k Filmgiinsters Laatste Nieuws Burgerlijke Stand Beurs van Amsterdam. Luchtvaart De ontwikkeling der militaire luchtvaart Sport Voetbal Overmaas - Hermes D.V.S. Het wedstrijdprogramma Schaken Aijechin niet tegen Capablanca BUITENLAND De toestand in het Verre Oosten Handel en Bedrijf Gemengd Nieuws De aanhouder wint Onvoorzichtig overgestoken De aardbeving in Anatolie m mu s% 2 V, la 97t 477ste STAATSLOTERIJ Poffen. 21 April. Die failliet® slager in Enk huizen die, om zich te rehabiliteeien. een zwarte lijst van wanbetalers... zwart op wit... in zijn étalage heeft gehangen dat vind ik toch zóó'n aardige man... En sympathieke, orïginoele, spitsvoudige, eer lijk», vindingrijke, aardige man We ons daar maar eventjes van zijn stille Enkhui- zjcsnsche straatje uit, vanonder den scha duw van de eerwaardige, oude, sternen Drommedaris, een nieuwtje aan de hand heeft gedaan, dat heelemaal niet gek is. Dat integendeel waard is om nagevolgd te worden. In de eerste plaats als preventieve maat regel, ter afschrikking van lieden die op het punt staan de eerste wankele schre den op het pad des wan-betalens te zet ten. (Zoo zijn er nog wei enkelen). In de tweede plaats als repressieve maatregel, ter verhindering van recidive- des-wanbetalens (want deze negatief-sap pige vrucht smaakt naar meer.) In de derde plaats voor reclame. Want dit is reclame. Het Enkhuïzensche straat je was stamp-en-stamp vol. En de slager- n-kwestie had nog nooit zooveel mm- schen voor zijn étalage gehad1. Vanzelf gaat het zoo'n slager dan beter. Het gaat hem om het zoo maar 'ns let teriijk uit te drukken ook figuurlijk naar den vleeze. En wat is daarvan het ge volg? U moet daar eens even over nadenken: Het gevolg daarvan is dat deze man, wel gesteld en geenszins gebrand derhalve op de dubbeltjes, niet onmiddellijk boter bij de kalfslapjes van noode heeft, dat hij al leszins geneigd is tot poffen, dat hij het zijn clientèle gemakkelijk maakt, dat hij graag koe-op-de-beer levert en dat dit dus den poffesaden uiteindelijk tot voordcel strekken zal. Juist zij, die gaarne wan-betalen, moeten het dus op hoogen prijs stellen, dat het voorbeeld des Enkhuizer vleeschhouwers algemeen navolging vinde. En aan den anderen kant moeten zij, die op het punt van deze navolging staan, hun wanbetalers dankbaar ervoor zijn, dat deze hun zulk een uitmuntende ge legenheid tot goede reclame, met allo winstgevende gevolgen van dien, schetn ken. Zoodat niemand daarbij bekocht uitkomt. De poffende winkelier niet. De wanbetaiende kiant niet. De economische constellatie niet. D® eenigen die erdoor gedupeerd worden door gederfde winst-door-poffen dat zijn de menschen die gewond zijn contant te betalen. Maar wie stoort zich in onzen tijd aan zulke uiterst geringe minderheden? Op z'n hoogst wordt, door toepassing der Enkhuizer methode, het af sterf-proces dezer minderheid in versneld tempo be vorderd. Met die koppige laatste Mohikanen heb ik geen medelijden. Wie contant betalen wil moet ook maar het gelach betalen. De mcening van ir. B, Ste phen, oud-directeur der Fokker fabrieken. Van een studiereis van circa drie maan den door Europa, waarbij ook ons land be trokken is, heeft ir. B. Stephan, oud-onder directeur van de Fokkerfabriek te Am sterdam en thans adviseur der Tuiksche regeering voor militaire luchtvaart-aange legenheden, gebruik kunnen maken om na ruim twee en een half jaar afwezigheid weer eens enkele weken in Nederland door te brengen. Het was een buitengewoon eervolle on derscheiding, die hem twee en een half jaar geleden ten deel viel, toen de Turksche regeeiing besloot, met kracht en planmatig do organisatie van haar luchtmacht ter hand te nemen, en van de vele deskundigen die op luchtvaartgebied een internationale bekendheid genoten, juist ir. Stephan aan zochten om de laak op zich te willon ne men de Tuik-che defensie autoriteiten bij dit weil van advies te dienen. De opdracht was eervol en bovendien van zeer delicaten en strikt vertromvelij- kon aard. Ir. Stephan is de cenige buiten lander in dienst van het Turk-cho departe ment van defensie, en nog wel ten behoeve van een wapen als de luchtmacht, waarom trent elke mogendheid de slrikfsle geheim houding bewaart Het binnenlandr-cho 1 uclrlverbet r is dan ook geheel in handen van den Turkschem staat. \an de «enige bestaande luchtlijn Ankaia—Istanbo-el word dan ook een malie gebruik gemaakt, thans hoopt men hierin verandering to brengen, door meer ver bindingen te scheppen. Inmiddels heeft ir. Stephan echter in hef. geheel niels le maken met de ontwik keling van het burgerlijke luchtverkeer in Turkije, omdat hij ten volle en uitsluitend belast is met de mililaUe luchtvaart in den uifgebrei'Eton zin en derhalve advi seert over materieel kwesties, hot aankoo- pen van vliegtuigen, het organiseeren van een eigen vliegtuigindustrie, de opleiding van technisch en militair personeel, d'e organistaie van gronddiensten, de aanleg van militaire vliegvelden enz. Voorname lijk tot het bestudeeren van de organisatie der militaire luchtvaart maakte bij thans zijn Europeesche studiereis. De moeilijkheid van het per soneel. Het miiilaire luchtwapen heeft zich enorm ontwikkeld en dreigt, naar de mee ning van ir. Stephan, overontwik'keld te worden. Het euvel, waaraan men in vele landen mank gaat, en waarin men naar hij mem- de ook in Nederland dreigde te vervallen, was zoo zeide hij dat men meent aviatiek te scheppen door materieel te koopan. Dat is echter volkomen verkeerd gezien, want in tijd van nood is de kwestie van het materieel niet hel moeilijkst op te lossen dcch het groote vraagstuk waarvoor man staat, is de moeilijkheid van het personeel. In de eerste plaats het techni sche pcrsc-néel, noodig voor het scheppen van het materieel, voor het verrichten van reparaties en vooral voor het instandhou den van de zoo belangrijke organisatie. Het organiseeren van een dergelijke perso- neelreserve is een van de eerste én belang rijkste dingen, waar men aan moet denken wanneer men een aviatiek wil scheppen. De ontwikkeling van het moderne vlieg tuig heeft er bovendien loe geleid, dat een militair piloot niet zoo maar een jongeman met een vliegeiopleiding kan zijn, want het moderne toestel is een soort doolhof waar in men perfect den weg moet weten en waarop men grondig getraind moet zijn, terwijl men behahe van vliegen van dui zend' en een andere dingen op de hoogte en bijna wetenschappelijk nauwkeurig on derricht moet zijn. In zooverre is de ont wikkeling van het tegenweordige oorlogs vliegtuig bijna als een remmende factor te beschouwen, dat men niet zoo maar re serves kan kweeken, dr ch ook deze reserve- krachten een uitgebreide en goed goorgam soerde opleiding moet geven. De rentabiliteit is beperkt. Daarbij was ir. Stephan van meening, dat men bezig is met het miiilaire lucht wapen een grens te naderen, ''ie men niet kan overschrijden dan slechts wanneer men bereid is onze geheele beschaving aan den waanzin van den oorlog op te offeren. De rentabiliteit van het luchtwapen is, van militair standpunt bezien, beperkt. Van hoe groote beteokenis het ook is om bij den aanvang van een oorlog belangrijke mobili satie- en andere centra te verniefigen en den tegenstander te dcmcraüseeron, uitein delijk zijn het andere dcelen van. liet leger, die een beslissing brengen waar het eind doel ten slotte is, het gebied van deri tegenstander (o bezetten. Het gaat er op liet oogenblik naar uitzien, dat de bedragen, die de mogendheden aan hun luchtinadht ten koste leggen, lot venvaarloozing van dc andere, evenzeer onmisbare oude.doelen van de weermacht, .gaan leiden, m.a.w., dat de kosten van het luchtwapen de renta biliteit ervan uit militar oogpunt gaan overschrijden. En dit behoeft men niet alleen financieel op te vatten, doch ook intellectueel, want de steeds hoogerc eischen die het moderne vliegtuig zoowel Vi'-l het ontwerpen als wat de constructie, het onderhoud en de bediening betreft, s'e'.t, veroorzaken, dat de fine fleur van hooger en lager personeel, technici en werklieden, en de bloem van liet intellect voor het luchtwapen noodig zijn, evenzeer met ver- waarloozing van de andere legeronderdee- len, waarbij ir. Stephan dan nog terloops opmerkte, dat men zich nauwelijks moer realiseert, dat al dit geld, al deze rnbeids- kracht en al dit intellect warmem het in het geheel niet voor het leger noodig zou zijn nog zeer vee! heter aangewend zou kunnen worden. Men ken hopen, dat de wereld verstandi ger werd, deel) het ziet er op een afstand niet naar uit. Ir. Step' m ziet de dingen op een afstand, want zijn werk heeft het hem in de twee en een half jaar dat hij in dienst der Turksche regeering is, nog niet mogelijk gemaakt buiten Tuikije te reizen. En ondanks alle wereld beslomme ringen werkt men in Turkije kmchtig en planmatig aan den opbouw van een nieuw larnd, waarbij men de modernste middelen Loepast en zich de modernste voorbeelden voor oogen stelt. Do ontwikkeling van het ver keersvliegtuig. Aan het slot van het onderhoud ver klaarde ir. Stephan nog, dat hij meende dat men met de onlwikkeling van het verkeersvliegtuig op den goeden weg was wanneer men bleef streven naargroole ty pen met groote i.c'ieradius en vooral groo to snelheid, omdat voornamelijk in. het lange afstandsverkeer op den duur snelheid de groote factor zal zijn, dio den passagier zal then besluiten zijn reis door de lucht te maken. Lcx Jausc weer mïdvoor. In het Feijenoordstadion te Rotterdam speelt Zondagmiddag a.s. Ilermes-Dv'S haar oorden wedstrijd voor de promotie- en dc eradatïccompetihc legen Overmaas. Ieplnals van Stecghs, die regen Emma een zwakken wedstrijd speelde, heeft men thans Lex Janse weer op de middenvoor- plaats gezet. Overigens is het elftal onge wijzigd. Hoogste barometerstand 773.3 le Valen tin. Laagste barometerstand 753 6 te Ingö. Meest zwakke wind ia het Noorden ui'. Noordelijke tot Westelijke richtingen, in het Zuiden uit Noordelijke tot Oostelijke richtingen, vrij heldere nacht met lichte nachtvorst, overdag gedeeltelijk bewolkr met weinig verandering in temperatuur, dioog weer. R. V. B. Het programma van den R.V.B. voor a.s. Zondag luidt: Res. 2e kl. B: 14 DHS 5—VFC 4 10 uur. Res. 2e kl. H: 19 Demos 2AVO 3 2 uur. Res. Se kl. C: 22 Hermes-DVS 8Sparta 10, Damlaan 10 uur. Res. 4e kl. C 31 ASV 5Musschen 6, terr. jifusschen 9.30 uur. Res. 4e kl. G: 37 NHS 4—Schiedam 4 9.30 uur. Veteranen. Excelsior ontvangt Zondagmorgen om half tien het veteranenelftal van ASV (44) Jnnioroefenspelen. De volgende junioroefenspelen worden Zaterdagmiddag gehouden Klasse A Afd. I: 3 SVV alHcrmcs-DVS al 3.45 uur. Klasse A Afd. III: 7 Excelsior a2Hermes-DVS a2 3.45 u. 10 RFC a2SVV a2 4.30 uur. Klasse A Afd. V: 13 Feijcnoord a5SVV a3 3.45 uur. Klasse B Afd. I: 19 DHZ blSW bl 4,30 uur. Klasse B Afd. III: 22 Hermes-DVS blYDL b 3.45 uur. Klasse B Afd. V: 29 SVV b3The Rising Hope b2 3.45 u. Klasse C Afd I 34 SW clSparta cl 2.30 uur. Klasse C Afd. IV: 35 Forluna c—SVV c4 2.30 uur. 39 SVV cS—VFC c 2.30 uur. Klasse 0 Afd. VII: 49 Neptunus c3SVV c3 2 uur. Biet Flohr thans onderhan delingen gaande. Naar wjj vernemen zal de match tusschen Aijechin on Capablanca, waarbij do titel van wereldkampioen do inzet zou zijn ,geen doorgang vinden, omdat de Cubaan zulke hooge eischen stelde ,dat de organisaloren in Uru guay van het plan hebben moeten af zien. Aijechin is thans, naar wij verder ver- inemen(, in con fact geileden met Flohr en de kans is groot, dat in 1939 een match oen den titel tusschen den Tsjech ischen grootmeester en Aijechin zal plaals vinden. Flohr heeft Aijechin medegedeeld, dat de noodige financiën reeds ter beschikking zijn. Geen match Euwe-Capahlanca. Nu er geen ontmoeting tus.-chcn Aijechin en Capablanca om den titel tot stand is gekomen ,is automatisch de match tusschen Euwe en den Cubaan, welke met Kerstmis van dit jaar in ons land geprojecteerd was, van de baan. Linyi door de Japanneezen bezet. Sjanghai, 21 April, (Reuter A.N.P.) De Chineezen geven officieel toe, dat Linyi in handen der Japanneezen is gevallen. Do positie van Sovjet Rusland in het Verre Oosten. Tokio, 21 April (Domei). Volgens een uit Seoel (Korea) uit Japanschc bron ont vangen bericht, zou in Sinkiang (Chi- neescli Tuikestanl een opstand zijn uitge broken tegen Jen Sovjet Russischen in vloed. Te Seoel werJ bericht ontvangen, dat Mohammedanen in opstand zouden zijn gekomen en zich zouden hebben meester gemaakt van Aksoe (West Sinkiang), na dat een verwoed gevecht was geleverd. Hét schijnt, dat de Sovjet autoriteiten vreezen, dat de „roode weg" van Rusland naar China, welke over Sinkiang loopt, door de nieuwe opmarsch zou worden af gesneden. De opstandelingen wachten een gunstig oogenblik af om Aksoe opnieuw te bezei len. Zij maken van Noord Sinkiang als basis voor hun operalies gebruik. De Sovjet strijdkrachten, aldus Domei, /ouden in Sin Kiang 7000 man sterk zijn. Voorts zijn er gemotoriseerde aideelingen m 20 000 nran van den Sovjots gunstig ge/in 1c stammen Beurs van Schiedam, DONDERDAG, 21 April. Officieele nolearing van de Commissie uit de Kamer van Koophandel Moutwijn f 16.— per H.L. ad 46 pCt. Zonder fust en zonder belasting. A' iet-offideel. Spoeling: f 1.20. Builentandscbe spiritus flöf 16. Binnenlandsche spiritus f23.50 100 Zonde) fust en zonder belasting. Scheepvaart. SCHIEDAM, 20 April. Aangekomen Grieksch s.s. Theonnior, var. Rotterdam, om ie dokken bij de Scheepsb. Mij. Nieuwe Waterweg. Gikik&ch s.s. Blount Lycabettus, van Rotterdam, om te dokken bij de werf Wilton. Vertrokken Ned. m.s. Dempo, naar Rot terdam SCHIEDAM, 21 April. Aangekomen Zuid Slavisch s.s. Rad, van Rotterdam, om te dokken bij de Scheepsb. Mij. Nieuwe Waterweg. Ivonde in Noord Italië. Milaan, 21 April. (DM3—AND. Na de warme voorjaarsdagen der laatste weken ia in Noora Italië dc temperatuur gedaald. Niet alleen in d'e daten van de Alpen, doch ook elders is veel sneeuw gevallen. Zelfs nan d sterk gedaal. ge=neeuwd. Riviera is de temperatuur Het heeft er geregend en Onmiddellijk werd van den diefria' aan gifte gedaan aan hot bureau SanJeling- plcn. De politie vertrok direct naar de ,.Veendam". Dair trof zij nog zes andere winkeliers aan, d e eveneens met rook- „ïlikelea dcrwairts ontboden waren. Blijkbaar heeft de goede klant dus bij zes pei bonen bot gevangen en is hij er pas den zevenden keer in geslaagd om de lade le lichten. Dc koks van de „Veendatn'' wisten van de geldalfaire natuurlijk niets. De politie zoekt tlians naar den volhardenden klant. SCHIEDAM. Geboren: 18 Apnl. Cornelia, dochter \an J. Rietbergen en G. Brul, Nicolaas Boets- sfxaa! i7. Helena, dochter van F. M. J. 1tsclberth en E. de Wit. Roosboek 9. 19 April. Maria Geertruidïi Hnberdina, dochter van J. J. J. B. Coüignon eu G. Etrr.an, v. Leeuwenhoeckstraat .0. Adrians Suzanna, dochter van J. J. v. d. Sande en A. J. v. d. Berg, P Kamexlirigk Onm-piaan 179. Antoinette. Maria, doch ter van J, II. Hölsclier en J. J. Groenen dijk, Vlaardmgerdijk 171. 20 April. Arie, zoon van L. Kooren- gevel en A. van Wasbeek, Lekstraat 28. G e h u w d' 20 April. M. de Wilde, 28 jaar ®r; II. J. M. Worsteling, 24 jaar. A. V. Bos man, 21 jaar en A Verbeek, 23 jaar. J. Bl Langeveld, 23 jaar en A. C. van. der Woudcj 22 jaar. M. D. Fat velaar, 24 jaar en A. Prins, 20 jaar. Overleden: 17 April. J. J. Jonk, 61 jaar, Broers- veld', 101 18 April. J Timmcrs, 87 jaar, Nieuwe Haven 225. Zes winkeliers kwamen rook artikelen afleveren aan een kok van dc ,.Veendam". In den sigarenwinkel ran H. G. aan de Putschelaan te Rotterdam, vervoegde zich gisteren een man, die een bestelling wilde opgeven. Aangezien de winkelier zelf niet thuis was, stond' de vrouw des huizes hem te woord. De klant vertel de, dat hij een groote partij rookartikelen noodig had, welke waren bestemd voor het s.s. „Veendam". Voor hij echter defi nitief kon besluiten, wilde hij de diverse benoodigde artikelen graag even zen, waar natuurlijk niets tegen was. Verscheidene artikelen werden hein getoond, maar één daarvan had de winkelierster met bij dc hand, dat moest zij even nit den kelder, die als opslagplaats dient, halen. Zulks geschiedde. De klant was ingenomen met de kwaliteit en hij bepaalde definit ef zijn keus. Alle gekochte artikelen moesten wór den bezorgd aan het s.s. „Veendatn". De bcrielling geschiedde ten name van een der koks van dit schip. Daarop gng de klant zijns weegs. Even later moest de vrouw iets betalen en toen kwam zij tot de ontdekking, dat uit de eene loon 1 anklade een bedrag van acht gulden was verdwenen. Toen zij de tweede lade open trok, Heek daaruit een bedrag van iion- derdnegentig gulden te zijn verdwenen. Twee vrouwen aangereden. Een van haar overleden. Gisteravond zijn op den rijksstraatweg te Aipbcii aan don Rijn, de 71-jarige me vrouw M. do Groot en de 76-jarige me juffrouw J. Blom, toen zij zonder op het verkeer to letlen, den weg overstaken, dcor een auto aangereden. Beide vrouwen hieven bewusteloos lig gen en werden, nadat haar ter plaatse de eerste hulp was verleend, naar haar wo ning vervoerd. Iloewel de hekomen verwondingen aan vankelijk niet van emstigen aard leken ver ergerde de leestand van mejuffrouw Blom later dusdanig, dat zij in den loop van den nacht is overleden. Mevrouw De Groot klaagde over inwendige pijnen, doch haar toestand was vanmorgen alleszins bevre digend. KOERSEN OP 21 APRIL 1038 (Bledegedeeld door de Amsterd. Bank). 1ND. ONDERN. (Binnenland. A.K.U. Van Berkel Gert. Calvé Neder!. Ford Ned. Gist Spiritus Ned. Kabeifabriek Philips Gl. G. B Unilever Er zouden duizend dooden zijn. Een speciale verslaggever van het dagblad Tan, die een bezoek brengt aan het district Kircheir, meldi, dat hij de aardbeving in midden Anatohë veel meer slachtoffers te betreuren gijn dan eerst werd vermoed. Het tolaal aanlal slachtoffers zou meer dan duwend bedragen, terwijl gis teren melding werd gemaakt van slechts tweehonderd. V'jf en twintig dorpen werden geheel verwoest, o.m, Turkalpinar, waar alle hui zen werden weggevaagd. In die plaats zijn duizend personen dakloos geraakt. Er zijn speciale maatregelen genomen voor de dak- ioozen. De hulpactie wordt voordgezet. In (Je in Kirsehir en Yozgat gelegen dorpen, waar de aardschokken het hevigst v aren, zijn 244 personen om het leven gekomen en 18 ernstig gewond'. 756 hui zen werden geheel vernield. Do bergingswerkzaamheden duren \oort. Het aanlal dooden zou aanzienlijk lager zijn geweest, indien zich tijdens de aard beving niet zooveel mensclien in hun wo ningen zouden hebben bevonden. D® meeste slachtoffers zijn, zooals wij roeds meldden, vrouwen en kinderen. Hoog water. 2L April 7 50 ur. 20 16 uur. 22 April S.34 uur, 21.08 uur. Zou en Maau. Zonsopg 2l April 4 51 u., ondg. 19 06 u. Zonsopg. 22 April 4.49 u., ondg. 19.09 u. 22 April LK 30 April N.M. Wisselkoersen. Amsterdam, 21 April 193S. Londen 8.963/4, Berlijn 72 33, Parijs 5.61 J/r, Brussel 30.31, Bom 41.34% Ko penhagen 40.05, Stockholm 46 25, Oslo 45.07% New-York 1.79-Vs, Milaan 8. Praag 6.2G, Oostenrijksch bankpapier 20%, Prolongatie i/2 pCt. {Buitenland}. Anaconda Bethlehem Steel General Motors Kennecott Copper Republic Steel U.S. Steel Corp. ELECTR. OND. Aniens Ned. Ind. Gas Mij. (Buitenland). Cities Service MIJNEN. Algem. Exploratie.. Redjang Lebong Singkep Tin Mij PETROLEUM. (Buitenland). Cont. Oil Mid Cont. Petr. Phillips Petr Shell Union Tidewater Ass. Oil RUBBER. Amsterdam Rubber Deli Batavia Rubber SUIKER. Vorstenlanden Handelsver. A'dam TABAK. Deli Mij. Deli Batavia SCHEEPVAART. H.A.L. Rott. Lloyd Ned. Scheepv. Unie SPOORWEGEN. Canadian Pacific Illinois Central N.-York Centr, Raitr. Southern Pac. Southern Railway Cy. IIED 38 387,— 57% 547, 8GV, 299 291% 515 510 585 536 27S 278 152 1507,— 20*/, 217,— 35 'lu 367i6 26% 24 2*7x6 257,— 10 16 10V2— 33 Va 33Vê- 881 2543/, 2547s ll/u 76 75% 170 170 135 135% 3323/, 334 207, 20 12%, 12 24'/s 257., 10'/, 107,,- 10%, 107,— 193% 1977,- 121% 1227, 587 425 428 28S3/, 286 236 235 265 2657,— 9S 987, 105 105 111% 112%- 4%, 47, «Va® 6 - 9% 97„- 8% 57s 57, 82 9'. h 3% (Niet officieel 3de klasse, 3de lijst Trekking van Donderdag 21 April J938 Hooge Prijzen 1000.—1987 200.— 7074 100.— 2823 10495 Prijzen van 45 1657 1838 2010 2341 2827 2966 3035 3058 ,3138' 3495 3661 3955 4395 .',582 45S8 4797 4917 5068 5563 5647 5750 5831 6810 6952 6988 7119 7191 7205 7242 7377 8075 8362 8579 8642 8776 9110 9204 9711 10048 10176 10743 10883 10935 10866 11228 11463 11501 11514 li 827 11920 12274 12666 12957 13276 13333 13545 13650 13968 14258 14313 14499 14530 14669 14849 35085 15609 15797 16163 16499 16603 16843 17406 17927 17059 18199 18363 18756 18959 13003 19143 19455 19808 20188 20377 20446 20508 20817 20733 20837 20907 20S69 21241 21592 21661 21882 21093 Verbeteringen: 3e Klasse. 2e Rist: 6643 6644; 6845 m.z. 6825; 19257 m.z. 15257.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 3