STADSNIEUWS ölleen bij KREYMBORG Ned. Vereen, voor Luchtbescherming In memoriam Utile Duici Groepavond Intern. Vereeniging „Bellamy" Ernstige botsing BEURTVAART SCHIEDAM-A'DAM Dageiijksciie Motorbootdiensten op AMSTERDAM De Eerste Schiedamsche Papiervernietiging. OUD PAPIER EN METALEN Jac v. d. Waal, By zonder fyn De „Nieuw Amsterdam" De Nieuw Maltiiusiaansche Bond Loterijen. l>e Ned. Vereen. voor Luchtbescherming oiganiseerl, zoo we reeds gemeld hebben, twee loterijen leu einde do beschikking te krijgen over eigen geldmiddelen, waar door do vereeaiging do voorlichting en propaganda met betrekking tot do lucht bescherming in vollen omvang zal kunnen ontplooien. De Iiooit'prijs in elk der twee loterijen is een veilige, moderne woning, o a. voorzien van een schuilkelder. De plaatse'(he organisatie dezer loterij is Ier hand genomen door mr. G. 11. Ho- vingh. De Burgemeester Knajipert- laais geelt een goed voor beeld. Het dagelijksch bestuur van de afdee- ling Schiedam der Nederlandsche Vereeni- ging voor Luchtbescherming deelt ons mee, dat thans op de Burgemeester Knappert- laan alleen reeds meer dan een honderd gezinshoofden als lid tot de afdeelitig toe traden. Koewei bedoeld bestuur als e'.k be stuur met het ledental niet tevreden is, acht het het getal van over de 100 in een nat in een stad als Schiedam toch opvallend genoeg om het bekend te maken, in de hoop en stellige verwachting, dat het tol voorbeeld voor vele anderen moge strekken. Alleen op dergelijke wijze kan de zoo gewenschte en noodzakelijke organisatie der burgerij tot stand komen. Een opwekking dus aan alle ingezete nen ook aan degenen, die in de ge noemde straat nog achterbleven om he' uitstekend voorbeeld van deze non- d'erd terstond na te volgen. Aanmeldingen worden gaarne ingewacht bij bet secretariaat der afdeelingWillem de Zwijgeriaan 40; ook door bemidde ling van het gemeentelijk luchtbescher- ïi.ingsbureau, Nieuwstraat 26, kamer 9, telefoon 69Ó51,. toestel 004. De heer W. J. Hasekamj). Air. AS. AL van V'. schrijft in het „Week- ofad voor Gedistilleerd": Zooeven bereikte ons bet bericht van het overlijden, zij het op een gezegeadea leef tijd, van den heer W. J. Hasekamp te Wassenaar. Een naam, die wel buitenge woon nauw verbonden is met de distilla teurs wereld. Beter gezegd met het wel en wee der distiUateursbedrrjven. De heer Hasekamp was een man, die zichzelf gemaakt had en op jeugdigen leef tijd de moeilijkheden van den strijd des levens in een overwinning heeft pogen om te zetten. Baande hij zich met de na komelïngen van Stanley door zwart Afri ka in den meest eigenlijken zin van het woord een weg, hij deed hetzelfde op eco nomisch terrein, toen hij met zijn wereld kennis zich geroepen achtte een zaak te stichten, die ver buiten de grenzen van ons land, daaronder begrepen onze over- zeesche gewesten, een naam verwierf. Zijn karakter-eigenschappen waren een siert vooruitziende blik en, zcoals zijn intimi bekend is, een buitengewone vast beradenheid van handden; deze eigen- si happen samen geweven met een durf, die nu eenmaal voor iemand, die iets heeft te scheppen, onvermijdelijk is. Deze karakter-eigenschappen hebben er toe geleid' onder normale omstandigheden hem de vruchten van zijn arbeid nog te doen zien. Vrij bande! aar in merg en been, liet con tinent en de geheele wereld liefst ziende zonder douanegrenzen, heeft de na-oorlog- sche tijd, zoo aan iemand, dan toch wel aan hem de grootste teleurstelling moe ien bieden. De autarkie van bijna alle lan den, die zich spoedig na den oorlog aan diende, was hem een doom in liet oog. Handelsbelemmeringen verfoeide bij en een omwenteling in het economisch leven, die geen rekening hield met de vrije ont wikkeling der maatschappelijke krachten, moest hem verdrieten. Alet sterk optimisme was hij onwankel baar in het geloof, dat de handelsbelem meringen, die toch in hun diepsten grond miskennen de economische afhankelijkheid van de volkeren van elkaar, onder den drang van het gezond verstand zouden verdwijnen. Hij heeft dit niet meer mogen beleven, doch in deze overtuiging moet hij zijn heengegaan. Wij zouden zijn persoon te eenzijdig heb ben bezic-n, wanneer wij nog niet hadden erkend, dat hij was een humaan patroon voor zijn mede-arbeiders met een goeden conservatieven geest voor degenen, die hem van den aanvang af niet alleen trouw hadden gediend, doch bovendien bij me nige gelegenheid hem verknocht bleken. Zoo was hij goed voor de misdoelden en sierde hem bij vele gelegenheden evi ge voel van onafhankelijkheid wars van el ke berekening. Voor vertoon was hij niot- onlvankeiijk. Afet den heer Hasekamp is een kundig en goed man heengegaan Zijn nagedachte nis zal bij velen in een eerbiedig terug denken behouden blijven. De Voor de Schiedamsche Bur- gerwarht. Schiedamsche Burgerwacht genoot est era vond de eer, dat voor haar de Schie damsche Tooneel vereen. Utile Duici hier Ier slede voor do eerste maal „Hoog Spel' opvoerde, een delicti ve-stuk in 3 be 1 rij ven van A. J. Liepmami. Zoo men weel volgt daarvan hedenavond ook in Musis Sa crum een herhaling, waarvan de baten zijn voor het Dames-Comilé legen Armoede. Een deteclive-verliaal verliest zijn be koringais men de ontknooping kent en daarom zullen we van den inhoud van „Hoog Spel" weinig vertellen, om de span ning niet weg te nemen bij de lezers, die 'tstuk hedenavond zullen gaan zien. Span ning heerscht bij begin tot hel eind. Wie heeft de kostbare armband gestolen? De toeschouwer gist enmist in de meeste gevallen. Gccde U. D.-bokenden treden weer op: Jan Vos, mevr. G. Maas GeesteranusHoo- gor waard, mej. Toos Dubbeld, mr. D. Visser, mr. E. A. Cokart en J. Hazeu. Er komen in het stuk 13 personen voor, maar dat lnengt tcch geen ongelukDat komt misschien, omdat één der personen in twee gedaanten Ion tooneele verschijnt: als mr. X. romancier en als James Wood, detective van Scotland Yard. We willen niet de spelers -afzonderlijk de revue laten passeeren, maar ons beper ken tot de opmerking, dat mej. Toos Dub- held in „Hoog Spel" weer eens een rol ver vuil, die haar bizonder ligt. Voor het doek open ging, werd staande door de aanwezigen het Wilhelmus gezon gen, begeleid door het D. strijkje, onder leiding van den heer P. Maas Geesteranus, welk trio ook in de pauzes prettige en populaire muziek op beschaafde wijze speelde. Aan het slot der voorstelling heeft het Chr. iiist. Jongerengroep „A. F. de Saionrin Lohman". Ter sluiting van het winterseizoen hield de Christelijk: Historische Jongerengroep ,,A. F. de Savornin l„.. an" gisteravond in gebouw Irene een groepavond; waaraan een eenigszins feestelijk karakter was ge geven. in zijn openingswoord besprak de voor zitter, de heer H. II e u k e 1 s, in het kort do op 20 April j.l. gehouden algemeene vergadering van de Chr. Ilist. Unie en gaf voorts een beknopt politiek overzicht Tot .slot sprak hij een opwekkend woord cm hel weekeinde, dat van 30 April tot 2 Alei in de Jeugdherberg te Noordwijk gehouden wordt, te bezoeken. Het verdere gedeelte van den avond werd gevuld met het opvoeren van een tooneel- stukje en gezelschapsspelen. heeft, die geen beroepsmisdadigers zijn maar door wauhoop worden gedreven Na oen leven van hard1 werken krijgt drie kwart van de menschen een schamel ouderdomspensioenwat winst voor den één is, is verlies voor den ander! En zoo wees spr. op meer zwakke pun ten in het tegenwoordige economische stel sel, als b.v. het feit, dat in Ilellevoetsluis woonhuizen te koop zijn voor £50 en lieele straten voor een paar honderd gulden, al leen omdat de niaritiebasis verlegd werd en de meusclieu niet meer kunnen ver dienen! Bellamy heeft de oorzaak van dit alles aangewezen, n.l. het geld; dat onpersoon lijk is. Hij wil persoonlijk geld invoeren dc-or de menschen gemeenschappelijk te laten aibeidcn en de waarde van den op- FtöÉS&a 't Is niet alléén om de prachtige Waatborg-Kleedlng, dat er zooveel duizenden klanten steeds weer naar Kreymborg gaan, maar ook om de keurige bediening. Openbare vergadering. De afdeeling Schiedam van de Interna tionale Vereeniging „Bellamy" hield gister avond in Gebouw Eendracht een openbare vergadering, waarbij als spreker optrad de heer E. Nolies uit "s-Gravenhage. De voorzitter der afdeeling, de heer B. de Roos, opende de vergadering met een welkomstwoord' en wees er op dat de ver eeniging absoluut neutraal is. Spr. was verheugd; dat er op den derden avond, welke dezen winter georganiseerd wordt, zooveel belangstellenden waren. De lieer N olies stelde zich tot taak de vraag of BeUamy-aanhangers utopisten zijn, te beantwoorden. Wij wiJien, aldus spr., een nieuwe eco nomie invoeren, waardoor er economische bestuurslid van de Schied. Burgerwacht,, de heer J. N. Post, Utile Duici hartelijk J °T - i welvaart heers c hen zal. tong jaar schre- nank gezegu, dat zij ook ditmaal weer voor,u, De boterbeffing. Wij vernemen van bevoegde zijde, dal het bedrag van Je heffing en de steun- uiikrering op boter, behoudens tussrhen- fijdsdhe wijziging, voor de week \,in 21 to' 2*3 April is vastgesteld op 45 cent per Kilogram. de vereeniging heeft willen optreden. Dit was de 25e keer, dat spr. in de 14 jaren, dat hij penningmeester van de Schiedam sche Burgerwacht is, als bestuurslid eect uitvoering van U. D. bijwoont. Het is de heer J. Bliek geweest, die spr. op dit feit heeft attent gemaakt. Omdat de hcerea in den regel niet mede- deelen in de gebruikelijke bloemenhulde, bood spr. ditmaal iets aan, waar ook zij van kannen genieten: een flinke hoeveel heid bonbons. De hoop werd daarbij uitge- spioken, dat de band tusschen Ulile Duici en de Schiedamsche Burgerwacht nog lang bestendigd zal blijven. De heer Jan Vos heeft de vlotle speech van den heer Post op dezelfde wijze be antwoord. Spr. hoopte dat de heer Post nog dikwijls als bestuurslid van de Schiedamscbe Bur gerwacht het woord tot Utile Duici zal kunnen richten. Utile Duici zal gaarne den heer Post daartoe in de gelegenheid stel len ,door voor de Burgerwacht op te treden. Tot hen, die de opvoering van „Hoog Spel" bijwoonden behoorden de comman dant, mr. H. A. AI. Roelants; de commis saris van politie, de heer H. P. Clasie en de voorzitter van' de Schietvereen. De Roos, de heer L. Kamp. De burgemeester, mr. dr. F. L. J. van Haaren was in verband met ec-n vergadering, die hij moest presideeien, tot zijn spijt verhinderd aanwezig te zijn. Veroorzaakt door onvoorzichtig wielrijder. Gistermiddag reed de 23-jarige D. H. uit de Gerrit Jan MulderstraaL te Rotter dam op den Rotterdamschedijk, tegenover den i'ic-'wbouw in Oud-Mathenesse, per fiet- in de richting Schiedam. Aan den overkant van den weg zag hij een meisje j;ri komen en zonder eenig teeken te geven, week hij plotseling naar links uit, om zich naar de wielrijdster op het andere pad te begeven. Achter hem reed in een auto de heer H. A. V. uit den Buijs Ballotsingel, die, om le voorkomen dat de onvoorzichtige wielrijder werd gegre pen, scherp naar links uit haalde en pre cies terecht kwam voor een zwaar be laden 8 tons kolenwagen, bestuurd door J. J d'e J. uit Waddingsveen. De per sonenauto werd' precies in het rn.dden van de rechterzijde gegrepen en gekraakt. Ba cariosser.e werd ingedeukt en opengereten. Persoonlijke ongelukken deden zich met voor. Tegen den wielrijder is prevos verbaal or gemaakt. ;f j ven alle bladen, dat er opleving in de be drijven te constateeren viel; slechts het BeUamy-orgaan schreef, dat een ople\ ing onder het huidige stelsel onmogelijk was. Dit winst- en concurrentie gevende stel sel is ten doode opgeschreven en wat men thans onder opleving en teruggang ver- staaf, zijn de laatste stuiptrekkingen. Duren de welvaart is bij het thans lieerscliande stelsel onmogelijk. En dat van werkelijke opleving geen sprake moer kan zijn, valt te bewijzen uit twee grondfeiten, waarop het vvinststelsel is gebaseerd', namelijk de vraag en het aanbod. Overtreft de vraag het aanbod, dan wordt er winst gemaakt, terwijl er in het tegenovergestelde geval geen sprake van kan zijn. Het jaar 1929 is het laatste ge weest van hoogconjunctuur, want toen wa ren vraag en aanbod' gelijk. Na dat jaar is de malaise gekomen en nooit zal de toe stand meer worden zooals in 1929, het topjaar van de mechanisatie. In de acht jaar tijd, die ons van het cataslropbaie jaar scheiden zijn de machines nog meer geperfectioneerd en men kan thans drie maal zooveel produceeren; nooit zal het aanbod dus in overeenstemming komen met de vraag. Hierin moet dan ook de groote werkloos heid en de steeds groeiende ellende ge zocht worden. Zijn wij nu utopisten, als wij een andere economisch stelsel voor staan? Slechts één keus hebben wij, het Bellamy-stelsel, dat de eenige oplossing is om te genieten van en deel te nemieri aan de productie. De grootste en meest bekende economen zijn tot de conclusie gekomen, dat do economie in haar 1-dn- dprschoenen staat, hetgeen zooveel wil zeggen, dat opnieuw moet worden geleerd! Laat ons niet van malaise spreken, de toestand' zooals zij thans is, is een lang zaam degenereoren van de menschheid. Steeds meer gevallen van corruptie en diefstallen komen voor, terwijl hot aantal zelfmoorden eveneens sterk stijgt. Alet een aantal lichtbeelden toonde spr. de groote ellende, die in een klein, rijk- land als Nederland geleden wordt. Waar de armoede stijgt, stijgt de mis daad. Over geheel Nederland zijn de ge vangenissen overvol en bij navraag aan een terzake bevoegde bleek, dat er zich een nieuwe klasse misdadigers gevormd Oranje Vereeniging. Aan een communiqué, dat we eerst thans ontvingen over de jaarvergadering van de Oranje Vereeniging, oritic-enen we nog, r'at er een kassaldo is van f520.87. litvocrig werd gesproken over sainen- w ei Icing tusschen de verschillende organi saties, die de bedoeling hebben, het aan staande regceringsjubileurn onzer Koning'n zoo luisterrijk mogelijk te vieren. Bedoten werd hiertoe krachtig mede te werken, echter met het uitdrukkelijk voorbehoud, dat op Zondag geen openbare vermake lijkheden zullen piaat-> hebben. Alet het oog op de dan zeker noodige gioote uitgaven, wordt besloten de ver jaardagen van Prinses Juliana en Prins Bernbard bescheiden te herdenken, voor- narne'ijk door het algemeen uitsteken dei- vlaggen, liefst met oranjewimpel la dir. verb. m. Groningen eu Friesland. Vertr. dagelijks 5 uur. Adres Schiedam Oude Sluis 4. Tel. 68456. A'dam. Kloveniersburgw. 9Tel 48957, Schippers: J C. DE MOS en F. W BON Jr. Telefoon 68646 GEBIt, BIJLOO Inkoop van alle soorten Westmolenstraat 25-27, Tel. 67556 breaigst hoofdelijk om te slaan. Ieder krijgt dan een jaailijksch creuiet ongeveer op de wijze, waarop thans de giro werkt. Dit crediet kan niet door sparen verhoogd en ook niet gestolen worden. Bellamy was behalve econoom, ook profeet. Ia zijn boa ken „Het jaar 2000" en „Gelijkheid voor allen", heeft hij uitvindingen voorspeld als de radio en televisie, welke thans reeds verwezenlijkt zijn. Aan die uitvindingen koppelde hij een verandering van het eco nomische stelsel, waar in het eene evo lutie was, moest het andere noodwendig volgen. De verbetering der techniek moest volgens hem den ondergang van het eco nomische winstsfelsel tengevolge hebben. In den Bellamy-staat is een ieder gelijk. Of hij nu daadweikeiijk aan de productie deel neemt, of hij op kunstgebied' werkzaam is, straatmjker of professor van beroep is, allen zijn nultig voor de maatschappij en zullen een gelijke economische bedeeling krijgen Na de afdaling in de duisternis wilde spr. zijn toehoorders naar het licht voeren en hun toonen welk een overvloed' er bij gemeenschappelijken arbeid kan zijn. De boulw van een pyramide, welke als een der wereldwonderen beschouwd wordt, duurde 20 jaar en 100.000 slaven namen er dag in dag uit deel aan. Tegenwoordig zo-u man zoo'n wereldwonder kunnen bou wen in den tijd van twee jaar met 2000 arbeiders, 12 kranen en een installatie van 500 K.W. Voor de productie van een tiende P.K. waren vroeger 12 menschen noodig. Alaakle één man in den Griekse hen lijd 45 stecmen per uur, thans vervaardigt een machine, we'ke door één man bediend wordt, per dag 400.000 tegels. Hoe geper fectioneerd de machines zijn, blijkt wel uit het feil, dat er fabrieken zijn, o.a. de Smith Brothers in Amerika, waarin, geen enkele ai beider werkt. Men zegt nu wél eens, dat Bellamy van de menschen slaven wil maten door hen aan den loopenden band le laten arbeiden. Aan den loopenden band verrichten de arbeiders slechts enkel1© bewegingen en het is mogelijk hiervoor ingenieus© ma chines te ontwerpen, welke deze bewegin gen in een nog vlugger tempo kunnen ver richten. De menschen zullen in den Bel lamy-staat geen slaven van de machine worden, doch de machine zal onderge schikt zijn aan den mensch. In Zijn bergrede zegt Christus: Aan de goede vruchten kent men d'en boom. Het Inudigo stelsel heeft slechte vruchten. Chris tus heeft voorts gezegdAten kan niet God dienen en tegelijkertijd' den mammon en: Hebt uw naasten lief als u zelf. Eerst als men voor de gemeenschap weikt, zullen deze geboden nagekomen kun nen worden. Alet een opwekking alien mee te werken aan den opbouw van de Bellamy-gedachte besloot spr. zijn met aandacht gevolgde rede. Na de pauze speelde het Bellamy-IIa- waiïan Ensemble een aantal liederen en beantwoordde de spreker een aantal uit de vergadering gestelde vragen. Schiedamsche Reddingsbrigade. Op de 'Woensdagen 13 en 20 April 1.1. werden door dr. Van Herwaarden uit Rot terdam en dr. J. A. H. v. d. Berg, alhier, de examens afgenomen voor hot E.H.R.O.- diploma, als onderdeel van het diploma van de Ned. Vereeniging tot Redding van Drenkelingen. Voor het examen, dat ia gebouw Een dracht gehouden werd, hadden zich 26 candidaten aangemeld, t.w. 8 dames en 18 heeren ,w.o meerdere agenten van po litie. Geslaagd zijn de dames: W. Boon, W. Huele, J. M. Zijl veld en Th. J. Reurling, vier dames werden afgewezen. Geslaagd zijn de heeren: E. H. Groen hout, J. A. Simons, H. Kat, A. van Kam pen, C. Hoek, A Figee, C. Schippers, W. Drop, W. G. J. Alalia, C. II. Staal, J. L. Reiriing, J. \V. Bolderman, J. J. Schoen makers, J. v. d. Heiden," Ifh. A'oudsira, drie heeren werden afgewezen. is MAGGI® Asperge-soep. De heerlijke, karakteristieke smaak van asperges komt in deze soep vol komen tot zijn recht en geeft hier aan een bijzonder cachet. MAGGI® Asperge-soep een ware delicatesse! Per tablet 8 cent. De officieel® proeftocht. Morgen wordt de officieel© proeftocht van de Nieuw Amsterdam gehouden. Het schip vertrekt morgenochtend om 9 uur van dte Wilhelminakade te Rotterdam en verwacht wordt, dat de „Nieuw Amster dam" daar om 7 uur 's avonds terug zal z'jn, zoodu.t ouze stad dus resp. omstreeks half 10 v.m. en ruim 6 uur n.m. z.al worden gepasseerd. De verboden openbare vergadering, '•laar aanleiding van liet verbieden dooi den burgemeester van het houden van een openbare vergadering door den Nieuw Mal- thusiaanschcn Bond, heeft het lid van den raad, de heer B. Kedd© (comm.) vragen aan den burgemeester gesteld, die we des tijds vermeld hebben. De burgemeester heeft daarop hoewel hij niet verplicht is te antwoorden, naar aanleiding van die vragen het volgende meegedeeld Ad. 1. Aan het bestuur van de afdee ling Rotterdam en Omstreken van den Nieuw Alaltliusiaanschen Band, dat tegen Vrijdagavond, 18 Maart i.l. een openbare vergadering van deze afdeeling in Ge- buuw Eendracht, alhier, had aangekon digd, heeft de burgemeester doen weten, dat deze vergadering door hem werd ver boden. Ad' 2. Alet een „in strijd zijn met de openbare orde volgens de begrippen (in den zin) van de wet" heeft de burge meester in de eerste plaats bedoeld dat genoemde bond geacht moet worden te zijn een vereeniging, strijdig met de apen bare orde in den zin van het bepaalde in do „Wet van 22 April 1855 S. 32 tot rege ling en beperking der uitoefening van bet recht van Vereeniging en Vergadering" en mitsdien, alleen reeds op dien grond; de aangekondigde vergadering ontoelaatbaar was. Ad 3a. Tegenover do nieening van den vragensteller, dat genoemde bond is „een bij de wet niet verboden organisatie", wijst de burgemeester op de artt. 2 en 3 van bedoelde wet, welke als volgt luiden: „2. De vereeniging strijdig met de open bare orde is verboden. 3. Met de opcnliare orde wordt strijdig geacht elke vereeniging, welke tot doel heeft: le. ongehoorzaamheid aan of overüoding van. de wet of een wettelijke verordening; 2. aanranding ol bederf der goede zeden; 3e. stoornis 'in de uitoefening der rech ten, van wie het ook zij." In het bizonder vestigt de burgemeester voor wat dit punt betreft, de aandacht op het bepaalde onder le en 2e van genoemd artikel dier Wet, in vorband met de doel stelling, het optreden en de werking van dezen bond in woc-rd, in beeld en in daad'. Overigens laat de burgemeester voor re kening van den vragensteller diens besliste blijkbaar reeds bij voorbaat gevormde overtuiging dat de burgemeester hier dan zij'n bevoegdheid verre zou te buiten zijn gegaan. Ad 3b. De vraag of de openbare oide op bedoelde \crgadering z.ou worden ver stoord of bedreigd is hier niet in de eerste plaats aan de orde gesteld. Zooals uit het antwoord ad 3a blijkt, is volgens do Wet Vereeniging en Vergadering hel begrip „strijdig met de openbare orde" riet het zelfde als „aanleiding gevend tot relletjes" zooals vragensteller blijkbaar bedoelt. Vol komen zekerheid dat de bedoelde vergade ring tot relletjes aanleiding zon geven had1 de burgemeester niet. Ad 4. De burgemeester is bereid ook van den Nieuw Alaltliusiaanschen Bond alle grondwettelijke vrijheden te eerbiedi gen, doch uiteraard alleen om met vra gensteller te spreken op grond van recht en wet. Waar de Grondwet zelf ten aanzien van het reent der ingezetenen tot vereeniging en vergadering bepaalt, dat „de wet regelt en beperkt de uitoefening van dat recht in het belang der openbare orde", is da burgemeester in het gegeven geval ver- püeht -de wot, met name ook do Wet Vereeniging en Vergadering, toe te passen.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2