelsior (II. Mooyrnan, E. Witkampf, G. Blom), 1 min. 00 8 sec. Estafetto 3 X 25 31. wisselslag heeren: 1 II.V.O. 1 (S de Waard, J. v. d. Linden, J. v. Hurck), 51.1 sec.; 2. Ex celsior (D, v Vclzen, J. Kleiss, Verwaaien), 54.2 sec.; 3. D.II.L. (Wïndmoyer, Saraber, Camplcrs), 54.G sec. Esialelte 4 X 25 31 vrije slag dames: 1. H.V.O. 1 (J Bruinzeels, Gré Wape naars, B. Swieb, N. Sterk), 1 min. 12.2 sec.2. H.V.O 2 (F v. d. Eykhoff, B. Schilder, L Siolk, R v. d. Linden"), 1 min. 22.9 sec.; 3 D.II.L. (v. Osselcn, Pieterse, Hoorn, Immers), 1 min. 29 sec Estafette 4 X 25 31. vrije slag heeren: 1. I! V.O. 1 (A Spruyt, D. Tymons, S. de Waard, J. v. llurek), 1 min. 6 sec.; 2. Excelsior (J. Mol, D. v. Vclzen, L. Nio- b'Tg, P. \erwaayen), 1 min. 5.4 sec.; 3. IJ.II.B. (J. v. Rossen, Winümeyer,Saraber, Carnpfers), 1 min 5 9 sec. De internati»■- blocmbollenmarseh. De internationale bloembollenmar'clr, welke op 9 en 10 April a.s. door de Ilaar- lemscho Wandelsporlvereeniging „De Vier- daagsche" zal worden georganiseerd, be looft een succes te worden. Reeds thans bedraagt het aantal deel nemers meer dan G00 en uit alle doelen van het land zijn inschrijvingen binnenge komen, uit Groningen, Nijmegen, Leersum, Schiedam, Rotterdam, Leiden, Den Haag, Den Helder enz. Vcreenigingen uit Ede, Wageningen, Alkmaar, Den Haag, uit de omstreken van Haarlem. DER DONDERDAG 7 APRIL 1938. No. 21833.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5