EERSTE BLAD. Het Britsch-ltaliaansch accoord Auto met zeven personen-: te water Dinsdag 19 April 1938 Het pact van Rome geteekend. Omlijning van de invloedsferen der beide mogendheden in en om de Middeliandsche Zee. Duitschland Vijf inzittenden konden niet bijtijds worden gered. Met 80 K.M. snelheid vloog de wagen onder Oapelie aan den IJssei uit de bocht. Een drama in den houden Pauschnacht Oostenrijk Roemenië Japan Vereemgde Staten 91ste Jaargang. No. 21841 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Zaterdagavond half zeven is in het Palazzo Chigi te Rome, de overeen komst tusschen Italië en Engeland1 on derteekend door graaf Oiano, den Itali- aanschen minister van buitenlandsche zaken en lord Perth, den Brilschen ambassadeur te Rome. De overeenkomst bestaat uit: a. Het pro tocol .met aangehechte oorkonden, b. de briefwisseling, c. de overeenkomst over goede nabuurschap. In bet protocol wordt vastgelegd, dat beide regeeringen de Britsch-Italiaanscho betrekkingen ■willen plaatsen op een hech te, duurzame basis. - Verder verklaart het protocol, dat, zoo- dra de oorkonden in werking treden, on- Verhandelingen geopend zullen worden met het oog op een definitief accoord over Öe grenzen tusschen den Soedan, Kenya, Rritsch Somalilamd en Italiaanscli Oost- Afrika, benevens over zekere andere aan gelegenheden zooals de betrekkingen tus schen die gebieden, voor zoover zij dear handel beïnvloeden. Aan het protocol zijn acht oorkonden gehecht: MM 1. De Britsch-ItaÜaansche verklaring van 2 Januari 1937 betreffende de Middeliand sche Zee en de uitwisseling der nota's van 31 December 1936 betreffende de status quo in het Westen der Middeliandsche Zee worden bevestigd. 2. De beide partijen komen overeen pe riodiek inlichtingen uit te wisselen over d'e groote toekomstige administratieve be- ewgingen en herverdeeliug van de gewa pende macht in haar overzeesclie gebieden- in of grenzende aan de Middeljandsche Zee, -ilto Golf van Aden en in-Afrika. Ook bomen beide partijen overeen elkaar te voren op de hoogte te brengen van iede-, re beslissing ten opzichte van het inrich ten van nieuwe vloot- en Inelitbases in het Oostelijk deel van de Middeliandsche Zee en in de Roode Zee of de toegangen daartoe. 3. Een omvangrijke overeenkomst betref fende zekere streken in hel z.g. Midden oosten. Beide partijen verplichten zichzel- ve de onaantastbaarheid en onafhankelijk heid van Saoediscli Arabic en Yemen te eerbiedigen. J 1 Op Aden worden zekere rechten voor Italië gewaarborgd. 4. De beide mogendheden verklaren, dat zij geen gebruik zullen, maken van de pu- Miciteits- ,of propagandamiddelen, die te barer beschikking staan om elkanders we- öerzijdsche belangen te schaden. 5. De Italiaansche regeering bevestigt haar vroegere verzekeringen, volgens welke zij zich volkomen bewust is van haar ver plichtingen jegens Engeland ten aanzien van het Tana-meer. (Afwatering van do Nijl). De .oorkonden 6 en 7 betreffen regelin gen en rechten van Engelscken en inboor lingen in Italiaansch Cost-Afrika. 8. Elk der «beide partijen bevestigt liet voornemen zich te houden aan de con ventie van 29 October 1888, welke voor al tijd en voor alle mogendheden liet vrije gebruik waarborgt van het Suez kanaal. De Egyptische regeering is bij deze verklaring aangesloten. In de bij de overeenkomst opgenomen briefwisseling verklaart de Italiaansche re geering, dat zij bevelen heeft gegeven tot vermindering van de Italiaansche troepen macht in Libië. Italië geeft verder het voornemen te kennen toe te treden tot liet Londen- sche vlootverdrag van 1936, zoodra de aan het protocol gehechte documenten vam kracht zijn geworden, en intus- schen ,cp te treden in overeenstemming mof. de bepalingen van het verdrag. De Italiaansche regeering bevestigt tevens de Britsche formule te aanvaar den betreffende de verhoudingsgewijze terugtrekking der buitenlandsche vrij willigers uit Spanje en neemt op zich deze terugtrekking toe te passen op het «ogenblik en de voorwaarden, die vastgesteld zullen worden door de niet- inmengingscommissie op den grondslag dier formule. Wanneer echter de/e terugirckki"g niet voltooid is bij do beëindiging van den burgeroorlog zullen allo overblijvende Ita liaansche vrijwilligers terstond het Spaan- sche grondgebied verlaten en zal het Ita liaansche oorlogsmatei iaal tegelijkertijd worden teruggetrokken. De Italiaansche re geering verklaart, dat Italië geen territori ale .of politieke doeleinden heeft, geen be- vjoorrechte economische positie nastreeft in of ten opzichte van Spanje, de Balearen, de Spaansclie overzeesclie bezittingen of Spaansch Marokko, en niet voornemens is gewapende troepen in die gebieden te houden. 1 Nota nemende van deze verzekeringen betreffende de Italiaansche politiek ten op zichte van Spanje, maakt de Britsche re- geeriog gebruik van de gelegenheid om te herhalen, dat zij -een regeling der Spaansche kwestie beschouwt als eerste vereischte voor het van kracht worden van de Britsch- Italiaansche (Overeenkomst. Wat Abesslnië betreft is Engeland1 voornemens om, in den wensch de hin derpalen uit den Weg te ruimen, die de statem-led'ea van den Volkenbond kun nen belemmeren ten opzichte van de erkenning der Italiaansche souvereini- teit over Abessinië, stappen te doen in de a.s. bijeenkomst van den Volken- bondsraad tot opheldering van de po sitie der staten-leden in dit opzicht. Waarover gaan Frankrijk en Italië praten? 'Volgens een bizondere correspondent te Rome van de „Daily MaE" zullen de vol gende kwesties tusschen Frankrijk en Italië ter sprake worden gebracht: 1. Tanger: De nieuwe bevestiging van het recht van Italië op gelijkheid' met Frankrijk en Groot Brittannië in de inter nationale zone. 2. Tunis: De bevestiging der overeen komst van 1896, waarbij den Italiaanschen burgers bescherming wordt verleend. 3 Betrekkingen van goede nabuurschap tusschen Libye en Tunis, 4. Regeling der grens tusschen Fransch Somali-Jand en Abessinië. 5. Herziening der overeenkomst van 1936, waarbij Italië 2500 aandeelen van de 34.000 verkreeg in de spoorlijn Dji- boeti naar Addis Abeba. 6. Samenwerking in het achterland' van Libye 7. De positie der Italiaansche emigran ten in Frankrijk. 8. Het antifascistische optreden en de propaganda der Italiaansche politieke uit gewekenen in Frankrijk. 9. Uitwisseling van militaire inlichtingen betreffende de versterkingen der beide lan den dan de Middelhuidsclic Zee. 10. Ontwikkeling der handelsbetrekkingen tusschen de continentale- en de koloniale gebieden in Afrika. 11. De kwestie dor vlootsterkte. De Daily Maü voegt hieraan toe, dat een overeenkomst gebaseerd zal worden op een protocol, dat het vitale belang er kent van Frankrijk en Italië op een vrijen doortocht door de Middeliandsche Zee. De toestand in het Verre Oosten De Chineescbetroepen in den aanval. In Zuid Sjansi zijn-nog meer Chineesche troepen do Gele Rivier overgestoken. Zi) hebben Japansche 'stellingen aange vallen, die zijn opgericht langs den Noor delijken oever der rivier. Een Japansche divisie is.verleden week van Noord1 Sjansi naar Zuid Sjanloeng teruggetokken. Do Chineezen hebben ge bruik gemaakt van deze verzwakking van het Japansche garnizoen. Zij oefenen thans druk uit in de richting van Tatoeng, een stad van grooie strategische beteekenis in het Noordelijkste deel van Sjansi. Japanse!: offensief ingezet. Reuter meldde gisteren uit Ilankau: Er is oen groot offensief ingezet om het on langs verloren gebied te heroveren. De Japanneezen zijn in den aanval in de buurt van Ling Yi. waar hevig wordt ge vochten. De opmarsch van Franco Tortosa wordt bedreigd. De troepen van Franco zijn Zondag de opening tusschen de Sierra Mtmiene- grello en de zee binnen gediongea oin Tortosa te veroveren. Zij zijn tot vier kilometer van Lagalera opgerukt, waar de regeoringstroonen boden. verwoeden tegenstand De regeeringstroepen, d'ie Tortosa verde digden, werden gisteren bijna omsingeld. Zij hadden de Delta van de Ebro achter zich. De opmarsch der rechtscheri duurde voort. De troepen, die ten Zuiden van de Ebro opereerden, bereikten de buitenwij ken van Tortosa. I lavas meldde vanmorgen Tortosa wordt van drie zijden bedreigd: in het Noorden door de artillerie en troe pen infanterie, in het Westen door af- deelingen legioensoldaten, die uit Alfara zijn ge'-wmen en door troepen van Yalino, d'ie uit Mas de Barberans kwamen, in het Zuiden, door deu rechtervleugel van generaal Yalino, die van Masden Yerge oprukt langs de Ebro. Nieuws van de andere fronten. De rechtsche troepen in de Pyreneëen blijven oprukken in het Arand'ah In Gua dalajara is een vijandelijke aanval afge slagen. De luchtmacht bombardeerde Car- thagena. De vliegtuigen lieten tachlig ton bommen vallen, waardoor een oorlogsschip tot zinken werd gebracht en vijf schepen beschadigd werden. De kwestie van den loonaftrek. Yerschillende Duïtscbe organen hebben onlangs de publicatie geëischt der begroo- ting van nationaal socialistische organisa ties. Dr. Goebbels heeft zich daarop ge- In den nacht van Zoudag op Maan- dag beeft te Capelle aan den IJssei, vlak nabij de grens van de gemeente Rotterdam, een ernstig auto-ongeval plaats gehad, waarbij vijf personen om het leven zijn gekomen en twee ande ren in bewusteloozen toestand naar liet ziekenhuis moesten worden ver voerd. Vijf jonge mannen hadden Zondag bij ■een garagehouder te Gouda eten auto gehuurd om daarmede gezamenlijk een be zoek aan Rotterdam te brongen. In den nacht zijn zij in gezelschap van twee anderen daarvandaan vertrokken om zich naar hun respectieve woonplaat sen Moordrecht, Gouderak en Ouderkerk aan den IJssei te begeven. Even buiten Rotterdam, in de gemeente Capelle aan den IJssei, is de auto in een breede sloot terecht gekomen met het bovengenoemde noodlottige gevolg. Te ruim kwart over één reed een jongen, die zich naar het land wilde be geven om sla te snijden, op den 's-Gra- venweg te Capelle aan den IJssei, den ouden weg tusschen Rotterdam en Gouda, Even voor de brug over het uitwaterings- kanaal, dat dezen weg snijdt, passeerde hem in groote vaart een auto, die «enigs zins slingerde. Toen do jongen oven later ook over de brug was, welke een oogenblik de auto uit zijn gezicht had doen verdwij nen, bemerkte hij tot zijn ontzetting, dat het voertuig met de wielen om hoog en met het brandende achter licht het dichtst bij de oppervlakte in de langs den weg loopende ongeveer vijf meter breede sloot lag. In den wa gen hoorde hij oen vre-eselijk ge schreeuw en gegil. Juist tegenover de plaats, waar do auto in het water was terecht gekomen, staan ©enige vEla's van tuinders. Do jongen begaf zich het eerst naar het huis van den hem bekenden exporteur van tuinbouwproducten. II. van Niimvegen, van wiea hij wist, dat deze telefoonver binding had. Vervolgens wekte do jongen, door groot alarm te maken en op alle be-Ben van do huizen to drukken, allo om- wonen den. Het duurde dan ook slechts korten tijd of er was hulp ter plaatse. De heer Van Nimwegen waarschuwde niet alleen de po litie van Capelle aan den IJssei, doch ook die van Rotterdam en ook den geneeskun digen dienst aldaar. De eerste, die bij het te water geraakte voertuig kwam, was de heer Kooiman uit Rotterdam, die zich onmiddellijk te wa ter begaf om te trachten do portieren van den wagen te openen. Zeer waarschijnlijk waren deze echter verwrongen, zoodat openen niet mogelijk was. Van alle kanten werden hulpmiddelen aangedragen om zoo mogelijk nog red ding te brengen. Touwen, ladders en bij len moesten als reddiugsmateriaal dienst doen. Vrij spoedig had men twee der in zittenden bevrijd. Het waren de 29-jarige Ario Bloot en de 23-jarige Johan Stem bergen, beiden uit .Moordrecht. Beide jouge marman waren bewusteloos. Met koortsachtigen ijver werd1 In den kouden nacht, terwijl een fijne sneeuw het verblijf op den weg zeer onaangenaam maakte, het reddingswerk voortgezet. Het mocht cellier niet meer baten. Na ongeveer een half uur waren nog drie inzittenden uit de auto bevrijd, doch hun levensgeesten waren reeds geweken. Hot duurde nog ongeveer een kwartier voordat de beide laatste slachtoffers, die door de te hulp ge schoten omwonenden niet •Mi don wa gen gehaald kondein worden, door de brandweer, die de auto voor een groot gedeelte moest vernielen, boven water waren gebracht. Da vijf slachtoffers van het ongeval zijn de ongeveer 25-jarige P. van Vliet uit Moordrecht, die den wagen bestuurd had. 'den 25-jarige Ajri« PaJsgraaf uit Moor drecht, Ario Kasbergon uit Gouderak, Pieter Blonk uit Ouderkerk aan den IJssei cm de 20-jarige Jan Versteeg uit Moordrecht. AHe slachtoffers waren ongehuwd1. De beide bewustelooze jonge mannen, dio het eerst uit den wagen" waren ge haald', werden per auto naar het zieken huis aan den Coolsingel te Rotterdam overgebracht. De vijf lijken werden later naar Rotter dam vervoerd. Het is gebleken, dat gebruik van sterken drank niet vreemd moet zijn dit ongeval. Bovendien zaten in den wagen, een kleine vierpersoons Nash, niet minder dan zeven personen. Voor in zaten twee personen, d'e overige vijf zaten in de kleine ruimte achterin. Hierdoor was het onmogelijk, toen de auto in het water terecht was gekomen, bet voertuig to verlaten. Het schijnt, dat onder water in den wagen een vechtpartij heeft plaats gehad'. Van Rotterdam komende, maakt de weg, die vlak is en op dezelfde hoogte ligt als het omliggende land, over de brug een flauwe bocht naar links. De bestuurder van den verongelukten wagen schijnt deze bocht niet te hebben bemerkt en is recht uit in de rechts van den weg loopende sloot gereden. haast de rijkscultuurkamer te rcorgani-me- ren, welke 250.000 personen omvat, dia werkzaam zijn op het gebied van letter kunde. film en theater. De loonaftiek werd verminderd. De partij organisaties heffen op de sa'a- rissen en traktementen een zekeren ui trek, welke met de belastingen ongei eer een vierde van het bruto inkomen uit maakt. Er zijn voorts strenge consignes gegeven, dat voortaan de abonnementsprijs op publicaties der partij niet meer van de salarissen zal worden afgehouden. Dit is evenwel niet voldoende. Men wenscht nog meer vrijstelling. De kwestie der openbaarmaking van de hogrootingen, behalve d'e staatsliegrooting, schijnt na den Paaschvredc aanleiding te zullen geven tot strubbelingen. Volgens Ravas schijnt, de liuancieele kwestie aanleiding te zijn tot een ge heimen strijd tusschen verschillende groe pen om de leiding der openbare aange legenheden. Linz de hoofdstad van Oostenrijk? Men overweegt het overbrengen van het bestuurscentrum van Oostenrijk van Wce- nen naar Linz. Weenen zon in naam de hoofdstad blijven van den Zuidoostmark en het provinciale bestuur over het land Oostenrijk zou worden verplaatst naar Linz. Men doet opmerken, dat Hitler 1e Linz den Anschluss heeft afgekondigd en dat alle belangrijke decreten over de aaneen sluiting van Oostenrijk en Duitschland uit Linz gedateerd zijn, Linz ligt aan de Donau, op een belang rijk kruispunt, waar de spoorlijnen Salz burgWeenen en PraagGrazTriest el kander kruisen. Te Linz is in 1882 het z.g. program van Linz, een proclamatie der nationalistische groot-Duitscbers, afge kondigd. De leider vau de „IJzeren Garde" gearresteerd. De Roemeensche politie heeft kapitein Cod rearm en 200 leiders van de „IJzeren Garde" gearresteerd. Allerlei inlichtingen, afkomstig uit alle provincies, hebben de Roemeensche autoriteiten doen besluiten, opnieuw tegen de beweging der voormalige („IJzeren Garde" op te treden. De aankon diging van do ontbinding der partij, was tniet meer dan een manoeuvre. De ontbinding der partij was slechts fic tief. De activiteit van het legioen werd! voortgezet. De politie vernam bovendien dat de .'partij een marsch naar Boekarest voorbereidde. Bij (alrijke huiszoekingen werden wapens, munitie en strooibiljetten ontdekt. Tot dusver wordt de grootste ge heimhouding betracht omtrent de maat* geletn die genomen zijn. Een nieuwe partij onder leiding van admiraal Soeetsoegoe. Terwijl men als gevolg van het uitblij ven van het herstel van minister-presi dent Konoye in het onzekere blijft, over bet lot van het kabinet, werd in poli tieke kringen zekere beroering gewekt door berichten volgens welke admiraal Soeetsoe goe, de minister van binnenlandsche za ken, de leiding zou hebben genomen van een, beweging, welke beoogt de bestaande partijen te vervangen, door een nationale eenheidspartij. Is Garner tegenstander van Roosevelt's uitgavcaprogram? Herhaalde tegenspraken ten spijt blijft' men volhouden dat, de vice-president der Vereenigde Staten, Garner, tegenstander is vam Roosevelt's uitgavenprogramma, d'at liij eon slecht voorteeken voor de regeering zou acnten. Hoewel Garner tot dusverre alle plannen, vam den president heeft gesteund, is hij moeit een overtuigd aanhanger van de De ernstig beschadigde wagen is in den] New Deal geweest. Hij behoort tot de coa- loop van gisterochtend' door een kraan-i servatïeve Zuidelijke democraten, die den wagen op het oroge gebracht. laatste» tijd zich vaak tegen Efeosevelt Gisterochtend vroeg is o„>k het parket uit Rotterdam, vertegenwoordigd door den officier van justitie, mr. II. A. J. Reu- nier, op de plaats van hel ongeval ge- komen om een onderzoek iri te stellen. Uit het onderzoek is nog gebleken, dat twee horloges van slachtoffers zijn blijven stüstaan te 1.15 en 1.17 uiu\ Zij waren naar de stad geweest... De beide drenkelingen kwamen in den loop van den dag bij kennis. Hun is een kort verhoor afgenomen, waaruit bleek, dat in de auto aanvanke lijk vijf personen hadden gezeten. Zij had den den wedstrijd FeijenoordPSV bijge woond en waren daarna de stad in ge gaan. 'Op de terugreis ontmoetten zij op den Oostzeedijk den 33-jarigen Kasbcr- gen, aannemer te Gouderak, en den 27-ja- rigen Blonk, zand- en grinthandelaar te Ouderkerk aan den IJssei, die zij uitnoo- digden mee naar huis te rijden. Deze beiden hadden namelijk de bus gemist. Toen het ongeluk gebeurde, bad de auto een vaart van ongeveer tachtig kilometer. Dit is de maximum snelheid, die het voertuig kon behalen. De auto was in liet water nog tien meter voorbij de brug doorgeschoten; het was ter plaatse niet diep, namelijk 1.20 meter, zoodat de wagen nog een stuk boven de oppervlakte uitstak. Hij was echter gekanteld, zoodat de inzittenden allen onder water kwamen te liggen. Zij konden zich echter niet bevrijden uit den kleinen wagen, waarin men als een klu wen opeen zat. gekeerd' hebben. Indien Garner zich met d'eae groep tegenover den president zou stellen, zonden de republikeinen daardoor bemoedigd worden, terwijl bij de demo craten wellicht een splitsing zou ontstaan. De toestand zou dan voor Roosevelt zeer moeilijk worden. j Gemengd Nieuws PaaschsehoiMimaak op «en voetbalveld. Gisteren werd te Roosendaal de plaat selijke ontmoeting tussclien de voetbalclubs Alliance en R. B. C. gespeeld. De ont moeting verliep in een niet al te beste verstandhouding, een kwartier voor het einde, toen de stand 11 was, wilde de scheidsrechter een strafschop aan Alliance toekennen, Spelers van R. B. C. protesteerden, het publiek liet zich ook niet onbetuigd met het gevolg dat ten slotte een aantal toe schouwers het veld opliep om zoodoende uiting te geven aan de verontwaardiging over de vermeende onjuiste beslissing. Ver der "spelen was onmogelijk. De gemeente politie ontruimde vervolgens, bijgestaan door de marechaussee, het veld en men deed dit zoo grondig, dat, toen de orde hersteld was, er geen speler meer te be kennen viel. Do scheidsrechter was toen wel genoodzaakt aen wedstrijd te staken. xhM DeztJ cuuiaul \tratinjul Jjgelijks, u et uit- zondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal 2.franco per post f 2.50. Prij3 per week: 15 ets. Afzon* derli*ke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentien voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan bet Buieau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór 9 uur. Een bepaalde plaats van advertcntiön wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT an—i prija der Adtertentidn. van i5 regels 11 £>5; Iedere regel meer 10.30, in bet Ziterdagiiumnur 1.5 regels f 1.80, tedere regel meer 0.35 Reclames fü.75 per regel. IncassokostenOcts Eostkwitanttea 15 ets. laneven Tan advertentien ij abonnement zijn aan het Bureau verki ygbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Klune Advertentien opgenomen A 10.50 t/m. 15 voor den, f0.75 t/m. 25 voerden Elk voord meer 5 ceut tot een maximum \an 30 v ooi den. 's Woensdags: Kleine Advertentien tot25 voor den f0.25, mits vóór Dinsdagavond Guur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Adv ertentitn 11.00, Indien niet vóór Vnjdagavond 6 uur bezorgd. VAL US ■candesa morella VINAROZ BENICARLO k - tv Af)—*******.*".} H# \a JT^aÏ H \<r- 'O jffegN 'f v\ De heer P. H. Kooyman, door wiens kordate optreden bij het ernstige auto ongeval te Capelle aan den Use! twee personen gered konden worden Mé

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1