GRAZIGE WEIDEN" duivel Een dansende. Radioprogramma's Filmnieuws Een film waartegen bezwaren worden geopperd Het oordeel van eenige theologen Een Eriesche polemiek STADSNIEUWS SCHIEDAmSCKE RADIO CENTRALE 8feSj2t&&teraa&s& *&*U Het kent nu en dan voor dat door een minderheid veel gedruiscli vonk gemaakt, om te bereiken, dat oen openbare vagadering, een tentoonstelling, de ver tooning van een tconoelstnk of een film niet door gaat: verboden wordt van over heidswege of zooals dezer dagen mot de tentoonstelling van den Nieuw Alaltliu- siaanschen Bond te Utrecht door de organisatoren uit vrees voor molest wgftlt gesloten. Een klein deel der burgerij juist het deel, dat een well-aast onoverwinbare af keer voor de bioscoop toont en er daar om ook zelden of nooit komt lieeft den kiatsten tijd „gedruiscli" gemaakt om de fiim: „Grazige Weiden", die van morgen ai in het Passage Theater hier ter stede vertoond zal worden. De plaatselijke correspondent van de (A.R.) „Rotterdammer"' beeft eenige we ken geleden reeds een poging gedaan om hier een actie tegen „Grazige Weiden" to ontketenen. Er werd gesuggereerd, dat die actie reeds opgang was, maar daarvan is verder niels gebleken. Grazige Weiden", zal dan ook hier rustig vertoond worden. „Deze filrn heeft" (echter), aldus schrijft pater -T. Th. Welter O.P., vice-voorzitter der Kath. Film Centrale en voorzitter van Üe Keuringscommissie, „een verklaring noo- dig, wil ze niet verkeerd begrepen wor den, immers er bestaat groot gevaar-, dat ze wegens al te menschelijke en schijn baar profaneerende voorstelling van God, Lijbelscho personen en gebeurtenissen er gernis zal geven, of aanleidnig tot spot. Eu dit zeer ten onrechte, deze film heeft een hoogst ernstige strekking, want zij bedoelt ons inzicht te geven in de ge dachten- en verbeeldingswereld van een- voudigen van harte, on-ontwikkelde neger kinderen in Louisiana en aan te toonen, welken indruk, de door den neger-predikant voorgedragen verhalen uit den Bij bei ma ken, op hun onontwikkeld verstand en primitieve fantasie. Om deze film dus goed te begrijpen, moet men zich verplaatsen in hun ge- dachtensfeer, in hun naïve geloofswereld; zoo zal zij ooi- op ons een godsdienstigen en ontróerenden indruk maken." De inhoud. Kleine negertjes in Louisiana hebban op de Zondagsschool hooren vertellen van God1 en zij vragen: Hoe ziet God er uit? Hoe is de wereld geschapen? Waar -woont God? enz. Zij gaan met hun onontwikkeld verstand' fantaseeren en alles reëel voor stellen. Foor hen is God1 oen wijs on mach tig iemand; de hemel een plaats van vol maakte vreugde, die veel zal gelijken op '-en groot en prachtig feestpark; vis- schen is voor de negers van Louisiana oen zeldzaam genot en daarom zuilen ook do engelen in den hemel wel Oens een visohje trachten te verschalken. „De schijnbaar profanoercn.de details", zegt pater Weiter, „zijn niets anders dan do door hun milieu en opvoeding beïn vloede voorstelling, die zij (de negers) zich van personen en feiten maken en uitingen van ontroerende naïviteit en kin der] ijk geloof". Oorspronkelijke detective roman door John Simson 52; „Degeen die ik miste," zeide hij zacht. „Mijnheer zal hem opgezet hebben, voor hij naar beneden ging. Hij was altijd noga! bang voor kou vatten." Nu bekeken de officier en de commis saris de papieren, die ze op iaLel uitge spreid hadden. Daddy gebood de meisjes hel bed naast dat van mevrouw in orde "ie g'tan brengen, en keek toen met hen mee. Ze vond'en een opgevouwen stuk perka ment, oud en vergeeld. De officier sloeg het open. Het be va; te een plattegrond' van 'de blauwe zaal met nauwkeurige aandui fd'ing van bet luik en een beschrijving van "do manier, hoe dit te openen. „Dat is het, wat ik tevergeefs zocht in de papieren der graven van Gotheborgh," riep de detective uit en keek nog eens verder de paperassen door van Karl Mes sing. Daarbij vond! hij nog een tweede perkament, bevattende een situatie-leeke- ning van den onderaardschen tunnel met aangrenzende grafkamers. Daddy lelde er zes tol waar de tokening was afgebro ken, terwijl in de eerste grafkamer, juist op de plaats, waar ze Waldemar van Gotheborgh hadden gevonden, een rood kruis was aangebracht. Onderaan de fee- kening was dit kruis herhaald en daaibij stond zeer flauw, bijkans onleesbaar, het vol gende bijschrift Jck en doodde sowaer op dese pleck „De neger-, Uie uitgebeeld worden in dezie film" zegt Marc Connelly, do schrijver van hel oorspronkelijk tooneelstuk en ook van het scenario voor de film, „zijn niet be last met de uiteenzettingen van beter op gei oede theologen". Belangrijker dan de vorm, zegt ds. B. J. Aris uit Amsterdam, is de inhoud. Do schrijver beeldt do vogels en bloemen uit, die zijn, zooals God het lieeft gewild, maar de mensehen volharden in het kwaad ondanks de ellende, die zij over zich zelf te voorschijn roepen. Doch dan openbaart God zich als oen God van ge nade en de film eindigt met een aandui ding van Golgolha. Ecu polemiek. Behalve „beter opgevoede theologen", die we boven citeerden bobben oek loekön zich uitgelaten over „Grazige Weiden". Tussclien het A.R. „Friesch Dagblad on een redacteur van de Leeuwarder Courant, de heer S. D. de Jong, is een merkwaar dige polemiek gevoerd. Do beer Do Jong zegt zich te stellen op den grondslag van de Heilige Schrift en acht "zich gebonden aan wat de Heidel- bergscbe Catechismus zegt bij do verkla ring van het tweede gebod- (Gij zult geen andere goden voor Mijn aangezicht heb ben). He; „Friesch Dagblad" beeft erkend: „Het mensohelijk hart beeft er behoefte aan God' dicht bij zich te hebben. En, het tracht dit altijd weer te doen door God af te boelden." Naar aanleiding daarvan, zegt de heer De Jong in de „Leeuw. Crt.": „Inderdaad, ieder mensch tracht en dit is de zonde, waarop volgens sommige theologen alle andere zonden zijn terug te voeren van God zich een grijpbare voorstelling te maken, welke er maar al te dikwijls op neerkomt, dat wij in strijd met wat wij in Genesis 1 vers 26 lezen ons een God scheppen naar ons beeld, m. a. w. een afgod.. Geen wonder, dat de Gereformeerde Vaderen krachtig tegen deze verzoeking waarschuwden en iedere afbeelding van God kort en goed verboden. Het merkwaardige nu van „Grazige Wei den" is echter, dat juist door do eigenaar dige Godsvoorstelling in deze film dit ge vaar volkomen uitgeschakeld wordt. Wij zouden ons nog kunnen indenken, dat iemand, die Michel Angelo's afbeelding van de Schepping in de Sixtijnsche kapel hoeft gezien, zich God gaat voorstellen, zooals deze kunstenaar Hem daar heeft afgebeeld. Doch dat ook maar iemand onder de duizenden, die „Grazige Weidein" heeft zien vertonnen, naar huis zou gaan in do over tuiging het beeld van den Almachtige op het witte doek te hebben gezien, achten we uitgesloten. Niet afbeelding van God was het doel van deze film, doch uitbeelding van een stuk kinderlijk geloofsleven, waarvan ieder Christen kan loeren. Wij belijdende Christenen, „groote mien- schen" als wij zijn, mogen nog zoo vaak met den mond belijden, dat er slechts één gestalte is, waarin wij God' zien ge openbaard, n.l. in Jezus Christus, in ons hart leeft maar al te dikwijls nog „een graef Waldemar van Gotheborgh in den jare onses Hoeren 1G25. Een oegenblik was het stil. Alle drie bepeinsden, wat dit precies betcekende. Dan opeens zei de officier: „Ik zou wel eens willen weten, hoe Karl Messing aan deze perkamenten gekomen is." „En ik zou wel eens willen weten," zei de commissaris, „wie die ,.ick" is, die graef Waldemar doodde in den jare on ses Ileeren 1625." „He ook," zei Daddy droog en loerde eens ia de richting van Max Messing, die nog aftijd zat te huilen." „Geef hem die papieren terug," raadde hij de-n officier, „en houd er alleen deze perkamenten uit. Dan breng ik nu even met Willem het lijk van Karl Messing naar boven." De livrei-knecht toonde ^ich dadelijk be reid. Toen de meisjes Lena en Mina en Pietje naar boven gegaan waren om het bed naast mevrouw Messing in orde te brengen, zooals mijnheer Denkers Diep- land! gezegd had, waren, niet weinig ver wonderd, toen ze in de erkerkamer licht zagen branden: Klaas Trom was daar, ge zeten aan het doodsbed van zijn Anna. Hij had dien avond een afspraakje ge maakt om twaalf uur, hadi gewacht tot dat de politie vertrokken was en had zich toen ais een haas naar binnen en naar boven gespoed', om daar tot de vreeselijke ontdekking te komen, dat Anna dood' was. Hoogst verbaasd! staarden de meisjes hern aan. Hij huilde, maar stond dadelijk op en wischte zijn tranen weg. Eén oogen- blik maar was hij zwak geweest, maar hij zou zich nu spoedig weten te herstellen. „Wat moeten jullie hier?" vroeg hij bits. „Wij moeten het tweede bed in orde maken," zei Lena. „Er komt er nog een," andere en dus valsche afbeelding tegen over het eenig ware beeld des Onzienlij- ken Gods." En nu is onze persoonlijke opvatting van „Grazige Weiden", dat deze film er toe kan medewerken om deze valsche voor stelling boe dierbaar zij den drager ervan ook mag zijn uit te rukken, niet om vervangen te worden door dm vooral door hen, die de film niet zagen, fel be cri li beerden „negerdominoe iu pandjesjas", maar wél om ruimte te maken voor de openbaring Gods in Hein,Die gezegd beeft: „Voorwaar zeg Ik u: indien gij u niet verandert en wordt gelijk de kinder kens, zoo zult gij bet Koninkrijk der hemelen geenszins ingaan." (Mattheus 18 vers 3). Wij kunnen in het aanvaarden van deze film dan ook geen strijd zien met don geest van het antwoord op Vraag 97 van den Catechismus. Misschien is er strijd met do Jetter. Evenals het publieeeren van dissertatie over do ontwikkeling van het Godsbegrip tijdens de middeleeuwen, ge- iülustreerd met reproducties naar afbeel dingen van God den Vader ook met de letter van den Catechismus in strijd zou zijn." Het oordeel van ,,De Neder lander"'. Dat er iu oxthodox-proteslant-chen kring verschillend wordt gedacht over „Grazige Weiden" blijkt wel uit een artikol onlangs iu d'e Chr. Hist. „Nederlander" venrhenOa, waarin o.a. gezegd1 wordt: „Do film „Grazige Weiden" is door som migen ten sterkste afgekeurd', omdat zij meenden, dat zij een godslasterlijk karak ter zou dragen. Zelfs in de Tweede Kamer is zij bespro ken en is de vraag gesteld of de betrok ken minister niet, ondanks do goedkeu ring door de keurende instanties, tot eon verbod bad moeten overgaan. Nu wij de film zelf hebben gezien, vil len wij niet nalaten hier uit te spreken, dat naar onze overtuiging voor zulk een vei bod' geen gronden aanwezig zijn Wij waren, juist door de voorgeschiede nis, ter dego op onzo hoede om bij het eerste beeld, dat een godslasterlijk- of zelfs maar een weinig eerbiedig karakter zou dragen, den vinger te leggen. Zulk een beeld zijn wij echter niet tegengekomen. Wij hebben, integendeel, genoten van een zoo zuivere en ontroerende film als zelden of nooit tevoren liet geval was." Van Vrijdag af kan ieder, die dat wil. zelf in bet Passage Theater uitmaken, of het „gedruiscli" om „Grazige Weiden'' al of niet gemotiveerd is! Gevonden voorwerpen. Aan het politicbureau zijn de navolgen de gevonden voorwerpen, gevonden in bet tijdvak van 26 Maart 1938 tot en met 1 April 1938, op alle werkdagen tusschen 1 en 2 uur terug te bekomen. Bij afhaling van voorwerpen bij vinders, \vU'clt mededeeling verzocht aan het po litiebureau. Notitieboekje; ceintuur; dames-armband horloge; voorhamer; handschoen; dames- handschoen, colbertjasje; overjas; kokarde; dame=inuts; blauwe muts; oorbel; porte- monnaie; portefeuille met foto's; ring; sleu leitje; huissleutel met ketting; r'ng met 4 sleutels; schriftelijke lessen- paar schoe nen. •Bij vinders Binnenband van rijwiel, H. Leer in 't Veld, Streijenscbestraat 50; cathechisatie- boekje, W. van Drost, Arcbimedesstraat 15b; papieren geld', A. van Westerborg, Rotterdamschedijk 236; damesceinluur, T. Ti mme rs, Huijsmanssiraat 40; wollen cein tuur, B. visser, Rembrand'Uaan 2a; blau we ceintuur, D. Mekkers, Dr. Noletstraat VRIJDAG, 8 April 1938. Hilversum I, 1875 cn 415.5 iSL Algemeen programma, verzorgd door de NCRV. S Schriftlezing, meditatie, gewijde mu ziek. 8.30 Gramofoon. 9.30 Gelukwen- sclien. 9.45 Gramofoon. 10.30 Morgen dienst. 11 Gramofoon. 11.15 Cello en piano. Li de pauze, gramofoon. 12 Be richten. 12.15 Gramofoon. 1 Ensemble. In de pauze gramofoon, 2.30 Chr. Lec tuur. 3 Zang, piano en gramofoon. 4 Gramofoon. 4.45 Do Gooilandcrs cin gra mofoon. 6.30 Tuinbouwpraatje. 7 Be richten. 78,15 Literair halfuur. 7.45 Re portage. 8 Berichten. 8.15 NCRV-orkest. 9 Causerie. 9.30 Concert. (1010.03 Be richten. 10.45 Sportpraatjc. 11 Gramo foon. Ca. 11.50—12 Schriftlezing. Hilversum II, 301.5 M. 8 VARA. 10 VPRO. 10.20 VARA. 12 AVRO. 4 VARA. 7.30 VPRO. 9 VARA. 10.40 VPRO. 11—12 VARA. 8 Gramofoon. 10 Morgenwijding. 1020 Declamatie. 10.10 Cello en piano. 11 10 Declamatie. 11.30 Orgel. 12 Do Palla- dians. 1 Gramofoon. 1.45 Viool. 2.15 Declamatie. 2.35 AVRO-dansorkest cn so listen. 4 Gramofoon. 5 Voor de kin deren. 5.30 Orgel. 6.03 Gramofoon. 6.20 Politiek radiojournal. 6.50 Orgel. 7 Cau serie. 7.20 Berichten. 7.30 Causerie. 7.40 Literairo causerie. 8.05 Kwartet. 8.30 Causerie. 9 VARA-orkest, Rotterdamsch Pliilliarmonisch koor en solisten, 10 Fan tasia. 10.30 Berichten. 10.40 Avandwij- ding. 11 Pianoduo. 11.4512 Gramofoon Droitwich, 1500 AL 11.20 Kwintet. 11.50 Gramofoon. 12.20 Orgel. 12.50 Billy Gcrliardi's Band. 1.35 PhiiliarmoiiRch strijkorkest. 2.20 Cause rie. 2.35 Gramofoon. 3.20 Orkest. 3.50 Causerie. 4.05 Reportage. 4.20 Gramo fr.on, 4.50 Radiotooneel. 5.2Ö Blaaskwin- tet en fagot-trio. 6.20 Berichten G.45 Causerie 7.05 Harmenie oikcst m.m.v. so list. 7.50 Zang en piano. 8,20 Reportage. 8.40 Jazzband. 9.20 Berichten. 9.40 Or kest en solist. 10.55 Declamatie. 11.20 Jack Jackson's Band. 11.5012.20 Dans muziek. Radio-Paris, 1648 M. 6.558.05, 9.10 en 11.40 Giamofoon 12.50 Zang. 1.03 Gramofoon. 2.05, 2.20 en 3.35 Zang. 4.20. Kwartet en solWx-r 7.35 Zang. 7.50 Radiolooneel. 9.50 Gia- mofoon. 10.2011.50 Nachteonceit. Keulen, 456 AI. 5.30 Gramofoon. 7.30 Sc'.nainme'.-rmem- ble. 11.20 Oikost. 12.35 Sextet cn schram- mel-ensemble. 3 20 Solisten. 5.20 Zang bij de luit. 0.30 Gramofoon. 6.50 Ope rette. 9.35 Gramofoon. 10.2011.20 Or kest. Brussei, 322 en 484 AI. 322 AL (Vlaamsch). 11.20 Oikest. 12.30 1.20 Dito. 4.20 Salon-orkest. 5.20 Gra mofoon. 6.20 Zang. 7.20 Gramofoon. 7.50 Radiotooneel met muziek. 8.40 Gramo foon. 9.3010.20 Populair concert. 484 AI. (Fransch). 11.20 Gramofoon. 12 Salon-orkest. 12.501.20 en 4.20 Gramo foon. 4.35 Reportage. 4.50 Cello en pia no. 5.05 Gramofoon. 5.35 Gramofoon. 5.50 Zang. 6.05 Gramofoon. 6.35 Wed strijd 7 Operette. (In de pauze gramo foon) 9.03 en 9.30 Gramofoon. 9.15— 10.20 Dansmuziek en chansons. Deutschlandsendcr, 1571 AI. 6.30 Gramofoon. 7 Concert. 7.20 Rede rijksminister Goering. 9.40 Berichten. 10.20 Gramofoon. 11.20—2.20 Nacht concert. i Vrijdag 8 April. Programma 3. Keulen 8. Parijs Radio 9.20. Radio P. T. T. Nord' 11.05. Keulen 11.20. Brussel VI.12.20. Keulen 12.35. Diversen 2.20 Keulen 3.20. Droitwich 4.20. Brussel (Fr,; 4.30. Brussel (VI.) 5.20. Brussel (Fr.) 6.05. Brussel (VI.) 6.20. Brussel (Fr.) 9.05. Brussel (Vl.J 9,20. 'Brussel (Fr.) 9.30. Keulen 9.45. Parijs Radio 10.20. Programma 4. Brussel (VI.) 8. Diversen 8.20. Regional 10.35. Droitwich 12.50. Regional 1.35. Droitwich 3.20. Regional 3.40. Droitwich 5.20. Regional 10.55. Droitwich 11.20. Programma 5. Luxemburg 8.20 Concert. Diversen 10 50. Luxemburg 11.05 Concert. Brussel (VI.; 12.35. Diversen 1.20. Luxemburg 2.50 Concert. Diversen 4.50. Brussel (VI.) 7.20. Diversen 7.50. Luxemburg 9.25 Concert tot 12. 12; vitrage gordijn, K. Kooyman, Van Swin denstraat 63; hond, Gemeente Reiniging; kinderhandscbocn, R. Putter, Van Mus- schenbroekstraat 13b. Grijze jas, J. Hoogendoorn, Vlaard.dijk 128a; jongensjasje, Van Rijswijk, P. Pot terstraat 35; medaille, Nuytinck, Huijsmans- straat 23b; baaltje mosterdzaad, R. den Ouden, Sopliiakade 39, Rotterdam; porte- monnaie met inhoud', J. Snel, D. van Wassenaarstraat 24b; dame»paiupiuie, J. v. d. Hammen, Schie 96; porlemonnaic met ink., A. T. Engelsen, Vlaard'.dijk 215; por- tierkruk van auto, B. Gusselbach, Alakker- straat 1; kinder-portemonnaie, G. rleor- kens, Schie 94; portemonnaie met inh., A. Sonnemans, St. Liduinastraat 90b; por temonnaie met inh., A. Putter, Laing© (la ven 70; portemonnaie met inh., L. Huys- kens, Boylestraat 48a; rijwielbelaslingmerk, C. van Geerenstein, Aleidaslraat 40; idem, B. H. Kalkman, Groenelaan 43c; idem, J. Nobel, Jan Steenstraat 7. Idem, J. H. Esbacli, Bleekstraat 3; rin getje, Verpoort, Kreupelstraat 7; wollen sok, L. lvreuger, Broersveld' 99; witte sok, B. v. dl. Pijl, Rijkestraat 7, Vlaardingen; speelgoed. II. Semeijn, J. A. 'Alb. Thijm- straat 2üb; huissleutel, AI. van der Windt, Eendracbtstraat 4b; huissleutel, J. T. Kou- wenhoven, Lorentzplein 10a; idem, A. Wij- tenberg, Van Maxumstraat 16b; tennis schoen, L. Kjreuger, Broersveld1 99; ten nisschoen, P. van der Pijl, Rijkestraat 7, Vlaardingen; gymnastiekschoen, L. Land man, Jac. Alarisstraat 5a; vulpenhouder, AI. I. Bak, Burg. Knapperllaan 251a; zink, A. Ensel, Westnieuwland 26, Vlaardingen. en onderwijl begon ze alvast ook het an dere bed als doodsbed in te richten, daar bij geholpen door Alina en Pietje. En juist, toen ze met een en ander klaar waren, ging de deur open en kwamen Daddy eu Willem binnen niet den ver ongelukten heer des huizes, dien ze voor zichtig neerlegden in het bed naast zijn vrouw. Vlug dekte Daddy hein toe met een wit laken, en keek den heer Trom dan met een paar doordringende oogen aan. Schuw, als een dier, sloop het paard van Troje de kamer uit. Nog stond' Daddy te kijken, toen hij werd opgeschrikt door een helscli kabaal. Rauwe kreten troffen zijn ooren. De vloer dreunde... Hij rende de gang in. Aan het einde daarvan, om het hoekje bij bet trappen huis, hadden Trom en Alax elkaar te pakken gekregen. De „tijger" had' het „paard van ïroje" besprongen en tegen den grond geslingerd. Beukte het nu met mokerslagen, als was Trom een Turksche trom Langzaam stompte hij hem naar de trap toe en stond' op het punt hem daar af te schoppen, toen Daddy kwam aange rend." „Laat los, laat los," schreeuwde hij. „Trom is het spook van. Gotheborgh niet." „Wat?" riep Max uit en liet onmiddel lijk los Aloeizaam krabbelde het paard van Troje overeind! In tusschen kwamen de officier en de commissaris van beneden aanzetten Zij zagen en begrepen wat er gebeurd' was „Hij ging zoojuist naar boven," knikte Landhof en wees in de richting van Max, „omd'at hij zijn "vader wilde volgen Ver der vertelde hij, dal agent -Breiman zijn auto voor hotel Astoria/ had) zien staan cn hem- om even over twaalf met een dringende boodschap hierheen gestuurd bad" „En waar is hij vanmiddag geweest?" vroeg Daddy zacht. „Toen moet liij een laatste bezoek ge bracht hebben aan Leo en Guus, de eenige kamers, waar wij hem juist niet zochten." Dad'dy kon zich wel voor het hoofd slaan. Ja, zelfs een detective verzuimt wel eens wat. 'Onderzoekend keek hij om zich lieen. Trom was de trap afgesukkeld naar be neden. Alax was de gang in gegaan in de richting van de erkerkamer. Alleen het voltallige persnoeel was gebleven en stond' nieuwsgierig om hen heen. Toen bedacht de detective zich waf. in de blauwe zaal was niemand'. „Vlug, naar de erkerkamer," zei bij tegen Willem en de meisjes, om hen kwijt te zijn, en toen ze weg waren, spoedde Hij zich met den officier en den commis saris naar beneden, naar de blauwe zaal. „We moeten opnieuw afdalen," com mandeerde hij. „Terug naar de onder wereld. Oogenblikkelijk. Geen seconde te verliezen." XXX.. Donderdagnacht één uur. In d'e blauwe zaal lag bet luik vrij. Dad'dy zocht even de juiste, plaats, en trapte het dan open, waarna hij onmid dellijk afdaalde, op den voet gevolgd door de andere twee. Afet de lantaarn in de eeno en de browning "in de andere hand liepen ze naar beneden, bereikten den eersten omgang, en gingen meteen ver der. Heel onderaan op het breedo portaal stonden ze even stil om op adem te komen. Dan, zonder dralen, kroop Daddy weer dien ondergrondschen tunnel in en liet zijn licht schijnen in den eersten grafkelder. - Nog altijd stond graai Waldemar van Scheepvaart. SCH1EDAAI, 4 April. Aangekomen Nod. s.s. Prinses Juliana, van Vlissingen, om te dokken bij de Scheepsb. Alij. Nieuwe Waterweg. Schiedam. Aangekomen 5 April: Eng. s.s. Alercliant Royal, van Tollsburg; Noor- scho s.s. Asgerd, van Lyngor, en Duitsche s.s. John A. Essbergcr, van Caen; allen om te dokken Lij de Scheepsbouwmaat schappij Nieuwe Waterweg; Deensche m.s. Brazilian Reefer, van Stockholm, om te dokken bij de werf Wilton, Schiedam. Vertrokken 5 April: Deen sche m.s. Anglo Afaersk, naar Pernis; Fin- sche s.s. Kastelholm, naar Rotterdam Duitsche s.s. Pommeren, naar Rotterdam; Ned. s.s. Prinses Juliana, naar Vlissingen. SCHIEDAAf, 5 April. Aangekomen Italiaansch s.s. Eiios, van Genua, om te dokken bij de Scheepsb. Mij. Nieuwe Waterweg. Ned. nr.sr. Ovula, terug van proeftocht op de Noordzee, om te dokken bij de werf Wilton. Vertrokken 5 April Ned'. s.s. Drieber gen, naar Rotterdams SCHIEDAM, 6 April. Vertrokken Noorsch s.s. Asgerd, naar Botterdam. Deenscis m.s. Brazilian Ree fer, naar Santos. Faillissementen. Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf Co. N.V. Amsterdam, In do week van 2S Afaart 1938 tot en met 2 April 1938 werden in Nederland 59 faillissementen uitgesproken. Gotheborgh daar als de grijzende dood, gepriemd aan den muUr Zijn rechterarm hing slap naar beneden. De vuist ontbrak. En voor hem, op den grond, lagen enkele beenderen en wat stof. Daddy trok zijn lantaarn terug en dit vreeselijke tafreel was weer in duisternis gehuld', in eeuwige nacht. Verder gingen ze, doorzochten den twee den grafkelder, den derden, den vierden en den vijfden. Doodkisten stonden hier overal opgestapeld', gestorven krijgers^ la gen zoo maar op den grond, sommigen in harnas, anderen in maliënkolder. Van alle kanten grijnsde de dood hen aan. Zoo bereikten ze den zesden of laatsten grafkelder. De tunnel hier bleek dichtge metseld' te zijn: volgende grafkelders wa ren onbereikbaar, maar de toegang tot dezen zesden grafkelder was nog vrij. Aarzelend gingen ze binnen, zochten met bun lantaarns de ruimte af en vonden. Daar, op een stapel kisten, in het pikke donker, lag een Duivel te slapen. Zijn neusvleugels trilden, zwaar ging zijn borst op eu neer. Toen opende hij de oogen. Langzaam werd' hij wakker door het schelle licht, dat in zijn gezicht scheen. Even knipperde hij, dan greep Hij zijn eigen lantaarn en maakte ook licht. Voor zichtig verrees 'hij; ging staan op de stapel kisten, die hem tot bed gediend hadden en één oogenblik stond hij roer loos stil, grijnzend! m drie sterke lichten en in den loop van drie geladen brow nings. Dan begon hij te dansen. Wild sprong hij in het rond, zwaaiend in zijn -eene hand een gelig perkament, terwijl zijn andere hand het licht van zijn lantaarn nu eens in de oogen van den commissaris, dan weer in d'.e van Daddy of Landhof slnv gerde. (Slot voljt). l - .--v. 'w-W- -

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 6